Cyi kunst kalei öosq29P jrus weer Kwestie in Veiligheidsraad PERSOONLI1KE LENINGEN topsport lil Den Haag verrijzen zes beeldhouwwerken LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 DERDE BLAD ■fe Marika Zahn-Kilius en Hans me Jürgen Baiimler hebben de I Ice sc haat straining hervat. Zij heb- I lev ben nog geen contract na te ko- ter met de ijsrevue Holiday on Marika heeft onlangs het n geschonken aan een doch- Op een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad in zake Cyprus, waar zieh de afgelopen dagen weer schietpartijen hebben voorgedaan, heeft Turkije gisteren verklaard dat 10.000 Turkse Cyprioten in de oude havenstad Famagusta door Grieks- entle Bedragen van f 1U0 2.UUU af te lossen in maximaal twee jaar; per week. maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren, worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTELIJKE DUNS! VOOR KASBEHEER EK KREDIETWEZEN IS, IEI0EN. POSTBUS 160. IEL M orden bedreigd. Van de e Griekscvpriotische re- verklaard dat deze be ing Na de schietpartijen van donder dag was het gisteravond rustig in Famagusta. Aan Turkscypriotische- zyde zijn een dode en vijf gewonden gevallen, terwijl zes leden van de Griekscyp: :otische nationale garde gewond werden. De Veiligheidsraad kwam bijeen op verzoek van Turkije, naar aan leiding van de incidenten in Fama gusta waar volgens de Turkse brief aan de raad „een uiterst ernstige en explosieve situatie" was ontstaan. De Turkse regering staat er op, aldus de brief, dat de Griekscy prioten zich terugtrekken uit plaat sen die zij in de afgelopen dagen hebben bezet. Een Griekse woord- voerdc heeft de beschuldigingen van de hand gewezen en gezegd, dat de Grieks-cyprioten gedwongen waren geweesc Turkse aanvallen te beant woorden om het ziekenhuis van Fa magusta re beschermen. De voorzitter van de veiligheids raad deed een beroep op beide par tijen de uiterste beheersing te be trachten Secretaris-generaal Oe Thant deelde de raad mee. dat bei de partijen een bestand in het om streden gebied hebben afgekondigd. Turkije beeft gisteren ook de per manente NAVO-raad over de toe stand op Cyprus ingelicht. Hij drong er bij de NAVO-partners op aan druk uit te oefenen op president Ma- karios opdat deze de orde herstelt. Dr. Van Snol - waarschuwt Nederland Mekka Gevaar bij voor Marokkanen Wan «•respondent an topsport doe loopt „Als iemand hij vroeg of laat onherroepelijk be scliadigingen op aan handen of ge wrichten". Tot deze rigoureuze uit spraak kwam dezer dagen de beken de arts A. C, van Swol, die zelf vele jaren topsport heeft beoefend op het gebied van rugby, maar vooral in de tennissport. Iemand die op topniveau meedoet en geen last ondervindt, heeft, vol gens Van Swol. geluk gehad De ge varen voor beschadigingen nemen nog steeds toe, aangezien cle inspan ningen om tot de uitblinkers te gaan behoren hoe langer hoe groter wor den. Dus dan maar geen topsport meer? Dat zal. aldus Van Swol. nooit mo gelijk zijn, want de jeugd is nu een maal „bezien" van de sport. Een be zetenheid, die overigens een aller eerste vereiste is om het tot iets te kunnen brengen Het doel van Van Swols lezing, die hij hield voor de sportjournalis ten in Amsterdam, is dan ook alleen een waarschuwende stem te laten horen en een stil pleidooi voor me dische begeleiding in de sport. Ook de sportbeoefenaars met min der talent lopen het gevaar van be schadigingen. Vooral ook. omdat zij in de meeste gevallen de techniek waarschijnlijk minder onder de knie hebben Nederland schijnt in Marokkaanse ogen een soort Mekka te zijn: steeds meer Marokkanen komen naar ons land om hier werk te zoeken. Alleen al in de provincie Utrecht steeg het I aantal geregistreerde Marokkanen van 149 eind oktober 1964 tot 904 eind oktober 1965. Deze forse stij- j ging is niet alleen een Utrechts, maar ook een landelijk verschijnsel. Twee premières trokken de aandacht Met Ina