Vakcentrales tegen de hogere omzetbelasting THE HILL Sean Cannery (gevangene) in indringende rolprent Boeiende tricheurs Van Meegerens' zoon noemt vier valse doeken van de vader Resultaat Ned. bedrijf Aku blijft achter LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 8 OKTOBER 1965 VIERDE BLAD •!IIIIIHIIIIIHIIIIHIIW4)HWHHIIIIIIttUIIHiHIHIIIIIIII!lltllllftlllllllllllllilMlllltlllllHlllilllilllllllllHHIIIIIjitl LIDO Sean Connery, de acteur die door zijn vertol king van geheim agent 007. James Bond. wereldfaam verwierf is opnieuw in Lei den te zien. Het is echter een Sean Connery in een ge heel andere gedaante. De geheim agent heeft plaats gemaakt voor een gevange ne in een militair strafkamp. Een massa mul zand. aan de zü kan ten gesteund door stenen, vormt het middenpunt van het Britse strafkamp in Noord-Afri- ka. Op deze kunstmatige heuvel worden de gevangenen „ge kraakt". Met volledige bepak king moeten zü in een alles verzengende zon de heuvel op en af. Steeds opnieuw. Het is het overheersende beeld in de door Sidney Lumet geregiseer- de film „The Hill" (in Neder land uitgebracht als „De heu vel der verschrikking). „The Hill" is het relaas van een aantal nieuw aangekomen gevangenen, die om verschillen de redenen de één heeft met de MP gevochten, de tweede wilde deserteren om weer bij zün vrouw te kunnen zijn. ter- wül weer een ander stal een militaire heropvoeding nodig zouden hebben. Er wordt in deze dol prent weinig aan de verbeelding over gelaten. De tiranieke kamplei ding pakt de zaken byzonder fors aan. Gevangenen storten van uitputting en hitte neer op de mulle heuvel en kunnen niet meer tegen de strafoefeningen op. Vanaf dit punt wordt „The Hill" een feitelyke aanklacht. Dan verandert de registratie van het keiharde treiterende regime in een opnemen van de menseiyke ellende; de strijd van de gevangenen voor hun recht. Vol vaart heeft regisseur Sidney Lumet zyn relaas, dat zich op een betrekkelijk kleine oppervlakte afspeelt, op het cel luloid vastgelegd. Hy heeft hierdoor van „The Hill" een indringend werkstuk gemaakt, dat naast de diepe menselyke tragedies eveneens ogenblikken van uitzinnige vreugde kent. Naast Sean Connery, die ook zonder het aureool van James Bond. weet te boeien, vallen Ian Hendry. Harry Andrews en Ossie Davis op door hun knappe vertolkingen. Eddie in greep der vrouwen zet ook die reden verdiende reprise. EDDIE CONSTANTINE TRIANON Het is een nogal onwaarschijnlyk verhaal, waarin Eddie Constantine zijn harde vuisten roert, maar dit laatste vergoedt veel: liefheb bers van Eddie's vechtcapacitei- ten komen met deze film volle dig aan hun trek. In de rol van Mike Warner, agent van de Amerikaanse geheime dienst, krygt Eddie tot taak een genia le jonge technicus, die in Ma drid ontvoerd is, terug te bren gen. Het blykt, dat de jeugdige Karl Biebrich in handen is ge vallen van een groep knappe vrouwen, die niets van mannen willen weten, behalve als zy, zoals Karl, een enorme losprijs kunnen opleveren, in dit geval een miljoen dollar aan juwelen. Eddie staat dus voor een moei- lyke opdracht, vooral omdat de geheime dienst van de Russen tegelykertijd probeert het jonge genie in handen te krijgen. Ed die vecht dus letterlyk op twee fronten. Voor hem geen bezwaar. Ondanks uiterst gevaarlyke situaties en hache- lyke ogenblikken slaagt hy erin zün opdracht te volvoeren. Wie Eddie Constantine in zün volle kracht wil zien, mag deze film niet overslaan. CAMERA „Les Tricheurs", de boeiende film van Marcel Carné (de man die als hoogte punt uit zijn werk het prach tige poëtische „Les enfants du paradis" kan laten zien) was eens een schokkende belevenis. Maar sinds de eerste vertoning van deze rolprent hebben we zo vaak te maken gehad met jeug dige excessen, dat het