LEIDSCH DAGBLAD Toch de nog een kwestie compromis - Rhodesie m Den Haag „verbijsterd" over publicatie rapport Britse premier is vrij om te spreken met de oppositie Necl. Evangelisatie eam maakt schulden Veenmoorden zijn werk van maniak Garage „woning" voor 18 buitenlanders uw matras BENZINESTATION F. WAREMAN HAAGWEG - LEIDEN Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 No. 31700 Directeur: E. A. E. van Dishoeck joofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Londense corespondent) Wilsons initiatief om naar Rhodesië te vliegen ,.zo gaat het liet langer!'' riep hij gisteravond verontwaardigd uit heeft een ieuwe dramatische wending gegeven aan het conflict. In Londen heerst sterk de indruk, dat er ondanks de scherpe roorden en de tot het uiterste geprikkelde stemming aan beide anten (echt of geveinsd), op het laatste nippertje toch nog een umpromis uit de bus zal komen. Dit kan echter niet in een hand- ndraaien gebeuren. Smith heeft weliswaar Wilsons verzoek om aar Salisbury te reizen ingewilligd, maar omdat hij politiek on gelijk kan toegeven dat hem zelf enige blaam treft, blijft hij •gensputteren en zure opmerkingen maken. Hij liet ook de kreet oren. dat er geen sprake kan zijn van heropening van de onder- andelingen. Desondanks zegt hij Wilson een kans te willen geven een eerlijke poging om het probleem op te lossen. Er is dus ra straaltje hoop. van belang acht voor de oplossing van het Rhodesische vraagstuk, zal kunnen praten, bijv. in de gelegen heid zal zijn met de geïnterneerde nationalistische leider Joshua Nkomo en ook de in zijn bewegingsvrijheid beperkte vroegere Rhodesische pre mier Garfield Todd te spreken. Wil son wil o.a. nagaan hoe het stand punt van de Afrikaanse oppositie i. ten opzichte van een eventueel ga rantieverdrag. Zeker is dat Londne noch de Afriaanse leiders zich met vage beloften door de Rhodesische regering zullen laten afschepen. Het is misschien een stap vooruit dat Smith thans in beginsel erkent dat Engeland het recht bezit tegen Rhodesië op te treden, zij het pas in geval van verdragsbreuk, hoe wel er wat dit aangaat rekening zal moeten worden gehouden met onein dig veel juridische haken en ogen. I een waterdicht verdrag met onverbid delijke garantie staatrechtelijk moge lijk? De complicaties, welke zo'n drag meebrengt, zijn waarschijnlijk niet te overzien, zodat alles in werke lijkheid toch zal neerkomen op blind vertrouwen in Smith, die de dingen er niet beter op heeft maakt door zijn maatregelen tegen Todd en de sluiting van een opposi' tiedagblad. Maar dat Smith ter elfder Garantie-idee afkomstig van conservatieven De nieuwe situatie is geschapen jrdat de Rhodesische regering ins de kwestie van het verdrag, dat uitvoering van de grondwet van 1 moet waarborgen, aan de orde eft gesteld. Tijdens de Londense prekingen maakte dit punt geen terwerp van de officiële discussies Alleen bij het scheiden van de ikt kwam het ter sprake. Wilson toen deze mogelijkheid hebben «roerd, maar volgens Wilson I Smith het denkbeeld onmiddel- ran de hand gewezen. Het denk- 1 schijnt echter in werkelijkheid mstig t' zijn van de conservatieve Kitieleider Heath en diens voor eer Douglas Home, die met Smith ten gesproken voordat hij van afscheid nam. Wilson eist dit dale initiatief nu blijkbaar voor ktelf op. grote vraag is of Wilson, die als f aar de voor zijn bezoek heeft ge- dat hij vrij met iedereen die hij Politie stelt onderzoek in ure een verdrag heeft aangeboden vormt voor Londen een bewijs dat de Rhodesische regering, die zich reeds in een ernstige crisistoestand bevindt, onder de zware druk van de buiten wereld terugdeinst voor de laatste stap. Naar Uanossa ring trachtte te schuiven. Wilson heeft daarom de bal teruggeschopt. Zijn reddingsactie moet natuurlijk ook gezien worden tegen de achter grond van de zojuist in Accra begon nen Afrikaanse conferentie. Staatslening: oen 140 milj De minister van Financiën heeft het bedrag van de 5%c/o lening 1965 ten laste van de Staat der Nederlanden vastge steld op f 140 