Openbare les van clr. A. Menalda als lector wiskunde Het afwijkende kind in school en gezin Huisvrouwen zagen gebreide modellen Jubileumtochten Willen Is Kunnen Bouw veemarkthal gaat meer kosten Voor nieuwe woning. LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 13 OKTOBER 1%5 TWEEDE BLAD Speciaal voor propaedeuse Gistermiddag heeft dr. A. Me nalda met een openbare les in het Groot Auditorium het ambt van gewoon Leids lector in de pro- paedeutische wiskunde officieel aanvaard. Deze les droeg tot titel „Niet om de knikkers Indien wij uitsluitend de dienende taak van de wiskunde in het oog houden, is de haar toebedeelde plaats in één faculteit tezamen met de natuurwetenschappen aanvaard baar. De wiskunde als zelfstandige wetenschap moet echter worden in gedeeld bij de geesteswetenschappen niet alleen door de verwantschap met de filosofie en wegens het aspect van de wiskunde als taal. maar voor al omdat zuiver esthetische motie ven de wiskundige leiden bij de keu ze van zijn axioma's en de aard van de gevolgtrekkingen die hij hieruit wil maken. Het criterium van de schoonheid is zeer subjectief, een objectiever maatstaf lijkt te liggen in de mate van aansluiting met de ons omrin gende realiteit. Een theorie blijkt le venskrachtiger te zijn naar mate deze aansluiting nauwer is. Dit houdt niet in dat alleen die proble men waardevol zijn die aan de wis kundige worden voorgelegd door be oefenaars van andere takken van wetenschap, zoals natuurkundigen. Een typisch voorbeeld van een tak van wiskunde die weinig toepassin gen heeft, maar toch zeer nauw aan sluit bij de realiteit, is de getallen theorie. Deze getallentheorie wordt vervol gens nader beschouwd. Via de ont- Concert in Waalse Kerk Orgel met blokfluit Zaterdag a.s. zal het duo Sander van Marion orgel en Pieter van Veen (blokfluit) een concert geven in de Waalse Kerk aan de Breestraat. Dit unieke duo blokfluit wordt meestal door klavecimbel begeleid treedt sinds 1960 op. Daar voor het klavecimbel het orgel als begelei- dingsinstrument werd gebruikt, wil len zij het orgel als contunuo laten spelen, omdat hier veel grotere scha keringen mogelijk zijn. Het duo hoopt in het voorjaar van 1966 een concertreis door Duitsland te maken. Ook de radio heeft enkele concer ten reeds uitgezonden. Het programma voor as. zaterdag bevat werken van Loeillet. Zipoli, Te- lemann, Walter en Handel. Bouwvakexamens In het Centrum voor Vakopleiding van Volwassenen zijn oud-cursisten voor de bouwvakopleidingen geëxa mineerd door de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf. De navolgende kandidaten slaagden: Allround-timmerenC. G. Boon, Voorschoten: B. Braber, 's - Grave n- hage: A. J. Guyt, Katwijk: J. A. van Klink, Roelofarendsveen; K. Koedam, Rotterdam: J. de Rijk, Alphen a/d Rijn; J. Rijsdam, Leiden; J. Schilper- oort, 's-Gravenhage; Th. van Veen. Nieuwe Wetering: A. Versloot. Lei den; A. de Vink. Katwijk; G. Vrede- voort, 's-Gravenhage. Afgewezen één. Beton-timmerenG. J. Bleijie, "s-Gravenhage: E. Kos, 's-Gravenha ge; C. H. Oostmeijer, 's-Gravenhage. Afgewezen geen. Metselen: J. M. Kerkvliet. Valken burg ZR; J. Koning. Katwijk; J. A. A. Arbouw, Leiden; M. C. van Bee- len, Katwijk; A. F. Berg. Sassenheim; J. J. de Goeij, Sassenheim; J. J. Massaar, Leiden; A. S. Rotteveel, Noord wij kerhout; A. Uljé, Leiden. Af gewezen geen. Minister Luns wenst Franse collega geluk Namens minister Luns heeft de Nederlandse ambassadeur in