Jaap Fliers „Orpheus" aandacht trok veler Verrukkelijke charme van Anne Hyde mam Rott. Philli. Orkest voor Tooiikunstjeugcl kunst (Van onze kunstredactie) Het ballet Orpheus Is gisteravond bij het Ned. Dans Theater 'oor de tweede heer in première naar de onderwereld gegaan. In 962 was het Hans van Manen die, op muziek van Geza Frid, deze nderwereld in een grote stad situeerde. Orpheus tot een brave mge man maakte en Euridice, tot een fabrieksmeisje dat door een outeneur als engel des doods" tot het rosse leven wordt verleid, lurydice, met een hang naar twee werelden, werd de hoofdpersoon n naar haar noemde hij zijn ballet, dat niet tot zijn beste behoort, aap Flier danste toen Orpheus en het is misschien geen toeval dat eze Griekse mythe nu hem tot een ballet inspireerde, waarin de lichter-zanger wèl de hoofdpersoon is en de onderwereld de oor- pronkelijke Hades. HU koos de muziek die Strawinsky 1948 in nauwe samenwerking met alanchine componeerde voor diens Irpheus-ballet (zijn tweede, het eer- e was op de muziek van Von Gluck) lier volgt in grote lijnen de mythe «als ook Balanchine dat deed. Ver- Dofd en verblind door smart doolt laarny als Orpheus tussen de leven- en tussen de graven tot hij de ngel des doods (Willy de la Bije) Willem Halewijn nu kasteelheer van Genhoes (Van onze correspondent) De 38-jarige Haagse kunstschilder Pillem Halewijn heeft zijn intrek ge in kasteel Genhoes te Val ken - De nieuwe kasteelheer is in plan volgend voorjaar in het asteel zijn ..Willem Halewijnmu- snm" te openen. De in Indonesië eboren schilder Halewijn volgt als ewoner en museumexploitant de ebr. Krjjnen op die na een langdu- ige juridisch geschil en een indruk wekkende verkoop van de vele kunst- wittingen kasteel Genhoes moesten Hiaten. Eigenaresse van het fraaie kasteel i de vereniging tot behoud van na- aurmonumenten, die een nieuwe be- temming voor het kasteel zocht en 9 enige maanden geleden in con- ict kwam met de Haagse kunst- ohilder die een ruimte voor zijn col- «tie zocht. Deze collectie is al in falkenburg gearriveerd en omvat ond 300 schilderijen die de schilder oornamelijk in het Heilige Land Haakte. Die verzameling gaat nu erst naar Wenen, alvorens ze het olgend jaar definitief in kasteel lenhoes geëxposeerd wordt. Willem lalewijn hoopt in zijn Genhoesmu- eum veel Amerikanen te trekken, iet de American Travel Association Km hij de afspraak hebben gemaakt lat de Amerikaanse toeristen vanuit Amsterdam via Valkenburg met aan zijn museum doorrei- len naar Zuid-Europa. ontmoet die hij door zijn smeek- en klaagzangen beweegt hem mee te ne men naar het sohimmenrijk. Het is Czarny die hier een masker krijgt, dat hij niet af mag zetten, vóór hij met zijn vrouw in het land der levenden is teruggekeerd. Maar het is Willy de la Bije wier anders zo expressieve gezicht de strakheid van het masker der onbewogen onper soonlijkheid heeft, een strakheid waar dan toch nog een ontroering doorheen speelt. Een bijzonder sub tiele mimiek. Anne Hyde is als Eurydice, onbe wust van het dreigende gevaar, van een verrukkelijke charme. Haar pas de deux met de in het duister tasten de Orpheus, die als hjj denkt dat zij hem ontglipt, het masker afrukt en haar dood veroorzaakt, ontroert sterk. Aat Verhoog had een zwart-wit achtergronddoek ontworpen, dat een begraafplaats voorstelt en bij de af daling naar de onderwereld opge trokken wordt en dan in het verleden de Hades suggereert. Tot slot dalen beide voorstellingen en boven deze uit verrijst de gestalte van Orpheus die als mythe eeuwig voortleeft. Ook de kostuums waren van Verhoog. Furiën en bacchanten zijn altijd een wat hachelijke aangelegenheid, zowel wat dans als aankleding be treft. Voor stervelingen