van Faassen en Roger Coorens in de hoofdrollen bracht het toneelgezelschap Ensemble gister avond in de Eindhovense Stads schouwburg de première van „Dat zonderlinge dier" onder leiding van de Franse regisseur Claude Regv. De voorstelling werd ook bijge woond door Gabriel Arout, auteur van het stuk, die zich bij het creëren hiervan heeft gebaseerd op een 12- tal novellen van de Russische schrij ver Tsjechow. Spelers en speelsters werden aan het slot van de voorstel ling groots gehuldigd. Ook de auteur en de regisseur mochten in deze hul de delen. De visie van de „angry young men" op het leven en de opvattingen van Maarten Luther heeft Osborne neer gelegd in het stuk. dat gisteravond in vertaling van Gerrit Kouwe- naar door het Nieuw Rotterdams Toneel in première werd gebracht. Coen Flmk speelde de rol van Maarten Luther onder regie van Richard Flink, die de voorstelling door zijn aankleding veel allure heeft gegeven. Bovendien speelde Coen Flink de rol van de vader. Het stuk eiste, met de pauze mee gerekend. 3 H' uur lang de aandacht van het publiek. Van abstract karakter Dc gemeente Den Haag zal in de komende twee jaar zes grote beeldhouwwerken laten plaat sen. Hiermee is in totaal een be drag van bijna f 700.000 ge moeid. Dit werd in de afgelopen jaren bespaard op de percenta ges voor kunstwerken, die bij de aanleg van stratenplannen zijn jitgetrokken. De beeldhouwwer ken dragen allen een abstract karakter. De ontwerpen zijn van de Zwitser H. Arp, de Amster dammer W. Couzijn. de Hage naar R. Draijer. de Duitser O. H. Hajek, de tot Fransman ge naturaliseerde Rus A. Pewsner en de Amsterdammer A. Volten. Drie Rembrandts te koop in Den Haag O.a. fle „Jtmo" In de Haagse kunsthandel Galerie Cramer aan de Javastraat zijn thans, naast schilderijen van Pieter de Hoogh, Rubens. Ruysdael, Van Goyen en andere bekende meesters, niet minder dan drie Rembrandts te Het bekendste en kostbaarste schil derij, zo meldt de „H. Crt.", is de met parels behangen „Juno" een werk dat uit de laatste periode van de grote meester stamt in tegen stelling tol de andere twee aange boden werken, die vroege Rem brandts zijn. Deze waren op de expositie „Rem brandt als leermeester" in 1956 in de Leidse Lakenhal te zien. Zij verte genwoordigen twee stukken uit de groep „De vijf zintuigen", nl. „Het gevoel" en „Het gehoor". Aan hun echtheid wordt door vrijwel geen des kundige getwijfeld. Verwacht wordt COMMANDO'S GEZOND TERUG Dr. C. Oomen uit Roosendaal toonde zich gisteren bijzonder tevre den over de gezondheidstoestand van de drie sei-geants van het korps Comr mandotroepen, die acht dagen lang in de Brabantse Biesbosch hebben vertoefd. Deze vrijwillige balling schap was bedoeld om aan te tonen dat de mens geruime tijd in leven kan blijven van hetgeen de natuur hem biedt. Acht dagen lang hebben zij in de achtereenvolgens door regen, storm en nachtvorst geteisterde Biesbosch geleefd van weegbree, brandnetels, zuring, voederbieten, peren, inge wanden van een haas en vis. want meer is er in het verlaten Biesbosch- gebied niet te vinden. De lichame lijke conditie van de sergeants bleek uitstekend. Zij waren ieder ongeveer een pond per dag afgevallen. De commando's voelden zich. zoals zij verklaarden „kiplekker". Na de me dische controle mocht het drietal huiswaarts keren voor een week prestatieverlof. dat deze twee enkele tienduizenden guldens zullen opbrengen. De „Juno" ligt in een verkooporde van een miljoen gulden. De collectie is uit Nederlands par ticulier bezit opgedoken. De meeste van de aangeboden schilderijen ko men voor in de catalogus, die dr. C. J. K. van Aalst in 1939 liet samen stellen. Deze grote verzamelaar kocht de „Junó", die tot 1935 anoniem in Bonn had gehangen, kort voor de oorlog. Dit schilderij wordt in kwa liteit vergeleken met het beroemde „Joodse bruidje". Het is in 1939 naai de wereldtentoonstelling in New York gegaan