„IJsshows in Amerika niet mooier dan hier X Franse hulp aan de V.S. sterk overdreven" is SJOUKJE DIJKSTRA WEER THUIS Piet Hambergen nu met René van Vooren van Modieus en sportief BENDER Olie in Suriname gevonden LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 OKTOBER 1963 DERDE BLAD LD. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. Amsterdam wil meer Zwitserse toeristen 55 «.Van onze Amsterdamse correspondent) SJOUKJE DIJKSTRA is weer thuis. Na twee maan den lang te zijn opgetreden bij .„Holiday on ice" in Amerika is zij gistermiddag in Europa teruggekeerd om vanavond haar solistische bijdrage te leveren in de Amsterdamse première van „Holiday on ice". „Voor ik naar Amerika ging, had ik er al 500 voorstellingen in Europa en Israël opzitten. Nu ik weer in Amstelveen zit, heb ik het idee dat ik 14 dagen vakantie heb". Inplaats van op een hotelkamer is ze nu weer bij moeder thuis, die de grote zolderkamer, waarvan de wanden in beslag worden genomen door de trofeeën die onze Olympische kampioene in haar sportcarrière vergaarde, voor haar dochter heeft ingericht. Toen Sjoukje vorig jaar een contract sloot met "Holiday on ice", de grootste organisatie op het gebied van ysshows ter wereld, stelde zij als voorwaarde dat zij alleen bij Holiday-groepen in Europa wilde werken. Geen bloot De wereldpremière van „Holiday on ice" in New York had plaa/ts in de Madison Square Garden. Sjoukje zegt ervan: „Ik heb vroeger dikwijls demonstraties ge reden in Amerika, maar dit was mijn debuut in de Amerikaanse showwereld. De Madi son Square Garden was vier weken lang bijna iedere avond uitverkocht. Dat betekent dat er 13.000 mensen naar je zitten te kijken. De show sloeg geweldig aan en ik heb er fijn gewerkt.. Maar dat was ook alles. Ik zou niet graag altijd in Amerika wil len werken. De Amerikaanse showbusiness Sjoukje bezocht ook enkele andere ijsshows heeft niet zoveel indruk op haar gemaakt. „De ysrevue die vanavond in het R.A.I.-gebouw be gint doet beslist niet onder voor die in Amerika. Persoonlijk vind ik die van Amsterdam fraaier. De kos tuums waarin ze in Amerika optre den zouden het in Europa beslist niet doen. In Amerika willen ze geen bloot. De vrouwelijke artiesten dra gen allemaal rokken. Nee, geef mij de Europese presentatie maar. De aankleding van de show die in Am sterdam komt is veel feestelijker. Ook bloter, maar er mag toch best een beetje seks in zijn? -£■ Tante Sjoukje luchthaven onder n rd op de\komd door haar éénjarig nichtje verwei- I Conchita. (Van onze A'damse correspondent). In tal van winkeletalage's in Ba zel, Bern, Zürich en Genève, wordt deze week propaganda gemaakt voor een toeristisch bezoek aan Nederland en in het bijzonder aan Amsterdam. Ons land staat trouwens toch in de I belangstelling van de Zwitsers, want de toernee van het Concertgebouw orkest, die zich over deze 4 steden j uitstrekt, verloopt succesvol. I De Amsterdamse VVV heeft dank- I baar gebruik gemaakt van de aan dacht. die het vermaarde orkest bij j het bezoek aan Zwitserland op ons |land zou vestigen. Het toeristi- he propagandamateriaal, dat op grote schaal is verspreid. vestigt vooral de aandacht op het culturele centrum wat Amsterdam is. De toernee van het Concert gebouworkest wordt vrijdagavond in Genève besloten. Aan dit concert gaat een cocktailparty vooraf waar voor vele vertegenwoordigers van reisbureau's en toeristische organisa ties zijn uitgenodigd. Ook hier zal worden gewezen op de toeristische mogelijkheden van Nederland. Een hostess van de Amsterdamse VVV reist gedurende 2 weken door Zwit serland om 80 reisbureau's te bezoe ken. Het bezoek van Zwitserse vakan tiegangers aan ons land is in stij gende lijn, maar levert nog geen indrukwekkende cijfers op. Amster dam noteerde in 1964 het bezoek van 27937 Zwitsers, die tezamen 71254 overnachtingen maakten, (in 1955: 16376 met 42632 overnach tingen). „Ik dacht, nu is alles afgelopen" Rashonden in R.A.I.-gebouw in Amsterdam (Van o Mounty sinds enkele dagen e r.t.v.