„Zaak Oppenheimer" in te gemoedelijke opvoering kunst kaleiöoscoQp jnm In wezen geen toneel Grote belangstelling vliegfeest Rotterdam Vele doden in Saigon door ontploffingen Papoea's in groot gevaar LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 OKTOBER 1965 Première bij "9Ensemble (Van onze kunstredactie) Waarom moet de naam van een journalist onder een interview als hij van de eerste tot de laatste zin de ondervraagde citeert? Het is minder overdreven dan het lijkt, want niet alleen telt de persoon lijkheid van de interviewer in de wijze waarop hij door zijn manier van vragen zijn gesprekspartner weet te prikkelen, ook de selectie achteraf die het essentiele moet overhouden spreekt in niet qerinqe mate mee. De merkwijze, die voor de journa list tekenend is, werd door de nu 43-jarige Duitse dramaturg Heinar Kipphardt gebezigd om van de ge ruchtmakende verhoren van de Amerikaanse atoomgeleerde J. Ro bert Oppenbeimer uit 1954 een to neelstuk te monteren. Een verslag van 3000 pagina's gaf een overzicht van de „hearings", die gedurende meer dan een maand plaats hadden om uit te maken of „de vader van de atoombom" voldoende loyaliteit te genover zyn land betoonde om hem een veiligheidsgarantie te laten be houden, waardoor hij toegang had tot belangrijke militaire geheimen. Hoewel de beruchte senator McCar thy niet rechtstreeks te maken heeft gehad met deze zaak heeft de door hem ontwikkelde furie wel het instel len van dit onderzoek bevorderd, waaraan Oppenheimer zich overigens vrijwillig heeft onderworpen. heimer onder de druk van een on derzoek, dat hem voor zijn patriot tische verantwoordelij kheden stelt, maar de morele achtergronden niet kan verdringen? Kipphardt maak te een misrekening door juist niet tegengestelde stromen tot grondge dachte van zijn stuk te maken. Aan het slot pas laat hij Oppenheimer Weinig emotioneel De eerste Nederlandse opvoering zaterdagavond doo r „Ensemble" in de Eindliovense schouwburg emo- tioneerde niet bijster en was boei end, zover ieder steekspel in de rechtszaal dat is. Karl Guttmann had de toneelwerking eerder ver vlakt dan aangezet in zijn regie en aan de voorgeschreven projecties, die de handeling moeten toelichten, ging hij voorbij hoewel zij het statische toneelbeeld zouden kunnen doorbre ken. De Belgische acteur Senne Rouf- faer, die zijn Nederlands debuut maakte, lijkt een aanwinst voor „Ensemble". Het Eindhovense Op- penheimer-proces was als geheel ge moedelijk, te gemoedelijk. Het be sloten karakter van de verhoren kan die zienswijze steunen, de druk van de Maccarthy-terreur zal het ech ter wel anders hebben laten zijn. Ir. elk geval kwam de negatieve uitspraak van de Veiligheidscom missie nu wel wat in de lucht te hangen. In deze commissie spelen Sjef van Leeuwen. Lucas Wensing en Joop van Hulzen, de „aanklagers" had den de dankbare felle rollen (Jan Relet en Arnold Gelderman). Jos Knipscheer en Dick Sc heffer namen de verdedigers voor hun rekening en John Leddy, Jan Apon, Cor van Rijn, Guus Verstraete, Paul van Gorcum en Ben Royaards zorgden voor een reeks getuigen. Het wa ren over vrijwel de gehele linie mid delmatige prestaties. Gerrit Kou wen aar had een goed klinkende vertaling gemaakt. Milo Anstadt vervaardigde het uitvoerig filmfragment dat aan de toneel uitvoering voorafging. Het goed ge documenteerde programma ver dient aparte vermelding. Tweeslachtig Kipphardt zegt zelf over zijn oor spronkelijke televisiespel, dat later voor het toneel is bewerkt: „Het is een toneelstuk, geen montage van documentatiemateriaal. De schryver acht zich evenwel met nadruk aan de feiten gebonden, die uit de do cumenten verslagen van de zaak bljjkenHet is de bedoeling van de schrijver een beknopt beeld van het onderzoek te geven, dat speel baar is en dat de waarheid geen ge weld aandoetOm tot de preg nante en tevens veelomvattende vorm van een tüd-document te ge raken