miljoen. De inschrijvingen, welke be houdens een kleine afronding op een der inschrijvingen overeen komen met voornoemd bedrag van f 140 miljoen, worden ten volle toegewezen. onze Zwolse correspondent) k recherche van de gemeente- e van de Noord-Oostpolder een nauwgezet onderzoek in de activiteiten van het Neder- ds Evangelisatie Team (N.E.T.), jevestigd is aan de Zeeaster- ut in Emmeloord. Reeds is ge- ken dat het N.E.T. veel schulden 't gemaakt. Er is al sprake van bedrag van 40.000 gulden. Se schulden slaan niet alleen op gelden die het N.E.T. uitgeeft de actie Brood-nodig, maar ook ie kosten die gemaakt zijn in de dat het pand vaarin het N.E.T. levestigd, is gebouwd: vorig jaar. aantal leveranciers is bij de po- in N.-Oostpolder gaan klagen de slechte betaling door het X Prachtig pakket allele weken geleden kregen in fers van de Noord-Oostpolder en elders in het land een prachtig Weerbericht Nachtvorst et KNMI verwacht van heden- morgenavond toog en zonnig weer met een he tot matige oostelijke wind. macht op vele plaatsen nacht- morgenmiddag dezelfde tem- '-'xren als vandaag of iets lagere, opgemaakt om 11.15 uur). 23 OKTOBER bi op: 7.18 uur; onder: 17.30 uur, {ton op: 5.28 u.; onder: 17.26 u. bewater in Katwijk te 2.01 en ^water te 10.15 en 22.32 uur. nummer bestaat uit 30 pagina's pakket toegezonden waarin behalve een langspeelplaat met religieuze muziek een vouwblad zat, waarin sprake was van een zegelactie. On der de naam „actie broodnodig" be gon deze zegelactie. Het N.E.T. vroeg de huisvrouw in dit vouwblad: „Welke zegels spaart u? Bijvoorbeeld De Gruyter kassabonnen, of Albert Heyn, De Spar, Sperwercentra, Con tant, Animobrug, Vivo, A.O., of Végé. Stuur uw zegels nog vandaag in bij gaande enveloppe aan Actie brood nodig. De kinderen zullen u dank baar zijn". De gelden uit deze actie zouden bestemd zijn voor hongeren de kinderen. Ook op deze zegelactie richt de aandacht van de politie zich. In het pakket dat aan 34.000 adressen werd toegezonden, zat een girostortingsbiljet, waarop het over te maken bedrag door de geadres seerde zelf kon worden bepaald. Weer juwelenkraak in Noord-Brabant (Van onze Bossche correspondent) De teeks juwelendiefstallen in Noord Brabant is ondanks de re nte arrestaties van enkele krakers weer met een inbraak uitgebreid. Volgens het bekende recept sloegen de revers een etalageruit stuk bij fac. Saers in Heeze en graaiden alles wat van hun gading was uit de uitstalkast. In dit geval 60 gouden ringen ter waarde van 8000 gulden. Wilsons reis wil ook aantonen dat hij geen middel ongedaan heeft ge laten om een oplossing te vinden en de indruk weg te nemen dat hij mis schien niet soepel genoeg geweest is. Als dat zo is dan is zijn reis een soort tocht naar „Canossa". De Britse regering stond echter voor een bijna onmogelijke taak om dat het leek alsof' Smith reeds vóór hij naar Londen kwam zjjn besluit De Engelse politie heeft een tweede tot eenzijdig optreden had genomen, lichaam opgegraven in de heide- Wilson weigert vanzelfsprekend in ""'"assen van de Pennine, in de val van Smith te lopen, die door °rkah,re.- Mcn eel"°/ ,dat d" hel zijn ultimatieve verklaring van 'lchaam va" «n "ei"e woensdag alle verantwoordelijkheid ,d°chde 'dent.f.cat.e .s n.terst moei- voor een catastrofe op de Britse rege- 'f' "en n?e aan datl,chaam I zich daar al een jaar heeft bevonden. Vandaag zou een uitgebreide sectie worden uitgevoerd. De politie vreest dat in de onaf- I zienbare heidevlakten acht en mis schien zelfs wel elf lichamen begra ven liggen. De zaak kwam aan het rollen toen enkele dagen geleden het lichaam van de 10-jarige Lesley Downey in het veen werd gevonden. In verband hiermee arresteerde de politie de 27-jarige Ian Brady en de 23-jarige stenotypiste Myra Hindley beiden uit Manchester. Gisteren zijn zjj officieel door de rechter in staat van beschuldiging gesteld. Het betrokken meisje verdween vorig jaar op tweede kerstdag, nadat zij naar de kermis in de buurt was gegaan. Brady wordt tevens beschul- Conclusie Britse politie