VAN DE HAK OP DE TAK Ouderavond op school Niet te geloven dat zij al in de dertig is... F- Regeling der studentenvoeding indocü libelle inon-run Zaterdag 30 oktober 1965 Pagina 3 Weekelndbijlage L.D. Extra FUSIE Met ingang van de komende 21e Huishoudbeurs die van 15 tot en met 24 april 1966 in de nieuwe RAI te Amsterdam zal worden gehouden, zal tevens een samengaan tot stand ko men met de reeds enige malen in het RAI-gebouw gehouden „Idee-tentoonstelling". Deze nieuwe combinatie lag voor de hand, omdat beide tentoonstel lingen de één jaarlijks in het voorjaar, de ander tweejaarlijks in de herfst elkaar min of meer gingen overlappen. Zowel voor ex posanten als bezoekers is deze con centratie praktischer aangezien al les tegelijkertijd zal worden gepre senteerd. Zoals de opzet van de bekende „Ideal-Home"-expositie in Londen de bezoekers elk jaar één van A tot Z beeld wil geven van alle huis- en huishoudelijke facetten, zo wil len ook de organisatoren van Huis houdbeurs en Idéé door de gekozen fusie in een groot venster alles etaleren wat elk voorjaar, zowel de vrouw als de man interesseert. HELM Wanneer u zin hebt om te dou chen maar u doet het niet omdat dan uw kapsel en make-up worden bedorven, is hier een nieuwtje voor u. Iemand is zo slim geweest een douche-helm te ontwerpen: een los se wijde kap van plastic die tot op de schouders valt en een raampje van doorzichtig vinyl heeft. Dat kan open als u het benauwd krijgt. „AVENUE" „Een nieuw type blad voor een nieuw type vrouw", zo noemt .Ave nue" zichzelf. Dit nieuwe damesblad verschijnt eens per maand (f 1,— per nummer) en is voortgekomen uit „Romance", dat ophoudt te be staan. t Ziet er heel anders uit dan Romanoe en 't mikt duidelijk ho ger. Want .Avenue is er niet voor iedereen". Nee, Avenue is er voor de „gees telijk vodwassen, zelfbewuste en kri tische vrouw van nu". Denkt u dat u dat allemaal bent en hoort u niet tot „de massa" of „de snobs" (daar houdt Avenue niet van), dan mag u een abonnement nemen. Afgezien van deze pretenties ziet het blad er goed uit: mooie platen, mooi papier, groot formaat. Uit de inhoud: tien pagina's ge schenken (aan de dure kant), fijne keuken oa. van Wina Bom, van alles over stereo, antiek, een snufje literatuur en fraai geïllustreerde mode. Avenue hééft wel iets en het laat er zich graag op voorstaan. F. K. HOED Hieronder een winterhoedje van de Parijse modiste Rose Valois. Het is een turban van jersey coq de roche en zwart en wit wollige stof (W)ETENS WAARD Over de voeding die de bijna 68.000 studenten in ons land tot zich nemen is weinig bekend. Het is een algemene opvatting, gedeeltelijk gestaafd door een klein aantal enquêtes, dat het met die voeding niet zo best gesteld is. dat het er vooral wat de warme maaltijd betreft meer dan „wel eens" bij inschiet. Nodig Is dit niet, want iedere student kan voor een vrij lage prijs aan een studenteneettafel een ver- antwóorde maaltijd kopen. Dit is mogelijk doordat de exploitatie van studenteneettafela niet winstgevend behoeft te zijn, mede doordat even tuele exploitaltetekorten door Rijkssubsidie gedekt kunnen wor den en in bepaalde gevallen gel den beschikbaar worden gesteld voor inrichting, bouw of verbete ring van de bedrijfsruimte. Onder studenten eettafel» wordt verstaan de eetgelegenheden die door en voor studenten worden be heerd. Er zijn tafels met een be sloten karakter, waar alleen de le den van een bepaalde studenten vereniging toegang hebben en al gemene mensae (mensa is lat. ta fel) waar iedere student terecht kan ongeacht of hy lid is van een studentenvereniging. By elke uni versiteit en hogeschool (uitge zonderd de T.H. in Twente) zijn mensae en verenigingseettafels ge vestigd, zeer uiteenlopend in capa