schok kende er nu wel af is. Maar nog altyd is een zeer scherp getroffen sfeertekening over rond een ogenschünlijk keihar de jeugd. Een jeugd, die weigert normale maatschappeiyke nor men en maatstaven te erken nen. Die geen emoties wil (of durft?) te tonen. Die liever zichzelf ten gronde richt dan de waarheid onder ogen te zien. Een waarheid, die tevens de pleister moet zün, die Carné wil plakken op een eerst open gereten wonde: zo slecht is de jeugd niet. Ze hunkert in feite naar liefde. Laten we deze con clusie van Carné voor wat ieder er van wil denken. Ergens vin den we eigeniyk, dat Carné bü het beantwoorden van de schuldvraag simpelweg de vin ger richt op de gemakzuchtige Strip-poker REX Een meisje, dat van het platteland naar de grote stad komt om daar een nieuw leven te beginnen staat bloot aan veel gevaren. Ook in „Strip-Poker" wordt geen uit zondering op die regel gemaakt en een mooi meisje, dat in New York actrice wil worden heeft dan ook heel wat moeiiykheden te overwinnen. De makers van de film hebben kennelük gepro beerd de moeilijke aanpassing en de eenzaamheid in een we reldstad in beeld te brengen, maar ze zün daar niet erg in geslaagd. Het wordt een wat wonderlük verhaaltje over alle verleidingen waaraan het goede neisje blootstaat en de manier waarop zij die weet te weer staan om vervolgens de ware liefde te vinden. „Strip-poker is dan ook beslist geen uitschieter en het moraliserende slot (in kleuren) is zelfs vervelend. Israël bezorgd over Arabieren en Sowjet-Unie In een rede in de Algemene Verga dering der Verenigde Naties heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken. mevr. Golda Meir, gisteren gezegd, dat de V.N. de plicht hebben te reageren op de oorlogsplannen die door de Arabische landen tegen Israël worden gesmeed. Zij stelde Israels buurlanden voor. de oorlogsleer door de vredesleer, de coëxistentieleer in die van de samenwerking te vervan gen. Zinspelend op de situatie van de Joden in de Sowjet-Unie, zei mevr. Meir, dat het feit dat een belangrüke Joodse gemeenschap het voorwerp is van ernstige discriminatiemaatrege len. de bezorgdheid van Israël blüft wekken. Zü gaf toe dat onlangs en kele concessies zün gedaan, waarvan hy hoopte, dat het de voorlopers zou den zün van een liberale politiek je gens de Joden. Maar mevr. Meir zei. dat het moeilük te begrijpen was. wat „het betrokken grote land" zou kun nen winnen met „het verstikken van een eeuwenoud geloof, cultuur en taal van een minderheidsgroep". Sabotage tegen Shell op Cyprus Saboteurs hebben op de opslag plaatsen van de Shell by La-rnaca (Cyprus) vier tanks in brand gesto ken en daarmee een schade veroor zaakt van ongeveer 2.5 miljoen gul den. Een woordvoerder van de poli tie verklaarde dat vier gewapende mannen gisterochtend twee Grieks- Cypriotische militairen die op wacht stonden na een kort vuurgevecht hebben overmeesterd. De twee militairen zijn niet le vensgevaarlijk gewond in een zie kenhuis opgenomen. De saboteurs hebben na het neerschieten van de soldaten springlading aangebracht tegen vier tanks. De enorme brand die daarna uitbrak verlichtte de ge hele baai van Larnaco helder. De plaatseUjke brandweer kreeg ver sterking uit Nicosia en van twee na bijgelegen Britse bases. Men kreeg het vuur pas onder controle nadat een helikopter van de Britse luchtmacht schuim in het vuur had gespoten van boven af. Een van de tanks bevatte vliegtuig brandstof van de Britse luchtmacht. De andere drie bevatten gasolie voor gebruik op Cyprus. SEAN CONNERY Moord aan boord m STUDIO De kostelijke film f| „Moord aan boord" naar het boek van Agatha Christie |f ..Murder Ahoy" is opnieuw ge prolongeerd. De hoofdrol is een meesterstukje van Margaret Rutherford, die de typisch-En- gelse melange van spannende