LEIDEN HEEFT HET FEEST GEVIERD Vele Leidenaars aten haring en wittebrood Leuk VAN TAPTOE TOT VUURWERK EEIDENAARS FEESTTEN EN HOE Vervlogen ïan voet?anE:er aan voeteanper'Er- vertrouwen IN DE PIETERSKERK Hoe lang Heer roep ik om hulp Confrontatie met historie ...EN GIJ HOORT NIET De Burchtzorgde bij uitdeling voor vrolijke klanken Stijlvol „Hel zit er op1'. De mannen van de Leidse ge- meentereiniging vegen over het bezwete voorhoofd. De straten zijn schoon: zondagochtend drie oktober 1965. Leiden heeft hèt feest gevierd en dat bete kent dat voor de 391ste maal duizenden mensen hun blijheid hebben getoond over Leidens ontzet in 1574. Of nu dat ontzet in 1965 ook nog directe reden tot vreugde is doet er weinig toe: Leiden maakt er een uitbundig feest van. Een feest, rustend op een heel oude traditie, een feest ook. waarin de Leidse bevolking toont dat ze weet wat ..feesten" is. Dat het bij zonder mooi najaarsweer was in de ochtenduren kon alleen maar als een extraatje worden opgevatwant het verleden heeft geleerd, dat zelfs kou en regen de Leidenaren er niet van kunnen weerhouden hun steentje bij te dragen in de feestvreugde. ze gekomen waxen om feest te vie ren, getuige de vele feestattributen, die zij meevoerden. Het werd dan ook een bonte vertoningtoeters, hoedjes, straatmuzikanten en draai orgels droegen allemaal bij in de vreugde. Het programma van het drie oktoberfeest verloopt vrijwel identiek met andere jaren. Na de vroege reveille door het Leidsch Politie Muziek Gezelschap drommen er voor het Waaggebouw rijen men sen voor hun traditionele haring en wittebrood. Het heeft er wel eens naor uitgezien dat deze traditie aan belangstelling inboette, maar dit jaar was het aantal gegadigden ge stegen tot bijna 8000. Dan was er de koraalmuziek, een vast program mapunt, waarvoor zaterdagochtend in de vroegte reeds goede belangstel ling bestond, evenals voor de militaire parade, die door duizenden werd gadegeslagen. Wandelen Het was een wat vreemd gezicht om die zonnige zaterdag omstreeks het middaguur de anders zo razend drukke Breestraat bevolkt te zien met een rustig keuvelend en wandelend publiek. Ze namen het er eens lek ker van: waar anders de bussen den deren liepen gezinnen breeduit te pa raderen zonder elk moment op te hoeven springen voor het keer. Op de zebra's werd het kwestie van hoffelijk voorrang geven Er zijn zaterdag heel wat kin derharten gebroken doordat trotse ballonnetjes plotseling de ruimte kozen. Dat heb je zo, als je het touwtje niet goed vast houdt. Deze jongeman hield zich nogal kranig, toen hy zyn schat in de blauwe lucht zag verdwij nen. Zijn moeder keek er heel wat zuiniger by, niet vanwege het feit dat ze nu wel weer een nieuwe zou moeten kopen, maar omdat zy met deze onbedoelde luchtreis in de feesttende Sleu telstad een sleutel kwijt raakte. Zo groot was haar vertrouwen geweest in de vastberadenheid, waarmee zoonlief zyn bezit zou bewaken, dat ze het sleuteltje van haar fietsslot aan het touw tje had gebonden iilllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ..Nochtans zal ik juichen in den Heer, jubelen in de God van mijn heil". Op dit bijbelwoord (Habakuk 3 vers 18) bouwde ds. A. J. Lamping, de hervormde jeugdpredikant, zaterdagochtend in de Pieterskerk zijn overdenking op, welke hij hield/in verband met de herdenking van Leidens beleg en ontzet. geven of nemen: het Schuttersveld was een grote mensenzee, die schui- i felend tussen de attracties door dein de. Er v/as geen doorkomen aan en kermisexploitanten ondervonden dat de drie oktober kermis in Leiden niet j voor niets de naam heeft een van de j beste van het land te zyn. Bij het tellen van de kassa's werd ze dat heel duidelijk en ook hun vreugde zorgde diep in de nacht voor i het nodige rumoer op het Schutters- I veld, „De Stad" had in de avonduren I wat minder belangstelling. Daar zul- I len de plassen en het tv-programma I wel debat aan zijn geweest, want in j de Leidse binnenstad was de drukte stuk minder dan voorgaande