Parijs, mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoen heten, gisteren de Franse mi nister Couve de Murville een mand met Nederlandse produkten diver se kaasjes, bloemen en een fles je never overhandigd naar aanlei ding van het feit, dat deze nu al ze ven jaar en vier maanden achtereen minister van Buitenlandse Zaken is, waarmee hij het record van Fran cois Guizct (1840-'48» heeft verbe terd. Baron Bentinck wees in 'n kor te toespraak cp de uitstekende on derlinge verstandhouding van beide ministers en de goede betrekkingen tuscen hun lenden. Minister Couve de Murville verklaarde, zeer getrof fen te zijn door het gebaar van zijn Nederlandse ambtgenoot, die zelf Man pleegde ontucht met 200 jongens (Van A' damse oorrespondent) Een veertigjarige Amsterdamse kantoorbediende heeft ontucht ge pleegd met minstens 200 minderja rige jongens. Tot deze ontstellende conclusie is de zedenpolitie gekomen na de ontdekking van een foto-al bum met ongeveer 250 foto's van jongens van 12 tot 16 jaar in de woning van de man. Na zijn arres tatie heeft hij tegenover de politie verklaard, dat slechts één van zijn slachtoffers zich ooit daadwerkelijk heeft verzet. De kantoorbediende, nam de jongens, onder wie een aan tal jonge Duitsers en Algerijnen, mee naar zijn woning in Amsterdam of naai een zeilboot in de jachthaven van Vinkeveen. Zijn praktijken kwa men aan het licht, toen hij een uit Apeldoorn afkomstig vriendje van een 15-jarige jongen waarmee hij al twee jaar contact had, benaderde. De jongen logeerde bij zijn grootva- ministerschap van meer dan der in Amsterdam en vertelde deze dertien jaar de nestor onder de mi- I wat er gebeurd was. De grootvader misters van Buitenlandse Zaken is. waarschuwde hierop de zedenpolitie. (Advertentie) A. Scherpenzeel voor vrouwenbond Noord MENALDA binding in factoren komen we op het begrip „priemgetal", en de problemen die samenhangen met de verdeling der priemgetallen. Deze culmineren in het onopgeloste probleem dat „ver moeden van Riemann" heet, en dat door vele wiskundigen als het be langrijkste probleem in de huidige wiskunde wordt beschouwd. Pogingen om een ander ver moeden. gekoppeld met de naam Ferm at, te bewijzen hebben de Alle hout is geen timmerhout, maar met elk stuk hout valt wel iets te doen. Deze gedachte de uitspraak is van Jan Lighthart zit ook voor bij het christelijk onderwijs en bij de christelijke opvoeding. Zo begon gisteravond op een bij eenkomst van de afdeling Leiden - Noord van de Ned. Chr. Vrouwen bond. die in een van de zalen van de Petrakerk werd gehouden, de heer A. stoot gegeven tot de ontwikkeling j Scherpenzeel uit Katwijk zijn lezing de theorie der algebraische ge- tallenlichamen. De vragen naar de onderlinge samenhang van deze ge- tallenlichamen zijn nog slechts zeer gedeeltelijk beantwoord. Ook de pro blemen die hier nog open staan be horen tot de belangrijkste der ge tallentheorie. Na de openbare les. die met de gebruikelijke toespraken werd be sloten, recipieerde dr. Menalda in d ontvangstzaal van de academie. „het afwijkende kind in school en gezin". De heer Scherpenzeel ging er van uit, dat ook het afwijkende kind als mens recht heeft op leven, op zorg, op aandaaht. Was er tot de vorige eeuw geen onderwijs voor het afwij kende kind, sindsdien is er veel ten goede veranderd. De zorg voor het afwijkende kind gaat nu zelfs verder dan bijzonder lager onderwijs. Er worden bedrijfs- In Leidse Stadsgehoorzaal (Van