Uitbundig feest in Hitzacker Ik liep niet boos weg Blijven incorrect N. V. V. niet gelukkig met hogere lasten en ongebruikelijk Japanse zeeman Slioji weet nergens van Massale taptoe LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 OKTOBER 1965 Bij bezoek van Prinses Beatrix en Clans (Van onze speciale verslaggever) Nederland kan niet zui niger zijn op zün kroon juwelen dan Hitzacker op de vulpen, die zich sinds zaterdag in de kluis van 't gemeentehuis bevindt. „Er mag geen mens meer met zyn vingers aan komen", zo heeft de waam. burge meester, tevens dorpsbak ker, Karl Guhl verordon neerd. Het is dan ook niet zo maar een vulpen, maar de pen waarmee Prinses Beatrix zaterdagmiddag haar handtekening heeft gezet in 't „gouden boek", dat Hitzacker zich voor deze gelegenheid tegen de prijs van 300 marken heeft aangeschaft. et gemeentebestuur had een zichtzending van 4 verschillende vul pennen laten aanrukken, omdat ze i Hitzacker niet wisten welke punt- dikte de Prinses zou prefereren. De prinses zelf heeft er geen probleem gemaakt. Ze nam gewoon de vulpen, die het dichtst bij de hand j far^jije' lag. Aangezien haar verloofde Claus j smaak echter Weddenschap kost KOFFERMOORD BLIJFT DUISTER Spanjaard leven Een 35-jarige Spaanse arbeider, E. Menendez y Martinez, werkzaam bij de Fordfabrieken, gehuwd en vader van twee kinderen, is gisteravond laat in het water van het Open Havenfront, links van het Centraal J Station in Amsterdam, verdrenken, j Met twee vrienden had hij om f. 25 I gewed, dat hij dat water wel twee I keer kon overzwemmen. De wedden schap werd aangenomen en in zijn enderbroek dook de man het water in. Voor de eerste maal terug, circa vijf meter van de kade. verdween hij in de diepte. De vrienden brachten zün kleding naar een koffiehuis aan de Prins Hendrikkade en vertelden de eige naar het gebeurde. Deze belde de politie. Terstond werd met dreggen begonnen. Het lichaam is nog niet gevonden. Regen Amsberg van dezelfde pen ge bruik maakte, kunnen de drie ove rige terug naar de leverancier. „Dat scheelt ons dan weer zoveel", zei de wethouder van Financiën, die slechts karig gevulde gemeentekas te beschikken heeft. Unsere Trixi Overigens hadden de Hitzackers graag de kosten van desnoods 40 vul pennen gefourmeerd, als zU de toe komstige achtgenote van „hun" Claus daarmee een plezier hadden kunnen doen. Het „Hamburger Abendblatt" mag er dan enigszins naast zün ge weest, toen het zaterdag schreef dat de „Kroonprinses van Nedersachsen" op bezoek was, een koninklyke gast Duitse bloede had onmogelük uitgebreider kunnen worden ontvan gen. De Hitzackers spreken al van „Unsere Trixi" en welke gevoelens er in die benaming liggen opgesloten, ls tydens de rondrit door het stadje en vóoral bij de ontvangst op het raad huis ondubbelzinning gebleken. Bü de aankomst op het marktplein verbrak de onstuimige menigte als bü af spraak de politiekordons, om zich juichend op de open auto met het verloofde paar te werpen. Een came- an van de Duitse tv dreigde on der de voet te worden gelopen, foto grafen raakten slaags met elkaar en met de politie en Julius Freiherr von dem Bussche, de oom van Claus, kreeg in het gedrang een klap met camera op zyn hoofd, toen luj mee hiellp een doortocht naar de standsingang te banen. Helemaal thuis „We zün blü dat Hitzacker een zoon heeft die u kennelük goed be vallen is", aldus de waarnemend bur gemeester in zün openingswoord. De