Popeijus leidt driebandenstrijd In Heer Hugo waard wordt vandaag (^X"s,.w) geschaatst Spanje en India gelijk De Ruyter verliest van Doggen MEESTERSCHAP Nederland verloor van Spanje (92-93) 'L UVS mag Haags VUC niet onderschatten Training amateurs SI'II KT Dam-interland Stichting Formula V traint jonge coureurs uvs-vue KRANTENBEZORGER GEVRAAGD RESERVES VVS KLOPPEN KVC OLYMPISCHE TITELHOUDER GESCHORST f Verdachte in zaak Bouwmeester in vrijheid gesteld LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 VIERDE BLAD die Ook al kon Hennic de Ruyter in matchpunten gelijk met hem blijven en volgen Cees van Oosterhout, Tiest Brosens en Jan Doggen met slechts twee verliespunten op de voet, toch heeft n- Herman Popeijus na de derde ronde van het nationale kampioen- nk jchap in de ereklasse driebanden vooral moreel resoluut de leiding genomen. Ruimschoots Onverstoorbaar aanvaardde jZwündrechter in het begin terstand, die Want terwijl De Ruyter moeizame partij van 77 beurten Tee gelaar uiteindelijk nog ruim versloeg (4660) stevende Popeijus in aowel aanvallend en verdedigend meesterschap tegen Jan Sweering voor de tweede achtereenvolgende maal naar een winstpartij binnen de lestig beurten: 3560 in 58 beurten. Daardoor steeg zijn algemeen ge middelde tot recordhoogte: 1.005. Onverstoorbaar de ach terstand, die door de goed gestarte Sweering tot 1611 na 15 beurten werd opgevoerd. De Amsterdammei teohnlsch zeer vaardig en een kun dig oarrottist, kon echter zijn wapens to scherp slijpen als hij vermocht, Popeijus bleef als een terrier volgen en buitte elk kansje met rassende oplossingen uit. En dat brak bet moreel van Sweering, die te snel zijn zelfvertrouwen kwijt raakt. Een paar ronduit ongelukkige missers van de Amsterdammer tussen1 de 25ste en 30ste beurt deden de kan zen geheel keren. Popeijus, die in middels op gelijke voet was gekomen (23—24 in 25 beurten), demarreerde met negen gave caramboles in drie beurten en liet tenslotte Sweering ver achter. Basketballtoernooi De Nederlander Karei Pastor J scoort in de basketballwedstrijd tegen Spanje. In de Amsterdamse Appolohal is gisteravond het vierlanden basketball j, toernooi begonnen, waaraan de na tionale teams van Nederland, Span- f je, Finland en België deelnemen. In de openingswedstrijd leed Nederland een 92—93 nederlaag tegen Spanje. De ruststand was 4643 in het voor deel van onze landgenoten. In de tweede wedstrijd zegevierde Finland met 73—69 over België. Bij de rust hadden onze zuiderburen nog een 37—32 voorsprong. Enige uren later was Popeijus niet alleen de morele leider maar ook alleenheerser geworden doordat hij zelf Soeterboek ruimschoots klopte (6044 in 65 beurten) en de naar zijn vorm tastende Henny de Ruyter een niet geheel onverwachte neder laag leed tegen Jan Doggen (4560 in 55 beurten). Vooral de laatste partij had een enerverend verloop, Doggen was na 40 beurten ver uit gelopen (2843), maar De Ruyter kwam terug en naderde zijn streek genoot tot op twee caramboles (44 46). Menig sterker biljarter dan Dog gen zou op dat moment zijn bezwe ken, maar niet de Brabander. Hij pareerde de aanval met series van 4, 3 en 4 en werd nog een glansrijk en trots winnaar, trots vooral omdat het de eerste maal was in de zes jaar dat Doggen meeloopt in de top, dat hij De Ruyter in een partij klopte. Popeijus had tegen Soeterboek een tijdje nodig om op dreef te komen, maar toen dat dan ook kort na de 30ste beurt geschiedde liep hij met 18 caramboles in zes beurten zo snel weg, dat Soeterboek, die tot dan met een behoorlijk moyenne had gespeeld, lelijk terugviel. Uitslagen Brosens Doggen Teegelaar De Ruyter Sweering Popeijus Sweering Brosens Van Oosterhout Teegelaar De stand na twee dagen: Popeijus Brosens Doggen De Ruyter Van Oosterhout Teegelaar Soeterkoek Sweering Voetbalprognoses Opnieuw wacht UVS een thuiswed