LEIDSCH m DAGBLAD Indonesisch leger anti communisten Wilde taferelen in Rijksasiel UITGERUST! Dr. Leimena eerste vice-premier na de val van Soehandrio Vele wijzigingen in Russische topleiding Drie man ontsnapt BENZINESTATION F. WAREMAN HAAGWEG - LEIDEN UW •r matras «Sdrakacel MP1» Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 4 OKTOBER 1965 No. 31684 Directeur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwer f 10,70 per kwartaal, f3,55 per maand, f 0,83 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 President Soekarno heeft dr. Jo hannes Leimena tot eerste vice-pre mier benoemd in plaats van dr. Soe handrio, die lid was van het „revo lutionaire comité" van luitenant-ko lonel Oentong, wiens verblijfplaats niet bekend is, evenmin als die van Soebandno. Ook is niet bekend, waar Aidit, de leider van de com munisten, vertoeft. Volgens Radio- Maltisië zou hy zijn ondergedoken. Generaal Jani, de stafchef van het leger, zou niet ztfn gedood, zoals aan vankelijk werd gemeld, maar ont voerd en gewond. Generaal Panjai- tan, Jani's naaste medewerker, zou echter wel om het leven zijn geko men bii een hevig gevecht in zijn woning in de nacht van donderdag bp vrijdag. Generaal Nasoetion, de minister van Defensie, slaagde er vrijdagochtend in te vluchten door achter zijn huis over een muur te klimmen. Hij zou daarbij een been hebben gebroken. Later zou men bcm in het ziekenhuis van Djakarta hebben gezien aan het bed van zijn dochtertje, dat ernstige verwondin gen heeft opgelopen. Generaal Soe- harto nam ijlings de rol van de uit geschakelde Nasoetion over en sloeg de flaatsgreep neer. Hij is thans stafchef van de landmacht. Siliwangi-divisie beheerst de hoofdstad In Djakarta hebben eenheden van de gezagsgetrouwe Siliwangi-di visie de wacht rond het presiden tiële paleis betrokken en een aanval gedaan op een grote groep opstan delingen op de luchtmachtbasis Ha- lim, met ver van de hoofdstad. Deze basis zou door pro-communistische officieren zijn gebruikt voor oplei ding van het kader van de commu nistische partfj. Volgens diplomatie ke kringen zouden Indonesische vliegtuigen de afgelopen tijd wapens uit China in de nacht hebben aan gevoerd voor de opstandelingen in midden- en oost-Java. In zijn radiotoespraak van zon dagochtend verzekerde president Soekaino, dat hij volledig in het be zit was van de regeringsmacht en het leger heeft bevolen de orde in zijn land te herstellen. Hef is waar nemers evenwel opgevallen, dat Soe karno met onmiddellijk de pro-com munistische rebellenbeweging van Oentong veroordeeld heeft. Nadat het leger, de marine en de politie al vrijdag hun steun aan Soekarno hadden betuigd, liet de luchtmacht, bij monde van haar onderbevelheb- De 100.000 op lot nr. 28365 In de 4de klas van de 569ste Staats loterij is de 100.000 gevallen op lot nr. 028365. De loten werden verkocht in Hil versum, Den Haag, Rotterdam, Heemskerk en Dieren. WEERBERICHT Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: Droog en zonnig weer, maar in de nacht en vroege ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuid oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). 5 OKTOBER Zon op: 6.47 uur; onder: 18.09 uur. Maan op: 17.00 u.; onder: 0.25 u. Hoogwater in Katwijk te 12.00 uur. Laagwater te 7.11 en 19.39 uur. r bestaat uit 24 pagina's GENERAAL NASOETION ber generaal Andoko, pas zaterdag weten, dat zij aan de kant stond van de gezagsgetrouwe strijdkrach ten. Behalve de onderdelen van de strijdkrachten hebben ook talrijke politieke organisaties hun aanhan kelijkheid aan Soekarno betuigd. liet opperbevel van het Indone sische leger heeft intussen de ver schijning van het officiële orgaan van de communistische party, „Ha- rian Rakjat", verboden omdat het blad m een hoofdartikel zijn steun zou hebben betuigd aan de opstande lingen en hun actie „revolutionair en