roegtijdige rijpheid van aquarellist M. Kemper HAV Patiënten worden goede amateur - schilders kunst kalei öoscoqp IS uw vertrouwen waard! Wondere glaskunst uit Leerdam Openstellen van nieuwe wereld Open brief aan de raad van Zaandam Katwijkers stroomden naar Triumfatorkerk Onnodige grievende publicaties verboden AS PRO' LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 ZESDE BLAD IN KUNSTZAAL HEUFF: (Advertentie) VERZEKERD KAPITAAL: MÉÉR DAN 2 MILJARD GULDEN! Van een welhaast ongeloofwaardige vroegtijdige rijpheid geeft de eerst 21-jarige Rotterdamse aquerellist Maarten Kemper blijk. Diens werken zijn thans te zien in Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7, Wassenaar: zij bieden een uniek visueel genot. Maarten Kemper, met wiens oeuvre wij reeds eerder op verheugende wijze gecon fronteerd werden in het museum De Lakenhal is een tekenaar en een colorist met ongewone gaven. Artistiek en zakelijk inzicht paren zich bij hem in menig opzicht tot een sterke eenheid. Opvallend is dik wijls de forse, royale opzet, in het bijzonder die van zijn landschappen en havengezichten, welke met een opvallend technisch vakmanschap strak zijn neergezet. De kleur - geving kan eveneens sterk zijn, doch zij is daarnevens subtiel. Hij treft de zuivere karakteristieken van het Hol landse, sfeervolle waterlandschap met beheerst gemak, getuige Kern- pers' visie op de Waalhaven, waar van diverse voorbeelden aanwezig zijn. Daarnevens zijn er de strand gezichten (Hoek van Holland), de uitbeeldingen van de Belgische ko lenmijnstreek bij Seraing. de kalk- fabriek Den Briel (hierbij afge drukt), de blik op Schiphol, de spoor wegovergang bij Rotterdam, een „Buurtje" en de huizen en tuinen in Den Briel. Met enkele klare kleuren wit of rood bijv. weet hij veelal een grauwe indruk plotseling frap pant te verhelderen. Expositie ,Arni in de Gouden Eeuw' Het Waaggebouw, waarin het Am sterdams Historisch Museum en het Joods Historisch Museum zijn geves tigd, zal van 4 t.m. 22 oktober voor het publiek gesloten zijn, in verband met de voorbereiding en inrichting van de tentoonstelling „Arm in de Gouden Eeuw". Vrijdagavond 22 oktober zal burgemeester rar, G. van Hall, deze expositie officieel openen. Tot 16 januari 1966 blijft zij te be zichtigen. De tentoonstelling roept een beeld op van de armoede die er In de Gouden Eeuw ook heerste en van de maatregelen die het Amsterdamse stadsbestuur hiertegen nafti. Doch ook op een geheel ander vlak beweegt hij zich. Wij denken aan zijn sierlijke bloemstukken (Bloemen I en II) en aan zijn meisjesportretten (Ineke, An neke en Fran?oise)hier openbaart zich een grotere gevoeligheid en heeft hij de „zakelijke" kant geheel verlaten. Kortom: Kemper geeft alreeds op zeer jeugdige leeftijd blijk van grote veelzijdigheid, juist gevoel voor vorm- MAARTEN KEMPER: Kalkfabriek Den Briel geving en veel virtuositeit, welke nog vele mogelijkheden voor zijn toe komst wijd openstelt. Ook de z.g. „unica" ontworpen door F. Meydam en S. Valkema, beiden werkzaam bij de glasfabriek Leerdam, verdienen in verband met de originaliteit volledige aandacht. Er zijn prachtige, bolvormige gla zen vazen, in steeds wisselende kleu ren. waarbij het groen en blauw do mineert. De gevarieerde lichtspiege- lir.gen vormen evenzovele verrukkin gen. Men kan wellicht bezwaren aanvoeren tegen het zware, massieve karakter van andere, aan „ijsblok ken" herinnerende vazen, waarvan echter de heldere doorzichtigheid een superieur voorbeeld is, van het geen er mee glas valt te bereiken. Het zijn in ieder geval bijzondere resultaten van enorme vakbekwaam heid, terwijl aan deze verwonderlijke glaskunst ook een artistieke vreugde valt te beleven. Eerste optreden Ned. Balletorkest Woensdag a.s. zal het eerste