B.L.O. in Leiden met nieuw gebouw verrijkt Slag voor jonge kerken Kameroen DOLF DELPRADO Officieel geopend Christen-onderwijzer zette aan tot moord PIERROT Koninklijke onder scheiding voor LETOSCH DAGBLAD - VRIJDAG 8 OKTOBER 1985 TWEEDE BLAD Een kijkje in een van de lokalen voor handenarbeid. (Foto LD. Holvast) Advertentie Lucas van Leyden T SILVERHUYS in "t smalste pand van Leiden NIEUWE RIJN 4 - TEL. 42350 Speciale aanbiedingen BLOEMVAAS f 10,50 Leuke 5 armige KANDELAARS f 9,75 Fraaie SCHENKKURK f 5,75 In zwaar verzilverde uitvoering. W.M.F. CASSETTES van schetsplannen, maar helaas moest tot 25 mei 1963 worden ge wacht voordat de Rijksgoedkeur mg afkwam. Op 25 juli van hetzelfde jaar had de aanbesteding van de schooi plaats en na verdere onder handelingen over bezuinigingen werd eind september de definitieve opdracht gegeven aan de NV Bouw onderneming Korswagen en Zn. Op 13 januari 1964 tenslotte werd de earste heipaal geslagen. De heer Lij ten noemde voorts het ontwerp en de constructie van het gebouw buitengewoon. „Modern van opzet, esthetisch verantwoord en di dactisch aangepast wat vormgeving betreft". Dankbaar was hy voor de oprechte zorg, waarmee het school gebouw werd vervaardigd. „Buitengewoon is deze school eveneens te noemen voor de kinde ren, die er in zullen leren en leven ter ontwikkeling en vorming van persoonlijkheid", aldus de voor zitter. Op de hoogte De burgemeester, die hierna het woord voerde, verklaarde grote be wondering te hebben voor de wijze, waarop het schoolbestuur zich voor Het Houtkwartier is sinds enige tijd verrijkt met een fraai en doelmatig ingericht schoolgebouw. Het is de nieuwe St.-Pancrasschool voor buiten gewoon lager onderwijs, gelegen aan de Boer- haavelaan, die gistermiddag officieel door de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, voor geopend werd verklaard. De jongens, die de St- Pancrasschool bezoeken, hebben nu de beschikking over negen royale leslokalen, drie lokalen voor handenarbeid, een ruime aula en een goed geoutil- i leerde gymnastiekzaal. Het bestuur van het Liefdewerk van de Heilige Cunera, dat deze b.l.o.-school beheerttoonde zich tijdens de drukbezochte openings- plechtigheid terecht trots op het n bereikte resultaat. Temeer, omdat er heel wat voorbereidend werk M aan de totstandkoming van de streekschool kosten f 1.300.000 vooraf is gegaan. Buitengewoon De voorzitter van het Liefdewerk van de H. Cunera, de heer J. Lij ten, e ging by gelegenheid van deze offi- XI ciëie opening uitvoerig de bouw- geschiedenis na. Hy noemde deze opening overigens in meer dan één opzicht „buitengewoon". Immers reeds in 1930 is het be- y. stuur overgegaan, naast het in ter- U na at aan de Zoeterwoudsesingel, tot oprichting van de Lidwinaschool IJ aan het Philosophenpad thans M Lammenschansweg waarin bui tengewoon lager onderwijs werd ge- gi geven, zowel aan debiele meisjes als ui jongens. De groei van het aantal 14 leerlingen maakte het noodzakelijk, Ij dat tot een splitsing in een afzon derlijke meisjes- en jongensschool u moe.-.t worden overgegaan. Zo werd in 1943 de bestaande Lidwinaschool gesplitst in een jongens- en meisjes- aideling. Daar het in de oorlogsja ren niet mogelijk was een zelfstan- 6* dige school op te richten, werd voor la lopig een oplossing gevonden in die I zin, dat het onderwijs aan de debiele jongens werd gegeven in enkele lo- o! kaliteiten van het scholencomplex aan de Pelikaanstraat van het be- stuur van de Stichting R.