SPI» RT van vandaag 5 Paus in New York Paus: over geboorteregeling valt niet te zwijgen Alphen en Altior leiders van 3A PEWANnv Scylla start met zege op Belcrum LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 4 OKTOBER 1965 Chr. Geref. Kerken treden toe tot de Stichting voor de Psalmberijming Tijdens de In Apeldoorn gehouden generale synode van de Christelijk- Gereformeerde Kerken heeft het rap port van deputaten voor de psalmbe rijming onderwerp van breedvoerige discussie uitgemaakt. De Christclyk- Gereformeerde Kerken staan tot op heden buiten de Interkerkelijke Stich ting voor de Psalmberijming. Wel plachten zU steeds een jaar na de vergaderingen der stichting waar nemers te zenden. Deputaten delen de synode mee, dat er In de christelyk-gereformeerde kring maar weinig interesse is voor de nieuwe psalmberijming. Omdat men een breuk in de eenheid van de psalm-zang mede met het oog op de schoolgaande Jeugd zo veel mogelijk wil voorkomen, kwam het voorstel ter synode alsnog in de stichting te participeren. Ds. J. H. Velema te Apeldoorn deelde mee, dat de eerste 25 psalmen gereed zijn en dat de tweede groep van 25 dezer dagen in de stichting zal worden besproken. Tijdens de discussie wilde ds. J. Brons te Bun schoten weten in hoeverre deputaten zich van hun opdracht om de be staande bundel van 1773 te restau reren. gekweten hebben. Nu de revisie bijna gereed is, vond ds. Brons dat het geen zin heeft als nog te participeren. Namens de commissie verdedigde ds. Velema als rapporteur de voor stellen. Hij wees er op dat op de vorige synode het besluit waarnemers te zenden maar met geringe meer derheid van stemmen was genomen. Nu de Christelijke Gereformeerde Kerken al tien jaar waarnemers hebben gestuurd, kunnen zij nog twee dingen doen, of uittreden of lid wor den, Aangezien niemand het eerste wil, oordeelde de rapporteur dat toe treden wel degelijk zin heeft. Ds. Brons diende daarop een voorstel in om wel waarnemers te zenden, maar niet te participeren. Niemand wilde het voorstel ondersteunen, zodat het niet in behandeling kon komen. De synode besloot daarop met twee stemmen tegen tot de stichting toe te treden. Aangezien de kleinere kerken in het stichtingsbestuur elk een zetel hebben, zullen ook de Christelyk-Ge- reformeerde Kerken een bestuurs- plaats ontvangen. De synode is uit eengegaan tot dinsdag 11 januari, wanneer de laatste zittlngsweek aan vangt ceptie en weer andere zoeken naar de middenweg. In de inleiding tot zijn artikel zegt Cavallari dat zijn gesprek met de Paus geen officieel interview was maar een gesprek. „De Paus geeft geen interviews", aldus Cavallari. „Het was een ge sprek en ik kan er over schrijven. In het gesprek gebruikte de Paus steeds het formele „wij" als hij het over zichzelf had. Paus Paulus heeft gezegd, dat hij over het probleem van de ge boorteregeling niet kon zwijgen, maar dat het echt een probleem was om er over te spreken. MAAR WAT TE ANTWOORDEN? De Paus werd aangehaald in het invloedrijke Milanese blad Corriere Delia Sera in een arti kel van de Italiaanse journalist Albert Cavallari. lid van de re dactie van het blad. Een paar dagen geleden was hij in de bibliotheek door de Paus ontvangen. De Paus sprak over de noodzaak om te ant woorden op vele actuele vragen, maar dat sommige daarvan bij zonder moeilijk voor hem waren De Paus zei: ..neem b.v. de kwestie van de geboorteregeling De wereld vraagt wat wij er van denken en wij menen, dat we antwoord moeten geven. Maar wat te