EIDSCH DAGBLAD UITGAVEN ZEVENTIG MILJOEN OMLAAG FLIM Extra-lening van vijftig miljoen Verlaging belasting textiel en schoeisel Besparingen van België is nog altijd kritiek Arrestatie in zaak van ontvoerde oppositieleider Arts toont granaat Loslopende hond direct afgemaakt (§ud Qïteuwo ipgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 6 NOVEMBER 1965 No. 31713 scteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro na 57055 De minister van Financiën laat de amer nog in het onzekere welke ilastingverhogingen zullen worden ruggeschroefd. Van algehele ïn- ekking van bijv. de voorgestelde nzetbelasting op textiel en schoei- die op unaniem verzet van de lamer zijn gestuit, kan zo op het erste gezicht geen sprake zijn. Beide elastingen zijn namelijk goed voor 75 miljoen gulden in 1966, zodat er ongedekt gat van 55 miljoen zou verblijven. Daarom lijkt het waar- ihünlijker, dat de regering het zal Deken in verlaging van de heffings- ercentages. Voor textiel was een nzetbelasting voorgesteld van 3 pro ent (opbrengst 1966: 158 miljoen), schoeisel 5 procent (opbrengst 966: 17 miljoen). Minister Vondeling schrijft de dat de regering een verder- aande verlaging van het belasting- ja niet aanvaardbaar acht. Zocira voorlopige verslagen over de reeds ïgediende belastingontwerpen ver henen zijn en van de inhoud is genomen, zal de regering haar andpunt over de voorgestelde be- istingverhogingen kenbaar maken de betreffende Memories van Ant woord. Zij hoopt dat zo tijdig te ioen, dat de mondelinge behandeling «vat haar betreft op de vastgestelde ..1. 23 en 24 november, kan laatshebben. Conform Joekes De verlaging van de uitgaven ls Uitgesmeerd over vrijwel alle begro- |tingshoofdstukken, met uitzondering Ivan het Huis der Koningin en de hoge colleges van Staat. Ook de Defensie-uitgaven zijn ongemoeid gelaten. Van de Rijksfondsen en be drijven is alleen het ZuiderzeefoncLs het slachtoffer van het snoeimes ge worden. De toeneming van het aan tal burgerlijke Rijksambtenaren, be groot op 4035 man, is teruggebracht tot 3158 man, ongeveer conform het door de VVD ter tafel gebrachte be zuinigingsplan Joekes, waarin werd voorgesteld de uitbreiding met een derde te beperken. De bezuiniging levert ruim 10 miljoen gulden op. Van de 70 miljoen aan besparin gen, komt het merendeel voor reke ning van de ministeries van Onder wijs en Wetenschappen en van Volkshuisvesting. Minister Diepen horst heeft ruim 12 miljoen moeten schrappen ten koste van onderwijs experimenten, subsidies en oijdragcn in de exploitatiekosten van de Rijks universiteiten. Minister Bogaers heeft de Rijksgebouwendienst bijna 12 mil joen minder gegeven voor de bouw en aankoop van panden en gronden. Ook in dit opzicht is kennelijk een suggestie uit het plan-Joekes over genomen. De bezuinigingen van de overige departementen variëren van 2 tot 9 miljoen. Geen ombuiging Volgens minister Vondeling zijn de bezuinigingen verwezenlijkt met be houd van de uitgangspunten van het regeringsbeleid. Het stond van (Van onze parlementaire redactie) Hernieuwd beraad op de hoogte van het uitgavenpeil in de [ksbegroting heeft de regering tot de conclusie gebracht, dat vol- :nd jaar met 70 miljoen gulden minder kan worden volstaan, oor bovendien 50 miljoen gulden extra te lenen, wordt het mo- llijk de aanvankelijk voorgestelde dekking (door middel van tal in belastingverhogingen) met ongeveer 120 miljoen gulden te ïrminderen. De ruimte voor de extra-lening wil de regering vin- en door het bouwprogramma in de utiliteitssector met onmiddel- ke ingang enigszins af te remmen. Dit blijkt uit een brief die inister Vondeling vandaag aan de Tweede Kamer heeft ge- uurd. Een overzicht van de verlagingen