•ïeesink en Ruska geblesseerd SIM) IIT van vandaag 1 RILD is ander mens geworden Quicksilver S wereldrecord! Schaduw valt over oranje judoploeg Rustig inventus is bang Kangeroes 2 verliest van Alliance (2-3) KRANTENBEZORGER GEVRAAGD LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 OKTOBER 1965 VIERDE BLAD ANTON GEES1NK WILLEM RUSKA (door Frans Henrichs) o de Janeiro, woensdag Sombere wolken pak- n zich samen boven de Nederlandse judoploeg or de wereldkampioenschappen. Troefaas Anton lesink is geblesseerd. Zijn linkerelleboog is ge- ellen, het gevolg van een trainingsongeval, illem Ruska heeft een blessure aan het rechter beenbeen. Gelukkig zijn de gebroeders Snijders or verwondingen gespaard gebleven. juska en Gees ink zijn er heel Hg onder. Ploegleider Methorst je Braziliaanse masseur doen alles hen zo snel mogelijk weer in flitie te hebben. „Die verwondin- zijn lelijk", zeggen onze beide Bigewichten, „maar veel lelijker jet, dat het congres van de inter- jonale judo federatie opnieuw de hg heeft uitgesteld. Die zou eerst jrdag zijn, toen dinsdag en nu It zij pas plaats na de weging op wedstrijddag. Daaruit blijkt, dat officials geen echte wedstrijd- )ka's zijn geweest. Wij willen in tegen wie we moeten strijden, rnaar kunnen we onze tactiek lien. Of we nu tegen de lichte kuma moeten of tegen Sakaguehi 120 kilo, dat maakt een groot ichil. De bepaling om de loting te op de wedstrijddag is in van de Japanners." Geconcentreerd eesink is momenteel meer gecon- op het toernooi van de gewichten dan op dat voor alle „Het is vrijwel zeker, )e Europese Unie van Voetbal- iden (UEFA) heeft de Britse ld verzocht de verzekering te len geven dat zal worden zorg- Iragen voor een sportieve sfeer de wedstrijd (vandaag) tussen Turijnse club Juventus en erpool. De algemeen secretaris i de UEFA had een telegram Juventus ontvangen waarin 'ftalianen hun bezorgdheid over veiligheid van hun voetballers tipreken. 3e Engelse bond heeft toege- 1d dat alles zal worden gedaan i ordeverstoringen te voorko- m en om een correct vèrloop n de wedstrijd te verzekeren. ?ier Giorgio Amerio, secretaris ii Juventusis inmiddels reeds Liverpool aangekomen. Hij zei fc geen ongeregeldheden te ver uiten, omdat er ook in Turijn de eerste wedstrijd tussen de iee ploegen geen incidenten zijn toeest. Zaterdag hébben zich wel moei- ïheden voorgedaan, nadat Li- tpool in de Engelse league in tl thuiswedstrijd met 0—2 heeft rloren van Manchester United. i groep Liverpool-supporters >Jt daarna stenen gegooid naar kantoor van Manchester Uni- Ook vreest men voor anti- liaanse gevoelens na de botsin- vorige week bij de wedstrijd Rome tussen Roma en Chelsea het toernooi van Jaarbeursste- dat de Japanse topmannen kampioen Sakaguehi (1 meter 97. 120 kilo) en Matsunaga (107 kg) bij de zwaarge wichten uitkomen. Verder de beste Russen, Duitsers en Zuidamerikanen van Japanse afkomst. Mocht ik het zwaargewicht winnen, dan is voor mij het toernooi alle categorieën nauwe lijks meer interessant. De Japanners zeggen dan namelijk toch, dat hun vertegenwoordigers in dat toernooi, de lichte Inokuma en Kato, de twee de keus vormen. Maar dat is niet waar. Zij zijn snel en gevaarlijk". Oorlog De zenuwenoorlog tussen Geesink en de Japanners is dus weer aan de gang. Toch is Anton goede maatjes met de Japanse topofficial Matsu- moto, dei hij nog kent van zijn werk aan de Tenri-universiteit. Matsu- moto zal er voor zorgen, dat een Japanse topjudoka een jaar komt werken op de judoschool, die Geesink deze maand in Utrecht opent. De Nederlandse ploeg is, afgezien van de blessures, goed in conditie. Beter dan de Japanners, die veelvul dig in de bar van het hotel rondhan gen en