Harde woorden Hazerswoudes raad 111 Rode Kruis gebruikt moderne „flessenpost' 1 Zaak ambtswoning l geen stap verder Weer VS-toestel met raket neergehaald W ater ver ontr einigiii g in Europa neemt zeer gevaarlijke vorm aan Tiende lustrum r.k werkgeversverbond Belangrijke gegevens over Kongo - rebellen in handen van leger LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 Burgemeester verliet de raadsvergadering Op Bonaire Koningin en Prins zochten schelpen Het koninklijk paar is gisteren op Bonaire al even uitbundig ontvangen, als op Curacao. Rond het vliegveld, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard gisteren arriveerden, stond een groot aantal bewoners. Kinderen zongen de vorstelijke bezoekers toe. Berst reed het gezelschap naar het hotel en daarna volgde een rondrit, waarbij men enkele flamingo's te zien kreeg. Tijdens de tocht werd ver scheidene malen gestopt. o.a. bij de zoutpannen en op het strand, waar de Koningin en Prins hun geluk be proefden bij het zoeken naar grote gave schelpen, die echter vrij zeld zaam zijn. Men vond er enkele. Miljoen dollar vooriBevordering vriendschap tussen bewaking Paus De financiële last. welke het be zoek van Paus Peules maandag aan New York voor de stad oplevert is J niet onaanzienlijk. Alleen al voor het overwerk dat de politiemannen van wie er achttienduizend de ge hele dag op straat zullen zijn en van hen twaalfduizend voor de j rechtstreekse bescherming van de hoge gast op zijn tocht van het vlieg veld naar de residentie van kardi naal Spellman in het Waldorf As toria moeten verrichten zou on geveer een miljoen dollar moeten worden uitgetrokken. Verder worden er speciale verkeersmaatregelen ge troffen. Zo is het publiek verzocht die dag de eigen wagen zoveel moge- Hjk thuis te laten en het openba re vervoer te benutten. Het zakenle ven zal stagnatie ondervinden door- dat vrachtauto's en bestelwa- j gens bulten het centrum van de stad moeten blijven. jongeren over de hele ivereld J oor gulden bij melkboer de i plastic laboratorium ging de gedra gingen na van de plastic kokertjes gesloten met plastic dopjes inzake de waterdichtheid en de invloed van wind- er. zeestroming. Vooral de wind bleek van Invloed op de dryf- richtlng van het kokertje. Voor 't be palen van waar en wanneer de ko kertjes In volle zee overboord moeten de optimale kans trachten ""te "brengen. I dat f *aB5°S5 °P stranden Van cnze Haagse correspondent) I)e Nederlandse melkhandelaren i dien volgende week naast de melk rn melkprodukten plastic kokertjes J°,rdc" gezet Is O Het was voor de vele aanwezigen van de publieke tribune toen di zij gisteravond buiten de Hazerswoudse raadzaal stonden, omdat 13 de op de heer Laban (SGP) voltallige gemeenteraad in geheime 0, zitting bijeen was. een vreemde gewaarwording, dat zij burge meester C. G. van Dobben de Bruyn zijn kamer zagen binnengaan g en even later het huis van de gemeente zagen verlaten om niet meer terug te keren L Waarom Hazerswoudes eerste burger het raadhuis verliet, werd 10na de heropening van de verga- dering duidelijk. Hij was niet be- jjg reid de vragen van de raadsleden vz.over zijn schrijven in verband 'met de ambtswoning te beant- di; woorden. KVP-fractieleider F. Kouwenho- ?ven zei over dit vertrek: Ik begrijp niet. dat onze burgemeester naar huis is gegaan. Hij schrijft een nota aan ons, maar wij kunnen hem daar- Qover nu geen vragen stellen. Evenals de heer Kouwenhoven vond AR- 1R fractieleider P. de Vogel het een treurige zaak. dat de eerste burger 'uit de school van een