LEIDSCH DAGBLAD Beraad in ministerraad f over plaats huwelijk Tandem - ruimte vlucht van Amerika in januari Toch niet in Amsterdam? Vragen van PSP in Amsterdamse raad KOSMOS 94 WIJZIGING IN LINTJESREGEN MAANFOTO'S VAN RUSSEN Van vier astronauten in twee Gemini's Spoedig Gemeeiiteldassificatie kunstmaan gaat verdwijnen BENZINESTATION F. WAREMAN HAAGWEG - LEIDEN UW matras +S alles SHOW „SIMCA VOLAUTOMATISCH" Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 29 OKTOBER 1965 No. 31706 directeur: E. A. E. van Dishoeck jjoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 (Van onze parlementaire redacteur) I De ministerraad houdt zich vandaag bezig met de plaats en de datum van het huwelijk van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg. De sterke en groeiende oppositie in Amsterdam maakt het waarschijnlijk, dat de regering zal besluiten om de hoofdstad als plaats voor het huwelijk te laten vallen en alsnog een andere gemeente te kiezen. De Amsterdamse burgemeester, mr. G. van Hall, heeft premier Cals de afgelopen dagen diverse malen gewezen op de grote moeilijkheden, die zijn te vrezen als het huwelijk in Amsterdam wordt gesloten. Tot nu toe heeft het kabinet zich nog niet langdurig met de plaats van het huwelijk bezig gehouden. Hoewel een dergelijke beslissing formeel pas genomen kan worden als de toestem- mingswet is aangenomen, heeft het 'kabinet in een eerder stadium vrijwel [voetstoots ingestemd met de wens van de Prinses om in Amsterdam te trouwen. In de memorie van toelich ting bij de toestemmingswet voor het huwelijk wordt met zoveel woorden meegedeeld, dat in overleg met de Prinses en haar ouders is besloten, dat het huwelijk in Amsterdam zal plaats hebben. Nu ook in het voor lopig verslag over dat ontwerp daar over kritische opmerkingen zijn ge maakt, is het niet onmogelijk, dat het kabinet in de memorie van ant woord op dit besluit zal moeten terug komen. Zoals de zaken nu staan, kan de Tweede Kamer met de wet in de hand, het kabinet van een staats rechtelijke blunder beschuldigen. Men verwacht in politieke kringen, dat het kabinet vandaag de memorie van antwoord zal opstellen en dat deze. na overleg met het Hof, volgende week aan de Tweede Kamer zal wor den toegezonden. Tot zover onze par lementaire redacteur. Vrijwel uitgesloten Onze Amsterdamse correspondent voegt daaraan toe, dat welingelichte kringen in de hoofdstad het vrijwel De Sowjet-Unie heeft gisteren een nieuwe Kosmos- kunstmaan ge lanceerd, de 94e in de serie van deze i. Het instrumentarium aan boord werkt goed, aldus Tass. De baanelementen zyn niet bekend ge maakt. (Van onze parlementaire redactie) Minister Smallenbroek zei gister avond in de tweede-kamercommissie voor Binnenlandse Zaken, dat het niet onmogelijk is, dat er wijziging komt in het beleid ten aanzien van het verlenen van koninklijke onder scheidingen. De heer Scheps (P.v.d.A.) had hierover vragen gesteld. Het was hem o.m. opgevallen, dat verhoudingsge wijs veel meer lintjes worden gegeven aan ambtenaren en hen die by de ambtelijke wereld zijn betrokken dan aan anderen. „Het lijkt wel, dat wie het dichtst bij het vuur zit, zich het best warmt", merkte hij op. De be windsman antwoordde, dat de daar toe ingestelde kleine commissie over het beleid rapport heeft uitgebracht en dat de commissie decoratieën dit rapport momenteel bestudeert. Hij hoopte, dat de ministerraad zo spoe