LD EXTRA speelt hoofdrol in 'eigen' film Bijlage Leidsch Dagblad ZATERDAG Bankrover Dit is de jonge Margaret Kilken ny, die ondanks de dreigementen van de bankrover de filmcamera's in werking stelde. Naast haar op de balie het bord met de waar schuwing: Camera's filmen elke overval in dit gebouw. Aan de muur achter haar een perfecte imi tatie van een van de camera's waarmee de bank is beveiligd. Onder. Een kijkje achter de balie, waar de niet zo grote Margaret een metalen geldtrommel gebruikt als verhoging wanneer zij klanten helpt. Op verscheidene plaatsen achter de toonbank zijn knoppen er beweegbare vanelen aange bracht waarmee de camera's in werking kunnen worden gesteld. Het was een das: als alle andere, toen de knappe, negentienjarige Margaret Kilkenny, een van de caissières van de Spaarbank voor de stad New York een briefje over de balie zag geschoven door een jongeman, die een papieren boodschappentas in de hand hield. Zij pakte het op en las: „Probeer niet de held uit te hangen, anders schiet ik je voor je raap! Ik houd een flesje zoutzuur klaar!"' De ongewenste klant duwde haar de papieren tas in de hand en beval: ..Vullen met vüf- en tien-dollarbiljetten". Margaret bedacht zich geen moment. Zü liet de sinds lang ongebruikte alarmknop met rust, maar drukte in plaats daarvan met haar knie tegen een knop clie een aantal verborgen filmcamera's in werking stelde. Toen draaide ze zich kalm om, vulde de zak met geld en gaf hem aan de overvaller. Terwyi de bankrover zich omdraaide en naar de uitgahg liep, zag Mar garets buurman-kassier een man pas seren, die geld meedroeg in een andere tas dan die door de bank als service aan de klanten wordt aange boden. In zijn ogen was dit de zwaar ste zonde die men tegen het reglement kon begaan. Hier was iets niet in de haak. Een blik op Margaret gaf hem zeker heid. Hij klom op de balie, sprong en probeerde de jongeman te achter halen. De rover sprintte echter de deur uit en was in een paar secon den verdwenen in de menigte die Broadway op dat uur bevolkte. Boeiender dan Mason W'at de overvaller niet wist was. dat al zün handelingen door verschil lende camera's op de filmstrook waren vastgelegd. De film, In dit geval, die uit de camera boven de uitgang van de bank. werd in alle haast ontwikkeld en be studeerd door rechercheurs van de Newyorkse politie. Zü konden van seconde tot seconde zien hoe de over val zich had afgespeeld. Bovendien beschikten zij over een nauwkeurig signalement van de rover. 's Avonds beleefden enige miljoenen Amerikanen een paar spannende ogenblikken, toen de film voor de televisie werd vertoond. Dit was boeiender dan Perry Mason. Stelt u zich voor: op de eerste rij te zitten bij een echte bankoverval De avondbladen van diezelfde dag brachten eveneens foto's uit de film strook en toen waren de kansen van de bankrover tot nul gereduceerd. De volgende dag werd hij gearresteerd. Echt en imitatie rpien procent van de banken in de stad New York gebruikt op het ogenblik deze camera's als afdoend bewakingsmiddel. Interessant is, dat hoewel er soms wel vijftien camera's zichtbaar zijn er hiervan maar een paar echt functioneren. De andere zijn knappe imitaties. Zo knap, dat een bankrover niet kan zien welke echt zijn en welke niet. Hierdoor is het voor hem onmogelijk om de film apparaten met een paar welgemikte schoten buiten werking te stellen. Het ontbreekt hem doorgaans aan tijd om op allemaal te schieten Als extra waarschuwing heeft elke kassier bij zich op de balie een bord staan met de duidelijke tekst: „Came ra's filmen elke overval in dit ge bouw". In zijn nervositeit had de jeugdige bankrover deze mededeling over het hoofd