Feestelijk concert van Jeugdorkest De Burcht Monni Adams maakt opmerkelijke studie Bewondering voor een select blazerskorps MORGEN NAAR BE 13 GARANT-M ïmnB Natuurzuivere Défilé voor korporaal J. P. G. E. Milané Minister bezoekt Diepenhorst Universiteit Ligplaats woonboten in „Rijnland" Uw man is plotseling overleden Een sterk staaltje Dames Pullovers Eendracht viert tienjarig bestaan LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 TWEEDE BLAD Advertentie Leiden heeft twee Burchten, de eeuwenoude met de kantelen i de elfjarige van Koos en Wim Mark. Wim (21 jaar en naar we menen al lid van de K.M.K.) is zoon van Koos. Dit zijn de twee rigenten van het Jeugdorkest De Burcht". Vader is daarvan super-, zoon onderkapelmeester. Zij dirigeer- |en hun korps in een uitstekend bezette Stadsgehoorzaal en wel voor een zeer rustig en beschaafd meelevend publiek. ..De Burcht" lehoort tot het kleine getal selecte blazerskorpsen, die in deze stad het geluk behielden om waardig concerterend, voor het voet licht te kunnen treden. Eerder dan de jeugdharmonie be stond al de Drumband „De Burcht". haar aandeel in de avond- vullende verenigingsiïitvoering. Met ge roodwitte majorettes erbij, voor rie in show-trant een eigen optreden gereserveerd was. Hier valt dadelijk Wil Middelkoop is een meisje, dat licb met een flinke dosis zakelijkheid 0 en zekerheid van haar taak kwijt en lijk geeft van het nodige overwicht iter haar onderdanen. In de zes ajen nummers van de Band (trom- pen en trompetten) is dat op model ij lijte duidelijk gemaakt. Welk een in- ensieve liefdevolle voorbereiding van ille betrokkenen gaat daarachter Sa ghuil het orkest (met z'n drie sousa- moet het ook zo staan, want L kunnen anders zulke hartver- irmende, klinkende resultaten zo ïardig. gedisciplineerd, muzikaal, j loeiend, gaaf van kleuring en zo ifldadig- orkestraal verkregen wor- We beseffen wel, dat een jury in en enkel van hun twaalf nummers a en ander aangerekend zou heb- n. maar dat zou weinig afdoen aan tot onverholen bewondering dwin- tnde totaalindruk. Die twaalf T^teen vielen globaal „semi-klassiek" „lioht" gedeelte. Die lichte uéldeling is in handen geweest van "fork jimior, die behalve van effi- it pok van elegant dirigeren weet. sa-marsen (hier Semper Fidelis) a het nog altijd, al schuiven som- Advertentie 'IL1LHH tl j OEZASTRAAT 5 Een aardig idee leek het ons een stuk met solo voor de 4 baritons (My Dreams von Novelles) te pro grammeren, een met de 4 trompetten (Mood Indigo van Duke Ellington) en een voor de 6 saxofoons (Rainbow van Walters), waarbij betrokkenen telkens hun solistenplaatsje vooraan innamen na voorstelling van naam en toenaam. Men hoorde dan wéér Mark, maar bijv. ook de namen Sie- rat en Van Hooven, zoals ook voorzit ter en secretaris heten. Men lijkt hier allemaal of bij wijze van spreken fa milie In een selectie van Zuidamerikaan- sesttukken werd verder een team kleine slagwerkers naar voren ge schoven (o.a. tambourijn, castagnet ten. koebel, temple-block)Alles bijeen muziek, die furore maakte en keurig door Koos Mark in het vereiste arrangement overgezet was. Het einde werd aanbieding door de voorzitter van het verenigingsinsigne aan Wim Mark en van een omvang- Mark. En mige ervan al naar hun eeuwfeest toe. Maar een „Colonel Bogey" van Alford, die we moeten noemen om dat de vertolking ervan een juweel tje werd, staat ons door de volkstoon nog nader. Zestig jaar geleden zong een humorist heel ons volk het wijsje rijk boeket eruit voor op de tekst: „Janus heb jij prachtige toegift (we menen je hoedje op?" Hoe fijn wist Mark nu j ,.Song of India") kon niet uitblijven, juist dat deun-achtige eruit te hou- een bewerking van het beroemde den j chromatische lied uit Rimski-Korsa- Hoog slaan we Harvey's „Short kows opera „Sadko" (verleden jaar Pieces Suite" aan. die echter nog niet door ons abusievelijk aangeduid als tot geestelijk eigendom van alle or- H.vmna aan de Zon uit Rimski's kestleden