Afbrokkelingsproces de Mapai-partij in Dr. Holtrop is bezorgd over geldontwaarding Langdurig debat over reinigingsrechten Vreest aantasting van de spaarzin MAAK VAN DE OECUMENE GEEN VERTONING Kwarteeuw bij SLF Behandeling gemeentebegroting Fraaie wedergeboorte orgel Ev. Lutli. Kerk VERKIEZINGEN IN ISRAEL OP TWEE NOVEMBER Zuivering in Indonesië gaat nog voort Zenden van bloed naar Vietcong is overtreding in VS Pijnlijk duel tussen Esj kol en Ben-Goerion ARBEIDER NA AUTOBOTSING OVERLEDEN Ruzie om auto Uitvoering door drie koren Vooroverleg van wijzigingen in uitbreidingsplan LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 30 OKTOBER 1965 t is, aldus de president van de Bank, dir. M. W. Holtrop, bij de officiële opening van het agentschap der bank in Eindhoven, een droeve om deze ontwikkeling op de wereldspaardag onder ogen te zien. De ervaring leert dat op den duur de geldontwaarding de spaarzin aan- en dat terwijl de maatschappe- struotuur en de welvaart in be langrijke mate steunen op de spaar- In 1963 en 1964 werd ongeveer van de netto investeringen in vaste activa gefinancierd uit overge dragen gezinsbesparingen. Zij werden „Geldontwaarding zal in het huidige tempo niet kunnen voort duren zonder ernstige nevenverschijnselen te wekken. Langjarige contracten, gebaseerd op de verwachting van voortgezette prijs- jnflatie en niettemin ruime werkgelegenheid, lijken om die reden een groot risico. Een van de belangrijkste evenwichten waarnaar wordt gestreefd is de stabiliteit van het prijsniveau, een stabiliteit die al geruime tijd niet meer wordt verwezenlijkt. De prijsstijging van de particuliere oonsumptie beliep in de jaren 1962/ 1964 achtereenvolgens 2, 4 en 6% per jaar. Voor 1965 en 1966 wordt een zelfde gemiddelde verwacht als voor genoemde drie jaren, zonder nog rekening te houden met de invloed van de te verwachten verhoging van de indirecte belastingen. Zo komt in vijf jaar tijds tot een prijs stijging van tenminste 21%. Droeve zaak Ds. A. Vroegindewey We mogen van de oecumene geen vertoning maken. We zijn bang, dat in onze tyd van demonstraties eenheid houdt, die geen lijke inhoud hebben. Veler godsdienst jaat trouwens tegenwoordig op in een voort goedkope genade, in een soort medemenselijkheid. ïi ds. A. Vroegindewey, voorzit- n de Bond van Hervormde Mannenverenigingen op Gerefor meerde Grondslag tijdens de in Utrecht gehouden deze bond. Wanneer men een zieke een bloem of een bakje fruit heeft [ebracht, is men met de boodschap maar zo vervolgde ds. Vroegin dewey, hier is het evangelie van vrije genade zodanig uitgehold, dat er geen evangelie meer over is. Hij toonde zioh voorts ongerust over ontwikkelingen in de hervormd- ^reformeerde kring. Er zijn zich iroeperingen aan het vormen, die iegenover elkaar dreigen te gaan staan, aldus ds. Vroegindewey. Hij nep op de eenheid te bewaren. „Alle gereformeerde belijders in ons land, tot welke kerkgemeenschap zij ook behoren, moeten de handen ineen slaan, want wij dreigen iets zeer kost te verliezen. We dreigen het goede fundament kwijt te raken". Hij schonk ook aandacht aan an dere problemen„Er is weer een roep het koningschap af te schaffen, maar laten we wel bedenken dat het toningshuis een belangrijke functie vervult in ons volksleven. We mogen koningschap niet opofferen aan bepaalde emoties van het ogenblik, sldus ds. Vroegindewey. de particuliere in- De behoefte aan gezinsbesparingen is de laatste jaren sterk toegenomen mede als gevolg van de door de stij ging der arbeidskosten veroorzaakte relatieve achteruitgang der bedryfs- besparingen. Alleen reeds op grond van de noodzaak van