V oorzorgsmaatr egele n tegen studentenverzet Ex-Nederlandse getuigt in proces - Sobibor Adres vraagt toestemming voor huwelijk Mij 11 echtgenote was geen lokaas voor monnik Raspoetiif LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 VIERDE BLAD Russische prins verklaart Prins Felix Joessoepow heeft gis- irren "met klem beweringen tegenge- jproken die tijdens een televisie-uit- jending in 1963 zijn gemaakt, als zou vrouw als lokaas hebben ge bruikt om Raspoetin, de machtige .Jolle monnik" van het tsaristische Busland. te laten doden. De 79-jarige Prins voltooide gis- |teren zijn rechtstreekse getuigenis n jury van het opperste ge rechtshof van New York. Hij heeft proces voor een schadevergoe- van ruim vijf miljoen gulden «ingespannen tegen de Amerikaan- tv-maalschappij CBS. .Nooit", was het antwoord van de Prins op een lange reeks vragen die pngen over de tekst van een pro gramma, dat is uitgezonden onder de titel „Als ik mocht sterven". Via zijn raadsman trachtte de rins aan te tonen dat het program- ia over de moord op Raspoetin in et paleis van Joessopow in St.-Pe- lersburg op zestien december 1916 op fantasie heeft berust. De Prins ontkende dat hij zou ebben gezegd „in mijn vrouw vindt laspoetin alles wat hij van zijn ouwelijke volgelingen verlangt: iel, rijkdom, schoonheid. Hij gelooft it zijn gesprek hier vanavond met het begin is van haar be tering". Deze verklaring werd in het tele- bieprogramma aan de Prins toege- Eei: andere passage uit het scena- io van de uitzending die de Prins rolgens zijn zeggen niet heeft uit sproken luidde: Raspoetin: „Schaamt u zich voor Bijn gezelschap?" Prins: „Nee vader Gregori, hele- laal nier. De Prinses geeft er de oorkeur aan u alleen te ontmoeten, ij beschouwt dit als een zeer delica- aangelegenheid". Volgens de uitzending zou dit ge- tprek hebben plaatsgehad in een «tzaal van het paleis in St.-Peters- burg, waar Raspoetin is vergiftigd en mrgeschoten. Motief De Prins verklaarde dat zijn mo to voor deelneming aan het kom- n Raspoetin te doden was ge legen in zijn verontwaardiging over de praktijken van de monnik. Dp algemeen aanvaarde versie is, dat Raspoetin is vermoord om een find te maken aan zijn macht aan het hof van tsaar Nicolaas. De zoon van de tsaar leed aan bloedziekte en de tsarina geloofde dat Raspoetin hem zou kunnen genezen. De mon- vas daardoor in staat de tsarina te beïnvloeden en werd daardoor zo goed als de machtigste man in Rus land. De Prins werd gevraagd: „Bent u ioit voor deze misdaad gerechtelijk •crvolgd?" „Nooit" antwoordde de Prins, „ik ben geen beroepsmoordenaar". Hij vei klaarde Rusland vrijwillig te hebben verlaten en in Parijs te zün Omroepvereniging en politieke partij Van de lezers van het VPRO-pro - grammablad geeft 25 pet de voorkeur de VVD, 41 pet heeft geen poli tieke voorkeur of wil deze niet uit spreken en 22 pet is voor de PvdA. Bij de lezers van het VARA-prograra- mablad is er naast 63 pet. met een voorkeur voor de PvdA. 31 pet zonder voorkeur dan wel niet genegen die voorkeur mee te delen. Van de lezers de AVRO-bode is 21 pet. op de VVD georiënteerd. 18 pet. op de PvdA en 47 pet. zegt geen voorkeur te hebben of laat zich hierover niet uit. De lezers van het KRO-programma- blad zijn voor 73 pet KVP'ers, maar 25 pet. heeft geen voorkeur of laat in het midden. Van de lezers van de NCRV-omroepgids behoort 36 pet. tot de ARP en 23 pet. tot de CHU. Zesentwintig pet. heeft geen voorkeur of weigert zich uit te spreken. Dit blykt uit het preadvies „De toekomst van de VARA" gepubli ceerde cijfers. Als advocaat OUD-MINISTER MR. Y. SCHOLTEN BEËDIGD (Van onze Haagse correspondent» De oud-minister van Justitie, mr. Y Schol ten is gisteren tijdens een zitting van de Haagse rechtbank be ëdigd als advocaat en procureur in Den Haag. Mr. Scholten werd na zijn beëdi ging toegesproken door de president van de strafkamer van de Haagse rechtbank, mr. J. van Oldenborgh. die het zich een bijzonder voorrecht zei te achten een ex-minister en dan wel een minister van Justitie, te mo gen beëdigen