strijd. Na het topduel van de vorige week, toen SVW in de Kikker- polder op bezoek kwam, is het morgen een elftal van heel wat minder allure, dat zijn opwachting maakt: VUC. De Hagenaars bezet ten met één gewonnen wedstrijd en drie gelijke spelen geen hoge positie op de ranglijst eerste klasse B. Toch gaat UVS geen gemakkelijke wedstrijd tegemoet. Immers, ook Gouda was zo'n „underdog", die plotseling zijn tanden Wanneer de blauwwitten, die het zonder Aat Koren moeten doen, de zaken van begin-af-aan echter stevig aanpakken, zal de leiders positie behouden kunnen blijven. Ook Roodenburg en LFC moeten ir staat worden geacht hun riant» positie in de tweede klasse A (zes punten voorsprong na strijden....) te behouden. Beide elftallen komen in Rotterdam bin nen de lijnen: LFC bij Spartaan '20 en Roodenburg bij HOV. De wed strijd HBSLugdunum is tot 14 november uitgesteld. Alphen heeft verleden week de eerste plaats in de derde klasse A ver speeld aan het Goudse Olympia Er is echter een kansje, dat de rollen weer worden omgedraaid Alphen heeft daarbij echter de hulp nodig van Altior, dat Olym pia in Langeraar bestrijdt. Eer kleine zege van Altior en winst van Alphen op VIOS liggen in de lijn der verwachtingen. Voor hekkeslul- ter Alphia ziet de toekomst er niet zo zonnig uit. Ook morgen zal wel geen winst zijn weggelegd in de uitwedstrijd tegen Bergambacht. In de vierde klasse A is de strijd om de eerste plaats weer een zaak met gelijke kansen voor DOCOS en Concordia geworden. Hoewel beide elftallen lastige uitwedstrijden te gemoet gaan tegen resp. Warmun- da en VVSB zal er in deze situatie waarschijnlijk geen verandering komen. Lisse (thuis tegen hekke- sluiter Nic. Boys), ZLC (in Leiden tegen Teijlingen) en DOSR (uit tegen Foreholte) kunnen eveneens twee punten rijker worden. LDWS, dat vorige week verraste met een overwinning op Spoorwijk, krijgt opnieuw een goede kans iets aan haar puntentotaal te verbete ren. Het Haagse Archipel, dat in Leiden op bezoek komt, is n.l. be slist geen onoverwinnelijke tegen stander. Ook voor Wassenaar lijkt in de uitwedstrijd tegen het laag geklasseerde 's-Gravenzande winst weggelegd. ASC, dat in de vierde klasse D na een matige start is opgeklommen yaar de vierde plaats, gaat een lastige uitwedstrijd tegemoet. Bij Vredenburch is er voor de Leidse roodzwarten wel niet meer dan een puntenverdeling (het vijfde in deze competitie) te behalen. Voor de op 9 november in het sport centrum van de KNVB te Zeist te houden centrale training van geselec teerde spelers voor het Nederlands amateurelftal zijn de volgende spe lers uitgenodigd: Bes (Zilvermeeuwen), Bravenboer (Neptunus), Lagendijk (CVV), Ko ning (JOS), Bregman (JOS), Hol- ben (RIOS '31), De Wit (ZW). Wal- stock (Sittardia), De Vos «Middel burg), Tahlplatz (Quick '20). Bollen (Ajax), Oldenburger (Emmen) en Diertens (Noordster). Zondag 14 november wordt in Luik de jaarlijkse landenwedstrijd tegen België gespeeld. Naast de Neder landse kampioen, Piet Roozenburg, en de Nederlandse jeugdkampioen. Rob Palmer, bestaat het team uit d® volgende spelers: F.Broier (Utrecht), F. de Jonge (Rotterdam). N. Koeken (Den Bosch), Ch. A. Mulder (Den Haag), P. Schrijver (Huissen), T. Sijbrands (Amsterdam), W. F. Ver sluis (Amsterdam) en H. de Witt (Groningen). Autosport in opmars (Van één onzer redacteuren) De Stichting Formula Vee is dezer dagen opgericht met de bedoeling jonge enthousiastelingen voor de autosport op te leiden en rijp te maken voor races in binnen- en buitenland. Nog niet zo lang geleden was zo- i f35 voor een uur training liegen er iets een utopie. Gebrek aan accom- I niet om. Enfin, we rekenden uit, dat modatie en middelen heeft de groei voor drie races per jaar met een de autosport in ons land lang j behoorlijke voorbereiding de Jonge de 150 gulden per HERMAN POPEIJUS Davis Cup-toernooi (Advertentie) Zondag 2.30 uur de belangrijke wedstrijd Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 - Leiden Zal de Interzone finale van het toernooi om de Davis Cup tussen Spanje en India toch nog een ver rassing opleveren? Na de twee enkel spelen op de eerste dag in Barcelona is de stand 11, in tegenstelling tot de algemeen verwachte 20 voor sprong der Spanjaarden. In het eerste enkelspel toonde de 28-jarige Ramanathan Krishnan, die tot de beste spelers van de wereld moet worden gesteld, zijn beste vorm. Hij versloeg de zeven jaar jongere Spanjaard Juan Gisbert met 62, 6—0, 61 op een manier die bepaald Volleybalcompetitie In de militaire sporthal behaalden de reserves van VVS gisteravond een verrassende zege op KVC. Dachten de Katwijkse heren, dat zy het met VVS 2 even gemakkelijk zouden klaren als onlangs tegen de Kangeroes-reserves? Feit is in ieder geval, dat KVC wat lauw begon en toen dus Guyt c.s. zich realiseerden, dat er gevochten diende te worden om de winst vast te houden, had ook VVS 2 gezien dat dit KVC niet meer van dezelfde kracht is als de afge lopen seizoenen. Met Ben van der Have in ouderwetse vorm sloegen de VVS-ers telkens weer opnieuw toe als KVC dacht de zaken geklaard te hebben. Dat komt eveneens tot uit drukking in de score, 1512, 1315, 15—11, 11—15 en 15—13. Indien VVS 2 in de vierde set wat beheerster waren te werk gegaan, zou er waar schijnlijk een 3—1 zege uit de bus zijn gekomen. Snel verteld is het verloop van de wedstrijd van de KVC-dames tegen HBC. De gasten toonden vele tekort komingen op technisch gebied. Voor al het stoppen van de service is een onderdeel van het spel dat in Haar lem tijdens de training zeker nog geducht dient te worden door genomen. Bij KVC is juist dat stop pen van de service en daarmee de opbouw van de aanval veel en veel beter geworden. Smashkracht bezit ten de Katwijkse dames wel, dat schreven we in de vorige competitie an haar, maar toen kreeg men geen bal goed voor het net. Met 1512, 153 en 1511 behaalden de Haarlemse gasten eigenlijk nog een milde score. KVC zal, dachten we, deze competitie meer furore maken met de damesformatie dan voorheen het geval is geweest. superieur en de scherp geslagen bal len vanuit de achterlijn vormden voor Gisbert zoveel problemen dat hij nauwelijks kans kreeg aan het net te komen om zijn karige aanvallen met smashes af te ronden. Geheel volgens de verwachtingen zegevierde de Spanjaard Manuel San- tana in het tweede enkelspel over India's nummer twee Jaideep Mu- Santana, die dit jaar met de Australiër Roy Emerson aan de top van de wereldranglijst staat, bewees zijn technisch kunnen en strijdvaar digheid, want op de beslissende mo menten was hij het die steeds weer de winnende punten scoorde. Opval lend waren zijn harde services en smashes. Vandaag wordt het dubbel spel gespeeld. tegengehouden. Dat werd wat be ter in 1948, toen het Zandvoortse cuit werd geopend, maar de hoge kosten bleven. Hoewel er jongeren waren, die kapitalen aan de auto racerij besteedden, bleven de echte races voor 95 procent van hen on bereikbaar. De ware autosportlief hebbers zagen dat met lede ogen aan, want ze waren ervan overtuigd, dat er ook in ons land renners met talent rondliepen. Van ontplooiing kon echter geen sprake zijn tot vo rig jaar de Formule Vee in ons land werd geintroduceerd. Heet in het kort gezegd: een ra cewagen in bouwpakket, die wordt opgebouwd uit normale volkswa- gen-1200-onderdelen. De prijs is niet heel laag, maar toch bereikbaar voor veel meer jongeren. De racesport kwam daardoor binnen de actiera dius van een aanzienlek grotere groep. - maand moet neertellen. Inderdaad geen kleinigheid. Maar het moet gezegd: wie eenmaal in zo'n kleine knetterende jakkeraar over het Zandvoortse circuit heeft geraasd, kan zich maar al te goed indenken, waarom toch zovelen er