Parijs poogt wat olie op de golven te werpen Schietpartijen in de Belgische hoofdstad eisen drie levens BEURS VAN AMSTERDAM LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 22 OKTOBER 1965 Verdrag van Rome ten grave gedragen (Van onze Paryse correspondent) Franse regeringskringen gaven iich gisteren, overigens zonder al te rtfl succes, nogal wat moeite olie te terpen op de golven, die woensdag ^oorzaakt waren door de rede van It minister van Buitenlandse Zaken, 'onve de Murville, over de Europese lOÜtiek van generaal De Gaulle. Vol de officiële spreektrompetten naden de woorden van de minis- ens uit hun verband zyn ((rukt, waardoor, ten onrechte, de jdruk zou zyn gewekt, dat Frank- complete herziening eist verdrag van Rome. Couve ïttft slechts, zo merkte men giste- n in Parys op, de woorden „globa- herziening" in zyn mond geno- i gtn, woorden die enkel op de hui- j jjje Europese verhoudingen betrek ing zouden hebben. Intussen wordt niet ontkend, dat [meerderheidsbesluiten die volgens et verdrag van Rome 1 januari a.s. in kracht zouden worden, voor .«ankryk onaanvaardbaar zijn. En I jvendien werd eveneens toegegeven Frankrijk de bevoegdheden der Jjropese Commissie wenst te be- 1 dotten ofschoon men op dit punt wrlopig nog iets vager blijft. De sussingspogingen van de Fran- regering kunnen dus weinig ver- .n het fundamentele feit, Frankrijk zich inderdaad niet de letter en vooral de geest van van Rome meent te kun- houden. Het is mogelijk dat ge- De Gaulle zijn minister van inlandse Zaken alleen maar een iallonnetje heeft willen opla- Niettemin heeft Couve met zijn ihtballon toch wel zoveel van De ulle's voornemens bloot gegeven, door zijn rede van woensdag, het inzicht van de meeste memers in Parijs, in feite g van Rome ten grave Tot i onze Parijse correspon- Geïsoleerd Chauffeur )orkwam ernstig ongeluk nk zij de tegenwoordigheid van I van een vrachtautochauffeur is 3-jarige kleuter uit Leiden er trmiddag goed vanaf gekomen. ";t ventje, dat grote belangstel- or de wegwerkzaamheden de hoek Van der Waalstraat mania an - Lammenschansweg, ondanks de vermaningen van grondwerker vlak achter een langzaam achteruit rijdende mhtauto heen en weer. Het reltje struikelde op een gegeven ment. over een kluit aarde en viel. kwam daarbij met beide benen de achterassen van de vracht- Doordat de vrachtwagen- iliffeur zeer snel reageerde werd tomen, dat het rechterachterwiel de benen van de jongen reed. knaapje werd wel door het wiel akt, naar het zich liet aanzien Ier ernstige gevolgen. De onvoor- titige kleuter is voor onderzoek het Ac. Ziekenhuis gebracht. loeder en dochter iij botsing gewond ten 50-jarige bromfietsberijdster leiden en haar 6-jarig doch- raakten gisterochtend om- teks kwart voor acht gewond, toen op de Hooigracht, ter hoogte van Nieuwstraat, in botsing kwamen een personenauto. De moeder schaafwonden aan het rech- vermoedelijk een been- Beiden werden door de EHD Academisch Ziekenhuis MARKTBERICHTEN EDEN, 22 oktober Kaasmarkt. B partijen Goudse kaas en jeldse kaas. Noteringen i k^ 3,30. Handel traag iUöDEN, 22 oktober Veemarkt: S»eien: aanvoer: 90, prijs: 1000- g junboi m i rode r«ien: 285.' 3,30-4.35 kg. s 'Sger; vare koeien: 30, 55 rustig; pinken: 17, 500-1 graskalveren20. 275-^ stug: 300-425 p. st., redelijk; schrammei '-105 p. st.. redelijk; biggen: 815, redelijk. Totaal aangevoerd EIDEN, 22 oktober Groente- en 'I-veiling: Per 100 kg: andijvie 8-14, 14-23, groene kool 18-27, 12-26. spinazie 30-58, spruiten 20- komkommers 25-105. tomaten 30- witlof 75-165. Per 100 st.: bloem- '-70, knolselderij 15-28, komkom- 0-85, sla 5-23. 