als advocaat en procu- Ambtshalve deed de president me dedeling van het feit, dat de raad van toezicht op de orde van advoca ten geen bezwaar heeft gemaakt tegen de toelating van ex-minister Scholten tot de Haagse balie. „De waarheid is natuurlijk dat de balie u met open armen in haar ge lederen opneemt!", voegde de presi dent er aan toe. De plechtigheid werd bijgewoond door een aantal vooraanstaande ad vocaten, onder wie de deken van de orde van advocaten bij de Hoge Raad der Nederlanden, mr. A. Mout. Als officier van Justitie bij deze beëdi- ginc fungeerde mr. E. van der Schans. Advertentto Belangrijk voor moeders! Het is héél belangrijk waar u voor uw kind schoenen koopt. Bij van Dalen vindt u in de speciale afdeling kinder-Mt-service ons vakkundig opgeleid personeel. Zij zien direct welke schoen uw kind nodig heeft. Daardoor behoudt het qezonde Voeten nu...en later! VAN kinder voet service DONKERSTEEG 21 Fransen weer naar zeebodem Het volgend jaar willen Franse onderzoekers geruime tijd op een diepte van 200 m onder de zee ver blijven, zo heeft Jacques Yves Couseau verklaard tijdens een ver slag over het geslaagde project Pre- continent III. waarbij zes man ge durende 23 dagen op 100 m diepte onder de Middellandse Zee verbleven hebben. Deze zes hebben geen nadeel on dervonden van de proef, zo deelde Cousteau op een persconferentie Bij deze proef hebben onderzoe kers gebruik gemaakt van een bol met twee verdiepingen, welke slechts met de oppervlakte verbonden was door een kabel voor de elektriciteits voorzieningen en het overbrengen van elektronische gegevens en t.v. beelden. Tijdens hun verblijf onder zee hebben zij een „gas coktail" op bzasis van helium ingeademd. Cousteau achtte het mogelijk dat het helium mengsel niet bevredi gend zou blijken op diepten groter dan 200 m. Hij verwacht echter dat het mogelijk zal blijken een kunst matige atmosfeer op basis van wa terstof te creëren waardoor de mens op 400 m diepte zou kunnen leven en werken. IRONISCHE ADVERTENTIE IN SPAANS BLAD VAN ONTSLAGEN HOOGLERAAR (Van onze correspondent in Madrid». Gebruikmakend van de rust pauze gedurende de zomervakan tie in het slepende conflict tussen overheid en studenten in Spanje hebben de autoriteiten een aan tal voorzorgsmaatregelen geno men om herhalingen van de strijd van het vorig jaar te voorkomen. De minister van Onderwijs heeft een aantal aanvullingen afgekon digd op het reglement op de aca demische discipline. Volgens dit reglement heeft het ministerie van Onderwijs het recht om zonder proces-verbaal elke vorm van collectieve studentendemonstra ties te verbieden en deelnemers daaraan te bestraffen. Hieraan is thans een nieuwe pre ventieve maatregel toegevoegd waar door het de minister reeds mogelijk is in te grijpen voor dat er sprake is van enige organisatie in het stu dentenverzet. Iedere student die zijn collega's probeert aan te zetten tot openlijke acties, kan voor een tribu naal van hoogleraren worden geroe pen en van de universiteit worden ver wijderd. Bovendien zijn in de voor bije maanden de ramen van de ge bouwen waarin de fylosofische en rechtskundige faculteiten zijn on dergebracht. van tralies voorzien, om het de studenten onmogelijk te ma ken op een andere dan door de hoofdingangen, de gebouwen binnen te dringen. Kaarten Ook heeft de rector van de uni versiteit van Madrid besloten alle identiteitskaarten van de studenten Slechts veertig van de 250.000 overleefden vernietigingskamp te klassificeren. Deze kaarten ge ven de studenten het recht de uni versiteitsgebouwen te betreden. Door deze kaarten van een moeilijk te verwijderen plastic omhulsel te voor zien, wordt de mogelijkheid uitgeslo ten de pasfoto's van deze kaarten te verwijderen en er andere op te plakken. Dit is in het voorjaar dik wijls gebeurd waardoor figuren die verder niets met de universiteit te maken hadden, toch de faculteitsge bouwen zijn binnengedrongen. Deze figuren zijn door de rector van de universiteit gekwalificeerd als be roepsprovocateurs. In zijn rede bij de opening