EIDSCH DAGBLAD CASINO'S GESLOTEN Drs. Roemers geeerd FLIM Verwoede spelers nu naar het buitenland Schrijvers beboet wegens belediging van De Gaulle Blanke jury verklaart Wilkins onschuldig (9itd ^ïlteuwo pgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 23 OKTOBER 1965 No. 3170! lïecteur: E. A. E. van Dishoeck jwfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 .Kien ne va plus'" van Samkalden wordt nageleefd (Van onze Hilversumse correspondent) De 25 casino's in ons land hebben gisteren geen speelgele- enheid gegeven en het verbod van de minister van Justitie niet vertreden. Plotseling werkloos geworden Casino-houders ver- iderden gisteren voor een deel in Bilthoven, om zich gezamen- jk af te vragen wat er moet gebeuren. Met auto's trok men door tt land om te kijken wat de niet aanwezige Casinohouders deden, ij vonden overal dezelfde situatie: toegedekte speeltafels met in ie stoelen zittende debatterende croupiers en aanverwante Ca- nomensen in Bentheim (Duitsland) 10 kilo meter van onze grens. Gisteren gin gen er 12 autobussen uit Den Haag en Rotterdam afgeladen met spelers naar Das Gildehaus. Het waren de autobussen die de dag tevoren nog naar Loosdrecht reden. Verscheidene Nederlandse Casino's blijken in wer kelijkheid Duitse filialen te zijn, zo dat van een massaal verzet tegen de justitiële maatregelen geen sprake is. De verwoede spelers zullen hun speelzucht in België en Duitsland voortzetten, of zullen in tal van op te richten speelgelegenheden hun geld kunnen inzetten. „Maar dan niet met behendigheids spelen, maar met roulette", zeggen de Casinohouders, die niet nalaten erop te wijzen dat juist de laatste maanden dankzij hun speelzalen de klandestiene roulette-spelery geen voet meer aan de grond kreeg. Prins Bernhard op jacht met Prins Juan Carlos Met de Spaanse troonpretendent Prins Juan Carlos de Bourbon is Prins Bernhard gisteren in Escalona in de provincie Toledo op patrijzen gaan jagen. Juan Carlos is de politieke rivaal van Prins Charles Hugues. die met Prinses Irene is getrouwd. Juan Carlos is getrouwd met Prinses Sophie van Griekenland. Prins Bernhard brengt in Spanje een korte vakantie door. et „rien ne va plus", door minis- Samkalden bevolen, werd volko- tn nageleefd. Dat ondervonden ook politiefunctionarissen die gisteren speelzalen bezochten. Jaar maandag zullen de casino's ud berg en dal" in Bennebroek en Gooi (in één der zalen van Groot svitsdal) in Baam de speeltafels sr in gebruik nemen en een pro- s-verbaal accepteren om een proef- uit te lokken. Namens deze sino's heeft mr. A. F. Leeman in Iversum, gisteren de Staat der Ne- rlanden in kort geding gedagvaard. tracht hangende de procedure ar deze Casino's een licentie te (gen. Jet is allemaal de schuld van too Westend in Loosdrecht", zo Ift het commentaar van Casino- ecteuren Daar verlootte men kost- re Mercedessen onder de spelers haalde men met autobussen de fiers uit Den Haag en Rotterdam e", aldus de speeltafelkenners, die izen dat Westend bij de slui- Proefproces WEERBERICHT Weer zonnig weekeinde an onze weerkundige medewerker). Met al 112 uren zon tegen nor mal in de hele maand 102 uren in De Bilt, zal oktober met een week voor de boeg en een Veranderd in kracht volhou- hogedrukgebied, zeker een nnige en waarschijnlijk ook een ttye maand worden. Tot begin igende week zal het fraaie, nar iets kouder geworden herjst- &r voortduren. De afgelopen toht bracht in het grootste deel ii ons land nachtvorst tot min fee graden celsius. Opmerkelijk is, dat tot nu toe 1 deze herfst alle weekeinden Kd tot fraai herfstweer brengen. 