ESSO PETROLEUM Nasleep van staatsgreep is een schimmenspel Salarisvoorstellen overheidspersoneel n H - - - - Vrije uitoefening van godsdienst in wereld Hebt U nog iets op te ruimenï LL1ÜSCH DAGBLAD DINSDAG 26 OKTOBER 1965 Soebandrio's rol uitgespeeld? (Van onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) „Als een wajang voorstelling, het aloude Javaanse schimmenspel, ontrolt zich de nasleep van de dertig-september-affaire in de Indo nesische hoofdstad. Evenals het wajangspel is het politieke schim menspel ingewikkeld en vol verrassende wendingen. Op het ogen blik is dr. Soebandrio, minister van Buitenlandse Zaken, een van de belangrijkste figuranten. Waarnemers houden het erop dat zijn rol spoedig zal zijn uitgespeeld". Tegelijkertijd houdt men zich onledig met speculaties over zijn vermoedelijke opvolger. Verdedigster Drie namen worden in dit ver bond genoemd :Cha.iroel Saleh, der de vice-premier, Laimena, tweede vi ce- premier en brigadier- gene raal Yoesoef. De laatste zou de bes te kansen hebben, maar specu laties in het huidige Djakarta zijn evenwel waard als een biljet van 1000 roepiah. Hoewel de gedesorganiseerde staatsgreep van Oen toe ng heeft doen vermoeden dat de gelederen van de Indonesische communistische party minder goed georganiseerd waren dan algemeen werd aangeno men, zijn er nu berichten dat er kort na de opstand van dertig sep tember in Cheribon (zuid-Bomeo) en op Bali pogingen werden onder nomen tot de oprichting van een re volutionaire raad, kennelijk in na volging van de kortstondige raad die door Oentoeng werd afgekondigd. Volgens het met de islamitische partij verbonden dagblad „Kar- ya Bhakti", zou op 19 oktober een geheime vergadering van kopstukken van de communistische partij zyn gehouden onder leiding van de vice- voorzitter van de partij, Loekman. Deze vergadering zou zijn bijge woond door o.a. de in L e i d e n afgestudeerde drs. J. Piry, econo misch deskundige van de partij. En de schoonmoeder van partijvoorzit ter Aaidet, mevrouw Moedigdlo. Dit bericht volgt op de hielen van geruchten dat de communistische partij zich thans tracht te rehabi literen, en met een „gezuiverd" voor komen probeert zich van een stem in een nieuwe Indonesische regering te verzekeren. Razzia's Inmiddels zet het leger de razzia's voort op personen verdacht van een aandeel in de dertig-september-op- stand. Niet alleen leden van com munistische organisaties, maar ook Chinese ingezetenen zouden het hierbij moeten ontgelden. Volgens ooggetuigen zou het leger het ei landje „Onrust", voor de haven van Tandjong Priok, hebben ingericht als een voorlopig interneringskamp, waar enkele duizenden gearresteer den worden verhoord. Een van de talrijke vraagtekens die men bij een analyse van de ge volgen van de recente gebeurtenis sen op de verhouding tussen Dja karta en Peking moet plaatsen, geldt het feit dat de Chinese ambassade opnieuw de aandacht op zich heeft gevestigd door geen deel te nemen aan de officieel afgekondigde rouw in verband met de moorden op de regimentscommandant van Djakar ta, kolonel Katamso, en majoor Soe- gijono. Tot zover onze reisredacteur. De Sowjet-Unie is vandaag opge treden als verdedigster van de In donesische communistische party PKI. Het was de eerste maal dat de Sowjet-Unie dit deel sinds de mis lukte poging tot