gezinsbesparin- Zedelijk niet toelaatbaar Het is, zo zeide de heer Holtrop, ze delijk ontoelaatbaar dat een overheid, die in zo grote mate als debiteur van haar burgers optreedt, er zich bij neer zou leggen dat voor voortgezette geldontwaarding de spaarders, die hun besparingen aan haar toever trouwden, langs slinkse weg worden onteigend. De huidige prijs- en kos- teninflatie is niet uitsluitend een Ne derlands probleem, maar veeleer een Europees verschijnsel. De grote en langdurige betal ingsbalanstekorten van de Verenigde Staten zijn er de bet aan. Zodra die tekorten zijn op geheven zullen de Europese landen zich geen inflatiespiraal meer kun nen veroorloven, omdat zij dan de zelfde tekorten op hun betalingsba lans zullen krijgen, die de bedrijvig heid in de V.S. vele jaren hebben on dermijnd. De heer J. L. Weijers uit Warmond zal maandag de dag herdenken, waarop hy 25 jaar geleden in dienst trad van de Stedelyke Lichtfabrie ken in Leiden. Gedurende vele jaren heeft de heer Weijers voor deze instelling ln War mond gewerkt. Hij stond velen steeds met de grootste welwillendheid te woord en verleende voorts hulp en bijstand waar dit nodig was. Het zal hem bij dit jubileum, dat wordt gevierd op 2 november, niet aan belangstelling ontbreken. Spreekuur burgemeester In plaats van op donderdag zal de burgemeester van Warmond op vrij dag 5 november van tien tot twaalf uur spreekuur houden. Het ligt in het voornemen om de gemeentebegroting voor het dienst jaar 1966 te behandelen in de open bare raadsvergadering van 21 decem ber. Onze stadgenoot, de heer B. Bonnet slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor het ingeni eursexamen werktuigbouwkunde (met aantekening) Echtpaar Blankenstein concerteerde Weer is het orgelbezit in onze stad verrijkt door de restauratie van het insttrument in de Lutherse Kerk, een restauratie uitgevoerd door de firma V. d. Linden van Leiderdorp. Een en ander onder advies van Adriaan Blankenstein. Zijn echtgenote Annie Offenberg is als bekend de eigen or- ganiste van de Lutherse kerk. Ze hebben dan ook beiden voor het con certerend gedeelte bij de plechtigheid van de overdracht zorg gedragen. Deze overdracht geschiedde met het te verwachten ceremonieel. Voor naamste sprekers zijn daarbij Adriaan Blankenstein geweest, die als lid van de restauratie commissie zijn des kundig rapport voorlas, en de heer J. Moeliker als waarnemend voorzitter van de kerkeraad. Na afloop van overdracht en concert werd tenslotte, met assistentie van de heer Moeliker een liturgisch stijlechte Vesper ge celebreerd door ds. Haan, de onlangs naar Amsterdam-Noord overgegane voorganger der gemeente. In Midden-Java hebben vorige week .communistische terroristen" van drie kanten een aanval gedaan op het kamp van het 954ste regiment, zo heeft de Indonesische legervoor- lichtingsdienst pas gisteren meege deeld. De aanval werd afgeslagen door parachutisten. Zeven terroris ten sneuvelden, vijftig werden er ge vangengenomen. Bij acties in Klaten en Bokpmamo vielen 350 terroristen in handen van de regeringstroepen. De communisten probeerden volgens de legervoorlichtingsdienst in Mid den-Java de verbindingen te versto ren door telefoonlijnen door te snij den en wegen met boomstammen en stenen te versperren. Intussen duren de repressaille- maatregelen van het leger tegen de communistische partij in geheel In donesië onverminderd voort. Op alle ministeries er zyn er meer dan „Hoogstaand" is eveneens een ken- honderd en in alle regionale be merk van dit wedergeboren orgel. I stuursorganen zijn de communisti- Reeds in het Praeludium noteerden sche ambtenaren het voorwerp van