21 oktober Seringen: S,j 1. 25-44, alles p. st., Or- )-210, Bouvardla 50-70. ....en 50-145 Anjers: Rood ,■•33, Roze 15-26, Wit 15-24. Orchid ^uty 25-40, Gemengd 15-24, Tan nine 17-28, Arthur 15-25, Rozen: Rc- ""1ia 17-28, Parel v. Aalsmeer 15-21. - hulsberg 30-54Baccarat 45-64, «cl 15-22, Garnet 16-25, Pink Sensa- 25-37, Super Star 42-54, Carla stemmen een beroep op de andere instellingen van de EEG, de rege ringen en de openbare mening in de zes landen gedaan om de EEG-crisis spoedig te overwinnen. Het parle ment verklaarde, dat de zes EEG- landen de weg van de gemeenschaps verdragen moeten blijven volgen om een economisch en politiek geïnte greerd Europa tot stand te brengen. De stemming was unaniem, maar de gaullisten waren niet aanwezig. Zij waren weer boos de zaal uitge lopen, toen bü de stemverklaringen de spanning tussen hen en de ande ren zeer hoog was opgelopen. Een aantal Franse politici, onder wie de liberale oud-premier Pleven en zyn christendemocratische collega Poher, hebben zich by de stemver klaringen nadrukkelijk gedistan tieerd van de huidige Franse po litiek. Pleven deed hierby een klem mend beroep op de anderen om voor al niet de huidige Franse regering te vereenzelvigen met Frankryk. Zelfs al zouden de gaullisten morgen de meerderheid van de Fran se kiezers achter zich biyken te heb ben, dan nog zou er altyd een min derheid bhjven vechten voor de ech te Europese idealen, zo zei hy. Ple ven hoopte, dat Frankrijks partners zich niet door de houding van de huidige regering in Parijs zouden la ten brengen tot een Europese poli tiek, die Frankryk voorgoed zou bui tensluiten. Geen antwoord Pleven stelde aan De Lipkowski, de woordvoerder van de gaullistische groep, de vraag of de Franse rege ring op 1 januari a.s. haar verdrags verplichtingen zou nakomen en mee werken aan de voorgeschreven nieu we verlaging van de douanetarieven van tien procent. De Lipkowski be gon, ln plaats van te antwoorden, een algemeen politiek betoog af te steken, waarin hy de schuld van de EEG-crisis probeerde af te schuiven op de anderen. Toen een Franse so cialist hem interrumpeerde en een duidehjk antwoord op de duidelyke vraag van Pleven eiste, werd Lip kowski boos en liep de zaal uit, ge volgd door zyn collega's! Het mag tekenend heten voor de gespannen atmosfeer die momenteel in Straatsburg hangt, dat, direct na de daaropvolgende stemming over de resolutie, vele afgevaardigden zich naar de koffiekamers spoedden om rondom een tafeltje, waar de gaul listen waren neergestreken, het de bat te hervatten. Doch ook hier kwam geen duidehjk antwoord uit de gaullistische bus. De Lipkowski zei alleen, dat de Zes het eens zullen moeten worden over een complex van beslissingen. Op de vraag of volgens hem het EEG-verdrag op 1 januari automatisch doorwerkt, antwoord de hy „Ja", maar een van zyn col lega's wierp er haastig tussendoor: PROMOTIE LE1DSE UNIVERSITEIT Aan de Leidse Universiteit is de heer K. Welvaart, geboren te Am sterdam en thans wonende te Lelden, gepromoveerd tot doctor in de facul teit der geneeskunde op proefschrift getiteld „Enkele aspecten van de em bryonale ontwikkeling van de mense- ijke darm en zijn mesenterium (some aspects of the embryonic develop ment of the human Intestine and its mesentery)". Promotor was prof, dr. J. Dankmeyer. Acad, examens Aan de Leidse Universiteit is ge slaagd voor het kand. ex. Engelse taal- en letterkunde mej. A. L. Oort- huys (Wassenaar) UITGEGLEDEN IN HET ZWEMBAD Leidenaar, die fiets