gezien. Newyorkse banken huren echte en imitatie filmcamera's van de instal lateur tegen een maandelijks bedrag van dertig dollar per stuk. De appa raten zijn 10 cm hoog, 12llt cm breed en 17«/ï cm lang. De echte camera's worden vaak ingebouwd in een elek trische klok, een schilderijlijst of ge in het metselwerk. Zü zün alle n een afstandsbediening. Befaamde politiekorpsen waaronder Scotland Yard en de Canadese politie hebben deze methode van bankbe- veiliging reeds enige* tüd in studie. Voordelen Tn de praktük hebben de camera's bewezen de volgende voordelen te 0 De politie behoeft niet af te gaan op het verslag van ooggetuigen bü een bankoverval, omdat dat meest al onnauwkeurig is door de snel heid waarmee alles zich heeft af gespeeld en door de zenuwachtig heid van de getuigen; 0 Wanneer men de film afdraait kan men de juiste plaats van de vinger afdrukken vaststellen, hetgeen de snelheid van de opsporing en de vergelüking met de in het politie archief aanwezige afdrukken ver gemakkelijkt; 0 Het publiek kan onmiddellük wor den ingeschakeld bü de opsporing door de film te vertonen voor de televisie en door de beste opnamen in de kranten te publiceren; 0 De film kan bü het proces tegen de bankrovers als bewü's worden gebruikt, hetgeen de belastingbe taler een hoop geld bespaart, doordat het de overvallers niet helpt hardnekkig te ontkennen of met kunstig opgestelde alibi's ter tafel te komen; Een met camera's beveiligde bank is een weinig aantrekkelük doel- 0 Personeel en klanten kunnen zich veiliger voelen, wanneer zü weten, dat dit bewakingssysteem aan wezig is; 0 De tijd die het onderzoek door de politie normaal vergt, wordt be langrijk bekort, doordat men on middellük bepaalde verdachten (bankrovers opereren vaak op dezelfde wijze) kan uitschakelen. Cleveland had primeur Tn 1957 werden de eerste van het type „Photoguard" be proefd In een spaar- en kredietbank in Cleveland (Ohio). Nauwelijks vier entwintig uur later werd de bank overvallen. De directeur en de kassier stelden gelüktüdig de filmcamera's In werking. De overvallers ontkwamen, maar de film verschafte de politie zoveel materiaal, dat zü binnen zes endertig uur ook al door de publi citeit voor televisie en In de pers de bende wist in te rekenen. Hierna beleefde Cleveland vüftlen rustige maanden waarin geen bank of andere financiële instelling werd over vallen. Ook dit betekende een record in de criminele geschiedenis van een van Amerika's belangrükste steden. Het schünt dat bankrovers er geen prüs op stellen de hoofdrol te spelen in een tegen wil en dank opgenomen film. van boven naar beneden: 0 Het ziet er rustig genoeg uit in de bank. Drie klanten staan aan de balie. De kassier in witte jas steekt zijn arm uit naar de kassa naast hem. Een man loopt weg met een witte papieren tas in zijn ar men. De oudere kassier bespeurt onraad: Het geld is niet verpakt in een door de bank verstrekte tas. Dit is tegen de voorschriften. 0 De rover versnelt zijn pas. De kassier kijkt verbaasd toe. Er is geen alarm geslagen. Wel heeft de caissière met een druk op de knop de filmcamera's in werking ge steld. 0 De tas met geld tegen zich aan drukkend rent de bankrover het gebouw uit. De klant met de witte broek aan heeft nu ook bemerkt dat er iets mis is. De man op de voorgrond gaat onverstoorbaar door met zijn bezigheden. 9 Klant in witte broek draait volle slag cm. Kassier klimt op de balie. De klant op de voorgrond kijkt nu voor het eerst op. De gezette kassier struikelt. De klant in de witte broek staat be sluiteloos: ,,zal ik nou helpen of niet?" Andere klant aan de balie kijkt verschrikt om.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9