LEIDSCH DAGBLAD Datum huwelijk (El:) is nog niet vastgesteld Bemanning Panagathos toch van boord gehaald Bus rijdt artola Geen uitstel tot na verkiezingen 1966 Drie mobiele bases bij Hanoi vernietigd Pannen vol nieuws! Ermelo wil nu ook logeerbelasting Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 2 NOVEMBER 1965 No. 3170S Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Memorie van antivoord verschenen Argumenten Van de eenmaal genomen beslissing inzake de plaats van het huwelijk van de heer Von Amsberg met Prinses Beatrix zal niet worden afgeweken'', aldus de memorie van antwoord op de toe- stemmingswet. Het huwelijk van de Kroonprinses zal dus in Am sterdam plaats hebben. De regering is bereid te bevorderen, dat bij de vaststelling van de definitieve huwelijksdatum zoveel mogelijk rekening wordt, gehouden met. de door vele leden in het voorlopig verslag gemaakte opmerkingen over de verkiezingen voor de Provincküe Staten. Uitstel van het huwelijk tot na de verkiezingen van 1966 wordt niet noodzakelijk geacht. Een derge lijk uitstel is nodig noch wenselijk". Met klem spreken de minister-pre sident Cals, minister Samkalden van Justitie en minister Smallenbroek van Binnenlandse Zaken, die het stuk ondertekenden, tegen, dat met het wetsontwerp overhaasting zou wor den betracht. De bewindslieden zijn het met „vele andere leden" u" het voorlopig ver slag eens, dat voor het goed functio neren van onze democratische instel lingen het mogelijk ontstaan van een „koningskwestie" funest zou zijn. Zij zijn het er echter niet mee eens, „dat door een samenloop van omstandig heden regering en volksvertegen woordiging min of meer voor een vol dongen feit zouden zijn gesteld en dat het in een eerder stadium ont broken zou hebben aan een rustig en vertrouwensvol beraad". „Door de gebeurtenissen van begin mei, toen op indiscrete wijze met telelenzen Indonesische goudproduktie onder de staat President Soekarno heeft de pro- duktie van goud en zilver in Indo nesië onder staatsbeheer geplaatst met het oogmerk de reserves van het land te versterken. De maatregel wordt beschouwd als monetair in grijpen om tenminste een deel van de geldomloop dekking te geven. Er wordt geen politieke betekenis aan toegekend. De president heeft de derde vice- premier, Saleh, die tevens minister coördinator voor ontwikkeling is, be noemd tot „gezaghebber voor de goud- en zilvermijnbouw" met de op dracht de gehele opbrengst van de produktie van goud en zilver te stor ten in de schatkist van Indonesië. Franse spionage in Bangkok Een krijgsraad in Bangkok heeft vandaag zeven mensen, onder wie twee Fransen, veroordeeld voor spio nage. Zij kregen gevangenisstraffen, variërend van - twee tot tien jaar. Twee beklaagden werden vrijgespro ken. De rechtszaak heeft bijna een Jaar geduurd. In het vonnis wordt gezegd, dat de veroordeelden, die in november 1964 betrapt werden, niet alleer bepaalde „officiële geheimen" aan Frankrijk geleverd hebben, maar dat zij Frank rijk ook bepaalde valse inlichtingen over de betrekkingen tussen de Ver enigde Staten en Thailand hebben verschaft, die nadelig zouden kunnen zijn voor de buitenlandse betrekkin gen van Thailand. De twee Fransen, die veroordeeld werden, waren werkzaam aan de Franse ambassade, maar zij bezaten geen diplomatieke immuniteit. De vijf Thailanders, die veroordeeld werden, waren werkzaam in het bureau van de premier, de ministeries van Bin nen- en Buitenlandse Zaken en bij de grenspolitie. foto's werden gemaakt van Prinses Beatrix en de heer Von Amsberg bij Huis Drakesteyn, is de gang van za ken zeker versneld, maar dat neemt niet weg, dat er voldoende tijd en ge legenheid geweest is voor beraad over een eventueel huwelijk van de Prin ses. In de bijna twee maanden, tussen dat tijdstip en de verloving is er een nauw en veelvuldig contact geweest tussen Koninklijk Huis en kabinet". De minsters betreuren het, dat en kele leden onvoldoende redenen za gen om de gevraagde toestemmng te verlenen. De hoop wordt uitgespro ken, dat zij na kennisneming van de in de memorie vervatte argumenten hun standpunt opnieuw zullen over wegen. Nogmaals wordt erop gewezen dat de Prinses pas tot een verloving heeft besloten