en schreeuwend onrecht )verwegend voordelig i ananen Belastingverhoging en bezuiniging in Belgie Voor ambtenaren geen vrijwillig pensioen Igrijpende veranderingen voorgesteld de militaire pensioenwetgeving echte Jijn nil voordelig premier harmel: Belgische houthakker krijgt levenslang Slang in bedwang kind op roof uitgestuurd roomer leidt derry city- anderlecht - n LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 NOVEMBER 1965 vinden mi it a i ren (Van onze Haagse correspondent) Grote ongerustheid heerst er onder de beroepsmilitairen in ons jd door de ingrijpende veranderingen, die de minister van De- jsie heeft voorgesteld in de militaire pensioenwetgeving. Kort ■cngvat komen die veranderingen erop neer, dat de vrijwil- Bicnenden straks op hun 55ste verjaardag naar huis worden ge- prd met recht op een overbruggingsuitkering tot hun 65ste, datum waarop het feitelijke pensioen intreedt. [Overwegend voordelig, dit complex van nieuwe regelingen" de minister. ..Een onrecht zo schreeuwend, dat wij er een- Idig geen woorden voor hebben", zeggen de besturen van de Ka/re beroepsverenigingen. zegt de minister in hun verontwaardiging vin zij d;e woorden toch en vullen vele bladzijden mee. In alle or- die wij de laatste weken uit sector onder vier ogen kre- wordt het pensioen-onrecht k becommentarieerd. Grieven ►vensan de lijst van grieven ae afwijzing van de me- 'an dc minister, dat hij oude- dan 55 jaar in een moderne smacht niet meer kan gebrui- En dat terwyl de staatscommis- voor de pensioenwetgeving nog jigs heeft geformuleerd "dat ie- Ncderlander in staat moet wor- geacht tot zijn 65ste jaar ar te verrichten". Geldt dan dat voor de beroepsmilitair. op s gezondheid tijdens zijn be oefening als regel veel gelet dan op die van eer Kerk nemer? Emotionele uitlatingen, ongetwy- be_ feld. maar vele beroepsmilitairen beter voelen zich „gegrepen". Niemand een bur- vindt het prettig als er onrechtvaar dig in zijn portemonnee wordt ge- beroepsmilitairen van 55 moet tast. Daarom mag 't ook niet verwon- aDeen worden gedacht aan de deren dat al lang geheeld geachte »nt eerste klasse, die recruten wonden weer openbreken. De oude an. I «eer bijvoorbeeld van de destijds edeneren de bonden. Voor die nogal hardhandig doorgevoerde in- categorie, voor wie de licha- passingen in de K.L.-rangen van de k conditie inderdaad beslissend uit Indonesië overgekomen ex- de K.N.I.L.-ers. Aan sommigen catego- iter door overplaatsing of af- rièen van c'eze gerepatrieerden werd ng volgens de allang geldende toen om pensioentechnische redenen sche normen wel een andere een vei snelde bevorderingsgang ge inden. In de nu voorge- i geven, waardoor zij nog enige jaren régeling worden allen over één in de voor hen hoogst-bereikbare rang zouden kunnen dienen, alvo rens op hun 53ste verjaardag met pensioen te gaan. Hierdcxr konden ranggencien in de Koninklijke Land macht weliswaar pas later worden bevorderd, maar zij hadden, zo werd geredeneerd, dan ook tot hun zes tigste de tijd om hun pensioenrech ten op te bouwen. Ook deze rege ling wordt nu geweld aangedaan. Versneld-bevorderen en vertraagd- bevorderen worden op één lijn ge steld. Beide categorieën gaan op de zelfde leeftijd de dienst uit, het- rijdt hij geen gelukkige schaats. „Stel", zegt de minister, hij aan vaard een werkkring en verdient hiermede 60 procent van zijn laatst genoten bezoldiging". „Pree'es!" roepen de bonden ....60 procent! De minister geeft hier zelf te kennen, dat