vl om Vrouw „leent" geld te kunnen autorijden MARIJKE MERCKENS; Gastvrouw op Grand ft Gala Willeke: zingt ze wel of zingt ze niet? LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1965 DERDE BLAD L.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. LD. OVER RADIO EN T.V. (Van onze r.t.v.-medewerkster) Marijke Merckens, televisiesterre- tjc, oud-leerlinge van de Arnhemse toneelschool, ex-scriptgirl by de af deling drama van de VARA ontdekt door Wim Sonneveld, thans gelieerd met de Haagse Comedie, is zaterdag avond samen met Jan Thijs uit Bel gië het middelpunt van het Grand gala du disque populaire". Dat is de nieuwste ontwikkeling in haar stormachtige carrière. Overi gens maakt ze zich niet nerveus over haar optreden als gastvrouw voor de duizenden gasten in de zaal en de vele miljoenen televisiekijkers thuis: ze heeft dankzij haar optreden in de shows van Rob de Nijs inmiddels zoveel televisie-ervaring opgedaan dat dit medium haar thans geen angst meer inboezemt. Marijke speelt sinds begin sep tember een klein rolletje in de Cac- tusbloem, een Frans blijspel van de schrijvers Barillet en Gredy en vol gens haar collega's doet ze het „leuk". Marijke gaat zaterdag de manne lijke gasten aankondigen, Jan Thijs neemt de vrouwen voor zijn rekening. De rij van optredende artiesten is dit jaar niet zo indrukwekkend als in andere jaren. Winnaars van de Edi- sons zjjn dit keer Willeke Alberti. jazzpianist Louis van Dijk, Esther Ofarim en „ZZ en de maskers". Sterren Langzamerhand komen alle bui tenlandse gasten ons land binnen druppelen. Lucille Starr ontvangt vandaag van Phonogram de Gouden Tulp en een gouden plaat voor haar French Song, morgen komen de Everly Brothers een gouden plaat in ontvangst nemen. Andere optredenden zijn Dave Berry, Cilia Black en Sound Incor porated, The Caravelles, Dalida, Wayne Fontana en de Mindbenders, Claude Francois, Trio Hellenique, Grethe Ingman, Wanda Jackson, Re- nate en Werner Leismann, Vera Lynn, Enrica Macias, Wencke Myhre, Rita Pavone, de Scorpions, de Supre- mes, Les Surfs en Uniet 4+2. De ar tiesten worden muzikaal geassisteerd door een orkest onder leiding van Frans de Kok. Beatles naar Koningin MARIJKE MERCKENS Oooh! nu gastvrouw Buckingham Palace heeft meege deeld, dat Koningin Elizabeth II dinsdag 26 oktober officieel het lid maatschap van het Britse Empire zal toekennen aan de Beatles. Een woordvoerder voor het paleis bevestigde, dat dit de eerste ont moeting van de Koningin zal zijn met de Beatles. De vier langharige jongens zullen hun onderscheiding ontvangen tegelijk met enige hon derden andere personen. „Les frères Jacques" weer naar Nederland „Les frères Jacques" zullen in ok tober weer een tournee door Neder land maken met hun programma „Recital 1965", waarmee zij in het Theatre des Champs Elysées in Pa rijs meer dan een half jaar met succes zijn opgetreden. Dit program ma bevat o.a. een drietal fabels van La Fontaine en spectaculaire num mers als „Le twist agricole" en „Les Baibouzes". De tournee begint donderdag 14 oktober in Rotterdam (in de Rot terdamse Schouwburg), daarna ko men „Les frères Jacques" 15 okt. in Amsterdam (Concertgebouw). De .frères" blijven tot en met 30 okcober in Nederland. Ze komen niet I in Leiden. rs zijn vanmiddag per vliegtuig vertrokken naar Karatsji. Zij zijn de eerste van een groep van tien Ne derlandse