mm J. Yerwer 40 jaar bij het Leidsch Dagblad Cat Ballou: plezierige parodie FILMS IN LEIDEN Muren van de lieV harde oorlogsfilm Boeiend Tweemaal Karl May Goud en zilver LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 VIERDE BLAD Milde spot in wat wonderlijke western I TRIANON Het v er haal- g tje van Cat Ballou" steekt I op prettig milde wijze de 1 draak met de westerns, zoals H zij door de jaren heen in schier eindeloze rijen uit de r Amerikaanse filmfabrieken 1 zijn gerold. Maar het is dan ook geen if gewoon verhaaltje. Het moet j 'n legende zijn. Een „sprook- 1 je" ons op het kleurrijke doek 1 op aparte wijze verteld door 1 een contrastrijk zangduo: de 1 kleine, dikke, blanke Stubby H Kaye naast de lange, slanke 1 en donkere Nat King Cole. ff Aan de hand van hun liedjes g kan regisseur Elliot Silverstein 1 ongestraft kris kras door de tijd wandelen en daar beginnen, waar een normaal mens eigen- 1 lijk zou willen eindigen nl. by 1 het einde. „Triest" verhaal 1 Een knap blond meisje. Cat Catharine» Ballou ziet in haar E cel hoe een voor haar bestemde galg wordt opgebouwd en mi ff nutieus wordt beproefd. Aan de E andere kant van de tralies zin- 1 gen de twee genoemde zangers haar levenslied. Een "triest" p verhaal. g Hoe onschuldig was het wichtje, dat na haar opvoe- 1 ding in de stad te hebben ge- 1 noten naai- de vervallen boer- 1 derij van haar vader terugkeer- jf de. Hoe hard was het voor haar te vernemen, dat wrede mannen g het hadden gemunt op het land van haar vader, een koppige 1 grijsaard. Hoe verschrikkelijk g was het moment dat zij haar vader getroffen ziet door de ko- E gel van een gehuurde moorde- g naar. En welk een ontgooche- H üng moet zij dan doormaken als H zy ervaart, dat zij geen steun g kan krijgen by het omgekochte M gezag. J In eigen hand E Is het een wonder, dat zij het p recht in eigen hand neemt? s Nu ja, veel „bende" heeft zy niet. Een Indiaanse duvelstoe jager, twee wel avontuurlijke, maar nogal bang uitgevallen veedieven en een volkomen dooi de drank geruïneerde revolver- held. Maar goed, met zyn vyfjes plegen zij een treinoverval- uit-het-boekje en ondernemen ze nog meer stunts. De tails en hoe het allemaal afloopt zullen we hier niet vertellen. Ze zijn trouwens niet zo erg belangrijk. Ze zijn ondergeschikt aan de zeer eigen vormgeving van El liot Silverstein. Kostelijk bij voorbeeld is de „vry lange scène, waarin hy de schynbaar ongeneeslijke dronkaard weerde revol verheid van weleer laat worden. Hij moet wel gemas seerd worden en zyn buikje in Elvis Presley REX De nu 30-jarige Elvis Presley heeft de serie films die hij sinds 1956 („Love me ten der") uit Hollywood de wereld inzendt me een nieuw exem plaar uitgebreid: „Tickle me". Hij is evenals alle vorige pro- dukten geënt op het stramien van een liedje, een stoere soms sentimentele Elvis, veel vrouwe lijke bewondering en een veelal ^wevend verhaaltje. Voortdu rend van hetzelfde laken een opvallend slecht zittend pak. Het is jammer dat zyn stukken zo weinig genuanceerd zijn en zo totaal gespeend van werke lijke humor. In „Tickle me" komt Elvis terecht in een instituut waar (jonge) vrouwen zich van over tollig vet ontdoen. Ter meerdere glorie van hun schoonheid, die zo op het oog toch al weinig te wensen overlaat, beoefenen de dames van 's ochtends tot des avonds sport en eten zij zo min mogelijk. Elvis, voor wie de da mes een smeltende adoratie op brengen, staat aan het hoofd van de manege en krijgt het al direct (lichtelijk) aan de stok met de leidster van de gymnas tiek. Het is een allerliefst meis je, dat achter een oude erfenis aanzit, reden waarom enige grove figuren proberen haar te ontvoeren. De ontknoping heeft plaats in een als hotel vermomd spookhuis, waar Elvis de punt jes krachtig op de i zet. een korset worden gesnoerd, maar in zwart en zilver lijkt het heel wat. Silverstein spot met de zoge naamde dapperheid, die in de westerns altijd zo hoog stond genoteerd. Hij lacht om de „helden" en hun daden. Trein- overvallen worden in het