LEIDSCH DAGBLAD CDU en liberalen zetten hun oude coalitie voort c Lek in metrotuiinel RAJAKOWITSCH op vrije voeten Strauss: nederlaag, triomf voor Mende Ook Schroder weer terug Appèl van Vondeling SONNEVELD GAAT FILMEN Goedkeuringswet 10 nov. in Kamer Nalatige traagheid van gerechtshof in Wenen „GEEN AANVAL OP CHINESE AMBASSADE" Spook" waart rond in wijk van Assen GROTEANGST asino s dicht CVulV)li Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 19 OKTOBER 1965 No. 31697 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, t 0,83 per week Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze correspondent in Bonn) De oude regeringscoalitie is gered: opnieuw zullen de christen democraten van Ludwig Erhard samen met de vrije democraten van Erich Mende een regering vormen. Tot na het middernachte lijk uur duurde de harde strijd tussen de onderhandelaars van de CDU/CSU en de FDP, maar laatstgenoemden hebben toch hun zin gekregen: partijvoorzitter Mende blijft minister voor „zaken ge heel Duitsland betreffende". Over de verdere zetelverdeling was vanmorgen nog niets officieel bekend. Ochtendbladen meldden dat de FDP opnieuw de ministeries van Justitie. Financiën en Ont wikkelingshulp zal gaan bezetten. Gisteravond nog ging het ge rucht dat de vrije democraten een van deze ministeries zouden moe ten opgeven in ruil voor Mende's benoeming voor ..zaken geheel Duitsland betreffende". Wel is waarschijnlijk dat de CDU/CSU erin is geslaagd bepaalde afdelingen aan Mende's ministerie te ont trekken. Nakaarters kunnen er nu over blij - •n twisten wie bij de onderhande lingen, die precies een maand hebben geduurd en culmineerden in een zes durende conferentie van heden nacht, precies zyn „omgevallen", zo als dat in het Duits heet. Vaststaat dat de voorzitter van de Beierse CSU de oud-minister van Defensie, Franz-Josef Strauss, een ferme ne derlaag geleden heeft. Hij heeft te- jen iedereen die het horen wilde, Terklaard dat minister Schroder (Buitenlandse Zaken) noch Mende op hun posten zouden terugkeren. nu toch gebeurd. Maar ook kanselier Erhard is „omgevallen", zo als op de voorpagina's van de boule- Tardpers staat: Erhard had Strauss beloofd, dat Mende, in ruil voor Strauss' toestemming om Schroder «nieuw te benoemen, niet zou te rug- kren. Behalve een strijd tussen persoon- ijke rivalen waren de harde coalitie- nderhandelingen ook een strijd tus- twee opvattingen. Strauss en zijn Beieren, gesteund door oud-kanselier Adenauer en bondsdagpresident Ger- itenmaier, zijn voor een starre poli tiek tegenover Oost-Dulitsland. De vrije democraten proberen deze ver starring met alle mogelijke maatre gelen te doorbreken. Ze komen daar mee dichter bij de realiteit van de beide Duitse staten dan de tieve garde. Ook de minister van Buitenlandse Zaken Schroder is voor een opener politiek tegenover het oosten. Daar om proberen zijn tegenstanders hem te isoleren door Mende van het mi nisterie van zaken geheel Duitsland betreffende te houden. Deze opzet is mislukt. Vanmiddag om vier uur zou de nieuwe, op 19 séptember gekozen, bondsdag voor het eerst vergaderen. De zitting wordt voorgezeten door het oudste bondsdaglid. oud-kanselier dr Konrad Adenauer. Opnieuw zal Eugen Gerstenmaier. nu de onder handelingen tot overeenstemming hebben gevoerd, president van de bondsdag worden. Morgen volgt in de bondsdag de verkiezing van de bondskanselier. Niemand twijfelt aan Erhards be noeming. Pas daarna zal Erhard zijn kabinet aan de bondsdag presenteren. De leden van het kabinet worden door de bondspresident (Lübke) be noemd op voordracht van de kanse lier. Nog steeds is niet helemaal ze ker of Lübke de benoemingsoorkonde van zijn persoonlijke vjjand en poli tieke tegenstander, de minister van Buitenlandse Zaken Schroder zal willen tekenen. Over de juridische consequenties van een eventuele wei gering bestaat onder grondwetsge- leerden verschil van mening. Maar vandaag in ieder geval heerst in Bonn nog opluchting over het met zoveel moeite bereikte resultaat van de kabinetsformatie. Minister Vondeling van Financiën, deed gisteravond in een politieke tv- uitzending var> de P.v.d.A. een appèl op de Nederlandse bevolking. Hij no digde