staatsgreep op 1 oktober in Djakarta. In een lang hoofdartikel in de Prawda wordt gezegd dat er geen enkele rechtvaardiging kan zyn voor de represailles tegen de communis ten in Indinesië. Het hoofdartikel is gereserveerd van toon. Het is een onderstreping van het dilemma waarin de Russen zich bevinden. Aan de ene kant voelen zij zich kennelijk gedwongen te protesteren tegen het optreden tegen de PKL Aan de andere kant willen zij ken nelijk steun blijven verlenen aan de regering van president Soekamo. De Russen hebben hun invloed van de PKI reeds lang geleden moeten af staan aan de Chinezen. Soekarno en zijn medestanders zijn hun enige kans op een blijvende invloed in In donesië. De samenwerkende centrales van overheidspersoneel zyn van oordeel, dat met ingang van 1 januari aan staande een algemene salarisverho ging tot stand behoort te worden ge bracht die naast de doorbereke ning tan de nacalculatie over 1965 moet worden gesteld op 10 procent, mede afhankeiyk van de ontwikkeling in het bedryfsleven. Het is één van de voorstellen, die de samenwerkende centrales hebben voorgelegd aan de voorzitter van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambte naren zaken prof. mr. N. E. H. van Esveld, voor de financiële positie van het overheidspersoneel per 1 januari. De samenwerkende centrales stellen voor te komen tot verbete ring van de vakantietoeslagregeling waarbij gedacht wordt aan verhoging van het percentage, het aanbrengen van een minimum en het rekening houden met de grootte van het gezin. Verder stellen zij een correctie voor in verband met de op 1 januari 1965 aan het overheidspersoneel niet toe gekende anderhalf procent premie compensatie AOW/AWW. Wat een uitkeringsregeling betreft, herhalen de centrales hun wens om te komen tot een in de rechtpositie opgenomen bepaling over een jaar lijkse uitkeringsregeling wegens het ontbreken van een winstdelimgsrege- ling. Verder stellen zy voor afdoende maatregelen te nemen voor de ophef fing van de achterstand van lagere en middelbare ambtenaren in de sa larisschalen, het gemeenteklassenver schil af te schaffen en te komen tot een integrale verwerking van de huurcompensatie 1960-1962 en 1964. Laffe bedreiging in Den Bosch Het 17-jarige winkelmeisje Ria van Oorschot uit Den Bosch is büna het slachtoffer geworden van een even gemene als onbegrypelyke over val. Op het moment, dat er geen klanten waren in de bakkerszaak, waar zy werkzaam is, kwam er een besnorde jongeman van naar schat ting 23 jaar binnen, die vier broodjes bestelde. Toen mejuffrouw Van Oorschot om 40 cent vroeg, boog de jongen zich plotseling naar Machinefabriek Breda bouwt grote stoomketel Machinefabriek Breda, v/h. Backer en Rueb te Breda en Gebrüder Sulzer in Winterthür (Zwitserland) hebben van de Provinciale Limburgsche Electriteitsmij. een order ontvangen voor de bouw van een Breda-Sulzer hogedruk stoomketelinstallatie voor de Maascentrale te Buggenum. De installatie zal een stoompro- duktie hebben van 740 ton per uur, by een stoomdruk van 188 atmosfeer, een stoomtemperatuur van 540 gra den Celcius en een herverbittings- temperatuur van eveneens 540 gra den celcius. De ketel kan zowel met stookolie als aardgas worden ge stookt. terwyi hy ook geschikt kan worden gemaakt voor het verstoken van steenkolen. De installatie