oorden zuiveringen. Er zijn er al duizenden de dijk gezet. Op een massaby- Annie Blankenstein heeft tweemaal Bach laten horen in Praeludium in f en in diens Variaties over „O Gott, Du frommer Gott" en Adriaan Blan kenstein heeft het nieuwe „gezicht" van het instrument doen kennen in „Vijf Variaties over Ps 119" van An- thoni van Noordt en de „Suite du deuxième ton" (kerktoonaard) van Cléramboult. Misschien was er iets voor te zeggen geweest om in wat uitbundiger werk van Bach de toch wel bij de avond passende feesttoon te voegen. Voor ons is het feestelyk accent nu komen te liggen in de vormenvreugde van Van Noordt en Clérambault. Over de speelcapaciteit van de beide Blankensteins behoeft niets in detail te worden gezegd: ze zijn twee be gaafde en hoogstaande vertolkers. we, wat romantisch, „zuiver van ziel". Een orgeltoon kan I immers ook zichzelf willen opdringen j eenkomst in Padang, midden Suma- in plaats van een onzelfzuchtig uit- tr3) werd gisteren de communistische dru kking smid del te zijn. Ten andere party veroordeeld als een „werktuig i buitenlandse imperialistische bleek al in de zeldzaam schone figu raties of contrapunten van Van Noordt's eerste variatie hoe fijn, no bel gedistingeerd, welversneden en welgelijnd het klankspoor wordt ge leid zonder enig spoor ooit van agres siviteit in de aanspraak. Men mag dan ook opgetogen zijn over de weldadige wijze waarop de intonatie akoestisch in de ruimte is opgelost. Geen noot werd gedruis en de voor afhjning der vormen vereiste scherptegraad is wijselijk ingeperkt. Wellicht komen enkele win ter con certen? Elke Amerikaan, die bloed naar de Vietcong-opstandelingen in Zuid- Vietnam zendt, zou een overtreding begaan en mogelijk worden vervolgd, to heeft het Amerikaanse ministerie fan Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. Een woordvoerder zei, bat de regering zich bewust is van bet feit, dat leden van een groep, die de „2 mei-beweging" wordt ge noemd, in het openbaar hebben ge sproken over het geven van bloed voor de Vietcong, maar er waren geen be wijzen dat er werkelijk bloed was ferzonden. Een militair tribunaal heeft drie neger-) soldaten van de eerste Ame rikaanse cavaleriedivisie tot resp. 2, 10 jaar veroordeeld, omdat zij teweigerd hebben dienst te doen in Vietnam, aldus deelde een Ameri- militalre woordvoerder giste- ee. De drie weigerden bevelen gehoorzamen om in Amerika een toepentrein binnen te stappen en kter op zee een bevel om een einde le maken aan een hongerstaking. De derde werd ook veroordeeld omdat hy bad gedreigd een onderofficier te doden. Vierhonderd Amerikaanse mari- •lers hebben vanochtend vroeg een "assale aanval van de Vietcong op bon kamp 15 km ten z.w. van Da Vang afgeslagen, zo heeft een Ame rikaanse militaire woordvoerder mee- fodeeld. De strijd heeft een uur ge- dourd. Aan de zyde van de Vietcong keuvelden 46 man. De Amerikaanse 'vliezen worden matig genoemd. (Van onze correspondent in Jeruzalem) Israël staat aan de vooravond van algemene verkiezingen. Op 2 november zal de staatsburger beslissen over de samenstelling van 's lands zesde Kenesset, zoals het Huis van Afgevaardigden hier wordt genoemd. Al weken lang is de strijd om de gunst van de kiezer aan de gang. Achttien pratijen nemen er het actiefst denkbare aandeel aan Voor zes is het een debuut. Structureel zyn er deze keer be langrijke nieuwigheden. De sociaal democratische Mapai, die altyd èn onverdeeld was èn politiek de toon aangaf, L« onderhevig aan een af brokkelingsproces. De veteranen van de democrati sche arbeidersbeweging houden en de teugels in handen onder aanvoe ring van premier Esjkol. Zyn