iedereen uit die mogelijkheden voor de overheid ziet om met minder geld meer te doen. dit in een brief aan hem of een van de andere minis ters te schrijven. De bewindsman omschreef de aangekondigde belas tingverhogingen als „de club van mi nisters heeft besloten de contributie met zes procent te verhogen". In zijn betoog liet hij doorklinken, dat niet alleen de oppositie, doch ook hem er alles aan gelegen is tot be zuiniging op de overheidsuitgaven te komen. Over oorzaak en gevolg van onverwachte tegenslag is thans nog niets hekend Een dikke laag grint en slib is ter bescherming over de segmen ten van de lekkende Metrotunnel in Rotterdam aangebracht. Detective contra bende vrouwen Direct na de ontdekking van het lek heeft men de schuif, die de tun nel onder de- rivier aan de noordzij de ter hoogte van het station Leu- Nederlands kleinkunstenaar VVim Sonneveld stapt voor een tüdje van het podium af en gaat filmen. Hij ul de hoofdrol spelen in een pro- dokt, dat in een Nederlands-Engelse tersie wordt gemaakt. Het wordt een komische thriller, waarin Sonneveld de detective is en waarin de bende bestaat uit vrouwen. Een aanlokke lijk werk dus. De regie van de film za' worden levoerd door regisseur Richard tester, die bekend is geworden door 'ijn Beatle-film. Wanneer de film in roulatie moet gaan, is niet bekend. WEERBERICHT Oostelijke wind Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavonddroog weer en over tet algemeen weinig bewolking. Ma- tj&e oostelijke wind. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 OKTOBER Zon op: 07.13 uur; onder: 17.36 uur Maan op: 01.12 uur; onder 16.36 u. Hoogwater in Katwjjk te 11.42 uur: Laagwater te 07.10 en 19.37 uur. Dit nummer bestaat *lt 18 pagina's (Van onze Rotterdamse correspondent) Er is gisteren een ernstig lek ontstaan in het gedeelte van de Metrotunnel, dat onder de Maas doorloopt. Over de oorzaak van het lek is nog niets bekend. Uit veiligheidsoverwegingen heeft de dienst der gemeentewerken besloten, dat alle arbeiders, die in de tunnel aanwezig waren, naar boven moesten. Over de schade en de vertraging in de werkzaamheden kan men nog geen mede delingen doen. vehaven kan afsluiten, neergelaten. Daardoor is voorkomen, dat het ge hele gedeelte onder de rivier volliep. Gistermiddag kon ir. G. Plantema, hoofd van de afdeling tunnelbouw meedelen, dat het water niet verder scheen te sty gen. Hoe hoog het pre cies stond, wist hy nog niet. De si tuatie was ook voor hem onoverzich telijk. Niet leegpompen De enige maatregelen, die konden worden genomen, dienden ter voor koming van een uitbreiding van de schade. Men is met opzet niet be gonnen met het leegpompen van de volgelopen tunnel. Door het water naar binnen te laten komfin. bereikt men namelijk, dat de druk buiten en binnen op een bepaald ogenblik gelijk wordt. De schadelijke stro mingen, die het gat mogelijk groter konden maken, zouden dan zijn op geheven. Gistermiddag had men wel het lek min of meer gelokaliseerd. Het moet liggen tussen de tunnelstukken ne gen en tien. die onder de Konings haven liggen. Het onderzoek naar de oorzaak van het lek wordt door verschillende factoren bemoeilijkt. Duikers in de tunnel brengen is on mogelijk, omdat de afstand tot de wal te groot is. Van buitenaf is waarnemen zeer moeilyk. De tunnel stukken zyn namelijk geplaatst in een gleuf, waarin tevoren heipalen zyn geslagen. Ter bescherming heeft men over de segmenten een dikke laag grind en slib aangebracht. I dit wel zeer onverwachte oponthoud zijn. Om tien uur gisteravond stond het water in het ondergelopen tun- I reldeel anderhalve meter hoog. Het scheen toen nog langzaam te stijgen, j Het is niet uitgesloten, dat het zand, dat de zandspuiter „solent" over de tunnelbuis heeft gespoten, hier debet aan is. Zodra de waterstand constant blijft, zullen kikvorsmannen afda len om een onderzoek in te stellen Het wetsontwerp, waarbij toestem ming tot het aangaan van een hu welijk door Prinses Beatrix met Claus von Amsberg wordt gevraagd zal op woensdag 10 november in een open bare vergadering van de Tweede Ka mer worden behandeld. Kamervoor zitter mr. F. J. F. M. van Thiel heeft dit vanmiddag in de Tweede Kamer meegedeeld. Dezelfde