Prof. dr. P. H. v. Thiel afscheidsrede houdt Organist Jiri magistraal Rumoer rond aanbesteding Daverende hulde voor „Hoofdstadoperette" Ropek in concert SCHUDEI'S CITROEN Drukke receptie IN DE PIETERSKERK: Glansrijk besluit der K. en O. serie ROMANTIEK SLAAT IN! Voor het eerst in Leiden Drie vaandels in militaire parade Goud en zilver voor twee jubilarissen LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 TWEEDE BLAD N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN „In en tussen twee werelden Massale zangdienst in Chr. Geref. Kerk Prof. dr. P. H. van Thiel, die In verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd zijn functie van hoogleraar in de parasitolo gie in de faculteit der genees kunde van de Leidse universiteit heeft neergelegd, sprak gister middag in het Groot-Auditorium een afscheidsrede uit over ,,In en tussen twee werelden". Hij schetste in deze rede uitvoe rig de ontwikkeling van zijn vak aan de Leidse universiteit. Van 1920 af werd een leeropdracht in de parasitologie vertrekt, eerst aan de hoogleraar in vergelijkende patho logie. later aan die in tropische hy giene. De leerstoel werd in 1947 zelf standig en in hetzelfde jaar door prof. Van Thiel bezet. Staande in en tussen de medische en biologische wereld had prof. Van Thiel reeds sedert 1920 in Leiden de medische parasitologie beoefend. In 1947 kwam ook het Laborato rium voor Parasitologie tot stand, een onderdeel van het Instituut voor Tropische Geneeskunde. Er werden fundamentele problemen bestudeerd, waarbij zoveel mogelijk aandacht is geschonken aan door de praktijk ge stelde vragen betreffende parasitai re ziekten en aandoeningen van de mens en bestrijding van deze ziek ten. Malaria is sedert het begin ob ject van onderzoek geweest in Ne derland en in de tropen, maar ook tal van andere onderwerpen, o.a. leptospuoses, zijn ter hand geno men. Prof. Van Thiel heeft de laat ste jaren ook veel te maken gehad met het haringwormvraagstuk. Zo werd het laboratorium met zijn afdelingen voor protozoaire infecties, toxoplasmosis, helminthiases en me dische entomologie de laatste af deling met inbegrip van de gevol gen van het gebruik van insectici den voor een belangrijk deel dienstbaar gemaakt aan kliniek en volksgezondheid. Naast colleges voor medische kandidaten, werd onder wijs gegeven in het kader van de cursussen voor aanstaande tropen artsen. gisteravond angdienst, die door vrü talrijk publiek werd bijge woond. In verschillende combinaties waren te horen: de Chr. Ger. Zang vereniging ATEG (Leiden), het koor v. d. Ned. Prot. Bond (Alphen), het Vrijz. Herv. Kerkkoor (Leiden), het dubbelkwartet „Musica" (Leiden), het jeugdkoor Ned. Prot. Bond (Alphen), de schoolzangklas van de Pr. Beatrix- school (Leiden) twee trompetters van „Concordia" en de organist J. Hen- De dirigent, die deze massa koor zangers moest leiden, was de heer J. Arnoldus. Deze w ist respect af te dwingen voor de wijze waarop hij al les realiseerde. Het werd een grote climax naar het slot toe. Het is een onmogelijkheid, alles tot in details te bespreken. Indruk maak te o.a. het dubbelkwartet Musica, waarvan de leden over fraai stem- l.menmateriaal en groot uitdrukkings- vermogen beschikken, terwijl de hel dere kinderstemmen van de school zangklas en het jeugdkoor de toe hoorders ongetwijfeld wisten te ont- Organist Hensen en de trompetters begeleidden gedegen, terwijl de or ganist een charmante aria van Loeil-1 let en een sober Domine Deus van I Oouperin vertolkte. Een enkele opmerking lijkt ons niet overbodig. Het heen- en weergeloop van de uitvoerenden, zowel al6 van laatkomende toehoorders was vrij hinderlijk, terwijl het gebruik van een stemvork de concentratie van de koorleden misschien nog groter zou maken. Nu was het wachten op de dirigent, die op een enigszins verwij derd staand harmonium de toon hoogte aan moest