Massale belangstelling voor Leidse „teach-in" Handel had 'n stug verloop UITVOERIGE DISCUSSIE OVER VIETNAM LEIDSE VEEMARKT: F. Dienier directeur van „het kwartet NA 43 JAAR „Koopman^ v. Grieken uit gemeentedienst REIS NAAR FRANKRIJK AEG Favorit-R Doe méér dan alleen een partijtje bridge Dr. A. Sikkel Leids hoogleraar verloskunde en gynaecologie Opvolger von prof. Holmer VOOR GESLOTEN DEUREN... IEIDSCH D9GBLAD ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 TWEEDE BLAD Leiden is gisteravond getuige geweest van de eerste massale forumavond in Nederland volgens een formule, die in Amerika betiteld wordt met „teach-in". Een meer dan volle grote zaal van Den Burcht heeft tot diep in de nacht of liever: tot vroeg in de ochtend gediscussieerd, geargu menteerd en geluisterd naar uiteenzettingen van deskundigen over een der meest omstreden vraagstukken in de internationale politiek na de Tweede Wereldoorlog: Vietnam. Een groot aantal deskundigen op verschillend terrein uit binnen- en buitenland hield korte inlei dingen over de Vietnamese kwestie en problemen die er nauw mee samenhangen, waarna de voltallige 650 man sterke vergadering aan de discussie kon deelnemenzonder dat werd gelet op de tijd. Op die manier hoopt men tot een zo grondig mogelijke oriëntering van het onderwerp te komen zonder nu direct resultaat in de vorm van een motie of besluit te realiseren. ben. maar dat als hetzij Amerika het zij Noord-V ïetnam werkelijk begaan zijn met het lot van Vietnam en ztfn bevolking, onderhandelingen de meest voor de hand liggende oplos sing zyn. De inleidingen van de des kundigen werden afgewisseld met opmerkingen van het teach-in pu bliek, dat duidelyk meeleefde met de behcndelde materie en de voorzitter vaak banden vol werk bezorgde om kreten van goed- of afkeuring te smoren. Zowel prof. Polak als prof Thoenes slaagde er in om de discus sies ordelijk te doen verlopen. Niet nieuw De standpunten die werden ver kondigd konden overigens nauwelijks een nieuw licht wei-pen op de kwes tie-Vietnam. Dat was ook niet de bedoeling, een uitvoerige gedachten- wisseling en een grondige aanpak van het hele probleem, dat was meer het ;deaal dat organisatoren voor ogen zweelde. Een opvallend fel be toog hield dr. L. de Jong. die later op de avond uit Amsterdam arri veerde .Gestaafd met epn uitvoerige documentatie, inhakend op de actualiteit en met de van hem be kende overtuiging verdedigde hij de Er bestond voor deze eerste teach-in in Nederland die samenviel met een soortgelijke bijeenkomst in Amsterdam een overweldigen de belangstelling. Al ver voor het aanvangsuur was de zaal van Den Burcht volkomen vol. Tot om streeks elf uur hebben zeker hon derd mensen aan de ingang van de zaal gewacht tot er plaats vrij kwam. Via luidsprekers konden nog eens 100 belangstellenden de discussies en voordrachten volgen in de foyer van De Burcht. Om streeks regen uur moest de brand weer zelfs ingrijpen omdat niet meer werd voldaan aan de veilig heidsvoorschriften. Onder leiding van onder-commandant van de Leidse brandweer, de heer W. Kos ten, werden de ingangen en gang paden van de zaal vrijgemaakt fikse Massaal De Leidse teach-in is georgani seerd op initiatief van een groep po litiek geïnteresseerde studenten <J. Creyhton, R. Milokofski, J. Rijding, G. J. Bakker, M. Kneefkens, H. Vink en P. van Hoek) die gesterkt door het succes dat dergelijke massale bij eenkomsten in Amerika hebben meende dat ook Nederland rijp was voor een dergelijke onderneming. In Amsterdam was ook een streven in de richting van de teach-in en na enig overleg werd besloten de bij eenkomsten tegelijkertijd in Amster dam en Leiden te doen plaats vinden. De groep, die in Leiden achter de lange tafel plaats nam om verschil lende standpunten over de kwestie- Vietnam uiteen te zetten was zeer gemêleerd. In deze groep hadden zitting de heer Bruce Burton, ver bonden aan het instituut voor Social Studies