zoals hem voor het toneel ge wenkt leek, waren enige aanvullin gen en uitdiepingen onontbeerlijk. Hij ging daarbij volgens het prin cipe te werk: zo weinig mogelijk en zoveel als noodzakelijk. Waar de waarheid bedreigd leek te worden door effect, werd het effect opge offerd" Uit deze toelichting van de auteur ls al een tweeslachtigheid te herken nen. Zijn verplichtingen ten aanzien van een actueel historisch gebeuren heeft Kipphardt willen verbinden met een voor het toneel werkzaam drama. Dat laatste heeft hij met zijn journalistiek en goede presta ties niet bereikt. „De zaak J. Robert Oppenheimer" is in wezen geen „to neel" Misrekening Kipphardt is in dit atoomdrama erin geslaagd aan te tonen dat Op penheimer een karaktervol man is, die nuchter en moedig overeind bleef in de duistere storm, die ruim tien jaar geleden over de Ver. Staten trok, zonder nochthans aan het belang rijkste toneelgegeven te raken. Men vermoedt een keuze uit het rapport, die de sympathie sterk op Oppen heimer richt, menselijk wel begrij pelijk, maar de ontkrachtig van het toneelstuk aanmerkelijk bevorderd. Daar is namelijk toch al niet veel drama in aanwezig. Hoe loyaal Op penheimer was vormde alleen in JD54 voor de Amerikaanse re gering een wetenswaardigheid. Kern van de zaak is: hoe gea- geert de gewetensvolle mens Oppen- Tournée John Helstone-Ceza Frid Vandaag beginnen de jonge Suri naamse violist John Helstone en de Nederlandse componist en pianist Geza Frid een concerttournee van vier weken door Suriname, de Ned. Antillen en de Ver. Staten. John Helstone, die met een beurs van de Sticusa studeerde, behaalde in juli j.l. zijn diploma conservatorium met de hoogste cijfers en een onderschei ding van de Jury. Concerten „Nieuwe Muziek" in Den Haag De Stichting „Nieuwe Muziek" or ganiseert op 6, 7 en 8 oktober 's avonds achtereenvolgens in het Kon. Conservatorium in Den Haag, het Atrium in Rotterdam en de kleine zaal van het Concertgebouw in Amsterdam, de eerste reeks con certen van dit seizoen. Uitvoerenden zijn Frederic Rzewski, Cornelius Cardew en Louis Andriessen. Op het programma staan: „Two books of study" van Cornelius Cardew voor twee piano's, een fragment van .Jtrospezione 111" van Louis An driessen voor twee piano's en tenor saxofoon waaraan Leo Bogart mee werkt. een concertuitvoering van „Parafax" van Misja Mengelberg voor gitaar, bandion en orgel, en „Plus minus" van Karlheinz Stock- hausen voor twee piano's, orgel en tam-tam. U.S.O.-vrienden willen concertzaal De stichting „vrienden van het Utrechts Stedelijk Orkest" heeft in een brief aan de Utrechtse gemeen teraadsleden aangedrongen op een spoedige beslissing ten aanzien van de bouw van een afzonderlijke con certzaal in de Domstad. Het vervult de vrienden van het U.S.O. met toenemende zorg en on gerustheid, dat het U.S.O. en de con certbezoekers aan het begin van dit nieuwe seizoen opnieuw genoegen moeten nemen met het noodgebouw (Tivoli) zonder enig vooruitzicht op een spoedige verandering in deze toestand. Het zou volgens de Stich ting voor Utrecht beschamend zijn, indien de noodvoorziening Tivoli op noglangere termijn h t muziek centrum van de stad zou moeten blij ven. Met klem verzoekt zij daarom de gemeenteraad, een spoedige tot standkoming van een doelmatige en specifieke concertzaal voor de vierde stad des lands te bevorderen. Defresneprijs voor beste toneelregie De Ned. Ver. van toneelkunstenaars, die op 30 juli van dit jaar 20 jaar bestond, heeft ter gelegenheid van dit vierde lustrum een pry's voor de beste toneelregie ingesteld. De bedoe ling is een beeldende kunstenaar een wisselprys te laten ontwerpen die jaarlijks zal worden toegekend voor de beste regieprestatie van dit sei zoen, te beginnen met het thans aan- gevangene. De mogelijkheid wordt nog onder zocht om aan de toekenning tevens een geldprijs of prysbeurs te verbin- De prijs is genoemd naar een