LEIDSCH DAGBLAD Massa-emigratie van Cubanen naar Amerika Meeste opstandelingen in Indonesië gepakt In Sneek drie personen bij brand gestikt Autoriteiten op het eiland verlenen alle mogelijke hulp Er blijkt nog een zevende generaal te zijn vermoord Politie speurt naar Pakistaanse student matras (§uci 9L leutuo Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 11 OKTOBER 1965 No. 3169Q Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Veranderingen in de Griekse legerleiding De Zonder een formeel akkoord tussen Cuba en de Verenigde Bk Staten af te wachten zijn de eerste Cubanen zondag van het weiland naar de Verenigde Staten vertrokken. m Premier Castro had 10 oktober vastgesteld als datum, waarop ^een begin kon worden gemaakt met het vertrek van hen, die niet ...op Cuba willen blijven. Reeds geruime tijd tevoren was al een /„stroom van emigranten op weg gegaan naar het vissersdorpje w'Camarioca, om daar verwanten te ontmoeten, die uit de Ver- en cnigde Staten waren gekomen om hen te halen. Hier hadden de Cubaanse autoriteiten een ontvangstcentrum ingericht waar de Remigranten en hun afhalers een goede verzorging kregen. De particuliere vaartuigen, waarmee de oversteek naar Miami of :Key West maakte, kregen een begeleiding van Cubaanse marine- boten. Sinds de revolutie waren al ongeveer een half miljoen Cubanen van het eiland vertrokken, dat een bevolking van zeven liljoen zielen heeft. Washington is verontrust door grote toevloed Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft intussen bedenkingen tegen overhaaste emi- Johnson „goed, maar wel moe' Je toestand van president Johnson b zeer bevredigend, aldus deelde-een ^oordvoerder van het Witte Huis gis- uieren mede. Hij ontving gedurende jlen minuten een groep Amerikaanse journalisten aan wie hij zei zich »goed, maar een beetje moe" te voe len. Tevoren had Johnson enige JtCninder belangrijke wetten getekend en een eerste onderhoud met vice- president Humphrey gehad. Tot de journalisten zei Johnson énog dat zyn verblijf in het ziekenhuis Npem goed leed omdat hij zich de laatste tyd wat moe had gevoeld. Nu pon hy rusten. gratietochten gemaakt. Het ministe rie maakte er zich bezorgd over. dat men het overzicht zou verliezen, wanneer in korte tijd een groot aan tal bootjes met Cubanen het land binnenkomt. De Amerikanen wullen deze immigratie in geregelde banen leiden en zeggen hiervoor een tien tal dagen nodig te hebben. Dat de immigranten in spe daarop niet wil len wachten, bleek uit een ware ar mada van particuliere scheepjes, die dit weekeinde van Florida in de richting van Cuba voer en waarvan inmiddels een aantal volgeladen is teruggekeerd. Een communiqué van het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken deelde gisteren mee, dat een groep Cubaanse ballingen uit de V.S. bij een gevecht in midden-Cuba een functionaris van de kastwacht heeft neergeschoten. De groep wilde clan destien een vlucht uit Cuba voorbe reiden en vluchtte per boot naar de V.S. terug, waar „zij door de Noord- amerikaanse autoriteiten verwelkomd werden". In het communiqué wordt gezegd dat met dit incident rekening zal worden gehouden, wanneer de Cu baanse regering via de Zwitserse ambassade in onderhandeling treedt met de V.S. inzake de plannen Cuba nen te laten vertrekken naar Miami. Intussen verschaffen de Cubaanse autoriteiten alle mogelijke faciliteiten In New York. dat al geruime tijd ernstig te lijden heeft van drinkwatertekort, is zaterdag een hoofdleiding van de watertoe voer gesprongen, waardoor een grote massa kostelijk drinkwater verloren ging. De schade bleef niet beperkt tot verlies van drinkwater, maar veroorzaakte een grote ravage, waardoor veer tig gezinnen moesten evacueren, terwijl de materiële schade aan zienlijk