antwoorden? We kunnen niet zwijgen en om er over te spreken is een echt probleem De Paus zei verder: „in geen wen is de kerk met zulke problemen geconfronteerd geweett, en deze pro blemen gaan over onderwerpen, die, laat ons zeggen, vreemd zijn voor mannen van de kerk, en zelfs pijn lijk en lastig. Daarom vergaderen er commissies over, de rapporten en studies groeien to* bergen, maar dan is het aan ons om te beslissen, en in dit beslissen zijn wij alleen. Beslissen is niet zo gemakkelijk als bestuderen, maar we moeten iets zeggen. Maar wat? We hebben God beslist nodig om klaarheid te ge- Sinds juni van het Jaar, toen de Paus een speciale commissie voor de geboorteregeling benoemde, be staande uit artsen, sociologen en theologen om het probleem te be studeren en hem aan bevelingen te doen is de verwachting sterker ge worden dat de Paus zich over dit onderwerp zou uitspreken. De Paus heeft over de geboorte regeling het laatste woord aan zich zelf gehouden, maar zijn commissie is naar verluidt vastgelopen en niet in staat om hem een eenstemmig voorstel te doen. Zoeken naar middenweg In het voorjaar van dit Jaar heeft de Paus zelf op spoed aangedrongen bij de commissie. Sommige leden van de commissie zouden willen dat de kerk het vrije gebruik van de con traceptieve pil toestond, maar an deren willen geen wijziging van de traditionele kerkleer tegen contra- Cavallari schreef, dat de Paus hem vertelde dat miljoenen mensen in de wereld van vandaag geen godsdienstig geloof hebben en dat daarom de R.K. Kerk zich volledig voor de wereld moet openstellen. De Paus zei verder, dat zulk een krachtsinspanning aanleiding geeft tot debatten binnen de kerk zelf, waardoor de aandacht van de we reld wordt gericht op het concilie. Maar de Paus ontkende, dat de dik wijls verhitte debatten in het con cilie over problemen als godsdienst vrijheid zouden betekenen, dat er geen crisis in de kerk heerst. De Paus zei: „zelfs de vorming van twee groepen, progressief en niet progressief, zoals zij worden ge noemd, brengt nooit het probleem van de trouw ln het geding. Geen afvalligheid Allen richten hun betoog op het welzfjn van de kerk en er zijn geen zorgwekkende tekens van inwendige strijd te zien noch afvalligheid. Als zij er wel waren, zoals velen bewe ren, dan zou de Paus er bezorgd over zijn en dit duidelijk zeggen, want daar is de Paus voor. WERELDMISSIE VOOR DE VREDE Na een vlucht over vele landen is het vliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij, waarmede Paus Paulus zijn eerste trans atlantische pelgrimage maakt, hedenmiddag onder groot enthou siasme op hef Kennedy-vliegveld te New York geland. relddelen van broederlijke gevoelens bezield zouden blijven. Tijdens de vlucht zond de Paus ra dioboodschappen naar de staatshoof den van de landen op zijn route: Zwitserland. Frankrijk. Engeland. Ierland, Canada en de Verenigde Staten. WERELD EIST VREDE Het was de derde maaldat de Paus een buitenlandse reis maakte. De eerste ging naar het Heilige Land en de tweede naar Indië. De huidige reis naar de Verenigde Staten was de langste reis. die een Paus ooit heeft ge maakt. De Paus. die om 5.41 uur (Ned. tijd) van het Romeinse Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Amelde en te Tienho en C. J. Jansen te Benschop. Aange- omen naar Oudeschoot W. K. Kanell s Wanserd (FY.). Bedankt voor Poort vliet (toez.) S. de Jong te Houten GEREF. KERKEN Beroepen te Loppersum G. Slnia t Ee (FY.