EXTRA Amerikanen bestormen mensen het zisn fijne Overrode status loper de bus In en dan begint de continentale 'race' a een nachtvlucht per jet over de Oceaan zijn ze in alle vroegte in een door regen over spoeld Londen aangekomen, de Gougalls, Ed Stanley, Evelyn Brundage, de Dicksons. Terry Jay Keenan en nog een stuk of dertig anderen. Regen of geen regen, zij gaan naar Buckingham Palace, Piccadilly Circus, naar St. Pauls. Er is veel, heel veel te zien in Londen. De lenzen van came ra's worden drooggewreven om foto's of films voor thuis te kun nen maken. Driftig worden de rolletjes volgemaakt. Mary aan de voet van Big Ben, Jane voor het Clifton Ford Hotel. „Daar hebben we gelogeerd", zal er in het al bum onder worden geschreven. Zondagavond: vaarwel Londen, vaarwel. In Harwich ligt de Ava- lon klaar. De machines stampen tiaar Nederland. Veel geslapen wordt er niet; men denkt aan het volgende land, dat wordt bezocht. Maandagmorgen half 7; in de bruinberookte wachtkamer van het Hoekse station, waar, oh hoe strijd met het predikaat rein heid voor Nederland, de tafel kleedjes lang geleden voor het laatst met water en zeep in aan raking. schijnen te zijn geweest, staat het ontbijt reeds klaar Voor groep a. voor groep b. voor de groep van de Dougalls. Evelyn Brundage en al die anderen. Ze komen van boord, passeren de douane en zetten zich aan tafel. De morgen is kil. maar de stem ming goed. Toerleidster Petra van Tol laat haar inspecterend oog over broodjes, ham en mensen gaan. Kwart voor 8. Naar buiten, waar de rode loper voor de van een luchtverversingsinstallatie voorzie ne bus uitligt. Chauffeur Anton („zeg maar Tonny") Bruijnooge uit Wemeldinge en een geünifor meerde American-Express-em- ployé zijn als een soort erewacht opgesteld nadat de bagage is inge laden. Hoedenmodiste Janny van As en scholiere Joy Zumker komen enkele malen per week bijzonder vroeg haar Hoekse bed uit om, vermomd als Volendamsen, een bloem bij de toeristen op te spel den en aan een ieder een flesje Schiedams vocht uit te reiken. Bedrijfsleider Arthur A. Wuest uit Cincinnati in Ohio (51). die met vrouw, dochter Jane en een vrien dinnetje van Jane, per boot naar Europa is gekomen, hangt al met zijn filmcamera uit een geopend busraampje om het instappen via de rode status-loper in bewegende kleuren vast te leggen. Hij heeft zo'n duizend gulden uitgetrokken voor het „celluloideren" van Europa. Wervelwind breekt los WJt hebben bloem en miniatuur- kruikje gekregen. Nijvere Tonny Bruijnooge kan de remmen losgooien. Reisleidster Petra steekt een sigaartje op („beter dan sigaretten", maar daar rookt ze er toch ook heel wat van). De wervelwind over het Europese con tinent is losgebarsten, een wervel wind, waarvan grappenmakers zeggen, dat, als je even in slaap valt, je een land hebt overgeslagen. En er vallen al enkele passagiers in Morpheus' armen. Anderen daarentegen noteren ijverig wat mej. Van Tol allemaal vertelt over de deltawerken, de windmolens en de Nederlandse valuta. Hup. Het Vredespaleis in Den Haag. Wil iemand fotograferen? Nee? Door rijden, anders raken we achter op het tijdschema. Amsterdam. De bus worstelt tussen de rijen ge parkeerde auto's door. Enkele Amerikanen slaan de han den voor de ogen. „Ik zou hier nooit durven rijden" roepen zij om het hardst als zij bromfietsers, fietsers en auto's door elkaar zien krioelen. Nu ik een Amerikaanse bril heb opgezet lijkt mij het ver keer in Nederland en vooral in Amsterdam inderdaad niet bepaald het voorbeeld van overzichtelijk heid. Het kost heel wat steken en wrikken voordat we de kade be reiken, waaraan de President John F. Kennedy ligt. De Amerikanen vinden het een aardig trekje, dat we aan boord daarvan over de canals gaan varen. Ze genieten van de aanblik van de oude gevels, die als het ware speciaal zijn ge bouwd om te worden gefotogra feerd. Arthur Wuest