in Den Haag, mr. J. Berk houwer. Tweede Kamer-lid voor de VVD, prof. H. Garfinkel. hoogleraar aan het instituut voor Social Stu dies, prof. dr. M. Minnaert, emeritus hoogleraar in Utrecht, drs. J. Koop man. Tweede Kamerlid voor PvdA, prof. dr. A. J. Rasker, hoogleraar in Leiden, ar. E. P. H. van der Lely, peace researcher en prof. Wolf Mendl van King's College of the JiOndon University. Het „forum" stond onder leiding van prof. mr. C. H. P. Polak, die omstree-ks het mid- dernachtelyk uur werd afgelost door di. P. Thoenes. Twee sprekers tra den zowel in Amsterdam als in Lei den op: dr. L. de Jong van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie en het Engelse Lagerhuislid William N. Warbey. Discussie Na een korte inleiding van prof. Polak was het woord aan mr. Berk houwer die het standpunt van de VVD in deze kwestie vertolkte. Na de visies van de heren Warbey en Garfinkel waarin beiden de me ningen van respectievelijk de Engelse Laoourpartij en de Amerikaanse re gering uiteenzetten ontspon zich een byzonder interessante discus sie tussen deze meesters in het debat, waarbij vooral prof. Garfinkel opviel door zijn geladen en Vaak emotioneel verdedigen van het Amerikaanse standpunt. „Waar Amerika pal heeft gestaan is ac opmars van het com munisme gestuit, waar Amerika zwak en toegevend is geweest zijn de communisten gekomen", was één van zijn uitspraken. Prof. Mendl was van mening, dat beide partijen nu hun standpunten wel bepaald heb- gouden verlovingsringen Constant, Love. Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. •Ti De gisteren gehouden markt gaf in vergelijk met vori ge week niet veel verandering te zien. Het voor de tijd van het jaar mooie weer was gisteren iets minder mild. zo ook de han del, die over het geheel genomen ondanks de beperkte aanvoeren, een stug tot matig en lui-rustig verloop had. waarbij de prijzen zich echter nog wel wisten te handhaven. Uitzondering hierop maakte de vette kalveren, die vlot en duur werden-verhandeld. Bij een ruim aanbod van vette koeien en een voor de tijd van het jaar nog steeds beperkte aan bod van wolvee. bedroeg de to- I taai-aanvoer toch nog 3159 die- Amerikaanse houding inzake Viet nam. Belangwekkende programma onderdelen van de teach-in waren ook de beide films, die werden ver toond: „Vietnam: rijst en napalm" (PSP) en „The night of the dragon" (American Film Library). Na de commentaren van de des kundigen was het woord aan het pu bliek. Er werden veel vragen gesteld en bepaalde facetten van het pro bleem-Vietnam zoals by voorbeeld het economische werden nog eens uit de doeken gedaan. De discussies hadden een zinnig verloop, hoewel omstreeks drie uur wat minder ter zake doende kwesties aan de orde werden gesteld, die overigens reso,- luut door dr. Thoenes werden afgq- Een beeld van de overweldi- 1 gende drukte in de grote zaal van Den Burcht tijdens de eerste Leidse teach-in. (Foto LD Holvast) vergaderen. Tweeduizend in Amsterdam Circa 2.000 studenten hebben van giet r.-avond halfacht tot vanochtend 5 uur in de Koopmansbeurs te Am sterdam de teach-in over Vietnam bijgewoond. Omdat de bijeenkomst hier een besloten karakter had, moest aan vele belangstellende niet-studen- ten de toegang worden geweigerd. Vette kalveren: Het aanbod van vette kalveren was als overal elders ruim minder hetgeen tegen het jaareinde altijd een normaal verschijnsel is. De mes- tery loopt af en raken de dieren op. Het krappe aanbod bij een nog redely ke vraag voor export werkte een vlotte handel in de hand en deed de prijzen aanmerkelijk om hoog lopen Notering per kg levend gewicht var. f3 30 tot f3.60 en f3.85 met enkele prima dieren boven notering tot f 4. Wolvet: Hoewel de aanvoer iets ruimer was dan vorige week. kon men op lange 'an een topmarkt spre- •In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J. Groenewe- gen, algemeen directeur van „kwar tet" (De Rotterdammer. Nieuwe Haagse