van ït nieuwe studiejaar heeft prof. Rios de kwestie van de ontslagen hoogle raren even aangeroerd. Hij zei dat in elk geval geen uitzonderingsmaat regelen zijn gehanteerd, maar de bestaande normen op de discipline aan de universiteiten. Deel uit te maken van een academische senaat, zo zei hij, legt verantwoordelijkhe den en verplichtingen op, die men niet kan miskennen. Voor rechter j Volgens een mededeling van de rector van de universiteit van Madrid, prof. Rios, zullen de desbe treffende hoogleraren, nadat zij door een besluit van de minister van On derwijs uit hun functies zyn onthe ven, binnenkort voor een Spaans hogergerechtshof moeten verschy- Men zal niet schromen op dezelf de wijze op te treden tegen over iedereen die in de toekomst zal In het dagblad A.B.C., de groot ste krant van Madrid, heeft een de ontslagen hoogleraren, Gar- Calvo, op dezelfde dag dat het verslag over de opening van het aca demische jaar verscheen, een ironi sche advertentie geplaatst van de volgende inhoud: „exhoogleraar aan de universiteit van Madrid biedt zich aan voor het geven van lessen in In de tuin van Kensington Pa lace in Londen zijn dezer dagen foto's genomen van het gezin van prinses Margaret. Van links naar rechts: lord SnowdonDa vid Burggraaf Linley. lady Sa rah en prinses Margaret. REACTOR VOOR TH EINDHOVEN De TJI. in Eindhoven zal, waar schijnlijk dit jaar nog, een kleine kernreactor kunnen bestellen. Dit heeft de rector magnificus van de TJI., prof dr. K. Posthumus mede gedeeld. De reactor zal in 1967 klaar komen en zal de naam „Athene" krij gen, hetgeen betekent: Atoomreactor TH Eindhoven Nederland. De aan koop van de reactor, waarmee 3 4 miljoen gulden is gemoeid, stond reeds in 1964 op het programma, maar moest toen vervallen in ver band met de afgekondigde beste dingsbeperking. Toeschouwers happenings veroordeeld (Van onze correspondent in Bonn) In de Westduitse stad Hagen staan sedert 6 september elf voor-• malige SS-officieren en een vroegere opperwachtmeester van de politie terecht. De beklaagden behoorden tot de SS-afdeling die in Sobibor (Polen) tussen mei 1942 en november 1943 een kioart miljoen Joden vermoordde. In dit vernietigingskamp kwamen 34.295 Neder landers om. Twee vrouwen uit Nederland hebben het verblijf in dit kamp overleefd. vakbekwaamheid bij het maken van graven verteld. Bolender zit sedert 1961 in voor arrest en staat voor de tenlastenleg- ging van moord op 360 mensen en medeplichtigheid aan moord op 86.000 anderen. Dankzij Karl Fren- zel uit Göttingen en de 58-jarige Franz Wolf uit Eppelheim. sinds 1964 opgesloten. Zij zijn eveneens be schuldigd van moord en medeplich tigheid aan moord op vele duizenden. Nieuwsgierigheid De voormalige SS-er Karl Frenzel (54» uit Göttingen (na de oorlog een eerzaam assistent-toneelmees- ter) keek gisterochtend dan ook met onverholen nieuwsgierigheid naar eer 43-jarige vrouw in de getuigen bank. En Saartje Engel-Wijnberg, tegenwoordig van Amerikaanse na tionaliteit, maar afkomstig uit Zwol le. zag voor het eerst sedert haar vlucht uit het kamp de man die onnaspeurbare reden juist haar niet had gedood. Frenzel haalde haar met 28 andere uit een tran sport van ruim 2.000 mensen: alle anderen werden direct vergast Frenzel stuurde haar terug naar de barak toen ze met tyfus tussen de zieken moest aantreden. De anderen zijn doodgeschoten, maar Saartje Wijnberg, 20 jaar toen en ongetwij feld mooi, overleefde Sobibor. Dit proces in Hagen heeft zijn verrassingen al opgeleverd. Om te beginnen staat een man terecht die al officieel dood is en wiens we duwe 20 jaar pensioen heeft geïncas seerd: Kurt Bolender (53) uit Ham burg. Hij verbrandde in Sobibor de doden en het lag dan ook voor de hand dat hy na de oorlog zich de valse naam Brenner (Brandei- mat. Uiterst trots heeft hy van zün jewski schynt te hebben geschreven dat een advocaat een geweten is dat men kan aan schaffen. Voor deze mensen stond Saartje Engels- Wynberg gisteren. In een mengelmoes van Amerikaans, Duits en Nederlands vertelde zü over haar aankomst in Sobibor. 