-K. Scho len. Gedurende enkele jaren bleef de Jongens-blo school nog ressorteren onder de Lidwinaschool. Pas op 1 I januari 1948 het aantal leerlin gen was toen tot circa 90 opgelopen werd overgegaan tot de oprichting van een zelfstandige school, i De huisvesting aan de Pelikaan- 1 straat liet echter veel te wensen over, waardoor het bestuur genood zaakt was andere ruimte te zoeken totdat een definitieve oplossing zou zijn gevonden. Van het gemeentebe stuur werd toestemming verkregen a« om met ingang van 1 september 1953 tijdelijk de vroegere gemeente- ya lijke ULO-school aan de Breestraat 66 te betrekken. Al vrij spoedig bleek echter, dat ook deze huisvesting niet geschikt was. Weliswaar was het aantal lokalen voldoende en groot 1 genoeg, doch het gebouw toonde alle ias gebreken van een afgekeurde school waardig. Een en ander was voor het be stuur aanleiding om in 1954 weder om contact op te nemen met de ge- [g. meente, teneinde te komen tot de ye) bouw van een geheel nieuwe school. Bij schrijven van 22 januari 1955 deelde het college van B. en W. .se mee, dat er geen bezwaren bestonden tegen het bouwen van een school l"c' aan de Boerhaavelaan. Het architectenbureau ir. Van Oerle, Schrama en Bos kreeg kort daarop opdracht tot het ontwerpen de totstandkoming van dit gebouw „er wordt hier zegenrijk werk verricht" heeft beijverd. „Een fe licitatie komt zeker ook de ouders toe, die hun kinderen op deze school goed opgevangen weten", aldus de burgemeester. Hy sprak tenslotte de hoop uit, dat het schoolbestuur aJ tijd open zal staan voor vernieuwin gen in het onderwijs, die vooral ook voor BLO-kinderen van het grootste belang kunnen zijn. ...Houdt de school als levende ge meenschap op de hoogte van haar tijd zei hij. Woorden van gelukwens werden voorts uitgesproken door de heer C. K. Hamelink namens de blo-in spectie en de heer P. Prince namens de r.-k. blo-bond. Deken W. P. M. Haring sloot zich hierbij van harte aan en de architect, de heer Schra- Een gezellig onderonsje tij dens de opening van de nieuwe St. Pancrasschool aan de Boer haavelaan. V.l.n.r. deken W. P. M. Haring, het raadslid mr. C. f. Woudstra. burgemeester mr. G. C. van der Willigen en de heer J. Lijten. (Foto L.D. Holvast) ma stelde namens zijn bureau het hoofd van de St.-Pancrasschool, de heer O. Hettinga, de aanbieding van een klok in het vooruitzicht. Na deze woordenstroom was er ruimschoots gelegenheid om het nieuwe schoolgebouw te bezichti gen. Onder de vele belangstellenden waren de wethouders C. J. Piena, S. Menken, S. Sannes en P. S. Harmscn. Loslopende honden (1) Geachte redactie, Gaarne zou ik van uw gastvrijheid gebruik maken voor enkele opmer kingen over de loslopende honden, waarover de laatste tijd weer is ge schreven. In het bijzonder trof mij het stukje van mr. W. Hugenholtz, bekend dierenvriend. Ik meen dat deze geachte inzender, gelijk een andere „bezwaarde", en kele punten over het hoofd heeft ge zien en wel: 1. Het aantal verkeersongelukken door loslopende honden veroorzaakt, is te verwaarlozen. 2. Aangelande honden zijn agres sief; ik vermoed dat de moeilijkhe den welke de geachte schrijver heeft ondervonden, uitgelokt zyn door zijn eigen hond. 3. Ook dieren hebben rechten. Een steeds aangelijnde hond is wienig beter af dan een kettinghond, waar tegen de heer Hugenholtz terecht stelling neemt. Laten we de hond het geluk zioh eens uit te kunnen lopen, mede tot vreugde van zyn eigenaar. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Kool. Denise i W. A. Toele en v. R. Wessellnk i C. M. de Kroon. Blaauw. Johaimes G. Mensert. Willem, R. Reumerman Oeertrulda M., d.v. J. Sjartiljn en J. van den Hoonaard. CarnellB, z.v. J. Dubbelaar en H. Bamlioarn. ONDERTROUWD: J. W. de Haan en G. M. H. ran dei- Werf. H. E. Lindeman en P. E. M. Clocquet. J. Niesten en L. Slijkhuis. L. Leeuwenburgh en J. Siebert. C. B. Pc- gaardei C. de i der Zwaan en i de Poll. A. J. M. Wit- van der Zeeuw. E. de en G. A. Klrohner. J. Pen en F. Hlllebrand. A. L. van Glezen en J. F. Jongbloed. H. J. Nederhorst en J. Roodenburg Venmaat. A. J. Brandt en G. Werk. H. K. Duker en A. Roefstra. E. de Koster en J. C. A. M. Pommée. A. J. Noordermeer en W J. van der Klaauw. J. Oudshoom en J. van der Pluym. M. L. Letronnière en H. T. l'Aml en W. M. E. iffermans. L. Ju J. P Rijkers. G. L. Bongers A. A. Tuljnder. OVERLEDEN: H. O. Brussée, 72 Jr., e.i Broek, vr. M. van den Dou, w jw.». J. Vlasveld. O. L. FanggidaeJ ,/0 Jr., man. J. Ammeraal, 65 Jr., De hinder door loslopende hon den in parken, is niets in vergelijking met die door op bromfietsen en fiet- n rijdende personen veroorzaakt. 