wegnam, vrijgesproken De officier van Justitie constateer de, dat voor een 19-jarige typograaf uit Leiden de drank de bron van alle narigheid was, vooral in de nacht toen de jongeman een fiets wegnam. Niet dat hy van plan was de fiets te stelen, zoals verdachte aan de Haagse politierechter vertelde, maar hy had een weddenschapje met een riend, wie liet eerst in de Korte Hoefstraat in een andere straat zou zyn. Doch een politieman zag dat de jongeman een fiets tegen de grond gooide en hard wegliep. Dat was uiteraard verdacht en als gevolg daarvan werd de typograaf aange houden. was de bewuste avond een feestje geweest en toen was er flink bier gedronken. ,Maar dat doe ik niet meer", luid de de informatie van verdachte. De officier vond dat verdachte wel een goede les heeft gehad en wilde daar- n volstaan met f 50 boete terzake in diefstal. De rechter vond juist dit laatste niet bewezen. De verdachte werd daarom vry gesproken. Leidenaar veroordeeld Dronken achter liet autostuur Een 23-jarige timmerman uit Lei den wist er zich niets van te herin- n, dat hy op 21 mei met de door hem bestuurde auto op de Hoge Rijn- dyk eerst over een verkeersgeleider .1 vervolgens over een afscheidings- eg was gereden om daarna tegen ;n lichtmast tot stilstand te komen. De oorzaak er van was de drank. De feiten logen daar niet om en /enmin het alcoholpercentage in het bloed van de timmerman, nl. twee procent. „Dat is abnormaal hoog", zo con stateerde de Haagse politierechter. Verdachte was in café's in Leid- schendam en Leiden aan het drin ken geslagen, en niettemin achter het stuur gaan zitten. Een vriend bleek in dezelfde staat te verkeren als de timmerman, want ook hy wist zich van de rit weinig te herinneren. Verdachte gaf het echter volmondig toe: hy was fout geweest. Ontkennen zou toch niet hebben geholpen", zo stelde de officier van Justitie vast, de bewijzen voor de dronkenschap waren sterk genoeg. eis luidde twee weken gevan genisstraf en een jaar ontzegging de rijbevoegdheid met aftrek de tyd, waarin het bewys reeds is ingetrokken. Verdachte vroeg cle mentie, omdat ook zijn auto totaal as vernield. De rechter vonniste evenwel con form de eis. Medische diensten Leiderdorp Dokter H. Bakema, Hoofdstraat 2, Leiderdorp .tel. 24828. Zuster Prins, Groene Kruis, Kom an Aaiweg 7, Leiderdorp, tel. 24907. Oegstgeest dokter Van Walchren tel. 52130. Voorschoten dokter J. E. James, Leidseweg 51, tel. 2520; tandarts B. wyk, Kon. Julianalaan 32, mel den 9.30 uur; Apotheek „Voorscho ten", Leidseweg 66, tel. 2525. Warmond dokter H. A. G. M. Walenkamp, tel. 01711-220; zuster Konijn, Kerkdam 2, Warmond, tel. 01711-250. Wassenaar dokter A. F. F. Jan- se, Kerkstraat 42, tel. 3005, dokter W. J. de Jong, Wittenburgerweg 188, tel. 9124; Apotheek, Wassenaarse Apo theek, Schouwweg 32, tel. 2402. LEIDERDORP Benoeming hoofd tweede o.l. school B. en W. van Leiderdorp stellen de raad maandagavond drie onderwijs krachten voor, die in aanmerking ko men voor een benoeming als hoofd van die tweede openbare lagere school Omdat deze tot taak krijgt de op bouw van een geheel nieuwe school, geven zowel de inspecteur van het lager onderwijs ln de Inspectie Al phen aan den Ryn als het college er de voorkeur aan dat iemand wordt benoemd die thans reeds als hoofd van een school werkzaam Is. De, niet alfabetische, voordracht luidt: 1. J. Scherphof te Terschelling; 2. J. M. Heykoop te Noord-Beemster3. C. L. Uitham te Oldenzyi. Ds. Ewout sprak voor N.C.V.B. De maandeiykse vergadering van de afdeling Leiderdorp van de Ned. Chr. Vrouwenbond, die