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Vlissingen A. Hofman t Tegen bezoek van Paus aan Engeland De Nationale Unle van protestan ten heeft bekendgemaakt, dat zij voorbereidingen treft voor een peti- an het hele land tegen een even tueel bezoek van Paus Paulus VI aan Engeland. Matthew Arnold Perkins, directeur- generaal van de unie, verklaarde dat zijn organisatie haar protest zal toe zenden aan Koningin Elizabeth en ieder lid van beide huizen van het parlement. „Zulk een bezoek is in strijd met de hoogste belangen van dit vrije en protestantse koninkrijk", aldus Per kins. „Onze leden zijn er zeer sterk tegen gekant en wij zullen alles doen wat wij kunnen om te bewerken, dat het voorgestelde bezoek niet door gaat". Paus Paulus verliet heden ochtend in de vroegte per auto het Vatic aan om zich op de luchthaven van Rome aan boord te begeven van een straalvlieg tuig voor zijn vlucht naar New York. vliegveld vertrok, zal precies 13 uur in New York blijven om daar een pleidooi voor wereld vrede te houden. Voor zijn vertrek naar New York zei de Paus in een korte toespraak, dat het doel van zijn reis is de men sen van goede wil aan te moedigen, gerust te stellen en te zegenen. Hij hoopte op een „antwoord van goede wil" van de wereldleiders. „De wereld vraagt om vrede en wacht erop. De wereld heeft vrede nodig, de wereld eist vrede". De 68-jarige Paus verklaarde, dat de vijandelijkheden moeten ophouden en geschillen door onderhandelingen moeten worden geregeld. Behalve deze verklaring richtte de Paus ook speciale boodschappen tot alle werelddelen en aan de r-katho- lieken van de oostelijke ritus. De boodschappen waren gericht aan Europa, Noord-Amerika, Zuid-Ame- rika, Azië en Australië-Oceanië. De Paus sprak hierin de hoop uit, dat Europa dat zo dikwijls door oor log ls geteisterd, de vrede zal vinden, dat Afrika en Azië intern de vrede zouden vinden en dat de andere we- CONCILIE WEEK OP RECES De concilievaders hebben vrijdag ochtend de debatten over de ont werpen huwelijk en voortplanting in het kader van schema dertien be sloten. Men is begonnen met be spreking van onderwerpen van cul tuur en sport. Zo wees mgr. Lebrun, bisschop van Autun, op de rol welke de sport in de huidige wereld speelt waarbij zij in alle lagen van de bevolking doordringt. De sportieve geest, zei hij. een element van de mentaliteit in de moderne mens. Mgr. Ndoengoe, bisschop van Ma- saka (Oeganda) sprak namens zeven tig anderen over rasdiscriminatie als een der meest brandende pro blemen van onze tijd waaraan een grotere plaats in schema dertien zou moeten worden ingeruimd. In de week van 17 tot 25 okto ber zullen geen algemene verga deringen van het concilie worden ge houden. Op 16 oktober hoopt de leiding van het concilie, dat de vaders gereed zullen zfjn met de bespreking van de nog resterende conciliedocumenten, t.w. schema 13, dat momenteel onderhanden is, het ontwerp over de missie en het ont werp over de priesters. Indien no dig zal ook op zaterdag 16 okto ber worden vergaderd. Dit heeft mgr. Felici medegedeeld. De pauze in de algemene ver gaderingen ls om twee redenen in gelast. Ten eerste wil men de conciliecommissie zoveel mogelijk tijd geven voor bewerking der diverse documenten aan de hand van ver ander ingsvoorstellen, die in de dis cussies naar voren zijn gebracht. De tweede reden is dat de concilievaders een extra opdracht hebben gekre gen. De Paus wil namelijk dat het concilie een document opstelt over verschillende onderwerpen. Hij wil daarvoor de mening horen van de afzonderlijke