LEIDSCH DAGBLAD Huwelijk blijft in Amsterdam Smith deed Wilson nog een laatste voorstel FLIM MINISTER-PRESIDENT CALS NA „DAT STOND TOCH REEDS VAST, MEEN IK Kabinet betreurt brief van Nederhorst Dialoog niet helemaal mislukt? Geen omzetbelasting textiel en schoenen Nota over vleesprijs vakantie matinee HOLLYWOOD'S LACHFABRIEK S# ©N.V. (Sue/ ^)/u teuwo Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 No. 31707 I Directeur: E. A. E. van DIshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redacteur) Het lijkt wel waarschijnlijk, dat Amsterdam zal blijven gehand haafd als plaats, waar het huwelijk van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg zal worden gesloten, maar absolute zekerheid be staat er nog niet over. In Den Haag is er gisteren zowel over deze taak als over de kwestie-Nederhorst onduidelijkheid blijven be staan. Ondanks de sterke geruchten, dat het kabinet Amsterdam als trouw- stad zou laten vallen, deed premier Cals het gisteren na afloop van de ministerraad voorkomen alsaf er geen enkele verandering te verwachten valt. Vragen over dit onderwerp beantwoordde mr. Ceils met de tegen vraag: „Maar dat stond toch reeds vast, meen ik?" Hij verwees met deze opmerkingen kennelijk naar de memorie van toelichting op de toestem- mingswet, waarin wordt meegedeeld dat tot Amsterdam is besloten. Zekerheid over deze kwestie zal waarschijnlijk pas bestaan als begin volgende week de memorie van antwoord op het ontwerp toestemmings- wet verschijnt. De datum van het huwelijk staat nu wel ongeveer vast. Daarbij is rekening gehouden met de Statenverkiezingen in maart. Het bestuur van de socialistische verantwoordelijke ministers moeten fractie heeft zich tot gisteravond laat wenden". Hoofdschuddend voegde de beziggehouden met het antwoord op premier daar nog aan toe: Dat de brief, waarin de fractie-voorzitter er zó over hen (de leden van het Ko- van de KVP drs. Schmelzer ophelde- nlnkljjk Huis) werd gesproken ring vroeg inzake enkele uitlatingen ln de brief van drs. Nederhorst. In tegenstelling tot de verwachting werd de tekst gisteravond niet meer gepu bliceerd. Er werd wel een communiqué gepu bliceerd waaruit bleek dat met publi- katie zou worden gewacht totdat de KVP-fractie, waaraan de brief is ge richt, zich over de inhoud heeft kun nen beraden. Dit beraad zal pas vol gende week dinsdag plaatshebben op de wekelijkse vergadering van de KVP-fractie. Premier Cals «ei gisteravond: „Het kabinet betreurt de brief van de heer Nederhorst zeer. Hij is constitutio neel aanvechtbaar. De Koningin en de Prinses hebben geen wederwoord. De heer Nederhorst had zich tot de Heengaan Over de vraag of deze uitlatingen het vertrek van drs. Nederhorst in luiden lopen de meningen uiteen. Po litieke waarnemers wijzen er op, dat deze kritiek wel was te verwachten van de premier, die staatsrechtelijk een van de voornaamste dienaren van de Kroon is. Voorts wordt er op gewezen, dat het vertrek van drs. Nederhorst niet alleen de verhouding tussen "óór- en tegenstanders van het huwelijk, maar ook die tussen voor- en tegen standers van een huwelijkssluiting in Amsterdam stellig zal verscherpen. Een afgetreden drs. Nederhorst kan, zelfs tegen wil en dank, de ko mende maanden een soort marte laarsfiguur worden. Daar staat tegenover, dat vooral de anti-revolutionairen in het kabinet van mening schijnen te zijn, dat drs. Nederhorst zeer duidelijk bakzeil dient te halen. Maar onder al deze druk dreigt de socialistische fractie zich steeds hechter rond haar frac tieleider te scharen, wiens vrijwillige aanbod om ontslag te nemen eerder deze week door zijn fractiegenoten werd verworpen. De geruchten en speculaties in Den Haag wisselen elkaar voortdurend af. Geval van nekkramp Marine-instituut een week gesloten Hei Huwelijksreis naar Afrika (Van onze Haagse correspondent) Er is enige reden om te 3 onderstellen, dat Prinses Beatrix en Claus von Amsberg over- gen hun huwelijksreis te maken 1 naar een aantal jonge Afri kaanse staten. In sommige krin gen wordt het niet uitgesloten geacht, dat wellicht ook Israël i in het reisprogramma wordt op- genomen. In regeringskringen i acht men dit zeer onwaarschijn lijk, omdat zulks gemakkelijk als i een te opzettelijk gebaar kunnen worden uitgelegd. 