hij de uit zijn werk kring gestoten beroepsmilitair in het burgerleven niet meer waard acht dan nauwelijks de helft van wat de man m zijn militaire status beteken de. Denigerend voor iemand, die op een leeftijd is. waarop zijn burger- buurman nog tien jaar op de top van diens carrière kan vertoeven. Denigeiena en onaanvaardbaar!" geen groot voordeel voor de één, groot gingsuitkering. Wij eisen handha- nadeel voor de ander betekent. Samenvattend trompetten de ver- de aalmoes van tien jaren overbrug- afwentelen op zijn personeel. Sihanoek tapt uit ander vaatje Prins Sihanoek van Cambodja, die gewoonlijk veel kritiek op Amerika en het Westen levert, heeft nu de i Cambodjaanse communisten de man- tel uitgeveegd en hen ..lakeien van I Noord-Vietnam" genoemd. In een boodschap ter gelegenheid van de 12de verjaardag van Cam- bodja's onafhankelijkheid zei Siha noek, dat de Cambodjaanse commu nisten zich tegenover de Amerikaans- gezinde landen Thailand en Zuid- Vietnam uitgeven voor verdedigers van een verenigd Cambodja. Op de dag echter, dat die twee landen in het communistische kamp belanden of pro-communistische neutralis- j ten worden zullen de rode Cam- bodjanen geen vinger uitsteken om te voorkomen dat deze buurlanden zich meester maken van delen van ons grondgebied, aldus prins Siha noek. Hfj richtte ook een aanval op de rechtsgezinde Serei-party, die volgens hem gemene zaak met Thai land en Zuid-Vietnam maakt. „Begroting van het noodlot" „Gegrepen' JiET PROCES ZONDER LIJK (Van onze Brusselse correspondent) de toenemende lasten ten be- Na een proces dat ruim drie we ken heeft geduurd, is de 35-jarige Belgische houthakker Roger Cham penois gisteren in Aarlen veroor deeld tot levenslange dwangarbeid. De twaalf juryleden kwam na ruim drie uur beraadslagen tot een „schuldig" op alle punten: de dood van lijn vrouw Elisabeth Dannlau (waarbij de jury geen voorbedach te rade heeft aangenomen), poging tot mooru op een kruidenierster en haar dochter in zyn woonplaats Houdemont en ontvoering van een 13-jarig meisje. Het mysterie van de verdwijning van Elisabeth Danniau. die na een zeer bewogen leven op 50-Jarige leef tijd rnet de ongeletterde en 25-jaar jongere Roger Champenois trouwde, is niet opgelost. Champenois is bij zijn beweringen gebleven, dat zijn vrouw in augustus 1963 is verdwe nen zonder een spoor achter te la ten. Opgravingen rondom de plaats de laatste maanden Houdemont en naspeuringen tot in Tijdens de urenlange ondervra gingen in de rechtzaak, die in Bel gië bekend is geworden als het „pro ces zonder lijk", maakte Champe nois de indruk lang niet alles te be grijpen De wijze, waarop hij bij zijn verklaringen is gebleven heeft echter de vraag doen rijzen of dit niet een middel van hem is geweest om de vele strikvragen te ontwij ken. Daarbij j hoeve van provincie en gemeente, steeds weer gebleken dat er tussen alle delen van België hebben geen de uitbreiding van het universitaire beide regeringspartijen C.V.P. (ka- enkel resultaat opgeleverd. Belastingverhogingen en be- onderwijs en de kosten van de ziek- tholieken) en B.S.P. (socialisten) en Waalse B.S.P.'ers hebben zei hy, „niet de tijd om te fundamentele verschillen van op- Bijna een miljard &aan schreien om wat er is gebeurd. Wij gaan ook het hoofd niet in het zand steken om de waarheid niet te willen zien.' Controle geschoren, Mooie carrière lilitair en techniek", maandblad de „Vereniging van militair lisch beroepspersoneel", neemt