officieren, die door de Ne derlandse regering op verzoek van de. secretaris-generaal der Verenig de Naties ter beschikking zyn ge steld voor de nieuw opgerichte United Nations India-Pakistan Ob- ;rs Mission (Unipom), die nu be last is met het ad hoe toezicht op de naleving van de resolutie van de eiligheidsraad van 20 september ;n aanzien van de Kasjmier-kwes tie. De drie officieren zijn majoor J. Gravestijn uit Katwijk (37) jaar en gehuwd), majoor L. van Klinken uit Doom (gehuwd 39 jaar) en kapitein Hiemstra (ongehuwd 28 jaar) uit Loosdrecht. De overige zeven officieren voor de Nederlandse deelneming aan de jnipom, waarvan 5 behorende tot ie Koninklijke Landmacht en 2 tot ie Koninklijke Luchtmacht, zullen n dc loop van de volgende week ver trekken, zo deelt het ministerie van Defensie mee. (Advertentie) Een plezierige avond behoeft niet bedorven te worden door hoofdpijn! Neem direct Rheumin Fheumin - tabletten helpen snel, zeker en bovendien veilig! Ook door de gevoelige maag uitstekend te verdragen. 20 tabletten 68 ct. fen Brocades - product, dus: vertrouw er op! (Van onze rtv-medewerkster) Zingt ze wel, of zingt ze niet? Dat is de vraag die dfc organi satoren van het „Grand gala du disque'' bezig houdt in verband met Willeke Alberti. Willeke, Nederlandse Edisonwinnares, vindt het niet juist dat ze maar één liedje mag zingen. De buitenlandse gasten op deze nogal overladen avond treden steeds ongeveer tien minuten op. De feest commissie van het Grand Gala wil echter voor Willeke geen uitzonde ring maken op de regel die voor de Nederlandse artiesten geldt: één liedje. Willeke en vader Willy hebben daarop besloten dat de tienerster zich dan helemaal niet zal laten ho ren. De moeder van Willeke, die in deze roerige dagen als enige van de familie bereikbaar is, zegt: „Het kind is altijd zo nerveus, dat haar eerste liedje er eigenlijk nooit goed uitkomt. Daarom wil mijn dochter meer". De organisatoren van het Grand Gala nemen het nogal kalm op. Zij hebben het da-uk genoeg met het or ganiseren, het ontvangen van de bui tenlandse gasten, etc. Ze kennen nu Willekes bezwaren, die de tienerster :rder had laten horen en toen had teruggenomen. Dat laatste doet de organisatoren vermoeden, dat nog hoop is en dat mejuffrouw Alberti alsnog zal optreden. Drie Nederlandse officieren op weg Karatsji naar Drie officii i het Korps Ma- Amerika helpt kunstleven President Johnson heeft gisteren een wet getekend die voorziet in fe derale hulp voor de kunst tot een be drag van 30 miljoen dollar over een periode van drie jaar. Het geld zal onder meer worden aangewend de vorming van een nationale stich ting voor de kunst en geestesweten schappen. Johnson zei bij deze gele genheid dat de geleerden altijd het leeuwendeel schijnen te hebben ge kregen terwijl de kunst op de laatste plaats kwam. Het doel van de wet was deze toestand op te heffen. Derde radioprogramma Geacht© afgevaardigde Het derde radioprogramma, dat op 11 oktober begint, zal van 's mor gens negen tot 's avonds zes uur via de derde lijn van de draadomroep onverkort worden doorgegeven. Vóór negen uur zullen de uitzendingen licht karakter hebben. Twee doden bij frontale autobotsing Bij éen frontale botsing tussen twee personenauto's op de Zutphen- sestraat in Apeldoorn zijn gister- iid twee personen om het leven gekomen en één zeer ernstig