dag komt tevens aan de orde het wetsontwerp tot naturalisa tie van de heer Von Amsberg. u (Van onze correspondent in Wenen) De beruchte dr. Erich Rajako- witsch, vriend en vertrouwens man van massamoordenaar Eich- mann, is weer op vrije voeten. In begin van maart van dit jaar werd hij tot 2]/2 jaar gevangenis straf veroordeeld, omdat hij als leider van de afdeling ..Joodse zaken" in Den Haag op 12 aug. 1942 het bevel ondertekende. Een woordvoerder van het In donesische ministerie van Bui tenlandse Zaken en twee woord voerders van het leger hebben vandaag ontkend, dat militairen zaterdag de ambassade van com- munistisch-China in Djakarta zijn binnengedrongen en het kantoor van de handelsattaché hebben doorzocht. Gisteren had Peking een scherpe protestnota laten overhandigen, waarin werd gezegd, dat-.Indonesische militai ren met geweld het bedoelde kantoor waren binnengedrongen en daar vernielingen hadden aangericht. Zoals gisteren In een deel van onze oplage is gemeld heeft generaal-ma- joor Hadika-soemo. militair comman dant van het gebied Djakarta, de In donesische communistische partij, de P.K.I., en een aantal verwante orga nisaties verboden. Deze verwante or ganisaties zijn: de Pemoeda Rakjat (jeugdbeweging), de Gerwaini (vrou wenbeweging), de Sobsi (vakvereni ging), het „Boerenfront", de „Verga dering van Indonesische geleerden" en vier studenten bewegingen. Alle leiders van verboden organisaties moeten zich voor zondag a.s. by het dichtstbijzijnde politiebureau of bij militaire posten melden, op straffe van strenge maatregelen als zy dit nalaten. In met rode verf op muren geschil derde leuzen zijn minister van Bui tenlandse Zaken en eerste vice-pre- mier dr. Soebandrio en communisten- leider Aidit de „architecten van de beweging van de 30-st.e september" genoemd. Op andere plaatsen stond „Soebandrio en Aidit zijn Chinese la keien" Het leger zet in Djakarta de zuive ringsoperaties voort. Gisteren werd dr. Aroean, procureur bij het hoog gerechtshof in Djakarta, gearres teerd. Generaal-majoor Soeharto, de nieuwbenoemde minister voor het le ger en chef van de legerstaf, heeft de staatsspoorwegen onder zijn persoon lijk toezicht gesteld. Volgens het persbureau had het leger ontdekt dat elementen van de (communistische) Vereniging van spoorwegarbeiders (PNKA) bij de mislukte staatsgreep betrokken waren. Zandstroom IMITATIE VAN BELPHEGOR Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat het instromen van het water is veroorzaakt doordat een tunnelsegment 10 tussen de 30 en 40 centimeter omhoog is gedrukt. Dit j omhoogdrukken zou kunnen zijn ontstaan door een zg. zandstroom. Zand. dat gestort is op tunnelstuk 11 zou door deze zandstroom onder tun nelstuk 10 terecht kunnen zijn ge komen. Afgezien of het technisch mogelijk is het tunnelstuk los te ma ken en vervolgens opnieuw in te va ren en in de op de bodem aange brachte sleuf te laten zakken, zou dat zo vernemen wij van niet-offici- le zijde mogelijk de beste oplossing (Van onze Groningse correspondent) Al een week lang doen in Assen geruchten de ronde, dat een ..spook" zich ophoudt in een Ondeugdelijk De vraag is. of de breuk is ont staan door een verzakking of door een ondeugdelijk afdichtingssysteem tussen de segmenten. In hoeverre het trekken van een damwand bij het bewuste segment in verband kan worden gebracht met de breuk, is nog niet na te gaan. Mogelijk duurt het nog enkele da gen voor men de oorzaak van de breuk weet. Dan pas kan men gaan berekenen wat de consequenties van 'Van onze Utrechtse correspondent). Met ingang van vrijdag zullen de casino's, die de laatste maanden als paddestoelen uit de grond zijn ver rezen in ons land, worden gesloten. Hiertoe zal een ministeriële beschik king voor het gehele land worden afgekondigd. Dit heeft vanochtend de Rijks politie meegedeeld bi) een inval bij het casino „Marathon" in Maarssen. bepaalde wijk. De verschijning heeft vooral onder de kinderen grote angst teweeg gebracht. In de omgeving van de Al- bardastraat is de consternatie het grootst. Kinderen komen geheel overstuur thuis en dur ven 's nachts niet meer te gaan slapen. Volgens ooggetuigen doet de ver schijning denken aan Belphegor