geven, bepaald on gunstig voor het soepel verlopen van de afwerking van het programma. Echter, dit terzijde. Het was een schitterende avond voor de liefheb bers van het geestelijke lied! Jiri Ropek, de organist van de St. Jacobikerk in Praag is een musicus, die in Europa grote naam heeft ge maakt door zijn concertreizen en grammofoonplaten. Hij is een kunstenaar met een eigen kleurgamma op een uitgebreid palet. Behalve „schilder in muziek- maken" is hij ook componist en een „verteller In noten". HU weet in kleurklanken te tove ren en vertolkt koraalvoorspelen als klassieke sprookjes. Wij denken aan het koraal van Pachelbel „Von Himmel hoch". Dit Kerstkoraal was als het ware om rankt door engelen. En bij „Prelu dium en Fuga" in d kl. t. van Bux- tehude werd het Preludium een ver telling vanaf de orgelbank. Dit alles zonder sentimenteel te worden of de stijl te negeren. Bij hem doet de kleur en de fra sering alles om de oude werken weer Expositie Bert Jonk - Kees de Jager Onze stadgenoten Bert Jonk en Kees de Jager exposeren schilde rden. aquarellen en tekeningen in de Boerhaavezaal. Lange Vrouwe kerksteeg 12, van 9 tot 23 oktober. De opening dezer tentoonstelling vindt plaats vrijdagavond 8 oktober om 8 uur. De heer J. F. Caljé zal een inleidend woord spreken. (advertentie) Zoekt gouden verlovingsringen Constant. Love, Anjer Desiree Juwelier v. d. WATER beeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze Op bet graveren kunt U wachten en zonder kostenverhoging. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags de gehele dag GESLOTEN Talrijke proefschriften, verdedigd zowel voor de faculteit der genees kunde als voor die der wiskunde en natuurwetenschappen, zijn in het laboratorium bewerkt. Veel waardering De scheidende hoogleraar, die lie ver niet toegesproken wenste te worden, werd niettemin tijdens de afscheidsbijeenkomst in het Groot- Auditorium door de rector-magnifi- cus, prof. dr. J. Dankmeyer, gepre zen om zijn activiteit, integriteit, bescheidenheid en hartelijkheid. Als een van de naaste medewer kers van prof. Van Thiel sprak ook dr. J. J. Laarman enkele woorden van dank en waardering. Later op de middag was er een zeer druk bezochte receptie, even eens in het universiteitsgebouw. Prof. dr. C. F. A. Bruijmng. de opvolger van prof: dr. P. H. van Thiel. drukt de scheidende hoogleraar (links) de hand. (Foto LD./Holvast) Handel niet buitenland Teneinde de handelsbetrekkingen met het buitenland te bevorderen houdt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland vrijdag 8 oktober van 8.30 tot 13 uur in het gebouw Stationsweg 41 een zitdag voor vertegenwoordigers van het Afrika-Instituut, de Kamer van Koophandel Nederland-Israël, Het Nederland-Noord-Europa-Instituut en het Nederland-U.S.S.R.-Instituut. Belanghebbenden kuhneri zich Voor het maken van een afspraak wen den tot de K. van K. KS53E222S22 J» liet Christelijk Lyceum aan Lagerstraat in Leiden ..Dit is het toppunt. U komt met beschuldigingen, die niet wor den gestaafd door bewijzen. Ik vind het een uitermate kwalijke zaak om dat op dit ogenblik te doen". Architect S .de Jong van de Nederlandse Heidemaaschappij viel boos uit tegen de Alkmaarse aannemer J. Buur. die bij de aanbesteding van de bouw van twee gymnastieklokalen in Leiden gistermiddag in het Christelijk Lyceum 'aan de Kagerstraat voor flink wat tumult zorgde. De heer Buur beschuldigde de Ver- schuldiging verontwaardigd eniging voor Christelijk Middelbaar en Hoger Onderwijs in Leiden en de Koninklijke Nederlandse Heidemaat schappij in Arnhem, die de bouw van de gymnastiekzalen ter hand gaan nemen, ervan vóór de openbare aanbesteding van gistermiddag eerst een poging tot onderhandse aanbe steding te hebben gedaan. Dat zou zijn gebeurd bü twee firma's de I.B.B. en de fa. Versloot maar architect S. de Jong wees deze be- de hand en toonde alleen een