's Avonds nog bad zy bij het schynsel van een reusachtig vuur moeten dansen op bevel van Frenzel. De man met wie zy by deze brandstapel danste was een Pool, Chaim Engel. Zy zyn se dertdien bij elkaar gebleven. Als er executies waren waarbij iedereen moest toekyken hield zy zyn hand vast. „Braut und Brautigam" noem den de Duitsers hen tenslotte. Nu hebben ze twee kinderen. Twintig Ongeveer 40 personen van de 250.000 hebben Sobibor overleefd, p .1 I Twintig hunner zullen in Hagen ge- tuigen. Ze zullen de verhalen weder om vertellen, na 20 jaar. En die om- mannen ov©r wie vatten ook het lot van meer dan getuige Meijer Ziss vertelde dat«j Nederlanders, die van 2 maart van het goud dat I uit de gebitten ,943 af jn bMstenwa der doden rukten door een Joodse en dan h i, goudsmid schaatsen lieten maken die Jeven hadden een speciaal deklaagje kregen om echt te lyken. Ziss heeft van het begin tot het einde van de opstand van de ge vangenen in Sobibor het leven gehou den. Hy was toen veertien jaar en een zeer slim jongetje. Hy heeft al les gezien en denkt ook nu alleen maar aan wraak. De advocaat van Frenzel zei tegen hem: „Als ik u was zou ik maar sntl een aanvraag voor „Wiedergutmachung" indienen, dan heeft deze reis de moeite nog geloond voor u". Deze strafpleiter is Dosto- De gestalten van deze zen op in de eenvoudige rechtszaal van een Westduitse stad tussen een Christusbeeld op de tafel der rech ters en een plattegrond van het vernietigingskamp. Kent u nog na men, vraagt de president. Saartje Engel- Wynberg. wit weggetrokken antwoordt: „Zeehandelaar, Veterman, Van Oosten, Van Wezel, Van Dam, Toller, Leeser, Viool". Dan aarzelt zü en zegt: „De andere namen heb ik nooit gekend. Maar ik heb wel hun kleren gesorteerd en daar zat soms veel bloed aan". Van A'damse correspondent) Jk hoop, dat de burgerij nu in begint te zien, dat het geen zin heeft het Spui te gaan. De „happe nings" van de zogenaamde „provo's" hebben niets te betekenen. Ik heb grote waardering voor de manier, waarop commissaris Landman en zün mensen met toepassing van het verbod tot samenscholing de zaken daar zonder geweld oplossen". t zei de Amsterdamse poli tierechten mr. R. de Waard gister middag na een büna 3 uur lange bü- zondere zitting, waarin 19 jongens :en meisje zich moesten verant •den voor overtreding van di verbod. De politierechter veroordeelde elf ui hen, waarvan vast was komen staan, dat ze geen enkele veront schuldiging aan konden voeren voor dit misdrüf. tot 3 weken gevangenis straf, waarvan 2 voorwaardelük. Een, de enige, die voor een provo zou kunnen ooorgaan, kreeg 6 weken waarvan 5 voorwaardelük. Een stu dent uit Utrecht en een meisje ver oordeelde mr. De Waard ieder tot 3 weken voorwaardelük en het beta len van een boete van 50 gulden. De student had aangevoerd, dat hy voor het eerst in Amsterdam was en niet begreep, wai er aan de hand was. Het meisje beriep zich erop, dat zü niet geweten had wat te doen, toen een vriendje werd aangehouden. Een van de verdachten werd vrü gespro ken, omdat het hem ten laste geleg de niet wettig en overtuigend bewe zen was De zaak tegen 5 van hen werd aangehouden om de getuige- verbalisant te horen. De officier van Justitie had tegen iedereen 3 weken gevangenisstraf ge- eist, waarvan 2 voorwaardelük. Be halve tegen de „provo" voor wie hü een straf van 6 weken, waarvan 4 voorwaardelük op zün plaats vond. Beatrix en Claus Prof. mr, J. H. W. Verzijl en prof. dr. H. Wagenvoort hebben zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer. Zij verzoeken de volksvertegenwoordiging om toestemming te verlenen voor het huwelijk van Prinses Beatrix met Claus von Amsberg. Een groep Nederlanders betuigde reeds adhesie aan het adres. De beide hoogleraren beginnen met te verklaren, dat ook zü pünlijk ver rast werden door het bericht van de verloving. In de uitingen van weer stand tegen een eventuele toestem ming tot het huwelük' klinkt een stem, die ook bij hen weerklank vindt. Toch willen zij pleiten voor het geven van die toestemming. Om