thriller en lichte spot op on navolgbare wüze weet te tref fen. Als amateur-detective, die een onderzoek instelt naar eni ge geheimzinnige moorden aan boord van een opleidingsschip, overtreft zü Sherlock Holmes De oplossing van het raadsel kost haar bijna het leven, maar tenslotte triomfeert zy in elk opzicht. Ook de rollen van het tweede plan zün uitstekend be- Meer onthullingen te wachten (Van onze Amsterdamse correspondent) Jacques van Meegeren, de zoon van de bekende schilderijen vervalser Han van Meegeren, heeft zijn belofte om nieuwe onthul lingen te doen waar gemaakt. Hij heeft het dagblad ..Trouw" vier schilderijen genoemd die aan Frans Hals worden toegeschreven maar die omstreeks 1930 door zijn vader zouden zijn geschilderd. Het betreft hier de volgende wer ken: „Twee vissersjongens" (1620 en 1630) thans in Amerikaans par ticulier bezit; „Kind met hond" 1623—1625) bezit van The Keivin- grove Art Gallery in Glasgow; „De rommelpotspeler" (plus minus 1625) eigendom van Lilienfeld Gal leries Inc. te New York; en „Jon gen met zeepbel" (1623) dat zich in het depot van het Gronings Mu seum voor Stad en Landen bevindt. Jacques van Meegeren opent van avond een tentoonstelling van zijn eigen schilderüen m café Ruiter op de Rozengracht te Amsterdam. Hij was vanmorgen onvindbaar. Het noe men van de vier vervalsingen houdt en niet-begrij pende ouders. Waarbij hü gemakshalve voor- bügaat aan de eigen verant woord elükheid van een geheel of büna volwassen jeugd. Maar ongeacht deze beden kingen heeft Carné een zeer knap en fascinerend filmisch beeld getekend van een in vele opzichten losgeslagen jeugd. Een film, die ook nu nog het zien tenvolle waard is. Avontuurlijke western LUXOR „Helden van de Rode Rivier" is een western met de kwaliteiten van een avonturenfilm. De intrige is simpel: een kleine Amerikaan se legerexpeditie exploreert in 1813 het stroomgebied van de Missouri en bereikt na een lan ge. slopende tocht zelfs de Stille Oceaan. De lotgevallen van de groep gevechten met vijan dige stammen en het overwin nen van een waterval o.a. zün boeiend in beeld gebracht. Het vertoon van mannelüke heldhaftigheid is gekruid met een romance tussen een stoere legerkapitein (Charlton Heston) en een knap Indianenmeisje Donna Reed». Prachtige na tuuropnamen vormen een extra pluspunt van deze onderhou dende kleurenfilm. Polen volgende reisdoel van de Paus Terwül Paus Paules zün histo risch bezoek aan New York bracht, heeft een opmerkelüke verbetering j in de betrekkingen tussen kerk en staat in Polen de mogelükheid, dat de Paus het komend jaar een reis naar Polen zal maken, vergroot. Men zegt dat sommige functiona rissen van de Poolse regering, waar in de communisten de boventoon voeren, zeer veel belangstelling koes teren voor zo'n bezoek. Zü hopen, dat dit de populariteit van het re gime onder de rk. meerderheid der bevolking van Polen zou doen toene men en de hele wereld ervan zou overtuigen, dat in Polen godsdien stige verdraagzaamheid heerst. De datum, die voor een eventueel pauselük bezoek wordt genoemd, is 3 mei 1966, de dag, waarop de vie ring van de 1000ste verjaardag van de kerstening der Polen haar hoog tepunt zal bereiken. Men zegt dat de primaat van Po len, kardinaal Wyszynsky, de Paus in de lente van dit jaar heeft ver zocht, een reis naar Polen in over weging te nemen. wellicht verband met de wens om enige publiciteit rond zün expositie te krijgen. Enige maanden geleden kondigde hü al aan dat hij onthul lingen zou doen. De zoon is bezig met het schrüven van een boek over het leven en werk van zün vader. Hij hoopt dat dit volgend jaar in Amerika zal worden uitgegeven. In het boek zouden nog öivterse verrassende mededelingen staan. De vier schilderijen die Jacques van Meegeren heeft genoemd zyn alle in het begin van de dertiger ja ren boven water gekomen. Over en kele van deze doeken bestond twyfel en deze is tot heden toe biyven be staan. Dr. W. Jos de Gruyter, direc teur van het Gronings Museum heeft byvoorbeeld nooit geloofd in de echt heid van het in zijn bezit zijnde „Jongen met zeepbel" en daarom in zijn depot gehouden. Ook P.v.d.A.