citeit. Hun aantal bedraagt onge veer 50. Verstrekt worden warme maaltijden en dranken. Tot' eind 1954 was de leiding van de eetta fels vrij in zijn beheer en het sa menstellen van de maaltijden. In september 1954 werd van Rijkswege overgegaan tot het verlenen van subsidie aan de eettafels. In 1956 werd een „Rapport van de advies commissie voor te treffen voorzie ningen ten behoeve van studen ten", uitgebracht in opdracht van het ministerie van O. K. en W. Door deze „Commissie Rutten" die tot taak. had de materiële en niet- materiële moeilijkheden onder de studenten te onderzoeken en we gen ter verbetering aan te geven, werd o.m. een werkgroep ingesteld Dick Holthaus ontwierp deze gebreide Capu-coat voor een Dokkumse wol- fabriek. KIP Van de Nederlandse huis vrouwen koopt 84 procent wel eens kip „in een andere vorm" voor thuisconsumptie. Ruim de helft van hen doet dat meer dan één keer per maand. Dit zijn twee van de conclu sies waartoe een in opdracht van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren ingesteld onderzoek naar de koop- en gebruiksgewoonten van kip heeft geleid. By deze enquête bleek verder, dat ruim 40 procent van de on dervraagden wel eens buitenshuis (meestal in een restaurant, soms ook in een snackbar) kip eet. De Nederlandse huisvrouw koopt voor namelijk kip om te braden. Diep vrieskip blijkt bij jongere huisvrou wen meer populair te zyn dan bij oudere. Een derde deel van de huisvrou wen koopt haar kip by de kruide nier. een vierde deel doet dit by de poelier. Opvallend is. dat de po sitie van de poelier in de grote ste den het sterkst (31 procent) en op het platteland (10 procent) het zwakst is en wel met name in de noordeiyke provincies. Voor de kruidenier geldt precies het tegen overgestelde. Het onderzoek heeft voorts uit gewezen, dat kip in de meeste ge vallen op zondag of by speciale ge legenheden wordt genuttigd, dat met de sty ging van de welvaart het verwerken van kip in soep, ragoüt en rystgerechten toe neemt en dat men vooral kip koopt vanwege de smakeiykheid en de licht verteerbaarheid. Minder pret tig vinden de huisvrouwen het dat de kip zoveel „verwyderbare" de len heeft (botjes, vel, vleugels, nek), nogal bewerkeiyk is en aan tafel moeiiyk in geiyke porties kan worden verdeeld. '""X, Een ouder-avond is een aan gelegenheid van volwassenen onder elkaar.. Tijdens zo'n bij eenkomst van grote mensen in de klassen ademt de school op eens een andere geest. De (la ge) kapstokken hangen vol met modieuze mantels, auto-coats. gleufhoeden en paraplu's. In alle klassen brandt licht, maar de (kleine) stoelen blijven on bezet. Op de lessenaartjes lig gen schriften ter inzage, die bij- j' Moederlijke "j na verdwijnen in de grote han den die hen hanteren. Je voelt de verbazing van het zwarte bord, dat voor onze ogen te laag hangt, van de kalender met de vriendelijke kinderlijke voorsteling, van de kasten en planken. Als ouder dwaal Je rond in die wereld-van-het-kind en Je voelt Je als Gulliver tussen de Lilliputters. Het lykt allemaal zo klein, zo laag, zo nauw. Je kykt over de kasten en boekenplanken heen, je moet diep bukken om de onderkant van de lessenaartjes te zien, de stoeltjes wegen niets in je handen, de ruim te tussen de ryen is maar Juist ruim genoeg. Het is vertederend en leuk. Alles om je heen wekt herinne ringen op. Weliswaar zag ome school er vroeger heel wat som berder uit, de sfeer is toch wel min of meer dezelfde gebleven. De kaart van Nederland is ver anderd en verandert nog steeds, de taal- en leesboekjes, in de nieuwste spelling hebben mo derne illustraties en toch.toch is het allemaal: schoolt Als ouder, die zyn plicht kent en diep zyn verant woord elykheld voelt, wend Je Je tot de leerkrach ten en