bisschoppenconferen ties, die daarvoor in de week van 16 tot 25 oktober gelegenheid hebben daarover te vergaderen. Welke die onderwerpen zullen zijn, zal volgen de week meegedeeld worden aan de voorzitters van de afzonderlijke bis schoppenconferenties. Naar ln Rome verluidt zou de Paus de mening willen horen der bisschop penconferenties over het gemengde huwelijk, de geboorteregeling, de in voering van het diakonaat en over de bisschoppensynode. Kerk begint hulpaetie Voor hulp aan de duizenden nood lijdenden in het oorlogsgebied van Pakistan en India begint het wereld- diakonaat van de Geref. Kerken in ons land een grote actie. Alle 830 gereformeerde kerken is gevraagd op zondag 10 oktober een Inzameling te houden voor hulp zowel in Pakistan als in India. Eerste negerbisschop Te Rome is zaterdag de benoeming bekend gemaakt van de eerste r.k. neger-bisschop, mgr. Harold R. Per ry, die door Paus Paules VI ls aan gewezen als hulpbisschop van New Orleans. Engels voetbal Sheffield neemt eerste plaats over van Leeds Weer heeft de Engelse league een nieuwe leider gekregen. Doordat Burnley en Leeds United in verband met interlands niet speelden, klom Sheffield United, dat uitspelend een puntenverdeling (11) bewerkstel ligde tegen Blackburn Rovers, naar de top. De United heeft een punt voor- sprong op zijn naaste rivalen: j Burnley. Leeds, Liverpool en Arsenal. Deze laatste club leverde een goede prestatie door uitspelend met 1—0 van Newcastle United te winnen. Voor 42.000 toeschouwers behielden de „Gunners" een 10 voorsprong, die zij in de eerste helft hadden ge nomen door een treffer van Frank McLintock, tot het einde. Vrijwel de gehele tweede helft speelde Arsenal met tien man. Stopper Ian Ure werd namelijk reeds een minuut na de hervatting van het veld gestuurd toen hij de scheidsrechter zijn mis noegen kenbaar maakte over een toegestane strafschop. De omstreden penalty werd overigens gemist. De uitslapen luiden: Blackburn Rovers—Sheffield United 00; Ful- ham—West Ham United 30; Lei cester CityNorthampton Town 1-1; LiverpoolAston Villa 31; New castle UnitedArsenal 01; West Bromwich Albion—Chelsea 1—2. Van Leeuwen en Weerheym delen eerste plaats (Van onze dammedewerker) Na de vijfde ronde van het Zuid- I hollands dam-kampioenschap, die zaterdag in Rotterdam werd gehou den, zijn er nog geen beslissingen gevallen. Titelhouder Gordijn en titelpretendent Weerheym kwamen remise overeen, terwijl de andere be- I langrijke ontmoeting tussen de I LDDB'ers Van Leeuw digde. Door in tegen Van Dijk heeft Van Leeuwen Weerheym de leiding genomen. De belangrijke ontmoeting tussen Van Leeuwen en Varkevlsser gaf wel spanning te zien. De LDDB'ers speelden een boeien de en moeilijke party, waarin Van Leeuwen langzaam maar zeker zijn lichte voordeel in beslissende voor deel omboog. Op een gegeven mo ment had hU de keuze uit verschei dene combinaties om d ewinst te pak ken. De goed lijkende voortzetting van de Leidsé onderwijzer stelde Varkevisser echter in de gelegenheid nog net een remisestand te force- Bronstring kreeg tegen Stuurman via klassiek spel belangrijk posi- j tioneel voordeel. Toen Stuurman helemaal in zijn bewegingsvrijheid I beperkt dreigde te worden, offerde j de Schiedammer een stuk. Dit gaf nog enige tijd uitstel van executie, maar op het resolute spel van Bron- string had hij hierna geen verweer. De stand luidt na de vijfde ron- Drie oktoberhapjevuur Alphia op laatste plaats Het dit jaar in de derde klasse debuterende Altior