van de vroegere voorzitters van de NVT, die als een der eersten het specifieke beroep van regisseur in Nederland gestalte gaf: A. Defresne. De bedoeling van de prijs is meer aandacht te vestigen op het belang van regie en regisseur aan het Ne derlandse toneel. Naar de mening van het bestuur bestaat er nog een grote onderwaardering voor dit vak gebied. Het bestuur hoopt dat de „Defresne-prijs" een eerste stap zal blijken naar een kentering ten goede in deze situatie. Albert Schweitzer - prijzen toegekend De Stichting Albert Schweitzer- prys in Amsterdam heeft besloten het jaar 1966 twee prijzen toe te kennen. De prys op het gebied de cultuurfilosofie is toegekend prof. dr. Alfons M. J. Waelhens, gewoon hoogleraar in de Wysbegeer- aan de Universiteit in Leuven. De prijs op het gebied van de kunst i> toegekend aan de beelden de kunstenaar Peter Alma in Den Haag. Beide gegadigden hebben la ten welen dat zy de prys gaarne aanvaarden. De prijsuitreiking zal geschieden in de aula van het Kon. Instituut de Tropen in Amsterdam op zaterdag 15 januari 1966. Het is de vierde maal dat de prijs zal worden uitgereikt De Albert Schweitzerprys wordt toegexend aan personen, die dienen de, humanitaire en menslievende ar beid hebben verricht of aan diege nen. die door wetenschappelijk werk dit werk hebben bevorderd of tot de verspreiding van de denkbeelden en levensbeschouwing van Albert Schweitzer hebben bijgedragen. A. van Dalsumprijs voor Van den Brink B. en W. van Amsterdam hebben op advies een jury, bestaande uit de heren H. van den Bergh, A. Kool haas en W. A. Wagener, de Albert van Dalsumprys 19641965 toege kend aan de acteur Wim van den Brink voor diens vertolking van de rol van „Kackerlak" in „Moortje" van Brederode. Jongeren keken vreemd op tegen „modern toneel'' Geslaagd weekeinde in Den Haag Het toneelweekeinde in Den Haag georganiseerd door het Ned. Toneelverbond en de Haagse Kunststichting voor de Jeugd is bij zonder geslaagd. Het merkwaardige is dat uit het vraag- en antwoordspel naar voren kwam dat veel jongens nogal vreemd tegen het moderne to neel aankijken. Zij vinden de figuren niet afgerond, blijven zoeken naar de anecdote, stellen intelligentie boven fantasie. Maar de leden van het Nieuws Rotterdams Toneel en de toneel groep Studio vonden in ieder geval een spontaan en aandachtig reagerend publiek. Studio bracht zaterdagavond „De kneep", een komedie van Ann Jel- lico die de ontwikkeling schetst van een verlegen onderwijzer, die nauwe lijks een meisje durft aankijken, tot een verliefde jongeling een „ras-ver sierder daarbij zijn diensten aan biedt. Maar hij maakt daarvan nau welijks gebruik Regisseur Johan Greter heeft er een zeer ritmische en flitsende voor stelling van gemaakt. Annet Nieuwenhuyzen wist als Glo ria in „De tyger" van Murray Schis- gal al pratend een seksueel gespan- toneelweekeinde nen man (Leo de Hartogti) van zttn dle daJlrb« betrokken voornemen haar aan te randen at keni eerlopen. Zo zelf, dat te brengen om hem daar later weer d0?r d' "gan^«e eLd. V toe aan te zetten, maar dan la de tussen haar en „De tüger" opklaar de maakte haar spel dat gemis ech ter ruimschoots goed. Richard Flink en Luc Lutz maak ten van „Zeg 't es in m'n goede oor" van William Hanley een gaaf stukje toneel, vooral door het snel en feilloos overschakelen naar ver schillende stemmingen. Gelukkig hoefden zy i niet meer gesouffleerd te worden, dat de werking van de tekst tenvolle kan worden benut. President Johnson heeft giste ren in New York. aan de voet van het Vrijheidsbeeld, de nieu we immigratie-wet ondertekend. De wolkenkrabbers van Man hattan vormen een prachtig ach tergrond-décor tijdens de rede van de Amerikaanse president. Rott. Philh. Orkest concerteert in Bremen In de maand oktober zal de stad Bremen het feit herdenken, dat zij in het jaar 965 van Keizer Otto I marktrechten verwierf. In het kader van de