Kantoorkleren daar Spelen met het geluk Niet te geloven dat zij al in de dertig is... Collega's ien meer dan het papier in hun schrijfmachine en wat Van alles en nog wat over voeding fAbvlU' hoort 33ndoc!l :trgaterdag 6 november 1965 Pagina 3 Weekeindbijlage L.D. Extra Sport en voeding Het voorlichtingsbureau voor de voeding heeft in samenwerking met de Nederlandse Sport Federatie een folder gemaakt over „Sport en voe ding". U kunt voor 15 cent lezen over zouttekort bij sport, de behoef te aan vocht,, dranken, dagmenu's by ochtend-, middag- en avondtrai ning en natuurlijk alles over een goede voeding voor kinderen en ouderen die aan sport doen. In ons land kan op kan toor worden gedragen wat de draagster goed dunkt, vooropgesteld dat ze het niet te bont maakt. Maar er zijn landen waar het kantoor personeel van grote bedrijven uniform draagt of in voorgeschre ven jasschort het dage lijks werk verricht. Zo is het bijvoorbeeld in Japan, waar het kantoorpersoneel van bij na alle grote ondernemingen en banken het uniform van die on derneming of bank draagt. Het idee is dat dit het prestatievermo gen zou verhogen, het bedrijf een meer gedistingeerd aanschijn en meer prestige geeft en een hechtere band legt tussen werknemer en be drijf. Of zo'n geüniformeerd kan toor inderdaad efficiënter is dan een zonder uniform, is zonder sta tistieken niet te bepalen, maar één oogopslag zegt daarentegen vol doende omtrent een ander facet van de zaak, namelijk dat uni forms en zeker uniforms van vrouwen bepaald niet iedereen er hetzelfde laten uitzien. Een uni form mag, zoals in het leger, zoals in de Engelse scholen, rijk en arm op uiterlijk hetzelfde niveau stellen, maar het kan niet, hoe aantrekke lijk het op zichzelf misschien ook is, de mageren en de dikken, de langen en de korten veranderen. Integendeel, het zei hen magerder, dikker, langer of respectievelijk korter doen lijken, Juist omdat al len, de normale middelmoot incluis, precies hetzelfde gekleed zijn. De verschillen in contour en propor ties springen daardoor dubbel in het oog. Met eigen kleding kan men schoonheidsfoutjes nog ver hullen. Wist u dat bouillonblokjes gemaakt worden van een vleesaftreksel en dat de plantaardige variatie ervan „extractblokjes" heet? (Gist) ex tractpasta is de plantaardige vorm van bouillon pasta. Deze pasta's kunnen voor het maken van een soep of saus maar ook als pittig broodsmeer seltje worden gebruikt, waarbij het dan wel aan bevelenswaard Is dun te smeren. De gistextract- pasta's zijn rijk aan vitamine B. Advertentie stretch breeches de meest charmante k bescherming bij koud en I guur weer Wist u dat op de verpakking van soepblokjes, soep in poedervorm en soep in blik of glas alleen de af beelding van vee, van een stuk vlees of spek mag voorkomen als er inderdaad (een bepaalde hoe veelheid) vlees in verwerkt is? Wist u dat ook op andere eetwa ren de afbeeldingen niet mislei den a mogen zijn? Let eens op de wikkel van mar garine: u zult er geen melkmeisje, koe, weidelandschap of iets derge lijks op vinden dat mag niet. BIJ goedkope limonades, limona desiropen en puddlngsauzen, waar- In geen fruit is verwerkt, mag op het etiket geen vruchtboom of vrucht worden weergegeven. Wist u dat het vroeger gebruike lijk was deeg met de voeten te kneden? Vooral voor zware degen, zoals voor roggebrood en scheeps beschuit, werd deze methde veel al toegepast. Heden ten dage komen de voe ten niet meer aan de bereiding te pas komen. Wist u dat de gezondsheidsau- toriteiten er controle op en over zicht van willen hebben of de in dustrie aan levensmiddelen voe dingsstoffen, zoals bepaalde vi tamines en mineralen (b.v. jodium en fluor) toevoegt? De fabrikant moet aaarom toestemming vragen om vitamine D, vitamines van het B-complex, jodium en/of fluor verbindingen in eet- of drinkwaren te verwerken of eraan toe te voe gen. Hetzelfde geldt voor antibio tica. Wist