op treden geschieden van „Het Ned. Balletorkest" 45 leden onder leiding van Louis Stottfn. Het orkest zal op deze avond „Het Ned. Dans Theater" begeleiden bij zijn optreden in de Kon. Schouwburg in Den Haag. Het balletorkest, dat onlangs in het leven werd geroepen door de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, zal zowel de voorstellingen van „Het Ned. Dans Theater" als die van „Het Nationale Ballet" begeleiden. Het ligt in de be doeling, dat het orkest bij elk dezer balletgroepen ongeveer 50 maal per jaar zal optreden. Reeds in de periode van 1 september 1965 tot I 1 maart 1966 zal „Het Nederlands Dans Theater een zestal verschillen de programma's met het pas gevorm- de orkest kunnen uitvoeren. Het programma voor 6 oktober zal de volgende balletten omvatten: Madrigalesco „Symphony in three movements" en „Carmina Burana". Aan de uitvoering van „Carmina i Burana" zal het versterkt Haags i Kamerkoor met als solisten Ger- maine Stordiau (sopraan), Gerard Honig ((tenor) en Leo Ketelaars (bariton) medewerking verlenen. t HAV LEVENSVERZEKERINGEN - SCHIEDAM - TELEFOON (010) 26 93 04 - HAV LEVENSVERZEKERINGEN Andrea's grootste beloning Advertentie BkDen Haag spuu !mk Kalvermarkt Rijswijk 'In dt Bogaard (Van onze correspondent) ..Je kunt nooit zeggen, dat een patiënt hierdoor een jaar eerder beter is. dat hij in plaats van twee. maar één jaar moet kuren. Wel staat onomstotelijk vast dat het belangrijk is. dat de patiënten zich er gelukkiger door voelen en dat het inhoud geeft aan hun ziek zijn". Aan het woord is de zeer bekende Haagse kunstschilder Kees Andrea. Onderwerp van gesprek is de schilderstherapiein het Haags Sanatorium waaraan hij a.s. maandag 12]/jaar leiding geeft. .Deze therapie zegt hij „is door de heeft georganiseerd. Ik hoorde kunstschilder Hill uit Engeland hier naar toegebracht. Hij is op het idee gekomen in de periode, waarin hij zelf moest kuren. Na vier maanden kreeg hij een geestelijke inzinking, die hij alleen maar te boven is ge komen door de verfkwast te hanteren. De belangstelling van medepatiënten, doktoren en verple gend personeel was zo groot, dat hij, eenmaal genezen, met behulp van het Rode Kruis de schilderstherapie Beeld „De bontwerker Jutte''s gevaarlijke rancunes en belachelijke beweringen Aafje Heynis en Ja n Welmers concerteerden barmonisch De borrel die U „toelacht" 3 uw gasten genieten van die tongstrelend zachte WF ge- never. Jaeen rondje WF. Daar is iedereen vierkant voor! OUDE IWFl GENE VER f 8.70 per liter WYNAND FOCKINK De Ned. Kring van beeldhouwers heeft een brief gericht aan de le den van de gemeenteraad van Zaan dam, waarin hij zegt zich te hebben beraden over de open brief die de beeldhouwer Jutte begin deze maand aan deze raad heeft gezonden over „de zaak Miietic en haar sociaal culturele achtergronden". De Fring zegt zeer gegriefd te zijn I door de „schandelijk beledigende toon, waarop collega Esser bejegend wordt. Met hem wordt een grote groep beeldhouwers beledigd in ter men, die zo belachelijk zijn gesteld dat men nauwelijks nog van enig inzicht kan spreken. „Hier worden gevaarlijke rancunes uitgeleefd". De j brief vervolgt: „Het is een normaal verschijnsel dat jonge kunstenaars beïnvloed ra- J ken door de persoonlijkheid van hun j leermeester. Men trof het evenzeer aan bij de leerlingen van Paul Klee I aan het Bauhaus als bij hen die on- I Jer leiding van prof. Bronner stu- j deerden. Men vindt het even sterki bij leerlingen van Marino Marini in Milaan als bij de studenten van Cou- zijn aan de Academie '63 te Haar- 1 lem. Men kan dit bedenkelijk noe men, maar het behoeft de ontwikke ling van de eigen persoonlijkheid la ter geenszins te belemmeren. Ver schillende van Essers leerlingen heb- ben dit inmiddels reeds