Courant, Nieuwe Leidse Cou rant en Dordts Dagblad) is benoemd de heer F. Diemer. De heer F. Die- mer is sinds jaren aan deze kranten onderneming verbonden. Sedert mei 1945 was hij directeur van de Nieuwe Leidse Courant, sedert begin 1963 bovendien algemeen adjunct-direc teur van het gehele „kwartet". Het Leidse gemeentelijke apparaat wordt gedragen door de trouw en toewijding van vele ambtenaren. In velerlei functies dra gen zij bij tot het goed functioneren van de ambtelijke molen. Eén van deze ambtenaren, die tientallen jaren ..als een goed koopman voor deze stad heeft gewerkt", verliet gisteren de gemeente-dienst met pensioen. Het was de heer A. van Grieken, die vele jaren bij de afdeling Inkoop van de Dienst van Gemeentewerken een leiden de functie bekleedde. Als hulpklerk in 1922 bij de ge meente in tijdelijke dienst getreden, verliet hij na 43 jaar de gemeente in de rang van administratief hoofd ambtenaar. Een succesvolle carrière. Mede gelet op de goodwill, welke de heer Van Grieken, zowel in als buiten het Stadhuis in de loop der jaren wist op te bouwen, heeft het hem gisteren niet aan waarderende belangstelling ontbroken. Tijdens een gistermiddag in het Stadhuis gehou den bijeenkomst heeft men hem in de kring van Gemeentewerken een hartelijk afscheid bereid. Een af scheid, waarbij ook de echtgenote en de kinderen van de heer Van Grieken aanwezig waren. De directeur van Gemeentewerken, ir. H. H. Vos, had veel waardering voor deze trouwe ambtenaar, die voor uiteenlopende afdelingen inkocht en daarbij een grote mate van deskun digheid en onderhandelingsgeest aan de dag legde. Als een trouw koopman. aldus ir. Vos. heeft de heer Van Grieken de Leidse belangen behar tigd. Namens de Dienst bood ir. Vos de heer Van Grieken „hy heeft een grote hobby voor reizen" een enveloppe met inhoud aan „om een reis naar Frankrijk te maken". De heer J. Wondergem, die sprak als collega en als vertegenwoordiger van de afdeling Leiden van de Alg. Bond van Ambtenaren, wees erop. dat de heer Van Grieken met grote takt de inkoop leidde. Aangezien dit ge schiedde voor het administratief per soneel en ook voor technici, kwam het meerdere malen voor, dat de heer Van Grieken stond op een „kruispunt van wegen". Belangen moesten veelal tegen elkaar worden afgewogen. Drs. J. Ph. Backx, die namens de admi nistratie het woord voerde, sprak zijn waardering uit over het gedegen werk, dat uit de handen van de heer Van Grieken kwam. Ook waren zijn suggesties talrijk. Spreker venvacht- te, dat het prettig contact, ook na de pensionering van de heer Van Grie ken. geprolongeerd zou worden. In gelyke geest sprak de heer J. W. de Wekker, chef van de boekhouding en personeelszaken. Namens de Perso- De vaatiwasmachme Prijs met ingebouwde ontharder: f 1298,- ken. De vraag voor export is nog steeds redelijk, de pryzen op de bui tenlandse markten beïnvloeden de handel op de binnenlandse markten. De aai.vuer van gebruiksvee was Vooral het aanbod van overzee- niet veel minder dan vorige week. De se lammeren tegen lagere pryzen handel in melk- en kalf koeien deedim«kcn het voor de export moeilijk nog enige winst te kunnen boeken. het echter iets beter en had redelijk verloop bij zeker niet lagere pryzen Ondanks de geringe aan voer van varekoeien zagen we op deze afdeling nog weinig verandering en deed de handel het stug aan. Notering: melk- en kalfkoeien van f 1000 tot f1250 en f 1350; en kele prima dieren tot f 1550; vare- koeitn van f 550 tot f 900 en f 1250 met een enkel dier tot f 1375. Vette koeien: Op deze afdeling zagen we een mime aanvoer, waaronder weinig dieren van luxe kwaliteit, waar al- tyd nog vraag naar is en goed te plaatsen zijn. Een geringere export en een verminderde vraag in de vleeshandel had bij het ruime aan bod een luie handel tot gevolg. Voor al m de mindere soorten was de handel moeilijk prijshoudend met een trage afloop. Notering per kg. geslacht gewicht: vette