be lachelijke getrokken en zelfs zijn „heldin" is maar een heel gewoon lief meisje. Zijn wes tern is een parodie. Niet scherp wreed, nergens schokkend, maar erg mild en zachtaardig. Nie- alle onderdelen zyn even ge slaagd, maar de totaal indruk is LUXOR Het is een harde, keihardg oorlog, die er deze week op het witte doek van het Luxor-theater wordt uitgevoch ten. Een strijd, waaraan geen einde lijkt te komen en waarin zelfs de tijd om ook maar een ogenblik te kunnen bezinnen ontbreekt. Want steeds opnieuw is er de vijand „De muren van de hel" (The walls of heil )is de verfilming van het meeslepende verhaal van een eenheid guerrillastrij ders, die zich heeft verschanst nabij de ommuurde binnenstad van Manilla (Intramuros)Bin nen deze vijftien meter dikke muren hebben de Japanse ma rinestrijdkrachten zich tijdens de laatste dagen van de slag om Manilla (februari 1945) terugge trokken. Regisseur Gerardo de Leon en zijn rechterhand Eddie Romero hebben van deze laatste dagen van de slag om Manilla een boeiend, maar tevens nogal bloederig geheel gemaakt. Ka nonnen bulderen, granaten slaan vlammend in en gevecht na gevecht speelt zich af. Maar de Japanners, hoe zwaar hun verliezen ook zijn, zullen zich nooit overgeven. Tot de laatste man toe vechten zij door De guerrillastrijders hebben naast het veroveren van Ma nilla nog een tweede opdracht. Zij moeten proberen de gevan gen genomen burgers te bevrij den. En ook hierbij gaat het er bepaald niet zachtzinnig aan toe. „De muren van de hel" is dan ook een brok oorlogsgeweld, waaraan men zyn hart meer dan op kan halen. Jock Maho- ney, Fernando Poe, Mike Par sons en Cecilia Lopez vertolken er de hoofdrollen in. LIDO en CAMERA Old Shatterhand en zijn rode bloedsbroeder Winnetou strij den deze week in Leiden op twee fronten. Zowel In „Winne tou" (Camera» als in „Old Shatterhand" (Lido> trekken zij aan het langste eind. Dat is niet de enige overeenkomst. We zien dezelfde acteurs, soortgelyke verwikkelingen, hetzelfde soort ■Jr Jane Fonda, de dochter Ballou. Naast haar Michael van de befaamde filmacteur Callan als haar ..dierbaar- Flenry Fonda, speelt Cat ste'' bendelid. Zeven jaar voor wurgpoging op meisje in Lisse Het Gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 45-jarige bedrijfs leider uit Utrecht wegens wurgpo- ging op een achtjarig meisje veroor deeld tot zeven jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschikkingstelling van de rege ring. De procureur-generaal had be vestiging van het vonnis van de rechtbank in Haarlem geeist, name lijk tien jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling. De bedrijfsleider had zijn daad gepleegd op 17 juni vorig jaar in een bosje in Lisse. Tevoren had hy het meisje oneerbaar benaderd. Be vreesd dat het meisje naar de poli tie zou gaan was hij in paniek ge raakt en had besloten het kind te doden opdat zij aan niemand zou vertellen wat er was gebeurd. Met beide handen had hij de keel dicht geknepen en zijn knie op haar buik Aanvankelijk verweerde zij zich en toen hij dacht, dat ze nog be woog had hy haar nog op haar on derlichaam. in de lendenen en op het hoofd getrapt. Verdachte was daarna gevlucht. De man had het meisje op het strand in Zandvoort zien spelen waar zy vriendelijk tegen hem had ge lachen. Toen het kind met haar vriendinnetje naar huis liep. had hij de meisjes gevraagd om in zijn auto te komen. Het vriendinnetje had hij met een gulden om choco laderepen te kopen uit de wagen ge stuurd en was daarna met het meis je naar Lisse regeden. Verdachte was in hoger beroep ge gaan omdat hij meende na een straf van tien jaar niet meer in de ge legenheid te zijn deze slechte daad r goed te maken. Abonnementen chef jubileert JACK MAHONEY Kostelijke prolongatie STUDIO Gelukkig is de spannende film „Murder ahoy" naar een boek van Agatha Christie en met de verrukkelijke Margaret Rutherford in de hoofdrol nog een week ver lengd. Het is een kostelijk ver haal, waarin miss Marple dank zij haar grote gaven als detec tive een serie