geheime zitting Jhad geklapt in de nota. CHU-frae- „ptieleider H. de Groot drukte het weer dfanders uit: Onze burgemeester heeft iide democratie met voeten getreden! d. Een huis ;en vlotte behandeling van de zestien punten van de agenda de toen nog aanwezige burge- t een verrassende mede deling. Hij vertelde, dat oud-gemeen- ni tesecretaris B. den Braver bereid was ïozijn woning aan de Rijndijk beschik- r baar te stellen als woonhuis voor het burgmeestersgezin en dat hem dit a'aanbod wel aanstond. Voorts zei hy, 01 dat hy op verzoek van beide wethou- l^ders deze mededeling deed. Wie gedacht had, dat daarmee de reeds lang slepende kwestie van de ambtswoning een andere wending zou nemen, kwam bedrogen uit, want burgemeester Van Dobben de Bruyn zei: Ik geef nu de leiding over aan wethouder-loco-burgemeester H. van RUn. V Dat was voor het KVP-raadslid F. -Kouwenhoven aanleiding om. op te merken: U kunt deze zaak nu toch zelf afhandelen, dacht ik zo! De bur- (,gemeester merkte op, dat hij de I burger aan de Hoge Rijndijk ^ambtsketen niet aan de heer Van j gemeentebelang is. Er is een huis 'Rijn kon overhandigen en zelf bij de beraadslagingen blijven, omdat dit olstaatsrechtelijk niet verantwoord is. >rf Daarna stelde Hazerswoudes eerste 111 burger eerst voor over te gaan tot ^geheime zitting, maar even later her- te hebben niet Het ontmoette geen bezwaren. Het jongste raadslid de heer P. v. d. Werf (KVP) merkte op. dat die ontheffing niet nodig is. Er is een huis voo burgemeester en het heeft geen kele zin, dat hij buiten de gemeente woont. Het schrijven van de burgemeester, dat wij in ons blad van zaterdag in extenso afdrukten, bracht de tongen los. De heer Kouwenhoven liet de hele geschiedenis rond de ambtswo ning de revue passeren. Hij wees erop, dat een comité van vijf fractie leden een bezoek aan de ambtswo ning had gebracht toen de burge meester had meegedeeld, dat deze te klein was. Gebleken was, dat er vol doende ruimte is en dat er wel wat opgeknapt moest worden, vooral de keuken. De burgemeester, zei hy. schrijft nu wel kleinerend, dat de raad het huis wel een beetje zou opknappen, maar onze conclusie is, dat er voor f 20.000 (nu f 25.000) heel wat op te knappen valt. Die gashouder kan ook geen bezwaar zyn, want in 1966 krij gen we aardgas en dan is die houder wellicht niet meer nodig. Nota bene, zo vervolgde de heer Kouwenhoven. de burgemeester voelt wel voor het huis van de oud-ge meentesecretaris. maar daar achter bevindt zich een nog grotere gas houder. Na de redenen, die de burgemeester in zyn schrijven had aangeroerd fu tiliteiten te hebben genoemd zei de raadsnestor, dat de eerste burger ge probeerd zou hebben de woning van de familie Van Dokkum aan de Rijn dijk te kopen. Maar zou dat huis groot genoeg zyn geweest?, vroeg hy. Ook kon de heer Kouwenhoven niet inzien, dat het wonen van de eerste Jopende hy zelf de zitting weer om 'cde rondvraag aan de orde te stellen. En toen brandde de strijd los. De ieheer Kouwenhoven zei: U wilt de lei- "jding overdragen aan de loco-burge rmeester, terwyl uw naam is verbon den aan het schrijven, dat wy moch ten ontvangen. De heer P. de Vogel (AR) meende, dat de hele kwestie niet in het ge- heim behandeld moest worden, waar- £op de heer Kouwenhoven toevoegd: •U hebt zelf de knuppel in het hoen- ^derhok gegooid. In de nota zegt u dingen, die in besloten zitting aan fj.de orde zijn gekomen. De burgerij li heeft er nu zo langzamerhand wel ju eens recht op te weten hoe de vork sein de steel zit. de B.W.