LEIDSCH DAGBLAD Ook strijd op Celebes Vietnamees dorp per abuis gebombardeerd In woeste zee vergaan Vermoedelijk reeds 10.000 arrestaties Herfststorm is los Tientallen doden bij explosie in Columbia ARP en CHUsturen telegrammen naar Koningin en Prinses SCHOLIEREN IN WALES VERMIST j VERDACHT J Schip op zandbank: drie man verdronken Bloedig incident tussen Israël en Jordanië Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 1 NOVEMBER 1965 No. 31708 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Communistische benden slaags met godsdienstige groepen Het Indonesische persbureau Antara meldt, dat ook op noord- Celebes gewapende communistische benden met godsdienstige groepen slaags geraakt zijn. In Tondano werd een christen in een kerk neergestoken, in Tandengan werden twee politiemannen in een gevecht met communisten gelood. Legereenheden in de Mina- hassa hebben arestaties verricht inzake de mislukte staatsgreep. Zij kregen communistische documenten in handen, waarin een plan voor het afwerpen van 50.000 buitenlandse wapens uit vlieg tuigen stond beschreven. Vice-premier Saleh heeft de toe stand op midden-Java een burger' oorlog" genoemd. De militaire be velhebber in dit gebied, generaal Soempeno, heeft verklaard dat de situatie rondom Solo ernstiger wordt wegens de terroristische activiteit van jonge communisten. Volgens in Djakarta ontvangen berichten trach ten de communistische opstande lingen in midden-Java zich te her groeperen in de bergstreken van Merapi Merbaboe en Lawoe. In midden- en oost-Java hebben de militaire autoriteiten een psycho logische oorlog ontketend om de strijdvaardigheid van de plaatselijke bevolking tegen communistische aanvallen en terrorisme te ver groten. In de Indonesische hoofd stad wordt vernomen dat er nog steeds grote geldbedragen binnen stromen om het leger te helpen In rijn campagne tegen de aanhangers van de staatsgreep. Wapens de derlig-septemberbeweging" en communisten van Java een toevlucht op dit eiland hebben gezocht. Voor zover officieel bekend zou den in geheel Indonesië totnutoe 5.000 personen zijn gearresteerd, ïnen dat een „Vijfde macht" ien. De „vijfde macht", aldus de be kendmaking, is para-militair en on afhankelijk van de drie onderdelen van het leger en de politie. Hij zal bestaan uit de gewapende vrijwilli gers ongeveer een miljoen van de oude „verpletter Maleisi'" bewe ging. Aan het initiatief van Soekar- no is een suggestie in deze zin van premier Tsjoe En-lai van communis tisch China voorafgegaan. De Chi nese premier opperde het idee een jaar geleden. Het leger wilde er toen echter niets van weten. Volgens de „Manilla Times", die j een „geloofwaardig ooggetuige" zegt aan te halen, zou men president I Soekarnn in de vroege ochtend van 1 oktober in gezelschap van kolonel j Oentoeng en de communistische lei der Didit per auto naar de basis Ha- lim hebben zien gaan. I Volgens genoemd blad zou Soekar- I no machtiging hebben gegeven tot de arrestatie van de zes generaals, die vermoord werden en van gene raal Nasoetion, de minister van De fensie en generaal Soeharto die thans minister van het Leger en stafchef is. De leider van de mislukte coup van 1 oktober, de thans gevangen voormalige luitenant-kolonel Oen toeng, stond er by te lachen toen de zes generaals in het communis tische opleidingskamp op de basis Kalim doodgemarteld werden, aldus heeit een 25-jarige gevangen genomen communist getuigd, zo heeft de politie in Djakarta meege deeld. Overal in het kamp werd toen gezongen en gedanst door leden van de communistische jeugd- en vrou wenbeweging. Om zeven uur 's ochtends werden de lichamen van de generaals in een droge put ge worpen en met bananenbladen en zand bedekt, aldus de getuige. Coinmunistenvrees Kolonel Edy, commandant van een Indonesische parachutisteneen heid heeft in Semarang verklaard dat de poging tot staatsgreep door de PKI reeds in mei van dit jaar bij de autoriteiten bekend was. Tegenover journalisten zei de kolo nel dat het bekendmaken van het complot op dat tijdstip zou zijn aan gemerkt als overdreven communis- i ten vrees De kolonel zei dat het complot was ontdekt door een politieman die was geinfiltreerd in de communisti sche jeugdbeweging van