gewond. Het ongeval gebeurde omstreeks kwart voor zes ter hoogte van de Langedijk in Apeldoorn. Een perso nenauto, bestuurd door de 30-jarige iedrijfsleider G. H. Ruysink uit Zutphen, week plotseling naar de linker weghelft uit en kwam daar in botsing met een auto met drie in zittenden: de 61-jarige mevrouw J. Frens-Middelink uit Apeldoorn, haar 31 -jarige dochter, mevrouw J. Wy- chelman-Frans en een 4-jarig buur meisje. Mevrouw Frens- Middelink werd bij de botsing op slag gedood. De heer G. H. Ruysink is kort na aan komst in het ziekenhuis in Zwolle overleden. Mevr. Wijchelman is op genomen in Apeldoorn. Het 4-jarige tuur meisje, dat achter in de auto zat, kwam met de schrik vrij. Meer schepen voor Zuid-Afrika Het Zuidafrikaanse blad „Tegniek" bericht dat er in het laatste jaar twee en dertig schepen voor Zuid afrikaanse reders in het buitenland gebouwd of besteld zijn. Deze sche pen kosten gezamenlijk ruim 150 miljoen gulden. Sinds vorig jaar zijn twee schepen voor massa/vracht, vijf snelle vrachtschepen, een kustvaar der, vijf baggerschepen en negentien vissersschepen afgeleverd, in aan bouw of besteld. Van deze schepen zijn er elf ter waarde van 60 miljoen gulden in Nederland voltooid of in aanbouw, vier ter waarde va miljoen in Japan en zeventien waarde van 45 miljoen gulden in En- KOE VERNIELT HUISKAMER IN WAALWIJK De t.v.-kijkende familie Bergmans in Waalwijk werd wreed uit haar rust opgeschrikt toen een koe in volle vaart dwars door een kostbare spie gelruit heen de huiskamer binnen sprong, al het meubilair vernielde en /eer gemoedereerd de straat op ging. Daar stond een politie-agent klaar jm het beest af te maken, maar on danks enkele pistoolschoten weiger de het dikhuidige beest de laatste adem uit te blazen. Een deskundiger functionaris in de persoon van een i het Waalwij kse abattoir, tenslotte in de koe te do- Eén van de meest attractie ve nummers in het exclusieve Chinese circusdat op het ogen blik in Parijs optreedt, is dat van mevrouw Hsia-Kioe-Houa. Zij is acrobate en afgevaardig de in de Chinese Nationale Ver gadering. Wij vragen ons nu af, tot wel ke kunsten Nederlandse Kamer leden in staat zijn den. •t recalcitrante beest was kort het ongewest bezoek bij de fa milie Bergmans met drie lotgenoten ontsnapt uit het slachthuis. De drie medevluchters waren binnen de kortste keren weer achter slot en grendel, maar de vierde koe die achtervolgd werd door een tiental be hulpzame Waalwijkse bromfietsers - slaagde erin meer dan een kilo meter haar belagers op afstand te houden. Eerst op het Raadhuisplein waar het nieuwsgierige beest een stand beeld van een koe op het bordes van het stadhuis deze koe is het sym bool van de Waalwijkse schoenen en leerindustrie besnuffelde, werd het gevangen genomen. De koe bleek echter een vrijheidslievend dier, want de terugweg naar het slachthuis ontsnepte ze aan haar bewakers en stormde de huiskamer binnen. Haags weekend „Modern Toneel" Morgenavond en zaterdagmiddag en -avond a.s. organiseert het Ned. Toneelverbond, onder auspiciën van de Haagse Kunststichting voor de jeugd een weekend „Modern Toneel". Opgevoerd worden stukken van het moderne repertoire, n.l. „De verhui zing" een een-akter door Lodewljk de Boer, onder regie van Anne Marie Prins (vrijdagavond), alsmede „De tijger" van Murray Schisgal en „Zeg 't es in m'n goeie oor" van Willem