een bijzondere medewerkster) Wanneer de Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen, Afd- Leiden, een modeshow geeft voor haar leden zijn er meestal stoelen te kort. Ook gis termiddag was de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal weer heel goed bezet. De Koninklijke Scheepjeswol fabrieken uit Vee- nendaal hadden gezorgd voor een enorm aantal gebreide mo dellen. Zoals gebruikelijk was het een show voor huisvrouwen door huis vrouwen. En niet alleen leden, maar ook kinderen van leden mochten ..meedoen". Ze vonden het niet alle maal leuk tussen al die kijkende en lachende dames, 't Valt ook niet mee als jongen van een jaar of tien te moeten showen in een splinternieuwe trui. Dan ben je blij als je het ach ter de rug hebt. Meisjes zijn anders, die worden graag bekeken. Dat zit er al jong in. Brede en smalle strepen horizon taal of verticaal ingebreid vervelen nooit in dit genre kleding. Het voor- Ter gelegenheid van derde lustrum O o naamste is de juiste kleurencom binatie te vinden. Vooral de verticale streep middenvoor op de trui voor Jongens en meisjes was bijzonder aardig. Siersteekjes langs hals en voor panden van vestjes in een afsteken de kleur deden het ook heel goed. Veel moeders en grootmoeders zul len graag zo'n vestje gaan breien. De patronen waren over het alge meen heel eenvoudig en het is dus geen hekenstoer met de soepele, ta melijk dikke garens te werken. De damesvesten zijn veelal ver- technische scholen voor jongens op gericht en aan vele huishoudscholen kunnen meisjes individueel nijver heidsonderwijs genieten. De heer Scherpenzeel ging voorts in op het probleem van de ouders, die neen zeggen wanneer hun wordt aangeraden hun afwijkend kind naar een b.l.o.-school te sturen. Het is een alleszins begrijpelijke reactie, maar het is daarentegen niet in het belang van het kind. Aan de meeste ouders moet de tijd worden gegund om aan de gedachte, dat hun kind bijzonder lager onderwijs van node heeft, te wennen. De heer Scherpenzeel vervolgde zijn lezing, met de christenvrouwen een inzicht te geven in de onderwijsme thode, die op scholen voor het afwij kende kind wordt gevolgd. Op de b.l.o.-school wordt rekening gehouden met de minimum-eisen, die de maatschappij stelt (rekenen en schrijven) en voorts met de hand vaardigheid. die in het leven al even onontbeerlijk is. Wat de imbicielen (mongooltjes) betreft, zij blijven voor altijd zorgen kinderen. „Wij kunnen hun levens vreugde brengen door te onderwijzen waar nog te onderwijzen valt, op te voeden waar nog op te voeden valt, te helpen waar nog te helpen valt", aldus de heer Scherpenzeel. MEER DAN UW BROOD ALLEEN... Zodra u méér verdient dan „goed uw brood" alleen, is het tijd voor u om naar de N.M.B. te gaan om er over be leggen of sparen te praten. Want bij de N.M.B. krijgt u een deskundig én persoonlijk advies. En bij de N.M.B. verdient uw geld er weer een belegde boterham voor u bij! NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Naar aanleiding van enkele vragen, die het raadslid, dr. S. J. Roorda (PvdA), onlangs stelde over de financiering van de bouw van de Leidse veemarkt, delen B. en W. thans mede, dat bij de behandeling van het voor stel tot het beschikbaarstellen van gelden voor de bouw van een nieuwe veemarkthal in de raadsvergadering van 7 november 1960 de toenmalige wethouder van Financiën op grond van het ingediende ontwerp van de Financiële Verhoudingswet 1960 de