uitgegroeid leek. Een selec- Gouden Haan). Mark junior stelde tie uit .31 urnen von Hawaii" vanzich daarbij als solist voor het front Paul Abraham kon ons niet zonder met een schitterend geblazen trom- meer vervoeren: deze muziek is te-pet-obligaat. veel aan haar toneeldécors gebonden. v- frisse King Pepermunt, het beste dageli jkse middel ter opwekking en verkwikking, j Na uitreiking gouden medaille De minister penhorst, brengt Onderwijs en Wetenschappen, mr. I. A. Die- s. maandag een werkbezoek aan de Leidse Uni versiteit. Hij zal zijn vergezeld van enkele medewerkers. De decanen van de faculteiten zul len. na een algemene inleiding door de president-curator, dr. E. H. Ree rink, het ministeriële gezelschap voorlichten omtrent verschillende fa cetten van de vraagstukken betref fende onderwijs en onderzoek. Ook voor aspecten van de studentenvoor zieningen zal aandacht worden ge vraagd. Tevens zijn in het program ma. dat morgen en middag omvat, opgenomen korte bezoeken aan de Universiteitsbibliotheek, het z.g. Pro- het vroegere fabriekster- Parmentier» Orgel Luth. kerk Na een restauratie van enkele maanden zal het orgel van de Lu therse kerk op vrijdagavond 29 okto- ber weer in gebruik worden geno men. Na een orgelbespeling wordt de bijeenkomst besloten met een vesper, te leiden door de oud-predikant, ds H. J. A. Haan. Amerikaanse jaar in Leiden „Nederland lijkt net genoeg op Amerika 0111 je er thuis te voelen en Nederland verschilt net ge noeg van Amerika 0111 het interessant te maken". Een uitspraak van Monni Adams, een jonge Amerikaanse vrouw, die na een verblijf van meer dan een jaar in Nederland terug gaat naar de Verenigde Staten. Monni Adams studeert aan de Columbia- universiteit in New York kunstgeschiedenis en om haar graad te be halen ging zij zich specialiseren in de weefsels van een van de eilan den uit de Indonesische archipel, Soemba. UNIVERSITAIRE BENOEMINGEN onderscheideal besluiten van notatoren der Leidse Universiteit benoemd of herbenoemd: Jkvr. M. H. Bas Backer, tot weten- iiappelijk ambtenaar in tijdelijke ienst bij de faculteit der Rechtsge- erdheid; A. C. J. M. J. C. Battheu. hel lts. tot wetenschappelijk medewer- nl er le klasse in tijdelijke dienst bij Verloskunde: J. van Haeringen, i, wetenschappelijk hoofdmede- W trker in tijdelijke dienst bij de Al- JÏJ trgologieJ. Hrouda, arts, tot we lft aschappelijk hoofdambtenaar A bij lekten; mej. drs. H. M. G. (ntlevelt, tot wetenschappelijk ambte- Mr in tijdelijke dienst bij de So- iale Psychologie: drs. Th. J. Meijer. wetenschappelijk ambtenaar in jdelljke dienst bij het Bureau van M t Universiteit (Acad. Hist. Mu- I!' «nu. (Advertentie) gouden verlovingsringen Constant, Love. Anjer. Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG. En voor zo'n studie is Nederland bij uitstek geschikt, want dank zij de koloniale band met Indonesië i6 er nergens ter wereld zoveel mate riaal en literatuur over Indonesië als in Nederlandse musea. Monni Adams koos het Leidse museum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat als haar domicilie. „Leiden is heel ge schikt voor onderzoekingen op het terrein van Soembanese weefsels", vertelt Monni". omdat ze hier zoveel vroege stukken hebben. Ik ben bij voorbeeld ook in Bazel geweest, maar daar zijn ze pas in 1949 begonnen met het bijeenbrengen van derge lijke weefsels". Monni Adams maakt haar Europese reis dank zij een door twee Amerikaanse instellingen ver strekte beurs: de faculteit der kunst geschiedenis van de Columbia-uni- versiteit en het Fulbright-Hays comité. Druk Ze heeft het druk gehad. Heel Europa trok ze door om ook maar alles aan de weet te komen over haar Soembanese weefsels, die haar bij zonder aantrokken wat betreft de weeftechniek. de decoratie, de sym boliek en de sociale betekenis. Hoe wel ze van huis uit kunsthistorica is, maakte haar belangstelling voor het eiland Soemba en de bevolking het noodzakelijk om zich ook te gaan verdiepen in