wordt de grootste In de Benelux en op drie na de groot pan het vaste land van Europa. De bouwtyd zal drie jaar vergen. ARKA herhaalt eis: Eigen loonbeleid voor ambtenaren (Van onze Haagse correspondent) De „Algemene rooms-katholieke ambtenarenvereniging (A.R.K.A.) bluft hameren op de benoeming van een speciale staatssecretaris de aangelegenheden van het beidspersoneeL De A.R.K.A. (26.500 leden) stelt voorts de hernieuwde eis een eigen loonbeleid voor hel overheidspersoneel. Zeker nu er eer vryere loonvorming in het parti culiere bedrijf voor de deur staat, heeft men weinig vertrouwen in het op de voet volgen van de landelijke ontwikkeling. Aan deze gedachten gaf A.R.K.A.- voorzitter mr. G. A. A. M. Boot vanochtend uiting in zyn openings rede op het congres van zijn orga nisatie in de Haagse dierentuin. Als andere punten van het urgen tie-programma van de vereniging noemde hy: herziening van de be zoldiging van bepaalde achtergeble ven groepen middelbare en lagere ambtenaren; afschaffing van de ge meenteclassificatie; verhoging van de vakantie-uitkering naar gezins grootte en een uitkering voor ge pensioneerden; een nieuwe pensioen- met oa. een verminderde AOW- inbouw. In de nieuwe ziektekostenregeling >or het rijkspersoneel wil de A.R.K.A. ook een 5 procent-maxi mum (eventueel 4 procent) voor ge pensioneerden opnemen. Kerkelijk Leven F. Versteegh te Oudwcrude-Westerge te Oegstgeest (vac. O. F. Calien- bach) H P Huisman te Velsen-N Hulzen (N.-H.) (vac. C. A. Korevaar Rotterdam en L. G. Zwanenburg te voren en greep een achter de toon bank liggend broodmes, waarbij hy 't terugdeizende meisje een wond aan de wang toebracht. Daarna verliet de aanvaller spoorslags de zaak. Tot op heden is hy spoorloos, ondanks het feit, dat de politie in gezelschap van het aangevallen meisje de hele middag door Den Bosch heeft ge patrouilleerd op zoek naar de laffe dader. Stavenlsse. GEREI'. KERKEN Beroepen te Marrum G. Sin la te Ee (Friesland) te Borger I. Vergeer te Tzum te Pletersburen H. J. Hasper, kand. te La Chapeille sur Aveyron (Frankrijk). Bedankt voor Weesp (vac. J. N. Nanunensma) Kr. Smit te Voor schoten. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te A'dam-W., D. Blesma Jr. Byieveld te Bussum. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Utrecht-C., H. Ra. ven te Beverwijk. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Den Haag-Z.. A. Ver- gunst te Rotterdam-C. T raktementsver hoging herv. predikanten De predikanten van de N.H. Kerk ontvangen in 1966 een traktements verhoging van 11%, dit ingevolge een a dries van de generale financiële raad der N.H. Kerk. Deze raad verwacht in 1966 een algemene loonstyging van min stens 5 en daarnaast, dat de uit kering ineens uit het najaar van 1965 in 1966 in een of andere vorm als vast bestanddeel van de lonen zal terugkeren. De overige 4% ver hoging hadden de predikanten eigen- lyk zal in 1965 moeten ontvangen. Daar de financiële middelen hier voor dit jaar nog ontbreken wil de raad deze verhoging tot 1966 uitstel len. Deze 4 verhoging geschiedt navolging van de trendverhoging, voor de ambtenarensalarissen geldt en die voor deze salarissen rigens ruim 4% bedraagt. De traktementen der Hervormde predikanten zyn per 1 juli j.l. 5 verhoogd. Daarnaast zullen de predikanten dit jaar ingevolge het idvies