festiviteiten aldaar zal een Nederlandse week worden gehouden. Het Rott. Philh. Orkest is door het gemeentebestuur van Bremen uitgenodigd, in die week (t.w. op maandag 25 oktober a.s.) onder leiding van Franz-Paul Decker te concerteren. De volgende werken korte aanloop zullen worden uitgevoerd: situatie zo wezenlijk anders gewor den dat de misdaad een „daad van liefde" is geworden. Met een schijn baar zinloze dialoog en prachtig ge plaatste dramatische hoogtepunten wordt binnen een uur het zich vol trekken van een ommekeer in twee mensen getekend, die in deze voor stelling door de mengeling van iro nie en tragiek volkomen aanvaard baar was. Annet Nieuwenhuyzen had in het begin niet de angstige spanning die men zou verwachten bij een vrouw die van een boekenhal plotse ling naar een rommelige zolderka mer wordt gesleurd. Toen de sfeer Rumoer om obsceen schilderij Op de tentoonstelling „Nieuwe Fi guratie" zal de bezoeker die een ca talogus heeft gekocht vergeefs uit zien naar de werken van de in Zuid- Af rika geboren schilder Juan Brey- ten. Leraren van diverse Apeldoornse scholen die in verband met voorge nomen schoolexcursies naar de ten toonstelling de inzendingen tevoren bezichtigden, achtten het doek „3 d" van deze 6childer in verband met het obscene karakter ervan niet ge schikt om aan de jeugd te worden getoond. De directeur van de van Reekumgalerij de heer B. S. C. van der Weerd nam hierop contact op met burgemeester mr. A. L. Des Tom#» die na het schilderij te hebben gezien verbood dit werk te exposeren. Galerie Espace in Amsterdam, die het doek in bruikleen had afgestaan, heeft na kennisneming van het be sluit van de directie van de Van Reeku galerij gelast ook de overige inzendingen van Juan Breyten niet op te hangen. Het werk „3 d" mocht onlangs ook in Venlo niet op dezelfde tentoon stelling worden getoond, omdat de expositie toen zou worden bezocht door deelnemers aan het Jeugdfesti- vaL Succes voor Japans Kaboeki-theater Zaterdagavond vond voor het eerst in Europa in Berlijn een uitvoering plaats van het Japanse traditionele Kaboek'-theater, dat dateert uit de 17de eeuw" een spel van zang en dans, pantomime en mimiek. De voorstelling die 3^i uur duurde werd door het 1500 personen tellende publiek dat uiteraard geen Japans kende warm ontvangen. De groep van 65 6pelers zal negen van deze voorstellingen in het kader van het Festival van Berlijn geven. Een der stukken die opgevoerd wordt heet „Bloedwraak". Daarin plegen 47 spelers Harakiri met een samoeraizwaard. zinspeeld op de mogelykheid het te herhalen. Het is te hopen dat het er gauw van komt! Oscar v. Hemel, Feestelijke Ouver ture; Mozart, Symfonie in C, K.V. 551 „Jupiter"; Beethoven, Eerste pia noconcert (solist: DaniëlWayenberg; Ravel, Daphnis et Chloé (2de suite). Daarna zal het Rott. Philh. Orkest nog concerten geven in o.a.: Duis burg, Aschaffenburg en Marburg. Als solisten zullen optredenTibor Varga en Bruno Leonardo Gelber. Grote beiaard naar Dordrecht Het voor de Grotekerkstoren ln Dordrecht bestemde carillon zal woensdag 6 oktober van Asten, waar het by de Nederlandse klokkengiete- ry en fabriek van torenuurwerken, de N.V. Eysbouts, werd vervaardigd, naar Dordrecht worden getranspor teerd. Deze beiaard, die tot de groot ste van ons land wordt gerekend, bestaat uit 47 klokken, waarvan de zwaarste 6000 kg. weegt. Het totaal gewicht van de beiaard bedraagt 25.000 kg. Zaterdag werden de klok ken door de Ned. Klokkenspel-ver eniging gekeurd. De beiaard wordt woensdag om streeks half twee in Dordrecht ver wacht, waarna de zware klokken naar de voor de beiaard bestemde plaats in de toren zullen worden overgebracht. Chatsjatoerian bad hartaanval De bekende Russische componist Aram I. Chatsjatoerian ls zaterdag avond na een hartaanaval in het kantonale ziekenhuis van Genève opgenomen. De 63-jarige Armeense musicus was naar Genève gekomen om deel