nadat het kabinet te kennen had gegeven de indiening van een toestemmingswet te willen be vorderen. „Het is niet Juist, dat de heer Von Amsberg zich na de oorlog niet kri tisch over nazi-Duitsland zou hebben uitgelaten. Niet alleen de persconfe rentie van 28 juni van dit jaar, maar ook zijn optreden in de daaraan voor afgaande jaren geeft duidelijk aan, welke zijn instelling tegenover nazi- Duitsland was en is", aldus de me morie van antwoord. De regering spreekt de overtuiging uit, dat de heer Von Amsberg tij dens oorlogsherdenkingen in alle eer lijkheid bij de Nederlanders kan staan en als zodanig door ons volk zal worden aanvaard. De regering is na een uitvoerig en zorgvuldig onderzoek tot de overtui ging gekomen, dat de heer Von Ams berg ten volle aanvaardbaar is als echtgenoot van de Nederlandse Kroonprinses. „Dat brengt mede, dat hun huwe lijk ook in de hoofdstad des lands moet kunnen worden gesloten". De plaats van vestiging van. het aanstaande bruidspaar de gemeen te Lage Vuursohe vindt de rege ling niet geëigend voor een passende viering van het huwelijk van de ver moedelijke troonopvolgster. In het stuk wordt tenslotte een uit eenzetting gegeven van verschillende juridische aspecten van de naturali satie van de heer Von Amsberg. Man door eigen auto meegesleurd De 54-jarige P. A. Michielsen uit Chaam is gisteravond op Rijksweg 16 bij Ridderkerk honderd meter mee gesleurd door zijn eigen auto, voor hij erin slaagde de wagen tot stil stand te brengen door het contact sleuteltje om te draaien De man liep daarbij wonden aan hoofd en handen op en zijn auto werd ernstig bescha digd. Achter het stuur van de wagen zat de zoon van de heer Michielsen, die plotseling onwel werd. Zijn vader, die het stuur wilde overnemen, liet zijr zoon m de vluchtberm stoppen. Hij liep om en wilde zijn zoon helpen uitstappen toen deze het gaspedaal diep intrapte. De heer Michielsen slaagde erin het stuur van de wagen, die als een pijl uit de boog wegschoot, te grijpen. Terwijl hij werd meege sleurd, trachtte hij de wagen te be sturen en het contact af te zetten. Na nonderd meter lukte dat. De auto was toen al tegen de vangrail ge botst en werd daardoor aan de voor zijde zwaar beschadigd. Vietcong- bataljon bestookt Vliegtuigen van de Ameri kaanse marine en de luchtmacht hebben zondag ondanks zwaar afweervuur en luchtdoel- raketten aanvallen uitgevoerd op drie mobiele bases voor lucht doelraketten op 55 km ten noordoosten van Hanoi, de hoofdstad van Noord-Vietnam. De communistische lanceerin- richtingen zijn zwaar beschadigd en zouden niet meer gebruikt kunnen worden. De aanval, waaraan 45 toe stellen deelnamen, duurde twin tig minuten. De bases waren opgespoord door een Skyhawk van de Amerikaanse marine, die de aanvalsgroep naar het doel leidde. Het verkenningstoestel werd neergeschoten. De vlieger zag kans zich met zjjn parachute te red den. Vermoed wordt dat hjj gevan gen is genomen. Amerikaanse troepen hebben giste ren een communistisch bataljon in het centrale bergland bestookt. Aan de zijde van de vijand sneuvelden 99 manschappen, terwijl 44 anderen gevangen genomen werden. Daarbij waren enkele manschappen van het geregelde Noordvietnamese leger, aldus verklaarde een Amerikaanse militaire woordvoerder. Het geveoht woedde bij Pei Me, terwijl B52s een hagel van bommen lieten neerkomen op de belangrijke Vietcongversterking in het Bol Loi- bos, 55 km ten noordwesten van Saigon. De Vietcong heeft zich zwaar in dat bos verschanst en tot dusverre alle pogingen van de Zuidvietname- zen en Amerikanen om hen te ver slaan, weten te weerstaan. By Kwang Ngai, ten noordoosten van Saigon, heeft men de lichamen opgedolven van twee boeren, die vol gens Zuidvietnamese autoriteiten levend door de Vietcong zijn begra ven omdat zij hadden geweigerd schuiltunnels voor de opstandelingen te graven. De handen van de slacht offers waren gebonden. Dorpsgenoten wezen hun graven aan. Vele schepen in moeilijkheden De windkracht zal wel wat minder worden, maar het weer blijft nog verre van aangenaam. De weerprofeten verwachten gure buien met hagel en sneeuw en daling van de temperatuur. Maar het is afgelopen met de zware storm, waarmee november gisteren zijn