LEIDSCH DAGBLAD In Utrecht veel te veel Marokkanen iltr!.. SOEK ARNO PRO COMMUNISTEN T©sn LOENIK VIEL TE PLETTER Huisvesting geeft grote problemen Dode rat Demonstraties op Sumatra Enorme brand in Den Haag alles Vlieland Kreymborg Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 8 OKTOBER 1965 No. 31688 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 10,70 per kwartaal, f 3,55 per maand, f 0,83 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Raadsels rond ontslagbriefjes nen laten overkomen. Daar komt dan nog bij, dat het kamertekort wordt vergroot door de vestiging van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Waarheen met al die buitenlan ders? Per 1 november komen er door dat enkele slechte „pensions" worden gesloten er weer 100 op straat. In middels blijven de Marokkanen ko men. zonder gezondheidsverklaring, zonder contract. Zij kruipen samen in pensions, die nauwelijks meer de naam van pension kunnen voeren. Deze pensions zouden wel eens oor den kunnen worden van ziekten. Want het is gebleken, dat lijk bij Marokkanen nog al eens voorkomt. Woonoorden „We zullen i Groot Vas de ontsteltenis van de familie Buitendijk in Zwijndrecht. toen nadat zij vorige week aan tafel een vers brood aansneden, daaruit een verschrikkelijke stank kwam en i waarin zich bovendien een bijzonder smerige vulling bleek te bevinden. Men spoedde zich naar de politie in Zwijndrecht. Die gaf het onderzoek in handen van de keuringsdienst van waren in Dordrecht, waar men con stateerde, dat er zich een in ontbin ding verkerende rat in het brood be vond. De broodbezorger uit Hendrik Ido Ambacht, zo is gebleken, treft geen schuld. Hij is namelijk een zoge naamde „koude" bakker. Een bezor ger slechts, die het brood betrekt van het bakkersbedrijf W. G. Nugteren jr. uit Ridderkerk. Op deze broodfabriek geschiedt de fabricage in zoverre au tomatisch, dat niet meer is na te gaan hoe de rat in 't deeg is gekomen Waarschijnlijk bevond zich het ratte- lijk reeds in het meel. De keurings dienst van waren in Rotterdam heeft thans het verdere onderzoek cp zich genomen, aangezien het een brood fabriek betreft in haar rayon. moeten gaan Op noord-Sumatra hebben hon derdduizenden mohammedanen en nationalisten gedemonstreerd tegen de communistische partij, zo meldt Radio-Maleisië. Radio-Djakarta heeft meegedeeld, dat in Djakarta vijf le den van het communistische Jcugdfront" en drie leden van het partijkader zyn gearresteerd, die pa pieren hadden waaruit bleek dat ze betrokken waren geweest bij de op stand van vorige week. Twee dozen munitie waren in beslag genomen. De acht communisten hadden be kend er gezegd, dat zy op het plat teland in West-Java een militaire opleiding hadden gehad. Dit bericht was opgevangen in Koeala Loempoer. De militaire bevelhebber op Su matra, generaal Mokoginta, heeft ge last dat alle provinciale gouverneurs, politieke leiders en voorzitters van grote organisaties Sumatra niet mo gen veriaten, alvorens zij de mili taire autoriteiten van hun voor genomen vertrek op de hoogte heb ben *;esteld. Dit is gezegd in een uit zending var Radio-Medan welke in Singapore is opgevangen. denken aan woonoorden voor buiten landers, in de geest van Ambonnezen- kampen", denkt mr. L. S. J. Buis, directeur van de stichting bijstand buitenlandse werknemers. Als oplossing voor een probleem, dat door velen nog wordt onderschat. Als in heel Zuidlimburg slechts 5.100 Italianen. Turken, Grieken, Span jaarden en Marokkanen werken en in de stad Utrecht alleen al 3900 buiten landse arbeiders wonen, dan wordt het inderdaad tijd dat andere huis- uitzettingsmaatregelen worden geno- Van de tweehonderd Marok kanen. die zich de afgelopen maand bij het Gewestelijke Ar beidsbureau