EIDSCH DAGBLAD er lichten over reis van Wilson naar Rhodesie KOMEET IS VERDWENEN Instructie kan nooit geheel sluitend zijn KOFFIE &THEE 3drakacel rSKrF HOFNAR UITGERUST! \J Vraagstuk kan een geschilpunt worden in Britse parlement Post voor Vondeling KLAVERBLAD (Slid 9L IpgericHt 1 maart 1860 DONDERDAG 21 OKTOBER 1965 No. 31699 ■ecteur: E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Londense correspondent) De Engelse eerste minister Harold Wilson zal mogelijk op korte lijn naar Rhodesië vliegen voor een laatste poging om een le te maken aan de crisis, die een gevolg is van het streven deze kolonie naar onafhankelijkheid onder een blank bestuur. 01 rfgens de grote Engelse dagbladen is dit de reden geweest van bezoek, dat Wilson dezer dagen onverwacht aan Koningin U izabeth heeft gebracht. Wilson behoeft namelijk de goedkeuring de vorstin voor elke buitenlandse reis. deze brief van Smith waarin hij zegt, dat Engeland Rhodesië onaf hankelijkheid behoort te geven op basis van de grondwet van 1961 zo. goed als zeker het definitieve einde van de lange weg. Geloofd wordt dan ook dat Wilson weinig moeite zal hebben met zyn antwoord en dat Rhodesië 2» goed als zeker morgen de onafhankelijkheid in beginsel of an derszins zal uitroepen. De grondwet van 1961, tot stand gekomen onder de vorige, conserva tieve regering, was nooit bedoeld als grondslag voor onafhankelijkheid zoals premier Smith beweert, maar om voortgang te maken op de weg Grondwet als geschilpunt ie berichten over Wilsons voome- kwamen los, toen Wilson met nieuwe ernstige wending in de is werd geconfronteerd door een i van de Rhodesische premier ith. Voor de eerste maal Is het n.l. {dijk geworden, dat de kwestie idcsië een geschilpunt in het par ent gaat worden. Tot dusver heeft (onservatieve oppositie de Labour- ring gesteund in haar optreden m de pogingen van Smith tot ver- rins van onafhankelijkheid op voorwaarden. Maaf gisteravond bte de conservatieve partijleiding voorstel van Smith voor Rhode- onafhankelijkheid op basis van bestaande grondwet toe. wanneer die verlening van onafhankelijk- een verdrag gekoppeld zou den, waarin onbeperkte handha- van de bestaande Afrikaanse iten wordt gegarandeerd, dit moeilijke uur is het vanzelf- tend, dat, zolang het diploma steekspel tussen Londen en Sa- iry voortduurt, de Britse regering zwijgen. Hoewel s mmigen in nieuwste stap van Smith een po rn enen te ontdekken, dat hij rhien op het laatste moment nog een uitweg zoekt voor nieuwe rhandelingen, is de eerste reac- dat de Britse regering reeds vol- ade duidelijk heeft gemaakt dat idesië's tegenwoordige grondwet onvoldoende basis vormt voor (hankelijkheid. Daarom betekent PREMIER WILSON naar onafhankelijkheid. De Britse regering stelt dan ook als belangrijk ste voorwaarde voor het verlenen van onafhankelijkheid, dat Rhodesië eerst zonneklaar het bewijs zal moeten leveren van een verbetering der poli tieke positie van de Inheemsen. Daarover schreef Smith in zijn brief het volgende: „Ik meen dat het myn plicht is u duidelijk te maken, dat er geen ontberingen en ellende zullen voortkomen door enigerlei op treden van de Rhodesische regering. Als de ongelukkige situatie, die u voorspelt, zich mocht voordoen, kan die slechts rechtstreeks zijn voortge komen uit het optreden van de Britse regering en van hen die u heeft be wogen u te steunen". !aan Ajoeb Chan Schuil gegaan of vergaan Het verwachte grandioze schouwspel aan de hemel heeft zich niet voorgedaan, althans niet zichtbaar in Nederland. De laatste dagen bevond zich aan de oostelijke hemel in het uur voor zons opkomst een nevelbank, waardoor de komeet Ikeija-Seki met het blote oog niet zichtbaar was. Vandaag zou de komeet zo helder zijn. dat hij zelfs overdag te zien was maar zelfs dit ging niet door. De komeet is namelijk zoek! ER IS IETS GEBEERD Nederland) by daglicht kleine stuk ken afbreken van de kop van de komeet, die een doorsnede heeft van 125.900 m en terugvallen in de 30 miljoen km lange staart. Voor Japanner en 2 Amerikanen De Nobelprijs voor natuurkunde is vandaag toegekend aan drie hoog leraren, een Japanner en twee Ame rikanen. Het zijn prof. Sin-Itiro Tomonaga uit Japan, prof. Julian Schwinger van de Universiteit van Harvard en prof. Richarc' Feynman van het Technologisch Instituut van de staat California. De toekenning is geschied wegens het fundamentele werk door hen ver richt op het gebied van kwantum- electrodynamica dat diepgaande ge volgen heeft gehad voor de natuur kundige kennis van elementaire deel