roken als schoorstenen. Hun techniek is echter nog steeds subliem. HENGELSPORT wed- Viscollege V.O.P. hield strijd in de Zijl. De vangst was zeer slecht. Uitslag: 1. G. Tegelaar, gr. Voorn; 2. C. v. d. Blom; 3. J. Nieuwe- burg; 4. M. Slieringo; 5. G. Houwe- ling en 6. G. Bonarius. Met een beetje meer veine had den de Kangeroes-reserves in Haar lem hun eerste overwinning in de competitie kunnen boeken. We twij felen er echter niet aan of die winst zal, na de 23 nederlaag tegen Al liance spoedig komen! In de eerste set van de wedstrijd waren Wiebe Pera cs. zelfs zoveel beter dat hun Haarlemse gastheren, dat ei een vlotte zege in de bus leek te zitten. Met 155 lieten onze stadgenoten Alliance ach ter zich. Teun de Reede smashte be keken langs en over het Haarlemse blok, terwijl net verdediging en pass evenmin problemen opleverden. Daarbij stak het weliswaar enthou siaste, doch technisch bepaald ar me volleybal van de Haarlemmers schriel af. Misverstanden bij het stoppen van de service ln de twee de set haalde het ritme op slag uit de Kangeroes-formatie. Met 159 maakte Alliance gelijk. Daarna heeft Kangeroes 2 eigenluk doorlo pend naar zichzelf lopen zoeken, al bleef het voor iedere objectieve toe schouwer duidelijk dat Kangeroes de technisch betere formatie was. Pech JEUGDELFTAL Het Nederlands elftal speelt don derdagmiddag om drie uur op het sportcentrum van de KNVB te Zeist een oefenwedstrijd tegen het natio naal jeugdelftal van spelers van 18—20 jaar. De jeugdploeg komt in de volgende formatie uit: doel: Schrijvers (DWS)achter: Pansier (Xerxes) en Vos (ADO); midden: Splinter (Ajax), Hulshoff (Ajax) en Koenders (Graafschap); voor: Lof- feld (DOS), Cruyff (Ajax), Van der Kuylen (PSV), Jansen (Feijenoord) en Graaumans (NAC). Geen aanklacht Telstar is na een bestuursvergade ring, waarin het onverkwikkelijke in cident tijdens de wedstrijd Telstar— DOS, werd besproken, tot de conclu sie gekomen dat het beter en ver standiger is geen gerechtelijke ver volging tegen de DOS-speler Aarts en tegen de vereniging DOS zelf in te stellen. Wel zal, en dit in opdracht van de KNVB, een rapport worden opgesteld. Advertentie Aanmelden: Bureau LEIDSCH DAGBLAD, Witte Singel 1 - Leiden besliste de vijfde set in het nadeel van Wiebe Pera en zijn mannen, nadat zij de derde set met kunst en vliegwerk hadden gewonnen (1614) en de vierde set op de ser vice hadden verloren (915). In de laatste set haalden de gastheren ten slotte via 810 en 1111 de winst binnen (15—11). Hitte Onze landgenoten die woensdag door de vroeger bekende Amerikaan se tennisser Bob Falkenburg, eige naar van een reeks cafetaria's in Rio, zijn uitgenodigd om te komen lun chen, hebben eerst moeilijkheden gehad met de hitte, maar gelukkig is het de laatste dagen in Rio koel weer. Zij popelen nu om de sportzaal van het beroemde Maracana-voetbal stadion aan het werk te kunnen gaan. STANLEY ROUS WIL ANDER SYSTEEM... Sir Stanley Rous, president van de internationale voetbaifederatie (FI FA) heeft gisteren een plan bekend gemaakt voor reorganisatie van de grote Europese toernooien, waarmee uit de band springen van voetbalsup porters de kop wordt ingedrukt. Sir Stanley stelt voor het huidige systeem van een uit- en een thuis wedstrijd te schrappen bij de wed strijden om de Europabeker voor landskampioenen, voor bekerwinnaars en voor jaarbeurssteden. „De meeste moeilijkheden komen voort uit gevoelens die meegenomen worden van de eerste naar de tweede wedstrijd," zei hij. „Het twee - wedstr ij de n - systeem scheen ideaal om beide landen een aantrekkelijke wedstrijd te verschaf fen, maar er heeft zich een nadeel ontwikkeld de verdedigingstactiek van het bezoekende elftal. Dit