vertelt, genoeglijk aan zijn pijpje trekkend, dat hij voor de eerste keer in Europa ls. In het begin van dit Jaar is het plan by hem en zyn vrouw opge komen deze reis te maken. „We hadden er zo het een en ander over gehoord en we waren een beetje nieuwsgierig hoe het in Europa zou zyn. Ik wist, dat het allemaal verschrikkeiyk snel zou gaan, maar ik beschouw het als een soort oriëntatietrip. Naar din gen, die we erg interessant vinden, kunnen we later dan misschien teruggaan". „Mobiel college" T~\ochter Jane maakt, als is het U een mobiel college, van alles wat wordt verteld een dictaat. Zij komt tot de conclusie, dat zy al tweemaal Iets heeft opgeschreven over Hans Brinkers, die Holland van de ondergang redde door zijn vinger in een gat in de dyk te houden. Petra heeft het verteld, maar de man op de rondvaartboot kan dit klassieke schot in de toe ristische roos evenmin achterwege laten. Goedlachs wordt gereageerd op des gidses grapjes zoals „vry- gezellen betalen in Nederland een krankzinnig hoge belasting. Trou wen is de enige oplossing; daarom zijn we zo overbevolkt". En passant zien we nog even een lijk ophalen uit een gracht en even later zitten we weer in de bus. nu op weg naar Rotterdam, waar in Hilton de garnalen zijn gepeld en de kalkoen Is gesneden voor de overvloedige koude lunch, die maakt, dat de Amerikanen niet meer aan een dieet denken. „Petra, ik heb zo'n pyn m'n oog". „Petra, ik pijn m'n oor". Oog en oor vereisen volgens de eigenares sen ervan specialistische behande ling. De toerleidster begeeft zich met de betreffende dames aris- waarts. De heren slippen het hotel uit om op het Stadhuisplein, in de Lijnbaan hun rookvoorraad op peil te brengen. Drie uur. Per bus naar een apotheek; Petra stormt met de recepten naar bin nen. Eén recept kan onmiddellijk in medicijnen worden omgezet; het andere vereist een lange tijd van voorbereiding. Dat moet dan maar in Brussel gebeuren. Over de Van Brienenoordbrug naar het Zuiden. De Amerikanen zijn niet zo kapot van dit kunstwerk als wy dat plegen te zijn. Zy zijn zulke verkeersbouwwerken wel gewend. T\e Belgische grens wordt als in een stormaanval genomen. „Het gaat lekker", zegt Petra, maar zy heeft te vroeg gejuicht, want, wat ze bijna nog nooit heeft meegemaakt op de vele door haar geleide toers, de pechduivel slaat toe en zet de bus even voor Ant werpen wiellam aan de kant. Het doe-het-zelf-streven van chauffeur Bruynooge („ik heb blauwe ogen") heeft geen succes. Petra rent van garage tot garage voor een mon teur; er komt er één, in een fraaie sportwagen. Maar ook hy kan geen uitkomst brengen. De motor blyft zwijgen. Telefoneren, telefoneren. Een Antwerpse onderneming rydt met een bus voor om het gezel schap naar Brussel te vervoeren. Er is geen mopperig geluid ver nomen; integendeel, er worden grapjes gemaakt en in de Belgische touringcar gaat men zingen. Niet in de „was-ik-maar-by-moeder- thuisgebleven-styl, maar in een welluidend community-ritme. In Brussel schieten we de beloofde sightseeing er by in, want het is al half 9, maar de volgende mor gen zal deze oriëntatieschade wor den ingehaald. Achter de namen van de deelnemers vult de portier van het Metropolehotel in: 6 uur wekken. Petra heeft het druk met het schrijven van haar rapporten. Het is middernacht als chauffeur Bruijnooge ten Brusselse tonele verschynt. Dinsdagmorgen half 7 worden de koffers weer ingeladen. Het mist, maar de koepel van het paleis van justitie is te zien. Dus gaat de sightseeing door. Daarna naar Bastogne. Men beklimt er bet Amerikaanse gedenkteken. Een deelneemster bezeert lichteiyk haar voet. „Petra, wat moet ik doen? Ik ben zo bang, want ik heb het aan m'n andere voet ook al eens gehad" In Luxemburg wordt geluncht. Men mag even op de stad neer- blikken en heus. dan Is het weer tyd. In Saarbrücken verovert Petra in een tearoom een doos, welke moet dienen als