ja- i i Alle in dit nummer gepubli- f j ceerde 3-oktober foto's werden J i gemaakt door onze fotograaf I Holvast. I Een bezoek aan het stedelijk museum „De Lakenhal, neemt elk jaar in het kader van de 3-okto ber-viering, voor veel mensen een vaste plaats in. Bijna 1000 bezoe kers, vooral veel ouders met hun kinderen, zagen de relieken van het roemruchte verleden. Het waren de kleine voorwerpen, j waarover zy in de geschiedenisboeken hadden gelezen. o.a. de hutspot, de zegelring en het miniatuurportret van Duiven bode. Vooral het schildery van Milvan I Bree (1773—1839), waarop burgemees- I Ier Pieter Adriaenz van der Werf zyn degen aan het muitende volk aan bood, trok opnieuw grote aandacht. Ook het borduursteekwerk (1 meter bij 80 cm) voorstellende de legertent van de belegeraar De Valdez en Magdalena Moons, deelde in deze be langstelling. De met bloemen omgeven voor werpen waren voor de belangstellen den weer een aantrekkelyke verrij king van het 3-oktober gebeuren. ..Gij zijt mijn God, U zal ik loven". De ochtend was zaterdag nog slechts enkele uren oud toen in het Van der Werf park de vie ring van de derde oktober met deze lof- en dankpsalm werd in gezet .Ook nu was het Herman Stenz. die het koor van zangers onder zijn kundige directie had. Gelijk aan voorgaande jaren werd deze koraalzang. nog steeds een wijdingsvolle inzet van de dag. w.o. het pittig ge zongen ..Daar wuift ge weer zo vrij en blij. gij vaderlandse vaan" waarvoor indertijd onze stadge noot en koraalzangleider C. B. Duyster de muziek schreef. Dat het koor zijn hart verpand heeft aan de oud-vaderlandse hymne Burgemeester Aan dit woord van overdenking ging de schriftlezing vooraf van enkele bijbelgedeelten, o.a. uit Habakuk 1, waarin de profeet klaagt van „Hoe lang. Heer, roep ik om hulp en Gij hoort niet. Waarom doet Gij mij ongerech tigheid zien en aanschouwt Gij ellende? Ja, onderdrukking en geweld zijn voor mijn ogen Een bijbelwoord, dat ook van toe passing zou kunnen zijn op de tij den van het beleg in 1574. By de uitwerking van zyn tekst, waarin de gedachte domineerde: „God is zo heilig en geweldig, dat wy Hem met ons menselijk verstand niet kunnen begrüpen", wees ds. Lamping erop. dat of wy uit het verloop van de gesohiedenis geen conclusies kun nen (en mogen) trekken uit h£t doen en laten van God. In dit ver band waarschuwde spreker voor een rechtlynig „daarom-geloof". hetgeen in strijd is met het paradoxale „en toch-geloof". Er is. aldus ds. Lam ping, een groot verschil in wat een mens kan constateren en wat voor God eerst werkeUjkheid is. Ook al constateren wy niets van Gods god- deiyke bedoeling, dan nog moeten wy biyven geloven in Gods bedoeling met ons Gods doen en laten Het logisch denken, aldus spreker, ligt velen wel. Indien men bidt om genezing en de bede wordt verhoord, gelooft men ln God. Maar nu als deze bede niet wordt verhoord. Wat dan? Laten wij toch niet vergeten, aldus ds. Lamping, dat Gods doen en laten niet met verstandelijke maat staven valt te beoordelen. Door zo te redeneren, degraderen wij God tot een wezen van onze menselijke nor- Hetgeen God doet, gaat onze ge dachten ver te boven. In 1574, toen de wind een gunstige richting aan nam, schreven velen dit toe aan de had Gods. maar hoe dan te den ken aan 14 mei 1940 by de brand in Rotterdam, toen de windrichting juist de verkeerde kant op was en de binnenstad afbrandde? Was God toen met het krygsplan van de Duit- Spreker waarschuwde er voor om vanuit onze logica dingen over God te zeggen. Doen wy dit, dan zyn wij fout. Niet het daarom-geloof, doch het „en toch-geloof" zal ons houvast moeten geven. Van dit geloof is ook sprake by de profeet Habakuk, als hy zegt .nochtans zal ik juichen in den Heer, jubelen in de God van myn heil". De enige en echte ge loofswaarheid ook al zit het ons naar menseiyke maatstaven gerekend tegen ligt verankerd in het geloof, dat wij Gods kinderen zyn en dat Hy voor ons zorgt. Dit, aldus eindigde ds. Lamping, kunnen wij alleen maar