bewezen. „Men kan geenszins beweren". dat leden von de „esser-groep" (in- dien dit bedenksel van de heer Jutte zou bestaan) de vervaardigers zijn van de hoofdpartij der gemeentelijke aankopen varn beelden. Ook is er geen enkele aanwijzing van een dis criminatie van de beeldhouwers Cou- zijn, Tajiri, Voiten en Viseer, door Jutte met name genoemd. Het is volkomen irreël te stellen, dat het adviesorgaan van de Kring van beeldhouwers een belangrijke factor is in het cultuurbeleid, en eenvoudig belachelijk te beweren dat de Ned. Kunststichting wordt ge schraagd door een z.g. „Esser- groep". I Het beeld „De houtwerker" is door Fsscr, en later door de heren Swart, I Schuurman en Swagerman (de naam Swagemakers is door Jutte uit de lucht gegrepen), naar eer en gewe- I ten beoordeeld. Praktisch na iedere jurering, waar ook ter wereld, door welke commissie dan ook gedaan, ontstaat verschil van mening, men kan daar tegen opponeren, indien I men er zich toe geroepen voelt, maar op zijn minst kan men verwachten, dat dit op een w.aardige wijze ge schiedt". li 1 shoff Den Haag spui/hork Kalvermarkt Rijswijk 'la di Bogaard* Krijgt Vestdijk Nobelprijs Geruchten in Stockholm willen dat de Nobelprijs voor literatuur aan een of meer van de volgende kan didaten zal worden toegekend: de Nederlandse schrijver Simon Vest dijk, de Israëlische dichter Joseph Agnon en de Sowjetrussische schrij ver van na Stalin Konstantin Paustovski. In Stockholm werd be kend gemaakt, dat dit jaar 89 kan didaten ter keuze stonden, waarvan de Zweedse Academie nu blijkbaar deze drie voor nadere keuze heeft bestemd. Vestdijk zou deze prijs als eerste Nederlander krijgen hem de prijs wordt toegewezen. Het Katwijijkse comité „Pro Or- gano et Musica" besloot z'n eerste zomerconcertseizoen in de Triumfa torkerk met een optreden van Aafje Heynis en van de eigen organist Jan Welmers. De belangstelling leek ons die van het openingsconcert met Jaap Stotijn nog te overtreffen. De altzangeres hield zich aan het geestelijk lied en deed daaraan wijs, daar zij geen geboren liederenzan- geres is. Haar programmakeus liet er de kenner geen twijfel over bestaan dat zij over inzicht in eigen beper king beschikt. Als zij goed kiest zodat de hoofdaandacht zich gaat richten op de kwaliteit van het over- schone timbre en op het innige de vote zonder te grote poëtisch-emo- tionele eisen kan een indrukwek kende en edele vocaliteit ontstaan. Zo lagen de twee liederen van Cor nelius en de twee van Dvorak, de twee a cappella Psalmen van de Leeu warder organis Piet Post en diens vier Miniaturen goed voor een ver zekerde stemgaafheid. Met de kantate „Amantissime Sponse Jesu" voor alt en orgel van Christian Ritter, een niet overmatig belangrijke Bach-voorloper. stond het anders. Hier raakten de regis- terverschillen merkbaar. In het hoge register verdwijnen zowel resonans als coloristische pracht. De klank „leeft" daar niet meer. wordt kaal en doet geforceerd aan. De componist Cornelius toont meer begrip voor de stembehandeling dan Ritter, die in zijn korte gezegden wel eens aan Buxtehude deed denken. Wellicht heeft men, met reden Dvo rak's „Singet dem Herrn ein neues Lied" het mooist gevonden. We we ten niet of Dvorak het al voor zijn Amerikaanse jaren componeerde, maar er zit Negro-verwantschap in. De vier bondige, frisse, eigentijdse Miniaturen doen hun naam eer aan. Vooral het „Surrexit" met z'n naïeve toontekening en kleurrijke beelding. Maar die zonderlinge onbegeleide Fsalmen betekenen daarentegen mu zikaal niemendal: niets dan conven tionaliteit. De verontschuldiging er voor is de omstandigheid, dat het zangorgaan van de zangeres er in z'n volle bloei en warme gloed in kwam te staan. De begeleidingen van Welmers heb ben in geen maat de alt in