je begint een diepgaand gesprek over het eigen kind. Alle moeilijkheden, vorderingen, moge- ïykheden van het kind worden breed uitgemeten en afgewogen. Vroeger, toen Je zelf kind was, le ken alle onderwijzers en onderwij zeressen stokoud, torenhoog en on gelofelijk streng. Nu praat Je met hen als met medemensen en Je ontdekt tot Je verbazing dat ze verschrikkeiyk Jóng zyn, hun best doen om het èn de kinderen èn de ouders naar de zin te maken en hun taak zeer serieus opvatten. Is dat nu de bullebak, waarover het dochtertje zich thuis tweemaal daags beklaagt? Onzin, het is een heel redeiyke, Intelligente man. één brok plichtsbetrachting en kinderliefde! En is dat de „slang" van wie Marian handwerkles krygt? In myn ogen is het een levenslustig, vriendeiyk meisje, dat nog aan het begin van haar car rière staat en vastbesloten is er het beste van te maken. Overal om je heen dwalen an dere ouders rond, die boekjes en schriften hanteren, vragen stel len en geïnteresseerd de ant- woorden in zuigen. Zij bekijken de kinderpootjes in de schriften met het oog van een deskundige, rekenen steels uit het blote hoofd een paar sommen na, glimlachen toegeeflijk bij het zien van een rode streep door een spelfout, zij Inspecteren de school van onder tot boven, het personeel incluis, want dat is hun plicht als ouder. En niet slechts hun plicht. Ze stellen geweldig veel belang in de vor deringen van hun kroost, in de toekomstmogelijkheden, in de vraag of de kinders al of niet gelukkig zijn op deze school. En het is hun goed recht zich van al die zaken terdege op de hoog te te stellen. Het grootste succes behalen de afwezige kindertjes met hun teke ningen. De wanden hangen er vol mee. De ouders lopen er langs met verheerlijkte gezichten en probe ren de tekeningen van het eigen kroost te ontdekken. In alle vor men en kleuren zien ze de wereld nu, zoals het kind die ziet: bootjes en wolken, rokende schoorstenen en mannetjes zonder hals, huizen met drie voorgevels, roofridder kas telen en kabouterpaddestoelen, een bos met een heks en een bos met een elfje, het portret van de mees ter en een kinderspeeltuin. Een wonderlijke wereld sonder dimensies en perspectief, maar heel levend en vol geldingsdrang. Ter wijl we die tekeningen bekijken en bespreken trachten we door te dringen in de ziel van die kinderen en komen opeens tot de ontdek king dat Jantje of Anton een vol slagen onbekende voor zyn ouders ls, ondanks het feit dat hy zyn geboorte af met die ouders heeft samengewoond. Na de pauze en het kopje koffie verzamelen we ons in de aula ne men plaats op volwassen stoelen (speciaal voor deze gelegenheid op gesteld) en luisteren naar de cau serie van een deskundige, die biy- kens zyn doctor-titel méér afweet van de kinderziel dan al de aan wezige ouders by elkaar. Daarna komen de vragen los: diepzinnige, intelligente, dood ernstige of geestige vragen, waar in het onderwerp „kind en school" nog eens van alle kan ten wordt geanalyseerd, doorge licht, op zyn kop gehouden en uiteengerafeld. Om elf uur mogen we naar huls. We verlaten de school, die werk plaats van onze kinderen, en keren huiswaarts, waar het kroost al uren droomt van de lieve vryheld. We zyn véél wyaer geworden en ons inzicht ln het kinderleven heeft zich opvallend verdiept. En, oef!, wat voelen we ons volwassen! De enigen die niet aanwezig waren op de ouder-avond waren de kinderen zelf. En dat is maar goed ook. Ze moesten eens we ten met hoeveel ernst, bezorgd heid en grondigheid hun proble men werden doorgenomen, hoe veel wetenschappelijke termen en ingewikkelde beschouwingen op die ene schoolavond aan hen Joyct Charting 32) huisvrouw, moe- tier van 3 schoolgaande hinderen, en beroemd actrice onder toneelnaam. Zij