en bood schappers niets dan lof. Begonnen was met Hans van Ma- nens stijlvolle „Concertino" op mu ziek van Boris Blacher. In Benjamin Harkarvy's „Kwartet" op muziek van Lex van Delden kon Hazel Merry Milly Gramberg nog niet doen ver geten. Verder werden uitgevoerd Har karvy's geestige en virtuose „Grand pas Èspagnol" en Glen Tetley's „Ana tomische les" met de sublieme pres tatie van Jaap Flier als de man op de snijtafel. Er was veel applaus, en dat gold ook het Ned. Ballet Orkest onder Louis Stotjjn. Strawinsky klonk goed en het is nog steeds een vreugde de reprises nu met muziek uit de orkest bak te beleven. VrJÊirj Gisteravond gaf het Ned. Dans Theater in de Kon. Schouwburg te Den Haag de première van Jaap Fliers nieuw ste ballet Orpheus"Hierbij Anne Hde als Euridice en Char les Czarny in de rol van Or pheus. Deze maand is op een veiling in de Neyorkse kunstzaal Parke Bernet een Cèzanne geveild voor de wereld recordprijs van 2.857.140 gulden. Het doek, was „Maisons a l'Estawue" en werd aan een Ame rikaanse bieder verkocht. Gau guin's Hina Maruru" ging van f 980.000 van de hand. De op een 'na hoogste prijs op de veiling werd betaald door Edouard Ma net's „Le Fumeur" een groot en fraai portret van Joseph Gall. Het totale bedrag van deze vei ling van impressionistische en moderne schilderijen bedroeg f 12.091.640. Op dezelfde veiling betaalde de Kunstzaal Bayeler uit Bazel ruim f140.000 voor Henry Moore's Zittend Naakt". De „Zit tende Vrouw" van Moore werd voor ruim f 110.000 aan een parti culiere verzamelaar verkocht. Bei de sommen waren hoger dan de vorige wereldrecordprijs die op een veiling voor een Moore iverd betaald. Vier waardeerbare solisten Voor de serie jeugdconcerten der „Maatschappij voor Toon kunst" bestaat ook dit seizoen weer verheugend grote belangstel ling. Naar wij vernamen zijn er voor de volgende concerten zelfs nu al meer plaatsen aangevraagd, dan beschikbaar zijn! Gistermiddag was het Rott. Philh. Orkest onder leiding van Franz-Paul Decker tweemaal aan het woord. In een instructief concert, dat speciaal de bedoeling had de strijkinstrumenten viool en alt in alle facetten en mogelijkheden nadrukkelijk te belichten. Dartoe was de keuze allereerst ge vallen op het beroemde Concert in d voor twee violen van Joh. Seb. Bach: favoriete compositie voor belangrijke vioolduo's als Krebbers en Olof, Da vid Oistrach en zoon en vele anderen. Hoe vele malen ook gehoord, steeds fascineert het door de stuwende, rit mische vaart der beide hoekdelen en de diepe bezonkenheid van het Ada gio. Die boeiende ritmiek appelleert speoiaal aan de gevoelens der huidige jongeren: ook daarom was deze keuze een juiste. Er waren twee jeugdige orkestleden, t.w. Daniël Otten en Magne Böbak die er zich aan waag den. Het vergt moed om met een werk, dat door de jaren heen door zoveel violisten van het allerhoogste plan is voorgespeeld, voor de dag te kamen. Welaan: Otten, zowel als Böbak gaven er, in homogeen, dan weer vloeiend samenspel, een bijzonder verdienstelijke uitvoering van, bege leid door een stylistisch verantwoord uitgedund orkest. Beider toongeving leek harmonisch op elkaar afge stemd, hoewel Böbak aanvankelijk met enige scherpte te kampen had. Meerdere rijping kan de interpretatie nog ten goede komen. Een concert voor twee altviolen van de ons totaal onbekende A. Vra- nicki (17611820), toonde aan, dat hij een begaafd Haydnleerling is ge weest, evenwel zonder enige eigen in ventieve kracht. Concerten als deze gaan er dertien in 't dozijn: bij hem ontbreekt de geniale vonk. Toch bleek het leerzaam met dit concert kennis te maken, al was het alleen maar om tot de conclusie te komen, dat slechts enkelen tot de waarlijk „uitverkorenen" behoren. Aan