brief van de fa. Versloot, waarin dit bedrijf een prijsopgave doet zonder die ech ter als bindend of verplichtend te beschouwen. Het bestaan van een tweede prijsopgave werd met grote stelligheid ontkend. Steeds bozer wordende J. Buur: „U heeft wél twee prijsopgaven gehad!". Architect S. de Jong: ..U heeft volkomen verkeer de inlichtingen!". Discussie „Ein Walzertraum" in Schouwburg BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Beelen. Johaii-nea, Lous. IBOREN: an Schie en L. van z.v. J. Kroon en M. J. M. van Zutphen _.i B. E. Dussenbroek. Ddlko M. P. I. M.. d.v. M. A. A. Rijkere en I. Tatay. Hendrlkus. z.v. P. J. van der Gugten tt Anna M., d.v. H. Jacoba, d.v. J. van ïelen. Arno H. J.. Kroome en H. Seller. Gerda. Aeveld en A. van RhUn. Hendrik J„ z.v. J. Huisman dan. Nata W. Laken M. U J. van de Romijn Beelen. ~n Schoneveld ulu Z.V. J. Hul~. Natascha K.. d.v. D. Rakic ONDERTROUWD: van der Louw, Philippo. P Lezwijn. J. J M. J P. Koo.v, C. de Jong kooien. P. H. GETROLI M. H. Smee- le. S. Hols wilder en S. Zwart. H. Nieu wen burg en J. W. Peterzen. I. Bienna en M. T. Wiebes. H. J. Zandvliet en E. P. T. A. Nagtegaal. A. Zecha en C. Pouw L. N. Verstraten en B. Bon. J. W. Filippo en A. M. E. de Boer. W. A. Oopler en C J. den Hartog. J. C. H. Tulnhof de Moed en W. van den Hoed. OVERLEDEN: L. van Vetoen, 76 jr.. w.v. W. I. Petit. P. J. van Es. 5 jr., dochter. M. van Duijn.. 69 jr.. man. A. Oskam, 80 Jr.. man. P. J. Wesselman. 68 Jr.. e.v. B. N. Gevers. Ter gelegenheid van het 20ste speelseizoen zadelde de Hoofdstad Operette het parade-paard van de lichte muze „Ein Walzertraum". Oscar Straus componeerde de aan trekkelijke en overbekende muziek op de tekst van Felix Dörmann en Leopold Jacobson. Gisteravond bewees de uitverkoch te Schouwburg dat de romantiek, zowel bü de jeugdige als rijpere toe schouwers nog over veel toegewijde aanhangers en bewonderaars be schikt. Wü moeten voorop stellen dat dit enthousiaste ensemble niets heeft nagelaten om de opvoering bü het publiek te doen inslaan. Het goed bezette orkestje onder leiding van Willem Rietveld, de fraaie décors en de bü een operette gebruikelijke schitterende kostuums vormden een goede basis waarop verscheidene goede prestaties werden gebouwd. Zo gaf Herman Valsner een be proefde komische uitbeelding van Vorst Joachim, üverig bijgestaan door Rudolf Vogler als Lothar. neef van de Vorst. Lizzi Schöffmann, die over uitstekende stemmiddelen be schikt. imponeerde door haar natuur- lü'ke spel als Franzi, dirigente van de dameskapel, zü werd vakkundig ter- züde gestaan door Walter Hoffmann als luitenant Niki. Claire Clairü had niet de minste moeite met de komieke vertolking van Fiffi. Verder Van ladder gevallen In Steenber- §S^rg!ftedre,^Tr;,„<ie^-ir8deoia^ verongelukt. HU vied van de hoogste sjjort van de zgn. jacobsladder, die hij dofltieff^.de reBie met Steenbergenaar was op slag dood. De heer Buur bleek in zün be schuldiging niet alleen te staan. Hü zei aanvankelijk te spreken namens de r.-k. Aannemers- en Patroons bond, maar later was hij daar niet zo zeker meer van. Na zijn boze dis cussie met de heren achter de tafel verliet de heer Buur het aanbeste dingslokaal en drie andere aanne mers trokken hun prijsopgaven in. waarna uiteindelijk kon worden over gegaan tot de officiële aanbesteding van de bouw van twee gymnastiek lokalen in Leiden. De laagste en enige inschrij ver was de firma A. F. Kraak uit Haarlem met een bedrag van f 422.200 voor het eerste bestek en f208.800 voor het tweede (het gym nastieklokaal voor het Rembrandt- lyceum). De gunning werd aange houden. De heer Buur verklaarde achteraf, dat het volkomen tegen de ercode is om vóór een openbare aanbesteding twee bouwbedrijven te benaderen voor een prijsopgave. Dat was zijn motief om niet aan deze aanbesteding deel te nemen. een nieuw gewaad te geven en voor de moderne