geloven en niet bewyzen. De dienst, welke zeer druk bezocht was (voor de kansel was de kerk vrijwel geheel bezet) en afgewisseld werd met koorzang van Ex Animo en hobo-spel van Han Kapaan. werd besloten met het zingen van „O God, die droeg ons voorgeslacht in tegen spoed en kruis, wees ons een gids in storm en nacht en eeuwig ons te huis". -fc Het was bijna hetzelfdt in voorgaande jaren. Dezelfde poppenkast van Onderwaters ..Theater Miniatuur". Dezelfde plaatsen aan de rand van de stad: Lage Morsweg. Pieter Bothstraat. Zeemanlaan en Bevrijdingsplein. Een drie-oktoberbestuurder in hetzelfde statige zwart. Vrijwel dezelfde simpele, vro lijke avonturen van fan Klaas- sen. de levendige Katrijn, de stoere politieman en het ondeu gende aapje. Ze werden met het zelfde gejuich begroet en met hetzelfde enthousiasme gevolgd. Maar al is dus de entourage nagenoeg hetzelfde de toeschou- wertjes zijn anderen. Elk jaar weer. Maar al wisselt die toe- schouwersschare. de reactie is toch ook dezelfde. De jeugd ge niet met volle teugen, zoals men op deze foto duidelijk kan zien. verslond" goud van de zee met huid en haar ,.Een zinvolle traditie. Dat uit reiken van de feestgave van ha ring en wittebrood", zei burge meester mr. G. C. van der Wil ligen toen hij zaterdagmorgen omstreeks half negen een kijkje kwam nemen in het Waagge bouw. En hij liet het niet bij woorden. Leidens eerste burger pakte van het hem voorgehou den bord een haring het goud van de zee en liet deze door het keelgat glijden. Op een wij ze, die een vissersman hem niet na zou doen: met huid en haar! Een luid gelach steeg op. Dat had men nog nooit meegemaakt! De fotografen hadden hèt plaat je en daar ging het om! Burgemeester Van der Willigen' vertoefde met zyn echtgenote gerui fd in het Waaggebouw. Hy on- derhield zich langdurig met de da- (in witte jas) en de heren (in jacquet met hoge hoed), die de uit deling verzorgen. Voor iederen had hy een vriendeiyk woord. Ook voor enige Leidenaars, die hun feestga ve in ontvangst kwamen nemen. Aan de ingang van het Waagge bouw waren burgemeester en me vrouw Van der Willigen begroet door de leden van de commissie van regeling en uitvoering, de heren J. Brouwer, mr. J. W. Jansen en W. F. van Itapperd. Leidens eerste echt paar vond het byzonder leuk, dat er dit jaar een belangrijk groter aan tal stadgenoten een verzoek om een feestgave had ingediend: niet min der dan 8300 wittebroden en 14.000 haringen werden uitgereikt. Bloemenhulde Er was op deze dag ook nog zo iels van een afscheid. De heer J, Brouwer, die jarenlang een van de commissieleden van de uitdeling is geweekt deed het dit jaar voor het laatst. Dat was voor de „visvrouwen" aanleiding hem in de „bloemetjes" te zetten en hem te danken voor wat hy Onder hilariteit van de aan wezigen at burgemeester mr. G. C. van der Willigen een haring met huid en haar op. (Foto LX>. Holvast) In dit opzicht voor het 3-oktoberfeest heeft gedaan. Toen om half acht de uitdeling begon stonden er reeds mensen het Waaggebouw. Gewapend met slopen, tassen en emmertjes. Dank zy de perfecte organisatie werd dereen vlot geholpen. Een byzonder aardig moment het toen enige kinderen met kruiwagen, die keurig was versierd en waarop de woorden haring en wittebrood niet ontbraken, het ge bouw binnenkwamen. Een groot aantal broden en haringen ver dween ln de wagen. Kenneiyk had den deze jongelui de taak op zich ge nomen zich ook voor de buren ven- dienstel yk te maken. I Ergens achter in de Waag ston den twee peuters te peuzelen aan een brood. Moeder had er geen erg I in. Zy had te veel aandacht voor de i haring etende burgemeester j Natuuriyk kwamen de bestuurs- i leden van de 3 October Vereeniging ook een kijkje nemen in het Waag- I gebouw. Zy lieten zich de stukjes ha- I ring met brood goed smaken. Dat j de oud-voorzitter van deze vereni ging, mr W. J. Geertsema, burge meester van Wassenaar, op dit vroe ge morgenuur ook reeds in Leiden was werd zeer gewaardeerd. „Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan", zei