„Sprookjes van deze tijd weer feest voor liet oog ire parade als onschuldig schouwspel 55 K G show Op Schuttersveld een grote afwisseling in genoeglijk amusement TAPTOE: hoort bij 3 oktober RECLAME VIERDE HOOGTIJ De commercie tooncle wat zij waard is VRIENDELIJK Namense steltlopers geven boeiende snow MET VAANDELS LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 OKTOBER 1965 VIJFDE BLAD uizenden uit onze stad en vèr daarbuiten hebben het hoog- der 3 oktoberviering, de Optocht,, weer „gezien" en van i tarte meebeleefd! „De sprookjes van deze tijd", waarin poëzie en proza in een rerveling van kleur en bloemenweelde waren verenigd, trokken iui^varieerd voorbij. Reclame vierde hoogtij en wie beseft, wat reclame voor de aidige massa-mens betekent, begrijpt, dat vele handelaren zich ^eiiet liefde op dit machtige communicatiemiddel hadden geworpen, de hoop en het vertrouwen, dat tallozen er zó van onder de druk zouden komen, dat zij in de komende tijd al het verblin^ nd aangeprezene in hun huizen zullen slepen. AT het heden in onze wel- Vvaartstaat te bieden heeft, is dan ook overweldigend. Iet is op zichzelf al een sprookje! Sn op deze gedachte was de op- :ht ditmaal gebouwd. Sr scheen haast geen einde te ko- aan de stroom van dikwijls stijl- versierde wagens en auto's, die op ziohzelf den volke iets te zeg- hadden. Het leek er op, alsof men wilde gen: „Trek je van de komende Latregelen van minister Vondeling an en blijf ook straks maar lar hartelust kopen!" Wie nu nog, na zoveel suggestieve iop-propaganda de beurs stijf dicht ai houden, mag gerust een „held" noemd worden. 7 OLWASSENEN en kinderen J beide caüegorieën zullen deze I optocht met verschillend oog zien hebben. Voor de eersten leeft het „sprook- in deze zakelijk-nuchtere tyd liet zó sterk meer. Maar de kinderen? Voor hen ligt 't geval héél anders. Heeft U ook die stralende oogjes zien, als de kabouters voorbij kwa- of die geestige Flintstone-pop- n of héél speciaal, hun aller vriend larend de Beer?" Dat waren ver- I1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIXII En wat is uw indruk van het feest? Burgemeester Van der Willigen, aan wie wij deze vraag kort na de viering stel de, hoeft over een antwoord niet lang na te denken, ,,'t Was van A tot Z een bijzon der aardige dag. Voor hon derd procent geslaagd! Voor al de rit in de optocht heeft mij iets te zeggen gehad. Wat een drukte en wat een enthousiasme. Eerst nu heb ik recht een indruk gekregen van de Leidse bevolking. Zij is allervriendelijkst. Jammer, dat je maar één kant tegelijk kunt uitkijken. Je zou alle mensen wel willen groeten". Mr. Van der Willigen, die nog een vage indruk heeft van de vieringen uit zijn stu dententijd „aan de optocht van 1929 deed ook mijn jaar club mee" is van oordeel, dat ook deze traditie hoog moet worden gehouden. Hoewel de burgemeester van reveille tot en met vuur werk in de weer was, spijt het hem geen gelegenheid te hebben gehad om het optre den van de steltlopers uit Namen en van K G bij te wonen. „Afaar daarover hoor de in reeds enthousiaste ver halen". „Voor mijn enthousiasme", aldus mr. Van der Willigen, „doet ook mijn vrouio niet onder. De viering heeft ons beiden zeer getroffen. In de feestvreugde voelen wij ons nu reeds één met de Leide- naars. Ook in het eten van harina en hutspot trouwde figuren, die recht tot de harten spraken en waartegen alle .reclame-makerij" het moest afleg- IIet sprookje van de GOUDEN KOETS HET was héél jammer, dat de zon. die 's morgens nog zo stralend saheen, zich juist tegen één uur, terugtrok, al brak zij later weer af en toe door het wolkendek. Dat was voor de actieve organisatoren een minder prettige tegenvaller. Immers hoe méér zon, des te méér kleur. Des ondanks viel er veel te zien. dat al leszins de moeite waard bleek en blijk gaf van een