VERSTAPJE BIJ DE MAAN G OL D TG# WHISKY Neger wijk in Los Angeles herstelt zich van slagen Twee Amerikaanse astronauten gaan mnstmaan enteren Streven naar macht in organisaties van neger-proletariaat LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 ilaandag EERSTE OEFENING voor een N.D.S.M. ontslaat honderd beambten I en de vakbondsbest uren in Amster dam is thans volledig overeenstem ming bereikt over de voorwaarden van afvloeiing van een honderdtal beambten van de N.D.S.M. zoals reeds eerder werd gepubliceerd is het ontslag van een aantal beambten noodzakelijk geworden tengevol ge van de gegroeide wanverhouding j in sterkte tussen beambten en uur- j loners. Met de uitvoering zal bin- I nenkort worden begonnen. I Werknemers boven de 58 jaar gaan vervroegd met pensioen. Voor de werknemers jonger dan 58 jaar wordt een inkomen gegarandeerd bij rekening wordt gehouden met de leeftijd en de duur van het dienstverband. Tevens is aandacht geschonken aan faciliteiten met be trekking tot sollicitatie, huisvesting overgang van lopende verzekeringen, zoals pensioen en ziektekosten ver zekeringen. verhuiskosten en vakan tietoeslag. Met de vakbondsbestuurders zal nog nader overleg worden gepleegd over de uitvoering van de regeling. Het ontslag zal aan betrokkenen voor 1 december 1965 worden aan gezegd. De in acht te nemen opzeg gingstermijn zal niet voor 1 januari 1966 ingaan. Deze blend met geïmporteerde Schotse Malt "Whisky heeft drie jaar in het vat liggen rijpen, liggen wachten op kenners zoals u. (Van redacteur ruimtevaart) aandacj hopen de Amerikanen weer twee man in de ruimte te gen, ditmaal voor een betrekkelijk korte vlucht in de Gemini- apsule. Hoewel zij slechts twee dagen in de ruimte moeten en, hopen zij een bijzonder belangrijk experiment voor de eerste uit te kunnen voeren, een experiment dat nauw verband houdt de verdere ontwikkeling van de bemande ruimtevaart en voor de landing van mensen op de maan. voornaamste taak, die de maandag te lanceren Amerikanen dragen heben gekregen, is het tot stand brengen van een idez-vous" dat wil zeggen een ontmoeting in de ruimte met de ite trap van een tevoren gelanceerde raket, die in een satelliet- de aarde is gekomen. Zoeken en vastmaken tweemaal eerder hebben iaanse ruimtevaarders het gehad, een ruimteontmoeting and te brengen, maar beide is dat mislukt. Het ging toen iets minder spectacu- irojecten. som en Young, die eind maart jaar de eerste Geminivlucht i, hadden nog geen opdracht dergelijk experiment. Dat el het geval voor McDivitt en die in juni een Geminicap- onanden. Zij moesten trachten gebrande laatste trap van hun lanceerraket te benaderen :og niet te enteren. Door tech- moeilijkheden werd tijdens eht van deze proef afgezien, pogtepunt van deze vlucht ri het beroemde uitstapje van die de „wandeling in het boeiend vond, dat hij aan- ijk weigerde in de cabine te- keren. Tydens de laatste ivlucht van Cooper en Con- su gust us was het de bedoe- iat de ruimtevaarders contact maken met een kunstmaan, r de Geminicapsule zelf was aten tydens de vlucht om de Moeiiykheden met de energie- nlng betekenden ook het ein- dit inleidende experiment, zo- t glanspunt van deze vlucht mrrecord van acht etmalen Beide genoemde ontmoetings- lenten waren echter nog voorzichtige voorbereidingen t experiment dat voor maan- is geprojecteerd en dat uit- i moet worden door de ruim- ders kapitein ter zee Walter hirra Jr. (commandant) en Thomas P. Stafford in de VI-capsule. 