was. gen aangebracht in de legerleiding door zeven van de elf hoogste offi- voor de uittocht. Een uit Camarioca verstrekt. Ook kunnen de ballingen j eieren over te plaatsen of met pen- vertrokken scheepje werd. toen her in het speciaal voor hen ingerichte sioen te sturen. Dit is met goedkeu- nog geen veertig kilometer uit de kust opvangcentrum voor niets levensmid- 1 ring van Koning Constantijn, ge was. vanuit de lucht door een hef- delen en sigaren krijgen. Daar staat sehiedt door de Opperste Nationale schroefvliegtuig van nieuwe brand- j tegenover, dat ze geen bagage mogen Defensieraad tijdens een conferentie stof voorzien. De brandstof voor de j meenemen. Al hun bezittingen vei- van twee dagen die voorgezeten werd terugreis naar Florida wordt gratis I vallen aan de staat. j door premier Stephanopoelos. Toestand wordt langzaam aan normaler President Soekarno heeft, al dus een bericht van Radio-Ma- leisië. het leger .volledige be voegdheid" gegeven op te treden tegen de communisten en hun volgelingen. De bevelhebber van het veteranenlegioen op noord- Sumatra zou, volgens dezelfde bron. een beroep hebben gedaan op de strijdkrachten in genoemd gebied om alle politieke partijen en massa-organisaties, die bij de ,,30-september beweging" be trokken zijn geweest, als .vijan den" te beschouwen. Radio-Djakarta heeft zaterdag melding jemaakt van de dood van nog een generaal de zevende die het slachtoffer van de op standelingen werd: brigade-ge neraal van de politie Samoesi. wiens stoffelijk overschot intus sen is gevonden. Samoesi werd vermoord, toen hij het leven red de van de tweede vice-president dr. Johannes Leimena. Dit ge beurde op 1 oktober. Samoesi heeft twee zoons en zijn vrouw is is in verwachting van een derde kind. Het mohammedaanse blad „Mim- bar Revolusi" meldde gisteren, dat de woningen van de leider van de communistische partij, Aidit ,en diens assistent Njoto zijn geplun derd. Ook de zetel van de commu nistische vrouwenorganisatie „Ger- wani" werd geplunderd. In de wo ning van Aidit werden verscheidene belangrijke documenten gevonden, alsmede een geheime zender. Para chutisten hebben 86 deelnemers aan de „30 september beweging" in mid- den-Java gearresteerd, aldus een mededeling van het leger: van hen waren er 57, die tot na de staats greep ontbonden lijfwacht van de president behoorden. De anderen waren leden van een brigade infan terie onder kolonel Latif, een der leiders van de staatsgreep. Het staat nu vast dat vijf batal jons (in totaal 4.000 man) aan de staatsgreep hebben deelgenomen. Daaronder waren een bataljon van de presidentiële garde, een bataljon van de luchtmacht, twee divisies uit midden- en oost-Java en een batal jon van 800 van „vrijwilligers ter verplettering van Maleisië. Intussen wordt de toestand op Ja va langzaam aan normaler. Van de opstandelingen zou reeds 90 procent zijn gearresteerd, zo werd gisteren uit Indonesische militaire kringen vernomen. Deze zeiden, dat opstan delingen die verscheidene gebieden op midden-Java na de mislukte staatsgreep enige dagen bezet hiel den, de bergen in gevlucht zijn en zich door de actie van het leger niet hebben kunnen hergroeperen. De pers heeft nog nieuwe elemen ten omtrent de mislukte staatsgreep gemeld. Het mohammedaanse blad ..Soeara Islam" van gisteren schreef, dat leden van de ,.30-september .be weging" getracht hadden de stad Soerabaja op oost-Java te veroveren. Deze poging mislukte doordat de autoriteiten documenten over dit on derwerp in handen hadden gekre gen. Dezelfde dag was de burge meester verdwenen. Antara werkt weer Het personeel van het Indonesi sche nationale persbureau Antara, dat tien dagen geleden na de mis lukte staatsbreep was geschorst, moest zich vanochtend om tien uur melden om normaal aan