Prinses moest er hartelük om lachen wekte ook overigens de indruk in Hitzacker helemaal thuis te zün. Toen de heer Guhl haar namens het gemeentebestuur een oude kaart van het stadje had aangeboden de veelbesproken Meriam-gravure en Stadtdirektor Hoffmann het ge- sphenk met een voorkomend gebaar haar overnam, zei ze: „Ik krijg het toch wel terug hé?" Na de cere monie in het „gouden boek" en een heildronk op het verloofde paar, het oranjehuis en het Nederlandse volk, begonnen de Hitzackers beneden op het marktplein kennelük ongeduldig te worden. „Claus komm' d'raus" werd er geroepen. En inderdaad ver scheen het paar kort daarna op het met oranje draperieën behangen bal konnetje. Prinses Beatrix in zwarte mantel en dito hoedje, zwaaiend met de oranje anjers die ze bü haar bin nenkomst ontvangen had. Claus wuivend en onderwyl met succes speurend naar bekenden in de met rood-wit-blauwe vlaggetje zwaaiende menigte beneden. Deining in Dot zingen Mevrouw Von Amsberg, de moeder van Claus, heeft zater dagmiddag niet aan de rijtoer door Hitzacker deelgenomen. Het lag oorspronkelyk wel in de be doeling, maar mevrouw Von Amsberg zou door een telefoon tje van haar zoon Claus, waarin hü haar vroeg geen interviews meer toe tc staan aan verslag gevers van Nederlandse kranten, enigszins van streek zijn ge bracht. Mevrouw Von Amsberg had enkele dagen geleden enige in terviews verleend, die Claus von Amsberg blijkbaar niet zinden. Oom Julius Freiherr von dem Bussche bleek niet te weten om welke kranten het ging. Hy wist alleen dat er zaterdag in huize Von Amsberg enige deining was ontstaan door een telefoontje uit Soestdük van een verbolgen Claus. „Hij wilde niet dat er nog Nederlandse journalisten op Dötzingen werden toegelaten", aldus oom Julius. Hijzelf bleek het incident nog al lakoniek op te nemen. „We zijn natuurlijk plotseling in de belangstelling gekomen en dan worden er wel eens dingen over ons geschreven die niet helemaal juist zün. Wat my betreft zand De ontvangst en de rondrit ln een stromende regen hebben alles bü elkaar niet meer dan een uur ge duurd, want tenslotte ging het in de plaats om het bezoek aan de De Hitzackers kregen de pakken, dat ze het feest tot diep in de nacht heb ben voortgezet. De Duitse televisie leverde een gewaardeerde bijdrage door 's avonds op het marktplein een rechtstreeks uitgezonden feest aan te bieden waarvoor onder andereen de ..Böggelrieders en daansers" uit Losser en de Nederlandse bas Arnold van Mill naar Hitzacker waren ge haald. Gistermiddag ls het paar weer ver trokken. Oom Julius Freiherr von den Bussche had hen graag persoon lijk naar het vliegveld van Celle teruggereden. Dat kon echter niet, want helaas ls de baron, zoals hü in Hitzacker genoemd wordt, 14 dagen Prinses Beatrix en Claus von Amsberg met de moeder en grootmoeder van Claus. geleden zün rijbewüs kwütgeraakt. Volgens de politie omdat hü te snel, volgens dc baron omdat hü te lang zaam gereden heeft. „De meter wees 110" zei hij gistermorgen met een knipoog, „als ik iets harder had ge reden zou de politieradar het niet meer gerigistreerd hebben". BURGEMEESTER VAN HAZERSWOUDE: Drs. D. Roemers heeft zaterdag i schoeisel, schoenreparaties en brom- voor een groot aantal kaderleden J fietsen. van het NVV in de Maurtiszaal van De NW-voorzitter vond deze be- het Rijnhotel in Rotterdam nog slissing vooral teleurstellend, omdat eens uiteengezet, dat het NVV niet I volgens