„Ze denken toch zeker niet, dat ik me ongelukkig ga lopen. Neville's experimenten mislukt Nederland speelt 0-0 tegen Zwitsers en is „Eerlijke" Piet Kruiver in de kleedkamer: Stand nu nu wel uitgeschakeld Zwitsers tevreden over hun tactiek „Het leek wel of we in Bern speelden LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 18 OKTOBER 1965 Ook na de rust kwamen de 60.000 Nederlandera in het Olympisch Stadion bepaald niet aan hun trekken. Pas tegen het einde, toen de Zwitsers te vreden met het gelijke spel het accént zwaarder op de verdediging be gonnen te leggen en Flinkevluegel, Schrijvers en Muller zich steeds meer daadwerkelijk met het (falende) aanvalsspel van Krui ver ca. gingen bezig houden. poogde Oranje wat meer verrassing In de attaques te leggen door het afvuren van gecamoufleerde schoten-van-afstand. De Zwitserse doel man Elsener kreeg het zowaar nog moeilijk met schoten van Henk Groot, Kruiver en Schrijvers, maar Het zich niet meer verschalken, al moest hy nog eenmaal op de schoen van Kruiver duiken. Voor Elsener een pijnlijke her innering aan de Feijenoorder die op slag bij het Zwitserse publiek de boeman was. Ook in de tweede helft dus geen doelpunten. Overigens waren de Zwit sers nog het dichtst btf een treffer. Kort na de hervatting manoeuvreerde de voortreffelijk spelende linksbinnen Kuhn zijn aanvalsleider Hosp vla een prachtige pass in vrije schietpositie. Hosp Joeg het leer echter hoog over de veste van Eddy Pieters Graafland Hellend vlak ling meer offensief dan Ik had ver wacht". Elftalleider Jack van Zanten zocht de oorzaak van het betrekkelijke fa len ook niet op het tactische vlak, eerder op het mentale. „Hoewel de voorbereiding, vooral de mentale, naar onze mening niets te wensen heeft overgelaten ik durf zelfs te stellen, dat tot half drie iedereen zeer goed geconcentreerd was mankeerde er in het veld toch dui delijk iets aan de instelling van verscheidene spelers. Hoe dat kwam? Ik kan werkelijk geen aan wijsbare oorzaak noemen. De stem ming was goed en de ploeg heeft de strijd zeker niet te licht opge nomen. Maar ik had de indruk dat de onzen nerveuzer waren. En wat de Zwitsers betreft, ik had niet ver wacht dat ze zo aanvallend zouden spelen". Unaniem Men was het er over eens, dat niet een Nederlandse speler in het bij zonder aansprakelijk kon worden gesteld voor de tegenvallende uit slag. Wel werd unaniem erkend, dat de beide experimenten Prins rechtsbuiten en de dubbele spits Kruiver-Henk Groot in het mid den niet geslaagd waren. En dat is dan nog zacht uitgedrukt. Ko Prins zat, voor zijn doen zeer ti mide, wat zielig op een bank. „Nee, ik was niet gelukkig met deze plaats. Natuurlijk zeg je ja, als ze je vragen of Je het aandurft eens rechtsbuiten te spelen. Je zegt nooit dat je niet durft, je wilt zo graag meedoen. Maar dit lag me niet. Om goed ingespeeld te raken moet ik veel aan de bal zijn cn ik heb de eerste twintig minuten bijna geen bal gehad. En dan die Zwitserse nummer drie. Die man (Führer) liep maar achter me aan, waar ik ook ging". Niet mals Na zich aanvankelijk rustig te heb ben gehouden, wilde Piet Kruiver toch wel even zijn lang niet malse commentaar op dit Nederlands elf tal spuien. „Zó, ik was dus minder actief dan gewoonlijk. Dat kan wel kloppen. Ja, ze denken toch zeker niet, dat ik me ongelukkig ga lopen om het vuile werk voor de club mootjes op te knappen. Ik was er van te voren al bang voor geweest, dat dat zou gebeuren". Ontevreden was ook Dan Schrijvers, maar de PSV-er had zich meer ge ërgerd aan de instelling van som mige van zUn ploeggenoten. „Ik noem geen namen, maar de jon gens waar ik op doel hadden vroe ger al een of meerdere malen te lauw gespeeld in een interland. Het is mU een raadsel, waarom