1 Overigens kunnen deze plan- 1 nen pas zekerheid aannem i wanneer de Tweede Kamer zich J heeft uitgesproken voor de toe- 1 stemmingswet op het vorstelijk 1 huwelijk. De belangstelling van de Prin- f ses en haar verloofde voor f Afrika is gemakkelijk te begrij- f pen: Prinses Beatrix ligt de f f ontwikkelingshulp, die zich voor- f f al ln de jonge Afrikaanse lan- f f den voltrekt, na aan het hart f f en Claus von Amsberg heeft, f f toen hij nog Westduits diploma- f f tiek ambtenaar was, diverse van f f deze staten bezocht. Bovendien f f heeft hij een deel van zijn jeUgd f f in Tanganjika doorgebracht. f WEERBERICHT Zonnige perioden Een regenfront, dat vandaag over ons land trekt, wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die het weer in gunstige zin zal gaan be ïnvloeden. Er zullen morgen zonnige perioden voorkomen en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Wel zal er een frisse westelijke wind waaien. De temperatuur handhaaft zich op ongeveer hetzelfde niveau. 31 OKTOBER Zon op: 07.33 uur; onder: 17.14 uur Maan op: 14.35 uur; onder: 22.09 u. Hoogwater in Katwijk te 07.22 en 19.43 uur. Laagwater te 02.55 en 1512 uur. (1 november: Hoogwater 08.20 en 20.50 uur; laagwater 03.39 en 16.03 uur). bestaat ilt 18 pagina's een bijvoegsel die daaraan nog toevoegde, dat het gesprek voor hem persoonlijk van Gesprek met Claus bUhet Inmiddels heeft het socialistische Tweede-Kamerlid de heer S. van der Ploeg op eigen initiatief een gesprek van ruim twee uur gehad met Claus von Amsberg. Hij had hem tevoren een brief gestuurd, waarin hij schreef, dat hij binnenkort als lid van het parlement" in persoon en rfaar eer en geweten" zijn stem moet bepalen. De heer Van der Ploeg vond 't een gemis, dat hij 't antwoord op enkele in hem gerezen vragen moest ontberen. Daarom vroeg hij een on derhoud van ongeveer een uur. Dat Hit staat thans vast, dat zich in gesprek heeft woensdagmiddag plaats j het Koninklijk Instituut voor de Ma- gehad en duurde meer dan twee uur. j rine in Den Helder een geval van „Niet zozeer de feiten zelf, maar de j nekkramp heeft voorgedaan, wijze, waarop de heer Von Amsberg Een .jongeman van dit instituut, daarover met mij sprak, stelden "mij die donderdag met verschijnselen van in de gelegenheid een mening over de 1 deze ziekte naar het marinehospi- persoon van de heer Von Amsberg te taal in Overveen werd overgebracht, vormen", zo zei de heer Van der maakt hel zoals de Marinevoor- Ploeg later. De heer Von Amsberg i lichiingsdienst meedeelt goed. H" ,fslaagd(de ^'angr4klte I" urbane! met dit geval is beslo- twijfels bij hem weg te nemen. „Wan- ten het instituut v00r een de inhoud van de binnenkort Alle dilair 2ijn naar huis gezonden, echter voorzien van een bepaalde studietaak. die zij nu thuis moeten afwerken. Normaal luidt het medisch voor schrift in een geval als het onder havige, dat alleen z.g.n. contactper sonen naar huis worden gezonden, na toediening van de nodige profylac tische middelen. Nu echter bleek het aantal contactpersonen zo groot te zijn, dat het het verstandigst voor kwam tot tijdelijke sluiting van het instituut over te gaan. Dt onvrijwillige vakantiegangers moeten zich zondag over een week weer in het instituut melden. verschijnende memorie van antwoord niet opnieuw beletselen bij mij op roept, zal ik mijn stem aan de toe- stemmingswet niet onthouden", zo verklaarde