meest fanatieke bestrijder is merkwaardi- gerwijs Rafi, de sociaal-democrati sche splintergroep, die wordt gediri geerd door de onlangs uit Mapai ge stoten David Ben-Goerion en een aantal van zijn jonge strijdbare vol gelingen, onder wie generaal Dayan, leider van de Sinai-veldtocht en Pe res, tot voor kort vice-minister van Defensie. „Verraad" Ben-Goerionisten en Esjkolisten gunnen elkander het licht niet in de ogen. Rafi werpt de moederparty in woord en geschrift voor de voeten, dat zij verraad pleegt aan het socia lisme, het oud-joodse profetische ideaal van gerechtigheid met voeten treedt en een starre, conservatieve politiek voert, die met de nationale eis van de grootst mogelijke dyna miek onverenigbaar is. Mapai's coa litie met de links-socialistische Ach- doet Haawodah is Rafi een doorn in het oog en de besliste weigering van Esjkol c.s. om het onderzoek in de beruchte affaire-Lavon te her nieuwen, wordt voorgesteld als een dodelijke vrees om zaken uit de doe ken te doen, die het daglicht niet velen Mapai beantwoordt het offensief van zijn recalcitrante ex-leden met te zinspelen op het autoritaire karak ter van een Ben-Goerion, die er op zijn oude dag hy is achtenzeven tig op uit zou zijn de belangen van de natie op te offeren aan eigen eerzuchtige aspiraties. Het is alles nogal pijnlyk, want niemand hier ontkent de enorme verdiensten van Ben-Goerion zowel als Esjkol. By een verkeersongeluk op de Ou denoord in Utrecht is vrydagavond om 22.35 uur de 28-jarige fabrieks arbeider H. Tuithof uit Bodegraven om het leven gekomen. De fabrieks arbeider zat met drie andere arbei ders uit Bodegraven in een Volkswa genbusje. Door nog niet opgehelderde oor zaak raakte het busje van de weg, botste tegen een boom, schoot weer terug op de rijbaan, ramde vervolgens aan de andere zyde van de weg een verkeerspaaltje. Door de klap raakte het rechterportier van de wager. los waardoor de 28-jarige H. Tuithof, die uiterst rechts naast de bestuurder en een andere fabrieksarbeider zat, uit de auto viel en met zijn hoofd op de rand van het trottoir terecht kwam. De auto reed nog een klein eindje verder, maar had aan de voorzijde zoveel schade opgelopen, dat de wie len spoedig de zaak blokkeerden. Het zwaargewonde slachtoffer werd overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht waar hy bij aankomst bleek te zyn overleden. Een andere versplintering, maar met een geheel verschillende achter grond, geeft het communistische kamp te zien. Maki, Israëls kleine communistische party, is na een lang gistingsproces uiteengevallen in twee afzonderiyke groepen. De ene identificeert zich volledig met doel en middelen van het Arabische na tionalisme. Ze is in feite Nasseris- tisch en bestaat grotendeels uit Ara bieren. De tweede groep stelt zich op een meer nationaal standpunt, daarby uitgaande van de stelling, dat de staat Israël een levende werke lijkheid is en dat deze staat niet minder recht van bestaan heeft dan welk ander land in het Midden-Oos ten ook. Liberalen Een afscheidingsprodukt is ook de party* van de zogenaamde onafhan kelijk liberalen. Deze groep bestaat uit lieden, die aan het onvervalste klassieke liberalism^ zyn verknocht en de moederpartij de rug toekeer den, toen deze een fusie aaging met de rechts-nationale Cheiriet. Deze laatste „beweging" (zoals zy zich Goed, dc Haagse politierechter kon het zich best voorstellen, dat een bejaarde inwoner van Katwyk aan de Ryn zich kwaad maakte over het feit, dat iemand uit de straat telkens diens bestelauto voor zyn deur zette, doch dat gaf nog geen vryheid om te mishandelen. En dat had de 73-jarige verdachte