koeien van f 3.30 tot f 4 en f 4.35, enkele lu- Jongvee: De afdeling pinken en graskalve ren, met een voor de tijd van het jaar nog geringe aanvoer, gaf nog steeds niet veel animo te zien. De handel verliep dan ook kalm tot stil. Ook de afdeling fokstiertjes deed het i?ts rustiger aan. Bij een rede lijke vraag maar een allerwege vrij ruim aanbod, had de handel een ma tig verloop. Noteringpi ken van f 475,- tot f 575 en f 675graskalveren van De kopers namen aanvankelyk dan ook een afwachtende houding aan waardoor de handel een stug verloop kreeg en vooral de lichte dieren, waarvan er naar verhouding te veel waren, moeilijk geplaatst konden worden. Niettemin liep de handel nog redelijk en prijshoudend af. Notering: vette schapen van f90 tot f105 er. f115; vette lammeren van f100 tot f125 en f145 met en kele prima dieren tot f150; fokscha pen van f 110 tot f130 en f150. Varkens: (voor fok- en mestery) Ondanks de iets mindere doch nog ruime aanvoer, is het toch reeds te ver in de tijd van het jaar om nog een grote belangstelling te mogen verwachten. Mede als gevolg van een vrij groot aanbod van biggen had de handel een matig verloop, waarby de prij zen zich maar moeilijk konden handhaven. Notering: drachtige zeugen van f 300 tot f 375 en f 425schrammen van f85 tot f95 en f105; biggen van f54 tot f58 en f62. Slacht varkens: (buiten de markt» Het krappe aanbod en de goede vraag gaven by een goede handel opnieuw een prijsstijging van plm. 2 cent per kg levend gewicht te zien. Hoe het prijsverloop zich nog ver der 7a 1 ontwikkelen is moeilijk te voorspellen, doch zullen deze zich by een goede export vraag nog wel kunnen handhaven. Ook dc handel in slachtzeugcn bleef goed en onveranderd stijf in prijs. Pryzen per kg. levend gewicht: slachtvarkens van f2.15 tot f 2.18 en f2.20, slachtzeugen van f 1.70 tot f 1.75 en f 1.80 prima vleesdieren tot f 1,65. Mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften tot leden van vrouwenorganisaties Onder auspiciën van de Leid se Commissie voor Internationa le Samenwerking werden giste ren in het Rijksmuseum voor Volkenkunde twee bijeenkom sten gehouden, beide ter gele genheid van het twintigjarig be staan van de Ver. Naties. 's Middags was er een bijeen- Bij K.B. is dr. A. Sikkel, hoofd van de afdeling verloskunde en gynaecologie van het Sint Elisabeth of Grote Gasthuis te Haarlem, benoemd tot gewoon hoogleraar te Leiden in de faculteit der ge neeskunde om onderwijs te geven in de verloskunde en gynaeco logie. Hij volgt prof. dr. A. J. M. Holmer op. neelsvereniging van G. W. bood hy de scheidende ambtenaar een bedrag onder couvert aan. Nadat de heer H. Hettema namens de afdeling Inkoop waarderende woorden had gesproken, dankte de heer Van Grieken voor de medewerking, welke hij steeds van hoog tot-laag had odervonden. Al deze 43 jaar heb ik met groot plezier bij G.W. gewerkt Thans werkzaam in Haarlem Dr. A Sikkel, die in 1918 te Klun- dert (N.-Br.) is geboren, ontving gymnasiaal onderwijs te Amsterdam en studeerde vervolgens medicijnen aan de Vrije Universiteit aldaar. Na een onderbreking van zyn studie ten gevolge van oorlogsomstandigheden, legde de nieuwbenoemde hoogleraar in 1945 het artsexamen af. Als reser ve-officier van gezondheid was hy vervolgens werkzaam in Engeland. Malakka en Indonesië. Na zijn terug keer uit de tropen volgde prof. Sikkel een opleiding tot vrouwenarts in de Universitaire Vrouwenkliniek te Am sterdam. alwaar hij na voltooiing daarvan werd opgenomen in de wetenschappelijke staf. In 1954 pro moveerde hy tot doctor in de genees kunde op een proefschrift getiteld „De perinatale sterfte in de Univer- sitelts Vrouwenkliniek te Amster dam". Sedert januari 1957 is prof. Sikkel hoofd van de afdeling verlos kunde en Gynaecologie van het Sint Elisabeth of Groote Gasthuis te Haarlem. Prof. Sikkel, die behalve zijn proef schrift, al dan niet in samenwerking met anderen, gepubliceerd heeft