DS. D. J. VOSSERS 40 JAAR DIENAAR VAN EVANGELIE Bijzondere western FRANK SINATRA ALSTON RYAN PREDIK HET WOORD" 1 LAATSTEN BER CHEYENNES' Zondag 31 oktober afscheid Pieterskerk PEWAN N.V. Commissie uit Kamer gaat op patrouille Tragische afloop in „Het huwelijksbed"' LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 ZESDE BLAD (Van één onzer redacteuren) „PREDIK HET WOORD'". Het is deze maand veertig jaar geleden, dat in het kleine Zeeuwse Serooskerke een vader zijn zoon dit tekstwoord aan het hegin van zijn pastorale loophaan meegaf. Thans, veertig jaar later, staat deze zoon nog mid den in het ambt en het volle leven, waarin hij dat Woord op menig terrein heeft laten doorklinken. Het is ook het Woord, dat hij in blijde en droeve dagen tot zovelen gesproken heeft. Voor ds. D. f. Vossers hij is de zoon van wie hier sprake is breekt over enkele dagen de tijd van het ..Otium cum dignitate" aan. Met ingang van 1 november a.s. gaat hij. na een ruim 40- jarige ambtsbediening, met emeritaat, om daarna al zijn aandacht en werklust te richten op een nieuwe kerkelijke furjctie. waarin hij kort geleden werd benoemd: secretaris van de Commissie voor het beroepingswerk in de Ned. Herv. Kerk. Een synodale benoeming die hem de gelegenheid schenkt om werkzaam te blijven in de kerk die hem zo lief is en waarvan hij op zovele terreinen een trouw dienaar is. NIET DE MENS, DOCH HET WOORD Éen trouw dienaar, doch ook een predikant, die zich er maar al te toed \>an bewust is, dat in de pas torale arbeid niet de mens Vossers, doch het Woord de beslissende over hand heeft. Zo herinneren wij ons ;en predikatie het was bij het zilveren ambtsjubileum in de Hooglandse Kerk waarin ds. Vos- toen opmerkte „In het leven de predikant gaat het niet om hemzelf, doch om de boodschap van üod. die hü mag <en moet) bren gen. Niet de mens ook niet de predikant maar het Woord is be langrijk en dient centraal gesteld te worden". Een gedachte, waarnaar ds. Vossers zijn levenspatroon heeft op gebouwd Dirk Jan Vossers, die 14 juni 1900 In de hervormde pastorie te West Terschelling, waar zijn vader predi kant was, werd geboren, studeerde de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie. Nadat hij tot het predik ambt in ce Ned. Herv. Kerk was loegelaten, aanvaardde hij op 18 ok tober 1925 de evangeliebediening in e hervormde gemeente te Seroos- ;erke (Walcheren). Zijn vader be- estigde hem hier met het reeds ci teerde tekstwoord „Predik het Woord". In 1929 verwisselde ds. Vossers deze standplaats met Rozen - om in 1932 wederom naar Zee- tand terug te keren, ditmaal naar de hervormde gemeente in Vlissin- waar hu op 28 augustus van dat jaar zjjn intrede deed. Ruim acht jaar heeft hü deze gemeente als xder en leraar gediend, jaren, larin mede door zün toedoen, het gemeentelük leven tot grote bloei mocht komen. Toen ook Walcheren de eerste oorlogsjaren zijn tol het wrede oorlogsgeweld moest betalen en een groot deel van Vlis- singen werd verwoest, was het ds •s, die zün toen zwaar geha vende gemeente heeft gesterkt en ge leid. Tüdens één van de bombarde- •n werd hü zelf ernstig gewond, hetgeen de opname in een zieken huis noodzakelük maakte. Kort na ontslag uit het ziekenhuis ont ving hü een beroep van de Leidse hervormde gemeente. Hoewel de be slissing om juist in deze tüd uit üssingen weg te trekken hem moei- 'lyk viel, meende hü toch aan de roepstem uit Leiden gehoor te moe ten geven. Kwart eeuw in Leiden Op zondag, 2 maart 1941, verbond s. Vossers zich aan de Leidse ge meente, waar hü geroepen werd om -v pastorale arbeid van ds. M. J. Punselie, die met emeritaat was ge gaan, voort te zetten. meer ds. Vossers op zondag, 31 oktober a.s., 's avonds