de heer Van der Ploeg, De ministers Diepenhorst. I Smallenbroek en Biesheuvel v.l.n.rbij aankomst voor de kabinetsvergadering De Engelse premier Wilson is vandaag per vliegtuig uit de Rhodesische hoofdstad Salisbu ry naar Londen teruggekeerd. De ministers van Gemene bestzaken en Justitie, Bottomley en Jones, zijn nog in Rhodesië achtergebleven. Tijdens een on derhoud van drie uur zou zich gisteravond een nieuwe ontwik keling hebben voorgedaan, al dus het Franse persbureau AFP, toen Smith Wilson een hieuw voorstel deed en deze toezegde dit aan de Britse regering te zul len voorleggen. Vermoed wordt, dat het voorstel betrekking heeft op de grondwet van 1961 en een antwoord is op een nieuwe uit eenzetting van Wilson inzake een meerderheidsregering in Rhodesië. Volgens het Amerikaanse persbu reau Associated Press zou Wilson zijn collega erop hebben gewezen, dat Londen Rodesië zo nodig zal isoleren als Smith de onafhankelijkheid uit roept. zou zelfs gezegd heb ben, dat de Britse regering de grond wet van Rhodesië zou kunnen opschorten en het land onder recht streeks Brits bestuur zou kunnen plaatsen totdat het probleem tot een voor Engeland aanvaardbare oplos sing is gebracht. Onze Londense correspondent tele foneerde hedenochtend: Hoewel het nieuws uit Rhodesië uiterst somber is, blyft de deur vol gens het officiële commentaar, nog op een kier. De dialoog zou niet he lemaal mislukt zijn. Voorts wordt het als een succes van Wilson gezien, dat hij het onmogelijke heeft bereikt door de rivalen onder de Afrikaanse natio nalisten Nkomo en Sithole, die vol ledig met elkaar hadden gebroken, aan één tafel te krijgen. Tot nu toe hadden zij de grondwet van 1961, die, hoewel ontoereikend, een uitgangs punt voor verdere Afrikaanse eman cipatie is, geboycot. Hun partijen concurreren met elkaar in halsstar righeid. Wilson heeft getracht de ver bitterde Afrikaanse leiders tot andere gedachten te brengen. Of dit gelukt is weet nog niemand, maar misschien heeft de redelijkheid tenslotte over- Een tweede lichtpuntje is wellicht het feit dat premier Smith ontkend heeft, dat Wilson donderdagavond met sancties zou hebben gedreigd. Smith gaf de pers de schuld van deze lezing. Hieruit concludeert men dat Smith toch nog blijft terugdeinzen voor abrupte actie. In werkelijkheid zou Wilson Smith hebben gewaar schuwd voor de consequenties van een eenzijdige breuk met Engeland, door duidelijk te maken dat, indien Smith zijn koers blijft volgen, hl), Wilson, tegen Rhodesië gerichte maatregelen niet zal kunnen verhinderen. Actie voor Zambia In Londen verluidt nog, dat de al of niet bedekte dreigementen inzake sancties mede zijn voortgevloeid uit het feit, dat de regering van de Ver. Staten gereed zou zijn om zo nodig een dramatische grootscheepse red dingsactie voor Zambia op touw te zetten. Het zouden de Amerikanen zijn en niet de Engelsen, die de lucht brug hebben voorbereid waarop Wil son heeft gezinspeeld, maar anders dan de Berlijnse luchtbrug zou dit een operatie zijn om goederen uit Zambia in plaats van daarheen te vervoeren, hoewel, indien Zambia be roofd zou worden van alle goederen welke het normaal uit Rhodesië ont vangt, er ook een grote quantitëit daarheen zou moeten. Het plan zou zijn om een deel van Zambia's ge smolten koper per vliegtuig van Ndo- la naar Dar-es-Salaam, de dichtst bijzijnde zeehaven, te vervoeren. De Amerikaanse Lockheed Aircraft Corporation heeft de kosten uitge werkt van de export van koper langs deze route door middel van een vloot van zijn grootste militaire transport vliegtuigen. Sambia kan eigen elektriciteit op wekken om te voorkomen dat de mij nen onder water lopen, maar niet vol doende om de mijnen te laten func tioneren. Zambia heeft een ton steen kolen nodig om één ton koper te pro duceren. De bedoeling van de Ameri kaanse