ze dan nu weer werden opgesteld. Het was een .geluk, dat de Zwitsers niet In de aanval gingen, want het is zeer de vraag, of wij het dan hadden gered. Weet je, die jongens hadden een elftal en een elftal kan je al leen weerstaan mèt een elftal. Niet met zeven of acht man". De PSV-er was zich er voorts van bewust, dat hij betrouwbaarder had gespeeld dan de laatste tijd het geval was. „Er was nogal wat kri tiek geweest op mijn spel en daar om heb ik me aangepast. Kritiek kan ik wel verdragen, ze kunnen me krijgen zoals ze het hebben wil len. Overigens jammer van dat schot vlak voor het einde. Ik zag de bal precies naar die hoek gaan, maar op de laatste meters week hij net iets af". Denis balt de vuisten „ze hadden feller moeten aanvallen Eddy Pieters Graafland stopt een van de Zwitserse schoten. Zwitserland 5 3 111 N.-Ierland 5 3 111 Nederland 5 2 2 1 6 Albenië 5 0 0 5 C Nederland kan zich nog voor het eindtoernooi, ma moet het oranjeteam half november in Bern van de Zwitsers winnen i Noord-Ierland op zijn minst een punt verspelen aan Albanië. Führer was voor u een verrassingniet waar...? FRITS FLINKEVLEUGEL een jongen met pit Het uitvoerend comité van de IAAF, de internationale atletiekfe- d era tie, waarvan na de erkenning van twaalf landen nu 140 nationale bonden lid zUn, heeft gisteren tij dens een vergadering in New York besloten, dat de wedstrijden om de Europa Cup, die dit jaar voor het eerst met groot succes zijn gehou den, in het vervolg in de oneven ja ren tussen de Olympische Spelen en De Europese kampioenschappen zul len plaats vinden. Een half uur voordat arbiter Boström het beginsignaal gaf voor de 25ste interland tussen Nederland en Zwitserland konden de loketten van het Olympisch Stadion worden gesloten. „Vanmorgen hadden we nog ruim 15.000 kaarten", zei stadion-directeur Dick Bessem, die ondanks het teleurstellende resultaat meer dan tevreden was. „Kort voor de wedstrijd waren alle kaarten ver kocht. Tenminste iets dat goed was" stelde hij dankbaar vast. (Van onze sportredacteur) Neville's experimenten: een aanval zonder uitgesproken vleu gelspelers en een dubbele spits in het centrum, zijn op een kost bare mislukking uitgedraaid. Zonder snelheid op de flanken slaagde het kwartet „zware jongens" waarop de tijdelijke bonds coach al zijn hoop had gesteld, er niet in openingen te maken in de traditioneel hechte en elastische Zwitserse defensie. Geen tempo, geen doelpunten Het is een oude voetbalwijsheid, welke het Nederlands elftal gistermiddag vrijwel zeker de boot naar Londen 1966" deed missen Sobere bagage De bagage van de voetbalmiljonairs Henk Groot, Piet Kruiver en Ko Prins vooral van Prins die als rechtsbuiten een „verloren" figuur was bleek uitermate sober, nu de „speedmakers" op de vleugels ontbraken en Leimgruber c.s. een belangrijk deel van hun aandacht aan het duidelijk te trage drietal konden besteden. Pietje Keizer, Neville's vierde „aas", leek aanvankelijk de gunstige uit zondering te zullen worden. In het eerste half uur flitste hij ver scheidene malen goed langs „ausputzer" Schneiter en Grobéty en lukte ook de combinatie met Groot soms aardig. Maar de „wed strijd van Pietje Keizer", waarvan Ajax-Amsterdam had gedroomd is het uiteindelijk evenmin geworden. In de tweede helft, toen mannen als Daan Schrijvers, de pittige DWS-rechtsback Frits Flinkevleugel en Bennie Muller de eigen aanval naar voren dwon gen, was en juist toen kwam het erop aan de grillige atleet Piet Keizer al volledig uitgeblust Meer teleurstellingen Over één ding waren de Zwitsers het eens: tactisch had den zij het duel op alle fronten j in het voordeel beslist. Elftal- i leider Willy Wyttenbach glim lachte fijntjes: „Führer was voor j u een