u dat het toevoegen van Jodium aan keuken- en tafelzout ten doel heeft krop (een schild klierafwijking) te voorkomen?. Wist u dat er mensen zyn, die vitaminetabletten als snoepgoed schijnen te beschouwen en ze met enkele stuks tegelijk eten? In de regel is het gebruik van vitaminepreparaten overbodig. Wist u dat de meest gebruikte kaassoort (in ons land tenminste) dc volvette Goudse kaas is? Edammer kaas is altijd 40 plus, de oorspronkelijke Leidse 20 plus. Magere kaas heeft een nog lager vetgehalte dan de 20 plus kaas en komt vrijwel allesn in de vorm van de .Zwitserse groene kaas" in de handel, meestal geraspt. Het vetgehalte, dat op de kaas is ver meld, geeft aan hoeveel vet de kaas zou bevatten, als hij geheel vocht vrij was. Kaas bevat van 40 tot ruim 50% vocht, o.m. afhankelijk van de ou derdom. Ket werkelijke vetgehalte is daarom lager. Volvette kaas bevat onge veer 28% vet, 40 plus kaas onge veer 23%. In Parijs, waar de grootste ontwerpers zich over het uni form van stewardessen en assis tenten in luxe schoonheids - salonsontfermen, gaat geen kan toor zover een uniform voor zijn personeel voor te schrijven. Maar wel is de stofjas of jas schort er en vogue. De type kamer van een bank, groot als een stationshal en even lawaaiig, kan er uitzien als een fabriek, met achter elke machine en elke oude tafel een jasschort. Vaak een zwarte jasschort. Het is be paald geen opmonterend ge zicht. Overigens is die jasschort, in tegenstelling tot het uniform, er niet terwille van het gezicht, maar louter om praktische rede nen. Hoe meer variatie er is in de gro te kantoren, met hun toch al iden tieke meubilair, hun zakelijke so berheid en moderne rechtlijnigheid, des te minder somber doen ze aan. Des te minder onpersoonlijk zijn ze voor wie het geheel als buiten staander beschouwt en voor hen die er wekelijks veertig uur doorbren gen. Uniforms mogen eigen kle ding sparen, een jasschort mag de eigen kleding beschermen, maar een feit is dat zij die tot geen van beide worden verplicht, zich het best voelen in hun eigen kleren. En het lijkt ons dat dat voor het moreel en het werk stimulerend is, zelfs al leidt een rood jurkje theoretisch meer af dan een kantoorvol deprimerende zwarte jasschorten of identieke uniformen. Wie vrij is in haar keus, draagt bij voorkeur kantoorkleding waar ze zich goed in voelt tenslotte brengt ze er minstens zeven uur per dag in door. Rok en blouse of, comfortabeler nog, rok en cardigan of truitje zijn een geschikte kantoordracht, op voorwaarde ech ter dat de rok niet nauw is. Een nauwe rok is om in te staan, niet om in te zitten. Langdurig zitten doet geen enkele nauwe rok goed. Nog afgezien daarvan flatteert de nauwe en moderne korte rok geen enkele zittende vrouw; hy schuift eenvoudig te ver op, en niemand presteert het zeven uur per dag aan het decente uiteriyk van haar onderdanen te denken. Presteert ze dat wel, dan blyft er uiteraard geen tyd over om aan het werk te denken. Een heel wijde rok de wijde rok van een zomerjurkje bijvoor beeld is evenmin een prakti sche kantoor dracht: je veegt er al zittend de vloer mee schoon en lopend de papieren mee van de bureaus. De rechte rok die voldoende zitruimte geeft en de middelmatig wijde rok van welk model ook, zijn het meest ge schikt voor zittend werk. Eenvoudige, min of meer klas sieke jurkjes hebben hun plaats op kantoor, maar aparte, opvallende en avant-garde modellen doen er beter aan de welverdiende aan dacht buiten kantoortyd op te eisen. De beste kantoor jurk is een comfortabele, anonieme jurk van rustige kleur het soort jurk dat je pas ziet als je hem bekijkt. Een ideale kantoordracht is de tailleur iedereen die aan een bureau van enige importantie zit weet het. De tailleur is keurig, ele gant, vrouwelijk en zakeiyk tege lijk. En bovendien praktisch voor diegenen die tydens de werkuren de kantoorkruk voor de conferen tiekamer of