7. ndagmlddag om vier uur Ne- y dse tyd hoopt men van Cape een Atlas-raket te lance- urvan de laatste Agena-trap haan om de aarde moet ko- r. 41 minuten later moet ticapsule met Chirra en i Cape Kennedy worden Dit betekent dat voor op deze lanceerbasis twee tegelijkertijd aan de |'ijn. De Geminicapsule komt wens verloopt) in ipsvormige baan waarvan het punt ongeveer 300 km bo- aarde ligt, dezelfde hoogte irop de Agena-raket in een Wmige baan om de aarde ruimtevaarders moeten ruimte de Agena-raket bi, de snelheid van hun ca lls verhogen waardoor deze on- «n cirkelvormige baan gaat de raket enteren. Zij •barbij hun cabine niet ver- I te maken. De eerste maanreizigers zullen tijdens hun retourvlucht uit I een ,.maan-boemeltje" moeten over- I slappen in een „aard-expres", tus- I sen welke beide ruimtevoertuigen I dus een ontmoeting zal moeten plaatsvinden. Het Amerikaanse Apollo-maan- project voorziet in het lanceren van een aangekoppeld complex van ruimtevoertuigen naar een satelliet- baan om de maan. Vanuit die baan zal een deel van het complex met twee man aan boord naar de maan worden gedirigeerd, terwyi de der de men in de rest van het complex voorlopig om de maan biyft cirkelen. Die twee mannen moeten na hun kortstondig bezoek aan de maan vandaar weer opstygen met een deel van het ruimtevoertuig, waarmee zy zün geland. Zij moeten een ont moeting tussen dit deel en het om de maan cirkelende door één man bemande niim te voertuig tot stand brengen, in deze maansatelliet over stappen en daarmee naar de aarde terugkeren met achterlating van het boemeltje" waarmee zy van de maan opstegen in een satellietbaan om de maan. Kunnen öe twee maan-reizigers de „retourcapsule" niet opsporen en en teren. dan zyn zy onherroepeiyk verloren. Hun kleine maan-boemel- tje heeft nameyk niet voldoende energie om de terugreis naar de aar de te maken en veiig door de dampkring terug te keren. Het beheersen van de rendez-vous techniek tot in perfectie is derhalve een allereerste vereiste voor het on dernemen van een bemande maan vlucht. Moeilijke omstandigheden De noodzaak van een perfecte be heersing geldt temeer, omdat men by experimentele ontmoetingen uit gaat van een tot in de puntjes ge outilleerde lanceerbasis en tydens de vlucht zelf kan beschikken over de berekeningen van talloze instrumen ten op de grondstations. Bovendien kan men by technische storingen tydens de experimenten vluchten uitstellen, het schema wijzigen, op drachten onvervuld laten etc. By de terugkeer van de maan moet het „m'aanboemeltje"~~~ echter gelanceerd worden van een ge im proviseerde basis, terwyl alle bere keningen over richting en tydstip van de lancering gemaakt moeten worden door de computers aan boord van het maanvaartuig en de maan-catelliet. Wanneer daarbij een technische storing mocht optre den, kan niet gezegd worden „nou ja, volgende keer beter". Alles moet tot in de perfectie biyven klop pen, want anders is de kans- op een behouden terugkeer van de maanreizigers vrijwel voor honderd procent verkeken. Het is zelfs niet ondenkbaar, dat de tne man, die om de maan blijft cirkelen, moet besluiten alleen naar de aarde terug te keren en zyn lotgenoten op de maan of in de ruimte een dode gedoemd achter te laten, wanneer blykt dat de vitale ontmoeting" niet verwezelykt kan worden. Het zou wel van romantische moed maar beslist niet van realiteitszin getuigen wanneer hy besloet, dan ook maar zyn le ven te offeren en doelloos om de maan te blijven draaien in plaats van alleen naar de velige aarde tei- rug te keren. Ook de Russen De Russen, die nog nimmer iets dubbelzinnigs over hun maanpro- gramma hebben gezegd, zullen in grote iyn vermoedeiyk eenzelfde soort techniek gebruiken voor hun