verschillende redenen. „In de eerste plaats heeft ons volk, juist en vooral in de oorlogsjaren, ervaringen opgedaan met een Prins der Nederlanden van Duitse bloede, die als beste Nederlander zich heeft ingezet in de strijd tegen onrecht en tirannie. In dat licht gezien is er allerminst reden om te zeggen: ,Dat nooit meer!" Rüst nu vanzelfspre kend de vraag of er enige waarborg bestaat, dat de heer Von Amsberg het illustere voorbeeld van zyn aan staande schoonvader zal volgen, dan menen wij dit in de tweede plaats bevestigend te mogen antwoorden. Dat hü in de laatste periode van de oorlog de Duitse wapens droeg wekt emotionele huivering, maar was uit vloeisel van zyn nationaliteit. In de daarop volgende twintig jaren is hij weinig op de voorgrond getreden, maar wat over zyn doen en laten in die tüd ter ore kwam, is gunstig en die gunstige indruk is door zijn op treden sinds zijn verloving versterkt. Dat alles is niet voldoende. Voldoen de wordt het voor ons eerst, doordat Koningin Juliana, waardige dochter van Koningin Wilhelmina. en Prins Bern hard. eens bevelhebber van onze Nederlandse strijdkrachten, in tegen woordigheid van wien het Duitse leger in ons land zich overgaf, hem hun vertrouwen hebben geschonken. Wü achten het ondenkbaar, dat zij de toekomst van hun oudste dochter, maar daarmede tot op zekere hoogte ook het aanzien van het koningschap in Nederland en de toekomst van het volk, dat hun lief is, in handen zou den willen gelegd zien van iemand, van wie het voor hen niet vast stond, dat hij zich voorgenomen had, ais gemaal onzer toekomstige Koningin zich met haar volk te vereenzelvigen en naar vermogen krachtdadig mede te werken tot bevestiging en verster king van onze democratische staats instellingen en van een zuiver con stitutioneel koningschap". Aldus de hoogleraren, die hui- adres aan de Kamer besluiten met de woorden: „Zonder geestdrift, r met rustige overtuiging, verzoeken wü u. uw toestemming te geven tot het huwelük van Prinses Beatrix met de heer Von Amsberg". Hierbij wordt vermeld, dat alle ondertekenaars zich met de strek king van dit adres volledig verenig den, doch dat sommigen van hen, juist op grond van de voorafgaande overwegingen, de woorden .zonder geestdrift" niet voor hun rekening -?men. Ondertekenaars Adhesie aan dit adres wordt ver leend door: de dames: prof. mr. J. C. Hudig, Rotterdam; prof. mr. G. H. J. van der Molen, Aerdenhout; mr. M. A. Teilegen, Goor. En door de heren: prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, Leiden; prof. dr. W. Banning, Driebergen; prof. dr. H. Berkhof, Oegstgeest; mr. J. Donner, 's-Gravenhagemr. 3. H. A. Feber, 's-Gravenhage; C. L. W. Fock, Groningen; prof. Jr. H. C. J. H. Gelissen, Maas tricht; prof. dr. B. A. van Groningen, Leiden; prof. dr. H. W. Julius. Was senaar; mr. H. Kingma Boltjes, Leeuwarden; mr. A. C. Knook. Al melo; prof. dr. V. J. Koningsberger, Bilthoven; prof. dr. H. Kraemer. Driebergen: mr. G. E, Langemeyer. Scheveningen; prof. dr. C. D. de Langen, Zeist: prof. dr. M. J. Lan- geveld, Bilthoven; prof. mr. W. P. J. Pompe, Utrecht; prof. dr. R. nl Post, Nümegen; prof. ir. W. Scher mer horn, Delft; prof. dr. J. J. M. Timmers, Maastricht: prof. dr. J. Tinbergen, 's-Gravenhage; prof! dr. ir. F. A. Vening Meinesz, Amersfoort; prof. dr. mr. G. M. Verryn Stuart. Amsterdam; H. van der Vlist, Utrecht; mr. G. E. van Walsum, Capelle aan de IJssel; mr. G. J. Wiarda, 's-Gravenhage: prof. jhr. dr. P. J. van Winter. Groningen. Zelfbedienings- r schoenenzaak Bü de firma J. Broeders in Bre da klimt het personeel de ladder niet meer op en af om de klanten aan de gewenste schoenen of pantoffels te helpen. De heer Broeders heeft gisteren de eerste zelfbedienings schoenenzaak in Nederland geopend Ongeveer 3.000 paar schoenen en pantoffels staan naar maten en soorten in vakken ingedeeld. De klant kan zichzelf bedienen en het enige, waar het personeel zich mee bemoeit is met de afrekening en de verpakking, die in plactic zak ge schiedt.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7