LD EXTRA Een nieuwe Riviera In Zuid-Frankrijk: d rc BIJIAGE LEIDSCH DAGBLAD mond Vcmdg ny^" =a"=r ri«a Aucte, IN een tijd van materiële welvaart, die iedereen de mogelijkheid schijnt te bieden alles te kopen waar het hart naar verlangt, wordt ruimte een met de dag schaar ser artikel. Vooral in de dichtbevolkte gebieden van Europa vragen de weinige be stuurders met een echte visie op de toekomst zich benauwd af hoe het er over vijf tig jaren of een eeuw zal uitzien. Frankrijk met zijn sterke concentratie van bur gers in Parijs en schijnbaar eindeloze verlaten gebieden vertoont nog een gunstig beeld. Aan de Rivièra moeten de toeristen echter dringen. De prijzen van onroerend goed en hotels stijgen tot voor velen onbetaalbare hoogten. Toerisme is een vulka nisch geladen begrip. Nog steeds nemen welvaart, vrije tijd, het verlangen met va kantie te gaan en het aantal mensen toe. Met één oog gericht op deze niet te stui ten internationale ontwikkeling en met het andere op de eivolle Cóte d'Azur heeft de Franse regering besloten tussen het riviertje de Camargue bij Montpellier en de Spaanse grens een nieuwe Rivièra te stichten met hotels, vakantiedorpen, vil la's en flatgebouwen die ongeveer drie honderdduizend bedden zullen bevatten. Bovendien komen er nog tientallen cam pings. Als de opzet slaagt zullen jaar lijks zeker anderhalf miljoen toeristen de nieuwe Rivièra bezoeken. Verwacht wordt dat vele duizenden Europeanen en Amerikanen zich permanent in de streek zullen vestigen of een tweede woning zul len kopen. TAE tweehonderd kilometer lange kuststrook in Zuid-Frankrijk, waar de nieuwe Rivièra wordt gesticht, biedt aan toekomstige toeristen een grote variëteit aan ontspanningsmogelijkhe den. Twaalf meren, die zijn ontstaan door af damming van baaien, zijn geschikt voor zeilen. Twee boeiende havenplaatsjes Mèze, in het noorden en Marseillan in het westen, bezitten een vloot van honderden kleurige vissersboten. De stranden zijn zacht glooiend met fijn wit z.and. Alle grote plaatsen, stadjes en dorpjes zijn ongerept „echt" Frans gebleven. In deze kuststrook met miljoenen druivestruiken, wo nen ongetwijfeld de vriendelijkste inwoners van Frankrijk: behulpzaam en gastvrij. ALLE grote steden aan de „Nieuwe Rivièra" zijn ten minste twintig eeuwen oud en hebben in het centrum vele vaak niet meer dan twee meter brede kronkelige straatjes met kasbah sfeer. Uniek is de Cité van het overigens niet Door Wim Zandvoort aan zee gelegen Carcassonne, een merkwaardi ge stadswijk gevat in een hoge gedeeltelijk dubbele muur met vijftig torens. Het kli maat aan de Nieuwe Rivièra lijkt met een jaar gemiddelde van 23 graden Celsius, ideaal. Dit jaar vielen sinds februari slechts drie buien. In Montpellier verschuilt de zon zich van 1 ju ni tot 1 november maar vierhonderd van de zes tienhonderd uur achter de wolken. Zo nu en dan blaast de mistral, een felle droge storm uit het noorden. OM te voorkomen dat langs de kust één lange „betonnen muur" wordt opgetrokken zal de Nieuwe Rivièra bestaan uit aas toeristische een heden, z.g. „Unités touristiques", die over vijf tien jaar gereed moeten zijn. Tussen de toeris tische eenheden komt tegen bebouwing be schermd recreatiegebied. De zes needs gedeel telijk toeristisch ontwikkelde eenheden zijn: Grau-du-Roi/Palavas. Dit pLan wordt met voorrang uitgevoerd. Na zeshonderd meter strand komen huisvestingen met bijna vijftig duizend bedden. Nergens zullen de gasten lan ger dan tien minuten behoeven te lopen om de Middellandse Zee te bereiken. Cap d'Agde/Marsteillan. Vakantiedorpen zullen de meeste van de vijftigduizend gewenste bed den bevatten. De uitvoering wordt nog bestu deerd. Mond van de rivier Aude. Aantal bedden nog niet bekend. In het open gebied staat bescher ming tegen de wind voorop. Behalve een stede lijk centrum komen ongeveer veertig dorpjes om pleinen. Elke nederzetting zal veertig k vijftig huizen tellen. Gruissan. In de streek met vele meren aan de zuidkant van de rotsen dorpjes en luxe ho tels. Leucate/Barcarès. Op de smalle strook tus sen meer en zee hotels, huizen, vakantiedorpen en campings. Totaal 75.000 bedden. Ook deze eenheid zal met voorrang worden uitgevoerd. Saint-Cyprien. Bijna achtduizend huisvestin gen voor veertigduizend toeristen. T\E Franse staat heeft de leiding bij de uitvoe- ring van het gecompliceerde project Nieuwe Rivièra. Veel grond in de kuststrook tussen Camargue en de Spaanse gnens is of wordt eigendom van de staat. Daarnaast heeft de overheid wettelijke bevoegdheid om in een ge bied van 25.000 ha. speculatie te voorkomen. Voor de uitvoering zorgt een in 1963 opgericht inter departementale dienst die onder meer beschikt over een studiecentrum in Montpellier. Acht ar chitecten, verbonden aan het Agence d'Urbanis- me, eveneens in Montpellier, ontwerpen de plan nen voor het gehele gebied. IN de plannen voor de Nieuwe Rivièra zullen nieuwe havens worden aangelegd. Grote aan dacht zal worden besteed aan de aanleg van sportcomplexen en de bouw van bars, restau rants en dancings. De Franse staat werkt ook mee aan bet tienja renplan Languedoc-Roussillon dat o.m. voorziet in de aanleg van nieuwe wegen en jachthavens, herbebossing van grote stukken en het geschikt maken voor watersport van verschillende me- Het grootse, bijna alles veranderende plan van de Nieuwe Rivièra zal vrijwel zeker slagen. Strand en zee zijn beproefde toeristenlokkers. Tegen de wind kunnen de architecten tot hun grote spijt niets uitrichten. Zou de Nieuwe Ri vièra erom werden gemeden? In het koude nat te Nederland waait het vaak en hard en toch zijn de stranden in de zomer overbevolkt. Onderaan: Langs het 14 km lange strand tussen Agde en Sète kunnen hon derden kampeerder» htm tenten opzetten. Links: Het haven plaatsje Marseillan aan het Bassin de Thau bezit een van de oudste hallen van Zuid-Frante- rijk. Links bovenc De meren aan de Nieuwe Rivièra bie den voldoende ruim te voor watersport liefhebbers. ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 J

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9