professionele uitstapjes verwisselen, alsook voor hen die na kantoortijd uitgaan en geen tyd hebben zich te verkleden. coladranken een extract van cola- notcn, dat cafeïne bevat en daar aan zyn opwekkende werking ont leent? Wist u dat de teelt van peul vruchten, vooral van witte en brui ne nonen, in ons land achteruit gaat en dat daarom veel peul vruchten ingevoerd worden? Op de verpakking moet biyken dat deze bonen uit het buitenland afkom stig zijn. De smaak ervan is wat andr-rs dan die van de binnen landse. Door alle eeuwen heen Is het oplaten van vliegers voer voor psychologen geweest. Men zag er het streven naar „het hoge re" in, men las er het verlangen in om „los van de aarde" te ko men, of een drang om zich bo ven de medemens te verheffen, hoe het ook zij, bij ons zijn het in hoofdzaak de kindertjes die vliegeren en die zullen zich van diepte-psychologische verkla ringen niet veel aantrekken. Voor hen is het een spel. En misschien is de voor naamste drijfveer, die kinderen aan het vliegeren brengt wel dit: het avontuur. Een vlieger oplaten is het avontuur oproe pen, want met die vlieger kan van alles gebeuren. Meestal gebeurt er ook iets mee. Zelfs de doodgewone kindervlie ger heeft zyn wieg in het woud gehad er dat ls goed te merken, want alle vliegers zyn nog steeds verliefd op bomen en laten geen gelegenheid voorbygaan om in tak ken en kruinen verward te raken. Het kind staat dan voor de razend moeiiyke opgave zyn gestrande speelgoed uit de omhelzing van de boom te bevryden. Dat is niet een voudig. Of het kind kan er niet by, of de vlieger scheurt, of ver liest zyn met zoveel moeite samen gestelde staart, of knakt zyn tere geraamte. En weken lang bungelt daarna de kapotte illusie tussen de takken, een stil verhaal van kin derverdriet. De hoogopgeschoten berk in onze voortuin is een vlieger-vanger by uitnemendheid. Hy ziet er zo mooi, slank en onschuldig uit, maar wee het vliegerend kind dat in zyn buurt komt! De twijgen 6chynen zich dan plotseling uit te rekken en hup, de draad wordt onder schept, de vlieger maakt een dui keling en biyft sidderend steken tussen de takken. De wind wikkelt Moederlijke de staart om de stam, knoopt de draad om de takjes, rammelt jo viaal kameraad berk nog eens door- eikaar en verlaat dan gierend de straat. De vliegbreukeling blijft droevig achter: een ruimtewrak, ge vangen en ten ondergang gedoemd. Het kind staat er beteuterd by te kykeu, rukt voorzichtig aan de draad, roept iets naar boven, gaat op de tenen staan, blikt radeloos om zich heen, werpt een schuwe blik op onze ruiten, tuurt wéér om hoog maar de vlieger die ZiCh uit een boom laat kyken moet nog gemaakt worden. Niet slechts dat kind heeft verdriet, ik ook, want ik haat die dingen tussen de takken; ze be derven voor weken het effect van de decoratieve berk. Weer en wind en regen doen de eens zo kleurige vlieger binnen enkele dagen verleppen tot een grauw vod, dat het kostelijke lijnenspel van de twijgen en sidderende berkeblaadjes totaal verknoeit. Hoe krijgen we dat lamme ding er weer uit? Soms lukt het, soms niet. Als het lukt is het na veel moeite, waar aan ladders, lange stokken, talloze a an wy zingen van omstanders en waarschuwingskreten van het kind RUWE HANDEH^^i— Een rustig jurkje (zoals het wollen model links op de pagina), een tailleur met blouse of een japon met jas je zijn ideaal voor kantoor. De laatste twee mogelijk heden zijn bovendien heel geschikt als je na of in kan toortijd de stad in gaat en geen tijd hebt om Je te ver kleden. J Kleuren voor kantoorkleding kunnen het best onopvallend zyn. Zwart :s onpraktisch want het toont stof, wit is onhandig omdat het meteen vuil is. Make-up moet bescheiden zijn: zwart gekalkte ogen of glanzend groene oogleden zijn niet voor kantoor, hoe goed ze het misschien ook elders doen. IJ mag nog zo jong zijn en mo dern, en warm lopen voor mode nieuwtjes, maar uw