verstaat de kunst er altijd jonger uit te zien dan xe is. Bent u vóór 1935 geboren? Dan staat vast, dat uw huid steeds minder jonge cellen voortbrengt. De ervaring van duizenden vrou wen heeft aangetoond, dat EN- DOCIL binnen 21 dagen het na tuurlijke groeiproces van de huid cellen herstelt. Rimpeltjes trekken weg. Stevig, veerkrachtig weefsel komt terug. Gebruik ENDOGL regelmatig elke avond. Wrijf deze weldadige, niet-vette crème op hals en gezicht. Uw huid krijgt fleur en schoonheid terug. Dat belooft ENDOGL. Ook u kunt er jonger uitzien, dan u bent. werden gewijd! Ze zouden nog véél verwaander en onhandel baarder worden als ze maar een flauw idee hadden, hoe ernstig de ouders hun kinderen nemen! THE A BECK MAN Maakt uw huid weer jongen houdt uw huid zo jeugdig! Nachtcrème: pot 7,75 tube 3,95 Dtgcrème: tube 3,95 Orstnoa Laborator!*» Ltd. England die zich fiezlg moest houden met de voeding van de studenten. De com missie komt tot een tiental aanbe velingen waaronder de volgende: De overheid dient vooralsnog fi nanciële steun te verlenen aan studenteneettafels, ten einde deze ln staat te stellen, aan studen ten eenmaal per dag een goed samengestelde maaltyd te ver strekken tegen een prys, die, ge zien de financiële omstandighe den van de student, redelyk moet worden geacht. De financiële te gemoetkoming van de overheid, die een dergeiyke, beneden de ko6tprys liggende verkoopprys per maaltyd mogelijk maakt, worde beschouwd als een aanmoediging voor de student om het geld, waarover hy beschikt, zo te gebruiken dat hy zich, wat zyn voeding betreft, niet tekort doet. Ten einde een waarborg te schep pen, dat de gesubsidieerde maal- tyden, zowel wat samenstelling als bereidingswijze betreft, aan de met betrekking tot de voe dingswaarde gestelde eisen vol doen, dienen de universiteiten en hogescholen zich te verzekeren van de medewerking van eeq voedingsdeskundige. Het toezicht van een dergeiyk voedingsdes kundige worde als voorwaarde voor subsidiëring gesteld. Studenteneettafels die overheids steun ontvangen dienen te vol doen aan bepaalde minimum eisen met betrekking tot hygiëne en efficiëncy. De adviezen van de voedingsdeskundige zullen ln dezen als regel tot richtsnoer kunnen strekken. In het belang van de gezondheid van de student worde eveneens als subsidievoorwaarde gesteld, dat het by de eettafels ln dienst zynde personeel periodiek ge neeskundig wordt onderzocht Dit onderzoek dient ln elk geval te omvatten een röntgenologisch onderzoek van de ademhalingsor ganen. Verder zijn richtlijnen ge geven voor het financiële beheer en de verantwoording ervan. De aanbevelingen zijn grotendeels omgezet in subsidievoorwaar den. Het subsidie kan gegeven worden in de vorm van een bij drage in de kosten van de maal tijden zelf en/of als bijdrage in de inrichting en het gebruik van de bedrijfsruimte. Dit wordt per geval beoordeeld. Uitwerking van tubsidievoorwaarden De maaltyd moet bestaan uit tenminste 75 g vlees of een over eenkomstige hoeveelheid vis of ei; een flinke portie groente; aardap pelen, rijst of macaroni, Jus of saus. Aardappelen en groente kun nen naar believen bygenomen wor den. Gewooniyk is een voor- en/of nagerecht verkrijgbaar. Een moeiiykheld by het sa menstellen van de menu's ls dat men over het algemeen kieskeu rig la, ln die zin dat men vooral een groot aantal groenten niet lust (opvoeding). Wanneer een menu niet welgevallig ls, slaa men de warme maaltyd over of zoekt hem elders. Dit laatste be hoeft niet steeds een bezwaar te zyn, maar de kans op eentonig heid, zelfs eenzyddgheld zit er wel in. Het toezicht op de maaltydver- s trek king in ruime zin wordt uit geoefend door een tweetal diëtis ten, verbonden aan het Voorlich tingsbureau