vaderlandslievend" zou hebben genoemd. Ook het pro-Chinese blad „Warta Bbakti" zou niet mogen ver schijnen. Tenslotte zou het leger ook het kantoor van het officiële Indonesische persbureau Antara hebben gesloten, omdat daar talrijke pio-communistische journalisten zouden werken. Radio Djakarta heeft bekendge maakt, dat de krijgswet is afgekon digd en dat de hoofdstad zich „in staat van oorlog" bevindt. Er is een uitgaansverbod van zonsondergang tot zonsopgang van kracht. Voorts heeft generaal Soeharto meegedeeld, dat luitenant-kolonel Oetong en twee andere officieren oneervol uit het leger zijn ontslagen. De organi satoren hadden zes officieren ont- voei-d en hen gedwongen verklarin gen af te leggen en de tele-commu- nici.tiemiddelen over te nemen. By zijn zuiveringsactie, later overgeno men door Soeharto, zou Nasoetion gebruik hebben gemaakt van de di- mando heeft gevoerd, de Siliwangi- divisie, welke thans Djakarta be heerst. Deze divisie gebruikte hij ook i" 1S<3 om de communistische op stand in Mndioen neer te slaan. In 1958, toen hy reeds stafchef was. gebruikte hü deze divisie tegen de opstandelingen op Sumatra. Luitenant-kolonel Oentong, die in werkelijkheid geen commandant van Soekarno's lijfwacht was, maar slechts leider van een van de onder delen van deze lyfwacht, zou ge steund zijn door drie bataljons. Vol gens Radio-Maleisië zou de luite nant-kolonel zelf geen communist zijn, maar „erin getrapt zyn": de communisten beloofden hem een ho ge functie indien hy zich bereid verklaarde voor een staatsgreep. Pre sident Soekarno zou gered zijn door Generaal Saboer, de commandant van zijn lyfwacht, die hem aan boord bracht van een helikopter en in veiligheid stelde. Radio-Maleisië zegt verder, dat de communistische kaderleden, van wie sommigen de uniformen droegen van de presidentiële lyfwacht, hun door Belangrijk hoogtepunt van de Leidse 3 oktoberviering was weer de optocht. Ditmaal trok een lange reclame-stoet door de enthousiaste mensenmenigte. Naast streng-zakelijk opge bouwde wagens waren er in deze stoet ook romantische tafereel tjes te zien. wiaar daar was het een sprookjesoptocht voor. Bij de ..Sprookjes van deze Tijd" ontbraken Hans en Grietje niet. Zittend voor hun huisje oogstten zij veel succes, evenals trouwens de optocht in zijn geheel. Meer nieuws over de feestelijkheden leest U elders in dit blad. In verband met de nieuwe plan- I Dit betekent onder meer de instel- .v;n om de industrie in de Sowjet- ling van 28 nieuwe ministeries er Centong verstrekt, verscheidene ge- Unl* stroomlijnen, heeft de Op- de opheffing van de economische ueraals begonnen te arresteren •- Tweede Europahal bij RAI-gebouw B. en W. van Amsterdam hebben het voornemen in de komende maan den de gemeenteraad een voorstel te doen toekomen inzake het gemeen telijk aandeel in de financiering van de bouw van een tweede Europahal by het RAI-gebouw in de hoofdstad. Tot deze uitbreiding van het ten toonstellingscomplex heeft inmiddels de raad van commissarissen van de N.V. Rai-gebouw besloten. Het ligt in de bedoeling de nieuwe hal dwars op de bestaande Europahal en evenwij- ding aan de Boeren wetering te bou wen. De hal krijgt een oppervlakte van 12.000 vierkante meter (200 m lang en 60 m breed) en zal geheel onderkelderd (opslagruimte) worden. Met deze uitbreiding zal de expo sitieruimte van het RAI-gebouw met dertig procent toenemen Het ligt in de bedoeling medio 1966 met de bouw te beginnen, indien dan tenminste de rijksgoedkeuring, die inmiddels ls aangevraagd, ls verkregen. De nieuwe hal zal dan eind 1968 gereed moeteD zyn. wie bekend was, dat zy tegen een communistische machtoverneming waren. De minister van Defensie en opperbevelhebber der strydkrachten, generaal Nasoetion, werd telefonisch gewaarschuwd en hy wist te ont snappen voordat de rebellen zyn huis hadden bereikt. Er zouden