wandaden aan boord van het marine-oplei dingsschip „Battledore" aan het licht brengt en, in een gevecht van man tegen vrouw, bijna het onderspit moet delven tegen de voornaamste dader, een man. van wie niemand verwacht had. dat hij tot zulke dingen in staat was. Het aantrekkelijke van deze film is het snufje typisch- Engelse humor, waardoor een mengsel van thriller en satire ontstaat, waarin vooral de spel- kwaliteiten van Margaret Ru therford bijzonder tot haar recht komen. schurken en dezelfde gevechten. Ondanks alle „faam" die Karl May aankleeft, hoofdzakelijk gebaseerd trouwens op slecht verwerkte jeugdervaringen, zyn het twee middelmatige westerns geworden. Camera vertoont vanaf maandag „Ontmoeting op het strand" met Michèle Morgan in de hoofdrol. heeft „it" - heeft pit maakt fit! Nu ook in grote ilesl VEERTIG JAAR GRAFISCHE OPLEIDING Op 5 oktober zal het 40 jaar gele den zyn dat de „Vereniging tot be vordering van de vakopleiding in het boekdrukkers-, ras terdiepdruk- en chemigrafisch bedryf" werd opge richt. Deze vereniging verzorgt o.a. de opleiding voor de volgende beroe pen in het dagbladbedrijf: handzet- ters (opmakers), drukkers, machine- zetters, dagbladopmakers, stypeurs en rotatiedrukkers. Op het ogenblik zijn er in ons land in tien plaatsen dagscholen voor de gxaifische vakopleiding. In Amster dam, Alkmaar, Arnhem, Den Haag, Haarlem, Enschede, Eindhoven, Rot terdam, Utrecht en Zwolle kunnen jongens en meisjes direct in aanslui ting op de zesde klas van de lagere school een dagschool bezoeken. Na een voorbereidend jaar volgen twee vakgerichte jaren, waarna een drie jarige leerovereenkomst met een van de opleidingsinstanties kan worden afgesloten. Voor niet-meer-leerplichtigen be staat de mogelykheid direct in een drukkerij, een cliché-inrichting of boekbinderij te gaan werken, even eens onder leerovereenkomst, maar danvan vier jaar. Het bedryf zorgt ervoor dat iedere leerling gedurende zyn opleidingstyd één dag in de week een grafische cursus bezoekt met be houd van loon, vergoeding van even tuele reiskosten en gratis vakboeken. Nog duizenden verzorgsters nodig voor bejaardenhulp In Nederland zyn op het ogenblik zo'n 30.000 bejaarde echtparen en 60.000 alleenstaande bejaarden, die hulp thuis nodig hebben. Dit bete kent, dat er in de gezinsverzorging alsnog <al naar gelang men uitgaat van een volledige of een gedeeltelyke dagtaak) 17.500 tot 90.000 krachten by moeten komen. Deze cyfers noemde de heer A. J. Gysberts van het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelyk Werk gistermiddag in Arnhem, ty- dens de jaarlykse Groene-Kruisdag. Hy zei, dat veel gezonde ouderen voortydig in bejaardentehuizen wor den opgenomen. Volgens hem horen ze daar niet thuis en houden ze bo vendien dank zy hun gezondheid zeer veel jaren een plaats bezet ten k06te van diegenen voor wie directe opne ming wel noodzakeiyk is. Hy acht het dan ook van -byzonder belang, dat de instellingen voor gezinsverzorging irote aandacht schenken aan de uitbouw van de hulpverlening aan be jaarden. De gezinsverzorging in Nederland heeft de eerste ontwikkelingsfase achter de rug. Er zyn nu 4200 gezins verzorgsters, 5.000 gezinshelpsters met een volledig dienstverband en 6.000 helpsters in los dienstverhand. De heer J. Verwer was van ochtend het middelpunt van een feest binnen de muren van het Leidsch Dagblad. De chef van de abonnemen tenafdeling herdacht namelijk het feit, dat hij veertig jaar ge leden als kantoorbediende bij het krantenbedrijf in dienst trad. Zijn verdiensten voor ,.de krant'' werden tijdens een in de L.D.