-kade, zei hy. Zich richtend tot de niet aanwezige mevrouw Van Dobben de Bruyn merkte dit raadslid op: Naar uw mening is de woning aan de B.W.-kade niet ge schikt. Welnu, u bent getrouwd met een functionaris. Anders zou hy een ander vak moeten kiezen. De bouw van een nieuwe ambts woning achtte de heer Kouwenhoven niet nodig. De begroting is ander halve ton, maar voor men met de bouw gereed is zyn de kosten f 200.000. Tenslotte zei de heer Kouwenhoven. dat hij het betreurde deze harde woorden te hebben moeten spreken. Deze woning aan de Hoge Rijndijk 137 in Hazerswoude is door oud-gemeentesecretaris B. den Braver aan burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn aange boden. (Foto Leddsoh Dagblad) Als nieuw gemeenteraadslid is het een treurige zaak kennis te moeten nemen van zaken, welke in geheime zitting zyn besproken, zei de CHU- fractieleider H. de Groot. Hy betreur de het, dat de voorzitter de verga dering heeft verlaten, want was dat niet het geval geweest, dan zou de burgemeester hem enige zaken heb ben kunnen uiteenzetten. Dat een van de wethouders een interview had toegestaan komt de zaak niet ten goede. Tenslotte deed hij een beroep op de wethouders de brandende kwestie tot een oplossing te brengen. De KVP-er P. v. d. Werf wees als laatste nog op de woningnood in Ha zerswoude. Onze eerste burger geeft maar ©en slecht voorbeeld, merkte hy op, want als het benauwd wordt loopt hy weg. Hy moet daarom nu zelf maar de consequenties van dit alles aanvaarden. Zich richtend tot de wethouders zei hy: Houdt het hoofd boven water. Moge er snel een oplossing worden gevonden Resultaten eindexamens niet abnormaal laag D In het algemeen zijn de eindex amenuitslagen van middelbare scho len in het jaar 1965 minder gunstig geweest dan in voorafgaande jaren, doch de verschillen zyn beslist niet zodanig, dat van een abnormaal re sultaat kan worden gesproken aldus de staatssecretaris van Onderwys en Wetenschappen, mr. J. H. Groshei de. Hy schryft dit in een nader ant woord op vragen van tweede-kamer leden. De bewindsman doet zyn ant woord vergezeld gaan van overvloe dig cyfermateriaal, waaruit o.m. blykt, dat het grootste verschil zich voordoet by de H.B.S.-B. Het per centage geslaagden in 1965 bedroeg hier 79. zes procent minder dan het gemiddelde van 85 over de vooraf - ide vier jaren. By de B.H.S.-A is het verschil vier procent evenals by het gymbnasium-B. De percen tages zyn hier respectievelijk 90— Meer lanceerbases in Noord-Vietnam Boven Noord-Vietnam is gis- hulpprogramma in de Zuidvietna- teren opnieuw een Amerikaans I™4* B££t2kt ^aidat^ vliegtuig met een luchtafweer- i klakten zyn binnengekomen raket neergeschoten. Het is niet over corruptie door provinciale in- bekend hoe het met de piloot is stanlles en intimidatiepogingen te gen twee Amerikanen die in de pro afgelopen. Sinds in februari de luchtaanval len op Noord-Vietnam begonnen is dit het vierde vliegtuig dat met luclnweerraketten omlaag is ge haald. Dt militaire kringen die dit gis teren in Saigon bekendmaakten zei den dat de Noordvietnamezen de af gelopen maanden meer lanceer stel lingen hebben opgericht en de ra ketten steeds van de ene naar de andere brengen. De Amerikaanse patrouilles in Da Nang hebben een rookapparaat in gebruik genomen om te bepalen hoe de tunnels en grotten van de Viet- cong lopen en om te zien waar de luchtpypen en uitgangen zyn. De niet giftige rook wordt door een ben zinemotor in de gangenstelsels gebla zen. Deze motor wordt door twee man gedragen. De mariniers hebben reeds verscheidene tunnels