de sociologie en antro pologie. Maar dat was niet alles: voor haar studie in Leiden moest zij zich de Nederlandse taal eigen maken althans wat lezen betreft en daarom kwam zij al in het voorjaar van 1964 twee maanden naar Neder land om zich op te sluiten in de bibliotheek van het Rijksmuseum voor Volkenkunde en in de Leidse universiteitsbibliotheek. „Ik zag nie mand, ik sprak niemand, ik las maar en ik las maar", vertelt de van ener gie bruisende Monni, die deze maand de kroon zette op haar Nederlandse periode in de vorm van een tentoon stelling over Soemba in het Rotter damse museum voor volkenkunde. Het leek haar passend om dat in Nederland te doen. want dank zij de Nederlandse deskundigen, de Neder landse musea en de hulpvaardigheid van vele Nederlandse gezinnen die op Soemba hebben gewoond, is zij in staat geweest haar werk hier af te ronden. Afronden wat het theore- in een missiecentrum in Baarn werd vervaardigd, ze schreef artikelen in Nederlandse bladen en ze was de organisatrice van een Soemba-ten toonstelling in Rotterdam. Ze heeft dus niet alleen kennis opgedaan in Nederland maar ook haar ervarin gen overgedragen, „hoewel" voegt ze er bescheiden aan toe „Neder land tientallen experts op dit gebied heeft, waar ik nog heel veel van kan leren". Haai- werk in Nederland heeft grote belangstelling getrokken: dagbladen wydden enthousiaste ver halen aan haar tentoonstelling en zondag komt ze voor de microfoon in Bert Garthofs „Weer of geen weer". Polygoon maakte in kleuren een ver slag van de tentoonstelling in Rot terdam. Dol-enthousiaste Monni heeft een kopy van die film die deze week bij het nieuws in de Ne derlandse bioscopen gaat draaien gekocht en die gaat zij samen met een kopy van de Baarnse missiefilm gebruiken bij haar lessen in Amerika. Volgende week vertrekt nog niet rechtstreeks na; maar brengt eerst een Florence om daar een s. Ze gaat Amerika. collectie Soembanese MONNI ADAMS (Foto L.D./Holvast) tisch gedeelte betreft althans, want Monni Adams is van plan na haar promotie het eiland Soemba te gaan bezoeken. Dat wordt dan in de zomer van het volgend jaar, want Monni wil na haar promotie eerst lessen gaan geven aan de Columbia univer siteit van New York. Film „Ik ken elke vierkante centimeter van het eiland, ik ken alle belang rijke mensen, maar ik ben er nooit geweest", lacht Monni. Ze is enthou siast over haar Nederlandse tijd. „De bereidheid om mij te helpen, de be langstelling van de mensen in mijn werk. dat heeft me het meest getrof fen", zegt ze. Ze reisde Nederland door van Appelscha tot Venlo en van Vught tot Castricum om met men sen te praten, die op Soemba hebben gewoond en ze kan er dus over oor delen. Monni Adams werkte verder mee aan een film over Soemba die ■n bijzondere eefsels te be- haar Europe? kijken, maar daarna is tijd voorbij. Nog één waarschijnlijk terug i vlak voor haar vertrek waar Monni Adams een jarenlange studie In de praktijk gaat bekronen. Scholier valt met hoofd op straat Een 15-jarige scholier uit Voor- rehoten moest gistermiddag naar het Academisch Ziekenhuis worden ver voerd, nadat hij een val van enkele meters maakte. De scholier was in de middagpauze op het dak van een urinoir aan het Kort Galgenwater geklommen om daar zijn boterham op te eten. Op zeker moment stapte de jongen ach teruit, waardoor hij met zijn hoofd op de straatstenen viel. Hjj kreeg een zware hersenschudding en werd door de E.H.D. naar het ziekenhuis ge- Tijdens een militaire plechtigheid op het terrein van de Koksschool werd vanochtend aan de korporaal der 1ste klasse-chauffeur J. P. G. E. Milané uitgereikt de gouden medaille voor langdurige, eerlijke en trouwe De commandant van de Koks- school. kolonel Th. H. Wessels, speld de hem het ere-metaal, voor het front van de troepen, op het uniform. Bovendien viel de korporaal, die zijn militaire loopbaan zesendertig jaar geleden bij het Kon. Ned.