„WAT BEZIELT U Onderzoek op „prikken" in gang naar kalveren Radiopiraten in Theems om vechten oud fort Vanavond begint nieuw programma Klaarheid over de psychologie yin Consument koopt een lapje vet met water LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 12 OKTOBER 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. (Van onze Haagse correspondent) Het nieuwe VPRO-programma ..Wat bezielt u?" begint van avond. Hierin zullen door presentator en samensteller drs. Rob 1 Greiner allerlei interessante en actuele zaken die de psychologie betreffen aan de orde worden gesteld. Naar de titel ..Wat bezielt u?" te oordelen en ook wegens het feit dat dit programma bij de VPRO de opvolger is van ..Ziek zijn beter worden", zou men kun nen denken dat het gaat om zielsproblemen, dat er, zoals ze wel eens worden genoemd de ziekten van onze tijd in behandeld wor den: de neuroses, de complexen, de frustraties. Maar juist deze kant van de psychologie het psychiatrische zal er niet in voorkomen. Misverstanden Drs. Greiner (35) meent dat er Het gaat om de manieren waarop i de psychologie zich manifesteert in maatschappelijk leven (het marktonderzoek, de test, het Intel- veel'misverstoiiden ligentie Quotiënt, terwijl toe ook aandacht zal besteden aan de theoretische psychologie (de be tekenis van bepaalde gelaatsexpres- j bijvoorbeeld). Als er iets over chiatrie in „Wat bezielt u?" voor komt, zal het vooral gaan over de houdmg van de mensen tegenover de psychiatrie, tegenover geestelijk gestoorden of bijvoorbeeld ook het gerechtelijk psychiatrisch onderzoek. Waarom een psychologisch pro gramma? De man die het heeft ge- 'ooral Rob Greiner, psycho- ligisch doctorandus, adjunct-direc- psycholo- gisch en economisch marktonder zoek. Televisiekijkers zullen zich hem nog herinneren van het experi ment Psychokinese. de psycho logie beslaan. Hij wil die uit de weg ruimen. „Er zijn eindeloos veel mis- versranden en vreemde en verteken de beelden over de psychologie. Som migen doen heel schamper. Zo van: ze zyn zelf gek. Anderen verwach ten veel te veel van een psycholoog, denken dat hij een bindend ant woord kan geven op alle vragen. Dat ligt misschien ook wel aan de psychologen zelf. Er zijn er die een aureool om zich heen hebben ge trokken. die zich een soort super-ob servator voelen". Greiner wilde mensen duidelijk maken wat de psycholoog kan en ook wat hij niet kan. Als Greiner de mensen kan opvoeden om de juiste vragen te stellen aan de psy choloog, zou hij al zeer tevreden zijn. Zijn idealisme op dit punt blijkt ook uit de opmerking: „Ik heb lie ver een grote kijkdichtheid dan een hoog waarderingscijfer. Ik wil erg bereiken". Voorwaarde voor een grote kijk dichtheid is natuurlijk een onder- .houdend programma. „Wij zullen bij elk onderwerp apart bepalen hoe we I de zaken zo duidelijk mogelijk op Psycholoog- pastoor op tv (Van onze Roermondse correspondent) In de pastorie van het kleine kerkdorpje Wahlwiller tussen Maas tricht er» Vaals, resideert pastoor J. V. F. Mullenders niet alleen als herder over de bijna 500 parochia nen, maar daar klopt ook het hart van de „Nederlandse werkgroep van praktiserende genezers" (N.W.P.). Pastoor Mullenders (63) is sinds ju ni van dit jaar president van die Nederlandse werkgroep. Daarvoor was hij al jaren lid van de com missie voor onderzoek naar paranor male begaafdheden en voorzitter van de EEG-sectie van de interna tionale organisatie van niet medi sche genezers. Tussen de rijen hoog geleerde en weledelgestrenge heren die verder deel uitmaken van deze i besturen en commissies staat de dorpspastoor genoteerd als r.k.-gees telijke. bioloog en para-psycholoog. Vanavond zal de pastoor van Wahl willer voor de t.v.