LEIDSCH DAGBLAD AARDGAS TE DUUR OENTOENG GEPAKT OP MIDDEN-JAVA IGeen centrale verwarming 3 in woningwetwoningen Deken en dominee in Nijmegen fel tegen actie van comité Soldaat ook op matras Gecombineerde aanval op Vietcongstrijders Militaire invloed op de berichtgeving weekend-systeem voor zessen klaarl (Sue/ Qlteitws Qpgcncht 1 maart 1860 DINSDAG 12 OKTOBER 1963 No. 31691 pirecteur: E. A. E. van Dlshoeck «Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Van onze Haagse correspondent) an centrale verwarming in woningwetwoningen 1 niets kunnen koinen, tenzij de gasprijs drastisch 'pjrordt verlaagd. De gewekte verwachting: „De ^rote aardgasvondst hij Slochteren zal het hele "Nederlandse huis 's winters behaaglijk bewoon- «kaar maken", zal onvervuld blijven. Centrale ver warming met aardgas komt per week f 1,70 duur- ,Her uit, dan de maximale verwarmingskosten 7,50), die bij de goedkeuring van bouwprojecten worden toegestaan. Al maanden „in studie Rondom deze hete brij zitten lu reeds sinds april deskundigen fean Gasunie, gasdistributiebe- ■rijven, en de departementen ran Economische Zaken en Volkshuisvesting geschaard, ponder dat één van hen tot nu |oe goed heeft durven toetasten. De heel mooie idee van toepas- |ng van aardgas in de volkswoning- jouw 's in een impasse geraakt. Het pige, dat tot dusverre betaalbaar is ^bleken, is wijkverwarming, toe te assen op grote complexen flats. Zo- rel voor blokverwarming (tot cir- a 100 eengezins-huizen) als voor eigenlijk te preferen eigen-centra- ■verwarming-per-huis is aardgas él te duur. Ren werkgroep van deskundigen november vorig jaar in een Spport de conclusie neer. dat aard- v»r blokverwarming 6.3 cent voor huis-c.v. 7 cent zou kunnen ilen Het kost echter thans re ining houdend met het vastrecht onder aftrek van huishoudelijk (trbruik voor blokverwarming 9,2 nt en voor huis-c.v. 11,9 cent per |ibieke meter. Stilzwijgen •i In november was het rapport van veelzijdige samengestelde werk- «oep, wier becijferingen een hoogst ^langrijke rol zouden moeten spe- i voor de verwarming van Neder- id met gas, gereed. De Vereniging i Gasfabrikanten en de Stichting iobouw onder wier auspiciën de kgroep is opgericht schrokken iter zo van de voor de toekomst het aardgas vernietigende con ies van de deskundigen, dat er april van dit jaar over werd ge keven. Toen werd, na veel heen en leer gepraat, een rapport gepubli- fceid met slechts een paar summiere Irijsgegevens. Het vraagstuk zou lerder woroen onderzocht. Zo ver is het nu nog. Behalve dan lat de inhoud van het oorspronkelij le rappoit langzamerhand in wat |Hjdere kring bekend is geworxen. Goedkope olie Hulsbrandolie II, ingekocht met Irea 100.000 liter per jaar, kost i 7 cent per liter. Daarmee worden totale kosten voor blokverwarming huis per week f7.20 a f 60. Met lie kan bl«»kverwarming dus net nder de maximaal toegestane f 7,50 week blijven. Maar niet met rdgas* dat komt uit op f 9 per i. Voor centrale verwarming per zyn de wekelijkse lasten met gas zelfs f 9.20. Geen toekomstkans voor aardgas-c.v. in de woningwet- Hoe men het ook wendt of keert, het departement van Volkshuisves ting kan. zoals de zaken er met het gastai-iet bü staan, geen enkele ver gunning afgeven voor gasverwarming in de vele kleine woningwetprojec ten die in Nederland in aanbouw worden genomen. Niet eens voor blokverwarming, laat staan voor de te preferen centrale verwarming per huis, die o.m. de voordelen heeft van Huwelijk Beatrix en Claus (Van onze Nijmeegse correspondent Dt deken van Nijmegen, mgr. C. van Djjck. en de voorzitter van het convent van predikanten in deze stad. ds.N. R. Hefting, hebben in een gemeenschappelijke verklaring de burgerij van Nijmegen met aan drang gevraagd, niet te reageren op de a'-tie van het „comité verzoek schrift Staten-Generaal". Dit comité verzamelt handtekeningen om de Staten-Generaal ertoe te bewegen, de goedkeuringswet op het huwelijk tussen Prinses Beatrix en Claus von Amsberg niet