de PKI. In een geheime vergadering in gebied van Modjoggo was in april gesproken over een greep naar de macht van de PKI, aldus kolonel Fdy. In het havendistrict van Tand jong Triok zUn, naar vandaag in Djakarta verluidde, duizenden stuks verborgen wapens ontdekt. Het dis trict staat bekend als een commu- I Twc nistische bolwerk. Een aanzienlijk kaa Tientallen slachtoffers in De Doec deel van deze wapens was van Chi nese origine. Men vermoedt dat de wapens Indonesië zijn binnenge smokkeld in schepen, die Chinees bouwmateriaal voor het in aanbouw tünae Conefo-gebouw" aanvoerden Het toeristeneiland Bali ia het eni ge gebied in het land munistische partij nog niet door de regionale autoriteiten is verboden. Terwijl elders het bestuur in han den is van leger of politie heeft op Bah de regionale gouverneur, die be kend staat om zijn sympathie de communisten nog de macht in handen Het mohammedaanse dag blad „Doeta Masjarakat", zegt goede redenen te hebben om aan te nc dat „de contra-revolutionairen (Van onze weerkundige medewerker) Na een rustige en droge okto bermaand is november vandaag met een herfststorm begonnen. Het lichtschip Texel meldde in de ochtend windkracht negen. In de namiddag en avond, wanneer het koufront van de bij Schot land gelegen stormdepressie ons land passeert, zijn er, ook boven land, rukwinden van ongeveer negentig tot honderd kilometer per uur te verwachten. Zaterdag avond zijn er in noord Groningen en bij Steenwijk windhoosver schijnselen waargenomen, die flinke schade aan enkele ivonin- gen en boerderijen toebrachten. Ook werd daarbij onweer waar genomen. Oktober is in het gehele land met 15 tot 20 mm regen te gen normaal 70 mm een droge maand gebleven. In de laatste honderd jaar waren er in De Bilt vijf ev in Groningen vier drogere oktobermaanden. WEERBERICHT BUIEN Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond veel bewolking met nu en dan buien. Krachtige tot stormachtige wind, aan de kust tijde lijk storm tussen zuidwest en noord west. Iets lagere middagtemperatu (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 NOVEMBER Zon op: 7.36 uur; onder: 17.10 uur. Maan op: 15.26 u.; onder u. Hoogwater in Katwijk te 9.33 en 22.13 uur. Laagwaber te 4.43 en 17.16 uur. r bestaat *lt 18 pagina's terochtend per vergissing het Zuid- vietnamese dorp De Doec gebombar deerd: 48 personen kwamen om het leven en 55 werden er gewond, allen burgers. Er wordt een onderzoek in gesteld naar de toedracht, aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder in Saigon meegedeeld. Hy zei dat er aanwijzingen zijn, die wijzen in de richting van een vergissing van de Zuidvietnamese autoriteiten, die had den gevraagd om de aanval. De ver gissing zou zich hebben voorgedaan bij het doorzenden van geografische coördinaten. Het getroffen dorp ligt op 440 km ten noordoosten van Saigon bij de versterkte post van de regeringstroe pen Bong Son. Onmiddellijk na het ontdekken van de aanval werden Zuidvietnamese regeringstroepen naar het dorp gebracht om de slachtoffers te helpen; 27 gewonden zijn per vliegtuig overgebracht naar ziekenhuizen in Qoei Nhon. De meeste slachtoffers zouden vrouwen en kinderen zijn. Nog maar kortgeleden heeft het Amerikaanse opperbevel in Zuid- Vietnam nieuwe bepalingen uitge vaardigd ter bescherming van de irgerbevolking. Deze houden o.m. dat dorpen pas mogen worden aangevallen nadat de bewoners tevo- zyn gewaarschuwd en dat geen bombardementen mogen worden uit gevoerd zonder voorafgaande toe- itemming van de autoriteiten. Jachtbommenwerpers van de Amerikaanse marine en luchtmacht hebben zondag een gecombineerde aanval gedaan op drie Noordvietna- nicse rukf (bases, die op 56 km ten noordoosten van Hanoi liggen. Tot nu toe is alleen bekend dat er een brug In het centrum van het doel gebied is vernield. Dit was de derde nval van Amerikaanse bommen werpers op raketlanceerinstallaties lond Hanoi of op andere strategi- ptmten. gepubliceerd, verzoeken 650 profes soren van in totaal 51 Amerikaanse universiteiten president Johnson „het bloedvergieten in Vietnam te staken" en „onmiddellijk een beëin diging te gelasten van de vernieti ging van dorpen". Volgens de on dertekenaars „wordt het door de Vietcong