dig mogelijk een standpunt zal be palen. uitgesloten achten, dat het huwelijk in Amsterdam zal worden voltrok ken. Deze mening baseert men op een aantal feiten. Niet alleen worden nergens in den lande zoveel handtekeningen tegen het aannemen van de toestemmings wet verzameld als juist in Amster dam. En niet alleen kwamen 55 van de 73 brieven, waarop de fractievoor zitter van de P. v. d. A. in de Twee de Kamer, drs. Nederhorst. zijn ge ruchtmakende antwoord gaf uit de hoofdstad. Maar gisteren is door de P.S.P. ook het offensief tegen het huwelijk ge opend in de gemeenteraad. De vra gen van de P.S.P.-fractievoorzItter, Snel—Warries, aan B. („Is de voltrekking van het huwelijk in Amsterdam niet kwet send voor de te respecteren gevoelens van talloze Amsterdammers? En zo ja, zijn B. en W. bereid bij de Kroon aan te dringen op de keuze van een andere plaats?") zijn een duidelijke uitnodiging tot een onomwonden ant woord van het college en van de ge meenteraad. Interpellatie Het op 18 juli j.l. gelanceerde Rus sische ruimtevaartuig Zond-III heeft dezer dagen foto's van de onbekende zijde van de maan naar de aarde geseind, aldus Tass. Er waren reeds eerder foto's naar de aarde gezon den. waarvan een deel reeds is ge publiceerd, doch zaterdag j.l. is de uitzending van foto's hervat toen de Zond zich op een afstand van 31,5 miljoen kilometer van de aarde be vond. De foto's waren op 20 juli genomen en op de band vastgelegd. De ontvangen foto's schijnen van goede kwaliteit te zyn. Zy zijn opge nomen in 1100 beeldlijnen op een afstand van 10 tot 12 duizend kilo meter van de maan. Het overseinen van één foto duurde ditmaal on geveer 34 minuten. Een deel van de „achterkant" van de maan is nog nooit gefotogra feerd. doch het is niet bekend ge maakt, of de nieuwe fot's in deze lacune voorzien of betrekking heb ben op reeds eerder gefotografeerde delen. Wanneer het antwoord van B. en W. onbevredigend is, zal de P.S.P. een interpellatie over de kwestie i vragen. Daarbij zal. zoals de papie- j ren nu liggen, aan het licht komen, dat minstens 23 van de 45 raadsleden tegen het huwelijk van de Kroon prinses met Claus von Amsberg zijn. In ieder geval zullen de 4 P.S.P.'ers, de 6 communisten, minsteys 2 V.V.D.' ers en 10 P.v.d. A.'ers en de vertegen woordiger van de Partij voor Veilig i Verkeer (die al vragen o keersmaatregelen heeft gesteld) zich tegen verklaren. In aaiunerking ge i nomen, dat de fractievoorzitter vai de P. v. d. A. in de gemeenteraad, drs. Ed van Thijn, een van de eerste ondertekenaars was van het verzoek schrift aan de Staten Generaal om de toestemmingswet af te stemmen èn het feit, dat zes afdelingen van de P. v. d. A. in Amsterdam zich tegen het huwelyk hebben uitgesproken, is een nog duidelijker uitspraak van de gemeenteraad niet uitgesloten. Het lijkt zeer onwaarschijnlijk, dat het Koninklijk Huis en de regering het zover zullen willen laten komen Suriname Inmiddels is aan de voorzitter van de Tweede Kamer door de voorzitter van de Staten van Suriname, de heer J. Lachmon, officieel meegedeeld, dat de staten van Suriname na am pele bespreking van de staatsrechte lijke en andere facetten van de toe stemmingswet voor het huwelijk van Prinses Beatrix, hebben geconsta teerd, dat geen bezwaar bestaat te gen goedkeuring van dit ontwerp van rijkswet. De Amerikaanse president Johnson heeft de opzienbarende me dedeling gedaan, dat