-Indisch Leger begon, de grote eer van een de- filé te beurt. Voorafgegaan door de Kon. Militaire Kapel paradeerden enkele compagnieën van de Koks- school langs het ere-podium. waarop behalve de commandant ook de ju bilaris stond. Nederland aar Soemba. Officiële publikaties verband bestratings werk- Mtahedcn zal de Molenwerf 1 tussen 9 Nieuwe Beestenmarkt en de Valk- op maandag 25 en dinsdag 26 ywber as worden afgesloten voor al- verkeer. Het verkeer ln de richting bet station zal tijdens de alslui- le» «ag over de Blauwpoortsbrug, de Janstraat en de Stationsweg worden TELEFOONMANIAK Anonieme telefoontjes zijn over het algemeen niet de prettigste. Wel heel erg bont maakt de laatste dagen een onbekende vrouw het. die via de tele foon valse doodsberichten doorgeeft. Bij de Leidse politie zijn namelijk enkele klachten binnengekomen van huisvrouwen aan wie „namens de commissaris van politie" het „plotselinge" overlijden van haar man werd meegedeeld. De mogelijkheid is niet uitge sloten, dat de onbekende vrouw geestelijk gestoord is. De politie wijst er met grote nadruk op. dat een bericht van overlijden door haar op andere wijze wordt gegeven, in geen geval telefonisch! DRALOX met raglan mouwen en ronde hals. Alle moderne kleuren, alle maten. GELEGENHEIDS PRIJS 13.50 Vergunning koppelen aan woonboot Het raadslid, dr. S. J. Roorda (PvdA) heeft zich met de vol gende vragen tot het Leidse Col lege van B. en W. gewend: Zo als U bekend zal zijn heeft het Hoogheemraadschap Rijnland besloten met ingang van 19 aug. 1965 te verbieden met woon boten een ligplaats te hebben in de boezemwateren van dit Hoog- keer komt zij I heemraadschap. I Weliswaar kan van dit verbod I ontheffing worden verleend, maar het kan desondanks van veel belang zijn voor een groot aantal inwoners van onze stad. In verband hiermee stelt dr. Roor da de volgende vragen: 1. Mag aangenomen worden dat aan degenen die momenteel een woonboot in onze stad bewonen auto matisch een ontheffing van dit ver- I bod zal worden verstrekt? 2. Zo dit niet het geval mocht zijn, 1 zijn B. en W. dan bereid het Hoog heemraadschap Rijnland te verzoe- i ken deze vergunning automatisch aan de thans aanwezige woonbootbe- woners te verstrekken? 3. Kunnen B. en W. mededelen of deze vergunning geldig is voor de I bewoner als zodanig of voor de lig- plaats van de woonboot zelve zal gelden? 4. Zo dit laatste niet het geval 1 mocht zijn, bestaat er naar de me ning van B. en W. niet de mogelijk heid dat voor velen, die een tijdelijke woongelegenheid in onze stad zoe ken (b.v. jonge wetenschappelijke ambtenaren aan onze Universiteit en studenten», een goede huisvestings mogelijkheid verloren dreigt te gaan. 5. Achten B. en W. het niet on juist, dat de maatregel van het Hoogheemraadschap niet alleen huis vestingsmogelijkheden verloren doet gaan. maar dat ook de voor onze stad zo belangrijke groep van jonge wetenschapsbeoefenaren een groot fi nancieel nadeel zullen ondervinden, omdat hun woonboot, in geval de vergunning niet aan de boot ver bonden wordt, onverkoopbaar zal blijken te zijn 6. Zo B. en W. vragen 5 en 6 be vestigend mochten beantwoorden is Uw College dan bereid bij het Hoog heemraadschap Rijnland te beplei ten. dat een ligplaatsvergunning voortaan aan de woonboot verbonden wordt en niet gebonden is aan de eigenaar of bewoner van deze woon boot. Kolonel Th. H. Wessels speldt het ere-metaal op het uniform van de jubilerende korporaal. (Foto LD.''Holvast) Kolonel Wessels, die nog voor het défilé een toespraak hield, weea daarin op de bijzondere betekenis van deze plechtigheid. „In de eerste plaats", aldus de kolonel. .steekt deze gouden medaille veruit boven de rou tine-onderscheiding en in de tweede plaats gaat het hier om een zeer sympathieke medewerker van onze Leidse Koksschool". De commandant twijfelde er niet aan of alle officieren, onder-officie ren, korporaals en manschappen zul len de jubilerende chauffeur tot hun voorbeeld willen stellen. Hij prees de korporaal vooral om zijn plichtsbesef. Na