te aanvaarden. In de verklaring aan de bevolking wordt het optreden van de pressie groep ondemocratisch genoemd. Het comité wordt verweten, de lagere in stincten in het volk op te roepen, om toch vooral de wrokgevoelens uit het verleden te blijven koesteren en oude tegenstellingen in stand te houden. Grof onrecht wordt het genoemd, dat Claus von Amsberg wordt aan gerekend, wat het nationaal-socia- lisme aan ons volk heeft misdreven. Onaanvaardbaar wordt net ook ge acht, dat een aantal Nederlanders het besluit van Koningin en Prins tracht te doorkruisen, om hun kin deren vrij te laten in de keuze van hun levenspartner. Gewapende Indonesische mili tairen kammen een wijk in Dja karta uit op zoek naar commu nistische rebellen De druk op Prinses Beatrix om afstand te doen van de troonopvol ging. wordt een verkapte poging ge noemd om de constitutionele monar chie te verwisselen voor een republi keinse regeringsvorm. Dit is een mis- kcrtnmg, zoals ons vorstenhuis niet heeft verdiend. De deken en de pre dikant besluiten hun oproep aan de bevolking met het uitspreken van de hoop. dat de burgerij met een hard- grondig „neen" zal stelling nemen tegen de actie van het ..comité ver zoekschrift Staten-Generaal". 30 pet minder warmteverlies, geen geiuidshinder en lagere installatie- kosten. Voorstellen Er zijn al diverse voorstellen ge daan om Nederland toch met aard gas aan behaaglijk verwarmde hui zen te helpen: door het tarief van alle aardgas voor verwarming op 5 cent per kubieke meter te stellen en de grotere duurte voor kookdoel- einden in een extra vastrecht te vinden. Of door twee tariefgroepen van te stellen, namelyk van 0 300 kubieke meter per jaar f 12.— vastrecht plus f 0,25 per kubieke nieter. En bü een jaarverbruik van 300 lOuOOO kubieke meter f 27,-- plus f 0 07. Tenslotte zün pleidooien gehoord voor een soort eigen gasdistributie centra van de woningbouwverenigin gen. die het gas dan tegen grootver- bruikerstariel zouden krijgen en al dus de kosten van de aparte cen trale verwarmingen in complexen van büvoorbeeld tachtig eengezins- huizen zouden kunnen drukken tot (dt toegestane) f 7.10 per huis per v/eek. Hierby staan uiteraard allerlei be langen tegenover elkaar. Die van Gesunie, gasdistributiebedrüven en woningbouwverenigingen. Het ziet er naar uit dat als er eindelük een knoop wordt doorgehakt, dit zal moe ten gebeuren met de vereende krach ten van de ministers van Volkshuis vesting en van Economische Zaken. Strozak is geen mode meer Iedere Nederlandse soldaat zal binnen enkele maanden op een matras van kunststof slapen. De vanouds bekende strozak gaat er namelijk uit. Behalve een schuimplustic ma tras krijgen de militairen ook la kens en slopen. Zoals gemeld is er enkele malen vanuit de Tweede Kamer aangedron gen op het vervangen van de stro zak door meer hygiënisch en comfor tabeler nachtleger. Vorig jaar nog achtte de toenmalige staatssecreta ris Hacx dit niet mogelyk. omdat voor dit doel onvoldoende gelden ter beschikking waren. De huidige Land machtstaatssecretaris, de heer Pey- nenburg, heeft echter enkele maan den geleden besloten, dat de moder nisering van het nachtleger van de soldaten zou worden versneld. De dienst kwartiermeester-generaal is zich daarna bü de Nederlandse in dustrie gaan oriënteren en resultaat daarvan was dat thans meer dan zestigduizend van deze kunststofma trassen in Breda zün besteld. Met deze landmachtorder is een bedrag van enkele miljoenen guldens ge moeid. -fa In de Tweede Kamer zijn vanmiddag om half twee de al gemene beschouwingen over de troonrede en de miljoenennota begonnen. Achter de regerings tafel zaten o.a. minister Vonde ling en minister-president Cals, Zij kregen al meteen felle kritiek te verduren van de eerste spre ker. de liberale oppositieleider mr. Gcertscma (rechts), die de minister van Financiën van wan beleid betichtte. Derde dag van ..blinkende bajonet Zuidvietnamese militairen, die het gebied om Saigon uitkammen op roek naar Vietcongstrijders, hebben res opstandelingen ge- De leider van de mislukte staatsgreep in Indonesië, luite nant-kolonel Oentoeng. is giste ren bij Tegal op midden-]ava ge- WEERBERICHT Zonnige perioden 'orgenavond: droog weer en minder ewolking, maar in de nacht en och- pnd hier en daar mist. Vannacht 'Ver het algemeen iets kouder: mor- ien overdag ongeveer dezelfde tem- •eraturen als vandaag. Zwakke tot Batige wind tussen zuidoost en zuid. (Opgemaakt om 11.15 uur). 