-kantine gehouden huldi gingssamenkomst door tal van medewerkers belicht. Bovendien was er de mededeling van de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen, dat het H.M. de Ko ningin heeft behaagd aan de heer Verwer de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen. De burgemeester noemde de jubi laris bij deze gelegenheid een goed werker (van het L.D.) en een goed burger (van Leiden). Hy prees hem in het by zonder om zyn yver, toewij ding en trouw, eigenschappen, die voor jongeren een stimulans kunnen zijn om het goede voorbeeld te vol gen. De heer Van der Willigen merk te terloops nog op, dat de jubilaris behalve voor het Leidsch Dagblad veel voor het hervormde kerkewerk heeft gedaan. Hierna was het de directeur het Leidsch Dagblad, de heer E. A. E. van Dishoeck, die de verdiensten de jubilaris in een felicitatietoe spraak schetste. Het deed hem veel genoegen, dat de heer Verwer juist De heer J. Verwer (links) wordt verrast met de zilveren ere-medaille. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De koninklijke onderscheiding werd uitgereikt door de burgemeester, mr. G. C. van der Willigen. (Foto L.D./Holvast één dag voor zyn jubileum de 27.000ste abonnee heeft kunnen re- i gistreren. De heer Van Dishoeck dankte de jubilaris dan ook voor zyn actief meewerken aan de groei van de krant. Hy bood namens de N.V. een enveloppe met inhoud en na mens de Ned. Maatschappy voor Nij verheid en Handel een gouden draag- medaille met het daarby behorende vererende getuigschrift aan de heer Verwer aan. Van de personeelsvereniging van het Leidsch Dagblad kreeg de jubi laris een fruitmand, welk geschenk werd aangeboden door de heer S. Platteel. De agenten en vervoerders van de krant verrasten de heer Venver even eens met een cadeau, op deze feest- ochtend vertegenwoordigd door de heer J. de Winter. De heer B. van Duuren vertolkte de gevoelens van de bezorgers, toen hy naast gelukwensen een attentie aanbood. Namens het jubileum/onds ten slotte, sprak de heer J. J. Heemskerk een woord van waardering. Leids hoogleraar eredoctor in Dijon Aan prof. mr. R. Feenstra, hoog leraar in het Romeinse recht aan de Leidse Universiteit zal woensdag het ere doctoraat worden aangeboden aan de universiteit van Dy on. Judoclub Eendracht Woensdagavond heeft de judoclub ..Eendracht" het nieuwe seizoen ge opend met wedstrijden in Haarlem tegen de judoclub „Hong Tsui". Het eerste team van „Eendracht" won overtuigend van Hong Tsui 1 met 4010 waarby opvallend was het gemak waarmee F. Nievaart de le Dan van de Hong Tsui met een prachtige T6uri Gomi Goshl naar de Gatami bracht. Eendracht 2 won van Hong Tsui 2 met 3515 en Eendracht 3 tegen Hong Tsui 3 werd 1025 in het voor deel van „Eendracht". De dames van Eendracht wisten ook voor de punten te zorgen en wonnen met 3520 hun partyen. Op 10 oktober a s. zullen de jeugd van „Eendracht" en Hon Tsui elkaar ontmoeten. hoge rijndijk 278-280 MU leiden Drie Nederlandse officie ren van het Korps Mariniers zijn gistermiddag van Schiphol naar Karatsji vertrokken, waar zij ter beschikking zijn gesteld van de commissie van toezicht van de Verenigde Naties in Kasjmier. Van links naar rechts majoor JGravestijn uit Katwijk, kapi tein P. Hiemstra uit Loosdrecht en majoor L. van Klinken uit Doorn IIIIMIIIIIIIIIIIII Brief van Oswald 10.000 gulden Een brief, in Rusland geschreven door Lee Harvey Oswald, de ver moedelijke moordenaar van president Kennedy, is gisteren in New York voor ruim 10.000 gulden geveild. En kele brieven, geschreven door mevr. Kennedy, brachten de helft van dat bedrag op. De brief van Oswald is gekocht door David Kirschenbaum, eigenaar- van de Carnegie-boekhandel. Hy heeft ook de brieven van mevrouw Kennedy aan de acteur Basil Rath- bone verworven. Kirschenbaum betaalde ruim 5.000 gulden voor de korte briefjes die mevrouw Kennedy kort voor de dood van haar man aan Rathbone schreef. Naar verluidt is mevrouw Kennedy niet gelukkig met de veiling van da brieven. In het by zonder moet zy onaangenaam getroffen zyn door het feit dat de briefjes, die zy Rathbone schreef over het lezen van gedichten in het Witte Huis, van eigenaar zou den veranderen. In de dure brief van Oswald schryft deze aan zyn moeder over de dingen waardoor hy van de VS ver vreemdde en vertelde hy van zyn po gingen naar Amerika terug te keren na eerst afstand van zyn staatsbur gerschap te hebben gedaan.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 7