mode en reclame I i Tarieven Vermoeiend Gevaar Amsterdam is uniek centrum van mannequins en modellen, die weliswaar goed worden betaald, maar een moeilijk en ris kant vak uit oefenen i a (Van onze Amsterdamse correspondent) Miss Holland 1965, de Arnhemse Anja Schuijt, heeft na het behalen van de vijfde plaats in de Miss World-verkiezingen haar ouders geschreven voorlopig in Zuid-Amerika te blijven, waar zij volop werk zou kunen krijgen als fotomodel. Het sim pele krantebericht over de inmiddels teruggekeerde Anja en het plaatje op de voorpagina hebben weer talloze meisjes doen dag dromen over de in hun ogen zo romantische beroepen van mannequin en fotomodel. Het aanbod van mooie meisjes met juiste ,mannequinmaten en expressieve gezichtjes is groot. Aan de andere kant staat een enorme vraag van reclamebureaus en fotografen. Maar de slectie is streng en wie er desondanks in is geslaagd in dit vak door te dringen, ervaart dat het nóg moei lijker is om zich te handhaven. ,,Er heerst reel misverstand over het vak. Om te beginnen ligt er een enorme kloof tussen cle wereld van schoonheidskoninginnen en die van mode en reclame. De eerste is er een van nachtclubs en seks. De andere van kille ateliers en keihard werken. Mannequin en fotomodel zijn beroepen als ieder beroep: Wie zijn vak niet beheerst en wie er de kantjes afloopt mislukt: Het is bovendien een vrij beroep t De vrouw, die dit zegt, is zelf jarenlang fotomodel geweest. Zij is bovendien de directrice van Top- Telefoon in Amsterdam, een orga nisatie die. naast een telefonische boodschappendienst voor de kle dingindustrie en de publiciteitswe- reld bovendien alle mogelijke ser vice verleent aan enige honderden aangesloten mannequins en foto modellen. Tonny Wijnberge ziet zich als de privé-secretaresse van al die hardwerkende meisjes en zij weet als geen ander wat er i dit bikkelharde wereldje te koop i Een meisje, dat qua uiterlijk en karakter geschikt is voor fotomo del en zich in dat bereop een be staan wil opbouwen, mag zich ge lukkig prijzen in Nederland te wo nen. In Amsterdam vindt zij na melijk voor haar beroep de meest ideale omstandigheden. Er is geen stad in de wereld waar zoveel kle dingindustrie, grote reclamebu reaus en de gespecialiseerde foto grafen zijn geconcentreerd en die zulke goede ep snelle verbindingen heeft met buitenlandse centra als Parijs, Londen en Düsseldorf. t flinke dosis doorzettingsv Er is dan ook geen stad in de wereld, die in verhouding tot de bevolking zoveel mannequins en fotomodellen telt als Amsterdam er zijn er thans ruim 500 die in deze beroepen hun brood verdienen. Onder hen bevinden zich 50 man nelijke modellen <er is vraag naar het dubbele aantal» en 35 meis jes uit Duitsland, Zwitserland en Frankrijk, die zich hier hebben ge vestigd. Daarnaast werken er nog enkele duizenden meisjes en vrou wen als pasdame-mannequin op verkoopkantoren en ateliers in vas te dienst van de kledingindustrie. In deze stad kon een organisa tie als top-telefoon ontstaan, een bedrijf, dat in geen enkele andere stad: zelfs Parys niet, denkbaar is. De heer en mevrouw Wijnberge begonnen tien jaar geleden aan vankelijk met een telefonische boodschappendienst, die de abon nees een zo breed mogelijke servi ce bood: 's morgens wekken, op drachten doorgeven, sprookjes ver tellen enz. „Na een tijdje werden we er compleet gek van. Sommigen beschouwden ons bovendien als een soort goedkoop administratie kantoor", aldus de heer Wijnber ge. die toen zocht naar een ander systeem. Dat vond hij in de spe cialisatie. By zyn dienst waren veel fotomodellen en mannequins aangesloten, meisjes, die vaak zelf geen telefoon hadden of die door hun ambulante werk moeilijk be reikbaar waren voor reclamebu reaus en fotografen, die hun de opdrachten moesterl verstrekken. Voor