tjes. Prof. Tomonaga werkt aan de universiteit van Tokio. Hij is 59 jaar en de oudste van het drietal. Hij heeft reeds jaren de leiding van een groep onderzoekers die zich bezig houdt met theoretische fysica. Schwinger en Feynman zijn bei den 47 jaar oud. Was Marijnen al lang bekend met verloving? Het Tweede Kamerlid, de heer Nederhorst (P. v. d. A.» heeft de minister-president schriftelijke vra gen 'gesteld over een verklaring van de voorzitter van de „Vereniging van ex-politieke gevangenen", waaruit zou blijken dat lang voordat het Nederlandse volk bij toeval op de hoogte werd gesteld van de op han den zijnde verloving van Prinses Beatrix en de heer Claus von Ams- berg, de toenmalige minister-presi dent, de heer Marijnen, door het Hof was ingelicht. Het Kamerlid vraagt of de minis ter-president hiervan iets bekend is en of het mogelijk is na te gaan of dit bericht op waarheid berust. en: naar resident Johnson? resident Johnson is bereid met eb Chan van Pakistan en premier «tri van India te confereren wan- beide staatslieden bezoeken aan Verenigde Staten willen brengen, let tijdstip van een bezoek zal af- van het tempo waarin de ódent herstelt. Ajoeb Chan en «tri wilden eerder dit jaar naar V.S. gaan, maar president John- verzocht hen hun reis uit te stel- totdat het Congres klaar zou zijn het Amerikaanse programma hulpverlening aan het buiten- In beide landen wekte deze wrevel op. Er zijn aanwij- !en dat de twee staatslieden mo ll in december naar de V.S. zullen en. navolging van Pakistan heeft ns ook India het voorstel van Thant aanvaard om Indiase en istaanse vertegenwoordigers ter «se n in samenwerking met het van de militaire V.N.-waarne- h te laten beraadslagen over het Igtrekken van de wederzijdse «Pen op de stellingen die zy voor 'jongste conflict om Kasjmier taien. WEERBERICHT let KNMI verwacht van heden- |®orgenavond: en overwegend zonnig weer. ie nacht en ochtend hier en daar a plaatselijk nachtvorst, tot matige wind tussen oost ost. Dezelfde middagtempe- turen als vandaag of iets lagere, gemaakt om 11.15 uur). 0 op: 7.17 uur; onder: 17.32 uur. tón op: 4.04 uur; onder: 17.11 uur. hoogwater te Katwijk te 1.13 en uur; laagwater te 9.28 en 21.47 - tot nummer bestaat uit 20 pagina's Tallozen hebben er de laatste da gen een uurtje slaap aan opgeofferd: tevergeefs. Gelukkig hebben wij u bij onze aankondiging van het te verwachten schouwspel gezegd „Let wel wij beloven u niets Onder de zeer velen, die vanoch tend bij het krieken van de dag de koude trotseerden, bevonden zich ook 75 sterrenkundigen die door de kij kers van de Utrechtse sterrewacht tevergeefs speurden naar de komeet. Gisterochtend heeft men daar de ko meet evenmin waargenomen, omclat ei toen net op het kritieke moment eer mistbank boven de ho rizon hing. Vanochtend was het ook een beetje mistig, maar daar aan schriift men het niet toe. dat men de Ikeija-Seki niet heeft ontdekt. Drs. M J. H. de Groot, wetenschap pelijk medewerker, van de sterre- wacnt. ze' ons vanmorgen dat men aanneemt dat er iets met de komeet is gebeurd waardoor zij onzichtbaar is geworden. Mogelijkheden De vomeet kan bijvoorbeeld in een haan om de zon zijn gekomen en daardoor nu achter de zon schuil gaan. hij kan uit elkaar zyn geval len of zelfs in de zon verbrand zijn. Wat er precies aan de hand is, zal eventueel pas kunnen worden vastge steld als men beschikt over de re sultaten van de waarnemingen die over de gehele wereld zijn gedaan. De sterrewacht in Leiden heeft vanmorgen geen waarnemingen kun nen doen omdat de Ikeija-Seki zich volgens de berekeningen zo dicht bij de horizon zou bevinden, dat de gro te kijker niet kon worden gebruikt. Do komeet die een snelheid van ruini anderhalf miljoen km per uur had en vijfmaal helderder dan Ve nus aan de hemel staat, is vannacht in een baan rondom de zon terecht gekomen, aldus waarnemers in Ho- noloeloe. Astronomen aldaar houden reke ning met de mogelijkheid, dat de komeet bij het naderen van de zon in een reeks oplichtende fragmen ten uiteenviel. In stukken Wetenschappelijke medewerkers van het Lick Observatorium in Ca- lifornic zagen gisteren (vannacht in I Minister Vondeling heeft thans heel wat brieven te le zen. Al 120 reacties zijn bin nen gekomen op zijn natio nale ideeënbus"die hij maandagavond in een tele visiepraatje heeft openge steld. De bewindsman van Financiën heeft toen beloofd alle brieven persoonlijk te le- i zen. Gezien de foto is hij daar al mee begonnen. De jonge liberale politicus L. van Leeuwen uit Rotter dam heeft de minister ook