de weg gestaan en met inzicht en rasin stinct troffen zij steeds de gewenste sfeer. Solo zette Welmers met onge broken gevoel voor evenwicht het concert in met Bach's Fantasie in c, die massiever en met minder door zicht op de stemvoering de ruimte inging dan de organist boven zal hebben bevroed. Als voortreffelijke keuze mochten gelden Walther's Par tita (suite) od „Jesu meine Freude" en drie sterk boeiende orgelkoralen van Max Reger. Het sluitstuk van Welmers werd „Jezus leeft" van Cor Kee, waarin op de expositie van het koraal na minder dan gehoopt een eigen geluid voor den dag kwam. Voor de derde maal in dit jaar bewees Welmers z'n uiterste be trouwbaarheid als uitvoerend kun stenaar en de nauwgezetheid van zijn spel. Er is altijd een puntgave vir tuositeit, wanneer deze aan bod komt. Ds. Pijlman, comité-voorzitter, heeft de kerkbezoekers zijn dank ge bracht voor de van hen ondervon den culturele belangstelling. Advertentie. tijdens een lezing van Hill in Den Haag. Later vroeg de directie van het sanatorium mij om een half jaar proeflessen te geven, al leen aan de mannen. Het resultaat was een vaste aanstelling, die-wat mij betreft-zonder beperking wordt gecontinueerd". Schilder-pedagoog De kunstschilder werd pedagoog, zonder handboek, zonder vaste re gels zonder dat hij kon afgaan op de ervaring van andere Nederlandse collega's, stapte Andrea het sana torium binnen om een nieuw vak te doceren. Intuïtief ging Andrea er van uit, dat hij er in de eerste plaats naar moest streven de gedachten van zijn patiënten af te leiden van de realiteit. Een vaak bittere reali teit van jaren en jaren liggen in een ziekenhuisbed. Hy ging hun fantasie aan het werk zetten en dat deed h(j door onderwerpen te kie zen als „Paradijs", „Carnaval", „Adam en Eva", „Wondertuin", „Droom." Het denken hierover deed de sa natoriummuren wijken. De geest van de patiënt steeg ver uit boven zijn huidige levensomstandigheden, zijn ziekte, zijn lotgenoten en de ka lender. „Dat i m mijn opgave, zegt Andrea", de eerste moeilykheid die zich voo- doet is, dat de meeste patiënten nog nooit een tekenschrift of een verf kwast in hun handen hebben gehad. Je moet tal van remmingen over winnen, want ze zeggen bij voorbaat: „Man, dat heb ik nog nooit ge- Hulshoff daan en dat kan ik niet. Ik ben er van overtuigd dat ieder een kan tekenen. Dat mag dan zeer primitief gaan, maar het is moge lijk. Ik prent ze dat in en als ze hun aarzeling overwonnen hebben stimuleer ik ze. Ik geef ze opdrach ten, iedereen afzonderlijk. De aard daarvan hangt soms af van de stem- Den Haag Spui/hoek Kalvermarkt Rijswijk de Bogaard? U itspraa k seb ilderijenaffa ire ming waarin de patiënt verkeert. Ik vertel over de interpretatiemogelijk heden van de opdracht, en laat de uitvoering geheel aan henzelf over. Als ik een week daarna weer te rugkom. bespreken we het resultaat. Daarbij is het mij niet te doen om de artistieke kwaliteit. Belangrijk is dat de patiënt er plezier in heeft gehad om het te maken, dat hij zijn isolement heeft doorboken." Twaalf en een half jaar geleden had Andrea het drukker. Het alleen, omdat toen het aantal tbc-patiënten groter was. Er bestonden minder afleidingsmogelijkheden dan nu. En de kuren duurden veel langer. Toch is die ene dag in de week ook nu nog te kort. Meer dan eens is hij tot ver in het vastgestelde uur met de patiënten bezig. Over wat Kees Andrea in de voorbije jaren in het Haags Sanatorium be reikt heeft, praat hij niet graag. Dat dat veel is, blijkt om. uit het feit, dat twee belangrijke vrouwelij ke schilderessen van nu, Nel Koen en mevrouw De Lespinas, het vak by hem in het sanatorium geleerd hebben. Geboeid en ontroerd Het is ook zeker, dat anderen heel verdienstelijke amateurschilders zijn geworden en dat voor velen een nieuwe wereld is opengegaan. Men sen die zich nog nooit voor kunst hadden geïnteresseerd, kochten weer thuis echte goede schilderijen, en bleven zich in de schilderkunst ver diepen. Dat is de grootste beloning van Kees Andrea, die van zijn leer lingen geen kunstwerken verwacht, maar die bekent meer dan eens ge boeid en ontroerd te zijn door wat zijn patiënten i (Advertentie) Rillerig Onprettig? Pas dan op! Neem bijtijds AS PRO'. 