geleid werd door mevr. Van Straaten, tweede pre sidente van deze afdeling, genoot gisteravond veel belangstelling. Zy sprak een inleidend woord over Joh. 8 2129: Christus gesprek met de joden. Daarna besprek ds. Ewout uit Den Haag de vraag of kinderen vrijge laten mogen worden in hun geloofs keuze. Hy onderscheidde de kinde ren in drie groepen: Kritische kin deren, die alles niet voetstoots aan- en, maar een eigen willen vor- accepterende kinderen. Zy moeten door de ouders meer geleid worden. Is hetgeen er gezegd en ge dacht wordt wel waardevol?; en On verschillige kinderen. Door gebed en levenshouding moet men deze kin deren laten zien wat voor hen de waarde van het Christelijke geloof Is. Ds. Ewout vond dat het kind in ieder geval zo vroeg mogelyk tot Je zus moet worden gebracht. Hy was de mening toegedaan, dat kinderen met zachte drang en liefdevolle hand in een bepaalde richting ge drongen moeten worden, maar men moet ook spreken over andere ker ken en wereldbeschouwingen, want ouders mogen nooit van de stelling uitgaan, dat andere ideëen dan de hunne, fout zijn. Tenslotte drong hy erop aan. dat vryetydsbesteding zo veel moge lyk onder het dak van eigen kerk zal geschieden. Propaganda-film van nazi's in Duitse bioscopen In een aantal Westduitse biosco pen wordt met ingang van vandaag een door de nazi's in de oorlog ver vaardigde propagandafilm vertoond De film, getiteld „Kolberg", is ge regisseerd door Veit Harlan en gaat over de verwoede verdediging van een Pruisische kustvesting te gen het leger van Napoleon. Hitiers minister van Propaganda, Goebbels, wilde met deze film die op 30 Januari 1945 voor de nazi-leiders in Bcriyn in première ging de na tionale gevoelens nog eens extra aanwakkeren. De filmverhuuronder- neming die „Kolberg" heeft ver spreid zegt, dat zy hiermee wil la ten zien hoe de nazi's het medium film voor hun doeleinden aanwend den en dat de kritiek op het fascis me eraoor zal worden gestimuleerd. Niettemin heeft de hoofdcommissa ris van politie in Duisburg laten we ten, dal hy uiterst gereserveerd te- genovei dit initiatief staat en maat regelen zal laten nemen wanneer de film niet voldoende wordt toege licht. VOORSCHOTEL „Litteriis Sacrum" speelde voor 't Nut De Koninklyke vereniging „Litte- ris Sacrum" uit Leiden bood de le den van het Voorschotense Nut een boeiende avond met het toneelspel „Taloelah", een thriller ln drie be drijven. Onder regie van B. Hageman Sr. speelde zich een wonderlyk verhaal af op het toneel van het Cultureel Centrum. Was het moord of een geluk, dat een zeer egoistische ka merverhuurster, de avond voo: Kerstmis het tydelijke met het eeu wige verwisselde? Was de stiefdoch ter een moordenares of beschermde ze de drie oudedametjes of ware drie oude dametjes misschien drie cude gifmengsters?. Nee, de Kerst sfeer bleef zuiver, ook al moesten de drie oude dametjes er flink op drin ken en dat ze te veel veel dronken is begrijpelijk wanneer een politie- dokter en een inspecteur van politie lastige vragen stellen. Ja, die drie dametjes, daar draaide het hele ver haal om, en zy waren het ook, die de zaal- kostelyk vermaakten door hun spel. Truus Hogewind-van Oort- merssen, Co Hageman-Verhagen en Rosien Hasselbach-Gaykema brach ten het spel tot zeer grote hoogte en de typetjes, die zy uitbeelden, wa ren voortreffelyk en deden de aan wezigen van het Cultureel Centrum schateren van het lachten. Brandweer rukte tweemaal uit In een bouwkeet op het terrein van de openbare lagere school aan de Bizetlaan in Voorschoten, brak gistermiddag brand uit. Snel