geschreven, maar dan in een open brief. „Ik betwijfel sterk of het over het algemeen voortreffelijke Nederlandse ambtenarenkorps het door u aangemoedigde werk van een gorte schare amateurdetec tives erg op prijs zal stellen". De heer Van Leeuwen vindt het principieel onjuist het hele volk aan het neuzen en speuren te zetten. „Indien iedereen gaat speurtn, dan kunnen beroepscontroleurs in overheidsdienst hun hoog ste chef dankbaar zijn voor het brevet van onvermogen", aldus de heer Van Leeuwen. Ds. Martin Luther King wordt ïlukgewenst door Koningin /ulia- j den gistermiddag plaats als on na zijn erepromotie aan de Vrije na en zijn mede-eredoctor Prins I derdeel van de viering van het Universiteit te Amsterdam ge- Bernhard. De erepromoties von- zeventiende lustrum van de V.U. Minister over gebruik vuurwapens (Van onze parlementaire redactie) Met een instructie voor het ge bruik van vuunvapens is geen op lossing voor te schrijven voor alle gevallen, waarvoor een politie man kan komen te staan. Minister Samkalden (Justitie) hield dit gisteren een aantal Tweede-Kamerleden voor, die bij de behandeling van de openbare commissievergadering over de be groting van Justitie kritisch had den gesproken over het gebruik van vuurwapens door de politie. Het recente voorval in Wassenaar gaf aan dit debat een tragische actualiteit. Minister Samkalden sprak met deer nis over de slachtoffers, die by deze en andere soortgelijke gebeurtenis sen zyn gevallen. Het voorval is des te tragischer, meende hij, wanneer men de slachtoffers aan twee kan ten moet zoeken, zoals in Wassenaar. De betrokken politieman heeft de politiedienst immers 22 jaar lang trouw en toegewijd uitgevoerd. Toch zulen de feiten van het voorval moeten worden vastgesteld, aldus de munster. Misverstanden Mr. Berkhouwer (V.V.D.) had een opsomming gegeven van gevallen, wnaiby de politie een dodelyk schot had gelest De minister meende, dat zon opsomming tot misverstanden kan leider,, aangezien op deze ma nier te weinig wordt aangegeven, dat mei: met individuele gevallpn. wel licht met individuele ontsporingen, te doen heeft. Men kan, aldus de minister, bepaald niet spreken van een algemene verruwing bij de po litie. Prof. Samkalden bleek het eens te zijn met dr. Meulink (A.R.P.), die had gezegd, dat niet de instructie, maar de mentale instelling de be langrijkste factor is. Het is zo, dat men een instructie kan maken, waarop een politieman als een har- lekyn kan reageren. Er blijft altijd een marge. Die zal in het ene geval terecht in het andere ten onrechte worden gebruikt. De minister betwijfelde sterk of van algemeen wantrouwen van het pubiek ten opzichte van de politie kan worden gesproken. Sprekend over de rijkspolitie, waardoor de minis ter van Justitie in eerste instantie verantwoordelijk is, meende prof. Samkalden, dat zowel de instructie als Ue opleiding aan de eisen vol doen. Vandaag zou in de commissie voor 3'nnenlandse Zaken, worden ge sproken over het optreden van de gemeentepolitie. Herziening Zoals gemeld zullen de instructies van gemeentepolitie worden herzien. Reeds in het voorjaar heeft de mi nister van Justitie overleg gepleegd met de kamercommissie van Justi tie in het bijzijn van de minister van Binnenlandse Zaken. Men was toen van mening dat de schietinstructies van de rijkspolitie Nabij Drachten WEER AARDGAS AANGEBOORD Een proefboring naar aardgas, door de Caltex ondernomen in het dorpje De Wilgen in de onmiddellijke nabij heid van Drachten, heeft gisteren succes gehad. In de loop van de dag laaide boven de locatie een meters hoge gasvlam. De Wilgen ligt in de gemeente Smallingerland, waar in de afgelo pen maanden reeds de aanwezigheid van aardgas in de bodem werd aan getoond door succesvolle proefborin gen van de Franse maatschappij Petroland in Nyega en door de Caltex in Oudega. voldoende waren, doch dat die van de gemeentepolitie dienden te wor den herzien. Men besloot toen her nieuwde schietinstructies vast to stellen, die voor beide politietakken gelyk zouden moeten zijn. Advertentie Advertentie Uitgeslapen? néén... UITSLUITEND TABAK teu wo Uit het Leidsch Dagblad van 21 October 1865: Door den hevigen storm is Donderdagavond de nieuw I gemetselde schoorsteen der stoomzagerij van den heer van Mannchus aan den Vliet omgewaaid. (Advertentie) Papier- en t kantoorboekhandel enz van H. J. T. Matveld op de Hooge- woerd. Ontvangen een groote partij speelkaarten van af 35 i Qts. tot f 4,— per dozijn, 4 tot i 40 ets per stel.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1