vrij dag 25 ooden zyn gevallen. Men meent in Djakarta dat lui tenant-kolonel Oentong slechts als de fagade is te beschouwen van een grote, waarschynlyk door Peking- communisten op touw gezette samen zwering. Vervolg op pag. 2 perste Sowjet, het Russische parle ment, een aantal wijzigingen inge voerd. Brezjnew, de eerste secreta ris van de partij, werd gekozen tot lid van het presidium van de Opper ste Sowjet. Zyn nieuwe staatsfunc tie geeft hem een status die over eenkomt met die van de Westeiyke regeringsleiders. Men ziet in deze laatste benoeming van de 58-jarige Brezjnew een consolidatie van zijn persoonlyke macht. Beide kamers van de Opperste Sowjet, in gezamenlyke zitting by- een, hebben dit weekeinde met al gemene stemmen de wet aangeno men, waarby de structuur van de industriële leiding wordt gewyzigd. Leidsch Dagblad aangesloten bij den. Volgens Tass telt de Russische regering nu 47 ministers en 15 voor zitters van diverse staatscommissies en bureaus. Ook de 15 voorzitters van de ministerraden der republieken zullen er deel van uitmaken. De 47-jarige Dmitri Poljanski, lid van het party-presidium, is eerste vice- premier geworden en Nicolai Baibakow vice-premier en voorzit ter van de staatsplancommissie. Hy volgt Pjotr Lomako op, die in beide functies werd ontslagen en nu een der nieuwe ministeries zal leiden. Tot vice-premier werden tevens be noemd Dimtsjitz, Kirilin en Ticho- now. Voorts werd bekendgemaakt dat Mazoerow. in maart tot eerste vice-premier benoemd, nu geen lid meer is van het presidium. Hoewel waarnemers in Moskou de wyzigingen nog niet geheel kunnen beoordelen, meent men drie personen als „winnaars" te kunnen aandui den: Poljanski, Baibakow en Tsje- lepin. die als enige in het staats party apparaat zyn vier functies be houdt. De twee belangrykste verlie- zouden zyn Lomako en Roed- tot voor kort één der vice- premiers en leider van een der staatscommissies. Men had vanwe ge de invoering van de nieuwe in dustriële structuur slechts een be perkte wyziging in de economische sector verwacht, maar het is in feite tot een veel grotere verandering ge komen. On verivachte opstand Zwolse correspondent). Een aantal gedetineerden in het rijksasiel voor psychopaten „Veld zicht" in Balkbrug heeft zaterdag avond een massale ontvluchtingspo ging ondernomen. Het sein hiertoe werd om negen uur gegeven, toen na. de ontspanningsavond in het gym nastieklokaal plotseling een van de bewakers werd aangevallen en door een twintigtal gedetineerden onder de voet dreigde te worden gelopen. Ge tracht werd op deze wijze het bewa il ingskordon te doorbreken. De bewa kers werden gedwongen hun vuur wapens te gebruiken. Een van de oproerkraaiers (53 jaar) werd in zyn bovenbeen geraakt toen hy probeerde één van de bewakers met een grote steen te ïyf te gaan. i*e opstandigen deinsden toen terug, maar inmiddels hadden in de ont stane algehele verwarring drie gede tineerden kans gezien te ontvluchten. Een van hen (30), die in Balkbrug werd geplaatst, nadat hy in de koe pelgevangenis in Breda gepoogd had oe adjunct-directeur van een galery gooien, werd dezelfde avond op het gestichtsterrein in een schuurtje aangetroffen. Een tweede ontsnapte f23), werd gisterochtend in Assen aangehouden. De derde (42). ls nog voortvluchtig. De by de schietparty gewonde gedetineerde is in een zie kenhuis in Zwolle opgenomen. Er broeide al lang iets in het asiel, maar toch kwam de opstand van za- eidens burgemeester V an der Willigen bracht hedenoch tend een bezoek aan het Leidsch Dagblad om getuige te zijn van de officiële ingebruikneming van een voor ons land uniek telefoto- net. Via dit net is het Leidsch Dagblad voortaan verbonden met zeven andere Nederlandse bladen alle aangesloten bij de G.P.D. (Grote Provinciale Dag bladen). en voorts foto-persbu reaus in Nederland en in het buitenland. Het