24 OKTOBER Zon op: 7.20 uur; onder: 17.28 uur. kn op: 6.50 uur; onder: 17.42 uur. oogwater te Katwijk te 2.46 en 15.04 ff; laagwater te 10.57 en 23.18 uur 8/10 hoogwater te 3.26 en 15.41 uur, •«water te 11.38 en 23.57 uur). "It nummer bestaat tit 18 pagina's en een bijvoegsel Naar Duitsland Geen wijzigingen in voorstellen kabinet verwaeht (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet heeft zich gisteren in een bijzonder langdurige vergadering bszig gehouden met de kritiek die in de Tweede Kamer op zyn beleid is geuit. Men heeft overigens in politiek Den Haag niet de indruk, dat het kabinet zal gaan tornen aan zijn belastingvoorstellen. Het lijkt dus waarschijnlijk dat men in de Kamer met moties zal moeten komen om een *n ander veranderd te krij gen. wat betreft de belastingspaar- ürieven en de omzetbelastingen op textiel en schoeisel. Het kabinet heeft voorts zijn standpunt bepaald voor de komende vergadering van de minister raad van de E.E.G. die maan dag in Brussel wordt gehouden en waarbij Frankrijk niet aanwezig zal zijn. Men mag verwachten dat ons land het plan Spaak zal steunen. De Belgische minister wil de vijf met Frankrijk laten samenkomen om de gerezen problemen door te pra ten. Bij deze bijeenkomst zou de Kuromarktcommissie van dr. Hal- stein en dr Mansholt niet zijn ver tegenwoordigd. Ook is tei sprake gekomen het uitlekken van het geheim B.V.D.- rapport, waarin staat vermeld dat er door de veiligheidsdienst verborgen microfoons worden gebruikt. In politieke kringen heeft het feit dat dit geheim rapport openbaar is geworden enige opschudding veroor zaakt. De fractievoorzitters van de grote partijen hebben zich al uit gesproken voor een grondig onder zoek naar dit uitlekken. ARKA: Vondeling moet oproep toelichten (Van onze Haagse correspondent) De „Algemene rooms-kratholieke ambtenarenvereniging" (A.R.K.A.) heeft minister Vondeling (Financiën» telegrafisch gevraagd volgende week dinsdag op het A.R.K.A.-congres in de Haagse dierentuin zijn oproep voor bezuinigingsvoorstellen van het publiek te komen verduidelijken. Dit omdat de oproep van de minister de indruk zou kunnen wekken, dat er aan zuinigheid of vakbekwaamheid van het ambtenarenkorps iets man keert. De minister heeft evenwel laten weten dat hij dinsdag bezet is Het A R K A.-hoofdbestuur rekent er nu op dat hij alsnog een schriftelijke verklaring aan den. Het staatsiebezoek van Ko- ing Boudewijn en Koningin Fa- biola aan Mexico is gisteren ge- eindigd. Onder een regen van confetti liep het Belgische vor stenpaar naar het vliegtuig, dat het naar Chili zal brengen. (Van onze Paryse correspondent) Een Parijse rechtbank heeft de romancier Jacques Laurent (pseudoniem voor Cecil Saint- Laurent) veroordeeld tot 4500 gulden boete en drie maanden voorwaardelijk wegens beledi ging van president De Gaulle in zijn boek ..Mauriac onder De Gaulle De journalist André Figueras kreeg voor dezelfde over treding' ~een boete van bijna 4000 gulden. Hij was beledigend geweest in een pam flet getiteld „De generaal zal ster ven''. Uit het boek van Laurent zul len twintig pagina's moeten worden geschrapt. De uitgevers van het boek en het pamflet zijn eveneens geboet. De rechtbank is van oordeel dat Laurent in zijn boek „eerloze en schandelijke gevoelend en motie ven" aan het staatshoofd heeft toe geschreven. Het werk van Figueras geeft voor alle mogelijke soorten dood voor De Gaulle te onderzoeken. Zy nconclu- sie is dat De Gaulle, die een oude egoïst wordt genoemd, aan alles kan sterven behalve van schaamte. Het pamflet werd uitgegeven in een witzwarte omslag in begrafenisstyl. Met deze twee vonnissen is het aantal veroordelingen vanwege ma jesteitsschennis sedert het begin der vijfde republiek nu tot het cyfer 