de specialisatie werd dat be drijvige en zich snel ontplooide we reldje van kledingindustrie, recla me en publiciteitswezen gekozen. En met succes. Het echtpaar Wijn berge, dat van 's maandagsmor gens tot vrijdagsavonds binnen een straal van twee meter van een vijftal telefoons leeft, zit als een spin in een web. Zy weten ieder nieuwtje en iedere roddel en zijn vaak verwonderlijk goed op de hoogte van de bewegingen van hun klanten. Als Anja vergeet op te geven, dat zy morgen in een modeshow in Eindhoven loopt, kan zij toch tijdens een kopje koffie in 't, Süveren Seepaerd een telefoontje krijgen met een boodschap. Huub Wijnberge: „Mijn vrouw en ik zijn zo vastgegroeid in dit wereldje, dat er voor ons gewoon geen geheimen meer zyn. Top is een afkorting van „telefonisch op lossen van problemen". En wy los sen ze altijd op. dat is een sport geworden. Wy weten precies wie eikaars vriendinnen zijn, met wel ke collega's een meisje in een show loopt, in welke cafeetjes ze hun koffie drinken". Tonny Wijn berge: „Door onze ervaring kun nen wij ook vaak de andere party van dienst zyn. Ik weet alle ma ten en haarkleuren van onze ab- bonees en ben op de hoogte van hun garderobe. Als fotograaf X. belt om een meisje voor een tand pasta-reclame of voor een mode plaat kan ik meteen vertellen wie aan die eisen voldoen en wie er beschikbaar zijn". Dit alles brengt met zich mee, dat het echtpaar Wijnberge geen dag met vakantie kan gaan. Een vervanger of een personeelslid zou jarenlang met hen moeten samenwerken om alle be- ndigde ervaring en kennis te ver garen. Voor een meisje, dat in het vak wil. is een steun als die van Top- telefoon haast onontbeerlijk. Me- vrouw Wijnberge ontvangt dan ook tientallen brieven per week van meisjes, die graag het jaar abonnement van f 125,-- betalen om zich steeds voor de fotografen bereikbaar te weten. „Wij vragen altijd om foto's op te sturen en in negen van de tien gevallen beslis ik aan de hand daarvan, dat het niets wordt. Wij schrijven iemand die niet aan de eisen van een goed model voldoet, beslist niet in. Dat geeft ons alleen maar last. Maar soms lijkt er wel eens wat in zo'n meisje te zitten. Ik laat ze komen en ga met ze praten. Ik vertel ze wat er allemaal nodig is. dat wy wél adviseren, maar niét bij het werk bemiddelen en dat ze het he lemaal zelf moeten doen. Er ko men vaak hele mooie meisjes, maar het gaat niet om schoonheid in de allereerste plaats. Belangrykn- is nog of een meisje een expressief gezicht heeft, de feeling heeft om voor modeplaten te poseren, de ga ve heeft om tal van typetjes uit te beelden en juist dat tikkeltje brutale flair heeft. Voldoen ze hier niet aan, dan ben ik heel hard voor ze. Dan zeg ik: kind. blijf fijn op kantoor of blijf verkoop ster. begii. er niet aan, want je krijgt geen been aan de grond. Een enkele keer komt er ook wel eens een meisje, dat zo erg prat gaat op haar lichaamsvormen, dat ik zeg: jij wordt nooit een mannequin, maar hooguit een manne-gein. Jou moet ik niet. „Er zyn meisjes met een leuk gezichtje, die een typetje vertegenwoordigen, dat niet of wei nig wordt gevraagd. Top-Telefoon adviseert dan de make up- te ver anderen, een ander kapsel te ne- De volgende stap voor het meis je is het laten maken van werk- foto's. Vervolgens wordt de nieu welinge aangeraden zgn. composers een meisje, dat bij het publiek be kend staat als een propagandiste voor het gebruik van melk. Hefc vak ^an fotomodel zit vol voetan gels en klemmen. De 500 modellen, die in Amsterdam wonen, hebben er allen een meestal goed bestaan in gevonden. Er zijn er, die 200 gulden per week verdienen, enkel® komen tot een zeer hoog inkomen. Maar voor elk van hun geldt, dak het morgen afgelopen kan zyn. De „businessschreeuwt om nieuwe gezichten. By ons bezoek aan Top- Telefoon kwamen