voetensteun voor de dame, die haar enkel heeft be zeerd. ,,Ik wil een dokter", zegt de ge kwetste. „Straks", belooft de reisleidster. die haar zesde Europese toer van dit jaar maakt. Dat „straks" komt 's avonds in Bensheim, 25 kilometer voorby Heidelberg. De arts vindt het helemaal niet zo'n verschrikkeiyk geval, maar hy wil wel een zwach- teltje om de enkel binden. En een zalfje? Natuurlyk. dat krygt u ook. Dat is drie dollar. Het gezel schap uit kreten van, „wat is dat goedkoop". Charles A. Crownover (61), die werkzaam is by een financierings- maatschappy in Philadelphia, en zyn vrouw zitten in de lounge van het hotel gezellig aan een drankje. „Ik ben geïnspireerd door vrienden. Ze hebben me foto's en dia's laten zien. Voordat we op reis gingen hebben we wat over Europa ge lezen en we hadden ook wat op de televisie gezien. St. Pauls in Londen heb ik direct herkend. Of we veel ansichtkaarten naar de States zenden? Ik heb tegen myn vrouw gezegd: niet meer dan honderd". „Moet ik 'em schillen?' Woensdagmorgen: mist. En dus ongelukken op de autobaan. Enor me files staan te wachten. We moeten terug naar Heidelberg, want een sightseeing in die stad staat nu eenmaal op het fraai ge kleurde programma. We kunnen een zyweg inslaan en daar is de oude universiteitsstad. Gauw een plaatje maken van het kasteel op de berg en verder. Een boom van een Amerikaan komt aan Petra vragen of hy die appel nou moet schillen of dat hy 'em misschien ongeschild, maar afgeveegd kan opeten. De autobaan snydt als een liniaal door het fraaie landschap. Het Zwarte Woud in. Lunchen in een restaurant in Scharzwalderstyi Opzichter O. C. Collins (63) en echt genote uit Michigan: „We willen de landen en de volkeren van Europa leren kennen Londen vin den we heel mooi, maar ook in Nederland zouden we graag nog eens willen komen. M'n schoonzoon was in Europa in het leger en die heeft ons allerlei films laten zien. Jammer genoeg heb ik het rolle tje met foto's, die ik in Holland heb gemaakt, verloren. En ik had ze graag aan m'n vrienden laten „Petra, ik heb een neef in bet Amerikaanse leger hier in Duits land. Denk je. dat ik 'em nog zou kunnen spreken? Ik weet niet precies bij welk onderdeel ie zit" Op veel weet de reisleidster raad, maar Vraag van mij aan huisvrouw Florence Roberts, Paterson: „Je kunt bi Amerika een trip gaan maken en die reis daarna in ge deelten betalen. Hoe denkt n daar over?" „Dat vind ik verkeerd. Myn stand punt is eerst het geld sparen en dan pas reizen. Maar ik weet, dat niet iedereen er zo over denkt. Vooral jongeren niet". G.l.-geknipte assistent-sales mana ger Leroy A. Dougall uit St. Louis was aanvankeiyk niet zo prettig gestemd, toen hy in Londen aan kwam. De regen en het feit, dat hy niet direct een dutje kon gaan doen, maakten hem min of meer boos. Op weg naar Luzern echter is hij de vrolijkheid zelve. „Het gaat verschrikkeiyk snel, dat is waar, maar moe, ach, dat valt best mee. In Luzern hebben we een rustdag. En verder gaat het wat kalmer. In Rome en Parys kun je meer jezelf zyn. In november '44 ben ik als militair in België ingezet. Ik was bij de Amerikaanse divisie, die aan de Elbe contact met de Russen heeft gemaakt. In augustus '45 ben ik naar Amerika teruggegaan. Europa was één grote puinhoop Ik heb er altyd naar verlangd het weer eens helemaal opgebouwd te zien Wat valt me het allemaal ontzettend mee" Zo doorkruisen touringcars met Amerikanen Europa, van midden- Zweden tot Zuid-Spanje, van West- Frankrijk tot diep in Rusland. Status? Vaak wel, maar over het algemeen tonen ze toch eerlijke belangstelling. Duitse whiskey i schoonzoon wil zo graag dat ik een fles Duitse whiskey voor 'm meebreng", zegt een reis genoot in een Zuid-Duitse herberg. „Duitse whiskey?" schrikt de waard en verslikt zich byna In zyn bier. „Die moet u niet drinken mister, dat is rotzooi. Bedoelt u misschien Schotse?" „Wat denk