301 gestegen. Gedurende de 80 ja ren die verliepen voor generaal De Gaulle in 1958 de macht in handen nam, heeft de Franse justitie niet meer dan 9 vervolgingen wegens be lediging van de president der repu bliek ingesteld. De twee jongste von nissen zullen ook van Invloed kun nen zijn op de campagne die volgen de maand voor de presidentsverkie zingen van december worden geo pend. Alle tegenkandidaten van de generaal zullen nu immers ernstig rekening moeten houden met het gevaar dat een onvertogen woord of een te forse uitdrukking over de per soon of de politiek van het staats hoofd hen gemakkelijk met de strafrechter in aanraking zal kun nen brengen. Zwarte dag voor Belgisch leger (Van onze Brusselse correspondent) Het is gisteren een zwarte dag ge weest voor dg Belgische luchtmacht en voor het leger. Tijdens de oefe ning „horse shoe" die in West-Duits- land wordt gehouden, zijn tien Bel gische militairen omgekomen. Eén van hen kwam onder een kantelende tank terecht en een an der verdronk, nadat hij met zijn vrachtauto na een botsing met een tank in het water was gevallen. Een vliegtuigongeluk heeft in de buurt van Warburg in Hessen acht slachtoffers gemaakt. Een toestel van de Belgische luchtmacht, is door tot nu toe onbekende oorzaak neer gestort, geëxplodeerd en volkomen uitgebrand. Het vliegtuig was opge stegen van de Britse militaire ba sis te, Güttersloh in Westfalen. En kele jaren geleden werd daar een ander Belgisch toestel per vergis sing neergeschoten door Brits af weergeschut, Elf Belgische militairen hebben toen het leven verloren. Proces inzake moord op strijdster burgerrechten Een geheel uit blanke mannen bestaande jury heeft gisteren de 21-jarige Collie Wilkins. een lid van de Ku Klux Klan, niet schul dig verklaard aan de moord op mevrouw Viola Liuzzo, een blanke strijdster voor de burger rechten. De 39-jarige mevrouw Liuzzo werd in maart neergeschoten toen zij in haar auto na de mars van Selma enige stryders voor gelijke burger rechten naar huis reed. Wilkens stond voor de tweede maal terecht. De vorige keer stemde de eveneens blanke jury met tien tegen twee voor vrijspraak, zodat een nieuw proces moest volgen. Volgens de Amerikaanse juryrecht spraak moet de jury tot een een stemmig oordeel komen. In dit ge val waren alle twaalf leden van de jury het cr dus over eens, dat Wil kins onschuldig was. Toen de uitspraak bekend werd gemaakt, glimlachte Wilkins en stak een sigaret op. terwijl mensen op de publieke tribune applaudisseerden. Wilkins verliet snel de rechtzaal, omgeven door vele vrienden die als lijfwacht optraden. De federale aanklager Flowers zei tegen journalisten: „Wy hebben hem •ervolgd naar ons beste kunnen. De LEGPENNING VAN S.E.R. BIJ AFSCHEID Drs. D. Roemers die vandaag in een bijzonder congres van het N.V.V. af treedt als voorzitter van deze vak centrale, heeft gisteren in de open bare vergadering van de Sociaal- Economische Raad afscheid genomen als lid en plaatsvervangend voorzitter van werknemerszijde. De voorzitter van de S ER. drs. J. W. de Pous, heeft aan het slot van die vergadering in een zeer uitvoe rige rede, waarin hij de verdiensten van de heer Roemers heeft geschetst, meegedeeld dat de leden en plaats vervangende leden van de raad als tastbaar bewijs van hun waardering en dank aan de heer Roemers als eerste de speciaal ontworpen legpen ning hebben willen toekennen. De heer De Pous heeft de heer Roemers daarna deze in brons uitge voerde penning onder langdurig ap plaus uitgereikt. De rede van de heer De Pous tot de scheidende heer Roemers die van het begin af aan, vijftien jaar gele den, lid is geweest van de raad. werd door een nagenoeg