in de uitgaven ment, zoals minister Vondeling van Financiën ons Algemene Zaken Kabinet vice-minister-president Buitenlandse Zaken Justitie Binnenlandse Zaken Onderwijs en Wetenschappen Financiën Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening Verkeer en Waterstaat Landbouw en Visserij Sociale Zaken en Volksgezondheid Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk Totaal tevoren al vast, dat van een om vangrijke verlaging van de uitgaven geen sprake zou kunnen zijn, schrijft hij. De oorzaak daarvan is vooral gelegen in het starre karakter van de Rijksuitgavenyan een post als onderwijs (uitgave 800 miljoen) bij voorbeeld, is 750 miljoen het gevolg van juridisch en technische vast staande verplichtingen. Voor Ver keer en Waterstaat liggen die cijfers op 400 en 300 miljoen. Slechts door een snelle en krasse ombuiging van het beleid zou daarin wijziging kun nen worden gebracht. „De regering acht dat echter niet verantwoord en weet zich daarbij gesteund door de overgrote meerderheid van de volks vertegenwoordiging", zo staat het in de brief aan de Kamer. Meer lenen Minister Vondeling schrijft dat het onder de huidige omstandigheden ongewenst zou zijn een groter beroep op de kapitaalmarkt te doen dan reeds in het voornemen ligt. Om toch meer te kunnen lenen is de gedachte van het Kamerlid drs. Peschar (PvdA) overgenomen om ruimte op de kapitaalmarkt te scheppen door inkrimping van de omvang van het bouwprogramma in de niet-woningsector. De beperking, die ook doorwerkt in andere sectoren (liften, centrale verwarming, meubi lair, lichtinstallaties e.d.) geldt voor een periode van nu tot eind '66. zo blijkt uit de brief, en wordt verwe zenlijkt via het goedkeuringsbeleld. ■fo Prins Bernhard brengt een bliksembezoek aan Denemarken. De foto toont de aankomst van de Prins, gisteren op het vlieg veld van Kopenhagen, waar hij werd begroet door een Deense industrieel. De blik van de Prins op zijn horloge is kenmerkend, voor het vele werk, dat hem wacht. Gisteren was hij in paleis Amalienborg de gast van Koning Frederik en Koningin Ingrid van Denemarken. Na een lunch woonde Prins Bernhard in de Nederlandse ambassade een bij eenkomst bij van de Nederlands- Deense vereniging, 's Avonds hield de Prins een toespraak voor de Deense afdeling van de internationale Kamer van Koop handel. Vandaag keert de Prins naar Nederland terug. Franse satelliet Toestand Elisabeth De regering van president De Gaulle is van plan een Franse satel liet in een baan om de aarde te bren gen voor de presidentiële verkiezin gen van 5 december, aldus werd van daag meegedeeld. De Gaulle is op 22 november jarig. RHODESIË VERWERPT VOORSTELLEN VAN WILSON Bij het ter perse gaan van ons blad berichtte het persbureau Associated Press dat pre mier Smith van Rhodesfë de voorwaarden van premier Wil son van Engeland om een Ko ninklijke Commissie te benoe men ter oplossing van het vraagstuk betreffende de onaf hankelijkheid van de hand heeft gewezen. WEERBERICHT Zonnig maar koud Dit weekeinde zal er, volgens het weeroverzicht van het KNMI, in het algemeen weinig bewolking zijn. Dat betekent dus zon, ofschoon mistvel- den het zicht enigszins kunnen be lemmeren. De oostenwind zal vrij koude lucht aanvoeren. Daarom treedt er de komende nacht op vele plaatsen weer lichte vorst op. Over dag schommelt de temperatuur tus sen de 6 en 8 graden - een groot ver schil met Majorca, waar gisteren nog 25 graden Celsius werd gemeten. (Opgemaakt om 10 uur) 7 NOVEMBER. Zon op: 7.45 uur; onder: 17.02 u. Maan op: 16.40 uur; onder: 5.18 u. Hoogwater te Katwijk te 1.58 en 14.12 uur. Laagwater te 10.06 en 22.18 uur. Dit nummer bestaat ilt 18 pagina's c en een bijvoegsel Waar