heeft klaarblijkelijk invloed op de toe schouwers." De Japanners hebben op hun beurt de eerste psychologische nederlaag geleden. Hun landgenoot Risei Kano, zoon van judo-uitvinder Jigoro Kano. is afgestemd als voorzitter van de internationale judo federatie. Over zijn opvolging is nog niet be slist, maar judo is nu geheel uit de Japanse sfeer getrokken en kan momenteel waarlijk internationaal worden genoemd. Niets geleerd Pat Crerand en Billy Bremner twee van de hardste en ruwste spe lers uit het Engelse voetbal zijn in het Schotse elftal opgesteld om Schotland in de wedstrijden om de wereldbeker tot een harder geheel te maken. In de kwalificatiewedstrijd tegen Polen, die hedenavond in het Hamp den Park Stadion gespeeld zal wor den, zal Crerand de rechtshalf- en Bremner de reohtsbinnenplaats in- A'ls Schotland zal waarschijnlijk dat beiden ook in de belangrijke laatste twee wedstrijden tegen Italië opgesteld zullen worden. Bremner en Crerand zijn door hun harde manier van spelen nogal eens in conflict met de scheidsrechter ge komen. Bestuur Swift Het bestuur van Swift is als volgt samengesteld: A. Vermeulen (1ste voorz.A. v. d. Leek (2de voorz.), J. Bink (penn.), J. v. d. Lelie (2de penn), H. Bakvis (secr.), J. Riethoven (2de secr.), J. Riethoven Azn. (comm). De sportcommiseieJ. Riet hoven Azn (voorz.), J. Riethoven (secr.), Vermeulen en Wallet (comm). In een matige, door 5.000 toeschou wers bijgewoonde vriendschappelijke wedstrijd heeft GVAV gisteravond in Groningen met 3—1 (rust 10) ge wonnen van de in de Duitse oberliga bescheiden geklasseerde Karlsruher SC. Koersen in Hilversum (V an onze medewerker) Quicksilver S is wereldrecordhouder! Gisteravond behaalde de Fried-zoon zijn 131ste zege en streefde daarmee de Italiaan Tornese, die met 130 over winningen aan het hoofd stond, voorhij. Fris als een hoen en vol energie reed de thans zestienjarige zijn ereronde, alsof hij zich bewust was deze buitengewone prestatie te hebben geleverd. De officiële huldiging van de houder van het wereldrecord zal dinsdag a.s. in Hilversum plaats vinden als het kampioenschap Nederlandse paarden verreden wordt. Wagenaar jr. reed met Quick silver een tactische koers. Hij moest 60 meter aan de kop geven van wie Alice van Heghweyde lang als leidster fungeerde. Gaan deweg liep Quicksilver, die snel ivas gestart, steeds buitenom zijn handicap in en lag na ruim an derhalve ronde reeds in derde po sitie. ln de voorlaatste bocht maakte Quick een klein foutje, die Wagenaar echter spoedig corri geerde. Toen ging de reus van Otterloo echter in één ruk over de koplopers heen en triomfeerde over de 2900 meter in grootse stijl in 1.23.3 km tijd. Jour de Java, die 20 meter aan Quick moest geven werd een eervolle tweede vóór Winston Spencer. Over het algemeen waren de favo rieten deze avond goed op dreef. De Hairos li-dochter Elisabeth Hollan- dia zegevierde bij de tweejarigen over Elan Vital en Ellen Axkit. Diamant- vink S bedwong in de tweede koers de niet best dravende Delila in 1.27.8 km tijd en bij de leerlingen voerde Plagge Diomedea S naar een goede 1.26.6 triomf vóór Dave Narciso en Bea. Tesselaar met Benjamin Olivier klop te de door De Vries gereden Brown Bomber in 1.28.3 km tijd. Bastogne (Bouwhuis), die enige tijd op rust is geweest, bleek goed in vorm en won in 1.24.- de slotdraverij. Anad Kinley werd, ondanks een galoppade, toch nog tweede. De surprise kwam in de Buizerdprijs van de kant van Atlas (Jp. van Leeuwen) w f 15,90. Met Arie pn Baron Heny als tweede en derde, gaf het trio f1110,10 voor fl, Uitslagen ;h Hollandia (M. 5); 2. Elan Vital; 3. Bi lt.: wl. f2.30, pl. 1.30, 5.60, koppel 5.60. 