-kijkers in de ac tualiteitenrubriek Extra van de V.P.R.O. een uiteenzetting geven van het werk van de N.W.P. en daarna een demonstratie van zijn kunnen geven op het terrein van de para normale geneeskunst. Een en ander echter niet met instemming van zijn geestelijke overheid. „De bisschop van Roermond, mgr. P. Moors, heeft de pastoor van Wahlwiller al eerder een verbod opgelegd als genezer te het beeld kunnen brengen. Het wordt natuurlijk geen Teleac". De actualiteit zal bepalen welke onder werpen in „Wat bezielt U komen". Test en parodie Vanavond gaat het over de psy chologische test, een verschijnsel waar velen heden ten dage mee te maken krijgen. Enige mensen krij gen de kans om te zeggen wat ze Drs. R. GREINER: Geen Teleac daarvan vinden en Greiner geeft met behulp van een deskundige een toelichting Voorts wordt een kleine parodie gegeven op de testen die in geïllustreerde bladen staan. Er be staat bij vele nogal wat wrevel over de test. die men moet ondergaan om een bepaalde baan te krijgen. Overleg tussen Rusk en Stewart De Amerikaanse en Engelse minis ter van Buitenlandse Zaken Rusk en Stewart, hebben gisteren in Washing ton gesproken over mogelijke plan nen voor het geval Rhodesië eenzij dig zijn onafhankelijkheid uitroept. Rusk herhaalde dat de VS naast En geland staan in het conflict met pre mier Smith van Rhodesië. Stewart trachtte Rusk over te ha len tot het verlenen van voorrang aan een verdrag met de Sowjet-Unie, dat de verspreiding van kernwapens voorkomt. Volgens diplomatieke krin gen waren de ministers het erover eens dat verdere bestudering van de plannen voor een NAVO-kernmacht moet wachten tot de situatie op Kerngebied in Europa is opgehelderd. De Britse minister was van mening dat zorgvuldig moet worden nage gaan hoe Moskou zou reageren op de vorming van een kernmacht. Er bleven tussen de ministers verschil len van mening over de kwestie van een kernmacht bestaan. ic De regisseur van ..Wat be zielt u?"E. van Moerkerken, ook psychologisch doctorandus. Hij is direct na zijn studie fil mer geworden. Men kent hem als tv-regisseur van o.a. ..Ziek zijn beter worden'' en Filmven ster. Drs. Van Moerkerken zegt: „Het is vooral een programma van Greiner. maar het komt na tuurlijk wel mooi uit dat ik psy choloog ben". Hij is zeer geinte- resseerd in theoretische psycho logie en werkt thans aan een proefschrift over een bepaald as pect van de bewegingswaar- [g. neming. Iets van zijn interesse zal toch wel doordringen in „Wat bezielt u?" k Douglas 50 jaar (jol J a( vliegtuigbouwer Morgen zal het 50 jaar geleden 2ijn, dat Donald Wills Douglas zyn ct:. intrede deed in de vliegtuigindustrie .als hoofdingeneur by de Glenn Mar- llltin Aircraft Factory in Los Ange- "les. In 1920 begon hy voor zichzelf !|cn bouwde het eerste vliegtuig, dat nuttige lading de lucht in kon bren gen, de tweedekker Cloudstar. Sinds dien zijn 40.000 Douglas-vliegtuigen .en 50.000 Douglas-raketten uit de "yDouglasfabrieken gekomen. De thans 73-jarige Douglas zal morgen worden geëerd aan een di ner, dat hem wordt aangeboden door het American Institute of Aeronau- ,j( tics and Astronautics. In de diner commissie hebben zitting: de voor malige president der V.S. Dwight D. ed|Eisenhower, de ex-president van Mexico Miguel Aleman, Prind Bern- hard der Nederlanden, de Ame- rikaanse minister van Justitie Earl Warren en vele van de hoogst ge plaatste Amerikaanse militairen, fi nanciers en industriëlen, onder wie enkele concurrenten-vliegtuigbou wers. Preparaten-zwendelaars zoeken mazen in wet (Van onze Haagse correspondent) Het aantal officiële instanties en controlediensten is bezig een net samen te trekken rond vindingrijke lieden, die mogelijk voor de volksgezondheid schadelijke en in elk geval voor de consu ment bedrieglijke methoden toepassen bij het mesten van slacht- kalveren. Deze lieden gaan de boer op met preparaten diehetzij per injectie spuit hetzij door vermenging met het veevoer, clandestien aan de kal veren worden toegediend. Effect hiervan is een verandering in de ge- slaehtsontwikkeling van het dier. Het is eerder slachtrijp. Maar het vlees heeft weinig voedingswaarde. Het schrompelt'' bij het braden meer dan normaal in en valt soms zelfs uit elkaar. Op 1 januari van dit jaar is in Nederland de antibioticawet van kracht geworden. Het doel van deze wet is import, handel en gebruik van bepaalde diergeneesmiddelen aan controle te onderwerpen. Het komt er in hoofdzaak op neer, dat de