ge daan. „Het is myn plekkie", had de eigenaar van de bestelauto gecon stateerd, doch verdachte zei, dat het zijn plekkie was. Er vielen klappen, waarby verdachte opmerkte de eer ste klap op zijn handen te hebben gehad De één kwam toen met een strandschepje als wapen en de ander met een staaf Uzer. „Iets dergelijks kunnen we niet tolereren", stelde de officier van Justitie vast en hy vor derde f25 boete. „Hy vroeg er toch om en als hij het weer doet, dan sla ik er weer op", kondigde verdachte aan. „Zou ik maar niet doen, je kunt beter naar de politie gaan", adviseerde de rechter. „En als u weer hier komt, dan tappen we uit een ander vaatje", voegde hy er aan toe. Het vonnis werd conform de eis. ZOETERWOUDE Sluiting genieentebureaus De gemeenteiyke bureaus in Zoe- terwoude zullen maandag 1 novem ber de gehele dag gesloten zyn. voor de nieuwe verbintenis placht te noemen) is voortgekomen uit de terroristische organisaties, die in de dagen van het palestina-mandaat het Britse bestuur de handen vol werk gaven. Heel het politieke beeld van het Israël van deze dagen wordt aldus beheerst door een proces van de af scheiding en verbinding. De sociaal democraten van Mapai en de links- socialjsten van Achdoet Haawodah vonden elkander, rechts-nationalis- ten en liberalen gaven elkaar het jawoord. De communisten konden MARKTBERICHTEN middelbare f2.57, f2.74. Handel goed. AALSMEER, 29 okt. Chrysanten geplozen 20-35 p. Arthur 18-27, 27. Parel van Roselandla 20- 15-22, Super Star 25-50 Dulsberi 15-22, G; p«r stuk, BOSKOOP, 29 okt. 360, Duisberg 360-270. Newyorker Butterfly 440- lewyorker 680- White Butterfly 640, Pink Vlerlanden 720-460-170, Pernettia plant 170-330. it 85-150, rood per ;d 180, Ilex vertici- 120 per bos, 16, roze 18 17, gemengd 15, wit 21-23, Cle- gepl Chrysanten rood 16, 21 p. 26, ld. Le Coultre 95. VaJeta 260-330. Sweetheart 180-210- 150, Marion 70, Tro6ohrvsanten wit |eel 24, wit 24, Gene- riumpluimen 43-46 p. st., Calllcarpa per bos 350-440 per bos, id. >-100- be6 80-60 Troschry- 95-100, Ro- Bornholm 95, Golden Glint 100-110, Sybtlile 105-155, Superform 100-120. Jacob Maris 125-130, Fresia's White Swan 140, Souvenir 75-80, Gol den YeLlow 75-100 per bos. Am. .87-2.52. id. stek 49-1.57, witte pronk- >onen 99-1.25, stamprinsessenbonen !.05, andijvie 9-12, waspeen 17 splna- witlof 1 verdeling niet neo-sociaal-de- m de liberalen een lang broeiende meer voorkomen. De mocraten van Rafi van de oude stempel gingen, om zo te zeggen, voor eigen rekening wer ken. Onberoerd door de storm der nieuwe kritallisering zijn slechts ge bleven de marxistische Mapam, de n ationaal -religieuzen en de religieus streng-orthodoxen van Agoedat Jis- raeil. Niets nieuws De zes nieuwelingen in de poli tieke arena hebben gedeeltelijk niets, gedeeltelijk weinig te betekenen. By al deze ryke schakering is, an ders dan men misschien zou vermoe den, politiek-ideologisch niets veran derd. Op de keper beschouwd is van een werkelijk nieuw initiatief, een frisse, onorthodoxe benadering van de nationale problemen nergens een spoor te bekennen. En toch heeft Is raël daaraan zo dringend behoefte. De heren A. H. T. Modderman en A. J. M. Nijkamp uit Wassenaar slaagden aan de Technische Hoge school in Delft voor het examen werk tuigkundig ingenieur. De heer P. C. Westerhof slaagde aan de Universi teit van Amsterdam voor het kandi daatsexamen wiskunde en natuur wetenschappen. WASSENAAR Onder auspiciën van het contact orgaan van W'assenaarse Zangver enigingen hebben gisteravond in het Verenigingsgebouw in de Kerkstraat drie zangkoren een gezamenlijke uitvoering gegeven. Namens het contactorgaan