voor de voeding, die de eettafels bezoeken. Gelet wordt op de samenstelling van de maal tyden, de variatie ln de menu's, de efficiëncy en hygiëne by de be reiding en uitgifte van de gerech ten, op de Inkoop en de opslag van de levensmiddelen. Ook de inrich ting van de keuken wordt bekeken. In geval van nieuwbouw of her bouw van keukens, eetzalen eA. worden door de diëtisten oun. ont werptekeningen gemaakt. Rapport over de situatie ln de eettafels en over de besteding van de gelden wordt uitgebracht aan de subsi diërende instanties: het ministerie van Onderwys en Wetenschappen voor de meests eettafels, het mi nisterie van Landbouw en Vlssery voor de Wageningse eettafels. De adviezen in deze rapporten zyn, voor zover zy de maaltijdsamen stelling en hygiëne betreffen bin dend voor de betrokken eettafel. Het komen tot blijvende verbeteringen wordt echter be moeilijkt door hst ontbreken Alwéér geen ladder... dank- 5 zij Libelle Non Run, gebreid 5 volgens het Runex procédé. Deze kousen zijn werkelijk laddervrij. U herkent ze aan g het Runex ME embleem op l de verpakking. Koop dus 5 5 4 x STERKER van continuïteit in de leiding, leder jaar treedt een nieuw be stuur op en in het algemeen we ten de bestuursleden weinig of niets af van maaltijdverzorging. Terwijl voor een bedrijf verge lijkbaar met een restaurant een deskundig beheer een vereiste is. Wanneer de maaltijden on deskundig worden verzorgd en daardoor niet tegemoet komen aan redelijke eisen van de stu dentenbevolking schiet de eet tafel immers zijn doel voorbij. Gebruik van de eettafels Door het Sociologisch Instituut der Ryksuniver8itelt te Groningen ls enkele jaren geleden een beperkt onderzoek gedaan naar de plaats van de algemene mensa ln het ka der der eetgewoonten. Aan de hand hiervan wordt geschat dat in Gro ningen krap de helft van de stu dentenmaaltijden aan een studen teneettafel wordt genuttigd en on geveer een derde ln de familiekring of in pension: ongeveer tien pro cent van de maaltyden wordt op de kamer klaargemaakt en een even groot deel ls buitenshuis, in een cafetaria of restaurant ge bruikt Dat men de warme maaltyd overslaat kom ook voor, maar minder dan men misschien zou ver wachten: 90 procent van de ca 400 geënqueteerden gebruiken 5 6 keer per week een warme maaltyd, ruim 80 procent zelfs 6 Él 7 keer per week. Het ontbyt komt er wel wat slechter af: ongeveer tweeder de ontbyt 6 éi 7 keer per week, tien procent ontbyt nooit Bij het bezien van deze getal len dient men te bedenken dat zij niet representatief zijn en zeker niet voor het hel« land gelden. Wel is te verwachten dat er overal verband zal zijn tussen het al of niet verstandig eten en de hoogte van het be drag dat men aan voeding be steedt. Dit bedrag wordt niet alleen bepaald door het totalt bedrag dat men ter beschikking heeft maar ook door de hou ding, t.o.v. de voeding en de gezondheid in het algemeen. Men mag zeker wel aan nemen dat een groot deel der studenten zich niet druk maakt over zijn voeding en zich van het verband tussen voeding en gezondheid nauwelijks bewust is. De indruk la dat een aantal studenten zich ook niet wil on derwerpen aan de regelmaat van een dagelijkse goede voeding. Nuttig en aardig ls dat de diëtis ten, die zyn belast met het toe- zlch op de studentenvoeding, ln enkele steden de gelegenheid wordt geboden Jaariyks aan de nieuw aangekomen leden inzicht te geven ln de beginselen der voedingsleer en het belang van een goede voeding. Verder wordt Jaariyks aan stu denten een brochure of wandplaat uitgereikt waarin enige voedings voorlichting wordt gegeven. De houding tegenover voeding, koken, eten en „lusten" wordt echter in het gezin gevormd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11