diergeneesmiddelen alleen nog maar en dan voor geneeskundige doeleinaen door tussenkomst van de veearts kunnen worden gebruikt. Onder de wet vallen o.m. uit dier lijke organen bereide hormoonpre paraten en de zogenaamde thyreo- statica, v elke laatste de schildklier werking afremmen, de stofwisseling van het diei beinvloeden en daarmee ook de kwaliteit van het vlees en by kippei. van de eieren. Hard nodig De wet was hard nodig. De laat ste jaren nam de willekeurige toe passing van dergelyke preparaten door veehouders en pluimveehouders hand over hand toe. Het gevaar van een riskante nawerking in het men selijk lichaam was niet denkbeeldig. Kwakzalvers gingen de boer op met pillen Jie de kalveren op een won- derbaarlyk snelle manier vet zouden maken Wantrouwende veehouders hoefden pas by goed resultaat te be- tal°n en dat bleef nooit uit. Want vet werden de kalveren, maar vet en waterig werd hun vlees, met een ge ring eiwitgehalte. Pluimveehouders lieten pilletjes in de nekken van hun kippen zette. De hiermee inwen dig in de war gestuurde kippen leg den veel meer eieren, met ook al weer een lagere voedingswaarde. Er waren reeds verordeningen, die aan deze praktijken paal en perk trachtten te stellen. Van 't produkt- schap voor veevoeder, van het pro- duktschap voor vee en vlees en het produktschap pluimvee en eieren. Slinkse wegen Deze betroffen echter slechts on derdelen van de toepassing en ver werking van preparaten. Een alge mene wet zou tenslotte het totaal aan handelingen met de riskante mestmiddelen aan banden leggen. Dit was trouwens ook geboden met het oog op de internationale handel. In Frankryk en Duitsland byvoor- berld is men zich ook teweer gaan stellen tegen het preparaten-mis- oruik De invoering van een wet maakt echter nog geen schoon schip. Het schijnt, dat er nog steeds lieden de boer op gaan met de injectiespuit in de tas. Er is door belanghebbenden in een zo goedkoop mogelyke mes- terij gezocht naar slinkse wegen om aan de wet te ontkomen. Zo worden er nu synthetische stoffen toegepast, die ongeveer dezelfde werking heb ben als ne verboden hormoonprepa raten. By de veeartsenij kundigedienst zei men ons desgevraagd, dat er thans een onderzoek naar gebruik en werking van deze stoffen wordt ingesteld. „Het onderzoek zal uitwy- zen. dat misbruik slechts bij uitzon dering plaatsheeft", weet men daar nu al geruststellend te zeggen. Niet meer By-voorbaat-geruststellend zyn meer instanties over een mogelyk voortduren van de mesterypraktijken. Het produktschap voor veevoeder zegt naar aanleiding van het feit, dat deze dagen in Duitsland een verbod is uitgevaardigd voor geïm porteerd Nederlands veevoer, dat het hoi moon preparaat pro vit in bleek te bevatten: „Dat is vast en zeker vorig jaar gefabriceerd, toen de wet er nog niet was. Nu zou dat niet meer ge- Mestkalveren gaan van bepaalde preparaten meer eten. De verden. king is geuit, dat daarom sommige handelaren in mestvoer zo welwil lend zyn de dieren injecties toe te dienen Een veevoerfabriek: „Waar d<H ook gebeurt, by ons beslist Het is geruststellend, dat de ondanks al dit optimisme sei wordt onderzocht. Ook al gebeurt dit met een geruisloosheid, die nauw inenhangt met het belang van kalfs vlees als exportartikel. Om deze laat ste reden èn voor de binnenlandse consument zal het resultaat van onderzoek naar men mag verwach ten te zyner tyd uitvoerig bekend worden gemaakt. 7.00 uur 7.01 uur 8.50 uur 9.10 ui 9.45 ui 10.10 ut 10.25 ui 10.30 ui 11.00 ui 11.30 ui NEDERLAND 8.30 uur 9.20 10.10 i 10.15 t 10.40 i Bijbel Sluiting. UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 7.30 uur Promenade orkest 8.05 uur Concert voor piano e VPRO: Kamerdebatten Nieuws in het kort, NTS Voor de kleuters. Klaas Vaak Journaal voor gehoorgestoorden Engelse les NTS-journaal Politiek bekeken Frans de Kok, Joy Marshall en Rob Madna Kwartetten Wat bezielt u? Extra, actualiteiten NTS-journaal Kamerdebatten Teleac, tv-cursus Sluiting. VARA: Nieuws in het kort, NTS Het lek, tv-feuilleton (III) Achter het nieuws, actualiteiten Licht op Louise Moed en karakter, tv-film