hem nog meer lastenverho- erg gelukkig is met de door de re- gingen voor de deur staan. Hü gering aangekondigde verhoging noemde in dit verband de komen- van de omzetbelasting op textiel, de huurverhoging, waarmee hü ook al niet gelukkig was en de volgens ,.Ik ben donderdagavond be-hers stemden voor. zegt ons de heer slist niet boos weggelopen uit de de Bruy^v^J^fn raad. Neen, ik vond het alleen ongebruikelijk en incorrect, om in de zaal te blijven tijdens de behandeling van de nota, die ik de raad als toelichting op mijn verzoek om uitwoning had ge stuurd". Zo reageerde burge meester C. G. van Dobben de Bruyn van Hazerswoude toen wij met hem spraken over de ge beurtenissen in de Hazerswoud- se raadzaal. Een voorstel van één der raadsle den tijdens de besloten zitting, om desnoods op de publieke tribune plaats te nemen, had de heer Van Dobben de Bruyn van de hand ge wezen. „Als ik in de zaal aanwezig ben, blüf ik burgemeester en belast met de leiding", zo verduidelükte hü ons. „Daarom heb i kgezegd: heren, ons. „Daarom heb ik gezegd: heren, ik verlaat deze zaal". De opmerkingen van de raadsleden als zouden verschillende onjuisthe den in de gewraakte nota zfjn ver meld, noemde Hazerswoude's eerste burger pertinent onjuist. „Wat ik in die nota heb gezet is van a tot z waar". Ook blüft de burgemeester bü zün mening, dat de raadsleden hem zelf hebben geadviseerd, een verzoek om uitwoning in te dienen. „Het is gebeurd na afloop van een verga dering tüdens een gezellig babbeltje. Alles staat in de notulen". Hetzelfde argument gebruikt hü trouwens als antwoord op kritiek van de raadsle den, dat hü in zün nota punten heeft vermeld, die in een geheime vergadering zün besproken. „Niets geheim", zegt de burgemeester. Geen excuus Wel moest de heer Van Dobben de Bruyn toegeven, dat de verhoudin gen in het college van B. en W. gespannen zün: „Laat ik het zo zeg gen: wethouder Van Rün is als ge zagsdrager hü is uiteindelük nog locoburgemeester ook te ver ge gaan door in een interview met een dagbladjournalist bepaalde uitlatin gen te doen. Ik heb hem verzocht daarvoor zün excuses aan te bieden. Maar dat is niet gebeurd. Met de andere wethouder heb ik echter een prettige verstandhouding. Ook de sfeer in de raad is trouwens goed". Wat zün bezwaren tegen de ambts woning in Hazerswoude-dorp be treft deelde de heer Van Dobben de Bruyn ons mee: „Ik heb absoluut geen eisen, maar ik wil graag cen trale verwarming hebben en voor alle drie mün studerende kinderen een eigen kamer". De woning van de heer Den Braver, die de burgemeester dinsdag is aangeboden en waarmee hü genoegen zou willen nemen, noemt hü beslist groter dan de leeg staande ambtswoning. De raadsle den daarentegen zün vrijwel una niem van mening, dat het huis van de heer Den Braver kleiner is. Bij liet werk „Ik wil nu eenmaal graag aan de I Rijndyk wonen. Ten eerste omdat daar mün werk ligt, maar ook om- dat ik er geboren ben. En is het trouwens niet logisch, dat een ge meente, die een nieuw raadhuis van anderhalf miljoen gaat bouwen, te- gelykertyd zorgt voor een bübeho- rende burgemecsterswoning?" Volgens de heer Van Dobben de Bruyn is er in 1964 een voorstel ge weest, om aan de Ründük een der- gelüke woning te bouwen, maar de i passen voor Oost-Berlün in i raad verwierp het toen aldus de j band met begrafenissen, ernstige tegenwoordiger van het dorp: wet houder Van Rün. Maar ineens ging toen iemand van de