-medewerkster» Piet Rambergen werkt Verliefd Sjouke is slanker geworden. Dat zegt haar moeder en we dachten het al toen ze uit het vliegtuig stapte. „Ach, er zullen wel een paar kiloot jes af zijn. Ik heb nu wel een ge regeld leven gekregen, maar het is toch iedere avond optreden, waarbij ik steeds in topvorm wil zyn. Iedere dag ga ik nog een paar uurtjes trai nen om de techniek bij te houden. Het is natuurlijk een zwaar leven, maar ik leef nu niet meer onder de druk van de wedstrijden". V/ac de toekomst zal brengen,'weet Sjoukje niet. In principe voelt ze er wel voor volgend jaar haar contract met de ijsshow-business te verlen gen. Denkt ze weieens aan trouwen? Natuurlijk, welk meisje doet dat niet". Haar moeder heeft in een weekblad enige onthullingen gedaan over mannen in Sjoukjes leven, on der wie een Canadese bobsleeër. Zij zegt ervan: „Natuurlijk ben ik wei eens verliefd geweest. Ik ben nu 23 jaar, mag het dan misschien? Ik heb gelukkig heel wat goede vrien den maar er is nog geen aanvaard bare echtgenoot onder. Die Cana dees? Ik maf hem graag, jawel, toen ik in Toronto was, bleek hij net naar Argentinië te zyn vertrokken. Hier, er is vandaag nog een kaart van hem gekomen. Ik hoop hem deze wintef weer te ontmoeten". Advertentie PIANO PER CENTIMETER Muzikale flatbewoner of concertpia nist. Wij streven naar maatwerk in onze adviezen. Daarom nemen wij de tijd ons in 'Jw problemen te ver diepen. En daarom hanteren wij naast de stemvork ook de duimstok. Uw woonruimte, budget of extreme eisen prikkelen ons tot het vinden van een passende oplossing. Neem bij Bender de tijd om dit zelf te ervaren. zelf het meest verbaasd zo plotseling overlijden van zijn ja renlange collega en vriend Fred Ple vier, had Piet Rambergen niet meer gedacht ooit de moed te kunnen op brengen om weer op de planken te kunnen staan. „Ik dacht", zij hij gisteren in zijn woonboot in Vijfhuizen, „nu is alles afgelopen. Je haalt je allemaal gek ke dingen in je hoofd. Je bent he lemaal kapot als je in één klap je goede vriend kwijt bent en je car rière waar je samen vijftien jaar voor hebt geknokt, op het toppunt van je kunnen ziet afbreken. Ik dacht dat ik gek werd. Na de be grafenis van Fred zat ik hier maar. En om acht uur dacht ik: nou had den we daar gespeeld of daar. Ik dacht: ik ga maar een baas zoeken, nietsdoen kan toch ook niet". „Maar mijn vrouw en mijn colle ga's hebben mij er overheen gehol pen." Ik werk nu samen met René van Vooren, een zoon van de grote René-Sleeswijk. We weten geen van beiden of we het altijd samen blij ven doen. maar in ieder geval gaat het nu best. René is een geweldige aangever, dat heeft hy wel bij zijn vader geleerd". „Die eerste avond in Heemstede, een paar weken geleden, zal ik nooit vergeten. We zitten samen met de Alberti's in een grote produktie van Henk Brusse, die daarmee het hele land afreist. Achter de coulissen ging een gemompel op van „slechte zaal", overal om me heen collega's die ge woon zaten te bidden dat alles goed zou gaan. Want het publiek is hard. Ze zien me niet meer als een jongen, die na een enorme klap weer op nieuw moet beginnen. Het publiek wil alleen maar geamuseerd worden. Op het moment dat ik opkwam voelde ik met ellendig". „Maar het was alsof ex een won- j der gebeurde: er kwamen een paar lachertjes en toen wist ik voor me zelf. dat de mensen me weer accep teerden. Zoiets geeft je veel steun. Na afloop stonden mijn collega's haast te huilen van opluchting. Zo wel Freds vrouw als ik zijn over stroomd door fijne brieven. Sommige artiesten hebben hun gage zelfs af gestaan ten behoeve van Freds vrouw. Ook de V.A.R.A. is geweldig geweest. Ofschoon we onze werkda gen nog niet hadden volgemaakt, is het volle honorarium uitgekeerd, met voor mevrouw Plevier nog een flink bedrag extra. Zoiets vind ik ge weldig". A'damse correspondent) I Liefhebbers van rashonden kun- nen zaterdag en zondag hun hart ophalen in het RAI-gebouw in Amsterdam. Tijdens twee eendaagse i internationale door de dit jaar 75 I jaar oud geworden Koninklijke Ne- j derlandse Kennelclub „Kynophilia" georganiseerde jubileumtentoonstel lingen, dingen daar 1722 rashonden i mee naar de titel Winner 1965. Dit is het grootste aantal honden, dat in Nederland ooit op een kam pioenschapstentoonstelling te zien is geweest. Totnutoe was het maximum ongeveer 1200 evenveel als het aantal hokken waarover men be schikt. Door de deelnemers te split sen en op zaterdag de herders en veedrijvershonden, windhonden, pin- schers, schauzers en terriers en op zondag de jachthonden, dog-achti- gen, keesachtigen, poolhonden. Bos ton- en Yorkshireterriers en de „da meshondjes" te laten keuren en de beste honden van beide dagen aan het eind van de expositie te laten dingen naar de winnertitel heeft men deze keer geen enkele inschrij ver teleur behoeven te stellen. Van de 1722 honden komen er 215 uit het buitenland. Opmerkelijk groot is het aantal honden, dat door de eigenaars zelf gefokt is: 618. j Bij de tentoongestelde honden, die gekeurd worden door 41 keurmees- I ters uit Engeland. Duitsland, Oos- tenrijk, België en Nederland, is een Met ingang van december gaat aantal, dat in ons land niet v< Piet Bambergen ook aan de Rob de j komt en zelfs in andere delen Nijs-show meewerken. I Europa zeldzaam is. ZWIEGENAHT maten 32 t/m 40 vanaf 23.90 in de herenmaten 6 t/m 12 vanaf 32.90 Prof. Morris over Amerika's onafhankelijkheidsoorlog; deskundig in klank Staalfilm bekroond Tijdens het tweede staalfilmfesti- val in Luxemburg heeft de Neder landse film „Staal aan zee", inge zonden door de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrie ken, een eerste prijs behaald. De film, die door N.V. Cinecentrum is vervaardigd onder regie van Jan Moonen, kreeg de eerste prijs in de afdeling „algemene voorlichting". Vissersschepen van plastic Het gebruik van plastic, in plaats van hout en staal, voor het bouwen van vissersschepen is woensdag be pleit in rapporten, die zijn voorge legd aan de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties (FOA), die in Göteberg een techni sche vergadering houdt over het ont werpen van vissersvaartuigen. Een door professor Misoeo Take- hana van de Universiteit van Tokio ingediend rapport luidde, dat met fi berglas versterkt plastic een belang rijke rol zou kunnen spelen bij het moderniseren of vervangen van on geveer 350.000 ouderwets geworden kleine Japanse vissersvaartuigen. Het materiaal ls volgens dit rapport veel sterker en heeft een langere levens duur. De Nederlander D. Verweij ver klaarde in een ander rapport dat een aantal legers hun houten lan- dingsboten vervangt door plastic vaartuigen. I NEDERLAND 1 7.15 uur 8.00 uur NCRV: Nieuws in het kort. NTS Glaas Vaak, voor de kleuters De verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest .regionaal nieuws Lucy show NTS-journaal Nacht in de middag, toneelstuk Attentie, actualiteiten Het grafschrift van Biblios NTS-journaal Sluiting. I NEDERLAND 2 VARA: 8.00 uur 10.25 i 10.30 i 11.30 1 Nieuws in het kort, NTS Een zekere Brent, tv-feuilleton Oh what a lovely war, muzikale komedie NTS-journaal Turnen. Lugano Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 1 HILVERSUM 2: ett cfióteren. 1 Brederode herleefde ..'t Kan verkeren", zei Bredero. H Hij zal wel nooit vermoed heb- g ben dat hij ruim drie eeuwen 1 na zijn dood nog eens „hertaald" g zou worden door Ernst van H Altena. 1 Alle verzen waren nu direct verstaanbaar, zonder dat men het idee kreeg bestolen te wor den. Een woord van waardering past ook voor de medewerken den en de regisseur, die uitste kend werk verrichtten. ,,De verlosser": geen brood Minder gelukkig was „De ver losser" van Otto Dijk, die met dit laatste werkstuk zijn voor treffelijke vorige eenakter, „De agent", niet kon evenaren. Twee mannen wachten op iemand die gedood moet worden, het „waar om" is niet duidelijk, van de beide mannen is de een de lei der, de ander de ondergeschik teDat lykt teveel op een „hertaling" van Pinters „De dienstlift". Daar kwam dan nog, als een soort Godot, ene Iewan- ker bij. en net als in „De dienst lift" blijkt degeen die gedood