ingrij pen van het aanwezigen personeel voorkwam grote schade. Toen de ter H. v. d. Burg de brandende bouwkeet naderde, was het vuur reeds grotendeeld geblust. De oor zaak is waarschijnlijk te wyten aan een lekkende oliekachel. Brandalarm werd gisteravond ge geven voor een brand aan de In dustrieweg in Voorschoten. Een scheidingsmuur van rietmatten tus sen twee fabrieken, een kistenfa briek en een metaalfabriek, was waarschynlyk door het achteloos wegwerpen van een brandende si garet in vlam geraakt. Door een toeval kwam een der directeuren van de metaalfabriek terug en ont dekte de brand. Snel werd met hulp krachten aan de blussing begonnen, zodat de brandweer het vuur slechts verder behoefde te bedwingen met een nevelspuit. De brandweer stond o.l.v. commandant J. Lekfcerkerker. ZOET ERW OUDE Raadsagenda De gemeenteraad van Zoeterwoude komt woensdag 27 oktober 's avonds 8 uur, in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de volgende agenda punten, voorstel van burge meester en wethouders tot verhuur van grond aan de N.V. Kerosine; als- voren tot aanschaffing van nieuwe leermiddelen voor de openbare lagere school; alsvoren tot het verlenen van medewerking aan het bestuur van de Aloysiusschool voor het uitbreiden van de speelplaats; alsvoren tot het verlenen van medewerking aan het bestuur van de St.-Bernardus-kleu- terschool voor het verbeteren van de centrale verwarming; alsvoren tot benoeming van een lid van de com missie tot wering van schoolverzuim; alsvoren met betrekking tot de be zoldigingsregeling voor gemeente secretarissen in Zuid-Holland; als voren tot machtiging van burgemees ter en wethouders om geldleningen aan te gaan; alsvoren tot het be schikbaarstellen van een krediet voor het bouwrijp maken van een gedeelte van het plan Westeinde; alsvoren tot hei verlenenn van een krediet voor een instructiebadvoorlopige vast stelling van de rekeningen over 1962; Aanbieding rekeningen 1963 en Wij ziging begroting. Rondvraag. Leermiddelen voor u.l.o.-scliool Brussel, dat zich zo graag vergeiykt met Parys, schijnt althans wai onderwereld betreft in dat opzicht gelijk te krijgen: binnen twee gen zijn bij schietpartyen in bars drie personen gedood. De eerste keer was het een nietsvermoedende klant Jie het leven verloor. Hy dronk in een bar tussen het Noordstation en de bovenstad, toen er plotseling twee mannen en een vrouw binnen kwamen. Een van de mannen schoot op de eigenaar van het atablisse- ment, waarschynlijk omdat deze een uur tevoren van de dame geleend geld had teruggevorderd. Hij raakte echter noch de eigenaar noch diens vrouw maar de klant. De daders heeft men nog niet gearesteerd. Een dag later, in de vroege och tend van gisteren, vielen drie man nen binnen in een andere bar, ge legen in een zystraat van de Avenue Louise. Er warén op dat ogenblik geen klanten in de zaak aanwezig maar wel de eigenaar en zijn vrien din, evenals de barman. Men neemt aan dat een van de indringers heeft geschoten. Eerst moet hy de eigenaar hebben gedood, daarna de barman, die tussenbeide wilde komen en ver volgens trof hy de vriendin in de rug. Zij werd in ernstige toestand naar een ziekenhuis vervoerd, maar zy schijnt de aanslag wel te zullen Reünie van SS-ers De Ned. Vriendenkring Sachsen- lusen heeft de volgende open brief gericht tot de burgemeester van de Duitse gemeente Rendsburg: wy, oud-gevangenen van KZ Sach- senhausen zyn diep geschokt door voornemen van de verenigingen de voormalige SS, Hiag, om een samenkomst te organiseren in Rends burg op 24 oktober a.s. Zolang er