5. Vervuiling door honden veroor zaakt valt in het Riet bij die door menselijke handelingen. 6. Overheidsmaatregelen tegen los lopende honden zijn in de praktijk moeilijk of geheel niet te handhaven en verzwakken daardoor het gezag der overheid. 7. De samenleving gaat reeds ge bukt onder een vracht van beperken de voorschriften en regelingen. Ik ge loof dat het niet juist is van de bur- om nog meer voorschriften te vragen. W. S. Jongsma, Leiden. Loslopende honden (2) Wat betreft het aanlijnen van honden op straat ben ik het met de schrijvers van de ingezonden stukken volkomen eens. Want, waar moeten deze honden zich eens goed uitleven, als het ook in parken en plantsoenen verboden is honden los te laten lo pen? Een hond heeft toch ook wel eens zin in rennen? Van een oud- voorzitter van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren en oud-president van de Wereldfede ratie tot Bescherming van Dieren had ik verwacht, dat hij zich het lot van onze honden wat meer zou i trekken. Een hond die altijd aai riem wordt gehouden wordt agressief dan krijgen we wat U in het Van der Werf f park heeft meegemaakt. In het Roomburg-er park waar onder getekende zijn hond wat gehoor zaamheid probeert bij te brengen heeft men overigens meer last van fietsers en bromfietsers, die over het grasveld en door de lanen rijden. En wat gebeurt er eigenlijk met het geld de verhoogde hondenbelasting? Wordt dit geld ook werkelijk besteed de hond? Wel de hondenbelas ting verhogen, maar bijvoorbeeld een terrein ter beschikking stellen, waar honden naar hartelust kunnen ren- tiat is er niet bij. Is het niet mogelijk om bijvoorbeeld het eerste grasveld naast de flat 's morgens van 10 tot 12 uur en 's avonds van 18 tot 22 uur vrij te geven om honden los te laten? Op die manier hebben de die ren nog wat aan hun hondeleven. Zeg het met bloemen bestel Ifjdigl (Van een onzer redacteuren) Ds. M. Hoekstra. Afrika-secretaris van de Raad voor de Zending der N.-H. Kerk. is diep geschokt als hij ons het verhaal doet van de moordpartij (in Kameroen) op de echtgenote van een Zwitserse predikant, mevr. L. MarkhoffThiebaud en de 27- jarige onderwijzer R. Waldvogel, eveneens Zwitser van geboorte. Ds. Hoekstra, die eind septem ber op sterke aandrang van ds. J. Kotto, secretaris-generaal van de Eglise Evangélique in Kame- roe, ijlings per vliegtuig naar Banganeté vertrok om daar op de plaats van de misdaad te worden sortering luxe- en gewone wekkers JUWELIER - HORLOGER maarsmansteeg 21 leiden tel. 20778 geconfronteerd met het onheil, dat zo plots de nog jonge kerken van Afrika in hun ontwikkeling greep, is nog maar net in ons land teruggekeerd. Gistermiddag ontving hij ons in het gebouw van de Ned. Zendingshogeschool te Oegstgeest, waar hij ons een aangrijpend verhaal deed over de toedracht van deze dubbele moord, opgekomen in het brein van een onderwijzer van de Chr. Mulo-school in Bangangté en ivaaraan ook een Afrikaans par lementslid debet is. Een moord, waarvan mevr. Mark hoff het onschuldige slachtoffer werd heel toevallig open-de zij de deur voor de moordenaar en die er op gericht was om het toekomstige hoofd van de Chr. Mulo-school, de heer Waldvogel, uit de weg te rui- Ds. Hoekstra, die bij zijn „recher che-werk" in nauw contact stond met de prefect van Bangangté, ver telde ons, dat het mede aan deze Afrikaan te danken is, dat de zaak zo spoedig rond was. Mevr. Markhoff was de sympathieke echtgenote van ds. Markhoff, docent aan de theolo gische school in Ndoungué, waaraan ook de Nederlandse zendingspredi kanten, dr. Stelma en dr. Posthumus Meyjes zijn verbonden. De familie Markhoff was met vakantie in het hoger en koeler gelegen Bangangté. Ds. Markhoff was echter voor een bespreking twee dagen in Douala en had daarheen zijn oudste dochtertje meegenomen. Met vier andere kin deren was mevr. Markhoff in Bangangté achtergebleven. De heer Waldvogel, net een week in Kameroen om na de vakantie de