te nemen aan het jureren voor een internationale wedstryd van jonge musici, zyn toestand is thans enigszins verbeterd. Bram Mendes overleden Op 85-jarige leeftyd is in Laren (NH) overleden de musicus Bram Mendes, oud-violist van het Con certgebouworkest en oud-lid van het Radio Philharmonisch Orkest. Walter Fillessen wint dirigentenprijs De 23-jarige Westduitse dirigent Walter Fillessen heeft zaterdag in Stresa het derde naar Guido Can- telli genoemde internationale con cours voor Jonge dirigenten gewon nen. De prijs bedroeg f 5.750. Cantel- li was een bekende Italiaanse or kestleider die enige jaren geleden bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Britse studenten in The elder statesman" Het toneelstuk „The elder states man" van de dichter Thomas Stearns Eliot zal in 18 steden in ons land door gevorderde leerlingen van „De Royal Academy of Dramatic art" worden opgevoerd. Het stuk zal in de periode van 8 tot 27 november op achtereenvolgende avonden worden gespeeld en wel in Vlaardingen, En schede, Helmond, Zeist, Lelden, Am sterdam, Arnhem, Alkmaar, Den Hel der. Oostburg, Goes, Den Haag, Eind hoven, Gorinchem, Utrecht, Maas tricht, Nymegen. „The elder states- Gevaarlijke stunts Ongeveer 25.000 a 30.000 mensen hebben zaterdagmiddag op de luchthaven Rotterdam gekeken naar een vliegfeest ter gelegen heid van de lustrumviering van de Delftse vliegtuigbouwkundige stu dievereniging „Leonardo da Vinei" die daar werd gehouden, ondanks de pittige toegangsprijzen, die de organisatoren hadden vastgesteld. Trouwens niet allen, die op de luchthaven Rotterdam drie uur lang naar boven hebben gekeken om het programma te volgen hebben deze hoge pryzen behoeven te betalen. Dat lag echter niet aan de toe schouwers, noch aan de organisato ren, maar aan de maatregelen van de verkeerspolitie. Zy die per auto kwamen, kregen nl. geen gelegenheid om zo zy dat al gewild zouden hebben kaartjes te kopen, want ze werden met auto en al op het veld geloodst. Er was, zoals gebruikelyk op der- gelyke evenementen, voor ieder wat. Een van de parachutisten heeft een weinig prettige herinnering aan het feest overgehouden omdat de eerste parachute weigerde en hy al te dicht by de grond was gekomen om nog het volle profyt te hebben van de tweede. Hy kwam hard op de grond terecht, bleef bewusteloos liggen en met een brancard ver voerd. Naderhand bleek dat over brenging naar een ziekenhuis niet Na afloop De Franse en Britse groepen kunstvliegers, hebben na afloop de mannen van de Nederlandse Ko- ninkiyke luchtmacht op Ypenburg nog even laten zien wat vliegen is. De negen „Red Arrows" (rode py- len), rode „Gnat" straaljagers van de Britse Koninkiyke luchtmacht had den kenneiyk een byzondere verras singstactiek uitgedokterd. Na de show boven de luchthaven Rotterdam keerden ze naar hun tydeiyke thuis basis Ypenburg terug, zonder er man" was Eliot's laatste stuk en ging in 1957 op het Festival van Edinburgh in première. Evenals Eliot's andere stukken vertoont het de invloed van de Griekse tragedie op de eigentydse situatie. Mijn bij statioïi geplaatst In het centrum van Saigons Chine - zenwyk by de ingang van een sta dion is dit weekeinde een mfjn ont ploft, waarbij negen personen om het leven kwamen en 37 werden gewond. Het was een myn van het type dat door Amerikaanse en Zuldvietnamese troepen wordt gebruikt voor verde digingsgordels rondom kampen en buitenposten. Op 70 meter van deze myn vond men een tweede, die door een Amerikaanse deskundige onscha- deiyk werd gemaakt. Beide ndjnen zijn kenneiyk ge plaatst om een groep politiemannen te treffen die in he-t stadion had ge oefend en naar het. centrum van de stad zou terugkeren. De mijn is in dit verband te vroeg ontploft. In de avond explodeerde een helse machine in een taxi by een groot gebouw waar Amerikaanse militairen zyn onder gebracht. Deze explosie kostte aan drie Vietnamezen het