Ründük over stag. Neen, uit alles blükt, dat hier opzetje in het spel is. Vraagt u maar in de gemeente: men vindt het onzin, dat ik iedere morgen, mid dag en avond die vier kilometer tus- mün werk en huis zou moeten rüden. Maar in de raad willen de vertegenwoordigers van het dorp, uit liefde voor hun dorp, een traditie handhaven". Traditie Die (overigens jonge) traditie is, dat de burgemeester in het dorp niet aan de Ründük, zoals dertig jaar geleden nog. Overigens heeft ook de oud-burgemeester van Den Haag, de heer Schokking als burgemeester in de ambtswoning van Hazerswoude-dorp gewoond „Maar zün gezin was dan ook aan merkelijk kleiner", merkt de heer Van Dobben de Bruyn op. Het bewuste huis is dertig jaar ge leden gebouwd, toen de burgemeester tot dan steeds aan de Ründük wonend, aldus de heer Van Dobben de Bruyn door financiële moeihjk- heden zün woning aan de Ründük niet langer kon onderhouden. Maar nu ook 't raadhuis aan de zeer voor uitstrevende (en moderne) Ründük is gekomen, acht de burgemeester het een gemeentebelang, dat ook de eer ste burger van die gemeente daar zün intrek gaat nemen. De traditie zou er tevens mee hersteld zün. Burgemeester Van Dobben de Bruyn betreurt het ten zeerste, dat door allerlei publicaties verkeerde in drukken zün ontstaan, zoals hü het noemt. Volgens hem is er niets aan de hand. „Ik wil niets liever dan in Hazerswoude wonen. En nét als de wethouders, nèt als de raad ben ik er vóór, dat op mün verzoek om uit woning afgrijzend wordt beschikt. Dan moét er tenminste een oplossing komen". Tot zover de burgemeester van Hazerswoude. Bismarck en Marx werkten bijna nauw samen Bismarck, Duitsland's „IJzeren Kanselier", gold in de tweede helft der vorige eeuw als een der meest conservatieve staatslieden van Eu ropa. Hü was „de smid" van het Duitse keizerrijk. Hü reoganiseerde het bestuursapparaat en de strijd krachten. Hij was een üzervreter en ook een socialistenvreter. Niettemin heeft hü eens contact opgenomen met Marx. de bekendste der grond leggers van het socialisme en der theoretici van het historisch mate rialisme. Karl Marx voorspelde en predikte de grote speciale revolutie, de strijd op leven en dood tussen proletari ërs en kapitalisten. Bismarck inte resseerde zich voor de theorieën en opvattingen van Marx. Hü leerde die kennen uit Marx' geschriften en re devoeringen en bovendien dank zü een züner vertrouweUjke secretaris sen. een zekere Herr Bucher. Deze Bucher was voor hü bij Bismarck in dienst trad een revolutionaire fi guur geweest, die in contact had ge staan met Karl Marx. Waarom Bismarck het deed, is niet helemaal duidelük geworden, maar het staat historisch vast, dat hü in 1867 Marx vroeg, te gaan wei-ken voor de Duitse propaganda- en voor lichtingsdienst. Marx ging op dit voorstel niet in en daarom is er van samenwerking tussen Bismarck en Marx in de praktük niets ge komen. Het is echter tekenend voor Bis marck's praktische kük op de din gen, dat hü Marx. ideologisch ver moedelük zijn scherpste tegenstan der, liet vragen. Hü begreep, dat de proletariërs uit die dagen slechts rus tig zouden blijven als zü een mens waardig en verzekerd bestaan had- Zijlstra in Cannes „Waar ligt grens van toegeven aan Frankrijk? De oud-minister van Economische Zaken, prof. Zülstra, heeft op een buitengewoon congres van de Euro pese Beweging in Cannes een stand vastige politiek tegenover president De Gaulle bepleit. Voor 700 