voorbeeld de oorlogsvrijwilligers, na een drie- tot vierjarig ver- Indonesië omstreekt 1950 rten te tekenen als beroepsmili- Deze mannen zijn nu rondom 'eertig jaar. Zij konden, dach- mooie carrière by land- ïchtmacht opbouwen en reken- op een bestaanszekerheid tot zestigste, met daarna een gced loen Men sloot een levensver- ring met een uitkering bij het een van het zestigste levens- Men nam een hypothecaire le- op een huis tot zijn zestigste Ie studie van de kinderen werd eens financieel afgestemd op het gste jaar Bij het vorderen van iensttijd kreeg zelfs de gratifi- voor 36 jaren trouwe dienst maand salaris) al een bestem- t één pennestreek veegt de mi- heel deze toekomstver- trngen onder de tafel. „Weg met uikige mannetjes", lijkt hij te „ik wil alleen frisse, jonge Jawel, maar de veertig- en gjprigen van nu waren frisse, kerels toen de toenmalige de- eleiéinp hen een redelijk geho erde levenstaak in uniform voor- elcie Is het juridisch aanvaard- die geconstateerde af- ken van toen docr een ongetwy- dynamische minister van nu, de Jong, 50 jaar) teniet en gedaan? Overgangsregeling o heet wordt de soep niet gege- zegt de minister. „Er komt een [angsregeling van vijf jaar. met na nog een aflopende schaal van euw vijf jaar. Dat wil zeggen als de wet op 1 januari 1966 Ingaan, tot 1971 voor ieder, die wil, de oude bepalingen gehand- worden, daarna- wordt de bumleeftijd telkens één jaar [gebracht: dus in 1971 ontslag de 59-jarigen, in 1972 voor de 'rigen en zo vervolgens", bonden zeggen hierop: maar heeft het gres van het beroeps teel. dat sinds de tweede we- »rlog in dienst trad. niets aan. is nu neg zó jong. dat het bui deze overgangsregeling valt. tn ander argument van de mi- is de voorgestelde uitkerings- ing. Gedurende de eerste i zijn ontslag ontvangt een uitkering van 70 lent van de laatstelijk genoten Idiging,. Daarna gaat hy tot 6.1ste terug op 60 procent. In de chnfu-n van de militaire be- werenigingen wemelt het van de keningen, die aantonen, hoeveel de minister zijn werknemers wie hij juist hoort op te ko- - tekort doet. Afhankelijk de rang en dus het salaris van letrokkenen variëren deze nade- saldi van 14.000 gulden voor een ►ornal eerste klasse tot 40.000 voor een luitenant-kolonel, de minister voorzichtig het 'beeld geeft van iemand, die op zuinigingen heeft de Belgische I premier Harmei gisteren in de Kamer aangekondigd toen hij de regering Lefèvre-Spaak. „Wij heb- ers Belgische miljoenennota heeft voorgelezen gulden zal de regering uit nieu we belastingen moeten halen. Het zaï een serie zyn: de weelde belasting wordt met 25% verhoogd en dientengevolge zal een groot aan tal goederen, variërend van elek trische schcerapparaten tot t.v.- toestellen en van leren damestassen tot auto's, ongeveer l/40ste van de huidige prys duurder worden. De belasting op benzine wordt met 74 cent per liter voor de consument verhoogd. Sterke dranken, mineraal water en limonades worden dyürder. Zo ook het registratierecht op de verkoop van onroerende goederen, de successierechten en de belasting van particulieren voor zover hun in komen groter is dan 75.000 gulden per jaar. erschillen van mening bestaan die Minister-president Harmei noemde het eerste budget van zijn kabinet, dat deze zomer de regering Lefèvre- Spaak is opgevolgd, een begroting van het noodlot. Hij deelde daar bij op de onvermijdelijkheid van de grotere staatsuitgaven als gevolg van de stijgende personeelsuitga- Harmei heeft uitvoerig de