en grot ten kunnen neutraliseren tydens een zuiveringsactie op 7 km. ten zuidwesten van de basis. De V.S. hebben het economische Amerikaan moet Rusland verlaten De Amerikaanse journalist Sam Jaffe, correspondent van de Ameri kaanse radio-maatschappy ABC. moet binnen zeven dagen de Sowjet- Unie verlaten. De chef van het ministerie van Perszaken in Moskou, Zamjatin, zei dat het bureau van ABC niet zal worden gesloten, maar dat een visum voor Watsondie Jaffe later dit jaar zou vervangen, geannuleerd is. De Amerikaan kreeg te horen, dat hy uitgewezen wordt tengevolge recente, door ABC verspreide berich- Bijzon^ferheden zijn niet bekend gemaakt. maar men neemt aan de Sowjetorussisohe leiding boos is over een bericht van een andere ABC-journalist, die op 15 september berichtte dat een reorganisatie in het Kremlin te verwachten was. In dat bericht werd gezegd, dat Kosigin Brezjnew tydens de zitting van Centrale Comité zouden worden af gezet. De twee leiders schynen echter sterker dan ooit uit te vc sohyn te zyn gekomen. Zamjatin zei Jaffe dat ABC een redelijke tyd gegeven het bericht te ontkennen, r dat dit niet was gebeurd. Met «leze kokertjes, die gevuld een brief, waarop het adres van een kind staat vermeld, door Shell tan kers over de wereldzeeën zullen wor den verspreid, hoopt het Nederland- sche Roode Kruis de vriendschap tussen jongeren over de hele wereld te bevorderen. Het idee van deze moderne „fles senpost" ls van de heer G. Blankemeyer, vice-voorzitter van de commissie overheidsinstellingen van het Haags campagne van het Ned. Roode Kruis. Het is de bedoeling, dat deze ko kertjes aanspoelen op vreemde kus ten en gevonden worden door kinde ren. In het briefje, dat gesteld is in Nederlands, het Engels, het Frans en het Spaans, staat iets over ons land. Vei der verzoekt de afzender de vinder hem terug te schrijven. De voorbereidingen van deze actie hebben een jaar geduurd en waren omvangrijk. Het Koninkiyk Shell buurt van dichtbevolkte centra, werd medewerking verleend door het K.N.M I.. Voor het uitzetten zelf zorgen Shell Tankers en de K.L.M. de uit voering van de actie is mogeiyk ge worden door samenwerking met de consumptiemelk organisaties. Hei Rode Kruis heeft om haar doel te bereiken deze methode gekozen de kokertjes zouden ook opgestuurd kunnen worden naar de zusterorga nisatie en vandaar gedistribueerd omdat zy wil appelleren aan het ge voel van avontuur en romantiek van de jeugd. In totaal zyn er 225.000 kokertjes. De prys ervan is een gulden. Het geld. dat het Rode Kruis na aftrek van de kosten overhoudt, zal wor den besteed aan een jeugdproject in de ontwikkelingslanden. Geëxecuteerd Op het marktplein in Saigon zyn vandaag vyf ter dood veroordeelde misdadigers in het openbaar door een vuurpeloton terechtgesteld. Het marktplein was afgezet door honderden politiemannen. De te- rechtgestelden waren ter dood ver oordeeld voor misdaden als roof overvallen en verkrachting. Ze be hoorden niet tot de Vietcong. Toen brigade generaal Ky in juni van dit jaar premier van Zuid-Vietnam werd, waarschuwde hy zyn regering dat hy hamsteraars. speculanten, ooriogsprofiteurs e.d. zou laten exe cuteren. Tot dusverre werd geen enkele van deze executies in het openbaar uitgevoerd. De Amerikaanse minister van De fensie. McNamara, heeft gisteren op een persconferentie verklaard dat er meer Amerikaanse militairen naar Zuid-Vietnam zullen worden ge stuurd wanneer de noodzaak daartoe bestaat, maar hy weigerde commen taar te leveren op een voorspelling van senator Stennis dat