moet worden, een van de twee wachtenden te zijn. Originali teit is weliswaar geen eerste vereiste voor een goed stuk, maar het is wel een prettige bijkomstigheid, die „De verlos ser" nu miste. Om het geheel wat op te vijzelen, had Otto Dijk een barende vrouw op de ach tergrond gezet. Ik beken het eerlijk, ik heb het stuk eerst in het maandblad „Kentering" ge lezen, daarna aandachtig beke ken, maar ik kon er geen brood van maken, en „er brood van kunnen maken" is toch wel het minste wat gevraagd mag wor den van een stuk, dat naar ik Ruimte voor miljoenen De VPRO bracht een pro gramma van standing. Het por tret van Moulijn was interes sant, Gilbert Bécaud was de moeite waard, en ook „ruimte voor miljoenen" bleek van bij zondere kwaliteit. Regisseur Wim van der Velde (in wie men altijd de filmer blijft herkennen) had samen met zijn uitstekende cameraman Ed van der Enden bijzonder gevoelig de sfeer ge troffen van Poots „Hoe genoege- lyk vliedt het leven des genisten landmans voort", waar tegenover zonder demagogie, het jachtige industriële stadsleven werd ge steld. Door in het laatste geval het geluid te versterken, en in de rustieke gedeeltes het geluid „voor zichzelf te laten spreken", werden de tegenstellingen nog vergroot. Op Nederland II presenteerde AVRO's „Televizier" een selec tie uit Franse reportages. Een slecht programma, voornamelijk door het gekwebbel van Fred Oster en Jan Brusse (alsof we televisie van Mars te zien kre gen), maar toch ook door de gekozen onderwerpen. Het be zoek van de paus aan New York was een brokje kitsch-televisie geworden, de reportage over de Vietcong-activiteiten was wel boeiend ondanks de tientallen gesneuvelden, het nummer over Bécaud's liedje over De Gaulle (en dat terwijl Bécaud op de andere zijde al bezig was! ging de mist in omdat men te lui was geweest ondertitels te maken. Hoe zo'n eenvoudig programma nog verknoeid kan worden, is een raadsel. lillllllllilll Prof. dr. Richard B. Morris van Columbia universiteit in New York, een bekend historicus, is van mening dat de hulp, die Frankrijk heeft verleend aan de Amerikaanse onafhankelijkheidsstrijders in de ge schiedenisboeken schromelijk wordt overdreven. Hij zegt bewijzen te heb ben gevonden, dat Franrijk ten tijde van de Amerikaanse revolutie tegen het Britse gezag in de 18de eeuw di plomatieke stappen heeft gedaan om te komen tot een vergelijk met En geland, waarbij de Amerikaanse ko loniën géén volledige onafhankelijk heid zouden krygen. Zijn bevindingen, zo schrijft prof. Morris in zijn boek „The Peacema kers", werpen licht op een fase in de Amerikaanse geschiedenis waar over de schoolboeken zwygen. „De diplomatie van de tyd van de Ame rikaanse revolutie, zoals die op scho len en universiteiten naar voren wordt gebracht, is zeer partijdig, zeer incompleet en hoogst onrealis tisch", schryft prof. Morris. HU heeft zes jaar lang in Europese ar chieven naar gegevens gezocht over deze rijd. „Aan het einde van de oorlog (te gen Engeland) waren de Fransen bereid tot een regeling die de Ame rikaanse koloniën alleen in naam onafhankehjkheid zou brengen. „De Amerikaanse troepen hadden toen echter reeds zulke grote gen op de Engelse geboekt, dat een compromis onmogelijk was geworden en de Amerikanen volledige on afhankelijkheid konden eisen", aldus de historicus. Strip van Necker Men pleegt te zeggen, aldus prof. Morris, dat „de Verenigde Staten zo- der Franrijk niet hadden kunnen winnen", „Tot op zekere hoogte is dit waar. Franse wapens en Franse finaciële steun konden niet worden gemist". Het bondgenootschap tussen een jonge revolutionaire staat en een monarchie in de oude wereld lever de echter minstens evenveel moei- lykheden als voordelen op. Morris zegt in het Brits Museum documen ten te hebben gevonden, waarin de Franse minister van Financiën Jacques Necker achter de rug van Buitenlandse Zaken om met de Brit ten heeft onderhandeld. Necker zou van mening zyn geweest dat het bondgenootschap met de Ameri kaanse rebellen Franrijk financieel de nek zou breken. Necker