is Ben Barka? (Van c Parijse correspondent) De Franse politie heeft gisteravond na een verhoor van twee dagen en nachten een bewaker van t' Parijse vlieghaven Oriy in staat van arrest gesteld, onder de beschuldiging van medeplichtigheid aan de ontvoering van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka die sinds maandag is ver dwenen. Behalve de beambte, Lopez geheten, zy.i ook nog een Marokkaanse vrouw en man langdurig door de politie on dervraagd. Ze zijn echter niet in voorlopig arrest gesteld, terwijl over de aard van de verdenking die op hen zou rusten, evenmin iets is meege deeld. Bij zijn verhoor had Lopez aan vankelijk verschillende feiten in ver band met de ontvoering verzwegen, die hij naderhand aan de politie heeft erkend of onthuld. Welke rol hij bij deze mensenroof kan hebben gespeeld, is echter nog niet bekend. De politie is geneigd aan te nemen dat Ben Barka via Oriy uit Frankrijk is gesmokkeld in een*grote koffer van het model waarmee vorig jaar de Egyptische geheime dienst heeft ge probeerd de spion Loek uit Italië naar Cairo over te brengen. Bij de douane van Oriy zou vorige week zo'n koffer-cel zijn gesignaleerd waarin Ben Barka misschien naar Marokko werd vervoerd. In die zelfde tiid zou den ook nogal wat Marokkanen met mysterieuze bedoelineen en dito aan zien in Frankrijk zijn geland. De Franse politieautoriteiten heb ben nu wel een eerste stap naar de onthulling van de toedracht van deze ontvoering gezet, maar missen nog elke aanwijzing over de huidige ver blijfplaats an het slachtoffer. Even min is bekend of de Marokkaan, die in zijn land al twee keer ter dood is veroordeeld, g in leven is. Men heeft redenen te geloven dat Ben Barka, die uit Frankrijk het verzet tegen de Marokkaanse regering leid de, door de geheime diensten van zijn land in Parijs is opgepikt en daarna langs geheimzinnige weg naar zijn vaderland teruggevoerd. Volgens sommige berichten is hij nu in Zuid- Marokko geïnterneerd. Andere ge ruchten willen echter dat hij al ter dood zou zijn gebracht. De gezondheidstoestand van Ko ning-moeder Elisabeth van België is nog altijd kritiek, ai hebben de be handelende geneesheren gisteravond verklaard, dat er een lichte verbete ring viel te constateren in het func- tioneren van het hart en de bloed stroom. Gistermiddag werd meege- I deeld. dat de 89-jarige grootmoeder I van Koning Boudewyn een ernstige j hartaanval had gehad. I De kinderen en kleinkinderen van Koningin Elisabeth, die zich toeval lig allen in het buitenland bevinden, zyn gewaarschuwd. De Belgische regering heeft meegedeeld dat zij er rekening meehoudt dat Koning Bou- dewijn en Koningin Fabiola, die in Buenos Aires zijn, vroeger dan voor zien zullen terugkeren. Koningin Elisabeth had de gehele zomer in Oostende doorgebracht en zij was eerst sedert korte tijd terug gekeerd naar het paleis Stuyvenberg dat op het grondgebied van de Brus selse voorstad Laken ligt. Juist dezer dagen had zy, omdat geen lid van de Politie Roermond in opspraak (Van onze Roermondse correspondent) De Roermondse politie is in opspraak gekomen nadat inspec teur P. Dusch van het korps gemeentepolitie in die plaats, opdracht had gegeven een hond die woensdagmiddag op straat werd opge pakt. onmiddellijk te laten afmaken. Die hond een zeven jaar oude draadharige foxterrier met stamboompapieren was eigendom van de houtbewerker H. H. Krauth. Hij was die morgen het huis uit geglipt, toen zijn baas naar het werk ging. Mevrouw Krauth heeft uren door de stad gelopen om het dier op te sporen. Ver van huis probeerde de foxterrier OHi inmiddels opdringerige amoureuze avances te maken aan een teef, die door haar bazin aan de lijn werd uitgelaten. Dat