baas is con servatief en zijn klanten zijn dat ook. Gebruik die in 't oog lopen de jurk voor plaatsen waar u er meer oprechte bewondering mee oogst. Collega's, zelfs de minst opmerk zame, zien vroeger of later zo on geveer alles wat er aan Je te zien is. Ze merken het zeker als de zoom van je rok met spelden is vastgezet oi dat Je een jurk verkort heeft zonder de oorspronkelijke zoom los te tornen en af te knippen. Ze zien dat je kleren niet op hun schoonst zyn en dat je geen kap-cape om slaat als je je haar kamt. Ze mer ken dat je hakken afgelopen zyn, dat je kous gisteren al geladderd was en dat je geen deodorant ge bruikt. Hoe hard er op een kantoor ook wordt gewerkt, collega's zien meer dan het papier in hun schrijfmachine. En als die collega's vrouwen zyn, dan is oppassen dub bel geboden: vrouwen zyn en is er een vrouw die daaraan twyfelt? kritischer dan mannen. J.V. Advertentie. te pas komen. „Kyk uit, hy scheurt. Pas op, hy breekt. Hou die ladder vast!" Is de vlieger eindeiyk uit de takken verwyderd dan kan ik nooit nalaten het opgeluchte kind van eer. preek te voorzien. „Ga dan ook niet in de straat vliegeren. Een half blok verder is een grote speelweide. Daar kim je toch veel veiliger je vlieger opla ten?" Het kind knikt timide en drukt het beschadigde maar geredde speeltuig innig tegen zich aan. „Waarom ga Je dan niet naar de speelweide?", vraag ik onge duldig; een vraag waarop ik geen ander antwoord krijg dan een verlegen schouderophalen. Waar om niet? Tja, dat kan het kind niet zeg gen. Vliegers oplaten tussen de huizen is opwindender, want ge vaarlijk voor de vlieger. Alleen tus sen daken, bomen, lantaarnpalen en televisie-antennes kan er van alles met die vlieger gebeuren, daar kan hy verongelukken en verloren gaan Waar het riskant is kunnen kind en-vlieger een avontuur bele ven. De speelweide is te tam, te gemakkelyk. Maar maak zoiets eens duideiyk aan een volwassene? Grote mensen zyn er meestal op uit om risico's te vermyden, het gevaar uit de weg te gaan. Kinde ren daarentegen zoeken moeilijk heden. Zijn die moeilijkheden er eenmaal, tja dan staan ze sip te kyken, vragen zielig om hulp. hopen dat de grote mensen wel weer een wonder zullen wrochten. Een vlieger is even fascine rend als een ballon omdat het zo'n riskant bezit is, omdat de gevaren voor dat soort speelgoed groot en veelvuldig zijn, omdat elke seconde die je ervan geniet de laatste kan zijn. Als kind al speelt de mens roekeloos met het geluk. Heeft u het opgemerkt? De vrij willigers voor de ruimtevaart, de stoei e mannen die zich omhoog la ten schieten en dan dagen achter een om de aarde cirkelen, niet we tend of ze ooit weer levend bene den zullen komen by vrouw en kinderen, dat zyn nooit wanhopi- gen die het leven moe zyn, dat zyn mannen met een goede baan, een gelukkig huweiyk, een gezellig tehuis. In hun jeugd zullen zy ook wel de veilige speelweide versmaad hebben en hun vliegers hebben op gelaten boven een bos, een drukke straat, de dreigende ondergang. Kinderen of grote mensen ze worden nooit wyzer. THEA BECKMAN Joyce Charting (32) - huisvrouw, moe der van 3 schoolgaande kinderen, en beroemd actrice onder toneelnaam. Zij verstaat de kunst er altijd jonger uit ie zien dan ze is. Bent u vóór 1935 geboren? Dan staat vast, dat uw huid steeds minder jonge cellen voortbrengt. De ervaring van duizenden vrou wen heeft aangetoond, dat EN- DOCIL binnen 21 dagen het na tuurlijke groeiproces van de huid cellen herstelt. Rimpeltjes trekken weg. Stevig, veerkrachtig weefsel komt terug. Gebruik ENDOCIL regelmatig elke avond. Wrijf deze weldadige, met-vette crème op hals en gezicht. Uw huid krijgt fleur en schoonheid terug. Dat belooft ENDOCIL. Ook u kunt er jonger uitzien, dan u bent. Maakt uw huid weer jong en houdt uw huid zo jeugdig! Nachtcrème: pot 7,75 tube 3,95 Dagcrème: tube/3,95

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11