Franse directeur van de Chr. Mulo op te volgen, logeerde, evenals mevr. Markhoff, in één van de huizen vsn het zendingsstation in Bangangté. Op zaterdagavond 21 augustus nadat mevr. Markhoff de kinderen naar bed had gebracht, hoorde zij gerucht bij de deur. Toen zij ging kijken zag zij daar een haar bekende onderwijzer van de Chr. Mulo staan, een Afrikaan met enkele jaren Europese ervaring. De man wisselde tot vier maal toe in een voor haar onbekende taal een kort woord „schieten" waarna hij haar par does neerschoot. De heer Waldvogel, die via een achterdeur het huis ver liet, werd buiten door een bende gegrepen, naar de varanda gesleept en onderging hetzelfde lot. Niet ver van het zendingsstation vond men de volgende dag zijn stoffelijk over- chot. De prefect van Bangangté, die onmiddellijk een onderzoek liet in stellen, kon na enkele dagen deze dubbele moord reeds reconstrueren. Inderdaad bleek de onderwijzer van de Chr. Mulo. die wraakgevoelens koesterde omdat niet hij tot direc teur van de school was benoemd, de aanstichter van de moord te zijn. Als handlangers nam hij zijn toevlucht tot enkele leden van de Maquis, ter wijl ook bekend werd, dat een Afrikaans parlementslidzij het zij delings, bij deze moordpartij betrok ken was. Ondanks ontkennen bleek een moordwapen tot zijn bezit te be horen. Een onderzoek heeft uitgewe zen. dat de onderwijzer een aantal van zijn collega's leraren van de Chr. Mulo over zijn plan tot moor den had ingelicht. Op zijn aandrang zouden zij zelfs bijgedragen hebben in het bedrag (f. 3.000), dat de Maquis voor het voltrekken van deze moordien) vroeg. Dat mevr. Markhoff. als kroonge tuige zij herkende de onderwijzer direct uit de weg moest worden geruimd, noemde ds. Hoekstra zeer tragisch. Onrust Voor de In dit deel van Kameroen i werkende kerken vandaar ook het I dringende verzoek van ds. Kotto tot ds. Hoekstra om ijlings over te komen I heeft deze dubbele moord grote I onrust en onzekerheid gebracht. Als eerste reactie van de Evangelische Kerk van Kameroen viel het besluit I om de blanke zendingsarbeiders, met uitzondering van de beide artsen in Bangkwa, uit het Bamilekegebied terug te trekken en naar veiliger oorden over te brengen. Ook is de Chr. Mulo in Bangangté tijdelijk resloten. Tijdens ons gesprek kon ds. Hoekstra nog geen conclusies trek ken voor de toekomst. Met ds. Kotto deelt hij echter de verwachting, dat er voor de jonge kerken in Kameroen nog een goede toekomst Is weggelegd. Meerdere malen is ds. Kotto verze kerd, dat het niet tegen hem en zijn kerk en dus de blanken gaat. De opleiding van zendingsarbeiders voor Kameroen gaat dan ook in „Oegstgeest" normaal door. (Advertentie) In Sociëteit Minerva werd vandaag omstreeks het middaguur een Koninklijke onderscheiding uitgereikt, die zeer vélen in zeer uiteenlopende functies over de gehele wereld genoegen zal doen en even doen terugdenken aan hun „Leidse tijd". Dolf Delprado, die als Surinaamse jongeman in 1925 in Leiden verzeild raakte, recipieerde in een der dispuutkamers voor het personeel van Socië teit Minerva ter gelegenheid van het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst van de sociëteit trad en sindsdien talloze generaties studenten met zijn zonnig humeur en onverwoestbare werk kracht ten dienste is geweest. Dezer dagen heb ben wij daarover iets meer geschreven. Tijdens de personeelsreceptie van hedenmiddag verscheen burgemeester mr. G. C. van der Willi gen, die de jubilaris mededeelde, dat het H.M. de Koningin had behaagd, hem ter gelegenheid van dit jubileum te onderscheiden met de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Op de foto het moment, waarop de bur gemeester de jubilaris de onderscheiding opspeldt. Links de echtgenote van Dolf. (Foto LD/Holvast) Zoekt gouden verlovingsringen Constant, Love, Anjer, Desiree. Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op net graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTUD VOORDELIG.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3