bedreven terrorisme welke door Amerikaanse vliegtuigen wordt gezaaid. De enige overwinning waar toe deze massale militaire actie kan leiden is de verovering van een door de Verenigde Staten gedecimeerd Zuid-Vietnam". Ongeveer vijfentwintigduizend Ame rikanen hebben zaterdag in New York een betoging gehouden ten gunste van de Amerikaanse politiek in Viet nam. De betoging was een antwoord op die van twee weken geleden, waarbij tegen deze politiek werd ge protesteerd. In de mars, langs de zelfde route als de vorige, liepen af vaardigingen mee van oud-strijders, jeugdorganisaties, scholen en vak bonden. Sommigen droegen spandoe- waarop „bombardeer Hanoi" De Franse minister van Bui tenlandse Zaken, Couve de Murville heeft een bezoek ge bracht aan de Russische premier Kosigin. Van links naar rechts, mevr. Kosigin, mevr. Couve de Murville, premier Kosigin en de Franse minister. Zevenenvijftig personen zijn dit weekeinde om het leven gekomen en 70 gewond by een ontploffing op de markt van Cartagena in de Zuid- amerikaanse staat Columbia. Van zestien gewonden is de toestand ern stig. De schade wordt geschat op een kwart miljoen gulden. De oorzaak van de explosie is niet bekend. Aanvankelijk was ge meld dat een kraam met vuurwerk in de lucht was gevlogen, maar la ter werd gezegd dat men bomscher- had gevonden. De politie heeft vijf verdachte personen aangehou den die lid zijn van de communis tische party. In de Mexicaanse staat Tabasco heeft vrydagavond een gasontplof fing plaatsgehad, waarby tientallen en „liever dood dan rood" stond, personen om het leven zijn gekomen Kleine groepjes betogers raakten en- f en het dorp Tres Letras bijna ge- kelc malen slaags met tegenstanders, heel werd vernietigd. Het partijconvent van de Anti Revolutionaire Partij en de unie raad van de Christelijke Histo rische Unie hebben zaterdag in telegrammen aan Koningin Julia na en Prinses Beatrix hun aan hankelijkheid aan het Koninklijk Huis betuigd. Toen mr. A. B. Roosjen het Wil helmus inzette, zong het AJt.-party- convent in Utrecht twee coupletten met hem mee. Met applaus onder streepte de vergadering de passages uit de openingsrede van de partij voorzitter, dr. W. P. Berghuis, waarin de kritiek op het huwelijk van Prin ses Beatrix met Claus von Amsberg werd veroordeeld. De telegrafische aanhankeiykheidsbetuiglng aan Ko ningin Juliana besloot met de bede. dat God het Oranjehuis in lengte van a de centrale plaats in ons volk mag doen innemen. Geschokt Pro en contra Sinds zondagochtend worden in m bergachtig gebied bij Caernar- jn, in Noord-Wales, vierentwintig scholieren en een leraar vermist, De jongens, allen ongeveer veertien jaar oud, vertrokken zondag uit Caernar- voor een wandeltocht van vijf entwintig kilometer door het berg- terrein. Bij de groep bevonden zich twee leraren. Een van hen keerde later terug en zei dat hjj de anderen kwijt geraakt. Een groep vrijwil ligers is een speurtocht begonnen. r i l (Van onze Arnhemse i correspondent) t Een 17-jarig medsje uit Zeve- 4 f naar was zaterdagavond om- 4 v streeks half elf op weg van een v feestje naar huis. Op de donkere 4 f Oud-Zevenaarsestraat bemerkte 4 f zij dat een man haar achter- 4 f volgde. Steeds al zij omkeek zag f zij deze persoon achter een hoorn 4 f zy deze persoon achter een boom 4 f verdwijnen. Het meisje raakte in 4 1 paniek en vluchtte een willekeu- f f rig huis binnen, waar onmid- 4 f dellijk de politie werd gewaar- J schuwd. Deze slaagde er spoe- f dig in de „dader" te arresteren. f Het bleek de vader van het 4 meisje te zijn 4 4 lijk van Prinses Beatrix diep. Hy is bovendien zeer geschokt door de in houd van de brief van de socialisti sche fractieleider drs. Nederhorst. De unieraad besloot derhalve in de situa tie van dit moment telegrafisch zyn trouw en aanhankelykheid aan het Huis van Oranje te zenden. Zowel aan Koningin Juliana als aan Prinses Beatrix werd een telegram verzonden. Beide boodschappen waren onderte kend door jhr. mr. L. E. de Geer van Cudegein, voorzitter van de unieraad Pijnlijk Het party bestuur van de K.V.P. <s blijkens een uitgegeven verklaring ook pyniyk getroffen door de brief-Nederhorst. Het partijbestuur heeft kennis genomen van de reacties op deze