inventieve geest on der al degenen, die op wélke wijze dan ook de mensen iets aan te prijzen hadden. Zij deden dit als ras echte „verborgen verleiders", hoewel het woord „verborgen" hier minder goed past. want zij presenteerden hun goede waren in de volle openbaar heid. Omgeven door alle traditionele din gen, die rechtstreeks met de 3-okto- ber-optocht verbonden zijn: daartoe rekenen wij als vanouds de rijtuigen met de „Bestuurderen", de Erewacht en zeer in het bijzonder de vele mu ziekkorpsen, die ook nu niets nage laten hebben, om met hun vrolijke marsen dit „feest der feesten" te verlevendigen. Climax van dit feest was zeker „het sprookje van de Gouden Koets: de Gouden Koets, die al ontelbare malen de grote attractie is geweest en waar aan jong en oud zich ook nu weer konden vergapen. ONDER de Indruk van alles, wat op deze wereld „te koop" is, nam men ook deze optocht weer in zich op. Het 3-oktoberbestuur heeft er goed aan gedaan, de „com mercie" te laten tonen, wat zy voor de burgerij in haar schild voert en in haar mars heeft. Dat Is zeker niet gering. En voor zover de kopeken het na de belastingaftrek! toelaten, zullen zeker tallozen aan de indringende oproep gehoor geven, vooral ook om dat het oog niets te kort gekomen Is. En daar gaat 't bij elke optocht, ook als zü, gelyk ditmaal niets met „Leidens Ontzet" meer te maken heeft, toch in de eerste plaats om! Een show, die gegeven wordt door het Leidse Christelijke Tamboer- en Pijperkorps „Kunst en Genoegen", is een fascinerende show. Dat bleek ook zaterdag weer. toen het korps in de ochtenduren op de Kaasmarkt een demonstratie van zijn (muzikale» kunnen gaf. Het was een vloeiende harmonie van klank en kleur, waar van een duizendkoppig publiek volop heeft genoten. Een bijzonderheid was, dat het drie kwartier durende spektakel speciaal voor deze feestdag werd ingestudeerd. De ruim honderd in blauwe uniformen gestoken muzi kanten moeten er veel vrije tijd aan hebben opgeofferd! Feilloos bijna, werden de vele fraaie figuren op het vierkante terrein uitgevoerd. In ge sloten formatie en in zeer snelle pas maakten tamboers en pijpers er hun verrassende entree. Toegejuicht door de enthousiaste menigte gaven zij vervolgens een ge varieerde show. De mannen marcheerden en musiceerden, dat het een lieve lust was. Hoogopzwaai- ende armen en gestrekte passen, dat alles precies op de maat van de mu ziek. Het was een feest van ritme en beweging, fijn om het mee te ma ken. De nieuwe show heeft er zeker toe bijgedragen, dat de klank van K en G zowel in binnen- als bui tenland nog bekender zal worden dan zij nu al is. De feestvierende Lei- denaars toonden zich terecht opge togen over de prestaties van „hun" muziekkorps, dat enkele uren na deze formidabele show weer meeliep in de grote reclame-optocht. Het uitbundige feest op het Schut tersveld is ook dit jaar weer bijzon der geslaagd: een stortbui op zater dagavond en een paar modderige plekken op het terrein konden de pret niet drukken. Het was weer een orgie van geluid en 's avonds ook van licht, waartoe vooral de kolossale ap paratuur met de ronddraaiende gon dels (shooting star, twister trooper of wat voor namen ze meer mogen hebben) en natuurlijk het al les beheersende reuzenrad een be langrijke bijdrage leverden. De Sky rocket. waarvan de wagentjes met duizelingwekkende vaart naar bene den suisden, was een van de grote sensaties voor jong en soms zelfs voor oud; de steile-wandrijders hadden evenmin over belangstelling te kla gen en oude getrouwen als de bots autootjes, de kop van Jut. de cake- 1 walk, de rupsbaan (het laatste rondje onder de kaphet Lachpaleis met de verrassende werking van de mid delpuntvliedende kracht en Fata Morgana en Geisterburg met hun para- I griezeligheden hadden een aanhou- meer dende stroom van bezoekers te ver