om zeven uur - de Pieterskerk zün ambt zal neer leggen, heeft hij bijna een kwart de Leidse gemeente in grote trouw en volharding gediend, waar- uiteraard zün bijzondere zorg en Advertentie r „zün" wijkge- Tezamen met een grote kring van trouw*) medewerkers(sters) is hij er in de loop der jaren in geslaagd om in „Levendaal" de pioniersarbeid van wülen ds. De Wolff, waarop een periode van rusteloos werken van ds. Punselie volgde, voort te zetten en zo mogelük nog uit te breiden. De on langs geopende Vredeskerk aan de Burggravenlaan een prachtige en zinvolle „erfenis", welke ds. Vossers voor zün opvolger achterlaat is daarvan een sprekend voorbeeld. Of schoon een grote stadsgemeente van een predikant zeer veel inspanning vraagt, is ds. Vossers trouw in het huisbezoek en zün het met name de zieken, die steeds zün zorgende aan dacht hebben. Door zün catechetisch onderwüs in nauw contact met de jeugd slaande, is het vooral ook deze groep, wier moeihjk- en mogelükhe- den hü zo juist verstaat. Vele nevenfuncties Vergt de geestelüke begeleiding van een grote wükgemeente als Le vendaal sinds kort Vredeskerk vrywel de gehele mens, ds. Vossers zag daarnaast kans om zich lp te zetten op tal van fronten van het brede kerkelijke terrein. Zo was hü o.a. van januari 1944 tot 1960 praeses van de Leidse Cen trale Kerkeraad en en van 1951 tot 1965 praeses van de Classis Leiden der N.H. Kerk. Beide lichamen leidde hü rnet wijsheid, kracht en de no dige souplesse. Voorts was hü vele jaren vice-voorzitter van de Classl cale Ver. voor Kinderzorg, voorzitter van de Commissie voor het beroe pingswerk in de N.H. Kerk, van wel ke commissie hü thans secretaris wordt, lid van het hoofdbestuur van de Bond van Ned. Predikanten, lid van de Raad voor de Kinderbescher ming, curator van het Stedelük Gymnasium. Bijzondere interesse neeft ds. Vossers steeds aan de dag gelegd voor het christelü'k onderwüs in de Sleutelstad. Nog maar kort in Leiden in juni 1941 trad hü toe tct het bestuur van de Vereni ging vcor chr. (herv.) onderwüs, van welke vereniging hü sinds 1952 de actieve voorzitter is. Bü het ver vullen van al deze functies heeft hü echter nimmer een engharig standpunt ingenomen. Met een bre de visie en oecumenisch denkend, benaderde hü vele problemen, waar- bü hü groet respect aan de dag leg de voer het oordeel van anderen. Met sterke banden voelt ds. Vossers, die bij de veelheid van beklede functies steeds grote ernst maakte met zijn herder- en leraarschap, zich aan Leiden gebonden. Het was ook in zün Leidse tijd, dat hij be dankte voor een op hem uitgebracht beroep van de hervormde gemeente in Utrecht. Ook na zün emeritaat zal j in de Sleutelstad blüven wonen. Tijdens de vacature zal ds. A. Lamping optreden als consulent n de Vredeskerkwük. Hü zal de kerkeraadsvergaderingen leiden en ook enkele uren per week catechisa tie geven. De belüdeniscatechisatie zal in de komende winter echter nog door ds. Vossers worden gegeven. Gelet op de belangstelling, welke hiervoor ongetwüfeld zal- bestaan, heeft de wükkerkeraad besloten om voor deze büeenkomst toegangskaar ten te verstrekken. De kaarten kun nen a.s. maandagavond tussen 7 en 8 uur worden afgehaald in de Vredes kerk. Na afloop van deze büeenkomst worden om circa 9 uur belangstellen den in de gelegenheid gesteld om van Dominee en mevrouw Vossers. die in hun Leidse jaren voor zo- velen veel hebben betekend. (Foto L.D./Holvast) j het echtpaar Vossers afscheid te ne men en gelukwensen, met ambtsjubi leum en veertig-jarig huwelük, aan te bieden. AUTO BIERMAN N.V. Ad STATIONSWEG 11—17 LEIDEN I TELEFOON 01710—40447—34594 Koningin Wilhelminastraat 16 TELEFOON 01718—4299 KATWIJK I I AUTOMOBIELBEDRI1F