PRINS PHILIP SPOEDIG NAAR SOWJET-UNIE? Londense correspondent) Volgens de Daily Express zou prins Fhilip spoedig voor een bezoek aan de Sowjet-Unie worden uitgenodigd. In Oosteuropese diplomatieke kringen doen geruchten over een dergelijk be zoek de ronde. Men verwacht dat Buckingham Palace binnenkort zal worden gepolst. Tijdens een lunch in het paleis, vol gende op de begrafenis plechtigheid van Sir Winston Churchil, liet prins Philip zich tegen de 67-jarige com mandant van het rode leger, maar schalk Konjew. die de Sowjet-Unie vertegenwoordigde, ontvallen dat hij graag Rusland zou bezoeken. Enkele maanden later zei de prins in een radio-interview voor de BBC dat hij graag naar Rusland en China wilde gaan. Officiéél is er van een officiële Russische uitnodiging aan de prins niets bekend, maar Sowjetrussische autoriteiten hebben langs een omweg dit proefballonnetje opgelaten om de reacties op het denkbeeld na te gaan. Indien dit bezoek doorgaat zou het ae eerste maal zjjn dat een lid van de Britse koninklijke familie zich sinds de revolutie naar Rusland be geeft. Volgens sommigen is het mogelijk dat het huidige bezoek van de echt genoot van prinses Margaret, Lord Snow don, aan Praag een voorloper is van een bezoek van Prins Philip aan landen achter het ijzeren gordijn. digd van moord op de 17-jarige Edward Evans, eveneens uit Man chester, die dood werd aangetroffen in een huis waarin Brady zou heb ben gewoond. Zowel Brady als de stenotypiste ontkennen iets met deze moorden te hebben uit staan. Een hoofdinspecteur heeft gezegd, dat deze affaire de vorm begint aan te nemen van een van de walgelijk ste moordzaken uit de Engelse ge schiedenis. De moordenaar is een maniak, die zijn (zeer jeugdige) slachtoffers meevoerde naar de hei- demoerassen, hen daar dronken voer de en vervolgens martelde als zjj zich niet wilde lenen voor zijn per versiteiten. De angstkreten nam hij op een geluidsband op. De politie is in het bezit gekomen van deze ban den. Vele dagen al graven politie-agen- ten in een troosteloos veengebied op de grens van Yorkshire en Lan cashire. Zij worden bijgestaan door tal van burgers. In de afgelopen drie jaar zijn vele personen in deze streek verdwenen. GEBRVIK VERBORGEN MICROFOONS Onmiddelijk onderzoek is gewenst (Van onze parlemeritaire redactie) In politieke en ambtelijke krin gen in Den Haag heerste van daag ernstig onbehagen over een publikatie in ..De Tele graaf", waarin gegevens wer den onthuld over een geheime Utrecht onderzoekt opnieuw geval van mensenpakhuis Achttien buitenlandse arbeiders wonen in 'n Utrechtse garage aan de Suermanstraat. Zij be schikken over 38 vierkante meter woon- en slaapruimte. De deuren van de garage kun nen niet meer worden ge opend. Er moest een gat in de muur worden gehakt, zodat de arbeiders via de aangrenzen de woning de straat kunnen bereiken. Dit is het nieuwste geval van een „mensenpakhuis". waarnaar Utrechtse gemeente-ambtenaren een onderzoek instellen. De ge meente Utrecht heeft op grond van de plaatselijke logiesverordening al eerder de strijd aangebonden tegen „mensenpakhuizen". Vrijwel dage- i lijks wordt men geconfronteerd met 1 bijzonder schrijnende omstandig heden, waaronder buitenlandse werknemers zijn ondergebracht Omdat de verzekeringsmaatschappij, Een pension aan de Achttienhoven- aarbij de heer Saers 15 jaar tegen inbraak verzekerd was, in ver band met veie juwelenkraken in Brabant de polis twee maanden ge leden opzegde, zal de gedupeerde ju welier zelf voor de schade moeten opdraaien Hij heeft een beloning van 500 gulden toegezegd aan degene, die j •jikbare tip heeft waardoor de juwelen voiden teruggevonden. sedijk werd onlangs op last gemeentebestuur ontruimd en over veertien dagen moet een ander pension leeg zijn, waarin thans nog twintig buitenlanders „wonen". In dit geval heeft het gemeentebe stuur zelfs geen verbouwingseisen gesteld, aangezien de kleine woning gewoonweg niet geschikt is voor het herbergen van zoveel mensen. Aantrekkingskracht nota van de Binnenlandse