Hanley (zaterdagmiddag). Deze voorstellingen worden gepresenteerd door het Nieuw Rott. Toneel. Ten slotte brengt zaterdagavond de to neelgroep Studio ,De kneep" van Ann Jellicoe. De voorstellingen vinden plaats in de aula van het Eerste Vrijzinnig Christelijk Lyceum, Van Stolkweg 35, Den Haag. Na de voorstelling van „De ver huizing" treedt op het kwartet Misja Mengelberg. Kamerlid stelt vragen over exportheffingen sierteeltprodukten Landbouw en Visserij schrifte lijk gevraagd of de opvattingen van het 'oestuiir van het Produktschap Siergewassen ter verdediging de bestaande exporteursheffin gen op sierteeltprodukten tegen de die hierover bij de Euro- Commissie bestaan, gefungeerd zijn op adviezen van prof dr. Samkalden en prof. mr. C. H Polak. Voorts vraagt hij waarom de Ne derlandse regering dit juridische ge schil niet wil voorleggen aan het Europese Hof van Justitie, die vol gens het kamerlid de aangewezen instantie is om in dit soort zaken een definitieve uitspraak te doen. NEDERLAND 1 NCRV: 7.00 uur 7.05 uur NEDERLAND 2 8.01 uur Nieuws in het kort, NTS Klaas Vaak, voor de kleuters De Verrekijker, jeugdjournaal Van gewest tot gewest, regionaal programma De Lucy Show NTS-journaal Attentie, actualiteiten Haar deel van de schuld, toneelstuk NTS-journaal Sluiting. VARA: Nieuws in het kort, NTS Boy's Big Band in Antibes Burkes Law, tv-film Filmvenster UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1: 11.00 u HILVERSUM Kafka's „De aap^' Kafka zou men de scharnier kunnen noemen die het mogelijk maakte de bladzij van de nieu we, moderne literatuur om te slaan. Zoals men wellicht weet was het Kafka's wens dat al zijn werk (en dat was nog héél wat, al stierf hij al op 41-jarige leeftijd) na zijn dood vernietigd zou worden. Gelukkig echter voor de wereldliteratuur toonde Max Brod (hij was onlangs nog in Nederland voor een lezing) zioh in zoverre een ontrouwe vriend, dat hij aan deze laatste wil geen gevolg gaf. Kafka's romans „Het proces", „Het slot" en „Amerika" (alle drie onvol tooid gebleven) hebben we daar aan te danken, evenals een groot aantal verhalen, waarvan slechts enkele al bij zijn leven waren gedrukt. Gisteravond kregen we van Kafka de toneelmonoloog „De aap" te zien. Men kan zich af vragen wat, Kafka, die al niet wilde dat zijn werk na zijn dood gelezen zou worden, gezegd zou hebben als hij van tevoren ge weten had dat zijn werk voor miljoenen mensen op de televisie zou worden tentoongespreid. Het boek „Gesprekken met Kaf ka" van Gusfcav Janouch, geeft daar wel een aanwijzing voor. Kafka blijkt namelijk niet van films te hebben gehouden. Over televisie zou hij wel niet veel beter gedacht hebben. Toch kwam zijn monoloog „De aap" (zoals steeds ook hier de ver eenzaming te midden van een „vreemde" maatschappij als on derwerp hebbend) mooi over het voetlicht. John Lanting had de houdingen van de aap kennelijk goed bestudeerd, Luc van Gent (camera-regie) en Eric Vos (toneel-regie) hadden voor een goed bewegingsschema gezoigd, zodat er weinig te wensen over bleef. „De lange weg" In zijn sportrubriek had Jan Cottaar een sympathiek gesprek met Anton Geesink, en zagen we een voorproefje van de film die over de Olympische Spelen in Tokio is gemaakt. Piste was weer helemaal zichzelf en zal bij het luister- en kijkonderzoek dus wel weer zijn hoge cijfertje gehaald hebben en de „Lange weg" bleek een goedgemaakte documentaire over de strijd die de christelijke vakbeweging in de Latijns-Amerikaanse landen te voeren heeft tegen achterlijk heid, zowel in regeringskringen als in de arbeidersbevolking. ,3randpunt" tenslotte, wees nog eens op het typisch Nederlandse verschijnsel dat wij, hoewel wat de wegbeveiliging betreft ach teraan sukkelen, toch nog Ijverig maar langzaam proberen uit te zoeken welke methode (welke middenbermbeveiliging) de beste is, alsof daar in Amerika en andere landen niet allang alle gegevens over beschikbaar zijn. Feest en realiteit Belangrijker was intussen de tweede reportage die aan Cura sao was gewijd. „Het leek ons nuttig om door het feestgedruis heen de realiteit te laten zien die verre van feestelijk is", zei Ed. Westerloo, en daar kwamen ze dan, de werkeloosheidscijfers, de verminderde produktie van de olieraffinaderijen enz. Mooi te genwicht tegenover de ongetwij feld rooskleuriger beelden die het NTS-journaail de komende dagen nog zal tonen van het Koninklijk bezoek aan de West. NCRV: 1750 Sportrubr. 18.10 Mels- eskoor en licht instr. sextet. 18.30 Sociaal perspectief. 18.40 V. d. Jeugd, - j weerpraaftje. 10.10 Radio- COMPAGNON WERD HET LAATSTE SLACHTOFFER VAN OPLICHTSTER Van R'damse correspondent) Een 24-jarige vrouw heeft het ge presteerd maanden achtereen met de meest uiteenlopende verhalen geld los te krijgen bij kennissen om haar ziekelijke zucht voor autorijden en reizen te bevredigen. Een vriend, die al dié maanden geholpen had met het opmaken van het geld, is uit eindelijk ook het slachtoffer gewor- van de vrouw. Dezer dagen is het tweetal gearresteerd bij Venlo, (oen ze weer eens ons land aande den, omdat het geld op was. Ze zijn in Rotterdam voorgeleid. De 24-jarige vrouw was geen on bekende bij de politie. In april van dit jaar was ze gearresteerd, om dat ze van een collega op kantoor f500,- had gestolen. Uit het onder zoek, dat naar die zaak werd inge steld, bleek ook. dat de vrouw een bagagekluis op het Centraal Station gebruikte. De kluis werd openge maakt en erin werd een tas gevon den, waarin enkele spaarbank boekjes van haar pleegouders zaten. Met valse machtigingen en kwitan ties had ze ruim f 5000,- van die boekjes gehaald, die ze opmaakte aan volkomen doelloze taxiritten. Autorijden was namelijk iets, waar ze volkomen bezeten van was. Lo pende het onderzoek werd de vrouw vrijgelaten. Grond te heet De grond was kennelijk te heet onder haar voeten geworden. Zij ver liet haar man en twee kinderen (2% en H jaar) om met een chauffeur, die zij had leren kennen Europa door te gaan reizen per auto. De chauffeur, een 43-jarige Rotterdam mer geloofde grif haar verhaal, dat zij reisleidster was en veel landen moest bezoeken. Het tweetal reed naar België en Luxemburg en ver teerde daar al het geld dat ze by zich had. Toen het geld op was, keerde het span terug naar Ne derland en leende van een kennis een paar honderd gulden. Dat geld gingen ze opmaken in Zwitserland, waarheen ze uiteraard per auto gin gen. Zonder geld keerden ze terug. Met zielig er haal klopte de vrouw aan by kennissen van haar pleegmoeder, een 90-jarig echt paar in Boskoop. Hier vertelde ze, dat haar pleegmoeder ziek lag in Zwitserland en dat ze geld nodig had om haar te helpen. De vrouw toonde zelfs een brief, die geschreven zou zijn door haar