vooraan staande figure*» van de beweging verklaarde prof. Zülstra (rapporteur voor het congres), dat het moment is gekomen, waarop Frankrüks partners in de EEG zich moeten afvragen waar de grens ligt voor het toegeven aan de eisen van een partner die de huidige crisis heeft veroorzaakt. „De regering-De Gaulle" heeft eer. aantal voorwaarden gesteld (w.o. herziening van het beginsel der meer derheidsbeslissingen voor verdere voortgang van de EEG van de Zes. De vijf anderen zullen op even dui- delijke wijze tot een bepaling van hun standpunt moeten komen, anders zullen zü geen verweer hebben tegen de aanvallen op de gemeenschap. Op zekere dag zou men dan tot de con clusie komen dat de gemeenschap van de Zes in feite een gemeenschap van de vijf is geworden. Als deze tragische situatie zou ontstaan zal het nodig zijn dat de gemeenschap zich met de landen van de Europese Vrijhandelsassociatie (EVA) ver staat". Gistermiddag heeft het congres be sloten een oproep te richten aan de vüf partners van Frankrijk in de EEG om niet te zwichten voor de Franse boycot en geen compromis sen met Frankrijk te zoeken die de essentie van de gemeenschap (d.w.z. het opgeven van het nationale veto recht en de onafhankelükheid van de EEG-Commissie) zouden ondergra- De Japanner Shoji, wiens naam staat gekerfd in de mysterieuze briefomslag, waarin zich een foto van een lijk zonder hoofd bevond en die verband zou kunnen houden met de koffermoord, is gevon den. Maar de heer Shoji heeft tegenover het persbureau Reuter verklaard nimmer op het schip Taiten Maroe (de naam die^ even eens op de bewuste envelop voorkomt) te hebben gevaren. Hij heeft er geen idee van. waarom zijn familienaam op de enveloppe van de anonieme brief staat, die op 22 september bij Het Parool is ontvangen. De zeeman die Reuter heeft we- i nooit op de Taiten Maroe heeft ge- ten te vinden, luistert naar de naam varen, werd bevestigd door de re- Joekio Shoji. Zün verklaring, dat hü derij Taijko Kaioen. Waarschünhjk j heeft Shoji op een ander schip van deze rederü gevaren. Overigens [dacht een woordvoerder van de re- iderü. dat op de anonieme brief [ook Moji zou kunnen staan, in J plaats van ShojL De gevonden matroos Joekio Sho ji is in 1958 in dienst van de rederü getreden en hü heeft tot november vorig Jaar bü deze maatschappü als matroos gevaren. Daarna is hü in een fabriek in Tokio gaan werken. De man is nimmer in Europa ge weest. De Taiten Maroe vertrok in Juli uit Japan en was ten tüde van de koffermoord in een Zuidafrikaanse haven. De Amsterdamse recherche houdt er rekening mee, gezien het feit dat het allemaal „te mooi" lijkt» dat de brief door een sinistere grap penmaker is verstuurd. De Amsterdamse officier van Justi tie en hoofd van het arrondisse ment-, mr. dr. J. F. Hartsuiker, die zich thans persoonlük met het on derzoek in de koffermoord bezig houdt, heeft vrijdag een bezoek ge bracht aan de procureur des Ko- nings in Brussel, waar de vermoor de Japanse vertegenwoordiger Ke- mada heeft gewoond. Het staat na melijk voor mr. Hartsuiker helemaal nog niet vast dat de Japanner in Amsterdam is vermoord. Dat kan evengoed in Brussel zün gebeurd. Een mening die gerechtelüke krin gen in Brussel verwerpen. hem onvermüdelüke verhoging van de sociale premies, j Drs. Roemers achtte het wenselük, dat de regering, inplaats van de be treffende omzetbelastingen te ver- l hogen, een wat groter beroep op de 1 openbare