eerste maanreis, al kunnen in details allerlei zaken aanzieniyk anders op gezet worden. Onlangs heeft een Russische ruimtevaartdeskundige verklaard, dat het systeem van een ontmoeting in een baan om de maan het meest verantwoord lijkt met de huidige stand van de techniek. De Russen hebben tot dusver voor zover bekend geen enkele poging ge daan tot een rendez-vous in de ruimte. Misschien is de gezameniyke vlucht van twee ruimtevaartuigen in Juni 1963 bemand door Valery Bi- kowsk' en Valentina Teresjkowa zulk j een poving geweest. Die is dan echter grandioos mislukt, want hun cap sules zyn tydens de vlucht van eni ge dagen nooit dichter by elkaar ge weest dan een paar honderd kilome ter. Andere opdrachten De Amerikaanse astronauten, die maandag worden gelanceerd, hebben voor hun tweedaagse vlucht nog en kele andere experimenten als taak opgedragen gekregen, maar minder dan de zeven die oorspronkelyk op het programma stonden. Men wil voorkomen dat de proeven niet naar behoren kunnen worden uigevoerd door overlading van het programma. Behalve het ontmoetingsexperi ment zyn nog sechts vier van de zeven experimenten gehandhaafd, nameiyk een proef om uit te maken of door snelheidsvergroting van een rondcirkelend voorwerp de aard van dit voorwerp kan worden vastgesteld, een experiment voor het meten van straling, het fotograferen van ge deelten van het aardoppervlak voor Proefnemingen met enteren in een vluchtnabootsers op een grondstation. Zo moet de Gemini-capsule (links) de uitgebrande Agena- raket naderen. Óe neus van de capsule moet in de opening van i de raket gestuurd worden, waar- I na twee ruimtevoertuigen auto matisch door klamven aan elkaar I worden gekoppeld. Later wor- I den de delen weer ontkoppeld en j stuurt de Gemini naar de nieuwe I baan. geologische, geofvsische. geografi- j sche en oceanografische doeleinden, cn het maken van foto's met be- I t rekking tot de weersgesteldheid op aarde. Blijft er na uitvoering van deze taken nog tyd en energie over, dan zullen de astronauten tevens I trachten betrekkelijk nabye objecten in de ruimte te fotograferen. Documentaire film over Sjolochow In de Sowjet-Unie werkt men aan een documentaire film over het leven van Nobelprijswinnaar Michael Sjo lochow. De film zal o.m. ook jeugd foto's van de auteur bevatten en een foto waarop men hem de laatste pagina van zyn boek „De stille Don" ziet dicteren. De Russische autoriteten hebben hun instemming betuigd met de toe kenning van de Nobelprijs voor lite ratuur aan de trouwe communist Sjolochow. Dit staat in scherpe tegenstelling tot de officiële afkeu ring van de toekenning van de prijs aan Boris Pasternak in 1958. Het gaat niet om werk, maar om geregeld werk Twee maanden geleden werd Ame rika opgeschrikt door een uitbarsting van gewelddadigheid in de negerwyk Watts van de stad Los Angeles, die haar weerga in de Amerikaanse, op zichzelf aan rassen troebelen niet ar me geschiedenis niet kende. Dagenlang plunderden en brand schatten duizenden negers de win kels van de wyk en floten de kogels om de oren van politiemannen en leden van de Nationale Garde, die probeerden orde op zaken te stellen. Vliegtuigen met als bestemming het dichtbij Watts gelegen vliegveld van Los Angeles moesten naar an dere landingsplaatsen worden gediri geerd omdat zy door bewoners van Watts met geweren en pistolen wer den beschoten. Tientallen mensen, voornamelijk negers uit de oproerige wyk, kwamen by de rellen om. By een recent bezoek aan Watts kostte het geen enkele moeite plaat sen te vinden, die aan de gebeurte nissen van twee maanden geleden herinnerden. ij