Veiligheidsdienst aan de mi nister van Justitie. A olgens het bericht zou de B.V.D. de nota aan de bewindsman erkennen, dat gebruik wordt gemaakt van verborgen microfoons om gegevens te verkrijgen. Minister Smallen- broek van Binnenlandse Zaken heeft dit gebruik, aldus het blad „onontbeerlijk" genoemd. Geen commentaar De groeiende verontrusting in Den Haag is ontstaan, nadat zowel het Ministerie van Justitie als dat van Binnenlandse Zaken, waaronder de B.V.D. ressorteert, vanochtend wei gerden enig commentaar op het be richt te geven. „Het betreft hier een geheim stuk met geheime gegevens, zodat wij niets kunnen mededelen". Uit deze uitspraak kan worden afge leid, dat de betreffende geheime nota inderdaad bestaat en dat de gegevens, die het blad zegt daaruit te hebben geput, waarschijnlijk juist zijn. Het onbehagen „verbijstering is een beter woord", zei ons vanoch tend eer hooggeplaatst ambtenaar wordt minder veroorzaakt door de gegevens, die thans openbaar zijn gemaakt dan wel door het feit, dat een geheim rapport van een zo geheime instantie als de B.V.D., ge publiceerd kan worden. tegenover ons zeer ontstemd over de publikatie. „Aangenomen, dat alles wat het blad heeft geschreven inderdaad juist is, wil ik wel stel len, dat een onmiddellijk onderzoek naar de wijze waarop dit geheime stuk openbaar kon worden, uiterst urgent is. Ik hoop over deze zaak vandaag nog contact te hebben met leden van de regering". Een fractieleider, tevens lid van de vaste kamercommissie voor de bin nenlandse veiligheidsdienst, ver wachtte spoedig op de hoogte te worden gesteld van het feit of het geheime rapport inderdaad is uit gelekt. „Is dat juist, dan moeten wij de veiligheid van de veiligheids dienst ernstig onder de loep gaan Garant-troef voor deze week..! President Johnson is, na een verblijf van twee weken in het ziekenhuis Bethesda wegens een galblaasoperatie, gisteren in het Witte Huis teruggekeerd. Zijn lievelingshond Blanco was blij met de terugkeer van zijn baas. (Advertentie» OVERHEMDEN 2 STUKS i A75l Tricotnylon ix& wit en streep- iessin8. Divers» iwlongten. stuk U.90 Nu '.7» 1 De grootste moeilijkheid is, dat als ergens een pension wordt gesloten, men voor de buitenlanders elders onderdak moet zoeken. Men onder vindt de grootste moeilijkheden bij het vinden van geschikte woon- vooraanstaand lid ruimte. In Utrecht voelt men zich trouwens benadeeld, aangezien de Domstad kennelijk een bijzondere aantrek kingskracht uitoefent op buiten landse werknemers. Daar komen er velen zonder de zekerheid werk te vinden en een dak boven hun hoofd te krijgen. Ze vertrouwen er dom weg op dat ze worden geholpen. Uitgelekt :,n 2 pers. electr. deken ra GENERAL^ ELECTRIC van 138.- voor 125.- MORGEN NAAR IS S3 GARANT» Doeiastraal 5 - Leiden Advertentie ARRESTATIES IN KASJMIER Twee belangrijke figuren van de beweging voor zelfbeschikking in het on dei beheer van India staan de gedeelte van Kasjmier zijn gear- resteeio Volgens het Indiase pers bureau verden de twee mannen. Ma- so"di en Karra samen met vier en twintig anderen opgepakt op grond van de Indiase veiligheidsbepalingen. Woensdag vonden in Srinagar anti- Indiase betogingen plaats. Een kwestie van service Geen moeite is ons te veel, wanneer 't om uw auto gaat. Rij eens bij ons langs en ervaar wat persoonlijke service betekent. Stop 'n tijger in uw tank. tank Esso Extra benzine. Ook voor olieverversen. accessoires, banden en accu-service bent u van harte welkom. Iedere klant ontvangt een surprise Kreymborg Zie advertentie pag. 4 1ste blad (Sue/ teuwo f Uit het Leidsch Dagblad va i 23 October 1865: J Naar wy vernemen is aa den Hoogeeno.heer H. C J Quant, pastoor van de St PetrusJcerk alhier een eervo emeritaat verleend maar za Z.H. Eerw. de betrekking va deken van Rijnland blijve waarnemen en zijn intre a nemen in de H. Lodewijks kerk Steenschuur. J (Advertentie) Steenkole J vrij aan huis per 18 mud Ruhrort f 15. Ph van de J Heijden in de Kraaijerstraa J bij de Hoogewoerd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1