organisaties van oorlogs misdadigers en massamoordenaars in de gelegenheid zijn of in de gelegen heid worden gesteld openlyke byeen- komsten te houden, zyn wij niet over tuigd en kunnen wij ook onze jeugd niet overtuigen van de vredeswil van het Duitse volk of van hen, die het Duitse volk vertegenwoordigen. Mocht zo een by eenkomst onver hoopt in werkelijkheid plaats hebben, dan zou ons dat in tegendeel ervan •tuigen, dat West-Duitsland he den ten dage een ontwikkeling door maakt, precies zo als dit onder Hit- Ier gebeurde, ja verschrikkelijker, ge- de tegenwoordige verhoudingen, ontwikkeling, catastrofaal voor het Duitse volk en voor alle volkeren BEURSOVERZICHT Disagio nieuwste Staatslening AMSTERDAM, 22 oktober. In de Staatsfondsenhoek Is het ge- ju- durende de eerste tien minuten van- hen middag dringen geweest. Daarna werd de handel een stuk kalmer. i de i sreld. overlegging van het college van king gevraagd vc van verouderde aanschaffing va middelen. E en begroting aan en W. medewer- r de vervanging leerboeken en de n benodigde leer-<- hieraan verbonden kosten bedrogen f. 2742. Hieromtrent hebben B. en W. ad vies gevraagd aan de inspecteur van het lager onderwys in de inspectie Alphen aan den Rijn. Deze heeft gunstig geadviseerd. Op grond daar van stelt het college de raad voor een krediet van f. 2742 beschikbaar te stellen, voor de aankoop van deze leermiddelen. Op grond van de tragische erva- ingen in het jongste verleden pro testeren wy met grote klem en dringen wij er nadrukkelijk op aan de byeenkomst te verbieden en de verenigingen te ontbinden. U draagt tegenover de wereld een grote ver antwoordelijkheid. w.g., i dr. H. Ph. Milikowski, voorzitter Ned. Vriendenkring Sachsenhausen. Hoflaan 4, Leiden. De schoorsteenveger c1 Naar aanaleiding van het ingezon den stukje van mevr. R. H. Mierloo- Riethoven menen wy dit misverstand toch even recht te moeten zetten. Op 10 oktober kregen wy inderdaad het verzoek om de schoorsteen te ve gen. Diezelfde dag zyn wy aan de deur geweest, doch er bleek niemand thuis te zyn. De volgende dag 11 oktober zyn we veer geweest. Hoewel de deur open tond, kregen wy geen antwoord op ons bellen. We zyn doorgelopen tot de kamer, en nadat we op ons ge roep nog geen gehoor kregen, zyn we erder gegaan. Zoals u ziet, is het echt geen kwes- ie van zes weken wachttyd, ook al hebben we het verschrikkelyk druk deze tijd. Met vriendelyke dank voor de plaatsing. Hoogachtend, De bewuste schoorsteenveger. Een vierde Bailybrug? Met voldoening las ik dat er in Maarlieeze over de zeer drukke Rijksweg Eindhoven-Roermond ten behoeve van de schoolkinderen een Baileybrug is gebouwd. Dit is dan de derde Baileybrug in Nederland. Ik zou via dit ingezonden stukje ge gemeente van Leiden, Leiderdorp en Zoeterwoude willen adviseren om te trachten de vierde Baileybrug te doen plaatsen tegenover de nieuwe Leiderdorpse brug. Ik weet zeker dat genoemde gemeente veel zorgen van de ouders zouden wegnemen, wan neer een dergeiyke brug zou woren aangelegd temeer daar vooral de Rivierenbuurt de laatste tyd enorm is uitgebreid. Veel kinderen moeten dagelyks vier maal oversteken over een weg die toch zeker niet, wat be treft het verkeer, onder zal doen voor de Ryksweg Eindhoven-Roermond. Men heeft my verteld dat klaarovers daar niet mogen staan. Ook is er geen mogelykheid dat de Politie of Rijkspolitie daar viermaal per dag een veilig oversteken kan garande ren. Of moeten ook hier weer eerst ongelukken gebeuren? Zyn de kinde ren veilig over het fietspad, dan rest nog de verkeersweg. Zelfs