van de generale financiële •aad ook de uitkering ineens v 2 ontvangen. ADVOCATEN DES DUIVELS Het Vaticaan heeft gisteren be kend gemaakt, dat Paus Paules ze ven nieuwe functionarissen heeft be noemd, zogenaamde „advocaten des duivels" ter versterking van het col lege dat zich bezighoudt met heilig verklaringen. In de bekendgemaking stond dat de congregatie van de riten, dat redenen voor zaligverklaring en hei ligverklaring behandelt, zich geplaatst voor meer werk en een gro tere staf nodig had De „advocaten des duivels" beto gen tegen een heiligverklaring. Zy proberen de kerk te beschermen vlekken te vinden in de documen tatie ten gunste van een kandi daat. De werkvergadering, welke het Vaticaanse concilie -na een eek rust gisterochtend heeft gehouden, is wel de kortste van deze vierde zitting geweest. De bespreking der ontwerp-decreten is hierop beëindigd. Er waren tien sprekers die elk namens min stens zeventig vaders het woord voerden over het laatst behandel de schema namelijk dat over de priesters. Van vandaag af worden er stem mingen gehouden over de door de commissies nader opgestelde tek sten, te beginnen met die over de godsdienstvryheid. Het is nog geen definitieve stem ming. De verklaring is nog een van de weinige stukken waarvoor de con cilievaders verbeteringvoorstellen- kunnen indienen. De Belg mgr. E. de Smedt, lid in het secretariaat voor de een heid, leidde gisteren hét stuk by de vaders in. Hy verzekerde dat, wan- deze verklaring door het con cilie wordt geproclameerd, nieuwe wegen worden geopend voor een vrye uitoefening van de godsdienst in de wereld en de R.K. Kerk zich ju ridisch en zakeiyk in een situatie :al bevinden om haar eigen zending beter te vervullen. Hy wees erop, dat het hier gaat om het recht van de persoon en van de gemeenschap pen op sociale en burgerlijke vrij- heid in zaken van de godsdienst. Chr. opvoeding Erkenning van de vryheid van wetenschappelyk onderzoek is de voornaamste uitspraak in de verkla ring „over do christelyke opvoeding, die uit twaalf paragrafen bestaat. De christen heeft recht op een christe lijke opvoeding om een volledig ont wikkeld christelyk leven te kunnen leiden. Opvoeders zyn in de eerste plaats de ouders, die het recht heb ben te bepalen hoe hun kinderen worden opgevoed. De staat moet deze opvoeding be vorderen, de kerk is in staat en heeft het recht aan deze opvoeding mede te werken. Het voornaamste middel tot op voeding is de school. In een veelzij dige gemeenschap mag de staat geen ondenvysmonopolie hebben, maar de door de ouders gewenste vorm van scholen bevorderen. Parijs profiteert meer van de EEG dan Nederland Frankryk profiteert in het handels verkeer met ons land méér van de E.E.G. (de „Zes") dan wy. Dit valt af te leiden uit de ontwikkeling gedurende de eerste acht maanden van dit jaar, want Nederland im porteerde in die tyd veertien pro cent meer uit Frankrijk dan in het overeenkomstige tydvak van 1964, terwijl de uitvoer naar de wispel turige partner In de E.E.G. op ge lijke hoogte bleef staan. Deze ontwikkeling In het handelsverkeer tussen Nederland en Frankrijk Is juist tegengesteld aan die met de andere by de E.E.G. aangesloten landen. In totaal werd voor 11 procent meer naar de E.E.G.