er tal van bui tenlandse gesprekken binnen. Dat is sinds enkele jaren een nieuw facet. Een fotograaf in Düsseldorf of Wiesbaden kan het weinig sche len of hy de reiskosten van een model uit München. Hamburg of Amsterdam moet betalen. Neder landse meisjes zorgen nu voor nieuwe gezichten in de Duitse re clamewereld. Top-telefoon heeft daarentegen tal van ervaren bui tenlandse modellen, die zich in Am sterdam hebben gevestigd, inge schreven, die dus voor nieuwe ge zichten in Nederland zorgen. Het wereldje van mannequins is door de belangrijke rol, die de reclame al lengs is gaan spelen, in tien jaar tijds een belangrijke „industrie" ge worden. Als de commerciële tele visie start zal die belangrijkheid nog beduidend toenemen. Enkele jaren geleden werd al de behoefte gevoeld om enige ordening in dit wereldje van „kleine zelfstandigen" te brengen. Er zijn toen in onder ling overleg tarieven vastgesteld, die sindsdien algemeen worden ge hanteerd: f 125 per dag voor een wat ervaren model, f 150 voor de zeer ervaren modellen en uitschie ters naar boven voor de zeer kleine groep van topmodellen, dit alles eventueel verhoogd met toeslagen. Sinds kort is er in die tarieve- kwestie enige deinig ontstaan. Er zijn namelijk met de groei van het aantal modellen bemiddel ingsbu- reaus ontstaan, die de meisjes en. jongemannen contracteren, voor werk zorgen en voor htm diensten provisie eisen. Of dit soort arbeids bemiddeling is toegestaan is een zaak waarover de hoge raad zich nog beraadt. Die provisie moest er gens vandaan komen en dus werd voor de onder contract staande mo dellen een iets hogere gage bedon gen. Het gevolg was echter, dat de vrye modellen meenden hetzelfde bedrag te kunnen eisen. Aldus ont stond een vicieuze cirkel, die vol gens insiders wel eens tot gevolg kan hebben, dat de tarieven in Ne derland zo hoog worden, dat de re clamebureaus hun toevlucht zoe ken tot goedkopere oplossingen, bijv. door Londense modellen en dus ook fotografen in te schakllen. „Het vak heeft door dat geharre war veel van zijn charme verloren", zegt Tonny Wynberge. „Wij hopen echt. dat de zaak binnenkort zo danig wordt geregeld dat alle par tijen tevreden kunnen zyn en niet bang behoeven te ziin voor de toe komst". Er wordt gebeld. In de naast gelegen kamer ontvangt mevr. Wijnberge een meisje, dat zich als model wil laten inschrijven. ..Toen ze de trap opkwam zag ik al, dat het niets was", zegt ze na afloop, ,,'t Was werkelijk een beeld van een meisje, maar ze miste de geestelijke bagage en de persoonlijkheid, die in dit vak nodig is. Ik zou er dagen over kunnen vertellen, want het is een beroep met oneindig veêl facetten. Misschien schilder ik het vaak te zwart af, maar de enkeling, die ondanks alles weet door te zetten, kan zich een goed bestaan opbouiven. Ze moeten het zelf doen, wij advi seren alleen maar. Ik hoop al leen .dat ze het vak fijn weten te houden. Hier in Nederland kunnen we gelukkig zijn, dat vele modellen uit goede milieus komen". te maken, een soort folder met fo to's en met alle byzonderheden als adres, specialiteit (mannequin of fotomodel of beide), maten, haarkleur, kleur ogen enz. De com poser wordt verzonden naar recla mebureaus en fotografen. Tenslotte moet de beginnelinge een zo veel- zydig mogelijke garderobe opbou wen. Vier paar schoenen, diverse japonnen en mantels, lange broe ken. truitjes en als het kan een paar pruiken. Het jonge meisje, dat fotomodel wil worden, moet dus beginnen met geld uit te ge ven. Er zyn geen kapitalen mee ge moeid, maar een goede uitrusting is als het minste, dat een foto graaf eist. Maai- hierin verschilt dit vak niet van een ander, een tim merman. die op free lance-basis gaat weiken, moet immers ook be ginnen met geld te steken in goed gereedschap. Het fotomodel. dat haar werk serieus