verrassing, nietwaar? Het I was ons antwoord op uw J „vondst" Prins De al kalende routinier Führer was bereid een nadere verklaring te igeven. „Kyk. toen bekend was dat Ko Prins rechtsbuiten zou staan, nam coach dr. Foni aan dat Prins vaak achter de voorhoede in plaats van op de rechtsbuitenplaats zou opereren. Bij een konsekwente dek king zou in het laatste geval een groot gat op de rechtervleugel ont staan, waarvan licht geprofiteerd zou kunnen worden. Foni nam toen twee maatregelen: hy stelde my op als directe tegenstander van Prins daarom had ik nummer drieen gaf Bani de opdracht, wanneer dat noodzakelijk was. als linksback te gaan spelen. Bani heeft dat namelijk al vaker gedaan. Nou. alles is uitstekend gegaan. Ik heb Prins de volle 90 minuten zwaar bewaakt en hem geen meter ruimte gegeven voor een van zijn gevaar lijke soloacties. Aanvankelijk bleef hij rechtsbuiten spelen, maar later, in de tweede helft vooral, zocht hij zijn heil op het middenveld, maar ook daar liet ik hem geen moment gaan. Uiteindelijk werd Prins zo moedeloos dat hij er steeds minder in ging geloven. Intussen had Bani mijn oorspronkelijke linksback- plaats ingenomen. Zo behielden we onze 443 formatie gedurende de gehele wedstrijd en hebben wij de Nederlanders kunnen beletten ge vaarlijk te worden. Toch zat de „nul" alle Zwitsers wat dwars. Met Kuhn als vrywel permanent teruggetrokken strateeg tussen knappe opbouwers als Bani en Dürr had Foni gegokt op het jonge talent Künzli, de opportuni. teit van Hosp en de snelheid van Quentin om uit een van de snelle te genstoten een doelpunt te fabrice ren. Bani: „Die Nederlandse verde diging speelde te sterk. Zij gaven on ze speerpunten nauwelijks een kans. Daarom is dit gelijke spel een juist resultaat". De Chinees Ni Chth Chin, die eerder dit jaar al de aandacht op zich vestigde met een hoogtesprong van 2.23 m heeft zondag tijdens wedstrij den in Peking zijn Chinese record gebracht op 2.24 m. Chin plaatste zich met deze prestatie aan de kop van de wereldranglijst van dit Jaar. Terwijl een deur verder de Heiveten uitgebreid uit de doeken deden waarom Zwitserland een meer aan vallende rol had kunnen spelen dan verwacht was, giste de Neder landse leiding nog altyd naar de oor zaak hiervan. „Tja, we toonden te weinig Initiatief", vond een beteu terde Denis Neville. „In de voor hoede liepen Jongens rond, die stuk voor stuk wel kunnen voetballen, maar het draaide nu eenmaal niet. En we hadden niemand, die de boel nu eens goed kon verzetten. Inderdaad was de Zwitserse instel- IETS GOED... Teleurstellingen dus. Er waren er meer. In de eerste helft kon een deel van de misère vna het „stilstaande" Nederlandse aanvals spel op rekening van het in het 4-2-4 systeem zo belangrijke „tan dem" op het middenveld worden geschreven. De debuterende DWS'er Joop Burgers waagde zich zelden over de middenlijn, haalde, doordat hij soms niet goed raad met de bal leek te weten, de vaart uit het spel en gaf bovendien zelden een goed bespeelbare pass af. Ook Bennie Muller bleef in eerste instantie teveel „kle ven" aan de wat onzeker onder het felle openingsoffensief van de Zwitsers wat paniekerig spelende Nederlandse verdediging, welke zich overigens allengs uitstekend herstelde. In de tweede helft ging Muller aanvallender spelen en wierp ook Burgers een deel van zijn schroom van zich af, maar toen was het al te laat en hadden de Zwitsers de wedstrijd vast in handen Meer dan het was Een teleurstellende eerste helft dus. Zowel van Nederlandse als Zwitserse zijde. Weliswaar speelden de Helveten iets feler en met meer inzet en ontplooiden hun aanvallen, waarvoor zij het gehele veld gebruikten, zich soepeler, maar het leek toch meer dan het in feite was: ook in de formatie van