NTS-journaal alleman? en gisteren „Morgen zal ik huilen" Er schynen op de maandag avond zeer veel mensen klakke loos naar de film op Nederland I te kyken, het kan hen niet schelen of het een goeie of een slechte is, men denkt mis schien: op de maandagavond hebben we recht op een film, dan zullen we film krygen ook! Dit betekent natuurlijk dat de programma's op het tweede net weinig kans hebben om ge zien te worden en gezegd moet worden dat de Omroepvereni gingen meestal op de maandag avond ook weinig te bieden hebben dat op II kan wed- yveren tegen I. Met name de NCRV en de AVRO zouden hier graag verandering in brengen. Het adjunct-hoofd van de NCRV-televisie, Ab van Roon vertelde laatst dat hy het maar een trieste zaak vond. dat ieder een verslaafd is aan de maan dagavondfilm. Van Roon heeft dan ook het plan geopperd om de NCRV in het nieuwe sei zoen op de maandagavond op het tweede net een populair programma te laten brengen (dat wordt .Studio Stalles"). Overigens dient opgemerkt dat de hoofdfilm op Nederland I ditmaal geen slechte was. „Morgen zal ik huilen" is nog altyd een indrukwekkend ver haal (over de aan de drank verslaafde actrice Lilian Roth, die op het laatste moment ge red wordt). Het bezwaar tegen de film is de keuze van de hoofdrol, die gedaan wordt door de onpersoon] yke Susan Hayward, die vooral op het laatst niet erg waar kan ma ken, dat ze een vrouw is die veel narigheid heeft meege maakt. al was het alleen maar omdat ze zo onwaarschyn- lyk poeslief „Hollywoodachtig- tnooi" blyft. Na vier jaar maakte Ton van Duinhoven gisteravond zyn rentree voor de televisie als zan ger met een eigen show, waar voor de teksten geschreven wa ren door Remco Campert. De AVRO is zo ongeveer de enige omroep in Nederland die experimenteert met wat men zou kunnen noemen grafische televisie, t.w. het maken van zeer aparte plaatjes door aller lei technische foefjes. Het was de school Jef de Groot met als voornaamste leerling Bob Rooyens (pas 25 jaar», die nu zyn ideeën mocht uitleven op de Ton van Duinhoven-show. Hy werkte o.a. met hoog zwart en hoog wit en bereikte zeer mooie effecten met blikken wanden en een groot stuk blik op de grond. De weerspiegeling van het orkest in het blik werd opgenomen door de camera's en dat gaf vreemde vertekende beelden die als decor dienden voor Ton van Duinhoven. Er was een voortdurende spanning tussen de levens krachtige, pittige Van Duinho ven en de melancholieke, zach te, verdrietige teksten zeggende Kitty Courbois (teksten van Campert dus). En wat vooral weer eens opviel! Van Duinho ven zingt goed en heeft een mooi repertoire. Alles byeen een prachtige show. die het verdient om een serie te worden. KRO: 18.30 Radio Volks Universiteit. Van Israëlieten tot Israëliërs, door dr. het gelijknamige boek in het Oudi Testament. 21.15 Mod. muz. 21.55 D< zingende Kerk. 22.15 Zie. ik maak al les nieuw, programma over godsdien stige vorming, thuis en op school. 22.30 'i i2.45 Lie 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Radiojourn. t-*- twintiger Jaren: over geestelijke stromingen in Neder land (I). 21.40 Pianorecital: mod. en semi-klas. muz. 22.10 Dansmuz. 22 25 Ik geloof, datpraatje. 22130 Nws. Licht pianospel. 23.55-24.00 Nws. WOENSDAG 13 OKTOBER Hilversum 1, 402 m. NCRV: 7.00 Nws en SOS-berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Klas. gr muziek. (7.30 Nws.3 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.10 Gew. muz. 8.30 Nws. 8.32 Licht® grmuz. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Wa terstanden. 9 40 Voor de vrouw 10.10 Mod kamermuz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Mod. kamermuz. 11.30 Lichte f 12.27 Meded. tuin- kind 19.00 Paris vous parle: gespro- i bouw. 12.30* Nws. 12.40 Variant, caba- ken brief uit Parys. 19.05 Gamelan: In- retprogr 13.30 Licht ensemble 14 00 - ln Buitenveen. 19.35 Sltar: radlotijd- Boeren gitaristen. 20.00 Nws. 20.05 der lands C< .Antwerpen 5 Ontmoet vensovertuigingen: gedachtenwisseling t Gezellig maken? DROSTE pastilles altüdwelkom! Zeeroverij door ethergeuzen hoorspel. 