LEIDSCH DAGBLAD Kabinet zal iets moeten terugnemen Ook bezwaren tegen fiscale spaarbrieven Soekarno stond aan de kant van PKI-rebellen In Kamer fel verzet tegen duurdere textiel en schoenen Depot gevonden van wapens uit China Politie in actie tegen spel Lonen 10 procent hoger? extra extra bescherming uw matras GIVE A MAN A LUCKY BENZINESTATION F. WAREMAN HAAGWEG - LEIDEN (9<ucJ teumo Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 13 OKTOBER 1965 No. 31692 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Volgend jaar (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet-Cals zal de voorgenomen invoering van de omzetbelasting op textiel en schoenen moe ten inslikken. Oppositie- en regeringspartijen hadden gisteren in de Tweede Kamer bij het debat over de begroting 1966 geen goed woord over voor deze belastingen die de regering per jaar 240 miljoen moeten op> leveren. Drs. Schmelzer can de KVP en de AR-woordvoerder Roolvink gaven de regering de raad om de uitgaven dan maar met dit bedrag te verlagenDe socialist drs. Nederhorst adviseerde de minister om een aantal andere omzetbelastingen te verhogen en wat meer te lenen. Zowel mr. Geertsema als mr. Beernink verklaarden zich zonder meer tegen het hele belastingplan van de regering. „FINANCIEEL GESCHARREL" De gemeenschappelijke aanval van de Kamer op de omzetbelastingen op textiel en schoenen leidde tot de eer ste en vermoedelijk enige nederlaag, die het kabinet in deze parlemen taire voorproef zal lopen. De bezwa ren tegen de spaarbrieven het tweede veelbesproken financiële plan ran het kabinet waren wat min der scherp. Drs. Schmelzer vond, dat er wel bezwaren waren, maar ook voordelen. Drs. Nederhorst besteed de geen woord aan dit onderwerp. Van de regeringsgezinde fractie heeft alleen de AR-fractie levens grote bezwaren. De heer Roolvink zei, dat zijn fractie aan dit „finan cieel gescharrel" niet zal meedoen, een uitdrukking die in scherpte de kritiek van de VVD en de CHU zelfs overtrof. Vooral financieel Zoals was te verwachten heeft het grote politieke debat zich gisteren vooral gericht op dc financiële plan- van de regering. Over de andere onderwerpen werd weinig of niets ge zegd. De oppositie heeft weinig heel gelaten aan de financiële plannen van de regering. Mi'. Geertsema was zijn kritiek verreweg het felst: met uitdrukkingen als „wanbeleid- Vondeling", „Vondeling, de inflatie minister" en „beleid van een onge hoorde onverantwoordelijkheid" nam hfj het kabinet onder vuur. Zijn grootste bezwaar was, dat de rege- in haar ongeremde uitgavenbe leid elke norm heeft losgelaten, veel te veel ineens wil doen en niet ge probeerd heeft compensatie voor de uitgavenverhogingen te zoeken. Ook mr. Beernink (CHU) vond, dat de regering had moeten kiezen en de begroting beter had moeten uitkam- Beide sprekers kwamen tot <de con clusie, dat het kabinet-Cals het be leid flink heeft omgebogen. De KVP i de ARP, die aan deze ombuiging hebben meegewerkt noemde mr. Geertsema „kameleontisch" Mr. Beernink meende, dat de kiezers die i 1963 op deze partijen hebben ge stemd zich nu wel „gegrepen" zullen voelen. „De kleine man is de dupe", vond hij. Politiek interessanter dan de lui de kritiek van de twee voornaamste WEERBERICHT Plaatselijk mist Het KNMI verwacht van hedenr tot morgenavond: in de nacht en ochtend weinig wind en plaatselijk mist of lage bewolking. Morgen overdag zonnige perioden en zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen (Opgemaakt om 11.15 uur) 14 OKTOBER Zon op: 7.03-uur; onder: 7.49 uur; Maan op: 19.42 uur; onder: 11.37 Hoogwater te Katwijk te 7.29 en 19.54 uur; laagwater te 2.59 en 15.23 uur. oppositieleiders was de genuanceer de benadering van de regeringsfrac ties. Vandaag zal deze visie nog wat duidelijker worden als zowel de KVP als de PvdA haar financiële specia listen in het veld stuurt. Maar