en daarna 20 jaar in bruik leen geweest bij het Detroit Institute of Art. In 1960 vond de „Juno" bij Christie in Londen voor 1.2 miljoen geen koper. Een stenen sculptuur van Hans Arp zal geplaatst worden aan de Bezui- denhoutseweg. Het beeld van rode porfier, meer dan vier meter hoog en geplaatst op een één meter hoge ste nen sokkel, zal medio 1966 gereed zijn. Ook het bronzen sculptuur „Compo sitie" van Wessel Couzijn wordt on geveer vier meter hoog. Het wordt ge plaatst op een betonnen of natuur stenen sokkel en zal begin 1967 even eens aan de Bezuidenhoutseweg voor de vijver tegenover Huis ten Bosch worden geplaatst. Een bronzen schel penplastiek van Reindert Juurt Draijer. dat gereed zal zijn in de loop van 1967. komt aan het Stadhouders- plantsoen tussen de Valeriusstraat en het gebouw van de Nillmij. De „Hoge wand" van Otto Herbert Hajek. een betonnen plastiek, komt in de om geving van de Ruvchrocklaan. De abstracte bronsplastiek „Constructie in de ruimte" van Antoine Pewsner zal in augustus 1967 in de omgeving van het Congresgebouw worden ge plaatst. Het meest omvangrijke werk. de negen meter lange, hoge en brede ijzerensculptuur „Stad van de toe komst" van André Volten. komt aan de Bezuidenhuotseweg bij de woon- flats van Mariahoeve. Behalve deze zes werken is nog voor ruim f 140.000 aan kleinere werken in voorbereiding. Uitwisseling met Zuicl-Slavië Een Zuidslavische delegatie onder leiding van de vice-president van de Zuidslavische commissie voor cultu rele betrekkingen met het buitenland, de heer D. Vejnovic, heeft in Den Haag besprekingen gevoerd met een Nederlandse delegatie onder leiding van mr. H. J. Reinink. directeur- generaal voor de kunsten en inter nationale culturele betrekkingen. Overeenstemming werd bereikt over een program voor culturele en weten schappelijke samenwerking tussen Nederland en Zuid-Slavië voor de periode 1966—1967. Dit sluit aan op een in 1963 voor twee jaar tot stand gekomen uitwisselingsprogram. De regeling voorziet o.m. in een wederzijdse verstrekking van studie beurzen en een uitwisseling van wetenschapsbeoefenaren, alsmede hot organiseren van culturele manifes taties in beide landen. In dit kader wordt overwogen in Zuid-Slavië een Van Gogh-tentoonstelling te houden. In ons land zullen Zuidslavische sculpturen worden geëxposeerd. .00 Nws. 18.15 Commei op het nieuws. 18.20 Tijd voor teerl agere. 10.20 Boekbespreking. 19.40 Or- eelsoel. 20.00 Nws. 20.05 Eli nu.. Ant- ■ntsprogr. 21.00 Hlrsh- 21.55 Planorecital: 11.02 Gevar muz.progr. NRU, 12.00 Nws. 12.02 Instr. trio en soliste. 12.30 Gevar. platenprogr Nws. 13.07 Top Talent Tijd: lief 1400 Nws. 14.02 Instr. en vocaal en», en solisten. 14.30 Dansork. en solisten. 15 00 Nieuws 15 02 Licht platenprogr. (16.00 Nws. 16.25 Voetbal' NRU, AV geblazen 22.30 Nws 22.40 progr. 23.10 Even naplaten: Onderwerp: „Om ichtige God te dienen 11.00 u dienst. >njdag 10 oktober JJ. in Amsterdam 3 u Kln- 19 00 en waa Act. 19.30 Nouveauté's: j ds. G gT.pl. 20.20 Operatie Bu- gehouc vard, hoorspel (deel II). 21.00 Bij Cas- de Slo: cade te gast. licht muziekprogr. 22.00 derdieii».,. o.™ Grmuz. 22.05 Interlandwedstrijd Ne- Haarlem Onderwerp. Hoe kunnen g derland—Frankrijk keurturnen dames doopte kinderen verloren gaan! in Arnhem 22.10 Roulette: een spel- \OOR MAANDAG 8 NOVEMBER ctllejoumaal. ken: Boston 11st: mod. mu phonie orkest i AVRO: 7.00 Nws, 7.10 Ochtendgym. j fenwfjding. 9.0 Waterstanden. 9 40 In/ sportmeded kleuters. 10.10 Arbeid land- 1 00 Nw 12.00 Dansork. poppers. 11 25 Klate: 13.00 Nws 13.10 Journ. Ook bij musici Tot slot stelde Van Swol nog vast. dat niet alleen sportbeoefenaars veel kans lopen op beschadigingen van spieren en gewrichten Dergelijke verschijnselen zijn ook veelvuldig te vinden bij violisten en pianisten. Dr. H. Tetzner, bekend chirurg in Amsterdam en oud-voetbal-inter national, die wij zijn mening vroe gen over de zienswijze van de heer Van Swol wilde alleen zeggen. „Ik ben het er niet mee eens. In mijn praktijk als chirurg heb ik ook vele sportmensen behandeld, maar ik zou hetgeen de heer Van Swol beweert niet voor mijn rekening willen ne- iO.