Postkantoor tijdelijk achter Plantsoen (Kraaierstraat) Burgerij - fonds „nieuwe stijl 30.000 voor aanleg van parkeerterrein ;drie jaar bouwen 't is weer tijd voor LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 19 OKTOBER 1965 TWEEDE BLAD In verband met de totale afbraak van het Post kantoor van Breestraat tot Boommarkt heeft de Centrale afdeling gebouwen van de P.T.T. aan de gemeente verzocht om op het open terrein achter het Plantsoen (Kraaierstraat) een tijdelijk gebouw te plaatsen. Hoewel nog geen algehele overeenstemming is bereikt, voelen B. en W. in principe tot verhuur van deze grond. Diverse dienstonderdelen van de P.T.T. zullen in dit tijde lijk onderkomen worden ondergebracht. Naast deze in de toekomst tijdelijk verhuur doen B. en W. de raad een voorstel om een krediet van f 30.000.- beschikbaar te stellen voor het aanleggen van een parkeerterrein op het gedeelte grond, omsloten door de Vierde Binnenvestgracht, de Gerestraat en de achterzijde van de woningen aan de Geregracht. f 60.000 VOOR VERBETERING VAN VERLICHTING De openbare straatverlichting: van de Lorentzkade voldoet niet meer aan de eisen, welke het verkeer daar aan stelt, vooral nu op de Lammen- schansweg een aan de eisen des tyds aangepaste verlichting is aange bracht. In verband daarmee hebben B. en "V. de Directeur van de Sted. Fabrie ken van Gas en Elektriciteit opge dragen te rapporteren omtrent een mogelijke verbetering van de ver lichting aldaar. Deze bestaat thans uit lantaarns met een lichtpunthoog te van 4 m, voorzien van 2 gloeilam pen van 60 Watt. De lantaarnpalen waren, volgens de directie van de ELF, te vervangen door 32 lichtmas ten met een lichtpunthoogte van 6% m, met eer» armatuur voor 1 kwik lamp mee een vermogen van 125 Watt. De kosten, verbonden aan de uitvoering van de verbetering, be dragen f25.650, waarin zijn begre pen f 1.000 voor bestratingswerk zaamheden. Ook de straatverlichting langs de Koninginnelaan, de Zeemanlaan en de Thorbeckestraat moet worden ver beterd. Langs deze route, welke de Herenstraat over de Lammenschans- weg met de Zoeterwoudse Singel ver bindt, is het verkeer de laatste ja ren intensiever geworden. In ver band met de grotere breedte van de straten zullen hier lichtmasten met een lichtpunthoogte van 8 m met armaturen voor 2 HPL 125 Watts kwiklampen moeten worden ge plaatst. Er zyn 51 van deze masten nodig. Voor de uitvoering van dit plan zullen 41 masten, welke zijn vrijgekomen door de wijziging van de verlichting langs de Lammen- schansweg in verband met de recon structie van die weg, worden ge bruikt. De verwezenlijking van dit verlichtingsproject vordert een be drag van f 35.000. Geen speelplaats bij Stationsplein Een aantal bewoners van het flat gebouw aan het Stationsplein heeft verzocht achter het gebouw een speelgelegenheid voor kinderen te doen aanleggen. Rond het aldaar geprojecteerde parkeerterrein is in het wederop- bouwplan „Stationsplein en om geving" echter een weg ontworpen, welke nodig is om de aangrenzende winkels en andere bedryven te kun nen bevoorraden. Aanleg van een speelgelegenheid op de door bewo ners aangegeven plaats is daarom, volgens het oordeel van B. en W. niet mogelijk. Een speelplaats, die om enigs zins aan haar doel te beantwoorden ten minste een zandbak, een kleu- terklimrek en enkele banken moet omvatten, zou slechts op het par keerterrein kunnen worden aange legd. Dez© oplossing moeten B. en W. echter ontraden, niet alleen omdat bij realisering er van een aantal par keerplaatsen verloren zou gaan, maar bovendien omdat een speelplaats en een parkeerterrein zo zeer van aard en functie verschillen, dat zij zeker in het onderhavige geval niet wel te verenigen zyn. B. en W. Menen dan ook, dat zowel de belan- Advertentie) gouden armband of collier voor f70.- en f100.- of f300.- heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG. gen van de kinderen zelf als die van de aldaar geparkeerde auto's zich verzetten tegen de combinatie speel terrein-parkeerruimte. Verplaatsing van bushalten aan Botermarkt Op de Botermarkt nabij de Koorn- brugsteeg doen zich regelmatig ver keersmoeilijkheden voor, welke ver schalende malen tot zeer gevaarlijke situaties aanleiding geven. De moeilijkheden worden enerzijds veroorzaakt door de vele autobussen welke stoppen bij de ter plaatse aan de waterkant gevestigde bushalten en welke daarbij de doorstroming van het drukke verkeer belemmeren, anderzijds door de voetgangers, die als gevolg van het feit, dat op het smalle trottoir voor het pand van C en A regelmatig fietsen worden geplaatst, dikwijls worden gedwon gen het voetpad te verlaten en hun weg via de rijbaan te vervolgen. Voorts wordt het doorgaande ver keer herhaaldelijk en in ern stige mate gestagneerd door de tal rijke voetgangers, die het zebrapad ter plaatse oversteken. B. en W. zyn van mening, dat in deze situatie verbetering dient te worden gebracht door de bushalten te verplaatsen naar het gedeelte van de Vismarkt, gelegen tussen de Koornbrug en de fontein, en door het aanbrengen van verkeerslichten bij de voetgangersoversteekplaats op de Botermarkt. Het is de bedoeling deze verkeers lichten te koppelen aan de lichten de oversteekplaats op de Aal markt nabij de Maarsmansteeg. Bei de installaties zullen automatisch worden ingesteld, waardoor de druk knoppen bij de oversteekplaats op de Aalmarkt zullen vervallen. Met de uitvoering van de te tref fen voorzieningen zal naar raming n bedrag van f 18.200 zijn gemoeid. Schoolsportveld aan Boshuizerlaan B;j raadsbesluit van 22 april 1963 werd een krediet van f370.050 be- ichikbaar gesteld voor de aanleg van en schoolsportveld op het o.b.g.-ter- ein aan de Boshuizerlaan. alsmede een krediet van f 57.100 voor de aan- t&n een openbaar parkeerterrein na by dat schoolsportveld. Door de gewijzigde indeling van dit terrein is het noodzakelijk geble- voor het schoolsportterrein een w plan op te stellen. Volgens dit plan, is het schoolsportterrein 42 m zuidelijker geprojecteerd, terwijl de afmetingen van het eigenlijke speel veld moesten worden teruggebracht 90 x 50 m tot 90 x 40 m. Het in oorspronkelijke plan opgenomen openbare parkeerterrein moet geheel vervallen; wel zijn op de toegangs weg tot het sportveld enkele parkeer plaatsen geprojecteerd. Het kleedge bouwtje tenslotte is qua indeling en uiterlijk Iets aantrekkelijker ge maakt. overigens zonder dat de kos tenraming behoefde te worden ver hoogd. De kosten van het schoolsportveld volgens het nieuwe plan worden ge raamd op f 378.838. Wat verder aan de orde komt In de zitting van de Leidse raad. welke a.s. maandagmiddag om 2 uur aanvangt, komen o.m. de volgende voorstellen aan de orde: Een krediet van f 9.150,be schikbaar te stellen ten behoeve van reproductie-apparatuur en een perfo reer apparaat ten dienste van de Ge meentesecretarie Een bedrag van f 60.000.— be schikbaar te stellen voor de uitvoe ring van de grofvuilophaaldienst over 1965; beschikbaar te stellen een be drag van f 20.700— voor het verbe teren van de openbare verlichting in de omgeving van de molen „De Valk" en op de Beestenmarkt; Het verhogen (van f 5.tot f 10.—) van het presentiegeld van de leden van de commissies tot wering van schoolverzuim; de uitbreiding van het leerplan van de tweede vakschool voor meisjes uitgaande van de Vereniging Vak school voor Meisjes voor Leiden en Omstreken, alhier, met een tweeja rige opleiding voor individueel nij verheidsonderwijs voor meisjes nodig te verklaren. het treffen van een regeling tot een voorlopig voorschot op de extra- vergoeding. bedoeld in art. 73. lid 3. der Kleuteronderwijswet, over 1963; het brengen van een wijziging medewerking stichting en krediet in richting lokalen prot. chr. b.l.o.- school voor slechthorende kinderen; aan het bestuur van de Stichting R.-K. Scholen te Leiden medewer king te verlenen voor de aanschaf fing van leermiddelenkasten ten be hoeve van zijn g.l.o.-school aan de Caeciliastraat 11; idem aan het bestuur van de Geref. Schoolvereniging voor de aan schaffing van gymnastiekmaterialen ten behoeve van zijn g.l.o.-scholen aan de Lusthoflaan 4 en de Stadhou derslaan 1B en zijn u.l.o.