hoop heeft uitgesproken, dat Ledden te zijner tüd in aanmerking zou komen voor een verfijningsuitkering inge volge artikel 10, 2e lid der wet, op grond van de centrumfunctie der ge meente. Een van de punten, waardoor deze centrumfunctie tot uitdrukking komt, is namelijk de aanwezigheid van een veemarkt. RIJKSGOEDKEURING BEGIN 1966 vangen door de vlottere jasjes. Mo dieuze gehaakte japonnen en jum pers in sc help j ess teek of anderszins opengewerkt, waren er te kust en te keur. Een witte gehaakte japon van glanzend materiaal was zeer flatteus door de daaronder gedra gen zwarte dessous. 't Was jammer, dat we de stem van mevrouw De Graaf, die de show vakkundig leidde, niet steeds konden verstaan door het voortdurende „ge kwebbel" van de dames in de zaal. Na de pauze werd een uitgebreide collectie sportkleding voor dames en heren getoond, waarbij vooral de Noorse truien in velerlei dessins op- Op 16 oktober a.s. herdenkt de Leidse Wandelsportvereniging „Wil len is Kunnen" (lid van de K.N.B. v. L.O. en de Wandelkring-Leiden) haar vijftienjarig bestaan. In de loop v. d. WATER heeft ze De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags de gehele dag GESLOTEN haar bestaan kreeg „W.I.K." tot dusver de enige zelfstandige wan delsportvereniging in Leiden die te- een bloeiende jeugdafdeling heeft onder meer grote bekend heid door haar jaarlijkse nachttocht een afstand van 60 km, die steeds meer deelnemers(sters) uit al le delen van ons land trekt. Ter gelegenheid van het derde lus trum organiseert „W.I.K." op zater dag 30 en zondag 31 oktober a.s. ju- bflleumandefltochten over de af standen van 5, 10, 15 en 20 km. De start van deze tochten is in de Pa rochiezaal, Maria Gijzensteeg en de starttijden zijn: zaterdag 1.30 tot 3 uur en zondag van 10 tot 12 uur. Iedere deelnemer (ster), die een van de tochten volbrengt ontvangt een jubileummedaille en iedere groep (van ten minste 12 leden) een dito groepsmedaille. De grcepen zullen onderweg door een jury worden be oordeeld wat betreft marsvaardigheid en discipline ten einde in aanmerking te komen voor één van de vele be schikbaar gestelde extra prijzen. Leiden komt echter 'door de gestel de grens van 150.000 inwoners niet in aanmerking voor de inmiddels tot stand gekomen verfijning bevolkings agglomeraties. Aangezien B. en W. in deze ontwik keling niet konden berusten, is op initiatief van het College een lan delijke commissie ingesteld, welke ie mogelijkheden zal onderzoeken om te komen tot een verfijningsregeling voor veemarktgemeenten. Een aantal besprekingen met vertegenwoordigers van die gemeenten heeft intussen plaats gehad. Omtrent de vorderin gen van het overleg kunnen B. en W. tihans nog geen nadere mededelingen doen. Voorts herinneren B. en W. aan de door de Wethouder van de Bedrijven bij de openbare behandeling van de begroting voor 1965 gedane medede ling, dat de Minister van Landbouw en Visserij een aanvraag om subsi die uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw heeft gedaan ten behoeve van de nieuwe Leidse veemarkt. Een beslis sing omtrent deze aanvraag hebben B. en W. nog niet vernomen. Tenslotte brengen B. en W. in her innering, dat zij bij brief van 30 mei 1961 aan de raad een uitvoerige uit eenzetting gegeven hebben van de motieven, welke hebben geleid tot het besluit de verdere uitvoering van door de raad genomen besluit inzake de bouw van de veemartóthal ter hand te nemen. Deze brief, welke destijds