het défilé was er ruimschoots gelegenheid om korporaal Milané, die vergezeld was van vrouw en kinde ren, met zijn jubileum geluk te wen- DUIVENSPORT CONCOURS COMMISSIE 20 JAAR Het 20-jarige bestaan van de Leid se Concours Commissie (in de loop der jaren uitgebreid met de Omstre ken) zal op 13 november op waardige wijze gevierd worden. Al deze jaren zijn de heren S. N. van Leeuwen en R. P. de Graaf resp. voorzitter en secretaris van deze commissie. In het- binnenland werden dit jaar 26.000 duiven ingezet. In de 25 bui tenlandse concoursen 56.721 ..Noord- wijk" werd eerste. Met 11.968 duiven behaalde deze vereniging 17836.6 punten en 2721 prijzen. LPC werd tweede met 6894 duiven (17593.8 pun ten». 3 De Rijnklievers, 6894 duiven 0 7574.3», 4. Snelvlieger, 5370 duiven 117511.2». 5. Vriendenclub, 5948 dui ven 17340.31. 6. Reisduif. 3063 dui ven (17297.6», 7. Warmond 3345 dui ven (17210.6». 8. „Voorschoten" 5324 duiven (17186.4». 9. Wassenaar 16772 punten. 10. Columba 3913 duiven (1666,9», 11. Blauwkras 3760 duiven (16211,7). Leidse jongensclub is jarig 9? BURGERLIJKE STAND het Leidse jeugdwerk' VAN LEIDEN Met een gezellige receptie heeft de Christeliike jongensclub ..Eendracht" in Leiden gisteravond het 10-jarig bestaan herdacht. Zusterverenigingen, muziekverenigingen, de Leidse Jeugd Actie en andere instanties gaven van hun belangstelling blijk voor deze jongensclub. die eigenlijk een wat merkwaardig verschijnsel is in J. Jongbloed Poelgeest Bernard Antje J d.v. B, Kromhout i i L Jeltema Miranda 1 Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Herenstraat 9 MIDZA ga nl i dijk Bronsgeest M. J. Caste- H. J. Zouten - den Wijngaard. H. J. Ju den Hout. W. M. enT. J. M. G. A. L. Theunlsz. C. Gestel J. P. M. den Boogert. S. H. J C. Nieuwenhuls. J. J. Eg- i M. J. H Molenaar I Zlrk- C. de Vries ei van Wijngaar Heijden. C. E L. Leeuwenbu Schllthulzen J Slebert. J. D Kukler. 63 Jr., e.v. L. Lacourt. Want tien jaar geleden begon de toenmalige koster van de Marana- thakerk. de heer C. Vermeer, met drie jongens een figuurzaagclubje en oinnen enkele maanden groeide dit werk zo sterk uit. dat werd over gegaan naar andere vormen, zoals sport en spel. sociëteitsavonden en zomerkampen. Ondanks verschillen de tegenslagen slaagde de heer Ver meer er ui zijn club draaiende te houden en op het ogenblik zyn er 65 jengens. die actief aan het club werk deelnemen. „Kijk eens naar andere jeugdorganisaties in Leiden", vertelt de heer Vermeer (51). „Ze weten hun jongeren alleen nog maar te trekken niet dansen of een instuif. Onze sociëteit is zonder dergelijke attracties steeds blijven draaien". Dat duidt inderdaad op een bijzon dere binding tussen de leden, iets, dat misschien ook wel zijn oorzaak vindt in het vormen van kader uit de leden zelf. De leeftijd van de leden varieert op het ogenblik van 9 tot 21 jaar. Verhuizing Maren*Ihakerk („We zaten daar in een kelder onder de kansel"» naar een zolder in de Ceciliastraat. Die verhuizing had het nare gevolg dat de wijkeemeente van de hervormde kerk rich van het jeugdwerk van de heer Vermeel afkeerde, iets, dat hem nog altijd zeer spijt. „Wy zyn een van de weinige vormen van jeugd werk die de jeugd nog steeds een stukje van het evangelie probeert mee te geven", verteld de heer Ver meer. die zyn sporen op verenigings- gebied in Leiden ruimschoots heeft verdiend. Kij had zitting in de op richtingsbesturen van een volkstuin- dersvereniging een personeelsvereni ging en een muziekvereniging, en deed meer dan dertig Jaar lang jeugdwerk Hoogtepunten in het „Eendrachtwerk" vindt de heer Ver meer de jaarlijkse kampen. In het kader van de viering van het tienjarig bestaan wordt van avond in de grote zaal van Den Burcht feest gevierd. Een bijzondere attractie is de medewerking van de oud-organist van de Oosterkerk, de heer Van Leeuwen (92). die het door hem gecomponeerde clublied op de piano zal spelen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3