warm voor lopen. „Het is een fas cinerende sport. En alle kandidaten hopen, dat zy „talent" hebben. Dan komen zy onder de vleugels van de Stichting, wat een aanzienlijke kos tenbesparing betekent. Zo groeit de autosport in Nederland naar een kern van topcoureurs. Vereniging Het kon dan ook niet uitblijven, dat er eens een vereniging zou wor- worden opgericht. Mede dankzy de hulp van enkele Nederlandse bedrij ven kon de Stichting Formula Vee kortgeleden van de grond komen. Het enig doel: jonge coureurs ryp te maken voor races in binnen- en buitenland. Tot de instructeurs be horen ervaren krachten als Ben Pon jr en Gijs van Lennep. Hoewel nog niet aan de grote weg Ls getimmerd zyn er al 75 kandida ten. En toch is het niet zo bijster goedkoop. Bedragen als f 150 in schrijfgeld, f30 per lesdag de eerste dagen, daarna f 150 huur wagen ei Paardesport De tweevoudige Olympisch kam pioen, de Fransman Pierre Jonquere® d'Oriola, in 1952 en 1964 won hij de grote springprijs tijdens de Spelen, is geschorst tot 31 december in ver band met moeilijkheden met do Franse Hippische Bond. Het grootste struikelblok is o.a., dat Pierre Jon- queres d'Oriola niet door de Bond was uitgenodigd voor het grote springconcours in Genève, waar hij sinds 1946 deelneemt. (Va speciale verslaggever) De derde partij van de finale het kandidatenschaaktoernooi, in de Russen Tal en Spassky tegen elkaar uitkomen, is vrijdag avond na 41 zetten afgebroken. Spass ky die een punt op zijn rivaal achter staat in deze tweekamp, heeft in de afgebroken party een pion meer dan Tal. Kryn Noels (56) loopt naar de tele foon en zegt in een zeer duidelijk Zeeuws accent: „Mama, ik kom er aan. Zet alvast maar een prakje voor me klaar". Een prakje voor een uitvinder. De man, die van daag Amerikanen zal ontvangen om hen een sensationeel verschijn sel te tonen: een schaatsbaan in de open lucht zonder dat in de verste verte ys te bespeuren valt. Maar vooreerst gaat Noels even een hapje eten en hij geeft tus sendoor duideJijk bescheid: „Noem mij geen uitvinder. Nee. die schaatsbaan kan je eigenlijk geen uitvinding nomen". Toch groeide tussen de koollanden rond Heer Hugowaard, onder de wijde luchten van het prachtige Noordhollandse land, een strook grond onder zyn handen tot een verschijnsel, dat de wereld deed op kijken. Op deze zaterdag opent self-made-man Noels een schaats baan, die uit plastic repen be staat en die een omwenteling te weeg kan brengen in alle stre ken van de wereld waar ys een zeer schaars ontvangen gave van de natuur is. In een fabriek van plactic-borstels en veegmachi- nes knutselde Noels vele vrije uren aan een project waarvan hij wist dat het kon. Vandaag zal men verbaasd zien, dat het kan: Ard Schenk, Rudi Liebrechts en Cees Verkerk zullen schaatsen op plastic. Bekend Krijn Noels is opeens een zeer be kend man geworden. En hij ver telt graag de geschiedenis van het glydende plastic. Behalve als je hem vraagt hoe het nu precies gaat. Dan zegt hjj, met slim twinkelende ogen achter brille- glazen „Kijk, dat is nou pre cies waar het om draait. Daar heb ik noo patent op. De schaatsen zjjn op een bepaalde manier geslepen. Hoe dat zeg ik niet. Dat is myn geheim". Buiten zijn kantoor groeit de plastic-vlakte. Mannen leggen repen aaneen tot een oppervlakte van 1?50 m2 en langs de weg die naar de afsluitdijk leidt, stoppen opeens auto's. Noels ziet het glim lachend aan: „Er zullen veel men sen komen, hier. We zitten pre cies in de goede streek". Een paar jaar geleden begon Krijn Noels te denken aan schaatsen op plastic. Het moest kunnen. Bij schaatsen op ijs ligt een water- l.iagje onder de schaats. Dat maakt maakt dc zaken glijdend. Het wa ter moest, dacht Noels, op plastio vervangen kunnen worden. En hjj begon te zoeken naar het vereiste materiaal. De man, die eens in een kruideniersbedryf werkte, daarna