neemt is doorlo pend bezig haar uitrusting aan te vullen en te vernieuwen. Er zyn meisjes, die naar de fotograaf ko men met koffers vol spullen of die zelfs een kledingrek in hun auto hebben gemonteerd. Zij brengen een grote variatie aan kleding mee, soms vyf of zes pruiken, tal van byouterieèn en in enkele gevallen een slrykboutje. Het kan zyn, dat de fotograaf, die een model heeft geroepen voor een mantelplaatje ook nog iets met een strandensemble wil maken. O wee. als de nagels van de tenen dan niet perfect gepedicuurd zyn. Dan is de kans groot, dat zy een volgende maal niet wordt opgeroe pen. Het lopen van shows, het po seren in de ateliers, het is dodelyk vermoeiend. De opdrachtgevers zyn tegenover de modellen niet zo complimenteus als tegenover vrou- BOVEN: Zo presenteert zich het meisje, dat een positie wil ver overen als fotomodel. Foto graaf Lood van Bennekom maakte deze werkfoto's van het Amsterdamse meisje Simone Arentz. waarvan deze ..com poser is samengesteld, die is verstuurd naar honderden re clame- en fotobureaus in Euro pa. Simone hoopt, dat zij op een of andere wijze het ..type tje is. waarop wordt gewacht. MIDDEN Zo zag de groenogige bal letdanseres Marijke Boonstra zuster van Studio-actrice Cockie Boonstra) er uit. toen zij zich bij Top-Telefoon wilde laten inschrijven als fotomodel. LINKS ONDER En dit is Marijke Boonstra een week later een ander haarmodel en een nieuwe ma- ke-up maakt van haar een ty petje dat veel gevraagd is. wen buiten het werk. Het is busi ness. Er moet werk worden gele verd. Ieder wordt betaald voor wat hy of zy waard is. Het is een we reld. waar de romantiek ver te zoektn is Het fotomodel, dat zich wat grieperig voelt, een kater heeft van een laat-geworden feest je of dat zomaar een slechte bui heef), zal op het plaatje toch het stralende bruidje of de zorgeloze teenager moeten zyn. Een van de gevaren van het vak is. dat het meisje tenslotte nonchalant wordt. Ze slaat in alle drukte een bezoek je aan de kapper over. ze neemt zich niet de moeite wat gymnas tiek te doen om het buikje te on derdrukken, haar kleding is niet on- berispelyk meer. de opmaak is niet tot in de puntjes verzorgd. Het zijn stuk voor stuk dingen, die zich meedogenloos wreken De op drachtgever betaalt haar. de op drachtgever wil dan ook dat zy zich perfect presenteert. Er zyn meer gevaren. Een meisje heeft succes. Zy is een veel-gevraagd model, op drachten en geld vloeien binnen. Het moeten sterke benen zyn, die die weelde kunnen dragen. En het komt dan ook voor, dat het model wat gemakkelyk wordt, te laat op het werk komt en zich een arro gantie aanneemt, die haar omge ving irriteert. Haar inkomsten zul len onherroepelyk dalen. Van ste wardessen. die te lang by een luchtvaartmaatschappy in dienst zyn. wordt wel eens gezegd, dat zy de neiging krygen zich met aller lei buiten hun taak liggende din gen gaan bemoeien, zy gaan .mee vliegen en worden onmogelyk. Datzelfde ziet men in dit vak. Er zyn ervaren fotomodellen, die gaan „meefotograferen". die de fotograaf wel even zullen zeggen hoe het plaatje moet worden gemaakt. Ook zy werken onbewust aan de af braak van hun carrière. Een heel ander gevaar: een mo del heeft enorm succes en krygt bij het publiek bekendheid. Van de ene op de andere dag kan zy van haar voetstuk worden gegooid. In het vak zegt men dan. dat ze „doodgefotografeerd" is. Dat laat ste is de vrees die velen voelen als zy denken aan de commerciële te levisie. Een meisje, dat elke avond driemaal per dag op het scherm komt vertellen hoe lekker een bepaald merk chocolade is. verliest haar „impact" als zy plot seling in een reclame voor een was middel verschynt. En het wynko- persgilde zal zich voor zyn recla mecampagne niet bedienen van

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 23