de or kestleden Thomas Lorand en Tasso Adamopoulos heeft het intussen niet gelegen, dat dit langdradige, twee delige concert slechts weinig kon boeien: zij waren tegen de technische en muzikale eisen opgewassen. Hoe wel zeker niet het belangrijkste deel uit Tsjaikowsky's „Vierde Symfonie", was op het derde daarvan de keuze gevallen, om het originele, pikante effect van het „pizzicato" der strij kers in ononderbroken stroom te demonstreren. Dat later ook de fluit en de blaasinstrumenten het volle deel krijgen, heeft een impo sante climax tot gevolg. Tot besluit een briljante reproduk- tie van het eerste deel uit de over bekende Sheherezade-suite van de Rus RimskyKorsakow, met veel en- train gedirigeerd door Decker, die alle recht deed wedervaren aan de prachtige orkestratie, waarbij con certmeester Radnai het Sheherezade- thema als een vertellende draad lieflijk en mysterieus, in telkens an dere variatie, liet opklinken. De aan dacht van het auditorium en het tel kenmale opklinkende, warmgestemde applaus, waren bewjjzen van een na drukkelijk meeleven met de geleverde prestaties. H. Prijzen stad Triëst De Amerikaan Ramon Zupko en de Brit Kenneth Leighton delen de jaarlijkse prijs van de stad Triëst voor een nieuw symfonisch werk, welke voor de twaalfde maal werd toegekend. De Amerikaan compo neerde een concert voor viool en orkest, de Engelsman werd onder scheiden vanwege zijn „Symfonie no. 42". De Belg Raymond Baervoets verwierf de tweede prijs met „Mag nificat voor sopraan en orkest". kAleiöos'cQQp Leo van Puyvelde - 83 - overleden Bekend kunsthistoricus In Brussel is op 83-jarige leeftijd de Belgische kunsthistoricus Leo van Puyvelde overleden. Hjj heeft in Leu ven gestudeerd en werd reeds op vrjj jeugdige leeftijd hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de universiteit van Gent. Tijdens de eerste wereld oorlog verbleef hfj in ons land, waar hjj in aanraking kwam met de mo derne richting in de schilderkunst. Het toeval wilde dat hij aan de vooravond van de tweede wereld oorlog op 9 mei 1940 in Amsterdam verbleef ter gelegenheid van de ope ning van een tentoonstelling van Belgische schilderijen. Hij heeft toen een dag later Londen weten te be reiken. Daar heeft hij wetenschap pelijk werk verricht met betrekking tot de Vlaamse kunst in de Engelse koninklijke verzamelingen in het kasteel Windsor. Na de bevrijding werd hij wederom directeur van het Museum voor oude en moderne kunst te Brussel. Voor de modernisering en voor de uitbreiding en restauratie van de verzameling heeft hij veel gedaan. Hij heeft een groot aantal boeken over beeldende kunst gepu bliceerd. Vooral dat over de olieverf- schetsen van Rubens is algemeen be kend. Rijk wijzigt subsidiëring ie kunst (Van onze correspondent) ,,Het ziet er naar uit dat de Rijkssubsidieregeling bij aankopen van beeldende kunst in de naaste toekomst enigszins gewijzigd zal worden. In principe zal er niets veranderen. Het bedrag dat het Rijk voor de subsidie aan particulieren, die Nederlandse kunst kopen, uittrekt, zal enerzijds aanzienlijk verhoogd worden, van f 350.000 tot f 500.000, maar anderzijds overweegt men het percen tage op de koopsom te verlagen van 35% tot 30%. Tot nu toe was het dus zo dat aan bona-fide kunsthandels en voor be paalde tentoonstellingen jaarlijks door het Rijk een som besohikbaar werd gesteld waaruit een soort „aan kooppremie" werd uitbetaald aan Ter gelegenheid van de Kin derboekenweek is gisteren in Ar- tis in Amsterdam de prijs voor het kinderboek uitgereikt aan Paul Biegel voor zijn boek ..Het Sleutelkruid"Het hoofd van de afd. Toneel en Letteren, mr. H. J. W. M. Michael verrichtte deze uitreiking. De prijs bedroeg duizend gulden. V.l.n.rde