in Utrecht hebben gemeld toonden er ongeveer 100 een ontslagbriefje van de Brus selse garage Degueldere. Aangezien het hoogst onwaarschijn lijk is, dat de garage in Brussel met een dergelijk groot verloop van perso neel te kampen heeft (het staat niet vast hoeveel Marokkanen met dezelf de ontslagbriefjes er in geheel Neder land zijn), heeft de directeur van het G.A.B. in Utrecht, de heer H. Bell- winkel, de politie van deze zaak op de hoogte gesteld. Veel geld Overigens kost dit „handeltje" de Marokkanen vermoedelijk alleen maar veel geld. Voor toelating en plaatsing in Nederland hebben zij het ontslagbrief je namelijk helemaal niet r.odig. Zy zijn waarschijnlijk door hun „leverancier" fout voorgelicht over de eisen, die Nederland stelt. Al leen voor Turken en Grieken geldt de laatste tijd, dat zij niet meer recht- fctreeks in Nederland worden toege laten, maar wel als ze al in één van andere E.E.G.-landen hebben ge werkt en een ontslagbriefje van hun vorige werknemer kunnen tonen. Een ander vreemd verschijnsel is, 'dat veel van de Marokkanen die zich in Utrecht melden in het bezit zijn van vijf nieuwe briefjes van honderd gulden met opeenvolgende serienum mers. Door wie zy zijn gestuurd en wie hen aan het geld heeft geholpen, is echter niet bekend, evenmin als het percentage rente dat zy op dit voor- WEERBERICHT Droog weer Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond droog weer met van het noordoosten uit afnemende be wolking. Zwakke tot matige noord oostelijke wind, ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 OKTOBER Zon op: 6.45 uur; onder: 18.00 uur. Maan op: 18.06 uur; onder: 5.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.40 en 1457 uur; laagwater te 10.44 en 23.00 uur. Dit nummer bestaat uit 32 pagina's schotje aan de geldschieter moeten betalen. Mede door de toevloed van Marok kanen is de bevolking van Utrecht in korte tijd met 3.900 man gestegen. Begin 1964 waren er 21 Marokkanen, 1 meer dan 1200 Onderdak Voor die 3900 man nu moet ook on derdak worden gezocht. Het gemeen tebestuur van Utrecht is in de verste verte niet in staat om op dit ogenblik de woningnood voor de Utrechters zelf op te lossen, laat staan voor de buitenlandse werknemers, die in steeds meer gevallen ook hun gezin- bruik van traangas. Zware aanval op Vietcong Duizenden Amerikaanse parachu tisten, ondersteund door Australi sche troepen, zijn een aanval begon nen op een oenvoudgebied op 50 km ten noorden van Saigon, ze hebben op grote schaal vuurcontact gemaakt met Vietcong-troepen. Dit heeft een militaire woordvoerder in Saigon vanochtend meegedeeld. De stryd vindt plaats aan de rand van zone. De Amerikaanse B52-bom- menwerpers hebben het gebied twee maal bestookt voordat de aanval op de grond begon. De grote bommen werpers zyn gestationeerd op het eiland Goeam in de Stille Oceaan. Verscheidene bataljons van de hierboven bedoelde Amerikaanse 173-ste parachutistenbrigade. die vanochtend in de zogenaamde „ijze ren driehoek" (50 kilometer ten noorden van Saigon) een zuiverings- operatie zijn begonnen, hebben op dracht de Vietcong-opstandelingen indien nodig met traangas uit hun holen en tunnels te verdrijven. Het is de eerste maal dat de Ame rikaanse bevelhebber in Zuid-Viet- nam, generaal Westmoreland, offi cieel machtiging geeft voor het ge- Het heeft er alle schijn van dat het Russische maanschot is mis lukt. Bevestiging hiervan is van Russische zijde nog niet verkregen, maar de seinen van de Loenik VII stopten gisteravond om 23.08 uur Nederlandse tijd op het moment, dat het ruimtevaartuig een zachte landing moest maken. Het Engelse observatorium Jodrell Bank heeft gedurende de laatste fase van de vlucht de seinen van de Loenik duidelijk