leven, terwyi verscheidene werden geiwond. Zaterdag zyn twee Amerikaanse vliegtuigen boven Noord-Vietnam met elkaar in botsing gekomen. Aan genomen wordt dat beide vliegers cn een passagier zyn omgekomen, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoerder meegedeeld. De vlieg- de grond af be- Radio-Hanoi „Sedert ze een onbarmhartige agressie tegen het Zuidvietnamese volk zyn begonnen hebben de Ame rikaanse imperialisten meer dan 170.000 Zuidvietnamezen gedood, 800.000 door marteling verminkt, en 400.000 anderen in meer dan dui zend gevangenissen geworpen en ge marteld", aldus heeft Radio-Hanoi meegedeeld. De Vietcong maakt tegenwoordig gebruik van Jonge vrouwen voor ter roristische activiteit in Saigon, zo wordt in de Zuidvietnamese hoofd stad vernomen. De zegslieden onthulden dat van een Vietcong-groep die de afgelopen week in Saigon werd opgerold drie van de acht leden meisjes waren. By hen werden 25 granaten in beslag ge nomen. By de ondervraging zou aan het licht zyn gekomen dat de Vietcong- terroristen thans gebruik maken van vrouwen voor het. werpen van hand granaten omdat zy gemakkeiyker on opgemerkt dicht by het doel kunnen komen. evenwel direct te landen. Ze kwamen eerst in keurige formatie over Ypen burg. Nootdorp. Voorburg, Den Haag. Rijswijk en Delft, gingen hoe langer hoe lager en stoven daarna op zeer geringe hoogte over de basis. De eer ste drie presteerden het om op niet meer dan anderhalve meter hoogte over een der rolbanen tus sen de gebouwen door op het sta tionsgebouw aan te stevenen en met grote snelheid daarover heen te ja gen. Men moet er niet aan denken wat er zou zyn gebeurd als een der vele fazanten, die de basis bevolken op hetzelfde moment een vluchtje dwars over de rolbaan had ge maakt Ook was het niet onmo gelijk geweest, dat plotseling een brandweerwagen die rolbaan over stak op het moment. Dat gebeurde nl. even later wel. De Franse Patrouile de France met zes „magister" toestellen deed het heel wat gracieuzer: met rood, wit en blauwe rook demonstreerden ze een looping, die de Franse drie kleur in zes banen onder elkaar bo ven Ypenburg in de lucht deed han gen. Nicolaas Jouwe (Van Haagse correspondent) Papoealeider Nicolaas Jouwe is van mening, dat de toekomst van zijn volk in groot gevaar verkeert, omdat Indonesië van plan zou zyn 400.000 Javanen naar West-Irian te sturen. Van deze „kolonisten" zouden ex reeds 10.000 gearriveerd zyn. „Het plebisciet in 1969 heeft op deze wyze geen zin meer, want dan wordt de Papoea-bevolking verre overtroffen door pro-Indonesiërs",aldus Jouwe zaterdag op een persconferentie, waarin hy verslag uitbracht van zyn recente vyfweekse reis door Zuidoost- Azië, en de Ver. Staten. De tocht werd gefinancierd door de stichting „Door de eeuwen trouw", waarvan bestuurslid ds. J. H. RitzemaBos de reis meemaakte om de belangen van de Zuidmolukkers te bepleiten. Jouwe meent, dat zyn missie groot nut heeft afgeworpen al was het alleen maar, omdat nu voor het eerst een Papoea zelf de belangen van zijn volk kwam behartigen. „Vroeger ge beurde dat altyd in de huid van een Nederlander. En werd er over ons maar zonder ons gesproken". Op zyn reis, die hem van Koeala Loempoer langs India en Thailand, via de Philippynen naar Washington en New York voerde, heeft Jouwe gewaarschuwd voor de bedoelingen van Indonesië en een dringend be roep gedaan de Papoea's toch vooral de gelegenheid te geven zelf over hun toekomst te beslissen. Jouwe, die naar zyn zeggen door parlementsleden en regeringsfunctionarissen werd ont vangen, vertelde dat hy soms met gemengde gevoelens was bejegend, maar dat ln andere landen met name in Manilla alle deuren voor hem open stonden. Nieuwe uitgaven De schuilplaats, door R. Shaw. Katten ABC, door B. Nichols. Oefeningen voor het derde oog, door D. Hillenius. Uitg.: De Arbei derspers, Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 4