14 20 15.00 Con- certgebouwork. 15 50 Bijbelvertelling de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. -• ■- •- !5 Llch1 17.00 Hoorspel i j Iets goed te maken? DROSTE pastilles altijd welkom! De beste wensen uit Moskou De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, heeft gisteren president Johnson gedurende een uur bezocht. Hij bracht hem ae beste wensen voor zyn herstel over van president Mikojan, premier Ko- sigin en partysecretaris Brezjnew van de Sowjet-Unie. Rusk zei dat Johnson er prima uit zag en zich uitstekend voelde. Eer der had Johnson een gesprek van drie kwartier met vice-president Humphrey, met wie hy o.a. sprak over een mogelijk bezoek van bonds kanselier Erhard van West-Duite land eind november. In de monding van de Theems is een ware oorlog aan de gang tussen twee groepen radio piraten. De inzet is het bezit van het laatste van de forten, die in het begin van de tweede wereldoorlog in de Theems zijn gebouwd. Toen de oorlog afgelopen was, werd het fort verlaten en volgens het zeerecht is degene, die er bezit van neemt en erin slaagt het te behouden de eigenaar. Men is het er niet helemaal over eens wie het oude fort het eerst heeft beklommen, maar nadat het was gebeurd, is met wisselend succes gestreden volgens de beste tradities van de zeeroverij. Volgens een ge rucht had een groep die zich Radio Essex noemt, een maand geleden bezit van het fort genomen en er twee tienerjongens achtergelaten om erop te passen. Acht dagen later kwam een andere kaper op de kust: Radio City. Men stuurde een groep veroveraars, die de twee jongelui gevangen nam. ze aan land zette en twee eigen men sen achterliet. Overvalscommando Essex nam dat uiteraard niet en en kele dagen later verscheen een ander overvalscommando om de 33 meter hoge stalen poten van het fort te beklauteren. Men haalde de tegenstanders eraf en liet zelf twee mannen achter. Maar Radio City kwam tien man sterk terug en op nieuw werden de tegenstanders eraf Een paar dagen geleden evenwel hebben de piraten uit Essex het fort heroverd en hun drie .gevan genen" aan land gezet. Thans ligt een schip van Radio City in de buurt van het omstreden fort voor de volgende ronde. In Londen is men benieuwd naar de afloop van deze piratenoorlog. Het felbegeerde fort, bekend als Knock John Tower ligt op 14,4 km afstand van de oever. De andere forten in de Theems zyn alle reeds door concurrerende radiopiraten bezet. Radio City zendt reeds uit vanaf Shivering Sands Fort, maar men wil een tweede station. Radio Essex klinkt nog niet in de ether: men heeft het nog te druk met oorlogje spelen. repel v. d. Jeugd 11 17.50 Overheidsvoorlichting. SpaarzinnighedenEen progr over de vele manieren waarop u kunt sparen Hilversum 2, 298 m. VARA: 7.00 Nws.. ochtendgymn. en soc strijdlied 7 23 Lichte gr .muz. en reportages (7.30 Van de voorpeg.). 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr .muz. en reportages. 9.00 Van alle markten thuis, praatje v. d. hulsvr. 9 05 Mod. ork.muz. VPRO: 9.40 Schoolradio. VARA: 10.00 Lichte er.muz, 10 45 Voor de kleuters. M 00 Nws 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Om- roepkamerkoorklas. liederen. 12 00 Orgelkwartet 12.22 Voor het platte land' 12j27 Meded t.hjv. land- en Beiaard concours n solistklas amusementsmuziek. Hilversum 3. (FM) NRU KRO: 9 00 Nieuws.9.02 gr muz 10.00 Nws 10.02 Van uur: act. 10 05 Bettvlicht mu 11.00 Nws 11.02 Van uur tot u 11.05 Toedeloelicht mu 13 05 Bert: licht z.progr. 14.00 Nws. 14 02 Van uur act 14.05 Lichte gr muz. NRU' B 16 00 Nws volksliedjes automobilisten. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I. VARA: 14.30 Vrouwe lijkheden .15.05 Pauze. NTS: 15.15 Te- kijker. 19.15 Van gewest tot gewest. VARA: 19.35 De Lucy Show. 20.00 NTS: Journaal. VARA: 20.20 Achter het nws. 20.45 Het duel. TV-spel. 22.10 Stem recht maar geen geld op zak. 22.45 NTS Journaal. 22.50 Kamerdet kort. NCRV 20.01 sport. 20.20 Ik hou van Hollands 21.00 Op weg naar morgen. 21.35 De Croton. TV-sp 22.05 Hans Tlemeyer leest voor. NTS; 22.10 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5