dr. Alfredo Foni ontbrak de man met de eindstoot. Moeilijk werk kreeg Eddy Pieters Graafland een af en toe duidelijke veldmeerderheid van de Zwitsers ten spijt niet te verrichten. Een schot van Dürr in de vijftiende minuut, een afstandschot van Künzli, daarmee was voor de thee de Zwitserse koek eigenlijk wel op. De hoogtepunten waren zeer dun gezaaid. Aan de andere kant een schot van Prins in het zijnet, wat corners en wat vrije schoppen en van het daarvoor dankbare publiek een applausje voor Frits Flinkevleugel, die, toen de „grote jongens" vóór de opening niet konden vinden, noch maken, het. met de bal aan de voet. zelf maar eens ging proberen. Ook zonder succes. Maar bij hem was de goede wil duidelijk aanwezig. Ook na de rust plaus beloond, elke goede oplossing van de verdediging kreeg dezelfde beloning. De Nederlanders op de tri bune hoorde men nauwelijks. Inte gendeel. in deze belangrijke wed strijd bleven de reacties van de oranjesupporters opvallend lauw. Wél werd later voortdurend gehoond als er (weer) een actie van de aan val mislukte. Speciaal Ko Prins moest het ontgelden. Later zei de Ajacied: ,.Ze begrijpen niet dat het zo'n steun voor je kan zijn. Vooral als Je niet draait, zoals ik vandaag, kan een waarderende reactie, als je iets goed doet, wonderen doen. Maar by ons staan ze veel eerder dan in het bui tenland klaar met hun boe-geroep. PIET KRUIVER „Ze denken toch zeker niet dat ik me ongelukkig ga lopen". Het Nederlands elftal staat op een hellend vlak. Dat heeft ook deze wedstrijd, weer duidelijk gemaakt. Teveel wijzigingen, teveel experi menten, net iets teveel spelers, die zich niet voor de volle 100 procent inzetten (zie de uitlatingen van Piet Kruiver en Daan Schrijvers na afloop) en een coach, die twee meesters moet dienen de KNVB en Holland Sport zijn daar niet vreemd aan BFVf VOS I.A.A.F. beslist: Europa Cup in oneven jaren Vierduizend Zwitsers maakten meer lawaai dan 60.000 Nederlanders KO PRINS in duel met zijn schaduw Führer Rechts op de foto Piet Keizer. MINISTER VROLIJK stak er een sigaar bij op Unaniem was na afloop de mening van spelers en officials over de hou ding van het publiek in het Olym pisch Stadion. „Het leek wel of we in Bern speelden inplaats van voor eigen publiek", verzuchtte Bennie MuUer. Inderdaad, het was frappant te constateren hoe verschillend de „legioenen" reageerden. Het Zwitserse contigent bedroeg een kleine 4000 mensen. Zij moesten het opnemen tegen zo'n 60.000 Ne derlanders. Normaliter een strijd die eenvoudig verloren moet worden. Maar de supportersslag werd door de fanatieke Helveten glansrijk gewon nen. Al voor de wedstrijd gaven zij van hun aanwezigheid blijk. Onder hen bevonden zich 100 winnaars van een speciale toto-prijs en de 47-ja- rige Emile Holliker glazenwasser in Zurichdie naar de Nederland se hoofdstad was komen lopen, zyn bagage had hjj in een kinderwagen vervoerd. Holliker legde de 900 km af in dertig dagen Met opvallende roodwitte vlaggetjes zwaaiend, hun „hop Schwyz" onop houdelijk scanderend en hun span doeken met gepaste trots vertonend, maakte ze een lawaai, dat het timi de „geen woorden maar daden" dui delijk overstemde. Onvervalste koei- enbellen voornamelijk uit de buurt van Luzern zetten het spandoek van een groep wel zeer opvallende Helveten kracht bij. Ter wijl zij boven zich het opschrift „Schwyze mannen, keine pannen" torsten, accentueerden zij dit door een oorverdovend, door de enorme, aan het lichaam vastgebonden bron zen bellen geproduceerd lawaai voort te brengen. Ook tijdens de wedstrijd weerde het roodwitte le ger zich geducht. Elke actie van doelman Elsener, hoe simpel op zich zelf ook, werd met een geweldig ap-

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6