het werk te gaan, zo 'heeft Radio-Djakarta omgeroepen. De directeur van persbureau, Mohammed Nahar, zal hun dan instructies geven. Het Indonesische leger, dat acht dagen geleden toezicht op Antara ging uitoefenen, heeft tien commu nistische bladen op Sumatra, Borneo en Celebes. die de staatsgreep steun den, verboden. Dat gebeurde ook in Djakarta, waar nu dagelijks 15 niet- communistische bladen verschijnen. Al enkele dagen betogen honderd duizenden in Malang. op midden- Java. tegen de deelnemers van de mislukte staatsgreep van 30 septem ber. Tegen de schuldigen worden on verwijlde maatregelen geëist. Dit is gisteren door Radio-Soerabaja be kendgemaakt. In de afgelopen maanden was het in Malang al tot heftige botsingen tussen communis ten en mohammedanen gekomen. In Singapore waar de uitzending werd opgevangen, is het opgevallen dat, in afwijking van vroeger de re gionale zenders in Indonesië zich niet meer beperken tot het heruit- zenden van de programma's van Ra dio-Djakarta. maar ook zelfstandig berichten verspreidden met name instructies van de plaatselijke com mandanten. Radio-Djakarta riep zondag een oproep van het legerbevel om, waar in de winkeliers in Djakarta werden gewaarschuwd, de prijzen van de levensmiddelen niet te verhogen, omdat zij anders zullen worden ge straft. Vervolg op pag. 2 (Van enze Groningse correspondent) Drie personen zijn in de afgelopen narht door verstikking om het leven gekomen bij een binnenbrand in Sneek. In de kleine woning van de 24-jarige chauffeur Walter Vaartjes aan de Derde Woudstraat 11, is om ongeveer één uur in de nacht brand ontstaan in het keukentje, dat zich aan het eind van de gang en onder aan de zoldertrap bevindt. Daar stond een ketel vol was op een bran dend gasstel. Waarschijnlijk is de houten wand van de keuken zo heet geworden, dat deze ging smeulen. Er moet een enorme rookontwikke ling ontstaan zyn. De op no 13 wo nende buurman. K. Kooistra werd wakker door ue brandlucht en begaf zich naar buiten. Toen hy het vuur en de rook in het huis van z(jn buurman zag waarschuwde hij direct de brandweer en inmiddels kwamen ook andere omwonende naar buiten. Twee van hen, de 42- jaripe heer K. Jillings en de 18-jarige Ruurt v. Scholten. begaven zich naar binnen. Omdat de deur op slot zat moesten zij een ruit inslaan. Baby WEERBERICHT Weinig verandering Het KNMI verwacht van heden- tjenavond: aanvankelijk veel g met plaatselijk wat regen ?gen .later van het noord uit afnemende bewolking. tot matige wind tussen >t en noordoost. In het alge- peen weinig verandering in tempe ruur maar in het midde'- en zuiden 7an het land minder koude nacht. (Opgemaakt om 11.15 uur) 12 OKTOBER Zon op: 6 59 uur; onder: 17.53 uur Maanop: 18.51 u.; onder: 8.55 u Hoogwater in Katwijk te 4.11 en Hit nummer bestaat rit 18 pagina's In de woonkamer vonden zij een kinderwagen, waarin een baby lag. Deze werd door hen snel naar bui ten gebracht. By de voordeur lag het lichaam van de heer Vaartjes, die whs gestikt. Hij heeft nog ge tracht de voordeur te bereiken, maar het i.s hem niet meer gelukt de deur van het slot te krijgen. Inmiddels was ae brandweer gearriveerd. Deze had de brand spoedig bedwongen. Boven cp de zolderkamer vond men de 22-jarige echtgenote van de heer Vaartjes en de 16-jarige zuster Antje Vaartjes, die tijdelijk by het jonge echtpaar inwoonde omdat mevr. Vaartjes spoedig een baby verwacht te. Beide vrouwen bleken door ver stikking om het leven gekomen. De edde baby, de 2 maanden oude Theodora Goossen, een dochtertje familie, die by het echtpaar logeerde, heeft geen nadelige gevol- van 1e rookontwikkeling onder vonden. Hei feit, dat er up de zolder- rdiepinp geen ramen waren, he-eft Smith - Wilson zonder resultaat Premier Ian Smith van Rhodesië heeft