-landen uitgevoerd, welk percentage voomameiyk voortvloeide uit de styging van de export naar West-Duitsland, welke niet minder dan 17 procent be droeg. Er werd dertien procent meer naar Italië uitgevoerd en naar België-Luxemburg ging zes procent meer. De verklaring hecht een buitenge woon belang aan de roomskatholie- ke scholen. De kerk heeft het recht scholen op elk niveau te hebben. Het is de plicht van r. katholieke ouders, hun kinderen naar r. katholieke scholen te sturen wanneer dit moge- lyk is, en deze scholen te steunen. R.katholieke faculteiten en univer siteiten moeten worden bevorderd en voor leder toegankeiyk zyn, ook voor studenten uit de jonge landen. De kerk moet er voor zorgen dat op deze faculteiten en universitei ten steeds duidelyker worde aange toond hoe by juiste beoordeling van nieuwe problemen en onderzoek van deze tyd geloof en wetenschap te zamen in een waarheid uitmonden. GEREF. KERKEN IN CONTACT MET WALDENZEN Gedurende de laatste jaren is een ïuwer contact tot stnad gekomen tussen de oude Waldenzenkerk in Italië en de Geref. Kerken in Ne derland. Afgevaardigden van de Ge ref. Kerken hebben al enige malen de synode van de Waldenzen be zocht. Er zyn ook contacten ge groeid tussen predikanten van bei de kerkgemeenschappen. Dit heeft er toe geleid, dat de ge nerale synode van de Geref. Ker ken besloten heeft correspondentie aan te gaan met de Waldenzenkerk. „Correspondentie" betekent in dit verband, dat men afgevaardigden zendt naat eikaars synode. Uw koelsysteem laan 7, Papeniracht 4 5 a. Lei door- be den. Tel. 24647. !ïiereUn in ouSl hoeft U niet te recte service vindt U bijAi mobielbedrijf „Rijnland" 1 vyf Meilaan 7. Papenerachi 5a. Lelden. Tel. 24647. Denkt u ook eens aan de on derkant van Uw auto? Voor kom roestwerklng. Directe ser- Tecty leren, ook ML- nS2E ode C. Rij n\^n<T "nv" Vyf °Me a an" '"L Papengraoht 4-5a, Lelden. Tel. 24o47. Schade. Autoschaden worden snel geregeld. Uw auto wordt vakkundig hersteld volgens de Automobielbedrijf „Rijnland" N.V. Rooseveltstraat 19. afd. Autoschade, Leiden. Tel. 24647. Uw banden eisen alles van Uw auto ln herfst en winter Koop ze nu met gunstige con dities, Gratis montage balanceren van d< j Automobielbedrijf de wielen, bli tering Onderhouds- V.A.M.O.R. rUschoo! Irene 1ste 10 rijlessen zelfknutselaars. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 2. k f475"-. Fa. Öusoswa. Turf markt 1-3. Tel. 24409. StartmoellUkheden met uw auto? Snelle lading ziekenfondsen. Autoservice De Groot. Beestenmarkt 3. Tel. 23300 Vrye benzine. Geen witte gouden pompen. Het bijelaan 7. Voorschoten. 10 lessen voor 47.50, verder 6.50 per les. Autorijschool de N.S.U. Prlnz. Vlasveld. Opge ven na 18 uur. Tel. 34935. Autoslopery, tn- en verkoop gebruikte autobanden. af f20. Korte Agnieten- straat 8 a. bij Boerhaavezalen, Lelden. Tel. 24285. Diverse stationcars. Taunus 20 M super 1965 15.000 km.. Taunus 17 M super 1964 40.000 km., Opel Caravan prijzen. Garage 1 Rijndijk 4 a. Tel. 25259. Spec, aanbieding. Mercedes 1962 met radio en trekhaak. Spec, schokbrekers enz. f 6650. Morris B.M.C. diesel ln uit stekende staat voor slechts f3750.-. Gar. v. d. Meer, Hoge Rijndijk 4a. Lelden. Tel. 25259. geeit u ae noogste Korting ioiou.