opvat tingen van de regering over de be zuinigingen uiteen-gezet. Wanneer de nieuwe begrotmg eenmaal is aange nomen, zal geen enkele overschrij ding meer worden geduld en zal strenge controle worden uitgeoefend. HarmeLi betoog werd verscheidene malen onderbroken door opmer kingen en gelach en gejoel van de oppositie., met name de vice-voor - zitter van de socialistische party, Van den Eynde. liet geen gelegen heid voorby gaan in overvalst Ant werps van leer te trekken. Het was duideiyk dat de opposi tie na de verkiezingen in het voor jaar aan omvang heeft gewonnen. In de vorige kamer telde zy 33 le den op een totaal van 212, thans 71. De Liberalen zagen hun fractie groeien van 20 tot 48 man. de Volks unie ging van 5 naar 12 en dan zyn er no? de communisten en enige verspreide, zich onafhankelyk noe mende volksvertegenwoordigers. Andere zorgen De financiële problemen vormen niet de enige zorg van de huidige regering van de volksvertegenwoordi ging. Als tweede grote bron van vatting over sociale kwesties. Htt is wel mogelyk dat de beide partyen meer of minder noodge dwongen <zij beschikken immers sa men nauweiyks over de door de grondwet vereiste meerderheid) naar elkaar zullen toegroeien. Mogelyk worden zy daarby zelfs wat gehol pen door de tegenstelling tussen Li beralen en Volksunie. Zo niet. dan kunnen waarschynlyk alleen nieuwe verkiezingen uitkomst brengen. Reiger Champenois kwam in au gustus var het vorig jaar in het nieuws doordat hy tien dagen lang in de dichte bossen van de provin cie Luxemburg aan een klopjacht van een waar legertje militairen en rijkswachters wist te te ontsnappen. Hy had na in voorlopige vryheid te zyn gesteld by het onderzoek naar de verdwyning van zyn vrouw een overval gepleegd op een krui denierswinkel in Houdemont. De eigenaresse en haar negenjarig dochtertje ging hy met een byl te ïyf. Een tweede dochtertje, de 13- jarige Claudine, nam hy mee de bossen in. Zy werd echter enkele uren later ongedeerd teruggevonden. De rechtbank in Arnhem heeft uitspraak gedaan in de strafzaak te gen een 33-jarige chauffeur uit Val burg en een 45-jarige vrouw uit Nii- ir.egen, die ervan worden beschul digd het ll-jarige zoontje Wim van de vrouw op roof te hebben uitge stuurd. Bovendien zou de man zyn gezin in Valburg in hulpeloze toe stand hebben achtergelaten. De rechtbank veroordeelde zowel de man als de vrouw tot negen maan den gevangenisstraf met aftrek. De officier had tegen beiden 14 Jaar Met aftrek geëist. De man werd vrij gesproken van het hem ten laste gelegde ten aanzien van het achter laten van zyn gezin. De chauffeur, die met de vrouw samen woonde, trok met haar en soms nog met eni ge kinderen per auto er op uit. Wim werd dan aangezet tot het beroven van vrouwen of kleine kinderen. Achttien gevallen zyn bekend ge worden. Vyf ervan werden het paar ten laste gelegd. De vyf kinderen van de vrouw zijn thans in een ge sticht in Roermond ondergebracht. Minister Smallenbroek houdt voet bij stuk loeilykheden is er in de grond- j pensioenwet onaanvaardbaar. (Van onze parlementaire redactie) Het vrijwillige ouderdomspensioen voor ambtenaren komt er niet. Minister Smallenbroek (Binnenlandse Zaken) noemde het gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de nieuwe wetswijziging die vooral betrekking heeft op de Vlaams-Waalse kwestie, I j »u" "J*" «„killl.L- met name op het statuut voor Brus- dnjfslevcn en onbillijk, sel en voor de omgeving van d» hoofdstad. Zijn argumenten: te duur, nadelig voor het particuliere be- Zowel in de schrifteUjke voorbe handeling als bij de mondelinge dis- De Vlamingen verzetten zich tegen cussies over de nieuwe pensioenwet uitbreiding van de Waalse invloed in j heeft de Kamer uitvoerig gepleit de van oorsprong Vlaamse randge- voor invoering van een of andere meenten. Tenslotte zyn er de vraag- vorm van vervroegd pensioen. De stukken op sociaal-economisch ge- meeste belangstelling ging uit naar bied. De socialitische en katholieke het „vrijwillige ouderdomspensioen" vakbonden hebben reeds hun eisen kenoaar gemaakt. De liberalen heb ben zich daar in feite by aange sloten. maar de werkgeversorganisa ties verzetten zich tegen al die eisen. „De man die de oorlog begon" De procureer-generaal van de Westduitse Bondsrepubliek, Wester- mann, is naar Londen gereisd waar hy, ln besloten kring en op zijn ver zoek, de vertoning zal bijwonen van de televisiedocumentaire „De man die de oorlog begon", die morgen op het tweede net van de BBC zal wor den uitgezonden. Een woordvoerder van de BBC zei dat Westermann zeer veel belang stelt m de verklaringen van de hoofdfiguur in de documentaire. Alfred Naujocks, voormalig lid van de geheime dienst in nazi-Duitsland. Naujocks vertelt hoe hy in augus tus 1939 van het hoofd van de ge heime dienst. Heydrich, opdracht kreeg met enige mannen naar het na by de Poolse grens gelegen Duitse dorp Glaewitz te gaan. Vermomd als Poolse soldaten moesten zy zich zyn Führer beledigend program- goede aarde. Het is strydig met het waarvan iedere ambtenaar van 60 jaar en ouder gebruik zou kunnen maken mits de leiding van de be trokken dienst er mee akkoord gaat. Daarnaast werd bepleit voor in voering van het „dienstjarenpen- sioen", dat zou gelden voor iedere ambtenaar, die het maximale voor de pensioenberekening geldende aantal van veertig jaren achter de rug heeft. Hoewel woordvoerders van byna alle fracties hem probeerden te ver murwen bleef de minister voet by stuk houden. Anders dan de Kamer verwachtte hy, dat veel ambtena ren van de regeling gebruik zouden maken. De gemeenten, ambteiyke diensten, particuliere scholen en andere organen, die wensen inzake vrywillig ouderdoms pensioen zouden moeten beoordelen, zouden dat nooit volgens dezelfde normen kunnen doen, hetgeen tot onbillykheden en rechtsongeiykheid zou leiden. Het voorstel om de kosten van het vrij willige pensioen af te wentelen op de gegadigdi woord. Kwaad Minister Smallenbroek maakte zich nogal kwaad over de aanhoudende en hardnekkige verzoeken. Het zou zeventig en tachtig miljoen kosten zei hy met nadruk. Als de Kamer op eigen initiatief de voorgestelde welvaartsvastheid gaat veranderen kan het kaninet de verantwoorde- lykhedd voor het wetsontwerp niet langer aanvaarden. Tevoren had de minister al in diverse toonaarden gezegd, dat de Nederlandse over heid bijzonder goed voor haar ge pensioneerden zorgt. De Nederlandse pensioenregeling is vrUwel uniek, al dus de minister, die vooral met de ze woorden de ook nu weer terug kerende kritiek op de A.O.W.