net werd in ge bruik gesteld door burgemeester Kolfschoten van Den Haag. Op de foto burgemeester Van der Willigen, die de fotogroet van zijn Haagse collega bedondert, met de overseining waarvan de officiële in gebruikstelling een feit was geworden. Elders in dit blad een uitvoeriger beschou wing over deze unieke foto- Leidsch Dagblad voortaan zijn lezers ten dienste zal staan. (Foto LD. Holvast) I Een kicestie van vertrouwen Of 't nu gaat om benzine, motorolie of anti-vries, op de kwaliteit van Esso produkten kunt u altijd vertrouwen. Rij eens langs, wij staan voor u klaar Stop 'n tijger in uw tank, tank Esso Extra benzine. Ook voor olie- verversen, accessoires, banden en accu-service bent U van harte welkom. Iedere klant ontvangt een surprise terdagavond voor de leiding en de be waking als een volkomen verrassing. Onmiddellijk werd groot alarm ge slagen. De sirene loeide ten teken, dat ui het personeel zich onmiddellijk laar Veldzicht moest begeven. Op grote schaal werd ook de Rykspolitie gealarmeerd en politiemannen uit Balkbrug, Dedemsvaart, Ommen en Zwolle begaven zich in grote spoed naar het asiel om daar een kordon te vormen. Om op verdere uitbre kingspogingen voorbereid te zyn wer den alle strategische punten in de omgeving bezet. Om elf uur 's avonds keerde de rust weer in Veldzicht Toen bleek, dat drie gedetineerden toch kans hadden gezien te ontvluch ten. De vryheid van twee van hen was echter van zeer korte duur. Komeet biedt opzienbarend schouwspel Astronomen van het Amerikaanse Smithsonian Astrophysical Observa tory hebben voorspeld, dat de pas ontdekte komeet Ikeya-Seki later in deze maand een opzienbarend schouwspel aan de hemel zal bleken. De staart van de komeet zal zich wellicht in de nacht van 20 oktober hoog in het uitspansel boven de horizon boren en zich dan langzaam schynbaar langs het uitspansel be wegen. De naar de twee Japanners, die haar nog geen twee weken geleden hebben ontdekt, genoemde komeet, is geïdenficeerd als behorende toe de familie der kometen, die rakelings langs de zon gaan en in het verleden reeds opvallende astronomische ver- schynselen hebben geproduceerd. (9ucJ Qïtt Uitgeslapen? néén... October 1865: J Uit 's Hage wordt berigt, dat de aankondiging der ge- J zamenlijke vleeschhouwers aldaar betreffende de ver- hooging van den prijs van J het vleesch een rechterlijk J onderzoek heeft ten gevolge J naar de daarvoor opgegeven i redenen. De Times bevat brief i een veefokker te Fulharn t waarin wordt medegedeeld, t dat hij eendje zijner ztekê dieren behouden heeft, door t J hen 's morgens en 's middags J een halve pint terpentijn en f J een pint lijnolie te geven. f President Soekarno, gesteund door gezags getrouwe troepen, heeft de regeringsmacht nog steeds (of opnieuw?) in handen. Toch heerst er nog onrust: Radio-Maleisië meldde vanochtend, dat er gevochten wordt tussen het leger en com munisten, die de gangmakers zijn geweest van de staatsgreep van vrijdag j.l. De troepen zou den thans bezig zijn met het opheffen van com munistische organisaties, wier voornaamste le den gevangen worden genomen. Radjo-Maleisië maakt in het bijzonder melding van gevechten op het platteland. President Soekarno. die giste ren reeds enkele minuten voor de radio sprak. voerde vanochtend vroeg opnieuw het woord. Hij riep op tot eenheid tussen leger en lucht macht. Soekarno ontkende, dat de luchtmacht enige blaam zou treffen in verband met de po ging tot een staatsgreep tegen zijn bewind. Er zijn 3 feiten, die erop wijzen, dat het leger de macht in handen heeft: de dag van het leger zal morgen normaal worden gevierd, de trouwbetui- ging van de commandant van het regiment Di- ponegoro op midden-Java, die de leiders van de staatsgreep zou hebben gesteund en. ten derde, I de radiotoespraken van Soekarno.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 1