Perfecte beheersing noodzakelijk ff beheersen van deze ontmoe- U tn enteringstechniek is ui- k belangrijk voor bemande (1'luchten, hlsnog zal het nameiyk niet zijn per „doorgaande cap- retourvlucht aarde-maan De winkelbuurt by de 103de straat en de Wilmington Avenue bijv. zag er uit alsof juist een massaal bombardement met brandbommen had plaatsgevonden. Winkel aan winkel was volledig uitgebrand. Van het filiaal van Safeway, een in heel Amerika bekende levensmiddelen zaak, stond alleen nog de paal met het naambord. Van sommige zaken was de hele facade verdwenen en gaapte een koolzwart interieur de voorbyganger aan. Wat schaapachtig stonden hier en daar midden in de puinhopen in overalls geklede negers de chaos aan te vegen. Welvarende buurt Toch waren het niet de kort en klein geslagen en uitgebrande win kels, die het meest treffen by een bezoek aan Watts. Veel verbazing wekkender is het uiteriyk van de woonwyken in de op zichzelf enorm uitgestrekte buurt. Er is n.l. geen sprake van, dat Watts een armoedige achterbuurt zou zyn. Integendeel, de straten zien er betrekkeiyk vriendeiyk uit, zy zyn omzoomd door keurige losstaande huizen van meestal maar één ver dieping, die in netjes onderhouden tuintjes staan. Hier en daar ziet men bloemen en overal staan grote auto's voor de stoep of in de garages. Als men niet zou weten, dat er net relletjes geweest waren waarby Molotow-cocktails niet van de lucht waren en kogels uit alle hoeken wer den afgevuurd zou men zelfs arge loos kunnen denken dat Watts een van de prettigste en welvarendste ne gerbuurten in de Verenigde Staten In een aantal opzichten is dat trouwens ook waar. De negers in Watts verdienen meestal genoeg om een losstaand buisje te bewonen en een auto te bezitten. Dat betekent alleen niet, dat zy goede en geregel de banen hebben. Zy scharrelen grotendeels met losvast werk hun geld bij elkaar, waardoor zij nooit zeker kunnen zijn van de toekomst en waardoor zij vaak gedwongen worden op krediet te leven in af- I wachting van eventuele verdiensten. Dit laatste was o.a. ook de achter grond van de haat, die velen in Watts tegen de winkeliers koesterden: het kredietsysteem bindt hen aan de win kels in de wyk, die, door hoge pry- zen te vragen voor slechte produk- ten en woekerrente op uitstaande gelden het risico van zaken doen op i krediet omzetten in recordwinsten. Theoretisch bezit De diepere gronden voor de ge welddadigheid waren echter de so ciale onlustgevoelens, waaraan de Watts-negers lijden en die veroor zaakt werden door de volstrekte on- mogeiykheid voor de negers, die da- gelyks kunnen horen, dat er grote vooruitgang wordt geboekt op het terrein der rassenrelaties, om ook maar enige invloed uit te oefenen op hun eigen situatie. Terwyi de negers in het zuiden door nieuwe wetgeving rechten kreeg, I die hun tot nu toe waren onthouden (kiesrecht, gebruikmaking van café's en restaurants, geïntegreerde op voeding op de scholen) zagen de ne gers in Watts totaal niets verande ren. Hun grieven liggen nameiyk niet in de sfeer van gerechtelyke achteruitzetting, maar veel meer op het veld van economische achterstel ling. De Wattsnegers konden en kun nen hun stem vry uitbrengen, zy kunnen naar elk café of restaurant gaan en hun kinderen naar geïnte greerde scholen sturen als zy wil len. Maar een mogelykheid om hun eigen bestaan in de hand te nemen, iets te doen aan hun onzekere le vensomstandigheden is er niet. Het kiesrecht bleef voor hen een theoretisch bezit. In de enorme stad Los Angeles konden de inwoners van Watts immers niet zoveel invloed aan de stembus laten gelden, dat