kapitaalmarkt zal gaan [doen. „Ik geloof dat deze mogelijk tot nu toe onvoldoende is onder zocht". zo zei luj. Drs. Roemers zei teleurgesteld te zün over het feit, dat in de troonrede zo weinig aan dacht is besteed aan de prüsbeheer- sing van grond. „Een dergelüke prijsbeheersing is voor de ontwikke ling van ons land van het aller grootste belang". Het mandement Het uitsteken van de vlag op het NVV-gebouw in Amsterdam in ver band met de intrekking van het mandement, is het NW op drie be dankjes van leden komen te staan. Het was niet de baby, maar de ziel van John Brown Het liedje van John Browns ba by met de pukkel op de neus is te genwoordig een vrolük mars- en De NW-voorzitter bleef, ondanks j kam peerlied je. Vrüwel alom ter we- dit ledenverlies, gelukkig met de be- reid zingt men het en vrüwel ner- het episcopaat om het verbod op het lidmaatschap van het KW in te trekken. Verder liet drs. Roemers de kaderleden weten, dat het NVV voor het eerst sinds vele jaren deze zomer geen ledenverlies heeft geleden. De verklaring die aan de regerings- leider vrn de Zes wordt aangeboden. stelt zich op het standpunt dat de vijf in de EEG-ministerraad met de EEG-Commissie gewoon verder moe ten gaan met het ontwikkelen van de EEG. Zaterdagavond om kwart voor zeven klonk overal in het dorp Nieuw koop fanfaremuziek en tromgeroffel, want uit het Zuideinde. vanuit de Dorpsstraat en via de Kolfbaan kwam een drietal muziekkorpsen opgemar- marcheerd t.w. „Eensgezindheid", „Avanti" uit Langeraar en „D.S.S." uit Aarlanderveen. alle voorafgegaan door de drumbands. De korpsen be gaven zich naar het voor deze gele genheid verlichte parkeerterrein van de r.-k. kerk en daar hebben vele zeer drastisch op die beurtelings door de verschillende glmcnt onieI gens ter wereld kent men de stige achtergrond van het lied. De tekst luidde namelük oorspronke lyk: „John Browns body lies a-moul- dering in its grave, „But his soul goes marching on Die tekst ontstond ruim een eeuw geleden, kort voor de afschaffing dc; slaverbü in de Verenigde Sta ten. En wie was John Brown? John Brown was een eenvoudige, zeer ge lovige boer en een even fanatiek als overtuigd tegenstander van de sla- verny. Toen de heren in Washing ton naar John Brown's oordeel niet voortvarend genoeg waren, besloot hü om een opzienbarende stunt uit te halen en zo de regering en de pu blieke opinie wakker te schudden. Dat was in 1859. John Brown organiseerde een groep geestverwanten. Een aantal negers sloot zich bü de troep aan. De opzet was met geweld van wape nen een einde te maken aan de sla- vernü. John Brown en zün mannen bezetten een tuighuis. Dit bleek ech ter eigendom te zün van de Verenig de Staten. De overheid besloot om treden. Een re- korpsen e nenlandse staatkunde successen ge- den. i boekt. Van „revolutionaire socialis- Door hun beide te geven (meende tische moeiiykheden" was er in Duits Bismarck) kon hü de revolutionaire land pas sprake lang na Bismarck's Stellig heeft Bismarck in zün bin- 11918 voor Duitsland verloren was. afgewisseld door optreden van de verschillende drumbands, werd gegeven. Vele malen klaterde dan ook een hartelijk applaus van het publiek op en mede dank zü het gunstige weer werd optreden van deze korpsen een ware manifestatie voor de fanfaremuziek. Het ligt in de Wo, bedoeling een dergelijke taptoe ln de £rown Ktrd de later zo bekend geworden aanvoer der Robert E. Lee kreeg bevel, het tuighuis (Harper's Ferry was de naam; te heroveren en de schuldi ge te doden of gevangen te nemen. Srown en de zynen waren natuur- lyk niet opgewassen tegen de troe pen van Lee. Harper's Ferry viel en Oostduitsers geven geen pasjes meer Met Ingang van vandaag verstrekt Oost-Duitsland geen passen meer aan "Weslberlijners die in verband met noodgevallen Oost-Berlijn wil len bezoeken. Dit heeft een West- berlijns* woordvoerder dit weekein de verklaard. iiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii v°°r Hü zei dat de Oostduitsers dit hadden meegedeeld in een gesprek tussen de Oostduitse staatssecretaris Kohl en de Westberhjnse vertegen woordiger Korber. Het was hun der tiende bespreking sinds Juni. Korber vroeg Kohl het besluit „uit mense- lüke overwegingen" te herzien. Ook vroeg hü om een nieuwe bespreking op a.s. vrüdag. Oost-Duitsland heeft nog niet geantwoord. In een mededeling van het Oost duitse persbureau wordt gezegd dat West-Berlün heeft geweigerd de nieuwe door Oost-Duitsland voorge stelde passenregeling voor bezoeken aan Oost-Berhjn te ondertekenen en dat daarom het speciale passenbu- reau voor dringende gevallen zün werkzaamheden niet langer kan voortzetten. Zaterdag was de dag waarop het door Oost-Duitsland gestelde ultima- eenkomst afhep^ enCn Van °VCr Enige leerlingen van het vierde. Mgr. drs. van Over-1 opgericht, waaruit een onder- Het afgelopen jaar kregen onge- r.-k. doveninstituut in St. Mi- beek. die 25 jaar directeur is van zoekcentrum wordt gefinancierd. 35.000 Wföt-Berljjners speciale chielsgestel boden enkele ge- het doveninstituut. werd bij deze dat samen met de R.-K. Univer- i schenke aan aan Prinses Mar- gelegenheid benoemd tot huis- siteit in Nijmegen het doven- burgemeester met zes stemmen [ziekte van familieleden e.d.; 2.000 9riet- zaterdag het 125-jarig j prelaat van de Paus. Er werd onderwijs op nog hoger peil zal tegen. „Alle Ründü- 'gevallen zün nog niet behandeld. I bestaan van het instituut mee-[een mgr. Van Overbeek-fondsl brengen. Tydens het proces tegen hem I bleek duidelük, dat WJ niet toere keningsvatbaar was. In onze tyd zou men een psychiatrisch onder zoek gelast hebben. Ruim een eeuw geleden was men nog niet zo ver. De rechters wezen vonnis: doodstraf. Kort na de uitspraak werd John Brown opgehangen. De beul was een neger, een der mensen, voor wier belangen John Brown zo fel en zo fanatiek gestreden had. John Brown stierf en zün lichaam werd begraven, maar zün ziel, zün geest leefde voort bü allen, die da slaverny afgeschaft wensten te zien. En toen een paar Jaar na Browna dood aan de galg de troepen der Noordelüken optrokken tegen de Zuideiüke Staten, was een hunner meest gezongen marsliederen: „John Brown's baby lies a-moul- dering in its grave, „But hls soul goes marching on I Familieberichten (Ontleend aan andere bladen) Geboren: Van DamDrenthen, dr., Enschede; VermeulenBenschop, dr. Breukelen; EnschedéHarrison, dr., Haarlem. Getrouwd: W. P. Snüders en M. Ruhe, Amsterdam; J. C. C. Smit en A. de Hoop, Wassenaar; M. Stoop en A. Pappot, Edlnburg; A. M. van Lamsweerde en G. J. de Poorter, Roermond; G. C. Franken en H. Smits, Hemmen. Overleden: J. ShoeveSchoottee de Vries. vr.. 61 jaar. Hengelo; L. G. J. M. Roes. mn„ 59 Jaar, Raalte; W. Bakker, mn„ 96 jaai. Den Helder; C. J KersbergenSchagen van Soelen, vr.. 89 jaar, Den Haag; J. Zwart, mn, 75 jaar, Breda.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 21