het spo van het Louvre, een film, die enige tyd geleden in enkele delen op de tv te zien is geweest. Het draagt een lange donkere cape en eeri mas ker. dat zelfs lichtgevende ogen zou hebben. Niet alleen kinderen hebben de geheimzinnige gedaante gezien. Schrik Mevr. E. Engelgeer. die aan de Al- bardastraat op bezoek was by familie is ook met de spookverschijning ge confronteerd geweest. „Ik schrok ge weldig", zei. „Toen ik het op een lo pen wilde zitten, keerde het spook, een vry lange verschijning, die geheel in het zwart was gekleed, zich plot seling om en maakte zich uit de voe ten. Griezelig De 12-jarige Bea Smit uit de Al- bardastraat is erg onder de in<±rik van wat zy heeft gezien, toen zij al in bed lag. Ze werd 's nachts om een uur of half één wakker en keek door het raam naar buiten toen ze aan de overkant een griezelige verschijning uit een brandgang zag komen. „Bea is anders helemaal niet bang", ver telde haar moeder. „Wat zij die n-cht zag is ze echter nog lang niet ver geten". Hoewel er al verschillende keren jacht op hem is gemaakt blijft het .spook" ongrijpbaar. Op plaatsen waar hy zich ophoudt worden tekens gevonden en de politie, die al enige malen heeft geprobeerd een einde te maken aan de verhalen, die er over de in het zwart geklede verschijning de ronde doen, heeft meegedeeld een oogje in het zeil te houden. De jonge Griekse vorstin An- ne-Marie verscheen in deze fol kloristische kledij aan een diner in het stadhuis van Rhodes, dat werd gegeven ter ere van haar en Koning Constantijn. waardoor een groot aantal joden van Nederlandse afkomst op transport werd gesteld om ver gast te worden. Omdat Rajako- witsch reeds het grootste deel van zijn straf in voorarrest had doorgebracht werd dit van de 2JA jaar afgetrokken en bleven er nog mahr ruim zeven maanden over, die hij moest uitzitten. In Wenen waren de redacties noch het semi-officiele persbureau van de vrijlating op de hoogte. Al leen het ministerie van Justitie kon de gewenste bevestiging ge ven. Na het bekend worden van de vrij lating heeft Nederlandse Auschwiti- I comité het volgende telegram ge zonden aan premier Cais: „Dringen I aan om Oostenrijk onmiddellijk uit levering te vragen van Rajakowitsch wegens zijn aandeel in de deportatie j en vernietiging van ruim honderd duizend Nederlandse joden". Zuiver formeel-Juridisch ls de vrij lating van Rajakowitz in orde. Doch er blijft iets onbegrijpelijks ever. Na de uitspraak en het vonnis in maart tekende de officier van justitie onmiddellijk hoger beroep aan en eiste een hogere straf. Of schoon het gerechtshof nu reeds bij na acht maanden de tijd heeft ge had om deze eis onderzoeken, heeft het nog altijd geen uitspraak gedaan, zodat tegen Rajakowitsch geen zwaardere straf is uitgesproken. Wanneer later een nieuw vonnis zou worden geveld en een zwaardere straf zou worden uitgesproken wat bijna onwaarschijnlijk r dan zal Rajakowitsch in elk geval onbereik baar zyn voor de Oostenrijkse ju- st'Me, daar hy voldoende mogelijk heden heeft om nu reeds naar het buitenland te gaan. Hij zal dit zeker wel doen omdat deze man. die men „de moorde naar achter de schrijftafel" heeft genoemd, in Milaan een grote ex portfirma (onder de naam dr. Ra- ja) bezit, die tydens zyn gevangen schap door zijn zoon werd beheerd. Vooral door de handel met landen achter het Ijzeren gordijn is hij een zeer gefortuneerd man geworden en kan hy nu in vrijheid en welstand leven. Juist daarom is het een schande voor de Oostenrijkse justi tie, dat zy het hogere beroep met opzet of uit nalatigheid zo traag heeft behandeld met het gevolg, dat er geen hogere straf werd uitgespro ken tegen de man die toch olgens het oordeel van de Oostenrijkse rechtbank in maart van dit jaar werkelijk schuldig is aan de moord op een groot aantal onschuldige en weerloze r teuwo t Heden Woensdag heeft Dr. J t H. C. Kern in het groot audi- torium der Leidsche Acade mie zijn hoogt eer aarsambt in de letterkundige faculteit aanvaard. a De gemeenteraad van a Haarlem heeft heden Woens- t a dag besloten tot het sloopen t a van de Nieuwpoort. de i a Schalkwijkerpoort en de 4 j Leidschepoort. j

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1