werken, die ook de weg naar „Klaar voor onder water" en de Hiamalaja- gondels wel konden vinden. Natuurlijk ontbraken de draaimolens in allerlei variatie niet, om nog maar te zwijgen van die ontelbare gelegen heden, waarin de goklust van ons volk bevredigd pleegt te worden. Niet ongenoemd mogen blijven de tent met de lachspiegels, de Music Hall show, de American Sporting en de Afrika-tent, lijntje trekken, enve lopje kiezen, balletje mikken, de schiettenten en al die andere attrac ties voor een of meer kwartjes wer den bijna bestormd door de ontel- baren, die een kansje wilden wagen. En wie er dan genoeg van had kon zich te goed doen aan poffertjes, patates frites, croquetten, worst, noga, gesponnen suiker en nog veel Het slot van de avond was, als gebruikelijk, in echt-Leidse stijl: een „groot schitterend vuurwerk" van de firma Kat, die zich door de bui in het begin van de avond niet uit het veld had laten slaan. De Leidse vuurwerktraditie is op glorieuze wijze voortgezet met se ries briljantraketten, luchtwente- laars, tourbillons, dubbele cobra's, saltadoris-pijlen, mammoetbom- men en welke andere variaties de rijk geschakeerde produktie van de firma Kat mag bezitten. Naast dit lichtere werk waren er bril- j lantfronten, kleur entableaus, me- j chanische nummers, watervallen enz., ditmaal aangepast aan het bedrijfsaccent, dat ook de optocht m de middaguren had gedragen. Met een grote slotdecoratie en een dito bombardement kwam het einde van een feestelijke dag. Voor een fascinerend schouw spel zorgden in de vroege herfstochtend van deze zonnig begonnen drie oktober-viering een groep steltlopers uit het Bel gische Namen: „Les chasseurs de Namur". Twee groepen in middeleeuwse kos tuums gestoken steltlopers gingen el kaar bijzonder fel te lijf. De sport was om elkaar om ver te duwen. De groep die er in slaagt de laatste man op de been (of liever op de stelt) te houden is winnaar. Het was een schitterend schouwspel. De histo rische kostuums kwamen nergens beter tot hun recht dan op het rustieke Leidse Pieterskerkhof. Het spel is een van de merkwaardigste folkloristische gebruiken uit België. Sindr. de zestiende eeuw zijn de hoog- gebeende lieden verdeeld in 2 groe pen, de Meions en de Aresses, die elkaar zaterdagochtend het leven knap zuur maakten. Het vallen van een van de steltlopers was erg specta culair het publiek leefde duidelük mee met de strijd, die wel wat on gelijk werd toen tegen het eind één loper het op moest nemen tegen een giotc overmacht. Veel waardering hadden de honderden belangstellen den ook voor de straatartiesten, die na de steltlopers een voorstelling ga ven. Sterke mannen, vingervlugge jongens en een rasechte boeienko- ning-annex-vuurvreter zorgden voor de nodige sensatie en brachten iets terue van de sfeer van jaarmarkten in het verleden waarvan zij toen een onafscheidelijk deel uitmaakten. Menig kinderhartje klopte sneller bij Flintstone-poppen Als horing bij wittebrood Ondanks de bezwaren, welke ver bonden zyn aan het houden van een militair evenement op zater dag. is het bestuur van de 3 Oc- tobervereeniging er in geslaagd ook aan de jongste viering van Leidens Ontzet een parade te verbinden. Gezien de grote belangstelling van het publiek het stond weer rijen dik langs de kant van de weg voor dit traditionele programma onderdeel, op de dag dat de Sleu telstad bijna vier eeuwen gele den het Spaanse juk van zich af wierp, heeft het vooral de laatste tijd veel omstreden punt in de feestwijzer in ieder geval aan een behoefte voldaan. Trouwens, waarom zou een be staand leger zich af en toe niet als eenheid in het openbaar mo gen vertonen? De parade van za terdag zette alleen maar luister bij aan een belangrijke feestdag. Als schouwspel was zy even onschul dig als de haring, die eerder op de dag in het keelgat van de