regering schijnt te zijn om slechts een bescheiden deel van het Zambiaanse koper door de lucht te vervoeren, maar juist genoeg als een demonstratie van bijstand en om de economie van Zambia op gang te houden. In West-Duitsland zijn suc cesvolle proeven genomen met het eerste vliegtuig van Duitse makelij, dat verticaal kan opstij gen. De straalmotor is hiertoe in verticale positie gedraaid, zo dat het toestel als een normaal 'd'fntnin vnrdt noortbewoqen. (Van i correspondent), alle waar- Het kabinet zal r echijnlykheid afzien kelljk voorgenomen omzetbelasting op textiel en schoenen. Deze zaak is gis termiddag in de ministerraad uitvoe rig aan de orde geweest. Volgende week zal het kabinet de Tweede Kamer inlichten over de wijze, waarop men de te derven in komsten door andere hoopt te ver vangen. Het staat uiteraard vast, dat cle minister van Financiën pas defi nitief van de aangekondigde omzet belasting op schoenen en textiel wilde afstappen als hy zeker kon zijn van andere belastingverhogingen. Zoals bekend had de heer Vonde ling al eerder de voorgenomen omzet belasting op schoenreparaties laten vallen. Met deze besluiten zal de re gering voldoen aan de vele bezwaren, die tijdens de algemene beschouwing gen met name tegen dit onderdeel der begroting werden geopperd. Bezwa ren, die sterker blijken dan de „hardvochtigheid" waarmee de minis ter van Financiën zei aan te treden. Er gaan geruchten als zou minister Op korte termijn (Van onze Haagse correspondent) Minister Den Uyl (Economische Zaken) zal op korte termijn mis schien reeds begin volgende week aan de Tweede Kamer een nota stu ren over de hoogte van de vleesprjj- zen. Gisteren heeft de directie prij zen van zijn departement de gehele dag gesproken met een delegatie van het slagersbedrijfschap, waarmee ook vorige week woensdag reeds urenlang overleg was gepleegd. Ook bij deze tweede bespreking hebben departe ment en slagers geen overeenstem ming kunnen bereiken. De minister moet nu beslissen, wat hij gaat doenaan de vleesprijzen, waarvan hij al eerder heeft gezegd dat ze „niet honderd procent in orae" zijn. Hij kan komen met een maatregel, die de winstmarge van de slagers aan een maximum bindt. HU kan ook zijn idee doorzetten van een informatie van de consument door adviesprijzen. Om hem voor zijn be slissing zoveel mogelijk gegevens uit de sterk geschakeerde bedrijfstak te verschaffen hebben de algemene in spectiedienst van landbouw en de economische controledienst van Eco nomische Zaken in de afgelopen we ken overal in het land markt-, gros siers- en winkelprijzen gecontroleerd. I Vondeling compensatie voor zijn te- I gemoetkoming willen zoeken in ver hoging van successierechten. Advertentie <5 Vanaf HEDEN tot en met WOENSDAG, om 2.30 uur: STAN LAUREL, OLIVER HARDY, CHARLIE CHAPLIN en vele anderen in: BREESTRAAT 173 Soebandrio niet meer hoofd van inlichtingendienst De minister van Buitenlandse Zaken van Indonesië, dr. Soebandrio, is als hoofd van de inlichtingendienst door een hooggeplaatst militair vervangen, aldus betrouwbare bronnen van het leger. Met ingang van a.s. woensdag zal brigade-generaal Soegiarto, deze sleutelpositie overnemen, generaal Soegiarto was consul-generaal van Indonesië en tot twee dagen geleden ambassadeur in Birma. TELEVISIE 2^ NET ombouw/voorzetapp./inruil vraag ons vrijblijvend advies LANGE MARE 66 TEL. 26500 Uit het Leidsch Dagblad van i 31 October 1865: J Z.M. heeft bewilliging ver leend tot wijziging der acte van oprichting der naamlooze vennootschap: „De Leidsche Lakenfabriek, voorheen O. O. van den Berg", gevestigd te Leiden Het hof van Z.-Holland heeft zekeren timmerman te Alphen wegens diefstal van 1 ons koflij en 5 ons suiker van zijn buurman, veroordeeld tot een jaar cellulaire gevange-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1