binnenkort twee bemande Geminicapsules gelijktijdig een ruimtevlucht zullen maken, elkaar in de ruimte zullen opzoeken, en enige tijd met elkaar in formatie zullen vliegen. Het gaat om de Gemini-VII die aanvankelijk begin december voor een veertiendaagse vlucht met Frank Borman en James Lovell ge lanceerd zou worden en de Gemini-VI waarin Walter Schirra en Thomas Stafford begin januari een tweede poging tot entering in de ruimte van een Agena-raket zouden ondernemen. Uitstel van „veertiendaagse" Deze tandem-vlucht betekent uit stel van de veertiendaagse vlucht. De Russen hebben reeds eerder twee be mande capsules gelijktijdig in de ruimte gehad, namelyk in augustus 1963. Dat waren echter eenmanscap- sules. Nu zullen, wanneer het plan doorgaat, vier man gelijktijdig in de ruimte zyn Als de technici van de NASA alles pen. Eerst zal de Gemini-VII bemand door majoor Frank Borman van de luchtmacht en kapitein ter zee James Lovell worden gelanceerd voor een vlucht van veertien dagen. Deze lan cering zou eerst op 8 december plaatshebben maar wordt nu uitge steld. Zodra de Gemini -VII het plat form heeft verlaten, zullen de men sen van de NASA beginnen met voor bereidingen voor de lancering van de Gemini-VI, het ruimteschip dat de vorige week niet omhoog is gegaan, vanaf hetzelfde platform. Dit zou zo spoedig mogelijk gebeuren. Hoe spoe dig hangt af van de mate waarin de lancering van de Gemini-VII het platform heeft beschadigd. Als alles tot zover goed gaat, zal de Gemini-VI, bemand door luite nant-ter-zee Walter Schirra en ma joor Thomas Stafford van de lucht macht, zeven of acht dagen na de lancering van de Gemini-VII om hooggaan. Als de beide schepen in hun baan zyn, zullen de bemanningen trachten in formatie te gaan vliegen met slechts enkele meters tussenruimte. De Gemmi-VI zal overigens slechts enkele dagen in de ruimte blijven. Snel werk aan starttoren Er is op Kaap Kennedy slechts één lanceerplatform waarvan de enorme Titan-II aanjaagraket kan worden gelanceerdd. Het heeft tot nu toe steeds ongeveer twee maanden ge vergd om het plateau voor een nieuwe lancering in gereedheid te brengen. Men is nu van plan om de duur van deze werkzaamheden tot zeven dagen terug te brengen! De Indiase premier Sjastri is een campagne voor een hogere opbrengst in de landbouw per soonlijk begonnen door zelf de grond rondom zijn residentie om te ploegen. Sjastri heeft zijn landgenoten opgewekt alle grond, ook de tuinen om villa's. I te bewerken. Per 1 januari 1966 Jfl])tUlS0 (Van onze parlementaire redactie) De gemeenteklassifiratie voor het overheidspersoneel (standplaatsaf trek) gaan per 1 januari ver dwijnen. De bezoldiging van het overheidspersoneel zal dan niet meer worden beinvloed door de gemeente klasse, waaronder de stand plaats van de betrokken ambtenaar valt. Minister Smallenbroek deelde dit gisteravond mee in de openbare ver gadering van de tweede-kamer commissie voor Binnenlandse Zaken, r de behandeling van zijn begroting voor 1966 werd afgerond. Van bijna alle zijden was op af schaffing van de standplaatsaftrek aangedrongen. Op 1 juli van dit jaar werd de indeling in gemeentegroe- pen voor het overheidspersoneel reeds tot 2 klassen teruggebracht. Spre kend over het salarisbeleid in het al gemeen zei de minister, dat het na tuurlijk vanzelf spreekt, dat als in het bedrijfsleven een welvaartstij ging wordt geconstateerd, ook het overheidspersoneel