vertrouwelijk voor de raad ter inzage is gelegd, werd in de be sloten raadsvergadering van 19 juni 1961 zonder verdere discussie voor kennisgeving aangenomen. Gestegen kosten s B. en W. menen, dat nadat de brief in de raadsvergadering van 19 juni 1961 voor kennisgeving werd aange nomen, de bouw van een veemarkthal niet opnieuw ter discussie behoeft te worden gesteld. Omdat zij de toezeg ging hebben ontvangen van de Mi nister van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, dat zeer bijzon dere. onvoorziene omstandigheden daar gelaten, de rijksgoedkeuring voor de bouw van de veemarkthal in het eerste kwartaal van 1966 zal wor den verleend, hebben zij de nodige voorbereidende werkzaamheden doen treffen en de directeur van Gemeen tewerken verzocht een nieuwe raming van de stiohtingskosten op te stellen. Omdat het loon- en prijspeil sedert de beschikbaarstelling van het oor spronkelijk krediet in 1960 belangrijk is gestegen, zullen B. en W. de raad, nadat rijksgoedkeuring voor de bouw is verkregen, zodra mogelijk een voorstel doen tot verhoging van het bij raadsbesluit van 7 november 1960 verleende krediet. Hoewel de oorspronkelijk bij het inwerking treden van de Financiële Verhoudingswet 1960 verkregen fi nanciële ruimte inmiddels sterk is verminderd, menen B. en W. ook thans nog, dat met de bouw van de veemarkthal niet mag worden ge wacht op de resultaten van de po gingen tot het verkrijgen van een bijdrage uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw en een eventuele verfijningsuitkering uit het Gemeentefonds. „Zonder voorbehoud' De tegenwoordige regeringspartijen in West-Duitsland, de CDU CSU en de FDP. hebben gisteren na hun eerste overleg in Bonn verklaard, dat de onderhandelingen over een coali tie „zonder enig voorbehoud" zullen worden gevoerd. Politieke waarnemers in Bonn ge loven, dat de (Beierse) Christelijk- Soeiale Unie (CSU) en de (liberale) Vrije Democratische Partij, door af te zien van het maken van voorbe houd, een compromis hebben gevon den. De FDP wilde niet dat CSU- voorzitter Franz-Josef Strauss mi nister werd, terwijl de CSU de FDP- leider Erich Mende ongeschikt vond als minister voor kwesties geheel Duitsland betreffend. Daarbij kwam de kritiek uit kringen van de CDU tegen de CDU-minister van Buiten landse Zaken Gerhard Schröder, die wel weer steun geniet van de FDP. De onderhandelaars zouden van daag opnieuw bijeen komen. C.H.-jongeren weer in actie In Leiden is gisteravond de Chr. Historische Jongeren Organisa tie heropgericht. Hoewel enkele jongeren reeds ac tief streden tegen de apathie van de hedendaagse jeugd en al ruim een jaar christelijk historische jongeren politiek hebben bedreven, is men er nu pas in geslaagd een hechte basis te vinden. De voorzitter wees in zijn ope ningswoord op de verantwoordelijk heid, die de leden op zich nemen om de politieke belangstelling bij de jeugd te vergroten. „De Chr. Histo rische Jongeren Organisatie in Lei den zal dan ook een zo groot mo gelijke activiteit ontplooien". Deze eerste bijeenkomst werd ge kenmerkt door een geanimeerde dis cussie over de plaats van de monar chie in ons land. De leden van de C.H.J.O. in Lei den spraken zich unaniem uit voor de goedkeuring van het huwelijk van Prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg en zij veroordeelden de Vierhonderd gulden uit portefeuille Een Leidse student, die zijn Jas gis termiddag in het fysiologisch labo ratorium van