het aantal van 130.000 tot meer dan 200.000, volgend jaar, zal toenemen. Chinese pers zegt niets over Tsjens verklaring Niettegenstaande het feit, dat tien tallen Chinese Journalisten erby wa- len toon hun minister van Buiten landse Zaken woensdag op een persconferentie opzienbarende uitla tingen deed. hebben radio en dag bladpers in China geen letter aan zyn woorden gewyd. Vermeld werd slechts dat de minister een perscon ferentie had gehouden. Deze beant woordde daarby vragen van buiten landse journalisten en deed felle aanvallen op de Verenigde Naties en secretaris-generaal Oe Thant en tart te de Verenigde Staten om desnoods met hulp van (Russische) „moderne revisionisten" China aan te vallen. Waarnemers geloven dat de Chinese autoriteiten de reacties van het bui tenland afwachten alvorens tot bin nenlandse publicatie over te gaan. 86 en 87—83. Bij de M.S.V.M. be draagt de teruggang in de resulta ten drie procent <8784). Slechts by het gymnasium-A bedroeg het per centage geslaagden dit jaar 89. evenveel als het gemiddelde over de vier achterliggende jaren. De Raad van Europa in Straats- Ryn, burg is gealarmeerd geraakt door de verontreiniging van het water in de Hij noemde het verschrikkelyk, datEuropese rivieren en meren. Een er geruchten gaan dat de burgemees- speciale commissie heeft feiten aan ter de hand van een van de wetihou- het licht gebracht waarvan ders niet wil drukken. Geen ontheffing ei Het gevolg was, dat de vroede va- 11 deren weer op voorstel van de burgemeester overgingen in ge heime zitting. Na dit beraad achter gesloten deuren, waarby de heer Van Dobben de Bruyn met stille trom vertrokken was. heropende loco-bur- ■i(gemeester H. van Ryn de vergade ring en stelde allereerst het voorstel van de wethouders aan de orde, waarin de raadsleden wordt geadvi Andere stemmen Hierna zette de A.R.-fractieleider, de heer P. de Vogel, zijn standpunt uiteen. Dit is een bedroevende zaak het gezag. De aanhalingen ls geschrokken, dat op Europees par lementair niveau meteen een begin ls gemaakt met een ontwerp van plannen voor een gezamenlijke krachtsinspanning om te redden wat nog te redden valt. De voorzitter van de speciale com- van nei g«a«. ur m de Housiaux. deelde gis- de burgem^steru.t geheime zittin-1 op gen geven gtraatburg mede, dat de verontreini ging rampzalige proporties begint Alleen een intema- zegd het verzoek van de eerste bur ger om uitwoning gunstig te advise ren. Van het plan voor de bouw van een nieuwe ambtswoning ten tyde van het burgemeesterschap van de heer A. Smit Is ons niets bekend. De seerd G.S. te verzoeken te willen be- 1 zaken zijn in het schrijven van vorderen, dat de door de burgemees- burgemeester anders gesteld, dan ter gevraagde ontheffing om Hazers- I hier zyn besproken. hebben wy als raadsleden nooit re- va n H, eerste h„r- I tional« act,e kan d< dreigende nog afwenden. Maar ook elke Europeaan zal als individu het besef bijgebracht moeten worden, dat het een kwestie van puur lyfsbehoud is om al het nog bruikbare drinkwater I zuiver te houden. Als afschrikwekkende voorbeelden van vervulling noemde Housiaux de internationaal riool waarin het zwemmen eigenlijk verbod dn moest worden, omdat het te gevaar- lyk is voor de geeondheidof de Seine, die na het passeren van Parys per kub'eke centimeter water ander half miljoen gevaarlijke bacteriën bevat, of het Meer van Zürich. waar als gevolg van de verontreiniging elk plantaardig en dierlijk leven is ver nietigd. De mensheid heeft tot op heden water gebruikt alsof het niet op kon. aldus