-afdeling in Den Haag tegen goedkeuringswet (Van onze Haagse correspondent) De afdeling vier van de Partij van de Ai-beid in Den Haag (Bezuiden- houtkwartier) heeft in een gister avond gehouden vergadering beslo ten, aan de tweede-kamerfractie van de P.v.d.A een brief te schrü ven, waarin verzocht wordt t.z.t. te gen het wetsvoorstel tot goedkeuring van het huwelük tussen Prinses Beatrix en Claus von Amsberg te stemmen. De afdeling Hoensbroek uit de Zuidlimburgse mijnstreek heeft zich tot het hoofdbestuur van de party in Amsterdam gewend met het schriftelük verzoek te bevorderen, dat een ïefenrendum zal worden ge houden, over de huweiyksgoedkeu- ring. De Limburgse afdeling die het referendum tot de eigen party - leden wil beperken beoogt daar mee te kunnen vaststellen hoe de le den van de party over deze zaak denken, nadat de kamerafgevaardig den zich eigenhjk al bü voorbaat ovci het huweiyk hebben uitgespro ken. Brand in Schiedam Kort na 5 uur vanochtend is brand uitgebroken in de emballage afdeling van de Verenigde Glasfa brieken in Schiedam. Ruim 50 man van de Schiedamse brandweer gin gen het vuur te lüf. Het vuur dat aanvankeiyk gretig voedsel vond in kartonnen dozen, was tegen acht uur bedwongen, maar de brandweer had nog uren nodig voor het na blussen. De schade wordt geschat op enkele tonnen. De verzekering dekt deze schade. Familieberichten Geboren: Alberdiingh Thym-Sun- nucks, zn A'dam; Van der Vlugt- Perschar, dr, A'dam. Getrouwd: A. Massa en J. Hoscorn Camerlingh, San Remo. Overleden: D. van der Weerd, vr., 79 jr. Meppel: C. M. Carp-Henny, vr., 93 Jr, Helmond; J. B. W. Bliek van Elden, A'dam; J. J. Gleichman. man, 66 jr. Rotterdam; A. Koudijs. man. 88 jr, Egmond a/Zee; W. ten Kate, man, 70 jr. Blaricum; L. Po lak-de Leeuw, vr., 73 jr. Bloemen - daal; G. Bruijn-van 't Hoff, vr., 78 jr. Den Haag; M. van Rossen, man. 80 jr, Voorburg; C. A. Lachmuth- Krijger, vr., 85 jr, Velp; N. G. W. H. Beeger, man 81 Jr, A'dam. CHARLTON HESTON Voor textielschoenen en bromfietsen Het overlegorgaan van de drie vakcentrales. NW, NKV en CNV, heeft zich beraden over de miljoe nennota. De stüging van de over heidsuitgaven, nodig om knelpunten in de structurele ontwikkeling van ons land te overwinnen, ontmoet by de vakcentrales begrip. Maar er be staat wel verontrusting over de wij ze, waarop de regering meent de hogere uitgaven te moeten finan- drukt zwaar op de gezinsuitgaven. Bovendien moet rekening worden ge houden met de gevolgen van de voorgestelde huurverhoging en de styging van sociale verzekeringspre- Lonen De vakcentralen hebben overwogen dat dusdanige lastenver zwaring gelet ook op het voortduren de tekort aan arbeidskrachten, haar repercussies op de loonvorming niet zal missen. Het overlegorgaan is der halve van oordeel, dat matiging in Eindresultaat eerste drie maanden vermoedelijk gelijk (Van onze correspondent) Tenzij de resultaten over het vierde kwartaal van 1965 een flinke verbetering zouden tonen, waarnaar het op dit moment nog niet uit ziet, zal het resultaat van de Nederlandse bedrijven van Algemene Kunstzijde Unie (AKU) achterblijven bij dat over 1964. Er staat tegenover dat de inkomsten van de concernondernemingen een flink stuk hoger zijn geweest dan over het vorige jaar, zodat het eindresultaat over de eerste drie kwartalen van dit jaar vermoede lijk weinig zal afwijken van dat over dezelfde periode van 1964. De cijfers