in verschillende wetenschappelijke tijd schriften, ls lid resp. bestuurslid van de Nederlandse Gynaecologische Ver eniging en van de afdelingsraad van de afdeling Haarlem van de Konink- lyke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Voorts maakte hij van 1959 tot 1962 deel uit van de door het hoofdbestuur van genoemde maatschappij ingestelde studiecommissie „Kunstmatige inse minatie bij de mens". Talrijke officiële autoriteiten, genodigd voor het „Grand Gala du disque classique". onder wie minister mr. M. Vrolijk hebben gisteravond in de wandelgangen van het Amsterdamse Concertge bouw naar de ouverture moeten luisteren. Dirigent Carlo Maria Giulina begon namelijk met het gala-concert precies om kwart over acht. De vele eregasten hadden de zaal nog niet betreden en toerden tegengehouden door de zaalwach ter, die volgens de regels niemand mag binnen laten, als het orkest speelt. Na de ouverture mochten zij de zaal pas betreden Het oponthoud is nogal lako- niek opgenomen komst voor leden van vrouwen organisaties met als spreekster mevrouw mr. J. M. Stoffels-van Haaften. presidente van het Ne derlands Vrouwencomité. en 's avonds kwam een aantal jon geren bijeen om kennis te nemen van het werk van de Nederland se Vrijwilligers. Mevrouw Stoffels ging ln haar le zing, getiteld „Denken in wereldver- tand. vooral in op de positie, die de vrouw van vandaag als volwaardig lid van de gemeenschap ten opzichte van de internationale samenwerking behoort in te nemen. Het is de plicht van iedere vrouw om zich. mede in het belang van ons nageslacht, te verdiepen in de ach tergronden van andere volken, aldus mevrouw Stoffels. „Door boeken en kranten te lezen en door bijeenkom sten als deze te bezoeken kan zij haar blik aanzienlijk verruimen en aldus een bijdrage leveren tot de we reldvrede". De presidente van het Ne derlands Vrouwencomité deed voorts een beroep op de talrijk aanwezige dames om niet eng te denken en om meer verantwoordelijkheid voor el kaar te leren nemen. „Laten wjj de besteding van onze vrije middag toch vooral niet beperken tot het spelen van bridge", waarschuwde mevrouw Stoffels nog. Wat de Ver. Naties be treft zei mevrouw Stoffels, dat inter nationale samenwerking op technisch gebied het vluchtelingenprobleem tyvoorbeeld is voor een groot gedeel te door de V.N. opgelost reeds tot vele positieve resultaten heeft geleid. ,De tegenstellingen in het denkpa troon van de volkeren zijn echter nog niet overbrugd, dat kan trouwens ook niet in twintig jaar". Mevrouw Stoffels juichte het daarom des te meer toe, dat er in kleiner verband getracht wordt om nu reeds tot con crete resultaten, mede in het belang van de wereldvrede, te komen. Zij noemde als voorbeeld de E.E.G.. de E.V.A. en de Navo. „En denk toch vooral niet, dat wy vrouwen op het gebied van de wereldpolitiek niets kunnen presteren. Als wy kunnen studeren, als wy een functie in de maatschappy kunnen bekleden en als wy zitting kunnen nemen in de ge meenteraad of in het parlement, dan kunnen wy ook in internationaal op zicht iets doen", zo besloot i Stoffels haar inleiding. Ir. H. H. Vos (rechts) biedt namens de Dienst van Gemeen tewerken ..een reis naar Frank- ijk aan (Foto LD./Holvast) Sportstichting scheldt schuld kwijt De Nederlandse Sport Federatie heeft de lening van 20.000 gulden voor de inrichting van een squascourt in de nieuwe Leidse studentensociëteit Minerva omgezet ln een lening a fonds perdu, zodat deze gelden niet behoeven te worden terugbetaald. Noorwegen Later op de middag werden enkele kleurenfilms over Noorwegen getoond en bestond voorts gelegenheid om een kleine expositie te zien van Noorse kunstvoorwerpen en volkskunst. Me vrouw P. H. Smits-Witvliet, onder wier leiding de bijeenkomst werd ge houden, richtte aan het slot harte lijke dankwoorden aan het adres van die dames, die een bijdrage hadden geleverd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3