'ASPRO'bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. (Van onze Haagse correspondent) De president van de Haagse recht bank, jhr. mr. G. Witsen Elias, heeft de eis van de kunstverkoper J. H. Heinrichs uit Waubach (L) tegen de Nederlandse journalist Gunther Vleten ten dele toegewezen. Hein richs bad geëist dat de journalist zou worden verboden om nog meer te publiceren over hem en zijn om streden „oude meesters". Hel toewijzen van dit publikatie- verbod ging de president veel te ver. Hü verbood de journalist echter wel onnodige grievende publikaties over eiser te doen op straffe van een dwangsom van f 1000 per overtre ding. In tal van bladen heeft Vieten artikelen gepubliceerd over de Maas trichtse schilderyenaffaire: het ver kopen van als oude meesters aange prezen schilderwerken tegen uiterst lage prijzen, in sommige gevallen enkele honderden guldens. Een des kundige heeft twee van de schilde rijen gezien. Hij zag direct dat het vervalsingen waren. In het geding ging het vooral om twee artikelen van Vieten in „Kunst der Weit". In het eerste artikel werd de naam van eiser niet genoemd. In feite was het een waarschuwing te- I gen dubieuze limburgse veilingen. Dit artikel is niet onnodig grievend en bovendien een waarschuwing in het algemeen belang, meende de presi- der.t. Alleen: veel mensen zullen die waarschuwing niet nodig hebben ge had, want er zullen er maar weini- gen zijn die denken een „oude mees ter" voor enkele honderden guldens te kunnen kopen. In het tweede artikel „Seance der Unterwelt" zijn volgens de president onnodig grievende passages aanwe zig. Het woord ..Unterwelt" kan in de zin van de misdaad worden op gevat. vooral ook omdat verderop wordt gesproken van „drie lijfwach ten van Heinrichs". in werkelijkheid drie politiemannen in burger. De kosten van het geding zullen door beide partyen moeten worden gedragen. Advertentie HAAL HENKES IN HUIS JONGE JENEVER Schoenherstellers protesteren tegen herinvoering van o omzetbelasting O In navolging van het „Bedrijf schap voor de schoenindustrie heeft ook het „Bedrijfschap voor het schoenherstellers, het maatschoen schoenmakers- en het orthopaedisch schoenmakersbedrijf" zich in 'n brief tot de leden van de Tweede Kamer gewend met het verzoek krachtig stelling te nemen tegen de voorge nomen herinvoering van de omzet belasting op schoenreperaties. In deze brief bestrijdt het bedrijf schap de kennelijke opvatting van de minister van Financiën als zou de schoenreparatie een minder nood zakelijk bestanddeel van het levens onderhoud uitmaken. De minister heeft kennelijk in onvoldoende mate gerealiseerd, dat in het bijzonder de minst draagkrachtigen zwaar door de voorgenomen belastingmaatregel zullen worden getroffen. Ook wijst het bedrijfschap o.m. op de trage inkomstontwikkeling in de schoenmakerij, waardoor deze nog steeds moet worden gerekend tot de „mindei goede" ambachtbranches. Het voorziet een niet te onderschat ten inzinking van de omzet en in samengang daannee een economische terugslag voor de in deze bedrijfs tak werkzame bedrijven. Vrees voor de omzetdaling zal menig onderne mer in de schoenmakerij er toe doen besluiten de verschuldigde omzetbe lasting voor eigen rekening te nemen, aldus de brief.

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 19