mens weer aanvaardbaar en verstaanbaar te maken. Hij begon met een werk van een Moravische minnebroeder (orde van de Franciscanen) die leefde van 1680 —1740. Een levendige Toccata en een Fuga met een zeer oorspronkelük en opgewekt thema liet Ropek ons van deze componist horen. Van Arnold Schlich, een Duits componist uit de 16de eeuw, speelde hü een gevarieerd Koraal „Maria zart von edler Art" met een milde en warme achtergrond. Twee Koraalvoorspelen van Johann Pachelbel „Wie schön leuchtet uns der Morgenstern" met de melodie in de bas en het genoemde „Von Him mel hoch" werden prachtig ver tolkt. Een Canzona in g kl. t. van Zipoli is geen muziek die ons meer aan spreekt behalve als Jiri Ropek het speelt. Na twee werken van Buxtehude hoorden wij een aardige Voluntary van Stanley. In de tüd van Mozart leefde een voor ons onbekende componist Jan K. Kucher. Een door hem geschreven Fantasie had niet veel diepte, maar was toch prettig om naar te luiste- Heel mooi en verantwoord klon ken twee Koraalvoorspelen van Joh. Seb. Bach. Of het slot: Preludium en Fuga in D gr. t. geheel verantwoord gespeeld werd was twijfelachtig. Aan precisie ontbrak het niet. Alles was één door- lopende stroom van nootjes en ac? coorden. Maar het tempo werd één felle strijd met het niet gemakke- lük speelbaar mechanische orgel. Het preludium in dit snelle tempo werd mede door de nagalm onverstaan baar en de fuga, hoewel uitstekend geregistreerd, zou toch bü een iets mindere snelheid aan uitdrukking gewonnen hebben. Wij weten dat Jiri Ropek een verbluffende techniek be zit, maar dat behoeft toch niet op deze wüze te worden gedemonstreerd. Maar het geheel was toch een on vergetelijk magistraal orgelconcert. En met dit concert heeft K. en O. de serie Pieterskerkconcerten glans- rijk besloten! Ad. Int. PERSOONLIJKE LENINGEN Bedragen van 100 2.000, af te lossen in maximaal twee jaar: per week. maand of kwartaal, voor aanschaffing van duurzame gebruiksgoede ren. worden desgewenst van gemeentewege verstrekt. Aanvragen telefonisch, mondeling, of schriftelijk. Vertrouwelijke be handeling. GEMEENTEL IJ KE DIENST (OOR IISBEHEER El KREDIETWEZEN LEIOEN. POSTBUS ISO. TEL 202II Bij de jaarlijkse militaire parade nu reeds vele jaren een vast programma punt van de 3 oktobervereniging ontbreekt nimmet het vaandel van de Koninklijke Landmacht, gepresenterd door de vaandelwacht van het regiment Van Heutsz. Ook dit jaar is dit vaandel weer in de militaire stoet opgenomen. Voor het eerst in Leiden en ook in ons land zullen in de militaire parade van morgen de drie krijgsmachtonderdelen, ieder met een eigen vaandel, meemar- cheren. Dit is nu eerst mogelijk, omdat de Koninklijke Lucht macht sinds kort in het bezit is van een vaandel en nog niet eer der een -parade werd gehouden, waaraan alle onderdelen van ons leger deelnamenHet vaandel is op 19 mei j.l. ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van dit korps door Koningin Juliana op de vliegbasis Soesterberg uitge reikt aan de bevelhebber der Luchtstrijdkrachten Voor de Koninklüke Luchtmacht ging hiermede een lang gekoesterde wens in vervulling, de wens namelük om met het vaandel tot uiting te brengen, dat dit krijgsmachtdeel door de grote onderlinge verbonden heid het karakter heeft van één korps. Het vaandeldoek is vierkant en van oranje züde, omzoomd met gouden franje. Op de voorzüde is, in goud geborduurd, een gekroonde J ngebracht. Aangezien de Konink lüke Luchtmacht ook de traditie voortzet van het Wapen der Militaire Luchtvaart van het voormalige KNIL tevens de wapenfeiten van dat Wapen in het vaandel vermeld. De troepen van de Koninklijke Marine Luchtvaartdienst uit Val kenburg, die reeds eerder aan een Leidse parade deelnamen, doch steeds zonder vaandel, komen thans ook met een vaandelwacht, waarin het vaandel van dit krijgsmachtdeel ie opgenomen. De Marinierskapel, steeds