-. uai. v. u. toto, van 9 30%. Rijndijk 4a, Lelden. Tel. 252! Plaats een Sleuteltje 134. Sassenhelm. Tel. 02532 - 8918. STe koop pracht Beckers ko- nha&rd. Prijs f25. Lage Morsweg 88 (ben.). Na 7 uur. Aangeb. rotan wieg met be kleding .bedje, sloopje, laken tje, kant en klaar. f45. Te koop, wegens verhuizing, ;n ollehaard (Nobel). M. I. Hooft, Burgsteeg 1. Telef. bel bont capuchon Kleur bel- f| 10 volle uren autoryies voor 47.50. Losse lessen f 6.50. Fon kelnieuwe lesauto's. Gedlplo- kocht. Automobielbedrijf „Rijn land" N.V., Vijf Meilaan 7, Pa pengracht 4-5a, Lelden. Tel. 24647. RUbewys verlengen? Leldse Rijbewijzen Centrale (A J. Bierman), Oude Rijn 54. tel. 32310. Nieuwe auto's zonderchauf- W -busjes Aii-nsk verz. Garagebedrijf, Telef. 101710) - 24600, b.g.g. 1964. Re6edastraat 5. Lelden. Na 6 uur. Te koop Vespa scooter. 150 c.c. I. g. St. Rijn- en Schle- kade 34. N.V. Het Motorhuls, Mors singel 1 B. Lelden. Tel. 24741. Wij doen meer dan olie verver sen en doorsmeren. Daarom heet het bij one „kleine onder houdsbeurt". Nieuwe auto huren o.a. Mercedes, Opel, Taunus, V.W.. Cortina, V.W.-bueJes. All risk verzekerd. Wlnterprijzen. Autoverhuur Tlp-Top, St.-Aag- tenetraat 14. Telefoon 25709. Van particulier aangeb. Mer cedes '63 diesel. Alle denk bare accessoires, 220 ultvoe ring. Keuring gaarne toege- Aangeboden, wegens Riethoven, Zoeterwoudse Sin gel 95. Kleine Hanomag auto die selmotor, geschikt voor tjalk of motorkruiser. Lopend te zien. Prijs f500.-. Te bevr.: telef. 24285. Lelden. Tussen 10-12, 2-6 uur. N.V. Het Motorbuis, Mors singel 1 B, Lelden. Tel. 24741. De winter komt al6 een dief ln de nacht. Denk aan anti-vries. Te koop D.K.W. 1957 radio, kleur geel. Te bevr. woonark Margaretha, Hoge Rijndijk, Meerburgbrug. Zoe- ;x Ami, 3 mnd. oud, als Joubertstraat 21. Lel- fTe koop aangeboden Vespa .L.. z.g.a.n. Hugo de Vrles- straat 14. Leiden. Na 6 uur. Te huur aangeb. garagebox ln de Brittenburg. Leiderdorp. Br. bur. v. d. blad no. 15208 k. N.V. Het Motorhuls, Mors singel 1 B, Lelden. Tel. 24741. Stop-roest-radicaal. Laat nu Uw dan een aardige Oudshoorn, Haarlemmerstr. 160 Sportschool De Vries. Judo, Jlu Jitsu, boksen, dames- gymnastlek. trainer: Leo de Vries. Meerdere malen kam- filoen van Lelden. Zuid-Hol- and en Nederland. Rijksge diplomeerd. Uiterstegracht 136. Heren! Even lezen a.u.b. Heren uw speciale herenkap salon ls gevestigd. Verzorgde lste Binnenvestgracht 29. hoek Morsstraat. Lelden. G. KooUman. Beëdigd als I makelaar ln assurantiën, auto- flnanclerlng en verzekering op uitstekende voorwaarden. vraagt lnlich- i/d. Zijl), Lelden. Tel. 20777. geld f 5.00 pei InschriJ- koko- ving Hooglandse Kerkgracht 42, tel. 30256. Ook voor gevor derden leerlingen ls nog In schrijving mogelijk. Dame, 48 J.. zoekt kennis making met nette heer. Brie ven bur. v. d. blad no. 3959 k Vuil Jabotapyt er Haal een flacon „Az f 1.90 bij uw drogist I, latyn t 41235. Algebra t/m. 4de kl. Mevr. H. v. Beukering. Badminton-*erenlglng kan nog enkele heren plaatsen. Enige ervaring gewenst. Bel Tel. 01710 - 53756. (tectyl) methode. alle inlichtingen. Heeft of neemt u een oliehaard? Heel verstandig. En kiest u daarvoor Esso Petroleum? Ook dèt is wijs! Immers, Esso Petroleum geeft u alle warmte die u wenst: schone, zuinige, veilige warmte, die met attente service wordt geleverd. Ook waar woont! Want Esso leveranciers zijn óveral- tot uw dienst I DE HAARDOLIE VOOR VEILIGE WARMTEI

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4