gis teren is al komen vast te staan, dat de socialisten de minste kritiek heb ben en dat men bij de KVP en de ARP bang is voor de gevolgen van de grote uitgavenstijging op onze eco nomie. Dat minister Vondeling met zijn uitdrukking „de kraan zit dicht en mag niet meer lekken" niet zo'n beste indruk heeft gemaakt op zijn politieke vrienden en bondgenoten werd gisteren al duidelijk. Drs. Schmelzer bleek nogal wat angsten te hebben, dat de forse uit gavenstijging onze economie zal be schadigen, omdat er een opwaartse druk op de prijzen en lonen van zal uitgaan. Als de regering de omzetbe lasting op schoenen en textiel laat schieten wordt niet alleen de las ten verzwaring minder maar wordt ook het economische risico kleiner, zo ongeveer was zijn redenering. Evenals drs. Nederhorst en de heer Roolvink bleek ook drs. Schmelzer van mening, dat beide omzetbelas tingen vooral de armsten zullen du peren, een slechte invloed zullen hebben op twee toch al niet zo sterke bedrijfstakken en verder vooral kwa de gevolgen zullen hebben in Bra bant en Twente, waar onze schoe nen- en textielindustrieën gevestigd zijn". Het is een misser", was de conclusie van drs. Schmelzer. O Vervolg op pag. 2 Terwijl Nederland nog geniet van een najaarszonnetje leveren Moskouse jongelui al een sneeuwbalgevecht op het Rode Plein in de Sowjetrussische Amerika heeft onomstotelijke bewijzen President Soekarno heeft de minister van Voorlichting, gene raal Achmadi, verzocht de ver bindingen met het buitenland zo oedig mogelijk te herstellen. De president heeft de minister eveneens gevraagd erop toe te zien dat ,,de berichtgeving objec tiever wordt en meer in overeen stemming is met het Indonesi sche beginsel van samenwerking tusen de nationalistische en godsdienstige groeperingen en de communistische partij en haar organisaties". Soekarno heeft verder te ken nen gegeven dat hij de door de Indonesische pers en Radio-Dja karta gegeven berichten over dreven" vindt. Soekarno's lastgevingen aan minis ter Achmadi worden algemeen opge vat ajs kritiek op de campagne om tot een verbod van de Indonesische communistische partij te komen. De ze campagne geniet de volledige steun van het leger, dat thans de Indonesische pers en radio-omroep beheerst. De Indonesische minister Hoger Onderwijs heeft intussen de ontbinding gelast van de pro- communistische studentenbond van Java en de studentenvereniging van Djakarta, zo meldt de Indonesische radio. Verder zijn tot nader order veertien universiteitsgebouwen ge sloten, waarvan tien in Djakarta. Een tweehonderdtal Mohammeda nen heeft gisteren de woningen in Djakarta van de tweede en de der de leider der Indonesische com- ministische partij, resp. Loekman en Njoto, aangevallen. Zij sleepten meu bels, persoonlijke bezittingen en partijliteratuur naar buiten en ver brandden deze in de tuin. In de huizen bevonden zich geen bewoners. Het Indonesische leger heeft in een door de communisten aangelegd depot in Bekasi, 20 km ten oosten van Djakarta, honderden lichte mi trailleurs van Chineze makelij ge vonden, zo heeft Radio-Djakarta gisteren bekendgemaakt. Wanneer de vondst was gedaan, werd niet ge zegd. Een militaire woordvoerde ver klaarde, de ontdekking een „verras sing betekende, aangezien er tussen Indonesisië en communistisch-China geen overeenkomst bestaat inzake de levering van wapens". De „Washington Post" schrift vandaag, dat de Amerikaanse auto riteiten beschikken over onomstote lijke bewijzen, dat president Soekar no bfj de recente staatsgreep achter de PKI, de communistische party Van Indonesië, stond. Volgens het blad weten de auto riteiten in Washington thans, dat PK9-commando's op 28 september, twee dagen voor de staatsgreep, op geroepen werden. Toen schaarden deze commando's, aldus de Wash ington Post, zich rondom luitenant- kolonel Oentoeng van Soekarno's lijf wacht