voltallige raad bij gewoond. De heer De Pous merkte in zijn toespraak ojn. op dat het hier een afscheid betreft van een lid dat zulk een bijzondere plaats in de raad heeft ingenomen, van het eerste uur af. Ir Drs. Roemers, drs. H. L. Jansen algsecr.) en de voor zitter van de S.E.R.. drs. De Pous bewonderen de penning van verdiensten voor het be drijfsleven. die de voorzitter aan drs. Roemers heeft uitgereikt. De heer Roemers is één van de meest prominenten van een genera tie van maatschappelijke leiders, die na de tweede wereldoorlog onder moeilijke omstandigheden in de pe riode van herstel en wederopbouw hebben meegewerkt aan het tot stand komen van de maatschappij zoals we die vandaag kennen. De heer Roemers zei in zyn dank woord buitengewoon te zyn getrof fen door de toespraak en de onder scheiding. Der Spiegel gaat proees v oeren tegen de staat Het Hamburgse weekblad „Der Spiegel" gaat een eis tot schadever goeding instellen tegen de Westduit- se staat naar aanleiding van het optreden van de politie tegen het blad in 1962. Het bedrag waarvoor de staat zal worden aangesproken staat nog niet vast, maar het loopt in elk geval in de miljoenen mar ken. Het „Spiegel'-schandaal leidde 3 jaar geleden bijna tot de val van de regering-Adenauer. In oktober 1962 deed de politie een inval in het kantoor van het blad. Verscheidene medewerkers, onder wie hoofdre dacteur Rudolf Augsteln, werden op beschuldiging van verraad gearres teerd en een grote hoeveelheid do cumenten werd in beslag genomen. Dit alles naar aanleiding van een door „Der Spigel" gepubliceerd ar tikel over een NAVO-oefening. Er ontstond een publiek schandaal over de actie tegen het blad. als gevolg waarvan de toenmalige minister van Defensie. Strauss, moest aftreden. De beschuldigingen tegen de ..Spiegel"- redacteuren werden na een jaren- [lang onderzoek onlangs ingetrokken. Schoolkinderen gedood bij zware botsing C By een botsing in de buurt van Brussel tussen een schoolbus, die 75 meisjes tussen de veertien en zestien jaar vervoerde, en een vrachtauto zijn viei meisjes gedood en 20 meer of mindet ernstig gekwetst. Mist moet de oorzaak van de botsing zfjn geweest De vrachtwagen haalde de gehele iinkerzy van de bus open. Er was spoedig hulp ter plaatse en velt automobilisten brachten de ge wonden snel naar Brussels* zieken huizen. zaak werd knap verdedigd. Wy kun nen niet anders doen dan ons neer leggen bij de beslissing van de ju- De penningmeester van de Ku Klux Klan in Goldsboro in Noord- Carolina, is uit de organisatie getre den en heeft aan de Amerikaans* senaatscommissie van onderzoek naar anti-Amerikaanse activiteit de ar chieven en documenten van de Klan in Goldsboro overhandigd. Met kreten als „doodt die smeri ge uegers" zijn gisteren ongeveer dertig blanken een groep van hon derd negers te lfjf gegaan, die ln Lincolntown, in de Amerikaanse staat Georgia, een protestdemonstratie hielden tegen de rassenscheiding. Een blanke chauffeur probeerde mei een bestelwagen de negers .ver rijden. Dankzij het ingrepen van leden van de staatspolitie werd een bloed bad voorkomen. •ot er ten tl» BREESTRAAT 171 nnBniniiniiiiaii *A TISCHE Advertentie TELEVISIE 2e NET ombouw/voo rzetapp./ inruil vraag ons vrijblijvend advies LANGE MARE 66 TEL. 26SOO f Uit het Leidsch Dagblad van f 24 October 1865: J Sedert den Sen Febr. j.l a zijn aan de hoogeschool al- a hier ingeschreven 109 stu- i l denten. f Dat iemand zijn wandel- r stok of zijn parapluie ergens r f laat staan is niet ongewoon. J In de nabijheid van Parijs t zijn echter 7 ossen, vreed- zaam liggende langs den weg, f J onbeheerd gevonden. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1