sprak de heer J. M. Koenen een inleidend woord. Het doel van het contactor gaan is onder meer het bevorderen van de belangstelling voor de koor zang. Hei, organiseren van een ge- zameniyke uitvoering is een van de middelen die het contactorgaan aan grijpt. Hierna kwamen achtereenvolgens de drie koren voor het voetlicht het dameskoor „Euphonia" onder leiding van Theo te Laak, dat eei 20-tal leden telt, „Cantate Domino" de grootste vereniging van de drie dank zij de aanvulling met de vroe gere leden van het Wassenaars Man- nenkuor (ongeveer 60 zangers er zangeressen), geleid door Job de Vries en „Stella Marls" onder lei ding van Ad de Groot, over onge veer 30 leden. De koren brachten een gevarieerd programma. „Stella Maris" zong onder meer het „Credo" uit de bekende „Kroningsmesse" van Mozart, „Cantate Domino" werd by „Ode" van H. de Wolf, waarmee het concert besloten werd, begeleid door een trompetsolist, de heer H. v. d. Does. duidelyk Een hoge legerofficier zei in eeu espraak dat de PKI een bedreiging >or de Indonesische revolutie vormt i „tezamen met haar frontorganisa ties moet worden verpletterd". Vol gens Radio-Medan hebben in Noord- Sumatra 189 communisten als partij lid bedankt en de autoriteiten ver zocht. de partij te verbieden. PREDIKBEURTEN Hervormde gemeente: Dorpskerk: i u dr. Th. C. Frederikse; 19 u ds A. in Es, Den Haag, jeugddienst Kie- vietkerk: 9 u jeugdkerk; 10 u ds. D. J. Karres, DriebergenDeylerhuis 10.15 u ds. J. A. G. van Zanten; Dropscentrum: 10 u jeugdkerk. Gereformeerde Kerk: Bloemcamp- laan: 10 en 17 u ds. E. Pyiman; Zijl laan 10 en 17 u ds. D. van der Meulen Ned. Prot. Bond: Lange Kerkdam: 10.30 u ds. D. A. Werner; Johanna- huis 10.30 u mevr. dr. J. W. Vinke— Herfst. Herv. Geref. Evangelisatie: Dorps huis 10 en 17 u ds. I. Schipper, Ede. MEDISCHE DIENST Doktersdienst: de artsen J. A. J. Paulides, van Z. van Nijeveltstraat 42 tel. 4561 en K. de Wit, Jonkerlaan 83 tel. 2460. ApotheekdienstApotheek Langstraat 86 tel. 2141. VOORSCHOTEN Tentoonstelling door wethouder geopend In aanwezigheid van een groot aantal genodigden, onder wie de ver vaardigers van de geëxposeerde kunstprodukten, heeft wethouder Schrama gistermiddag in het Cultu reel Centrum de tentoonstelling van schilderijen, grafiek en plastiek ge opend. De collectie vormt het werk van jonge Nederlandse kunstenaars. De tentoonstelling, die tot en met 12 november blijft geopend, is voor het publiek toegankelijk van maandag tot en met vrijdag van 19 tot 22 uur en zaterdags van 14 tot 18 uur. Zondags en dinsdag 9 november is de tentoon stelling gesloten. >-57, groenekool 12-1' -.-lderij 7 per bosje, boerenkool 70 per kist. druiven 168 binnenland A 1.85- Appelen: Cox Orange Pippin 32, Gro ninger Kroon 14-16, Peren: IJsbouten 34. Wlnterjannen 25 allea per kilo. Ex portveiling: tomaten A-extra 7.30-7 45, ld. A 7.15-7.20, ld. B-extra 8.20-8.65. C 24, ld'. D klein 38 per kilo. KATWIJK AAN DEN RIJN, 29 okt. Groenteveiling 7.50, BI 5.8 A2 5.20-6.70, 3.20, C2 2-2.90, bloemkool i per bak bak Al 14-17.' andijvie 8- 38-69. A2 22-52. 37-51, A2 27, B2 K>1 fifi groenekool 17-22. rodekool 13-23, per 100 st. 18. spruiten 38-61. tomaten per bakje van 6 kg 1 5.50-7.10, ld. 2 per 100 st. 6, 12-27, selderie boerenkool 28. bleekselderie per le per 100 st. 12- per 100 bos 17. Aanvoeren: knolselderle 93.000 kg, bloemkool 7000 st. ROELOFAREN DS VEEN. 29 okt. Fresia's 28-66, Irissen 1.65-3.00, sny- groen 45-68, Anemonen 18-23, Eike blad 43-52, Troschrysanten Goldene Sonne 43-54, Roland 40-67 Roze Bella 64-90. Golden Glint 60-88. Tip Top 34- 65, Satelliet 26-54. Golden Orphe 28- 55. Medaillon 