entree maakte. Het lichtschip Texel kwam zelfs tot een gemiddelde windkracht van tien. Veel schepen raakten in moeilijkheden op de kolkende zee. De kapitein van het vorige week by Ameland gestrande Griekse schip „Panagathos" (8.657) brt) moest zich vanmorgen gewonnen geven. Giste ren nog sloeg hy het aanbod af om de dertig opvarenden van boord te halen, hoewel ingewyden hem geen Schyn van kans gaven tegen de woeste elementen. Vanmorgen staakte de Griek de strqd en vroeg om hem en zün mannen van boord te halen. Het werd een moeilijk en gevaariyk karwei. Het weer was nog steeds bar slecht en de zee zeer ruw. Heftige buien maakten het de wentelwieken zeer lastig. De reddingsboten slaag den er met veel moeite in zes man aan boord te nemen. Hefschroefvlieg- tuigen konden in de eerste ronde twaalf man oppikken. Die brachten zü over naar de vliegbasis Leeuwar den, waar zy meteen weer brandstof innamen. In de volgende vluchten brachten zij de nog achtergebleven bemanningsleden in veiligheid. Om half één verlieten de laatsten het schip. Op de Noordzee raakte het Russi sche vissersvaartuig „Rewkow" in moeilijkheden. De sleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller snelde toe. De sleper had het zelf erg moeilijk op de ruwe zee, maar bereikte des ondanks in de loop van de nacht de Rus, die de ankers had uitgeworpen. Uit het in gebroken Duits en Engels radioverkeer bleek echter, dat de Rus geen hulp wilde. Hoewel de „Ti tan" aandrong op het hijsen van de ankers, opdat ze weer zou kunnen vastmaken, wees de Russische visser alle hulp af. De „Titan" kreeg geen antwoord op de vraag of de machines weer functioneerden. Ineens kon men aan boord niets meer verstaan ZEER VEEL SLACHTOFFERS WEERBERICHT KOUD Het KNMI vermeldt van heden- tot morgenavond: wisselend bewolkt met nu en dan buien, vooral in de kustprovincies. Matige af en toe krachtige, aan de kust aanvankelijk nog overwegend harde noordweste lijke wind. Tamelijk koud weer. (Opgemaakt om 11.15 uur). 3 NOVEMBER Zon op: 7.38 uur; onder: 17.09 uur. Maan op: 15.44 u.; onder: 0.28 u. Hoogwater in Katwijk te 10.56 en 23.35 uur. Laagwater te 6.14 en 18.42 uur. lil Vlot getrokken De 31.000 ton metende tanker „Es- so-Edinburgh", die zondagavond bij Antwerpen aan de grond was gelo pen, is gisteravond vlot vertrokken. Het schip had de toegang tot de ha ven van Antwerpen versperd gehou den. Op het Noorse fregat „Bergen" werden ten noorden van Ierland vijf bemanningsleden door een golf over boord geslagen. Hoewel men weinig hoop heeft de vermisten terug te vinden worden de nasporingen voort gezet. Maar ook te land veroorzaakte de razende storm veel ongemak en schade. In Steenwijk waaide het haantje van de toren van de Neder lands Hervormde kerk naar beneden. Het verkeer moest worden omgeleid. Langs vele zeedijken warden wacht posten uitgezet. Aan de Noordzee kust van Sleeswijk-Holstein liepen vanochtend de dijken gevaar. Bij Husum bezweek er een, waardoor een gebied van tweehonderd hectaren onder water kwam te staan. Aardverschuiving O In Schotland veroorzaakten de hevige regens overstromingen en I grondverschuivingen. De treinen van Glasgow naar Edinburgh moesten worden omgeleid ten gevolge van een aardverschuiving die op de hoofdlijn was terechtgekomen. In Yorkshire (Engeland) werden twee koeltorens, beide 110 meter hoog, omvergebla- Een groep van 24 jongens, die in de bergen van noord-Wales werd ver mist, is gisteren teruggekeerd, zoals wij reeds in een deel van onze editie van gisteren konden berichten, na de nacht te hebben doorgebracht in een boerenhuis dat niet meer werd ge bruikt. In Londen werden negen personen gewond, toen de storm enkele stuk ken golfijzer losrukte, opnam en deed belanden op enige personen die op de bus stonden te wachten. artola de nieuwe aluminium kookset zit vol met nieuws: 1 extra versterkte bovenrand, prachtig glanzend gepolijst 2 verder mat gesatineerd 3 4 mm dikke bodem, voor het heetste vuur, de heetste (nnk aardnasl) Mej N. M. DE VLIEGER die zoals gemeld is aange~ steld tot particulier secretaresse van de Prinsessen Margriet en Christina. Na ministerraad Dekkingsplan helemaal rond Het kabinet heeft in een vergade ring, die tot één uur