het Academisch Zie kenhuis aan de kapstok had gehan gen, miste daaruit een bedrag van vierhonderd gulden. De student is naar alle waarschijnlijkheid het slachtoffer van een gelddief gewor den. De portefeuille, waarin het geld zich bevond, werd niet weggenomen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Esther Maria, Dijk; Jaco- J5I1 vail J. U. van rcossum en G. P. Molenkamp; Mario Margnérlte. van F. W. Werkhoven en J. van den Broek; Marinus Hendrikus, zn van A. Broekhoff Catharlna. dr van P. Massaar en I Hensen; Miranda, dr van P. Stavleu e T van Houten: Monique Ingeborg. van G. S. Schoeman en J. C. Smits. OVERLEDEN Kuijen, 69 Jr. huijzen; M. H. J. Munrllnk. C. Brussee; J. handtekeningenactie, die door een bepaalde groep hiertegen wordt on dernomen. Met klem spraken de jon geren zich voorts uit voor samenwer king tussen de christendemocratische partijen. Familieberichten VOORUCHTING VAN DE GEMEENTE AAN EERSTEJAARS STUDENTEN Aan de Tech. Hogeschool ln Delft is geslaagd voor het prop. exa men natuurkundig ingenieur de heer J. H. van Leeuwen te Leiden. „Voor mijn O. wat een prachtige foto s. Dit was de eerste reactie van burgemeester Van der Willigen, nadat hem hedenochtend in het Stadhuis de Oranje-kalender 1966 van Pro Juventute was uit gereikt. Mevr. N. A. den Haan- Groen (Pieterskerkhof 36). nu al weer enkele jaren voor Leiden de contactpersoon voor deze ka lenderactie. vertelde ons na de uitreiking, dat zij voor deze actie nog wel enige actieve medewer kers (sters) kan gebruiken. Lei den. zo zei ze. slaat in de lande lijke actie een nog wel wat pover figuur. De fraai uitgevoerde ka lender en het werk van Pro Ju ventute zijn het zeker waard, dat daarin verandering komt. aldus mevr. Den Haan. (Foto L.D./Holvaat) (Ontleend aan andere bladen). Geboren: Riphagen-Brandts Buys, zn, Barendrecht; Bijl-van Eerden burg, dr. Blantyre; Van den Broek- Laman Trip, dr. Deventer. Getrouwd: A. J. Ott de Vries en E. W. Slagter, Den Haag; W. H. Gispen en R. Timmermans: W. H. Bakker en C. Bosman, Dordrecht. OverledenA. Prins, vr. 89 jr, Sche- veningen; J. M. Verburgh, mn, 52 jr, Den Haag; L. Kramer, mn, 83 jr, ScheveningenC. Rutten-Kuijters, vr, 71 jr, Schiedam; H. J. Havinga, mn, 53 jr, Diemen; H. M. Bruna, mn, 91 jr, Utrecht; H. de Jongste, mn, 75 jr, Rotterdam; H. M. Froger-Hoog- stra, vr, 80 jr, Blaricum; H. J. Wis- meier, mn, 84 jr, Leiden. Bijdrage tot integratie Het gemeentebestuur van Leiden heeft ten behoeve van de eerstejaars studenten, die dit jaar in de sleutel stad zijn aangekomen, enkele ont vangsten georganiseerd. De studenten zullen faculteitsgewijze worden ont vangen in de burgerzaal van het stadthuis. De bedoeling van deze ontvangsten is de studenten reeds aan het begin van hun studietijd in contact te bren gen met het gemeentebestuur en hun voorlichting te verschaffen over de stad Leiden. Op deze wijze hoopt het gemeente bestuur een bijdrage te leveren aan een grotere mate van integratie van de studentenwereld binnen de ge meentelijke samenleving. Het schema voor de ontvangsten ziet er als volgt uit: Donderdag 14 oktober te 15.00 uur: Sociale Facul teit. Vrijdag 15 oktober te 15.30 uur: Filosofische Faculteit Donderdag 4 november te 16.00 uur: Juridische Fa culteit. Zaterdag 13 november te 11.15 uur: Medische Faculteit. Voor de overige faculteiten zal op een later tijdstip nog een ontvangst worden georganiseerd.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3