bur gemeester verdween Zoals gebruikelijk werd aan de pa rade deelgenomen door eenheden van de Koninklijke Zee-, Land- en Luchtmacht en door een detache ment van de Leidse Studentenver eniging tot vrijwillige oefening in de wapenhandel „Pro Patria". Voor het eerst echter paradeerden de drie krijgsmachtonderdelen ieder met een eigen vaandel. Dit is mo gelijk geworden, omdat de Konink lijke Luchtmacht sinds kort in het bezit is van een vaandel. De troepen van de Marinelucht vaartdienst uit Valkenburg, die al eerder aan een Leidse parade deel namen. maar steeds zonder vaandel, kwamen nu ook met een vaandel- wacht, waarin het vaaldel van dit krijgsmachtonderdeel is opgenomen. De stoet bestond uit enkele compag nieën vlootpersoneel, enkele com pagnieën van de Leidse koksschool en één compagnie van het regi ment Van Heutz met vaandel en vaandelwacht, benevens een verte genwoordiging van het 12de pant- Rijen dik sloegen de feestvie rende Leidenaars het voorbij trekken van de legeronderdelen ser-lnfanterie bataljon Garde Ja gers, in totaal byna twintig voer tuigen, en een aantal squadrons van de al eerder genoemde lucht macht. Het défilé werd afgenomen door de commodore van de Kon. Lucht macht, G. W. de Zwaan, terwijl als parade-commandant optrad luite nant G. J. van Dyk. Receptie Na de parade hielden de dant van de Leidse Koksschool, ko lonel Th. H. Wessels, en zyn echt genote een zeer geanimeerde ont vangst. waarbij „heel Leiden" te genwoordig was. Het traditionele bordje hutspot ontbrak ook op deze receptie niet, het liet zich zoals ge woonlijk goed smaken. De grote taptoe aan de vooravond van de derde oktober hoort bij het feest van Leidens Ontzet als haring bij wittebrood. Het is elk jaar opnieuw een lange lichtstoet, die door de straten van de Leidse binnenstad trekt. Bedoeld als hulde aan de nage dachtenis van P. A. van der Werf, Prins Willem van Oranje, Jan van Hout, Jan van der Does en Louis de Boisot bij het standbeeld van Van der Werf en het Jan van Hout-monu ment worden altijd kransen ge legd draagt deze taptoe een blij karakter. Naast tal van verenigingen ne men er vele muziekkorpsen aan deel, die als om het hardst hun feestklanken de frisse najaars lucht inblazen. Duizenden, voornamelijk jonge Leidenaars lopen in de stoet mee en vele tienduizenden staan aan de kant van de weg om de lichtende slang voorbij te zien kronkelen. Zo ivas het ook vrijdagavond, toen het 3 oktoberfeest ditmaal op 2 oktober gevierd met schetterende fanfares met fak kels en flambouwen, werden in geluid. Meer dan tien muziekkorpsen uit Leiden en omgeving liepen mee in de taptoe, die om klokslag half acht van de Kaasmarkt vertrok. De stoet, waarvan de kop en de staart ver van elkaar verwij derd lagen, bestond voor een belangrijk deel uit sportvereni gingen ivaarom liepen er zo weinig voetballers mee? en speeltuinclubs. Ook de schooljeugd en de club- huisjeugd, de padvinders en de padvindsters, waren weer van de partij. Het raketten tijdperk werd door, enkele verenigingen op gees- tige wijze in deze taptoe gesym- j boliseerd. De leerlingen van de Leidse Instrumentmakersschool bijvoorbeeld, voerden een grote Gemini-capsule in de stoet „De Dauwtrappers" maakten er geen geheim van, dat zij een troephuis van node hebben „weet U iets?" en tiuee „dak loze" studenten zochten tijdens de taptoe ook al een onder komen, met een kaarsje nog wel liefst De stoet, die zoals gezegd op de Kaasmarkt werd geformeerd, trok via Haarlemmmer straat, Prinsessekade. Apotheker sdijk, Aalmarkt, Vismarkt. Boter markt, Gangetje, Breestraat, Rapenburg, Korevaarstraat naar de Geregracht, waar de deelnemers uiteen gingen. Mede dank zij hun manieren van marcheren en defileren hia ten kwamen nauwelijks voor werd ook de taptoe van dit jaar

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 9