vanochtend nog onverwacht op verzoek van zijn Britse collega Wil son een gesprek gohao over het pro bleem van de onafhankelijkheidsver klaring. waarover hy in de afgelopen dagen in Londen heeft geconfereerd Ook nu bleven de besprekingen zon der resultaat. (Men zie ook elders ln dit blad). de kans op redding van de beide vrouwen die boven sliepen zeer ge ring gemaakt. Via de trap konden de mannen, die de baby hebben ge red de zolderverdieping niet meer be reiken. De heer Vaartjes werkte als chauffeur bij een handel in lompen en metalen. -fc Dit plaatje illustreert de hartelijkheid van de Surinaamse bevolking. In het dorpje Nieuwe Grond kreeg Koningin Juliana gisteren van de bevolking fraaie bloemslingers. Zaterdag was een belangrijke dag voor Suriname. Toen werd het aluminiumbedrijf in Paranarn j door de Koningin in bedrijf ge steld. Vanaf 1956, toen het Bro- kopondoplan zijn beslag kreeg, hebben de stuwdam en dit be drijf als het ware het gehele land en volk beheerst. Vervol gens maakte het koninklijk paar een tocht door het tropische en stoffige landschap. Onder meer werden de stuwdam in de Suri- namerivier en de waterkracht centrale in Afobaka bezichtigd. Gisterochtend woonden Ko ningin en Prins een kerkdienst in het bosland bij. Daarna werd nog een bezoek gebracht aan de Billitonmaatschappij. Uit Amsterdam verdwenen Vals paspoort (Van onze A'damse correspondent) De Amsterdamse recherche zoekt op het ogenblik de 21-jarige student Mohammed Hoessain Khan uit Ka- ra tsji (Pakistan). Deze Ls op 21 sep tember één dag na de moord op de filmregisseur Claude Berkley uit zyn hotel aan de Amstel ver dwenen en is sindsdien spoorloos. De student zou een broer zijn van het hoofd van de Pakistaanse geheime dienst. Khan is begin september na on geveer 2700 honderd gulden van zyn ouders te hebben gestolen uit Karatsji vertrokken. Op 13 septem ber liet hy zich inschryven in het hotel aan de Amstel. Hy gaf hier valse naam Hoessain Mo hammed op en een vals adres in Londen. De student heeft de nacht ln het hotel doorgebracht met een die afkomstig zou zyn uit de Engelse hoofdstad. Foto's Khan, die volgens zyn broer be schikte over een vals paspoort, heeft zyn hotel verlaten met een schuld van ongeveer 250 gulden. In het hotel heeft hy een aantal kleding stukken en wat toiletgerei achterge laten. Totnutoe hebben de naspeu ringen van de politie geen resultaat opgeleverd. Sinds begin september is nergens in ons land een stoffelyk overschot gevonden, dat niet kon worden geidentificeerd. (Advertentie) UW De Amsterdamse politie heeft via Interpol de Pakistaanse politie om foto's van de vermiste student ge vraagd. Zy heeft verder de hulp in geroepen van Scotland Yard. Dit om achter de identiteit te komen van een Brit, die Kha-* uit Londen en Sheffield diverse keren heeft opge beld. De student heeft uit Amsterdam naar een broer, die advocaat is in Canada, een brief gestuurd met een verzoek om geld e er te maken. De advocaat lichtte eer. derde broer van Khan in, een officier van het Britse leger, die in eus 'West-Duiisland> is gelegerd. Na het vorige weekeinde al vergeefs naar de student te heb ben gezocht, kwam deze vrydag- avond opnieuw naar Amsterdam. Toen zyn bro- nog steeds onvind baar bleek deed hy aangifte van zyn verdwyning. t Uit het Leidsch Dagblad van 11 October 1865: fAdvertentieGas-coke per mud 40 cents te bekomen tot Vrijdag namiddag aan het schip liggende in den Ouden Rijn bij de Heerengracht Leiden 10 Oct. 1865. Den 8en October werd de 2e sectie van de Vereeniginu het Metalen Kruialhier een kameraadschappelijk bezoek oebragt door de tweede sectie van R dam, waarna een ver gadering gehouden werd in het hótel Rijnland bij den heer Bremmer

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1