13 OKTOBER pon op: 07.01 uur; onder: 17.51 uur. P*&n op; 19.13 uur: onder: 10.15 uur. jtoogwater in Katwijk te 04.41 en W.58 uur. Laagwater te 00.40 en 12.48 nur. Dit nummer bestaat ilt 18 pagina's arresteerd door twee soldaten, die daarbij assistentie kregen van de bevolking, aldus een me dedeling van Radio-Djakarta. Oentoeng trachtte naar Sema- rang te ontkomen, toen hij her kend werd. Twee mannen, die Oentoeng vergezelden, werden later even eens gearresteerd. Volgens ver dere radioberichten zitten leger eenheden in Sumatra de rebellen .vlak op de hielen". De soldaten worden bijgestaan door de politie. Radio-Medan maakt melding van een grote betoging voor de regering, waarin ophef fing van de communistische par tij wordt geëist. Mohammedaan se leiders, die de betogers toe spraken. brandmerkten de com munisten als verraders. Hel dagblad van de Indonesische strijdkrachten. Ilarian Angkatan Bersendjata, schrijft, dat er geen halve maatregelen genomen dienen te worden bij het uitroeien van de „30 september beweging" en de be scherming van president Soekarno. De militairc autoriteiten hebben, naar verluidt, op alle afdelingen van de organisatie „Nationaal Front" ecu beroep gedaan om af te rekenen met leden van de opstandige bewe ging. Intussen bewaken tanks en pant serwagens in Djakarta kruispunten en openbare gebouwen omdat reke ning gehouden wordt met nachtelüke communistische terreuraanvallen. Tot de naar schatting duizend commu nisten. die door het leger gearresteerd militanter dan ooit tev zün. behoort Njono. een lid van hei tegen de „nekolim' Uit berichten van Indonesische radio-stations blijkt, dat de militaire autoriteiten hun invloed op de be richtgeving hebben versterkt. Na eerst alle communistische en andere linkse bladen te hebben verboden, is nu het officiële persbureau Antara onder toezicht van een luitenant kolonel geplaatst. Van militaire zijde is voorts een niet-communistischc mohammedaan, Mohammed Nahar, aangewezen als hoofdredacteur. Het leger in noord-Sumatra heeft krachtige maatregelen getroffen om te voorkomen, dat rechtse organisa ties slaags raken met de communis ten. In Atjeh, waar onlangs felle be togingen tegen de communisten zün gehouden, geldt tot nader order een strikt uitgaansverbod. De militaire commandant heeft opgeroepen tot het aangeven van illegaal wapen bezit. Opdracht van Soekarno Het Indonesische leger zegt, dat het een anti-communistische cam pagne voert in opdracht van presi dent Soekarno, aldus luisterposten dood en een aantal gevangen genomen, zo verluidde vandaag in Amerikaanse militaire krin gen. De verliezen van de rege ringsstrijdkrachten werden licht genoemd. Gisteren ontdekten Amerikaans-Zuidvietnamese eenheden ten noorden van Sai gon een verborgen Vietcong- dorp en een wapenopslagplaats. Beide werden met de grond ge lijk gemaakt. Het was vandaag de derde dag van de gecombineerde Amerikaans-Zuid vietnamese operatie „Blinkende ba jonet". Troepen van de eerste Ameri kaanse cavaleriedivisie zoeken in het centrale bergland naar Vietcong- strüders. Het betreft hier de grootste Amerikaans-Vietnamese operatie van de oorlog en het is de eerste maal, dat de cavaleriedivisie, die vo rige maand in Zuid-Vietnam is aan gekomen, op grote schaal Is ver plaatst. De divisie is met heliqopters voor troepenvervoer uitgerust. Er zün tot nu toe in totaal zestig tegenstan ders gedood en honderd gevangen genomen, onder wie een compagnies commandant. Voorts zijn geweren, machinegeweren, zout, rjjst en