zy zélf figuren naar voren konden schuiven voor functies in de stede- ïyke overheid. „Paddestoelen" Een commissie, ingesteld door Californiës gouverneur Brown, stelt op het ogenblik een onderzoek in naar de achtergronden van „Watts". Het kantoortje van deze commissie kan men aantreffen vlak naast de uitgebrande winkelbuurt. En ook is er plotseling een wykorganisatie als een paddestoel uit de grond ver rezen, die poogt een stem te geven aan de grieven van de negers uit de wijk. Deze laatste organisatie, die met een klein bureautje neergestreken is in een winkelpand naast het kantoortje van de onderzoekers van de gouverneur, concentreert zich op dit ogenblik op een paar praktische problemen, waarmee Watts altyd al heeft geworsteld, maar waaraan tot nu toe niemand aandacht heeft ge schonken. zoals het niet bestaan van een filiaal van het arbeidsbureau van de stad Los Angeles in Watts, waardoor iedere werkzoekende Wattsinwoner naar het centrum van Los Angelse moet reizen, een tocht van een half uur per auto en van een klein uur met een openbaar vervoermiddel. Ook wil men proberen allerlei in stellingen van sociale zorg, die nu van het centrum van Los Angeles uit Watts bestrijken, naar de buurt zelf toe te halen waardoor wellicht enig werkelyk begrip zou kunnen I f Onze correspondent in Wash- f ington, drs. A. S. Spoor, heeft a een bezoek gebracht aan Los a Angeles en in het byzonder aan j de negerwijk Watts, waar zich j deze zomer ernstige onlusten a hebben voorgedaan. In bygaand f artikel vertelt hy over zyn be- j vindingen, die enkele merkwaar- j f dige facetten van het onder- havige probleem aan het licht j brengen. f ontstaan by de overheid voor wat de Wattsnegers kwelt. Vooral een af deling van het regeringsprogramma tegen de armoede wil men proberen op korte termyn in Watts zelf te krygen. Neger-organisatie Interessanter nog dan deze on- middeiyke doelstellingen van de wijkorganisatie is evenwel de filo sofie. die achter haar staat. Het is de opzet van de organisatie om de werkloze of slechts nu en dan los vast werkende Wattsnegers samen te bundelen in een soort, vakbondsorga nisatie, die dan niet gebaseerd is op werken in een bepaalde bedryfs- tak, maar op wonen in dezelfde wyk en leven in dezelfde of half werkloze situatie. Met andere woorden: voor het eerst worden pogingen gedaan een deel van de ruim twintig procent der Amerikaanse bevolking, die door economische achterstand geen kans krygt een stem te laten horen in vakvereniging of politieke party, te organiseren en aan een zekere macht te helpen. Want theoretisch hebben ook de arme. in onzekerheid levende Ame rikanen enige macht: doordat zy de wijkorganisatie in Watts doet en wat binnenkort wel eens een ver- schijnsel over heel Amerika zou kun nen worden, is niets anders dan po gen door organisatie iets te verweze- lyken van die potentiële macht, die de arme kiezers, die in de regenhoek van Amerika's welvaartsgebouw staan, zouden kunnen uitoefenen. Zo is er in Watts iets onstaan, dat men in ouderwetse termen active ring van het proletariaat zou kunnen Nieuws Is daarby, dat men dit proletariaat niet meer kan opvatten als de werkende massa, die economisch en sociaal niet aan zyn trekken komt (in de Ver. Staten komt iedereen, die werk kan vinden, wel aan zyn trekken)men kan dit proletariaat slechts beschryven als die plm. 40 miljoen omvattende be volkingsgroep, die buiten het geregelde arbeidsproces staat en daarmee ook buiten de materiële welvaart en de succesfiloeofie. die het merendeel der Amerikanen be heersen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 25