-school aan de Hooglandse Kerkgracht 20A; voor de sloping van de panden Morssingel 10 tot en met 15 en Pieter Huibertshof 5 tot en met 22 krediet beschikbaar te stellen van f 65.000, het brengen van een wijziging in de leveringsvoorwaarden van het n.v. Elektriciteitsbedrijf Z.- Holland; Met ingang van 1 november a.s. te bepalen, dat het bureau van de Burgerlijke Stand is geopend des za terdags van 9 tot 11 uur, uitsluitend voor het voltrekken van huwelijken; In de verordening van de straat- politie een wijziging aan te brengen, •aardoor wordt bepaald, dat de di recteur. de opzichters en de overige technische ambtenaren van de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst, met opsporingswerkzaamheden wor den belast. taal- en letterkunde: idem tot lid van de commissie voor het Stedelijk Museum ..De Lakenhal" prof. Th. H. Lunsingh Scheurleer (vacature wijlen prof. dr. J. Keuning)idem tot leraar in tijdelijke dienst aan de Gem. Be- drijfstechnische School de heren A G. van 't Hog. H. K. Kleevens. F St. Vermeulen. W. Schuitema. B. P. Uit- tenbogaard, H. Kors, J. P. Seysener E. Duursma, J. Jongeleen. Voorts doen B. en W. de raad de volgende voordracht voor een benoeming tot leraar in handvaardigheid aan deze school: 1. de heer G. Katerberg, te Dordrecht; 2. de heer G. L. Wielaert.1 te Amersfoort; en 3. de heer Tj. de Jong, Wirdum (Friesland). Het braakliggende terrein achter het Plantsoen, waarheen het Postkantoor tijdelijk (plm. drie jaar) zal verhuizen. (Foto L.D./Holvaet) NIEUW BESTUUR ZONDER B. EN W. EN RAADSLEDEN Benoemingen B. en W. stellen de raad voor om alsnog met ingang van 1 september 1965, te benoemen aan het Stedelijk Gymnasium: a. drs. J. W. Marsilje, tot tijdelijk leraar in de geschiedenis b. de heer M. A. E. v. d. Linden, tot tijdelijk leraar in de Nederlandse Indien straks de Leidse l raad akkoord gaat met het t voorstel van B. en W. om een gedeelte van het open f terrein achter het Plantsoen j te verhuren aan de P.T.T. voor vestiging van een tijde- lijk postkantoor, zal de ver- i plaatsing van dit kantoor l vermoedelijk omstreeks juni- juli van het volgend jaar J plaatsvinden. a De bouw van het nieuwe kantoor aan de Breestraat Boommarkt zal circa drie j jaar vergent B. en W. leggen de raad een voorstel voor. dat beoogt om te komen tot een Burgerij-fonds ..Nieuwe Stijl". Indien dit voorstel wordt aangenomen zullen slechts niet-gemeentebestuurders in het bestuur zitting hebben. vier gerekend en nu het aantal politieke partijen, dat in de Raad vertegenwoordigd is, met één is toe genomen - ook daarin voorzien de statuten niet zyn de moeilijkhe den van het rouleersysteem nog toe genomen. 3. De voorzitter zal de denkbeel den van de nieuw toegetredenen moeten trachten te corrigeren als deze in strijd blyken te zijn met be sluiten. welke eerder zijn genomen, of met de vorderingen, welke het be stuur intussen in een bepaalde rich ting heeft gemaakt. Niettemin kan het t oorkonten en het is in feite voorgekomen dat er leden zijn, die zich met een besluit, dat een be stuur in een vorige samenstelling heeft genomen, niet kunnen vereni gen en ook niet willen verenigen, omdat zij geen verantwoordelijkheid droegen bij de totstandkoming. Gebreken aan huidige bestuursvorm Zoals bekend, bestaat het hui dige bestuur van dit londs uit 14 leden. Lid van het bestuur zijn: de burgemeester, tevens voorzit ter; twee loethoudersdrie raads leden en acht andere ingezete nen. De burgemeester is het vaste element in het bestuur. De twee wethouders en de drie raadsleden worden om de twee jaar vervan gen door andere personen. De acht andere ingezetenen worden voor vier jaar gekozen, doch zijn herkiesbaarZij worden geacht de verschillende belangen in de gemeente te vertegenwoordigen. Een praktijk van veertien jaar heelt geleerd, dat het bestuur in de geconstrueerde samenstelling vaak moeilijk tot een besluit kan komen. De gebreken van de bestaande vorm kunnen als volgt worden om schreven. 