-kor- ting van de pensioenen naast zich neerlegde. Slecht op één onderdeel kreeg de Kamer zyn zin. De minis ter beloofde de mogelykheid te on derzoeken tot invoering van het zo genaamde „zusterpensioen". Dat is het pensioen voor een zuster of an dere verzorgster van een gepensio neerde ambtenaar. De nieuwe pensioenwet, die vooral technische herzien en bevat alsmede verwerkingen van reeds eerder ge nomen principebeslissingen zal mor gen in stemming komen. Dan zal de kamer ook beslissen over de amen dementen, die de VVD-er Cor- ver heeft ingediend ter verbetering van de pensioenpositie van weduw naars van gepensioneerde vrouwe- lyke ambtenaren, gescheiden vrou wen en onwettige kinderen. iï Het reptielenhuis in Artisgevaarlijke werk op. Hij brengt wordt gemoderniseerd. Daarom moeten de slangen naar een an dere verblijfplaats verhuizen. De verzorger van het reptielenhuis. 55ste nog iets gaat by verdienen, Je heer van Moor sel knapt dit hier een enorme python over. die weinig te vertellen heeft want zijn kop wordt stevig vastgehou den. ma uitzenden. Aldus geschiedde. De Duitsers namen het programma op. zonden het door heel Europa en Hitier gebruikte deze zogenaamde aanval als voorwendsel om Polen te overweldigen. De maker van de Britse documen taire, Hom as, zei gisteren dat Nau jocks woonplaats een Klein dorp tracht Westermann al vier jaar lang Van deze „jubeldagen" in het sa Reddingsdienst voor slaehtoffers van het verkeer Afblijven als 't u blieft" luidt tegemvoordig het verzoek van de politie van Lissabon aan personen die een slachtoffer van een ver keersongeval willen helpen. De Lissabonse politie heeft na melijk pas een reddingsdienst in gesteld voor het steeds toenemen- achtte hij onverant- I dJ' aanta' slachtoffers van ver- u keersongevallen. De politie had berekend, dat I 1 bijna 20van de gewonden sterft naravocnilg tengevolge van onjuiste hande lingen van welmenende, maar on deskundige personen, die de slachtoffers oppakken of in hun eigen wagens naar ziekenhuizen brengen. Aan het publiek wordt nu ver zocht niet anders te doen dan naar de dichtstbijzijnde telefoon te lopen en daar no. 115 te draai en. Binnen drie minuten zal dan een van de vijf nieuwe ambulan cewagens van de politie zich naar de plaats des onheils haasten. De eerste proeven met deze on gevallenbrigade worden genomen in Lissabon en omgeving en als ze succes hebben, worden ze uitge breid tot andere delen van Portu gal. Uit de jongste cijfers van de Ineerde collega's ook al behoor- politie blijkt dat elke veertien (Van onze correspondent) Piet Roomer, de Rotterdamse in- van de KNVB de uitnodiging gekre gen om de wedstrijd Derry City- Anderlecht te leiden. Als grensrech ters gaan met Roomer mee Bent velzen uit Den Haag en Muis uit Giessenburg. principe van de wet vond hy. Even hardvochtig reageert minis ter Smallenbroek op de vele verzoe ken om de welvaartsvastheid van het ambteiyke pensioen nog wat te ver beteren. Het voorstel van de minis ter houdt in grote lynen in, dat die optreden wanneer het salaris van een bepaalde groep ambtena- Morflne-ampullen verkocht On der verdenking te hebben gepoogd 89 ampullen met morfine voor ca. f 2500 ln Amsterdam te verkopen, hebben re chercheurs der afdelng bestrijding ver dovende middelen een 34-Jartge Volen- damse vishandelaar gearresteerd. Hij en de aspirant-koper zijn al eerder met politie en justitie ln aanraking geweest ln verband met verdovende middelen. De Volendammer ls al voor de officier van Justitie geleld en biyft ln voorlopige hechtenis De centrale recherche zet haar onderzoek naar de- geen. die de ampullen aan hem gele verd heeft, voort. dagen gemiddeld 73 verkeers ongevallen plaatsvinden met 40 doden en 75 gewonden. Sinds ok tober 1964 zijn op de kronkelwe gen van Portugal 3.474 ongevallen gebeurd met 819 doden en 4.619 gewonden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11