ÖÓ Waleorkest. 10.30 Ad Rem. wed- strijdprogr. 10.50 Zondagclub van toppers en goud: muzikaal Muzikaal Onthaal gramma. 13.00 Nws. I3.tr/ ue toes ra nu In de wereld, lezing 13.20 Knipper- P£°|8,r licht, ^Progr voor alle weggebruike: tSraatal" I padvinders. 17.05 Jas 16.05 Chantekraam: Hilversum II, 298-1 liedjesprogr. met instr. sextet. 16.3C Sportrevue VARA 17.00 Discobal dansmuz. v. d. tieners. 17.30 Jeugd. 17.50 Nws. 18 05 Sp VPRO: 18 30 Parlandd. 19 wetenschap VI: Experli J Licht i beurs- .00 Divertimento sol Ij ioekbespreking. 15 00 ichten. 13 30 De ontwikkeling opera (IIIi De opera te Venetie, z klankbeeld. 15 15 Thee complet, 16 00 Nieuws) 16.15 Van mens tot mens. lezing. 16.25 14*50 I Pianorecital n dichtbij, reportai ommentaren. afgewi 9.00 De Open Deu: Wisse w NCRV: 19.30 i Onno- opènhartige gesprek- 3 00 Nws. in het ïk. 19.06 CVK; w fc f* -fa Simon Postuma. de decora tief tv en mode-achtergrond schilder. vindt, dat het nu toch tijd is om met een lichtbruine pruik door de hoofdstad te trek ken. Zijn vriend, dameskapper Mario, heeft dit idee op hem overgebracht. realiteit van het Mi! front. 21.00 Bariton en piano: semi- klassieke liederen 21.30 Verzoekprogr 22.25 Boekbespr 22.30 Nws. 22.40 Ept- loor. 22.45 Weena Phllharmonlsch ork i f,j"stlchïineSoouteri klaas muz, 23.15 Pianorecital klaas 1 Vi.g so°uter' muz. 23.35 Omroepkoor: mod liederen 1 23 55-24 film. 20 00 Journ. Ultz. van de Boen ff aan de river, speelfilm. 22.00 Donkere wolken boven Ball, documentaire. 22.25 9.20 Lichte door R 9.30 Muulek uit alle wind- merort streken 10 00 Nws 10 02 Lichte gram alle leeftijden.|gg Omroepkoor, Radio Ka- parlement. NTS: 21.25 Hoofdstuk V: progr. 22.06-22.10 Journaal. NEDERLAND 1 4.00 uur 4.55 uur 5.30 uur 7.01 uur 7.30 uur 9.30 uur NEDERLAND 8.00 ui 10.00 i 10.10 10.15 i 11.15 i AVRO: The Beatles, tekenfilm Fototriptiek Tienerprogramma Popeye, tekenfilm Kinderprogramma Sluiting Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak. voor de kleuters Zoo zoo, dierenprogramma Tienerprogramma NTS-journaal Willy en Wllleke Wie van de drie, quiz Johnny en Rijk. amusementsprogramma Ik pas, quiz AVRO's Televizier NTS-journaal Sluiting. KRO: Nieuws in het kort. NTS Letters en noten Mannenlevens, monoloog Hong Kong. documentaire Epiloog NTS-journaal Basketball-reportage Sluiting. FIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 9.25 uur Metropoie show NEDERLAND 1 8.00 uur NEDERLAND 2 7.33 uur 8.30 uur 9.40 uur 10.05 uur 10.20 uur 10.25 uur VARA: Kerkdienst Sluiting Kerkelijk programma Flipper, tv-film Susshl, documentaire NTS-journaal Sport in beeld November '65. Rob de Nijg De wereld van vandaag of moord?, thriller NTS-journaal Sluiting. NTS: Engelse les De ongewenste gast. tv-film Belle et Sebastienne, tv-film NTS-journaal De Zweedse gouvernante, tv-film De verborgen schat, western Terug uit het duister, documentaire Sport in beeld NTS-journaal Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 9.05 uur Skitch Hendersen 10.00 uur Het Hekster Strijkkwartet HILVERSUM 2: 8.15 i 11.15 1 en gióteren Musical „Lili" levendig „Lili", de televisiemusical die gister werd uitgezonden, was een bewerking van de Amerikaanse musical „Carnaval", die weer gebaseerd was op het boek „De liefde voor de 7 poppen" van Paul Gallico. De titel „Lili" was kennelijk ontleend aan de film die in 1953 met Leslie Caron in de hoofdrol furore maakte, een film die vooral voor ons Neder landers van groot belang was omdat het onze eerste kennis making was met de echtgenoot van „onze Audrey", met Ferrer. De muzikale leiding was giste ren in handen van Harry de Groot. Het was een smakelijke musical, die onthulde