0„r-prl1s: 1. Dlamantvlnk S (P. R. R. Koppejan) (1.27.8); 2. Delüa; 3. Buitenlandse amateurs naar Duindigt Voor de Alfons Lackmann Erlnne- rungs Rennen, een internationale klassieke draverij voor amateurrijders, die op zondag 24 oktober as. op de renbaan Duindigt wordt gehouden, zijn niet minder dan 32 paarden in geschreven. Hieronder bevinden zich zes Belgische, vier Duitse en twee Franse dravers. Daar volgens de be palingen van de Europese Federatie voor Amateurs slechts twaalf deel nemers mogen starten zullen vooral van de Nederlanders veel van deel neming moeten afzien. De afstand van deze draverij bedraagt 2100 me ter, het prijzengeld f 6.000. QUICKSILVERS record 1 Boomvalkprijs1. Benjamin Olivier (A. S. Tesselaar) (1.28 3); 2. Browwn Bomber; 3. Camlngo Schotch. Tot.: Grote Oktober-prijs: 1. Quloksilver S (J Wagenaar Jr.) (1.23.3): 2. Jour de Java: 3. Winston Spencer Tot.: wi. f 1.30, pl 1.10, 1.20. cov. 2.30, koppel Tot.: wl. f 15.90, pl. 2.50, 2. 1.80, 7.70, koppel 26.10^ trio f 1.110,10. Bosduifprl huis) 1 24.- t'.; a 'otallsator-omzet f 137.192,50. SP0RTLEZERS SCHRIJVEN Niet staan maar zitten Zondag waren de zijkanten van de zittribune van UVS weer bezet met staande toeschouwers, hoewel er nog voldoende plaatsen waren. Zij be lemmeren voor de zitters (en voor „zitten" is de tribune tenslotte ge maakt) het gezicht op het spel. Er is al meer dan eens wat van gezegd, maar totnutoe zijn maatregelen achterwege gebleven. Dat aan deze situatie spoedig een einde komt, hoopt J. P. v. d. HOEK. Cal andstraat 35, Leiden. Na seizoen vol pech goed doet) is Zweed hij Ziirich (waar Stürmer het zo hlij met contract van Feijenoord (Van een speciale verslaggever) Ziirich, dinsdag Het is stil in het Ziiricher Letzigrund Stadion op de gebruikelijke trainings- middag. In de verte zijn de wazige contouren zicht baar van de bergen. Oefenineester Louies Maurer, een pezig man, die zijn enige zes semi-profs van F,C. Ziirich (de overige verblijven in liet trainings kamp Duisburg in Duitsland in afwachting van de landenwedstrijd tegen Nederland) twee lange uren op de grasmat in actie brengt, haalt machteloos de schouders op. Pechvogel Beter voor hem „Harry naar Feijenoord tja het is beter zo! Voor hem ik al dat wachten op de lange duur funest. Maar toat kan ik er aan doen? Stürmer doet het geweldig, en het is nu eenmaal in de sport zó je breekt een winnend team niet op als het niet beslist noodzake lijk is. Elke week is het toeer die moeilijke beslissing: Bild of Stür mer? En elke keer heb ik moeten zeggen, het ging me aan het hart, jammer Harry, maar je bent er weer niet bij In enkele woorden schetst Maurer het probleem van Harry Bild, de 28- jarlge Zweed die vrijdag door Feijen oord van Ziirich werd aangekocht. Het is de tragiek van de voetballer, die langs de lijn moet toezien hoe de club die hem voor veel geld uit het hoge noorden haalde, het al week-in week-uit zonder hem klaarspeelt in d<» Zwitserse liga. Bild, de gevierde doelpuntenmaker van het Zweedse elftal, die 26 maal de nationale kleuren droeg, heeft in zijn buitenlandse jaar weinig geluk gehad. „De pechvogel" noemen ze hem hier in Ziirich, want de tengere, blonde binnenspeler die triomfen in zijn vaderland vierde, heeft al dat gene dat een profvoetballer kan over komen juist gekregen toen in Zürich alle verwachtingen op hem rustten. Hij begon met een gebroken been, daarna een kaakholte-ontsteking en vervolgensja, toen inmiddels alles was genezen, was Zürich niet in staat Bild op te stellen, omdat de Duitser Stürmer naar een grootse vorm was gegroeid. En Zürich, als alle Zwitserse clubs, mag maar één buitenlander (vat. de twee waarover zü bechikt) opstellen, zodat Bild een permanente plaats