heeft j gisterenmiddag voor een opmer kelijke prestatie gezorgd. De Langeraarders bevochten in Den Haag een 0 1 zege op HVV en staan nu samen met Alphen aan de kop van de rang lijst. Alphen had deze positie overigens alleen kunnen inne men, indien zij niet in Voorburg met 2-1 van Wilhelmus had verloren. Alphia deed het op eigen terrein beter en slaagde er in Tonegido een gelijkspel af te dwingen. WilhelmusAlphen 21. Twee minuten voor het einde sloeg Wil helmus toe. De Voorburgers, die reeds de gehele wedstrijd gelijke tred met de Alphenaren hadden gehou den, slaagden er toen ln de winnen de treffer achter doelman Proost te plaatsen. Heit was de wat verrassende ont knoping van een aantrekkelijk voet balgevecht. Wilhelmus, een tech nisch behoorlijke en tevens hard werkende ploeg, kreeg met de 21 stand misschien wel wat teveel van het goede, maar daar staat tegen over, dat Alphen ook de kans in eigen hand heeft gehad. In de eerste helft had Peters de thuisclub de leiding gegeven, waar na Van Kampen de gelijkmaker op zijn naam schreef. In de tweede helft faalde de Alphense voorhoede en vooral mid voor Hagen bracht er bij zonder weinig van terecht. Omdat ook Wilhelmus geen al te schotvaar- dige spelers had rondlopen ln haar voorhoede, zag het er tot twee minu ten voor het einde naar uit, dat het bi) 1—1 zou blijven. Peters dacht er toen echter anders over: 2—1. Kostbaar AlphiaTonegido 11. Alphia dat zonder spil Keijzer aantrad Tho rn asse nam zijn plaats goed in) is er nog niet ln geslaagd zich van de laatste plaats te werken. Wel ver overden de oranjehemden een kost baar punt op Tonegido, waardoor de toekomst er wat minder somber uit is gaan zien. Alphia verdiende het punt ten volle. In het veld deden de Alphenaren niet veel voor hun tegenstanders on der. terwijl het grotere enthousiasme het tekort aan techniek volkomen te niet deed. Alphia nam na 35 minuten de lei ding. toen Van Wieringen de bal uit een hoekschop van rechtsbuiten Ten Ram ineens achter doelman Vinger ling joeg. Na de wisseling trok To negido fel van leer en voor het doel van Alphia ontstonden enkele hache lijke situaties. Uit één zo'n situatie ontstond de gelijkmaker. Rob Tolk schoot de bal hard langs Rietveld. In de resterende tijd ramden Tolk (Tonegido) en De Pater (Alphia) nog het houtwerk. In de stand kwam echter geen wijziging meer. Beslissend HVV—Altior 0—1. Het doelpunt, dat Ruud Jansen in de tiende mi nuut van de tweede helft scoorde is van beslissende betekenis geweest. Jansen rondde toen een combinatie met Zevenhoven en Ouwerkerk uit stekend af en zonder dat doelman Spekking er ook maar iets aan kon doen verdween de bal in het net. HW zou de achterstand niet meer inlopen De Langeraarders hebben het vooral in het eerste kwartier bijzon der zwaar gehad. Daarna ging de strijd gelijk op. In het Altior-doel nam de jeugdige Koelewijn de plaats van Van Soest zeer goed in, terwijl ook de overige verdedigers de geel zwarten weinig kans gaven. In de slotfase van de strijd kreeg Altior (Zevenhoven. Bos en Ouwerkerk) zelfs nog betere kansen. De:e vuurvreter was een van de meest spectaculaire at tracties bij het optreden van de jaarmarktartiesten op het Pie terskerkplein. De man bleek be halve zijn gevaarlijke vuureterij ook nog andere capaciteiten te hebben: lenig als een aal ontdeed hij zich van ketting, handboeien en zelfs een dwangbuis leverde hem geen problemen op. Piet Beelen snel op de 3000 meter Piet Beelen van De Spartaan heeft gisteren op de sin