over het derde kwartaal zullen in de loop van de volgende week bekend worden gemaakt. Intussen heeft de president-direc teur. mr. J. Meynen in de Centrale Ondernemingsraad meegedeeld, dat de afzet van de Nederlandse bedrij ven in de laatste maanden een ster kere invloed van de vakanties onder vond dan in voorgaande jaren, zodat de afleveringen voor vrijwel alle produkten achterbleven bij de pto- duktie. Hierin werd aanleiding ge vonden om de produktie van enige soorten enigszins te beperken. Zowel de geproduceerde als de af gezette hoeveelheden van de synteti- sche produkten van Aku waren over de eerste 9 maanden belangrijk gro ter dan in het overeenkomstige tyd- vak van 1964. Verschillende uitbrei dingen die in 1964 nog niet of slechts ten dele gereed waren, kwamen in 1965 volledig in gebruik. Ofschoon de afgeleverde hoeveelheden van de syntetische produkten tot nu toe belangrük hoger waren dan verleden jaar, vertoont de omzet in geld slechts een stüging van 4%. Dit is Kostenstijging De kosten stegen belangrük door verschillende oorzaken. De lonen en salarissen werden wederom belang rük aangetrokken. In het midden van het jaar vond een extra-uitkering van 2% plaats; in het begin van het jaar bracht de staking een financiële tegenslag. De sterke verhoging van de arbeidskosten kon slechts ten dele door grotere produktie worden opge vangen. Het ligt voor de hand dat de resultaten van het derde kwartaal door deze omstandigheden extra zün gedrukt. Voor de drie kwartalen geldt voorte dat de beperking van de pro duktie leidde tot onderbezettingsver- liezen, terwül het stopzetten van de rayonfabriek in Breda en de aanloop van de terlenka-produktie aldaar extra kosten met zich mee bracht. Groei belemmerd Ten aanzien van de cellofaanpro- duktie werd in de vergadering van de centrale ondernemingsraad mede gedeeld dat de groei belemmerd wordt door inmiddels op de oliemarkt verschenen nieuwe produkten. CMC heeft een goede omzet en werkt be vredigend. Produktie en omzet van sponzen zün voortdurend stügende. de voorgestelde maatregelen noodza- keiyk is. Deze dient te worden ge vonden door de voorgenomen her invoering c.q. verhoging van de om zetbelasting op textiel. schoeisel, schoenreparaties, alsmede op brom fietsen, achterwege te laten en de huurverhoging verder te temporise ren. Voor zover vervanging van al dus wegvallende middelen noodza- keiyk is, hjkt naar het oordeel van het overlegorgaan een beroep op de kapitaalmarkt, mede gezien de in de macro-economische verkenning ver wachte stüging van de spaarquota en het overschot op de betalingsba lans, mogeiyk. Crediteuren van VLAM accepteren plan-Zwolsman De grootste crediteuren van de NV Vlissingse Aannemingsmaat- schappü „VLAM" (tezamen verte genwoordigend circa rijf miljoen gulden aan concurrente vorderingen of ongeveer 90 procent van de totale concurrente schuld van de VLAM) hebber gisteren het voorstel-Zwols- man in principe aanvaard. De cre diteuren gaan met het plan, dat zoals gemeld voor hen in inte grale voldoening met zes procent grondbrieven voorziet, akkoord, ten- zü op korte termün van andere zü- de ten gunstiger voorstel wordt ge daan. De schadecommissie voor het bouwbedrijf heeft de opdracht gekre gen zich over het voorstel-Zwolsman met de overige betrokken party en te verstaan. De schade-commissie telt een belangrijk deel van de grote schuldeisers van de VLAM onder haar leden. De heer R. Zwolsman handhaaft zün voorstel om de schadecommissie in de gelegenheid te stellen het over leg met de andere betrokken par tijen te openen en af te ronden. Dit dient echter binnen een redehjke termün te geschieden, aldus de heer Zwolsman, omdat elke dag verder uitstel in deze zaak geld kost.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7