pleegmoeder. Het oude echtpaar had medelijden en gaf de vrouw f 1.875,- aan spaargeld. Het bedriegende paar trok met dit geld vrolyk per auto naar Duitsland en Scandinavië. Dit geld raakte uiteraard weer op. Kennelijk waren toen de kennis sen met geld van de vrouw op. De chauffeur en metgezel was toen aan de beurt om bedrogen te worden. Ze vertelde de chauffeur een verhaal, dat haar baas, de leider van het reis bureau, gevangen zat in Oost-Ber- lijn en dat ze geld nodig had om hem vry te kopen. De chauffeur aan wie ze intussen ook al eens had verteld, dat hij een baan kon krij gen by het reisbureau, vloog erin. Hy beleende zyn auto bij een financieringsmaatschappij voor f2000,-- en tekende een schuldbe kentenis. Het tweetal ging onder weg naar Berlyn. Halverwege de reis belde de vrouw zogenaamd op en kreeg te horen, dat haar baas al vrij was gelaten. De f2.000,- moest toch ergens aan opgemaakt worden en de koers werd gewijzigd. Per auto trokken de bedriegers naar Griekenland en Korinthië. Vorige week kwamen ze zonder geld terug van de reis. De m chaussee, waarby het tweetal inmid dels stönd gesignaleerd, arresteerde hen by Venlo. kwestie i. 21.30 Lichte j orgelconcert 22.40 Avondc king. 23.00 Kamerork. solisten en vocaal ens.: mod. muziek. 23.35 Lichte gram. 23.55-24.00 Nws. Hilversum II, 298 ni. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.20 Uitz. van de P.SP. 18.30 Mannenwerk: licht progr. (met o.a. De gesproken brief en sportact.). 20.00 Nws. 20.05 Lultrecltaloude muz. 20.15 Concert gebouworkest en zangsollsteklass. en moderne Voordracht. Pizzicato: nieuwsflitsen 2.40 Nws. pauze: 21.1 de lichte VOOR VRIJDAG 1 OKTOBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Dagopening. 7.10 Oude muz. 7.30 Nws. en herh. SOS-berich- ten. 7.40 Radiokrant. 7.55 Lichte gr. 8.15 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.40 Licht instr. kwartet. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Seml-klass. gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Klass. klave- clmbelmuz. 11.15 In 't zilver, progr. voor oudere luisteraars. 12.00 Lichte gram. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Gram., Org p3 45 nckt^ork] Lichte gram. 15.30 V. d. 16.00 Muzikale Vocaal ens. 17.05 Semi- class. gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws., ochtendgym. en strijdlied. 7.20 Lichte gram. 725 8.00 i land I W9AO 7.30 Lichte i Nws. 8.10 Lichte gram. 9.00 T te water,, Informatief progr. en waterweggebruikers. VPR< Morgenwijding. VARA: 10.00 radio. 1020 Lichte gram. 11.00 Nieuws. 11.02 V. d. kleuters. 11.15 Voor de vrouw. 12.00 Orgelspel. 1227 Meded. t.b.v. land- en tulnb. 12.30 Overheids voorlichting: V. d. landbouw. 12.40 Amusjnuz. 12.55 Act. AVRO: 13.00 Nws. 13.10 Act. en gram. 13.25 Beurs- Itallaanse liederen. 15.00 Lichte gram. VPRO: 16.00 Nws. Daarna: boekbespr. Klank en ruimte, muz. lezing. jedleiT3 .50 Act. SIEPROGRAMMA'S ..NTS: 10.45-1125 School televisie. 19M Nws. ln het kort. 19.01 Klaas Vaak. AVRO: 19.06 De Dtck van Dyke Show. 19.30 AVRO's Televlzler. Nederland NTS 20.00 Journaal i AVRO: Een avondje uit met... Corry: •ve gun. will tra- vulat^weg. naai. Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws ln het kort. KRO: 20.01 Mijn lieve Vader land. Ik moe»t Je verlaten, proer. over vluchtelingen en ontheemd Journaal,

Leidsch Dagblad | 1965 | | pagina 5