stelde Engeland voor, al leen onafhankelijkheid te verlenen aan de vijf noordoostelijke staten, het deel dat New England wordt ge noemd. De Britse koning George III vond het Franse aanbod echter verdacht en verklaarde zich tegen concessies. Terwijl de onderhande lingen nog liepen, keerden de krijgs kansen voor de Amerikanen, zodat ze op een Europese vredesconferentie hun eigen eisen konden stellen, al dus Morris. Dit is slechts een van de vele ge vallen, waarin Franrijk te kennen heeft gegeven akkoord te willen gaan met een gedeeltelijke onafhankehjk heid van de Amerikaanse koloniën, schrijft de hoogleraar in zUn boek. Zeepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De da ta. waarop de correspondentie uiter lijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: „Cap San Augusttn" (3/11). Australië: „Ra- venstein" (3/11). Brazilië: „Laennec" (3/11), „Uruguay Star" (6/11). Cana da: „Carmania" (2/11). Chili: „Bis- schofsteln" (31/10), „Algorab" (3/11). Indonesië: „Düsseldori" (31/10). Ke nya. Oeganda, T borde" (31/10), L. Nederlanden" (3/ (3/11). Z.-Afrika (Rep.), m.l.v. Z.-W- Afrlka: .Edinburgh Castle" (31/10), „Alcor" (3/11). Inllohtingen betreffen de de verzendingsdata van postpakket- VOOR DONDERDAG 28 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 17.50 Sportrubr. 18.10 Orkest, loor en solisten: amusmuz. 18.40 Hal- e: gevar. progr. voor twintigers. 19.00 i weerpraatje. 19.10 Lichte gram. 20.10 Boeren en burgers in Buitenveen, hoorspel (31). 20.35 Samen uit - Samen thuis: gevar. pro gramma. 22,00 Pianorecital: seml-kl AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uttz. van de PSP. 18.30 Licht orkest. 18.55 V. d. kind. 19.00 Gesproken brief. 19 05 Sportparade. 19.30 Lichte gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Land der Muzen: kunstrubr. 20.20 Holland Festival 1965: Discotaria: nwe gram. 23.55-24.00 Nws. VOOR VRIJDAG 29 OKTOBER Hlversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7 10 agopenlng. 7.20 Klass. kamermuziek Kerken ln Diaspora, godsd. ultz. 11.00 Zang met lnetr. trio: gospels en negro spirituals. 11.15 In 't zilver: progr. voor oudere luisteraars. 12.00 Volks- 12.30 Nws. 12.40 Variant: lichte muz. 13.30 Herfstklanken 13.00-1600 Instuif: Gevar. ir-neringen. 15.30 v. d. vrouw. 16.00 Klassiek vierhandig-pianospel. 16.30 Duizendschoon: tulpen, lezing. 16.45 Vocaal ens.: klass. en 17.05 Lichte orkmuz. Populair orgelconcert. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws.. ochtendgym. en strijdlied. 7.23 Lichte gram. 8.00 waterweggebruikers. VPRO: 9.40 Morgenwijding. VARA: 10 Act. 13.30 Bariton en piano: mod. liederen. 13.55 Kerkorgelconcert. 14.15 Bi] de tijd en bij de thee. gevar. progr. 15.35 Licht instr. 16.00 Nws. Daarna: Handenarbeid ln het najaar, praatje (II). 16.15 Leven met het lied. progr. over het volks lied. 16.45 Nieuwsdienst voor nieuws gierige kinderen. 16 49 V d Jeugd. zangsollste. 12.30 De Jo- TELEVISIEPROGRAMM.VS NOT/NTS: 10.45-11.35 Schooltelevi- le. NTS: 19.00 Nieuws, ln het kort. 9.01 Klaas Vaak. AVRO: 19.05 De Dick 22.20 Grand Gala du Dlsque ssique 1965): Ned. Philharmoma iestra en solist: klass. en moderne In de pauze: Officiële uitreiking de Edlsons. Plm. 23.15-23.20 Jour- Nederland II: NTS: 20.00 Nws ln iet kort. KRO: 2C :onzert. operette. blaadje, progr. ove de zondagse leestafel. NTS: 22.10-22.1 Er is aardolie gevonden in de buurt van het Surinaamse dorpje Calcutta in het district Saramacca. By de onderzoekingen is een boor op 174 meter diepte op een olielaag gestoten. Het naar boven stromen van de olie veroorzaakte uiteraard grote vreugde bij de des kundigen. De ministerraad is naar Calcutta gereisd om van deze historische ge beurtenis ooggetuige te zUn. Deskundigen van enkele buiten landse oliemaatschappyen zyn in middels naar Suriname geroepen om adviezen uit te brengen. Alhoewel de vondst als zeer be langrijk en byzonder hoopvol wordt aangeduid, is nog niets bekend over de exploitatiemogelykheden ervan.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5