kreeg op het reservebankje. De afgelopen zomer, zo gaan hier de geruchten, had Feijenoord het lopen vrijdag zat hij acht uur lang in Zürich aan tafel met de Rot terdamse bestuurders die voor deze aankoop 24 uur in Zwitserland had den uitgetrokken, 's Avonds was de transfer geregeld. In Zürich zeggen ze te weten, dat Feijenoord nu zelfs 300.000 franken (ruim 200.000 gulden) heeft moeten betalen. Ander HARRY BILD ander mens oog reeds op de Scandinaviër laten vallen, maar Zürich zou 250.000 har de Zwitserse franken gevraagd heb ben en Bild wilde eigenlijk nog niet. „Als je een jaar voor een club speelt, voel je eigenlijk weinig voor een ver trek", zegt hij, „je wilt bewijzen wat je waard bent". Maar alle wedstrij den van dit seizoen, vanaf de kant aan te zien, hebben Bild murw ge maakt. „Het frustreert je als voet baller", is zijn korte commentaar. Wie de bemiddelende partij is ge weest. weet niemand, maar een feit is dat BUd de vorige week bij zijn directeur-sportif werd geroepen die zei: „Harry, Feijenoord wil je alsnog hebben, voel je er voor"? Toen heeft de Zweed gretig ja gezegd en afge- mens In leder geval Is Harry Bild sinds afgelopen vrijdag een ander mens geworden. Zoals altijd werkt hij 's ochtends als huisschilder, maar 's middags is hij de eerste op de trai ning. Hij zwoegt en rent, want als hij eind november naar Holland ver trekt wil hij laten zien dat de dui zenden niet voor niets zijn neerge teld. Harry, zes jaar lang een bejubeld amateur in het Zweedse Norrkoeping heeft met zijn kampioensclub of in het nationale elftal tientallen malen ln het buitenland gespeeld: in New York. in Zuid-Amerika, Moskou, in Italië, maar tot dusver kent hij van Nederland alleen Schiphol als hU op doorverbinding wachtte naar andere landen. Zijn enige wedstrijd tegen een Nederlandse cluj is die tegen Ajax geweest in de ln tertoto-compe titie. Ook het afgelopen jaar is hij door Zürich nog driemaal uitgeleend om in het Zweedse nationale team te spelen. Niemand Met zijn blonde Zweedse vrouw Maud en 2-Jarig dochtertje Ann- Charlotte stelt hij zich veel voor van zijn Hollandse carrière. „Ik ken helaas nog niemand, maar ik weet van Moulijn, van Kruiver, Eddy Pie- ters hoe heet die keeper ook al weer?" De taal is het enige waar Bild tegenop ziet. Hij spreekt nu vrij vlot Duits, maar vraagt: „kan ik daarmee bij jullie terecht?" De voetballer, die in 1963 in zijn vaderland de „gouden bal" kreeg uitgereikt als „beste voet baller" van het jaar, is zichtbaar opgelucht als het antwoord bevesti gend is. Ook zijn vrouw die nieuws gierig vraagt hoe duur het is in Hol land. Feijenoord heeft Bild een woning toegezegd, maar Maud wil weten of een vierkamer-woning met centrale verwarming nog méér zal kosten dan de 500 franken hier. Dat zo'n bedrag van 400 gulden beslist wel toereikend ls voor een Rotter damse flat, stelt haar gerust. Belasting Maar echtgenoot Harry roept meteen: „we moeten wél 20 procent belasting betalen, hebben ze me ge zegdHogere belasting of niet Bild is gelukkig met Feijenoord. Hij arriveert over ruim een maand in zijn eigen (Zweedse Volvo-amazone. Waarschijnlijk de enige voetballer die een zo exclusieve auto berijdt. „Maar als het moet", zegt hij snel. „Wil ik ook wel in een Dafje rijden". Voor de statistiek: Harry Bild ls in de eerste plaats de doelpuntenmaker, daarna de schakelspeler. Hij is in Zwitserland gewend aan het 4-2-4- systeem, maar prefereert „het ouderwetse Engelse spel". Zijn bat- beheersing is beroemd. Hij speelt het liefst nummer 8 of 10, maar opereert ook als halfspeler. Zijn favorieten: Eusebio en Pele. Ook al is de laatste wat ouder geworden.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7