HOUTWEG 7-8 DEN HAAG (bij 't Malieveld) TEL. 18.21.43 Zeldzaam V erkeerswet volgend jaar in de Kamer parlementaire redactie) (Van De vaste commissie voor Justitie uit de Tweede Kamer gaat binnen kort een dag de Rijkspolitie op pa trouille om met eigen ogen te zien hoe de verkeerscontrole op de rüks- vegen geschiedt, De uitnodiging daartoe bereikte de commissie gis teravond bij de behandeling van de begroting van Justitie. Zij werd ge daan door minister Samkalden, die eerder vergeefs had getracht de KVP-er Baeten af te brengen van zün idee, dat de wegpatrouilles alleen effectief zijn als ze worden uitge voerd met motorfietsen voorzien van mobilofoon. Mr. Baeten staat al jarenlang op de bres voor de uitmonstering van de Rükspolitie met motorer^ in- plaals van auto's. Evenals zün ambtsvoorgangers bleek ook minis ter Samkalden voor deze suggestie weinig te voelen. Het klimaat in ons land werkt tegen, zo voerde hü aan en de motoren kunnen niet voldoen de materiaal meevoeren. Dat laatste bemoeilükt de technische controles, maar ook die van snelheid en ver lichting, waardoor speciaal materi aal nodig is. Bovendien hebben de v. itJfc Porsches op de autosnelwegen bewezen vootreffelijk te werken. W e<;eii verkeerswet Minister Samkalden kondigde aan, dat nog dit parlementaire jaar. dus vóór september 1966, de nieuwe we- genverkeerswetgeving bü de Kamer zal worden ingediend. De door prof. Belinfante ontworpen wetgeving is inmiddels allerlei adviserende instan ties gepasseerd en ligt op het ogen blik bü de Raad van State. Omdat met de parlementaire behandeling nog wel enige tijd gemoeid zal zijn, zal de minister niet terugschrikken voor tussentijdse wijzigingen van be staande wetgeving als dat nodig mocht zün. Dc wenselükheid van een over koepelend orgaan voor het verkeer, die vanuit de commissie naar voren was gebracht, werd door minister Samkalden niet gedeeld. Wel bleek hij voorstander van coördinatie bij de wegcontrole en hü beloofde de daartoe noodzakelijke maatregelen te zullen nemen. De minister deelde mee. dat steeds meer weggebruikers vrüwillig de bloedproef ondergaan. \varen het in 1960 nog steeds 2.632 personen, die zich aan de proef on derwierpen, vorig jaar waren het er reeds ruini 4000 en dit jaar zullen er nog meer zün. Advertentie Dat de thans 90-jarige ds. Pun selie dit „Vosseriaanse tijdperk" vanuit de stilte van zün huiskamer een kwart eeuw lang heeft kunnen volgen, behoort in kerkelük Leiden tot de grote zeldzaamheden. Tussen zün afscheid van Levendaal in 1940 en dat van ds. Vossers ligt een perio de van grote activiteiten. Huldiging en afscheid Aau het afscheid van ds. Vossers 31 oktober in de Pieterskerk gaat a.s. donderdagavond in de Vredeskerk een feestelüke samen komst vooraf. Het is dan de wükge meente, die van ds. Vossers afscheid zal nemen. Ongetwüfeld zal hierin ook zün echtgenote, die hem al die Jaren zo trouw en begrüpend terzü- de stond, worden betrokken. toegangsprijzen (inch plaatsbespreken) fauteuil f 12.75 stalles/zijfauteuil f 10.25 front-/zijparket f 8.25 1e rang f4.75. kinderen tot 14 jaar op woensdag- Heden plaatsbespreken voor alle voorstellingen: kassa Oosthal Wielingenstraat 10-16 uur telefonisch: 020 - 79 64 41 11-16 uur bij de bekende vóórverkoopadressen in Uw woonplaats. Inlichtingen020 - 79 64 41 dagelijks8 uur - matinées: woensdag, zaterdag en zondag 2.30 uur. LIDO ..De laatsten der Cheyennes", geregistreerd door de veteraan John Ford, is een western die niet alleen door zijn lengte en rolbezet ting buiten het gewone ka der valt. Het verhaal is ook uitzonderlijk, gebasseerd na melijk op een ware historie die weinig vleiend is voor Amerika's Indianen-politiek van bijna een eeuw