tel baan in Lisse de snelste 3000-metertijd van dit sei zoen gelopen. Beelen noteerde 8 min 23,4 sec. Tweede werd clubgenoot Wim van Gerven met 8.33,4, terwijl Dirk de Bruin (Minerva) ln 8.34.6 finishte. In Groningen tijdens nationale sluitingswedstrijden won PerNygaard de 800 meter in 1.52.6 en sprong Jaap Water lander 1.90 meter hoog. Pogin gen om het Nederlands record tot 1,97 m te verbeteren, mislukten. Titels Tijdens de jeugdmeerkampen ln Delft zijn tevens een drietal titelwed- st rij den gehouden. Nederlands kam pioen op de 200 meter horden werd Marius Bos van V en L uit Den Haag in 24,7 sec voor Dellensen (AAC) ln 25.7 en W. Krijnen (Haarlem) ln 26,1 Sagitta met o.a. de Nederlandse kampioen op de 400 meter ln de ge lederen won met groot verschil de 3 x 400 meter dames in 2 min 54.4 sec voor Memphis in 3.04.5. AAC zege vierde op de 4 x 800 meter ln 7.49.4 voor Memphis in 7.50.8. AUTOMOBIELBEDRIJF HOUTWEG 7-8 DEN HAAG (bij 't Malieveld) TEL 18.21.43 de: 1 en 2 Van Leeuwen en Weer heym 58; 3. Boer 57; 4, 5 en 6 Bronstring. Kinnegen en Varkevis- sei 56: 7. Van der Staay 34; 8. Gordijn 4—4; 9 en 10 Van Dijk en Soetens 54; 11 en 12 Den Ouden 5—3; 13. Eversen 5—2; 14. Stuur- T a f eltenniscompetitie Treffers verliest De eerste wedstrijddag in de ere klasse van de tafellenniscompetitie is zonder grote verrassingen voorbij gegaan. Wel vielen er enkele grote overwinningen te noteren. Zo won nen AMVJ en Scylla hun wedstrijd tegen respectievelijk Wibo en Bel- crum met 100 en boekte ook Ned- lloyd een aan duidelijkheid niets te wensen overlatende zege. De lands kampioenen liepen met 91 over het zwakke VVGA heen. „De Tref fers" leed tegen Smash een 82 nederlaag. Slechts in de wedstrijd SVEMaasbree was spanning. Dankzjj Bert Onnes wisten de gas ten tenslotte met 64 aan het lang ste eind te trekken. De 010 uitslag van de ontmoe ting tusaen Belcrum en Scylla was enigszins geflatteerd. Niet minder dan vijf van de tien partijen wer den pas in de derde game ten gun ste van de Leldenaars beslist. Bert van der Helm had zowel tegen de jeugdige Mertens (de sterkste speler van de Bredanaars) als tegen Corne lls een beslissende game nodig. Pech had de thuisclub toen Mertens in zijn partij tegen Dick Springer een 20—17 voorsprong in de tweede game, na winst ln de eerste, verlo- zag gaan en uiteindelijk nog het onderspit moest delven. Gerard Bak ker kwam alleen tegen Zandvliet even in moeilijkheden. Het Roelofarendsveense „De Treffers" kon het in Amsterdam tegen Smash niet bolwerken. Alleen Jacques van Ruiten boekte twee overwinningen, namelijk op Ha- bes en op Mascini. Slechts in Car el Deken moest hy zyn meerdere er kennen. Zijn teamgenoten Herman van I Ruiten en Kees Vesseur, die belde ln de ereklasse debuteerden, slaagden er echter niet ln een winstpunt te scoren. Ook het dubbelspel ging voor de Veners verloren. Toernooi Op een gisteren in Nijmegen ge houden toernooi werden door Scylla- spelers enkele successen behaald. Bert van der Helm en Dick Springer, die in het heren-enkel ln de halve finale respectievelijk door Haane- maayer (Wlbo) en door Sulakens (Maasbree) werden uitgeschakeld, veroverden de eelte prijs ln het heren-dubbel. In het mixed-dubbel behaalden Ellen Kort en Bert van der Helm de tweede prijs achter Ursula Artz en Nederpelt. Ook in de Overgangsklasse viel een Leidse zege te noteren. Giel Kuiper sleepte ln deze afdeling de eerste prijs ln het heren-enkel ln de wacht.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 15