1. De twee wethouders en de drie raadsleden worden om de twee jaar door twee andere wethouders en drie andere raadsleden vervangen. Dit heeft tot gevolg, dat zij telkens, wan neer zij na twee jaar opnieuw be noemd worden gesteld, dat het nog dezelfde personen zijn, die reeds vroeger zitting hadden aanslui ting moeten zoeken bij de vorderin gen, welke het bestuur in de afge lopen twee jaar heeft gemaakt. 2. Nu er in deze gemeente vyf wethouders zyn bij de totstand koming >-an de statuten was er op Niet aantrekkelijk De twee wethouders en de drie raadsleden vormen met de voorzit ter zes personen in het bestuur, die deel uitmaken van het gemeentebe- Hoewfcl de overige leden in theorie acht personen uitmaken, leggen de gemeentebestuurders, met name de leden van het dagelijks bestuur der gemeente, zo'n gewicht in de schaal, dat de aantrekkelijkheid voor de ge noemde acht leden om bestuurslid te blijven niet bepaald groot is geweest. Verschillenden van hen kwamen dan ook nagenoeg niet ter vergade ring, anderen hebben bedankt, zo dat er thans nog maar enkele van de acht over zijn. 5. Het bovenstaande wordt nog meer verklaarbaar, wanneer men in aanmerking neemt, dat de genoem de acht leden verschillende belan gengroepen vertegenwoordigden. Zo was er een vertegenwoordiger voor de sportzaken, die aanvankelijk heeft gepleit voor een zweminrichting, een vertegenwoordoger voor sociale be- iangen, die op zyn beurt heeft ge pleit voor een bejaardencentrum dat hun wensen op andere wyze in ver vulling gingen. Een en ander stimu leert niet. 6. De statuten voorzien in de mo gelijkheid geldmiddelen aan te trek ken door legaten, schenkingen, do tatie» e.d. In de praktijk is daar van niets gekomen. En dat is be grijpelijk. De stichting draagt teveel het stempel van een gemeentelijke aangelegenheid. Nieuw bestuur Teneinde uit de huidige moeilijk heden te geraken, zal aan een struc tuurwijziging van het Burgerijfonds niet kunnen worden ontkomen. Er zijn, wat de wijziging van de i-tatus betreft, twee mogelijkheden. a. Burgemeester en wethouders vormen het bestuur van de stichting. Deze gedachte lijkt voor de hand te liggen en waarborgen te bieden voor praktisch en efficiënt werken. Zij lieeft echter het nadeel, dat op fi nanciële steun van particulieren hoegenaamd niet meer mag worden gerekend. b. Er wordt een nieuw bestuur ge vormd, waarin slechts niet-gemeen tebestuurders zitting hebben. Deze gedachte vloeit voort uit de over weging, dat het nuttig zou zyn door steun van derden het vermogen van de stichting weer te doen aangroeien. Met leden van het college van B. en W. In het bestuur moet het zeer onwaarschijnlijk worden geacht, dat dit vermogen zou kunnen toenemen door steun van particulieren. De stichting als zodanig echter heeft nu het vermogen nagenoeg zal wor den aangewend voor de stichting van een cultureel centrum de zin van haar bestaan verloren als geen nieu we inkomsten worden aangeboord. Met het bestuur van het Burgerij- fonds zijn B. en W. van mening, dat ter oplossing van de gerezen proble men dient te worden gekozen voor de mogelijkheid als onder b. aange geven. Om dit te bereiken leggen B. en W. de raad een ontwerp voor van de statuten van het Burgerij-fonds „nieuwe stijl". Teneinde de rechtstreekse invloed van de gemeente op het fonds te verbreken, is in de nieuwe statuten de bepaling opgenomen ,dat de le den van de raad niet tot lid van het bestuur van de stichting benoembaar zijn. Hiermee wordt, naar verwacht, bereikt, dat het fonds niet meer als een gemeentelijke aangelegenheid wordt gezien. Leidse zondagsscholen vieren zaterdag feest In het kader van de viering van het honderdjarig bestaan van de zondagscholen in Nederland organi seren vijf Leidse zondagscholen aan staande zaterdagmiddag een feeste lijke middag in de aula van de school ana de Asserstraat in Leiden. Er zul len onder meer films worden ver toond. Het eeuwfeest wordt die mid dag door alle zondagscholen in het hele land gevierd met dergelijke pro- gramm's. De middagvoorstelling be gint can half drie. Advertentie Luister naar ,'t Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band oAv. Peter Schilperoort via Radio Veronica - za. 11.15 en 18.45 u, zo. 10.30 en 18 45 u

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3