opgevangen en daaruit kunnen opmaken, dat de snelheid afnam bij het naderen van de maan. Dit betekent, dat de remraketten gewerkt hebben. Op het moment van de landing vielen de seinen uit en zij werden niet meer hervat. Rusland heeft sindsdien gezwegen over het lot van de Loenik. Remrakelten werkten wel Uit het feit, dat geen seinen meer werden opgevangen na de landing en dat de Russen geen enkele mede deling hebben gedaan omtrent het lot van de Loenik maakt men op, dat het experiment «het derde in een half jaar) is mislukt, zodat de Loenik met te grote snelheid op de maan te plet ter is gevallen. De enige officiële Russische mede deling van gisteren kwam korte tyd vóór de landing. Toen werd gezegd dat alles normaal verliep. In Engeland begon men om 20.40 uur de seinen van de Loenik op te vangen. Geconstateerd werd, dat de remraketten om 21.58 uur in werking weerden gesteld. Enkele minuten later vielen de seinen uit, doch zij keerden later, om 22.20 uur weer terug. Uit de seinen viel op te maken, dat de snel- ^nntodeJT z7iThk denkbaar, heid met ongeveer een km /seconde per seconde verminderde. Op het berekende landingstijdstip 23.08 uur, vielen alle seinen uit om niet meer hervat te worden. Niet kon worden berekend, hoe groot de snel heid van de Loenik op dit moment was. Bij een geslaagde zachte landing waarbij w aar ne mingsinstrum en ten onbeschadigd op de maan zouden zijn geplaatst) zou deze snelheid op het moment van de landing ongeveer nul moeten zyn. Een bewUs, dat er geen maatrege len zullen worden genomen tegen de communistische party en haar vele mantelorganisaties wordt gezien in de verklaring, die de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebrandio woensdagmiddag op de trappen van Soekarno's paleis in bogor ten overstaan van tweehon derd Indonesische en buitenlandse journalisten heeft afgelegd. Soeban- drio sprak na de speciale kabinets- zitting. welke Soekamo had belegd en die vyf uur heeft geduurd. Vol gens Soebandrio had Soekarno Oen- toengs staatsgreep beschreven als „een voorval, dat niet als ongewoon kan worden beschouwd in een land, revolutie door- i Radio-Djakar- i Singapore is op Djakarta drie dat nog steeds een maakt" Uit een bericht vai ta, dat vanochtend ii gevangen blykt dat i kaderleden van de Indonesische munistische partij zyn gearresteerd, die bekend hebben deel te hebben ge- moorden van de zes Indonesische ge neraals. De namen der arrestanten zyn Soetomo, Tairani en Thartono. Andere mogelijkheden Er zijn nog wel enige andere moge lijkheden, die het zwijgen van de Loenik en de Russen kunnen verkla ren, maar het meest waarschijnlijk is toch, dat de snelheid van het ruimte vaartuig niet op de juiste wijze werd de landing wel goed verliep maar dat zich juist op het moment van de lan ding een storing in de radiozenders voordeed. Verder is het mogelijk, dat de maanbodem verantwoordelijk is voor een mislukking, namelijk wan neer de Loenik in een tientallen me ters diepe stoflaag is verdwenen, waardoor de radioseinen niet meer opgevangen kunnen worden. Johnson op operatietafel President Johnson heeft vandaag een operatie aan zijn galblaas onder gaan in het marinehospitaal in Bethesda. Om 12.52 uur Ned. tyd werd meegedeeld, dat de operatie was begonnen. Venvacht werd, dat de operatie enige uren zou duren en dat de president mogelyk morgen reeds het bed zou kunnen verlaten. (Advertentie) Een enorme brand heeft gister avond binnen twee uur het magazijn van de firma Dehnert Jansen N.V., stoffeerdersmaterialen) aan de Wal dorpstraat in Den Haag volledig in as gelegd. De schade alleen aan ver brande goederen wordt geschat op r dan 1 miljoen gulden. De gebouw' zelf, dat een jaar ge leden door de firma werd betrokken dat eigendom is van Nillmy, werd toen voor een half miljoen gulden erbouwd. Het magazyn, dat een grootte heeft van ongeveer 50 by 30 meter ging eveneens volledig verloren Nadat de brand om kwart over zes was ontdekt, kon de brandweer pas onder de knie had De brandweer bleef nog de gehele nacht paraat om smeulende resten uit elkaar te halen en telkens oplaaiende vlammen neer te slaan. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. MIJ MAAR chocoladed/^Um/c Er«! verrukkelijke cHoco lodedr ook o»rt slechts 1% vet. Fris en pót»g von smook. Tosti lest de dorst, is lekker Ivchhg en Generaal Mokoginta, die zltii ui- I re» t na het uitbreken van de opstand achter minister van Defensie Na- I soetion heeft gesteld, heeft steeds om j vergeldingsmaatregelen tegen moordenaars van de zes generaals ge vraagd. De Indonesische islamitische party „Perti" heeft bekendgemaakt, dat drie van haar leiders die aan de „Be weging van de 30-ste september" zouden hebben deelgenomen, uit de parcij gesloten zyn. De „Perti" heeft ook Ie ontbinding \an de comi nistische party en de met deze partij verbonden bewegingen, evenals verschijningsverbod voor alle munistische bladen geëist. Aarzeling van leger het leger, dat door de gene- raaismoord van een deel van zijn lei ding is beroofd, heerst een bijzonder (lende stemming, na Soekarno's twee radiotoespraken van het afge lopen weekeinde. Generaal-majoor harto, die de leiding heeft van de reringsoperaties, heeft een wan hopige poging gedaan om Soekarno i te overtuigen, dat nu de tyd is gekomen om eens en vooral met de Indonesische communistische party i te rekenen. In zijn radiotoespraak heeft Soe- harto er de nadruk op gelegd dat de rminkte lyken van de generaals zijn aangetroffen op terrein vai naby Djakarta gelegen luchtbasis Halim. waar links luchtmachtperso- neel communistische jongelieden en wen een militaire opleiding gaf. Zyn beroep bleek vergeefs. Dit geldt ook voor de woensdag jl door de mohammedaanse Nahdatoel Oelama-party gestelde eis tot ont binding van de communistische par tij. Soekarno zou byzonder boos op de Nahdatoel Oelama zyn, omdat zij ïze eis heeft gesteld. Inmiddels zyn dinsdag j.l. op n van gebouwen in geheel Dja karta inderhaast geschreven pam fletten aangeplakt, waarin de eis »vordt gesteld: „De PKI, de terro ristisch.! moordenaars van Lobang Boeaja (het dorp, waar in een es zwaar verminkte lijken wer- PKJ-GEB0UW IN BRAND KERSTMIS BLOEIENDE BLOEMBOLLEN Dan wordt het nu tijd. dat U een keuze maakt uit onze prachtige collectie, uitsluitend 1e soort: Kerst-tulpjes hyacinten krokussen tulpen paperwhites narcissen Aantrekkelijke aanbiedingen in kant en klaar met bloembollen gevulde bakjes, glazen en schalen. Iets voor Uw vrienden buiten Nederland? Vraag geheel vrijblijvend advies. Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) 's Maandags gesloten. OVERHEMDEN 2 STUKS "f ln pasteltinten en wit. ■4 Tricotnylon in wit en atreep- desslne. Divers» louwlengten. er «tuk 11.9 O st.^©« Nü 19.79 Enkele duizenden jonge Indo- (I nesische moslims hebben van- daag het hoofdkantoor van de communistische party PKI in Djakarta in brand gestoken. Eenheden van het leger zetten daarna de straten af. die naar i het PKI-kantoor leiden. Zy leg- J den de demonstranten verder f 4 niets in de weg. Zie ook pag. 4 van het 1ste blad (9uc/ Qtie ieuwi> Uit het Leidsch Dagblad van I 9 October 1865: De heer L. te Breda kocht een oude kast voor slechts 60 francs. Bij nader onderzoek is gebleken, dat zij een kunst stuk uit de 14de eeuw is Men heeft reeds f4000 daarvoor geboden. i Ter markt te Leiden aan- i gevoerd op 5 en 7 October 42 i runderen, 32 kalveren, 847 i schapen.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1