het troit- toir vindt vóór de oversteekplaats nog een roemloos einde. Met dank voor plaatsing W. F. Taffyn, Een 12-jarig Leids meisje is gis terochtend tydens een zwemles in „De Overdekte" uitgegleden en met haar achterhoofd op de rand van. het bed gevallen. Het kind kreeg een hersenschudding en moest door de EHD naar het Academisch Zie- ove-leven. De politie hoopt, dat zy j henhuis worden gebracht, inlicntingen zal kunnen geven. Het I toeval wilde, dat er ook rechercheurs in de buurt van de bar waren toen de aanslag werd gepleegd. Dankzy het snel noteren van autonummers I heeft men twee van de vermoede- j aelijke daders kunnen aanhou den. Peiar bezitten bars in Brussel, j Zy hebben verklaard, dat zy rustig een glaasje dronken toen de derde man, die zy zeggen niet te kennen, j binnenkwam en het schieten be- gon. In het Brusselse paleis v stitie doet men het nodige o: tot bekentenissen te dwingen. Eentragische byzor.derheid is nog, Men was uiterst benieuwd wat voor dat de broer van de vermoorde eige- de nieuwste 5 3/4Staatslening, naar tydens de bezetting door de i waarop gisteren tegen 991/4% werd Duitsers is doodgeschoten. 1 ingeschreven, zou worden betaald, of De bar gold altyd tegen welke prys men van de stuk als een vry rustige gelegenheid met j ken af wilde. De eerste transactie een kring van klanten die elkander kwam tot stand op 98 3/4, een half voor het merendeel kenden en in de j punt dus beneden de inschryvings- buurc woonden. koers. Daarna werd nog 98 5/8 ge- I daan. Er Is op deze lening voor f. 140 miljoen Ingeschreven, waardoor de inschryvingen volledig worden toe gewezen. Uit de disagio biykt dat er door belangstellenden toch voor meer werd ingeschreven dan men in wer- keiykheid nodig had. Het overtollige materiaal werd vanmiddag spoedig van de hand gedaan, hetgeen een koersdrukkend effect sorteerde. Het was aldus de beurs, een dure lening die zeer scherp in de markt lag. In dit licht bezien viel de totale in- schryving ad f. 140 miljoen dan ook niet eens tegen. Een volle toewyzlng op Staatsleningen komt echter niet vaak voor. De gehele Staatsfondsen- markt was vanmiddag zwak tot flauw. De stemming voor de internatio nale waarden was licht verdeeld. Philips kon zich Iets verbeteren, Kon. Olie was prijshoudend, Unilever frac tion eel lager, terwijl AKU circa 4 punten verloor op 3964. KLM, welk fonds gisteren in Wall Street 14 dollar lager sloot, werd lager geadvi seerd. De handel in alle hoofdfond sen was uiterst gering, mede in ver band met het naderende weekeinde. De Scheepvaartsector was goed ge disponeerd, evenals de leidende cul tures. Op de incourante markt werd het aandeel Textiel-Unie verhandeld op 107 (115), op de officiële beurs deed Menko 107 (1094), dit naar aanlei ding van het overnemen door Tex tiel-Unie van Menko door aandelen- omruil. Strijd oni kampement in Zuid-Vietnam Vietcong-eenheden, die sinds e kele dagen een kampement van spe ciale Zuidvietnamese troepen te Piel Me. op 40 van Pleikoe in midden- Vietnnain, bestoken, zyn in de af gelopen nacht weer in actie geko men. Niettegenstaande het feit, dat Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen de posities van de op standelingen gedurende 36 uur zwaar met bommen en boordwapens had den bestookt, besloten de Viets de gehele nacht het kamp met mortie ren van 81 mm en zware machine geweren Na het aanbreken van de dag werd het weer rustig. De bezet ting van het kamp, bestaande uiit 300 uidvietnamezen en 12 Amerikaanse adviseurs, heeft tot dusver slechts geringe verliezen geleden. De aan