geleden. Als de film begint, verblüven de Cheyennes, uit het noorden afkomstig, in een onvruchtbaar reservaat in Oklahama, waar hun stam door honger en ziek ten in korte tüd is gedecimeerd van zevenhonderd tot nog geen driehonderd leden. Als de India nen niet de beloofde medicamen ten en voedselvoorraden krijgen, vluchten zü uit het reservaat voor een moordende tocht naar het land van Yellowstone, hun vroegere woongebied, 1500 rmjl verder. Hittegolven, sneeuwstor men, honger en uitputting zün hun reisgezellen, terwül het handjevol krijgers af en toe slag moet leveren met achtervolgende soldaten. Historisch juist is vervolgens, dat het tenslotte tot een beslis sende slag komt, waarbü de sol daten een waar b'oedbad Eén blanke reisde volgens John Ford althans met de achtervolgde Cheyennes mee: een Quaker-onderwijzeres, gespeeld door Carroll Baker. Achter haar Dolores del Rio en Gilbert Roland, resp. als halfbloed en stamhoofd. het hoofd richten onder de Cheyennes. Mannen zowel als vrouwen en kinderen. Pas dan geeft de Ame rikaanse regering de negen over levenden. allen gewond, toestem ming naar het noorden terug te keren. John Ford heeft zich echter niet aan de boekjes ge houden. Hij laat de regering eer der ten gunste van de Indianen ingrijpen, kennelük om zün landgenoten niet t te stoten. Afgezien van die ene falsifica tie is het een boeiende film ge worden met fraai spel van Ja mes Stewart, Richard Widmark, Carroll Baker, Rlcardo Montal- ban en Gilbert Roland. Prach tige natuuropnamen vormen het indrukwekkende décor, waarte gen het drama zich afspeelt. Verrnkkel ijke idiote CAMERA ,JEen verrukke lijke idiote" (Une ravissante idiote), gebaseerd op het door Edouard Molinare en Georges- André Tabet bewerkte boek van Charles Exbrayat is, in tegen stelling tot (de zeer geklede) hoofdrolspeelster Brigitte Bar dot. een weinig om het lüf heb bende film geworden. Het is een luchtig verhaaltje, waarin het regisseur Michel Ardan in de eerste plaats te doen is om pre tentieloos amusement te bren gen. Brigitte Bardot probeert in deze rolprent „echt" te acteren en dit lukt haar niet altüd even goed. Storend is het echter niet, want Greggoire Asian en Hans Verner weiten er steeds de vaart in te houden. Het (luchtige) verhaaltje han delt over de jacht op een „ge heim" dossier en hierbü doen zich de nodige vreemde situaties voor. Soms wordt het een i zachtmoedige) persiflage op de Britse veiligheidsdienst. Het loopt allemaal natuurlijk goed af. maar voordat het spionage- en anti-spionagerad op toeren komt. is er al heel wat gebeurd. STUDIO In de film ..Het huwelijksbed" „Le lit con jugal"J is het netelige pro bleem uitgewerkt tragisch dan weer humoristisch) van de oudere man, die met een jonge en sexueel veeleisende, wellicht te veeleisende vrouw is getrouwd en aan haar dringende verlangens nauwe lijks of niet meer kan vol doen. Het gaat hier om een man van ongeveer veertig jaar, die reeds veel achter de rug heeft. Zü is echter nog volkomen door de liefde onberoerd, hetgeen tot de nodige conflicten aanleiding geeft. Men kan zich hierbü af vragen. of de leeftüd van de man niet veel te jong gesteld is. Enfin: in dit verhaal is het ondanks injecties nu eenmaal zo wonder! de ger wordt, haar vurigste gaat. De Totdat o, w tóch zwan- gelukkig is in vervulling achter de uit putting nabü- De film eindigt dan ook met zün tragische dood, juist op het moment dat zün ook door hem even vurig tege moet gezien kindje geboren wordt. Kan het melodramatischer? De temperamentvolle, jonge vrouw vindt in Marina Vlady een op vele momenten verleide lijke vertolkster, die al haar charmes exposeert, om de man „niet tot woorden, maar tot da den" te brengen