dat Bus- sum over gigantische speelvel den kan beschikken «een ver dienste ongetwijfeld voor zowel decorbouwer Weynand Grijzen, als regisseur Peter Koen Mieke Bos kon Leslie Caron weliswaar niet evenaren (zij miste het aar- iige Franse accent van Leslie), maar zij deed het toch goed. al moet zij zich er voor hoeden al te grote cinemascope-ogen op te zetten en af en toe te geëxal teerd te acteren. Het was alles bijeen een levendige aangelegen heid en een lust voor oog en oor. Portugal en Bomans schoot even uit zijn slof met een reportage uit Par- tugal met het oog op de a s ver kiezingen aldaar. Henk Mochel ontdekte dat Salazar ook onder de verpauperende bevolking nog in hoog aanzien staat (..hij zou eigenlijk het eeuwige leven moe ten hebben, net als God", zei een tandeloos vrouwtje), maar je weet in dat soort landen nu eenmaal nooit wat je wél en wat je niet geloven moet van uit spraken die voor een camera worden gedaan. Van geheel andere aard was de introductie van Godfried Bomans' nieuwe sprookjesboek, met een sprook jesachtig filmpje als inleiding en de decoratieve illustratrice van het boek als ornament aan Bo- Aiitecenilenteii Claus von Amsberg Het interessantste programma zat op Nederland II. „Achter het nieuws" had jacht gemaakt op de „nieuwe aanwijzingen" van Claus' goede naoorlogse gezindheid die onlangs aan het licht zjjn gekomen. Eerst kre gen wij nog een paar fragmen ten te zien uit het televisie-in terview met het koninklijke ge zin. Achteraf merkte je nu. dat de bewoordingen waarin Claus zich distanciëerde van nazi- Duitsland, net iets te vlak, iets te bescheiden, iets te „intellec tueel" misschien waren om iedereen te kunnen overtuigen. Daarna kregen wij een interview met de Duitse ten joodse) advo caat Walter Lippmann, die be vestigde dat Claus von Amsberg op zijn kantoor gewerkt had. bij zijn intrede er op gewezen was dat zijn werkgever een jood was en dat de clientèle ook voor het grootste deel uit joden bestond en dat er voornamelijk aan de schadevergoedingen voor nazi slachtoffers gewerkt moest wor den. Von Amsberg had zich voor dit werk tot zijn volle tevreden heid ingezet en in een afscheids brief (in 1957) nog opgemerkt dat hij hoopte dat de schade vergoedingen sneller zouden af komen dan tot dan toe het ge val was geweest. De heer Lipp mann verklaarde, dat de Neder landse regering nooit voor in lichtingen bij hem had aange klopt. Alfred Mozer uit Brussel, die onlangs per brief als getuige k décharge voor Claus von Ams berg in de openbaarheid trad. was de eerste geweest om bij hem te informeren. De heer Mozer kwam ook nog aan de telefoon. Hü had zijn onderzoek uit eigen beweging verricht, zonder ver zoek daartoe van een instantie of een persoon. Mevrouw Eringa van het comité verzoekschrift kwam na Lippmann in het debat. Zij vond de nieuwe gegevens „allemaal wel aardig" maar het maakte voor haar geen verschil, en het woog niet op tegen al het leed dat haar verteld was door de „duizenden" mensen, die de laatste tüd in haar huis waren geweest Het Tweede Kamerlid Sake van der Ploeg bleek „weinig be hoefte te hebben om voor de televisie te herhalen wat hü met Claus besproken had". Wel ver weet hy de regering dat zij geen nadere informatie aan het Ne derlandse volk had verstrekt. Zelf wilde hij zich echter beper ken tot de constatering dan Von Amsberg een openhartige man is. Terecht stelde Herman Wig- bold, dat een en ander een merk waardig licht wierp op de gron digheid waarmee het onderzoek door de regering naar de ante cedenten van Claus had ver richt. Hü achtte de regering voor een deel aansprakelijk voor alle onrust die de laatste tüd (verzoekschrift o.a.) is ontstaan en besloot met de constatering de de regering Cals in deze zaak uiterst ongelukkig gemanoeu vreerd had. ilHiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiin

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5