in de welvaart- styging zal delen. De minster wil de hierop niet nader ingaan, hij ver wees naar het organiseerd overleg waaraan hij overigens zelf zal deel- Ongeveer zo moet men zich voorstellen, dat de twee Gemini capsules elkaar in de ruimte zul len naderen bij de aangekondig de tandemvlucht van vier Ame rikaanse astronauten. Nadat de cabines naast elkaar zullen zijn gekomen, zullen zij geruime tijd in formatie vliegen op slechts enkele meters afstand van el kaar. nemen. Verscheidene afgevaardigden vroegen voor het overheidspersoneel een compensatie voor het ontbreken van winstdeleing. Minister Smallen broek zei, dat het huidige kabinet over deze zaak nog niet heeft ge sproken. Men moet, vond hij, de totaliteit van de materiële positie bij de overheid en in het bedrijfs leven zien. Tegenover winstdeling in het bedrijfsleven staat bevoorbeeld by de overheid een welvaartsvast pensioen, dat men nergens anders vindt. De Japanse premier Sato heeft ter gelegenheid van het bezoek van twee Russische kosmonau ten aan zijn land verklaard, dat Japan spoedig een kunstmaan zal lanceren. Het gaat om een onbe mande kunstmaan van Japanse makelij, gelanceerd door een Ja panse raket van een Japanse ba sis. Daarmee zou Japan het derde land worden, dat zelfstandig deel gaat ne men aan de ruimtevaart. Behalve Amerika en Rusland hebben andere landen bij hun ruimte-onderzoek steeds gebruik gemaakt van raketten en/of bases van vreemde makelij. advertentie Een kwestie van zekerheid... Geen moeite is ons te veel, wemneer 't om uw auto gaat. Rij eens bij ons langs en ervaar wat persoonlijke service betekent. Stop 'n tijger in uw tank, tank Esso Extra benzine. Ook voor olieverversen, accessoires, banden en accu-service bent u van harte welkom. Iedere klant ontvangt een surprise WEERBERICHT Herfstachtig Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: In de nacht wei nig bewolking en matige zuidweste lijke wind, morgen overdag toene mende bewolking gevolgd doorregen en tot krachtig aan de kust wellicht tot hard aanwakkerende zuidweste lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 30 oktober Zon op: 7.31 uur; onder: 17.46 uur. Maan op: 13.56 uur; onder: 21.05 uur Hoogwater te Katwijk te 6.37 en 18.54 uur, laagwater te 2.17 en 14.31 uur bestaat uit 32 pagina's Vele Vrij Vliegende Vogels in onze speciaal daarvoor ingerichte afdeling vol zingende, pronkende, tropische vrienden Beplanting, vijver, fontein en verlichting, maakten deze vogelshow voor liefhebber en leek, i tot een lust voor oog en oer VRIJ TOEGANG VRIJ KIJKEN VRIJ VRAGEN U heeft géén vogels? Loop eens bin nen en U zult begrypen. dat tiendui zenden mensen juist deze bobby nooit I meer willen missen. I 's Maandags gesloten. BENT U AL GEWEEST BIJ AUTO BIERMAN N.V. STATIONSWEG 11—17, LEIDEN U kunt nog komen tot vanavond 10 uur en zaterdag van 10 tot 19 uur. en maandag 1 nov. van 1022 uur. ©ud ëfö teuwö Uit het Leidsch Dagblad van 30 October 1865: (Advertentie) Bazar no. 33. - Botermarkt - no 34. Nieuwe modellen voor het wintersei zoen. Ratines Moskowa's Es quimaux. tegen civiele prifs vervaardigd. (Brievenbus) M de Redac teur. Verzoeke onderstaande rrpelen in Uw blad te plaat sen. In eene der voornaamste sociëteiten in deze sfad is den leden aanoezegd. dat voor taan na twaalven de vrijs voor het biljarten is ver - hoogd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1