53-64. Superform 72-98, Spirit 58-71, Bornholm 54-f" 45-65, Lucida ozen Bornholm 9-l< 30. Derek Ellis 13-1' 31 Holiday 32, Diplomaat 16-23, Red Rollnda 16-20, Evelyn Bush 12-14. Raad van Voorschoten bijeen tot na middernacht De Voorschotense gemeente raad herstelde gisteravond een traditie, waarop tevoren gedu rende enige tijd inbreuk was ge maakt: men vergaderde weer ouderwets tot na middernacht. Burgemeester L. de Kool, de onlangs gebroken arm in het gips, presideerde de vroede va deren en bleek aan slagvaardig heid in figuurlijke zin niet te heb ben ingeboet. Anderhalf uur lang hielden de raadsleden el kaar bezig met het voorstel van B. en W. tot wijziging van de reinigingsrechten. Dat voorstel hield ln: ledigen van één emmer f 15,- per jaar, van elke emmer meer f 9.60 per Jaar. Een be rekening van B .en W. had geleerd, dat dit f24.000 per jaar meer ln het zo ontvankeiyke gemeentelaadje zon brengen. De heer Schuurman (KVP) zei al direct het voorstel niet te willen steu nen, omdat hy de tariefverhoging voor de eerste emmer te bezwaarUjk vond voor de minder draagkracht!' gen. Zyn fractiegenoten deelden zyn mening niet. De heer De Groot (VVD) zag (maar daarin was iedereen het met hem eens) de reinigingsdienst ais een sociale aangelegenheid in het be lang van de volksgezondheid. Eigen lijk moest iedere eerste emmer gratis worden geledigd, doch omdat dit na- tuuriyk niet haalbaar was in finan cieel opzicht, wilde hy het voorstel wel steunen. De heer Bakels (prot. chr.) zei niet te lang over dit voorstel te willen „emmeren". Voorschoten moet schoon blijven en daaraan moet ieder het zyne toedoen: „De voorge stelde verhoging betekent in natura uitgedrukt slechts één sigaar per week". Het raadslid Pels (PvdA) ging het verst. Hij kwam met een geheel nieuw tarief en maakte er meteen amendement van. Het werd in stem ming gebracht en vervolgens ver pen. Daarna (op verzoek van de heer Bakels) hoofdeiyke stemming aanzien van het voorstel: 11 vóór, 5 (PvdA en de heer Schuurman van de KVP tegen. Vragen De volgende kluif waarin de raad zich vastbeet was bet antwoord B. en W. op de door de heer Forta- nier (KVP) gestelde vragen met be trekking tot het door B. en W. gepu bliceerde voornemen om met toepas sing van artikel 20 van de Wederop- bouwwet aan B. Klaassen vergunning te verlenen tot het oprichten van twee botenloodsen, een jachthaven met clubhuls en vyf woningen aan de Kniplaan. De vragen publiceerden wy eerder. De heer Fortanier trok vrij fel van leer tegen B. en W. en zei te menen dat een zodanig ingrijpende wijziging van het uitbreidingsplan aan het oor deel van de Raad had dienen wor den onderworpen. In tweede instantie (wethouder Dekker had tevergeefs getracht de bezwaren van de heer Fortanier te weerleggen) gaf de heer Pels (PvdA) er blyk van de bezwaren van de heer Fortanier te onderken nen en geheel te delen. De heer Bakels zei de zaak niet te willen dramatiseren maar niettemin vooroverleg in dit soort belangrijke kwesties op prijs te zullen stellen. De voorzitter rondde de besprekingen af met de toezegging, dat B. en W. ge zien de gebleken gevoelens van de raad op dit punt zich ten aanzien van eventueel vooroverleg, nader zul len beraden. De overige voorstellen leverden geen moeiiykheden op. De onderwys- voorstcllen, een voorstel tot de bouw van 9 woningwetwoningen in „Bosch- geest" en van 72 woningwetwoningen In „Noord-Hofland" werden, evenals een tweetal voorstellen tot grondver- koop, resp. aan dr. ir. M. C. IJdo te Amsterdam en aan bouwbedrijf Niersman N.V. in Voorschoten zonder hoofdeiyke stemming aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17