verkoper werd voor een borstrlfabriek, zelf (in Arnhem) een borstelfabriek oprichtte en overschakelde op nylon, weer een andere, bijna terziele gegane fa briek opkocht en stilaan welge steld werd, die man begon te den ken aan de vinding die een om wenteling zou worden. Bruikbaar Fen fabriek in Enkhulzen kon hem plastic leveren dat, meende Noels, na wat bewerkingen bruikbaar zou zyn. Hij had ervaring op het ge bied van de kunststoffen: Een aan tal kunst-skibanen, bestaande uit {luizende meters borstel, in Neder land en in het buitenland werden door hem geleverd. Wintersport in de zomer dus er moest behal ve geskied ook geschaatst kunnen worden. Noels vroeg vroegere schaatscracks hem te komen helpen. Hij spreid de plastic-platen uit, in een stil le hoek. achter gordynen, in zUn fabriek in Heer Hugowaard. Zater dags. zondags en op alle andere feestdagen krasten Gerard Maar- se, Wim de Graaf en Ben Holle boom hun sporen in de repen kunststof. En op de tweede pink sterdag van dit jaar zeiden ze te gen eikaar: „Het is gelukt. Je kunt schaatsen op iets, dat geen ys is". Rrjjn Noels hield de schaat sen tegen het licht, tastte met zijn ogen langs het glyvak: zo moes ten ze dus geslepen worden. Er ligt vandaag in „de waard" een schaatsbaan klaar. Plus duizend paar schaatsen, die volgens het patent-Noels zjjn geslepen. Een firma in Leiden bouwde onder de repen plastic een speciale, snelver- plaatsbare vloer en de Enkhuizer fabriek leverde plaa«ic, meters plas- Hoe komt mijn club uit? UVS Vermeer, Balkhoven. Van der Kaay, Désar, Lardé, Leget, Thoeng, Kantebeen, Teske, Witte- man, Van Schooten. Roodenburg Keereweer, Ooyen- dijk, De Jonge, Van Weerlee, Hensen, De Klerk, Van Leeuwen, De Vos, Heymans, Den Os, Van der Broek. LFC De Hoed, Sira, Van der Zeeuw, L. de Jong, H. Sira, P. de Jong, Van der Heyden, De Wit. Riet kerken, Van der Starp. Nieuwenburg. ASC Onvlee, W. Spiering, Van der Waals, Bekkering, Zwanenburg, Key, Oppenheimer, Van Aken, De Goey, Raaphorst, Kemp. LDWS De Haan, Bey, Van Ros sen, G. de la Rie, Keizer, Verver, J de la Rie, Bhup, Wesselman, Van der Born, Piket. Warmunda Schavemaker, Van Noort, Vergeer. Westrop, Van Grie ken. Van Ryn, Volkers, Ritzen, Mul der, Meskers, Tromp. ZLC De Koning, De Groot, De Jong, Scheffer, De Koning, Abra hams, v. d. Reyden, De Wetering, De Bolster, v. d. Reyden, Pen. tic. Krijn Noels kreeg vragen en aanbiedingen uit alle delen van de wereld. Hy ls nog niet helemaal gewend aan het Idee. Hjj ver spreekt zich nog al eens, als hjj het heeft over ysbaan en jjspret. Aan de complete baan van 4000 m2 oppervlakte, die hjj. Inclusief dui zend paar speciaal geslepen schaat sen, voor 700.000 gulden kan le veren, komt namelijk geen stuk je jjs te pas. Als je vraagt hoe het nu precies kan, dat schaatsen, zegt hy met een zeer bescheiden maar toch duidelyk merkbare trots: „Dat is nou myn geheim". Het geheim van de uitvinder van Heer Hugowaard, die ook nog heeft uitgerekend (en dat zeer zelfbe wust vast stelt) dat zyn plastic- «rhaatspiaten zeven tot acht jaar mee kunnen De rechter-commissaris by de Bredase rechtbank, mr. J. Bruynsma, heeft gistermiddag na overleg met de officier van Justitie, mr. C. H. Louet Feysser, de 25-jarige Turk A. Z. N.. die ervan wordt verdacht de beide Feijenoord-spelers (oom en neef) Frans Bouwmeester te hebben mis handeld in de nacht van 24 op 25 ok tober in Breda, in vrijheid gesteld. Nadat gistermorgen de getuigen in deze zaak opnieuw waren verhoord, besloot de officier van Justitie zyn vordering tot gevangenhouding In te trekken. Afgelopen dinsdag verlengde de rechter-commissaris opnieuw de termyn van in bewaringstelling met zes dagen Het ls nu de bedoeling, dat de Turk zich over enige tyd voor de meervoudige kamer van de Bredase rechtbank zal verantwoorden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7