en haar echtge noot, die zelfs op retraite gaat om van alle aanhaligheden wat bü te komen en wiens vermoeide trekken alles zeggen, wordt ge speeld door Ugo Tognazzi, bei den onder de regie van Marco MARINA VLADY Ferreri, die voor goede vondsten heeft gezorgd. Dat de erotiek in deze film veelvuldig hoogtü viert, behoeft niet nader uiteengezet. Maar dat dit huwelüksbed toch in de grond een bitter huwelüksbed, vol ontgoocheling is geweest. Op Lord Jinr LUXOR Producent-regisseur Mark Robson heeft van dit oor logsverhaal een van het begin tot het einde boeiende avontu renfilm gemaakt. Nu moet wor den gezegd, dat de| scenario schrijver hem mood materiaal in handen had gegeven. De ge hele bezetting van een geallieerd krijgsgevangenkamp in Italië ontvlucht onder leiding van een Amerikaanse kolonel-vlieger «Frank Sinatra).- Alle zeshon derd man worden weer gegre pen en op transport gesteld naar Duitsland. Maar onderweg overmeesteren zij de treinbewa- ki<n<g. Dankzij de spitsvondigheid en koelbloedigheid van hun of ficieren weten zij met de trein de weg naar het vrije Zwitser land te vinden. Maar die weg leidt geheel door een van Duit sers wemelend Italië, zodat de scenarioschrijver gelegenheid te over had om spannende situaties te creëren, waarbü onze vluch telingen telkens weer ternau wernood kunnen ontkomen aan de machinegeweren van een op wraak beluste vijand. Mark Robson heeft al die avonturen met veel gevoel voor vaart en verhoudingen in beeld gebracht. Hü vertelt vlot en men laat zich graag meeslepen in de spanning van de gebeurtenissen. Het verhaal stond bij hem voor op. De mens, die deze geschie denis maakt, kwam voor de fil mer Robson pas op de tweede plaats. Daardoor blüven de ka rakters wat aan de oppervlakte. Slechts de figuur van vlieger „Von" Ryan komt wat genuan ceerder naar voren, maar wü ge loven dat diit meer te danken is aan Frank Sinatra's verrassend veelzüdig talent dan aan Rob sons filmische vormgeving. In iets mindere mate geldt hetzelf de voor Trevor Howard als de Britse majoor, die zich maar node bü het leiderschap van Ryan neerlegt. TRIANON Richard Brooks nieuwste succes, Lord Jim, gaat zün tweede week In. De twee en een half uur durende kleurenfilm brengt het verhaal in beeld van de mislukte zeeman die een ge weldige blunder tracht goed te maken. Dat gelukt hem groten deels, maar het kost hem zün leven. De film toont fraaie op namen van een schip in nood en van sfeervolle taferelen in het Verre Oosten. Vooral de inner- lüke strüd van Lord Jim, komt dank zü OToole's vakbekwame vertolking goed tot uiting. Geen opzienbarende Begeerte REX „De baai van begeer te". Het valt nogal mee <of te gen, zo men wil» met de Begeer te, die zich volgens de Franse filmmakers bü de baai zou heb ben genesteld. Zoals ter wille van de commersie al vaak is ge beurd. dekt de titel de filmlading nauwehjks. Mogelük bevat de oorspro nkehjke Franse versie meer ..begeerte", de (gekuiste) Nederlandse editie doet in elk geval eerder denken aan de „Baai van de angst". De Fransen hebben er een zwaar, traag van stapel lopend stuk van gemaakt, waarin eigen- lük niet zo veel gebeurt. Een knappe, nog vrü jonge vrouw heeft met behulp van haar min naar haar al enigszins bejaarde echtgenoot onder wat onduide- lüke omstandigheden ohi het le ven gebracht. Juist als zü de laatste sporen van de (kennelük niet beraamde) misdaad willen uitwissen, verschünt een mooi, jong nichtje van de vrouw dat een tüdje komt logeren. Het duurt enige tüd. maar op een gegeven ogenbük komt het meis je er achter wat er zich aan de baai heeft afgespeeld. Dat leidt tenslotte tot 'n zeer gewelddadig einde.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19