Housiaux. maar slechts een fractie van één procent van al het water ter wereld is geschikt voor menselyke consumptie, landbouw en Industrie. De rest is zout (98 pro cent) of in bevroren toestand (byna 2 procent). Het wordt nu al moeilijk om in de waterbehoefte van de bevolking te voorzien, en dat terwyl men nu reeds weet dat over twintig jaar zeker tweemaal zoveel drinkwater nodig zal zyn als nu en voor het einde van deze eeuw driemaal zoveel. „Veranderingen in mentaliteit" Vraaggesprek met „dure" ministers In de uitzending van AVRO's tele visie-rubriek „Parlementaire Spie gel" zal dinsdagavond 5 oktober van 20.20 tot 20.40 uur via Nederland 1 drs. F. A. Hoogendyk, vraaggesprek ken voeren met de ministers Bot Ontwikkelingshulp Diepenhorst (Onderwijs en Wetenschappen), Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) en Bogaers (Volkshuisvesting en rulm- teüjke Ordening). Uitgangspunt is de vraag hoe de styging van de uitgaven tot 18 miljard gulden in de jongste begroting over de verschillende mi nisteries is verdeeld en wat er met het grid zal worden gedaan. Ter gelegenheid van de viering van het tiende lustrum van het Neder lands Katholiek Werkgevers Verbond, is vanmiddag in de katholieke hoge school in Tilburg een speciale bMeen- komst gehouden, waarin drie sprekers het thema „vooruitstrevend onderne merschap" hebben belicht. Prof. dr. J. E. de Quay, oud-minis ter-president en thans lid van de Eerste Kamer, de heer M. Ruppert. lid van de Raad van State en oud voorzitter van het Christelyk Natio naal Vakverbond, en dr. J. de Spot, directeur-generaal van de Belgische firma Léon Bekaert hebben hun ge dachten over dat onderwijs geuit, na dat de algemeen voorzitter van het jubilerende verbond, mr. P. M. H. van Boven uit Breda. In een rede aan dacht aan de positie van het verbond in het maatschappeiyk leven van nu «n straks had geschonken. Problematiek Er voltrekt zich een duidelijke ver andering in de wyze van benadering der maatschappeiyke problematiek door de organisatie van welke kleur dan ook. zo merkt de heer Van Bo ven op. Ook in het katholieke kamp zyn de veranderingen in mentaliteit, in denken en in optreden wel voor iedereen zichtbaar geworden. wy. en niet alleen wy. maar ook de overheid en de vakbeweging, zyn be scheidener geworden in onze preten ties. Wanneer wy de moed kunnen opbrengen zyn er ongetwyfeld moge- ïykheden, ook nu nog, om leiding te geven aan een maatschappeiyke ont wikkeling. Het ïykt op het ogenblik echter niet zo goed mogelyk haar zo te beheersen, dat wy in een rechte lyn toewerken naar een aantal ra tioneel bepaalde sociaal-economische maatschappeiyke doeleinden. De heer Van Boven meent, dat we K>r een ernstig gevaar staan, „wy lopen het risico, dat we by de over gang van een wellicht te onwezenlyk iealisme naar een nieuw realiteits besef grenzen gaan overschrijden, waarachter scepticisme en misschien cynisme liggen. Het gevolg zou kun- zyn dat het sociaal-economisch leven de speelbal zou worden van de maatschappeiyke krachten en dat een nieuwe periode van laissez faire zou optreden, waarby slechts de machts verhoudingen zouden zyn verschoven. Het is zyn vaste overtuiging dat wy deze weg niet moeten opgaan. Zelfs daar, waar alleen maar een zeker corrigeren, eén zeker bijsturen van de maatschappeiyke ontwikke ling mogelyk is. hebben wy nodig een visie, die de richting aangeeft waarin we zullen bijsturen. Nodig zyn verbeeldingskracht, inspiratie- en soepelheid van denken". Onmisbaar onmisbare procedure blyft om een evenwichtig en