duurde overeen stemming bereikt over het dekkings plan. De regering zal een serie posten op de reeds ingediende rijksbegroting voor 1966 schrappen of verminderen om de omzetbelasting op textiel en schoeisel, die zoals gemeld bij de Tweede Kamer op verzet zijn gestuit, te kunnen schrappen. „Het dekkings plan is nu helemaal rond. De bezui nigingen zijn eerlijk verdeeld over enkele departementen", zei mr. Cals. De premier deelde mee, dat de Ka mer morgen of overmorgen in een brief op de hoogte zal worden ge bracht van de aangebrachte veran deringen. Minister Vondeling en staatssecretaris Hoefnagels moesten vandaag nog enkele wijzigingen for muleren. Mr. Cals wilde vannacht geen details geven. Hij volstond met te vertellen, dat het kabinet in principe overeenstemming had be reikt. Niet gereed De extra zitting van de minister raad was noodzakelijk, omdat men vrijdag nog niet met het beraad over het dekkingsplan gereed was geko- Bovendien stonden er nog dertig niet .afgehandelde onderwerpen op de agenda, die geen verder uitstel gedoogden. Daaronder waren onder meer de loonpolitiek en de invoe ringswet op het voorgezet onderwijs. Tegen middernacht werden belegde broodjes aangevoerd or.i de ministers en (enige) staatssecretarissen te la ven. Minister Diepenhorst (Onder was), die de ministerraad om die tijd verliet, at zijn croquet je op in de auto, die hem naar huis moest brengen. (Advertentie) GRATIS Kleurfolder bij: Postbus 28 - Hoogeveen KOELKAST van 298.' voor 248.' Evenals Valkenburg-Houthem »ok de gemeente Ermelo op de Ve- luwe een toeristengemeente by uit stek, zo schrijven B. en W. aan de Ermelose gemeenteraad. Sinds 1965 wordt »n Valkenburg een logeerbe lasting geheven. De lasten in ver band met en ten behoeve van het vreemdelingenverkeer drukken steeds zwaarder op de gemeentebegroting. Mede gezien in het licht van een zeer zorgelyke begrotingspositie voor 1966 achten B. en W. van Ermelo thans de tijd gekomen ook in hun gemeente een logeergastenbelasting in te voeren. De vooi het college van B. en W. voorgestelde heffing komt in grote lijnen overeen met de regeling in de gemeente Valkenburg, nl. het tarief van 25 cent per dag. De va kantiegangers en hotelgasten zul len er heus niet om weg blijven zo schryven B. en W.. Ook buiten onze grenzen wordt de met de logeer belasting verlijkbare Kurtax als een normale zaak beschouwd. Tot zo ver B. en W. van Ermelo. Wan neer we rekenen, dat n ongeveer 1 miljoen overnachtingen per jaar al leen al m Nunspeet worden geboekt, dan kan met uitrekenen, dat de gemeente Ermelo, dankzy het vreemdelingenverkeer in Nunspeet, Elspeet, Vierhouten en Ermelo een groot bedrag jaarlyks in de wacht zal kunnen slepen. Als de raad het voorstel vandaag aanneemt zal Er melo de tweede gemeente in ons land zyn waar deze belasting wordt Ingevoerd. Dit bestaat uit 16 pagina's In Cairo is gisteren een volle trolley bus in de Nyl gestort, waardoor 64 inzittenden om het leven kwamen. Negentien personen konden wor den gered. Het ongeluk deed zich aan het eind van de middag tydens het spitsuur voor. De autobus slipte kennelijk i mannen naar de inzittenden zoen en reed door een hek in de rivier, ten. waar het voertuig geheel onder het Premier Zakaria Mohieddin gaf op- modderige water verdween. In het dracht een onderzoek naar de oor- licht van schynwerpers werd de zaak van het ongeluk in te stellen autobus met een grote kraan uit en geld beschikbaar te stellen voor het water gehaald, terwyi kikvors- I de gewonden en de nabestaanden 1 van de slachtoffers. DAMESSALON v/h Rijnbeede Beschaafd en modern m MORGEN NAAR IJl GARANT Doezastraat 5 - Leiden ÉW leuivö Uit het Leidsch Dagblad van 2 November 1865: In de troonrede, welke door Prins Hendrik der Ne- derlanden, als stedehouder van den Koning-Groothertog tot de opening der Kamers is i uitgesproken, wordt o.a mei ding gemaakt, dat de wel- i vaart des lands toeneemt, i zoodat geene verhooging van i lasten zal worden gevraagd. Aan Burgemeester en Wethouders te Leiden is door B. H. Walenkamp spekslager verzocht een fournuis en rookhok te mogen doen plaatsen in het huis op de i Haarlemmerstraat, wijk VI, no. 464.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1