je nou van ons Ameri kanen", vraagt dezelfde reisge noot. „Vind je ons lastige mensen?" „Beslist niet lastiger dan Euro peanen, misschien wat meer onbe holpen omdat jullie meestal weinig van Europa afweten en omdat byna niemand van jullie ook maar één niet-Engels woord spreekt" „Dan zyn deze reizen toch wel heel goed", is het wederwoord. „Alleen wat erg vlug, maar ik kom terug". Zwitserland, Lichtenstein, Oosten rijk, Italië, Monaco, Frankryk Donderdag zyn ze van Parys teruggekeerd naar de States, doodmoe, beladen met films en fotorolletjes en vooral met Euro pese ervaring... zy het wat erg snel opgedaan. jrjlaqe leiösch ö&qbIaö /RIJDAG 1 OKTOBER 1965 Petra van Tol (32), blonde sigaartjes rokende bloembollenhandelaars- dochter uit Bennebroek, doet al tien jaar r ,u- reauwerk. Zes jaar reist ze met Amerikanen door Europa. „Het zijn fijne mensen, maar soms een tikkeltje kinderachtig, dat zal echter wel een kwestie van andere mentaliteit zijn. Trouwens, je kunt niet generaliseren, want de mensen verschillen van staat tot staat heel erg. Ik reis echter graag met ze. Ik heb gehoord, dat er ook veel Japanners zullen gaan komen. Daar heb ik ook al eens een reis mee gemaakt. Die zijn bijzonder rustig." Op 16-jarige leeftijd is Petra naar Engeland ge gaan, waar zij vijf jaar heeft gewoond, zodat zij vloeiend Engels spreekt. Zij heeft Nederland, wat wonen betreft, de rug toe gekeerd. „Het benauwt me hier soms zo erg en dan het weer. Ik woon nu in Lugano." ansichtkaarten laten zien. De directies van de reisbureaus, die, met een byzonder fijne neus voor hetgeen wordt ver langd, hun programma's opstellen, populariseren de trips naar het Oude Werelddeel meer en meer. Voor iets meer dan 700 dollar bijvoorbeeld kan men in zo'n dag of twintig elf landen doen per luxe touringcar. Eerste klas hotels, prima maal tijden, de reis van en naar New York per vliegtuig of boot. Dit jaar hebben de Amerikanen elkaar staan verdringen voor de balies van de boekingskantoren. Overal komt men groepen uit de Nieuwe Wereld tegen, in Londen, in Parijs, in Heidel- berg, in Bonn, in Moskou. De Amerikaan wil met eigen ogen en door de lens van zijn foto- of filmcamera Europa zien. Echte interesse, louter statusoverwegingen, ze komen. En als de voortekenen niet bedriegen worden het er het volgend jaar nog veel en veel meer. Men wil namelijk door o.a. vereen voudiging van comfort nog goedkopere reizen gaan uitschrij ven, die zo om en naby de 500 dollar zullen kosten. Ameri kaanse middenstandsbedrijven e.d. hebben benauwde gelui den laten horen, want zy vrezen, dat veel dollars naar Euro pese geldladen zullen gaan. Het is dan ook geen geheim, dat wordt overwogen buitenlandse plezierreizen flink te gaan belasten. Of dat echter de reislustigen kan tegenhouden Dat zal nog moeten blyken. Thans echter doet een snel stij gend aantal in een even snelle vaart Europa. Nederlandse bedrijven hebben een flink aandeel in het vervoer. Sigaartjes rokende Petra van Tol Laat Europa tot je doordringen, dineer bij kaarslicht, zwem by maanlicht, bespeel een draaiorgeltje, laat u de toekomst voorspellen, waag een gokje, proef de wijn van de streek, vergeet uw dieet, voel uzelf 17, koop een bikini, dans in een schemerige bistro, leer een paar woorden van een vreemde taal. Zo kondigen in Amerika diverse reisondernemingen in bijzonder kleurige prospecti groepsreizen naar het oude Europa aan. Het Europa, dat je als Amerikaan toch moét hebben gezien, wil je nog kunnen meepraten. Heel wat Statesmen raken gefascineerd door deze bloemrijke taal, die veelal van een pers in Nederland is gerold. Zij luisteren ademloos naar familieleden, kennissen en buren, die in Frankrijk, Engeland, Holland zijn geweest. De statuskriebel van „dat moeten wij toch ook hebben gezien" bekruipt hen, als Europavaarders films, dia's of

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 23