vee buitgemaakt in een verlaten kampe ment. Na zondag in drie zones per heli kopter te zün geland hebben de ca valeristen zich 40 km ten noord westen van An Khe aan het weste- lüke uiteinde van eer vallei verspreid Een grote eenheid Zuivietnamese ma in Koeaia Loempoer (Maleisië). Dit '"''f8 cn landtroepen rukt op in de zou gebleken zün uit een uitzending van Radio-Djakarta gedurende het weekeinde. Het hoofd van de voor lichtingsdienst van het leger, briga de-generaal Ibnoe Soebroto. zou er in een rede de nadruk op hebben ge legd. dat Soekarno generaal Soeharto opgedragen heeft orde en veligheid te herstellen als voorloper van een politieke oplossing van de Indonesi sche crisis. Het leger legt de richt lijnen van Soekarno ten uitvoer door de communisten hard aan te pakken Het in Djakarta verschijnende blad „Indonesia Herald", dat gewoonlijk de opvattingen van het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken weergeeft, schreef gisteren, dat „de tijdelijke bedreiging van de nationale eenheid" niet betekent dat Indonesië zün stryd tegen de „neo-knlonlallstl- sche en imperialistische machten" staakt. „Wij zün en blüven progres- revolutionairen. Wü zetten, •en. de strijd o-kolonialis- President Soekarno is zondag uit zijn zomerpaleis in Bogor in zün Merdeka-paleis in de hoofdstad te ruggekeerd. sche constructie van Maleisië zal met een steeds groter wordende kracht voortgaan", aldus de „Indo nesia Herald", richting van de Amerikanen in een tangbewegmg vanaf het andere ein de van de vallei. De cavaleristen zou- oen een eenheid van 200 man van de Vietcong voor zich uitjagen. De duisternis en zware regenval zou de Amerikanen verhinderen de aanval krachtig voort te zetten. Zeventien helikopters van de di visie zün geraakt door vuur van de Vietcong. Slechts één was gedwon gen te landen. De inattenden kon den het toestel veilig verlaten. Iets meer naar het zuiden is een kleinere operatie «operatie Cobra) aan de gang langs de rivier d Bong Son. Deze operatie duurt thans vüf dagen. Twee man van de Vietcong zün gedood en twintig gevangen ge nomen. De Amerikaanse opmars wordt vertraagd door landmünen en vuur van sluipschutters. In de nacht van zondag op maan dag hebben vier Amerikaanse Thunderchiefs" zes miljoen pam fletten boven Noord-Vietnam uitge worpen, die door de wind over de dichtbevolkte delta van de Rode Rivier tot 30 km var Hanoi, werden verspreid. Tot nu toe zün 35 miljoen propaganda-pamfletten bo ven Noord-Vietnam uitgeworpen. In Nigeria ontslag van Nederlandse ingenieurs geëist (Van onze parlementaire redactie) De voorzitter van de unie voor wer ken aan binnenlandse waterwegen in Nigeria. S. A. Loko, heeft in de hoofdstad Lagos een beroep op de Nigeriaanse regering gedaan om de aan deze waterwegen werkende Ne derlandse ingenieurs te ontslaan. Loko zei volgens een bericht van United Press International, dat zü in competent zün en dat ioor hun toe doen vertragingen zijn ontstaan in het scheepsverkeer in oost-Nigeria. Volgens het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag zün er in Nigeria een tien tot twaalf Neder landse ingenieurs werkzaam. Zü zün in dienst van het Nigeriaanse de partement van Waterstaat en wer ken op contract met de Nigeriaanse regering. De Nederlanlse regering heeft met hun aanstelling geen en kele bemoeienis gehad. Wat de ach tergronden zün van de beschuldigin gen, was het ministerie gisteren nog niet bekena. Ook UPI had geen ver dere details betreffende Loko's ver klaring beschikbaar. Advertentie f Uit het Leidsch Dagblad van J 12 October 1865: i J Op den leeftijd van 76 ja- f i ren overleed alhier Mr E. f Bucaille, behoorende tot de J 4 oude Leidsche patriciesche familiën, die in den tijd der J refugié's zich binnen Leiden d hebben nedergezet J t De vrijmetselarij heeft in f J Amerika ongelooflijke vorde- J ringen gemaakt Het Noorden J telt ongeveer 4000 loges. In Brazilië zijn 65 loges. f

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1