heer Michael, me vrouw Biegel en de heer Biegel. particulieren die een kunstwerk koch ten waarvan de prijs tussen de f. 30,- en f. 2500,lag. Was die subsidlepot echter op en dat gebeurde mees tal reeds gauw dan kon er geen korting meer gegeven worden, het geen een negatieve uitwerking had op de kooplust van het publiek. Het Ministerie van Cultuur heeft na het advies van de Raad voor de Kun»fc aan de betrokken kunsthandels en andere instellingen gevraagd hoe zij dachten over een eventuele verlaging van het percentage van de subsidie som tot 30%. Men hoopt daarmee de subsidie wat meer te kunnen „uit smeren" zodat meer kopers en meer kunstenaars daarvan kunnen profi teren. Tevens denkt men er over het plafond van het aankoopbedrag wat op te trekken, d.w.z. dat men tot een aankoop van f. 3000,van de rege ling kan profiteren. Hoofdstadoperette: „Ein Walzertraum" De 20-jarige Hoofdstad-operette (voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette) zal maandag 1 no vember in De Kleine Komedie de première voor Amsterdam geven van de operette „Ein Walzertraum" van Oscar Straus. Daarna volgen dagelijks voorstel lingen t.m. woensdag 1 december. De regie voert Walter Hoffmann. Aan deze operette werken o.a. mede Wal ter Hoffmann, Lizzi Schöffmann. Antonia Galll, Herman Valsner, Claire Clairy, Rudolf Vogler (als gast), Franz Stanner, Grete Kieser (als gast), Karl Frey en Peter Nieuwenhuyzen. De Hoofdstad-ope rette heeft wederom een balletgroep geëngageerd, die onder leiding staat "in de choreograaf Jack Bow. Het Hoofdstad Operette Orkest staat onder leiding van Willem Rietveld, die tevens de arrangemen ten LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 VIJFDE BLAD Première Ned. Dans Theater CARTOUCHE, als Recordprijs voor een Cézanne Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1 Als een wervelwind raast de gentle- man-gauwdief Cartouche (Jean-Paul Belmondo) door de, naai- de hoofd figuur genoemde film, die gister avond in twee voorstellingen in theater „Camera" draaide. Deze boeiende „roverssymfonie", in kleu ren en op het brede doek, was de eerste van K. en O.'s „films van de maand" in het nieuwe seizoen en de keuze was allerminst ongelukkig. Het thema van Robin Hood, vriend van de armen en nachtmerrie voor de rijken, is zeker niet nieuw en ook I degengevechten, schijnbaar hopeloze situaties en ontsnappingen op het nippertje zijn bepaald geen novitei ten op het witte doek. Toch moet een regisseur al van heel slechten huize zfjn als bij er niet in slaagt de toeschouwers met deze taferelen te boeien. Deze romantiek gaat er nog j altyd in als gesneden koek, ook bij hen, die zich aan hun intellectuele standing verplicht achten er buiten het donker van de bioscoop een sma- j lende opmerking over te maken In dit geval was die waardering temeer verdiend, omdat regisseur Philippe de Broca het spannende verhaal op een aantrekkelijke wijze heeft voorgedragen, met uitbuiting i van de vaak verrassende vondsten en j in een hoog tempo voorgeschoteld. Alleen het slot, met de bedrogen ge- j liefde die haar leven offert voor de ontrouwe echtgenoot, droop van de I valse romantiek. Dit vergetende mag i men zeggen, dat deze film, die ook technisch niet teleurstelde, een pret tig begin van de nieuwe reeks vormde. K&O's film van de maand U mag het ook weten: de N.M.B. is de bank waar ieder een zich thuis voelt. Een simpel „geheim". Maar de ciiëntenkring van de N.M.B. groeit er gestadig door. Bedrijven, klein en groot, beleggers, spaarders... zij NEDERLANDSCHE weten hun belangen in vertrouwde handenl MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt HIER IS ONS BANKGEHEIM!

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 17