in een poging om de hoogste legerleiding uit te moorden. De Post schrijft dat er thans be wijzen zijn, dat de samenzweerders met onvermoede precisie de verblijf plaats van iedere officier wisten. Zes van de zeven legerleiders werden ty- dens de opstand vermoord en gene raal Abdoel Haris Nasoetion, de mi nister van Defensie, ontsnapte ge wend aan de beulshanden. Het blad schrijft verder, dat de in lichtingen over de rol van Soekar no door de Amerikaanse autoritei ten niet onthuld zijn, omdat Wash ington rekent met de mogelijkheid dat Soekarno er uiteindelijk in zal slagen de teugels van het bewind in handen te houden. De autoriteiten in Washington ge loven, dat Soekarno van plan was van zijn land een soort communis tische „volksdemocratie" te maken. Het is in Washington echter niet bekend wie het initiatief tot de staatsgreep heeft genomen, maar volgens de Post menen de autori teiten dat het weinig verschil maakt of de PKI naar Soekarno is geko men of andersom. Washington is er van overtuigd, aldus het blad, dat zij het volkomen met elkaar eens wa- De inlichtingen over Soekarno's aandeel in de communistische sa menzwering zijn afkomstig van be kentenissen van mannen, die sterk bij de afiaire betrokken waren. De ministers moesten af en toe ook lachen om de opmerkin gen van de sprekers. Van links naar rechts de ministers De Jong Vondeling (geen tijd om te lachen Cals, Smallen- broek, Diepenhorst, Samkalden en op de rug gezien Suurhoff. In Hoofddorp De gemeentepolitie van Hoofddorp (Haarlemmermeer) heeft gisteravond proces-verbaal opgemaakt tegen eige naar en spelers van het sedert enige tijd in hotel „De Beurs" gevestigde casino. Het spel wordt geëxploiteerd door de stichting „Club Ambassade", die onder voorzitterschap staat van de heer A. J. Fokkens. De politie be perkte zich tot het verhoren van het stichtingsbestuur en de spelers, die daartoe werden meegenomen naar het bureau. De spelinstallatie werd niet in beslag genomen, zodat het spel gewoon doorgaat. Maatregelen kunnen pas worden genomen na een gerechtelijk uitspraak. Bossche correspondent) (Van onze Ir. P. J. Lardinois, voorzitter van de Nuordbrabantse Christeiyke Boe renbond (NCB) verwacht, dat de vakcentrales by de komende loonon derhandelingen zullen aandringen op een loonsverhoging van 10 procent over 1906. Dit blijkt uit uitlatingen, die de heer Lardinois deed op een kringver gadering van de N.C.B. in Oss. Twee procent van deze verhoging zou, naar het oordeeJ van de vakcentrales die volgens de voorzitter van de N.C.B. sterk staan door het grote tekort aan arbeidskrachten gere serveerd moeten worden voor een verhoging van de vakantietoeslag van vier tot zes procent per jaar. Pools voorstel tot oplossing i Duitse kwestie In de Algemene Vergadering van de V.N. heeft de Poolse plaatsvervangen de minister van Buitenlandse Zaken, Jozef Winiewicz, het denkbeeld ge opperd van een conferentie over „Europese veiligheid en samenwer king", die tenslotte tot een vreedzame oplossing van de Duitse kwestie zou kunnen leiden. (Advertentie) Een kwestie van service Geen moeite is ons te veel, wanneer 't om uw auto gaat. Rij eens bij ons langs en ervaar wat persoonlijke service betekent. Stop 'n tijger in uw tank, tank Esso Extra benzine. Ook voor olieverversen, accessoires, banden en accu-service bent u van harte welkom. Iedere klant ontvangt een surprise Bit nummer bestaat lit 18 pagina's Uit het Leidsch Dagblad van 13 October 1865: f AdvertentieTe huur te- gen primo November a.s. het l gebouw, van het voormalige Gesticht voor jeugdige ont- slagene veroordeelden in de Groenesteeg. Te bevragen bij 1 De Heijden Co. Woensdag had te 's Hage de groote kaasmarkt plaats J J De znetemelksche kaas gold a 1 0.30 d 1 0.32 cents en de ko- t J mijne kaas 10,18 a 0,25 cents de vijf ons.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1