hy. „Als het maar enigszins mogeiyk is kan men mij op deze dag in de Sleutelstad vinden". Vanzelfsprekend werd de uitrei king van de feestgave ook dit jaar weer muzikaal omlyst. Het eerste Leidse Jeugdorkest „De Burcht" ver zorgde met de drumband op het Waaghoofd een populair concert, dat vele belangstellenden trok. De in kleurige uniformen gestoken jeug dige musici oogstten met hun optre- SPAANSE PEPER IN LEIDSE HUTSPOT Traditiegetrouw werd in de Stads gehoorzaal de cabaretavond gegeven, welke dit jaar werd gepresenteerd onder de titel „Spaanse peper in Leidse hutspot". De Spaanse peper bestond o.m. in het optreden van het duo Alegria met Spaanse zang en van het danspaar Carmeny Raphael de Lara met j Spaanse dansen. I De zaal was ditmaal niet geheel gevuld, maar desondanks wLst het gezelschap de stemming er goed in te brengen, speciaal na de pauze door het optreden van het accordeon-duo De Martiny's en de muzikale clow nerie van Les Bellinis. Wy noemen verder het optreden van het slangenmeisje Miss Ilona, I dat veel applaus oogstte voor haar I optreden. Tenslotte waren het Gerry j en Ferry, die met hun dwaze liedjes I de aandacht geboeid hielden. Kort om. een avond zonder veel pretenties maar vol luchtige ontspanning. ..Lof zij den helden" trad ook nu weer aan de dag. Ditmaal was het de heer J. H. Sira. die burge meester Van der Willigen na mens de zangers een krans aan bood. met het verzoek deze als bewijs van hulde en dank voor het moedig gedrag van zijn il- lustre voorganger. Pieter Adr. v. d. Werf. op te hangen aan het voor dit lid van de Leidse vroed schap indertijd opgerichte stand beeld. lllllllllllllllllllllllinHlllllllllllllillHIIIIIIIHItlllllHllllllllllllltllIHnHIIIIIIIIII. Hardstikke leuk dat 3 ok toberfeest in Leiden. Ik heb er helemaal geen spijt van gehad deze dag naar de Sleu telstad te zijn gegaan. Iets dergelijks heb ik nog nooit meegemaakt. En dan op deze morgen in de trein een ar tikel te moeten lezen, dat de viering van Leidens Ontzet geen zin meer heeft en dat het bij de jeugd niet meer aanslaat! Helaas heb ik de reveille niet mee kunnen maken, maar wel de koraalmuziek met zang in het Van der Werfpark. Jammer dat niet meerderen daarvan getuige waren. De uitreiking van ha ring en wittebrood vond ik in één ivoord geweldig. Leuk zeg, dat die traditie door de jaren heen gehandhaafd is geble ven en dat de belangstelling er voor weer toeneemt. Wan neer ik in Leiden woonde, zou ik daaraan zeker ook deel nemen. Wat een mensen waren er in de Breestraat bijeen om de parade voorbij te zien trek ken. Zij was wat je noemt af! Het is onmogelijk om op zo'n dag alles af te lopen. Daar voor zijn de afstanden te groot. Maar ik heb me heer lijk laten meeslepen door de mensenstroom in de binnen stad en raakte zo verzeild op het Pieterskerkhof en van daar in de Pieterskerk, waar ik de dankdienst bijwoonde geleid door ds. A. L. Lamping. Ik vind dat een zinvolle tra ditie. Op zo'n dag moet er ook gelegenheid zijn om te dan ken. En dat kan je nergens beter doen dan in de kerk. Hoewel ik zelf meer geef om een historische optrocht kon ik toch wel waardering heb ben voor deze reclamestoet. Wat een mensen stonden er lajigs de route. Er was door de deelnemers veel werk van de versiering gemaakt. Leuk dat er zoveel muziekkorpsen meeliepen. Natuurlijk heb ik de avond- uren doorgebracht op de Beestenmarkt en het Schut tersveld. 't Was er reuze ge zellig. Paling heb ik ook ge geten en hoe kan het an ders ook hutspot met klap stuk. Tot besluit heb ik genoten van het werkelijk grandioze vuurwerk. Dat was naar mijn mening het klap stuk van de feestvreugde. Ik ben vast van plan volgend jaar weer te komen. Er zijn maar weinig feesten zo gezel lig als het Leidse. Hulde aan het bestuur van de 3 October Vereeniging. Wat hebben die mensen veel werk moeten verzetten! EEN NIET-LEIDENAAR illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllliiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 6