brief van de zyde van de tweede-kamerfractie der K.V.P. Het bestuur is het met de fractie eens, dat deze brief reden geeft tot ernstige bezorgdheid. Het heeft waardering voor de zelfbeheersing, welke de frac tie heeft opgebracht. Het partijbe stuur stelt zich geheel achter het be leid van de fractie. Drie opvarenden van de West- duitse kustvaarder Friesenland zijn gisterochtend in een woelige zee verdronken. De zes koppen tellende bemanning van het schip ging gis terochtend om half zeven in een reddingsloep van boord, nadat de kustvaarder zaterdagavond op de zandbanken van de Haaksgronden by Den Helder was gestrand. Maar vry- wel onmiddellijk nadat de sloep was gestreken, sloeg deze om, met het gevolg dat drie mannen verdronken. Het waren de 26-jarige gezagvoer der, een 18-jarige scheepsjongen en een 15-jarige kok. De drie overige bemanningsleden zijn uit zee opgepikt en naar een zie kenhuis in Den Helder gebracht. ZU waren in slechte conditie. Eén van hen was geruime tyd bewusteloos. Hun toestand is thans redelyk. Al direct zaterdagavond reddingsboot sleepboot uit. if Een marinewentelwiek cirkelt boven het wrak van de Duitse kustvaarder. uit naar de zinkende kustvaarder Maar gisterochtend was men er niet in geslaagd de bemanning van boord te halen. Om half negen steeg Agusta-Bell-wentelwiek van Valken burg op, om de bemanning van de kustvaarder te halen, maar de opva renden hadden toen al de sloep ge streken, die leeg werd gevonden. Een marinesleepboot, nam drie doden en twee overlevenden aan boord en la ter pikte de veerboot Marsdiep de derde overlevende uit zee op. Deze an was bewusteloos. De Friesenland is gezonken. Alleen de voorsteven steekt nog boven water In het gebied van Latroun, veer tig km ten noordwesten van Jeru zalem. zyn gisteren opnieuw schoten gewisseld tussen Jordaniërs en Is raëliërs.. Volgens een Jordaanse militaire woordvoerder werden vyf Israëliërs gedood en zes gewond. Een Jordaanse militaire woord voerder zei zaterdag dat toen vyf- tien Israëlische soldaten waren ge dood by een soortgel yke schietpar- tyd in het gebied. Een Israëlische militaire woord voerder verklaarde dat Jordaniërs in stellingen op de hoogten by een trappistenklooster gisteren het vuur openden op Israëliërs die met trac toren op het land werkten. In de afgelopen jaren zyn in het betrokken gebied al vele conflicten voorgekomen. De velden liggen in niemandsland aan beide zyden de grens, maar Israëlische en Jordaanse boeren werken al ver scheidene Jaren op hun deel van het land. Israëlische bladen spraken zondag tegen dat zaterdag in Latroun vyf- tien Israëliërs waren gedood. Mej. N. M. de Vlieger secretaresse voor Prinsessen Mej. N. M. de Vlieger is met ingang m 1 november aangesteld als parti culier secretaresse van de Prinsessen Margriet en Christina. Mej. De Vlieger is in Den Haag ge- boren, waar zij de lagere en middel bare school afliep. Daarna verbleef zij drie jaren in Engeland en Frank rijk voor de studie van de taal en voor verder algemene ontwikkeling. Daarna volgde zij een opleiding voor directie-secretaresse. Als zodanig was zy werkzaam by de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer in Den Haag. Mej. De Vlieger is lid van de remon strantse Broederschap. In 1962 trad zy als stewardess in dienst by de KLM. In die functie maakte zy deel uit van de beman ning van het vliegtuig, waarmee in 1963 Koningin en Prins met Prinses Beatrix het officiële bezoek aan Iran en Thailand brachten. Het particulier secretariaat van Prinses Margriet werd tot dusver ver vuld door mej. M. C. C. Wynen dat van Prinses Christina werd waarge nomen door de particulier secreta resse van de Koningin, Jonkvrouwe C. E. B. Röell. Mej. wynen biyft parti culier secretaresse van Prinses Bea trix. (§uc/ 'i er/tvo Uit het Leidsch Dagblad van 4 1 November 1865: 4 Zaterdag II. is de verza- 4 meling van handschriften 4 van Mr. W. Bilderdijk, bevat 4 tende 198 nummers waaron- 4 der de gouden medaille i de Leidsche Maatschappij van Letterkunde aan ver schillende koopers verkocht voor 453,75. Advertentie/ Ondergetee- kenden berichten hiermede dat het Rundvleesch heden 10 cents per Ned. pond is af-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1