met een 3 oktoberparade trouw op haar post. moest dit jaar verstek laten gaan. De kapel vertoeft momenteel in de West. om daar bü voorkomende plechtigheden het bezoek van Konin gin Juliana en Prins Bern hard mu zikaal op te luisteren. Met de Kon. Militaire Kapel zorgt thans de Kapel van de Kon. Lucht macht voor de muzikale noot ln deze parade, waarin ditmaal voor het eerst bij het rijdend gedeelte ook de nieuwe YP-408 een gepantserd wielvoertuig is opgenomen. Het voertuig, waarin plaats is voor 12 man, weegt 9500 kg en kan op de weg een snelheid ontwikkelen van 80 km en in heuvelachtig terrein van 40 km. Hoewel het voertuig niet amfibisch is, bestaat de mogelükheid door 1.20 meter water te rüden. BIJ KAT: wü nog Antonia Galli als Prinses Helene, Grete Kieser als de hofdame Friederike en Frans Stan- ner als luitenant Montschi. Ook de zes dansmeisjes leverden een smaak vol aandeel in het succes. Walter Hoffmann zorgde kele origi nele vondsten Claire Clairy en Herman Vals- mer in „Ein Walzertraum De opvoering oogstte bü het publiek een doorslaand succes. Na talloze „open doekjes" bracht het de spelenden aan het slot een daverende huldebetuiging! B. H. Burgemeester Van der Willigen heeft vanmiddag koninklüke onder scheidingen uitgereikt aan twee jubilarissen bU de Kon. Ned. Kunst- vuurwerk- en Munitiefabriek A. J. Kat v.h. John. Loeff N.V. aan de Stadspolderweg. Hü speldde de heer L. F. v. d. Velde (66) uit Schevenin- gen, vertegenwoordiger en sinds de oprichting van de N.V. In 1948 com missaris. goud op de borst. Produk- tiechef W. Z. de Jong (60) uit de Heemskerkstraat in Leiden, kreeg zilver. Beiden zijn veertig jaar bij Kat in dienst. De heer Van der Velde ontving het edelmetaal, behorend bü de Orde van Oranje Nassau, speciaal voor de grote kring van relaties die hü maak te. Heel belangrijk was zijn optreden in het populair maken van de kunet- vuurwerkprodUkten, zet belangrijk 6teeg. De heer De Jong was in 1925 be gonnen als vuurwerkmaker. Door vakmanschap. nauwgezetheid en Üver werkte hij zich op tot voorman en produktiechef. Waardevol werk verrichtte hij voor het bedrüf op Curacao en Venezuela, waar de grote oliemaatschappüen nogal wat be langrijke inlichtingen kregen over explosieven. Ook bij de opleiding van vuurwerkmakers was hij een belang rijk figuur. President-commissaris A. Kappen berg uit Rotterdam huldigde de jubilarissen in zün functie van waar nemend directeur. Hü bood tevens geschenken aan. Ook het personeel, dat van de dubbele huldiging getuige was. nam deel aan de huldiging. Men bood ook geschenken aan. Met een gezellig büeenzün besloot men de feestelüka gelegenheid. STUDENTEN EN ZIEKENFONDSWET In een brief aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft het landelük bestuur van de Nederlandse studentenvakbeweging voorstellen gedaan over de uitvoering van de nieuwe ziekenfondswet, die 1 januari 1966 in werking zal treden. Uitgangspunt hierbü zo zegt het bestuur is geweest de overweging, dat de zwakke financiële positie van ie student het wensehjk maakt dat hü zich tegen een zeer groot aantal ziekterisico's verzekert, en dat dit zeer goed mogelük is binnen het ka der van de ziekenfondsverzekering. Het bestuur is verontrust, dat door de vervanging van het woord „gezin" in .huishouden'' in de nieuwe wet, een groot aantal buitenshuisstuden ten. die nu nog gratis met de ouders medeverzekerd zün. buiten de nieuwe wet komt te vallen. De SVB hoopt dat, als stap naar onafhankelü kheid van de oudere, in de toekomst de vrijwillige zieken fondsverzekering opengesteld wordt voor alle studenten, ongeacht het inkomen van de oudere. De premie voor die verzekering zou dan gesteld moeten worden op ca. 3 procent van het studenteninkomen (gelük aan de werknemerspremie in de verplicht* ziekenfondsverzekering i

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 3