vallers zouden ongeveer twee batal jons sterk zyn. Naar van welingelichte zyde in Washington verluidt, is de plaats 20 tot 30 lanceerinrichtingen van Russische luchtdoelraketten ln Noord-Vietnam vastgesteld. Het zou om vaste bases gaan, die voor het mertndeel nog niet operationeel zyn. Het ministerie van Defensie in Washington weigerde commentaar op dit bericht te leveren. Vrydag, 22 oktober 1965 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad g 1.000,- vorige slotkoers koers v. heden Ned. '65 5% 99^ 99 Ned. '64 by* 954 94 Ned. '64 593A 92 Ned. '58 4 4 91% 90 Ned. '59 4 4 90 89 Ned. '60-1 44 9090 Ned. '60-11 44 89 88 Ned. '59 44 894 89 Ned. '60 44 87% 87 Ned. '61 44 873» 87 Ned. '63 44 864 86 Ned. '62 4 85% 85 Ned. '47 34 79M 79 Ned '53 I-II 34 86% 86 Ned. '48 34 77% 77 Ned. '50 I-II 34 78% 78 Ned. '54 I-II 3 4 803i 80 Ned. '55 I 34 804 80 Ned. '55 II 34 833'8 83 Ned. '37 3 85% 85 Ned. Gb obi '46-3 85,% 85 Ned. dol. In. '47 3 89% 89 Ned. Inv eert. 3 984 S Indië '37 A 3 89 A 89 Ned. wonbl. '57 6 100% 10C N. wonbl. '58-*59 89% 89 Ned wonbl.'60 44 904 89 ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1024 1< Ver. HVA-my. 134% K A.K.U 400 4 3J Deli My cert108.20 1( Hoogovens cert 507 5( Philips gem. bez. 123.15 Y. Unilever eert. 135.20 lc Dordtse petr6854 6f Kon P (50 k f 20) 148.45 It Holl. Amer. Lijn 125% Y Java China Pak. 192 l£ K.L.M251 Kon. Ned St.boot Kon. Paket My.. Stoomv Mij Ned. Niev. Goudr cert, v. Ommeren cert. Kon. Rott. Lloyd N. Scheepv. Unie 1394 2164 1397 s 105V8 101H 101H NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. leningen A'dam '47 34 884 A'dam '48 34 89 884 R'dam '52-1 44. 90 Bankwezen Bank N.G. '65 6 idem '65 5% idem '65 54 idem '58 5 4 idem '64 5 4 Idem '58 5 Idem '64 5 d. N.W.B *52 44 BVG Rspbr '52.. BVG Rspbr f500 1474 Industr. Obligaties Philips Dol.'51 83 VERKLARING DER TEKENS 91% 914 1644 91% Premieleningen Alkmaar '58 2 479 4 79% A'dam '53 3 118 A'dam '51-1 24.. 82% 82% A'dam '56-1 24.. 79 79 A'dam '56-11 24 85 85% A'dam '56-m 24 85% 86 A'dam '59 24 82'i 82 Breda'54 24 76 754 Dordrecht '56 24 77% 774 Eindhoven '54 2 4 83 82 Enschede '54 2 4 77 76A Den Haag I '52 2 4 88% Idem n 24 87fg 87}j R'dam '52-1 24 884 90 Idem n 24 87% 87% Idem '57 24 87 86% Utrecht'52 24 103 4 1034 Z.-Holl 1957 24. 87 864 Zuid-Holl. '59 2 4 87% 874 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen tnterunie f50,- 194 194 Nefo f50,99.— 99.- Robeco 228 228 Unitas f50,- 456 454 Ver Bez. v 54 f50 118.— 118.- Europa I 10 pb 490 490 Alg Bank Ned. 280 283 Amro f 20,- 57.50 575( Cultuurbank 19% 19 Holl Bank U eert. 229 2284 Ned Mid.bank 104.50 104- R.V.S. eert552 555 Industrie Ondernemingen Albert Heyn 653 Berkei's Pat230 2314 Borsumy 58 58 Calvé Delft eert. 926 4 9204 Van Gelder Pap. 1204 120 4 Kon. Ned Grofsm. 129 126 De Gruyter pref b 136 4 137 4 Holl. Constructie 385 381 Ing bur. v B.nyv. 150 Internatio 290 289 v Kempen en Beg 123 Kon Zout Ketjen 849 848 Leids». Wolsrtj 340 338 Müller en Co NB 332 331 Ned Kabelfabr.... 345 344 Philips pref45.30 45 Robt. Droogd. My 221 213 E-M.S186 183 Ver MachTabr... 145 4 145 Ver Touwfabr. Vülamy 181 182 Walvisvaart 864 86 Wernink's Bet.mij .174 4 175 4 Wilton Feyenoord v. Wyk - Heringa 130 Zaalberg 94 Mynbouw en petroleum Billltoo 2de r393 Kon. Petr. (f20) 147 Amer. fondsen Canad. Pacific R. 68% Intern. Nickel Anaconda Betheiehem Steel Cities Service Gen Motors 108A 974 81 38% Kennecott Republic Steel Shell OU Union Pacific Un States Steel... 119% Bieden b| Laten

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11