gedrag droeg niet de goedkeuring van een passe rende agent, die het dier meenam naar het bureau. Daar velde de in specteur onmiddellijk vonnis: dood door de kogel. In het slachthuis werd de hond weinige ogenblikken later pijnloos afgemaakt. Geen asiel Inspecteur P. Dusch: „Het beest zag er oud en onverzorgd uit. Wij hebben geen asiel om zwervende die ren op te nemen. Nu zitten wij er mee. Er is geen verordening die ons bevoegdheid geeft zo te handelen. Maar we kunnen toch de zwerfhon den niet in de kamer van de commis saris bewaren. Bovendien, zoveel an dere zaken vragen de aandacht, dat er nauwelijks tijd gevonden zou kun nen worden dieren te voeren en te verzorgen". Het kinderloze echtpaar Krauth diep geschokt door de wrede manier waarop het zijn lievelingshond is kwijtgeraakt zegt daarentegen: „Het beest kreeg een prima verzor- Advertentie) LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING De Amerikaanse chirurg ge- I die hij gisteren uit de rug van geraal Humphreys laat de niet een Zuidvietnamese soldaat ver- ontplofte 40 mm granaat zien I wijderde. ELISABETH VAN BELGIË koninklijke familie in Brussel zou I zijn, aangekondigd dat zij elf novem- 1 ber de plechtigheden ter herdenking van de wapenstilstand van 1918 zou bijwonen. In t.v.-vraaggesprek Joodse advocaat neemt het op voor Claus von Amsberg O „Als ik Nederlander was. zou ik geen bezwaar hebben tegen de per soon van de heer Von Amsberg", al dus de Duitse advocaat dr. Walter Lippmann uit Hamburg, die gedu rende een aantal maanden in 1957 de joodse werkgever van de heer Von Amsberg is geweest. In een gisteravond via de televisie uitgezonden vraaggesprek maakte deze Duitse advocaat duidelijk, dat Claus von Amsberg naar zijn over tuiging nationaal-socialistisch gezind was, noch is. De heer Lippmann toon de zich bijzonder tevreden over de wijze waarop de heer Von Amsberg in zijn dienst zijn werk had verricht. Claus von Amsberg was belast met werkzaamheden ten behoeve van slachtoffers van het nationaal socia lisme. Het interview werd uitgezonden in de televisierubriek „Achter het nieuws" van de V.AR.A. ging. Hij zag er mooi uit. Hij kwam nooit alleen buiten. Wij begrijpen niet waarom ze hem zomaar hebben doodgeschoten". Het kadaver bewaart de heer Krauth in een plastic zak in een vriescel. Hij wil de gemeente Roer mond aansprakelijk stellen voor het geldelijk verlies. De hond vertegen woordigde een waarde van een paar honderd gulden. Het kadaver heeft hij in het slachthuis uit een bak met dierlijk afval gezocht om het te be- Klacht ingediend Bij de politie heeft de heer Krauth aangifte gedaan van vermeende on rechtmatige overheidsdaad. „Er is ondanks zijn verzoek geen proces verbaal opgemaakt", zegt hij. „Ik heb nu schriftelijk een klacht ingediend bij de officier van justitie in Roer mond. Behalve de heer Krauth heb ben ook zijn werkgever en de „Ver eniging tot Bescherming van Die ren" in Roermond bezwaren geuit tegen een dergelijke gang van zaken. (Advertentie) llllllllllllilllllllllllllllllllllllllllll (Advertentie) TELEVISIE 2e NET ombouw/voo rzetapp. inruil vraag ons vrijblijvend advies LANGE MARE 66 TEL. 26500 1 Uit het Leidsch Dagblad van 7 November 1865: Te Amsterdam heeft zich onder directie van eenige aanzienlijke ingezetenen een vereeniging gevormd tot werkverschaffing Vooral het vervaardigen van spijkers zal als werk in aanmerking ko men. (Advertentie) B. en W van Leyden doen te weten, dat zal worden overgegaan tot de be noeming van een tweede hulponderwijzer aan de open bare lagere school, op een jaarwedde van 1350. Sollici taties aan: B. en W. voor noemd. STOFFELS, weth. loco-burgemeester

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1