samenhangend so ciaal-economisch beleid te voeren. Het NKWV stond en staat gereed om in dit overleg verantwoordelijkheid te dragen in de verwachting, dat deze bereidheid ook bij andere blijft leven. Hy deelde tenslotte mee. dat het verbond, daartoe in staat gesteld door bydragen van de vyf diocesane werkgeversorganisaties, een finan ciële feestgave beschikbaar stelt om het landelyk contact van het be- drijfsapostolaat te steuinen. Sportsplinters De 23-jarige Chinese stutdent Ni Chih Chin leverde donderdag J.l. een prestatie van formaat. Hy sprong ty dens wedstrijden in Peking 2.23 me ter hoog en dat betekenda de tweede wereldprestatie aller tyden. Hoger sprong tot nu toe alleen de Rue Va ler! Brumel, de wereldrecordhouder met. 2.28 meter. Fortuna uit Geleen zal in de maand oktober een wedstrijd spelen tegen het Marokkaanse voetbalelftal, dat een tournee door Europa maakt. In verband met de intertotowedstryd FortunaLugano kon de juiste da tum nog niet worden vastgelegd. De oud-burgemeester van Hee renveen, de heer G. H. Kuperus, heeft donderdag de dragline in wer king gesteld voor het eerste grond werk van de bouw van de Noordne derlandse kunstysbaan. Deze baan, die 4 miljoen gulden gaat kosten, wordt na Amsterdam en Deventer de derde baan ln ons land met een 400 meter hardry-piste. In een wedstryd voor de eerste ronde van het toernooi om de Euro- daga vond ln Esch sur Al zette met 80 gewonnen van de Luxemburgse kampioen Stade Dudelange. De Italiaanse club Juventus heeft de eerste wedstryd tegen FC Liverpool in de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars gewonnen. Het tech nisch veel beter voetballende Juven- tus zegevierde met 10 over de En gelsen. Het doelpunt werd tien mi nuten vóór het rinde door de Ita liaanse back Leoncini gescoord Sleepboot Ajaxbuitgemaakt Het offensief van het nationale Kongolese leger tegen het belang- ryke bastion van de rebellen in Fizi-Baraka, wordt langzaam voort gezet. De troepen van het nationale le ger. voorafgegaan door de blanke vrijwilligers van luitenant- kolo- nel Michael Hoare rukken langzaam tionale leger, heeft het"buitmaken weg naar de westelyke oever van het meer werd 't schip ontdekt door de radarinstallatie van de „Ermens", uitgerust door het nationale leger om het verkeer van de rebellen op het meer in het oog te houden. Volgens kringen, die in nauw con tact staan met het Kongolese de Ajax het Kongolese leger I staat gesteld de hand te leggen op bellen, opgeblazen bruggen en wegen I talloze documenten die bezaaid zijn met spy kers. Nabij Haraja zyn drie Zuidafrikaanse vry- willigers gedood en zes gewond ty dens gevechten. De operaties tegen het rebellen- bastion zyn aan het einde van de vorige week begonnen met een veld slag aan het meer van Tangnajika. in het verloop waarvan eenheden van het nationale leger de sleepboot Ajax buitgemaakt hebben door en tering. Dit schip was zes maanden geleden in handen gevallen rebellen Toen de rebellen in het byzonder op het plan hun stellingen in de bergen by Fizi en Baraka. een aanvalsplan in de richting van Loelimba en Bendera. brieven en rapporten van Cubaanse Castro-gezinde vrijwilligers, die zich onder de rebellen bevinden en zich onder andere beklagen over het ge mis aan yver van de Stmba's Dit heeft het nationale Kongole se leger in staat gesteld zyn offen sief zorgvuldig voor te bereiden en de minutleopslagplaatsen van Gaston Soumialot. rebellen te bombarderen door 28 vliegtuigen, die gestationeerd zyn m

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 11